Μετά το Αγιο Όρος ο Τσίπρας ετοιμάζεται να κατακτήσει και την… καθολική εκκλησία
17/09/2014 06:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά το Αγιο Όρος ο Τσίπρας ετοιμάζεται να κατακτήσει και την… καθολική εκκλησία

Σύμφωνα με πληροφορίες που μεταδίδει το dogma.gr, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ έκλεισε ραντεβού με τον Πάπα Φραγκίσκο και θα μεταβεί στο Βατικανό την Πέμπτη.

Για τη συνάντηση φέρεται να έχουν ενημερωθεί Αθήνα και Φανάρι και διοργανώθηκε κάτω από απόλυτη μυστικότητα.

Ένας πολύ μικρός αριθμός συνεργατών του αρχηγού της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης γνώριζε το θέμα, για το οποίο οι πρώτες σκέψεις είχαν γίνει πριν από περίπου ένα χρόνο.

Την Πέμπτη ο κ. Τσίπρας θα είναι ο πρώτος ηγέτης ελληνικού αριστερού κόμματος που θα έχει συνάντηση με Προκαθήμενο της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας.

Εμείς να ευχηθούμε στον Τσίπρα τα καλύτερα. Αμέσως μετά καλό είναι να κλείσει ραντεβού και με τον Χαμενεϊ, ύστερα με τον Δαλάι Λάμα και αν προλαβαίνει να συναντήσει και τους εκπροσώπους των Δωδεκαθεϊστών. Έτσι που πήρε φόρα ο… άθεος Αλέξης θα τριγυρνάει από Εκκλησία σε Εκκλησία και από λειτουργία σε λειτουργία.

Βρε τι σου κάνει αυτή η εξουσία Αλέξη; Μέχρι και… ράσα θα σε βάλει να φορέσεις, μέχρι και παπική τιάρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Seagull avatar
    Seagull 17/09/2014 08:30:57

    Ευτυχώς κατά μία άποψη που ότι έχει να κάνει και να πει το κάνει νωρίς ώστε οι γνωστικοί να λάβουν τα μέτρα τους ... αν τώρα κάποιοι αριστερούληδες νόμιζαν ότι ο τσίπρας θα πάρει σβάρνα τα δημόσια γηροκομεία ή τα νοσοκομεία για να διαπιστώσει ιδίοις όμασι την ταλαιπωρία των φτωχών ανθρώπων μάλλον την πάτησαν για τα καλά.

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 17/09/2014 10:23:32

    Εμφανέστατα ο ΑΘΕΟΣ εμπαίζει τη Θρησκεία, θεωρώντας τη, πανάκεια (φάρμακο) για κάθε πολιτική του αλογία.

    • παληόφιλος. avatar
      παληόφιλος. @ η Dimi 17/09/2014 10:45:29

      Αφού η θρησκεία τον ανέχεται, καλά της κάνει...

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ η Dimi 17/09/2014 10:55:36

      Ενα πρωτακι που ρωτηθηκε φετος τι εγινε τη πρωτη μερα στο σχολειο απαντησε: καναμε αγιασμο και μας πιτσιλισε ο παπας με τον ...μαϊντανο! Μεχρι εκει φθανουν οι γνωσεις και πολλων πολιτικων μας.... Σωσον Κυριε τον λαον σου.....

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Ρηνα 17/09/2014 12:05:09

        Δεν είναι παντού έτσι Ρήνα. Στη Στυλίδα για παράδειγμα,τα παιδιά μάθανε τη διαφορά του ''τοις βασιλεύσι'' από το ''τοις ευσεβεύσι'' ,από τον ίδιο το Δήμαρχο...

      • Παληόφιλος avatar
        Παληόφιλος @ Ρηνα 17/09/2014 12:25:25

        Άστα αγαπητή Ρήνα. Είμαστε στη φάση που ήταν οι Εβραίοι όταν ο Μωυσής ανέβηκε στο όρος Σνά και πήρε τις πρώτες πλάκες με τις 10 εντολές, που τις έσπασε απο το θυμό του. Εχουμε στήσει το βόδι (έξω απο τη wall street) και το προσκυνάμε κάθε μέρα. Πως να μην πάει κι ο Τσίπρας στον πάπα? Σου λέει εσείς, οι θρήσκοι έχετε γίνει πλέον πιστοί του μαμωνά. Γιατι να μην πάρω κι εγώ κανένα ψηφαλάκι κι ας είναι και καθολικό?

