#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2011 09:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά τον Παπανδρέου ο Ιερώνυμος συσκέπτεται και με τον Παπαδήμο



Το έχουμε ξαναπεί: Ο Λ. Παπαδήμος ακολουθεί κατά πόδας τη λογική του προκατόχου του. Εδώ ο κόσμος χάνεται δηλαδή κι αυτός ασχολείται με επικοινωνιακές πιρουέτες χωρίς ουσία. Και να ήταν πολιτικός να καταλάβουμε ότι το κάνει για να εκλεγεί. Είναι όμως τεχνοκράτης και δε θα περίμενε κανείς να ασχολείται με τη δημοφιλία του, εκτός κι αν έχει άλλα πράγματα στο βάθος του μυαλού του.

Καλεί λοιπόν για την Τετάρτη το απόγευμα σύσκεψη με θέμα: «Δράσεις κοινωνικής προστασίας και αλληλεγγύης» Στη σύσκεψη θα συμμετάσχουν ο αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος, ο αντι­πρό­εδρος της κυβέρνησης Θεόδωρος Πάγκαλος, ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος, ο υπουργός Εσωτερικών Τάσος Γιαννίτσης, ο υπουργός Εργασίας Γιώργος Κουτρουμάνης, ο υπουρ­γός Υγείας Ανδρέας Λοβέρδος, ο υπουργός Επικρατείας Γιώργος Σταυρόπουλος, ο υπουργός Επικρατείας & κυβερνητικός εκπρόσωπος Παντελής Καψής και ο Δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.

Προσέξτε: Ο Λ. Παπαδήμος με όλα τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ, τον δήμαρχο Αθηναίων που υποστηρίχθηκε από το ΠΑΣΟΚ και τον Αρχιεπίσκοπο έτσι για να δοθεί μια εικόνα σύμπνοιας πολιτείας και Εκκλησίας.



Να μαντέψουμε τι θα συζητηθεί; Οι χιλιάδες άστεγοι της Αθήνας (πάνω από 20.000), τα χιλιάδες συσσίτια στα οποία πηγαίνουν και οικογενειάρχες που κάποτε είχαν περιουσία και σπίτια, η δραματική κατάσταση του κέντρου της Αθήνας.

Τι θα πουν; Απολύτως τίποτε. Ευχολόγια και ουσία μηδέν. Τι να σου κάνει και ο κακόμοιρος ο κ. Ιερώνυμος που δίνει χιλιάδες μερίδες φαγητό κάθε μέρα χωρίς βοήθεια από το κράτος. Που είναι οι κοινωνικές δομές, το δίχτυ προστασίας των απελπισμένων πολιτών που επλήγησαν από την κρίση;

Και τι θα πουν τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ για όλα αυτά που βιώνουμε; Ο κ. Κουτρουμάνης που στέλνει χιλιάδες στην ανεργία και ο κ. Λοβέρδος που διαχειρίζεται ένα διαλυμένο σύστημα υγείας, με τα νοσοκομεία να γεμίζουν από δήθεν ασθενείς που μπαίνουν για ένα πιάτο φαί;

Εκτός κι αν ο κ. αντιπρόεδρος, Θ. Πάγκαλος, έτσι για να ευθυμήσουν αυτές τι μαύρες ημέρες πει στους πεινασμένους: «Μαζί τα φάγαμε, αλλά εγώ έφαγα περισσότερο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 28/12/2011 09:53:59

    παράλειψη του Πρωθυπουργού.
    Επρεπε να καλέσει και το Γιώργο.
    Θα συνεδρίαζαν μέχρι το πρωί!

  2. Lampros avatar
    Lampros 28/12/2011 10:02:47

    Σε καθε του εμφάνιση ο Παπδήμος επιβεβαιώνει το πασοκικό DNA του, και δειχνει το ποσο μεγάλη ηταν η υποχώρηση που εκανε ο Σαμαρας, που μπηκε σε αυτή την διαδικασία. Ουτε τα προσχηματα δεν φροντιζει να κρατησει ο Παπαδήμος. Πρεπει το συντομότερο δυαντό να απεμπλακουμε απο αυτή την υποθεση, όχι σαν κομμα, σαν παραταξη, αλλά σαν χώρα.
    Ειναι μια ανωμαλη κατασταση με αποκλειστικό σκοπό να διατηρηθει ο σπόρος του πασοκ ζωντανός, με καποια προσπαθεια συμψηφισμου μεσω της συγκυβέρνσης.

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 28/12/2011 10:10:24

    Σωστο επαναλαμβανονται τα αλληστου μνημης πρωινα υπουργικα συμβουλια με την συμμετοχη διαφορων τυχαρπαστων Ιερωνυμων,Καμιν Αμιν ,Διαμαντουρων κλπ που ο Γιωργακης εβγαζε εναν δεκαρικο λογο διαρκειας 2 ωρων αναστεναζοντας τα καναλια που τον εδειχναν !Ο Παπαδημος τοχω ξαναπει δεν ξερει που παν τα τεσσερα ουτε και προκειται να μαθει ποτε !Το θεμα ειναι οτι ποτε απο' δω ποτε απο'κει τραβανε την ημερομηνια των εκλογων κατα Απριλιο μερια {το'πε και το Euronews σημερα πρωι -πρωι μαζι με την κηδεια του Κιμ Τζονγκ Ιλ } οποτε παπαλα η διαπλοκη τον χαβα της και εμεις στο περιθωριο !