  3. iconology2009 avatar
    iconology2009 17/09/2014 13:55:58

    Πάει στο φυσικό πνευματικό του χώρο: την τροφό του ιησουϊτισμού, τον καθολικισμό. Αύριο θα γίνουν τα αποκαλυπτήρια της ιησουϊτικης φύσης του Τσίπρα. Επιφυλάσσομαι για το τι εννοώ ακριβώς αλλά η διαίσθηση μου-που βασίζεται όμως στέρεα στη λογική-ελπίζω ότι δεν θα με ξεγελάσει. Αύριο θα δούμε τον Τσίπρα που όλοι ξέρουμε και διαισθανόμαστε ποιος είναι αλλά λίιιιιιγο πιο διαφορετικό. Θάναι μια σημειολογικά ενδιαφέρουσα αλλαγή που η ανάγκη της ιησουΐτικης ατιμίας θα τού την επιβάλλει.

    • Παληόφιλος avatar
      Παληόφιλος @ iconology2009 17/09/2014 17:26:04

      Αν είναι Ιησουίτης, τότε δεν είναι άθεος. Ομως γιατί πριν απ' τον πάπα πήγε στο Άγιο Όρος? Μήπως είναι και παλαιοημερολογίτης?

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ Παληόφιλος 17/09/2014 18:14:25

        Και ποιος σας είπε ότι οι Ιησουΐτες είναι ένθεοι; Και εν πάση περιπτώσει, το ιησουΐτης δεν τόγραψα με κεφαλαίο, άρα είναι καθαρός επιθετικός προσδιορισμός με σαφώς μεταφορική σημασία. Και να ξέρετε, αν το ζητήσει η περίσταση και παλαιοημερολογίτης γίνεται. Ο άνθρωπος τυχοδιώκτης είναι, άγεται και φέρεται από τις λαχτάρες του και τις επιθυμίες του που ΟΛΕΣ είναι ταπεινά ιδιοτελείς. Καμιά λαχτάρα για υστεροφημία ας πούμε.

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/09/2014 14:55:09

    Γιατί υπό απόλυτη μυστικότητα; Θα συζητήσουν για την άρση του Σχίσματος;

    • Παληόφιλος avatar
      Παληόφιλος @ Κυθήριος 17/09/2014 17:37:01

      Το φαντάζεσαι Κυθήριε? Να αρχίσει η Πρωθυπουργία Ισίπρα στην Ελλάδα με την άρση του Σχίσματος? Ασσύληπτο!!! Μεγαλειώδες! Γιά φαντάσου...Το ωραίο είναι οτι η σκέψη σου έχει απόλυτη συνέπεια. Ο Τσίπρας ξεκίνησε με την ευλογία του Ιερώνυμου, πήρε εκείνη του Πατριάρχη, πέρασε απο Μόσχα και ¨Αγιο ¨Ορος, και τώρα στο Βατικανό και τον Πάπα! Λες τελικά αυτο το παιδί να έχει τόσο μεγάλες φιλοδοξίες?

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Παληόφιλος 17/09/2014 20:57:32

        Αν περάσει και το στάδιο της εξομολόγησης,τότε πραγματικά θα πιστέψω ότι οι φιλοδοξίες του είναι απεριόριστες...

  5. Eva avatar
    Eva 17/09/2014 18:03:07

    Πόσοι είναι οι καθολικοί ψηφοφόροι?

  6. Derby avatar
    Derby 18/09/2014 05:43:52

    ενώ οι δεξιοί είχαν στο τσεπάκι τους (στη δεξιά κολότσεπη) τον θεό και την εκκλησία και τώρα τους κακοφαίνεται που κι άλλος διεκδικεί το μεταφυσικό μαγαζάκι τους....