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 28/12/2011 10:11:56

    "Δράσεις κοινωνικής προστασίας και αλληλεγγύης».Τα ΜΜΕ όμως και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Παντελής Καψής θα πουν για το κοινωνικό πρόσωπο της κυβέρνησης Παπαδήμου και τι μεγάλο ενδιαφέρον δείχνει για τους ενδεείς που δε δημιούργησαν αυτοί και ότι πρόκειται να ληφθούν σοβαρά μέτρα, γι αυτόν το λόγο αυτή η κυβέρνηση πρέπει να στηριχτεί και και και.....

  5. μητσος καρδιτσα avatar
    μητσος καρδιτσα 28/12/2011 10:35:45

    οταν φωναζουμε εμεις απο δω οτι ηταν λαθος η συγκυβερνηση με το πασοκ και πως θα κοστισει εκλογικα στη νου δου εσεις μας επιπλειτετε πως κανουμε λαθος.
    το πως η νου δου ειναι κολλημενη στο 20% εδω και μηνες και με τασεις μειωσης δεν ειναι λαθος?. τωρα μας εκβιαζουν για εκλογες για μετα το πασχα. μετα θα μας εκβιαζουν με την 7η δοση , τι εκλογες και κουραφεξαλα, θαρθει καλοκαιρι αν ζουμε μεχρι τοτε και βλεπουμε.

    • Στάθης Σαραφόπουλος avatar
      Στάθης Σαραφόπουλος @ μητσος καρδιτσα 28/12/2011 11:19:41

      Συμφωνώ μαζί σας!
      Τις εκλογές να τις ξεχάσουμε ...προσωρινά, μέχρι να γίνει το "Κόμμα του Παπαδήμου"!
      Μετά ...βλέπουμε!
      http://emprosdrama.blogspot.com/2011/11/blog-post_8401.html

  6. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 28/12/2011 12:53:23

    Ζησαμε να το δουμε κι αυτο,αρχιεπισκοπος να συμπεριφερεται σαν κομματικος παραγοντας ,μην πω κατι χειροτερο.
    Μηπως τον φωναξανε για να του κανουνε προταση υποψηφιου προεδρου του Πασοκ?

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 28/12/2011 17:19:05

    ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΣΗ Η ΜΑΓΝΗΤΟΣΚΟΠΗΣΗ???ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ Η ΑΠΟΡΙΑ!!!

  8. Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
    Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 28/12/2011 18:26:38

    Ἐδῶ στὴ Γερμανία ἔρχεται κόσμος ἀπὸ Ἑλλάδα νὰ μεταναστεύσει, βρίζει τὴν ἐκκλησία, μετὰ πάει στὴν Μητρόπολη Γερμανίας νὰ ζητήσει οἰκονομικὴ βοήθεια, τὴν λαμβάνει κανονικότατα (ἀπὸ τὶς δεκάρες τοῦ παγκαριοῦ- ποὺ κάποιοι μᾶς συμβουλεύουν νὰ σταματήσουμε νὰ βάζουμε...) καὶ μετὰ πάλι βρίζει τὴν ἐκκλησία! Ἀθάνατε Ἑλληνάρα!

  9. Πτερέλαος avatar
    Πτερέλαος 28/12/2011 18:47:45

    Γενικό σχόλιο: Σχετικά με τον κ. Jeronymo (Groovie): Ο κύριος, του οποίου το πραγματικό όνομα δε γνωρίζω, αποτελεί το απαύγασμα των κάθε λογής νεο-χριστιανών που ζουν στην Ελλάδα μου. Ήτοι, (α) δεν έχει βγάλει άχνα σχετικά με το βίο αβίωτο του υποτιθέμενου "ποιμνίου" του, (β) δεν έχει βγάλει άχνα παρηγορίας προς τους πεινώντες και διψώντες τη δικαιοσύνη, αλλά και τους πεινώντες και διψώντες εν γένει, (γ) δεν έχει βγάλει άχνα σχετικά με την πολιτική και δημοσιογραφική δίωξη ενός εν ενεργεία Ηγουμένου μιας από τις ιστορικότερες Μονές του Γένους (αν μερικοί θυμούνται τί σημαίνει Γένος), (δ) τουναντίον, ωε καλός Πιχειρηματίας κατάφερε να φέρει τους Άραβες να κάνουν επενδύσεις προς "όφελος" των ηλίθιων, το οποίο σημαίνει: (1) ξεφτίλισε χίλια τριακόσια χρόνια ιστορίας από την εποχή του Λέοντα Γ' του Ίσαυρου και του Χαλίφη Μαουΐγια (Μωαβία) (2) Πώς θα απαντήσει σε ενδεχόμενο αίτημα των συνεταίρων του για προστασία και ενίσχυση της "μουσουλμανικής μειονότητας της Ελλάδας" (και δεν εννοώ μόνο τους κατοίκους της Θράκης);
    Σχόλιο ειδικό προς τον εκ Γερμανίας: Αγαπητέ έτσι είναι όντως το χαμερπές υποκείμενο-υπήκοο ζώον των Παπα- (1. δήμιων, 2. νδρέηδων) και μετά έρχεται και θίγεται γιατί ο Εφραίμ δε μπήκε στη φυλακή όσο βαθιά έπρεπε, δεν πέρασε τα μαρτύρια της Ιεράς Εξετάσεως, δεν καταδικάστηκε με συνοπτικές διαδικασίες σε 1500 χρόνια καταναγκαστικά έργα στα γκούλαγκ, κ.ά.π. Η Εκκλησία δεν πρέπει να έχει περιουσία, γιατί έτσι λέει κάποιος που φιλοκαλεί μετ' ευτελείας και φιλοσοφών θεολογεί μετά μαλακίας, όμως πρέπει να έχει να του δώσει βοήθεια γιατί αυτός είναι έλληνα.......... και η εκκλησία..... Ε! τί άλλο να πώ! Η .... σε όλο της το μεγαλείο και μετά φταίει η τρόικα......