28/09/2009 18:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά τον Μπουργκάς το ΠΑΣΟΚ θα επανεξετάσει και τις αγορές όπλων από Ρωσία και Γαλλία;



Το «Πρώτο Θέμα» δεν είναι από τις πιο αξιόπιστες πηγές πληροφοριών. Παρόλα αυτά βλέπουμε τον τελευταίο καιρό να μετατρέπεται σε ένα από τα βασικά μέσα προώθησης των θέσεων του ΠΑΣΟΚ, όπως εκείνης για την εξάλειψη των δανείων.

 Διαβάσαμε λοιπόν στο χθεσινό φύλλο με ενδιαφέρον ένα ρεπορτάζ σύμφωνα με το οποίο το ΠΑΣΟΚ θα επανεξετάσει και τις αγορές όπλων από Ρωσία και Γαλλία:

 Από το κόσκινο του ΠΑΣΟΚ εξοπλιστικά ύψους 5 δισ. ευρώ

H νέα κυβέρνηση θα επανεξετάσει από μηδενική βάση τις αγορές όπλων που εγκρίθηκαν τα προηγούμενα χρόνια από τη Ν.Δ.

Η απόφαση του ΠΑΣΟΚ να ξαναμοιράσει την πίτα των εξοπλισμών από μηδενική βάση αναμένεται να επηρεάσει κυρίως τα προγράμματα που ενδιαφέρουν τη Ρωσία και τη Γαλλία. Παρά τις αναμενόμενες διπλωματικές αντιδράσεις και πολιτικές πιέσεις από τη Μόσχα και το Παρίσι να μην αλλάξει ο προγραμματισμός αγοράς εξοπλισμών για τις ελληνικές Ένοπλες Δυνάμεις, το ΠΑΣΟΚ έχει ήδη αποφασίσει στο υψηλότερο επίπεδο και έπειτα από εισήγηση της κυρίας Βάσως Παπανδρέου ότι θα επανεξεταστούν όλες οι (μη συμβασιοποιημένες) προμήθειες όπλων.

 Ένα από τα προγράμματα που θα αξιολογηθεί από την αρχή είναι η προμήθεια 425 ρωσικών ερπυστριοφόρων οχημάτων μάχης τύπου BMP-3M, αρχικού προϋπολογισμού 1,2 δισ. ευρώ, που η Ν.Δ. είχε αποφασίσει να υλοποιήσει μέσω διακρατικής συμφωνίας με τη Μόσχα.

 Το Παρίσι είναι ο επόμενος εταίρος που φαίνεται να βρίσκεται σε... κενό αέρος, αφού η προσπάθεια νοικοκυρέματος των δαπανών για την Aμυνα από το ΠΑΣΟΚ θα επηρεάσει μεγάλα προγράμματα. Χρησιμοποιώντας το... γαλλικό κλειδί της βοήθειας στο Σκοπιανό, ο κ. Σαρκοζί φαινόταν να έχει εξασφαλίσει πωλήσεις όπλων συνολικού ύψους 2,6 δισ. ευρώ.

 Πραγματικά είναι απίστευτα τα παιχνίδια που παίζονται. Ποιοι βολεύονται περισσότερο από την «επαναδιαπραγμάτευση» αυτή; Οι Έλληνες; Οι Αμερικανοί; Οι Γερμανοί; Θυμάστε την επίμονη αρθρογραφία της ίδιας εφημερίδας για τα μαχητικά αεροσκάφη, επι εποχής Ρουσόπουλου;

Τα σχόλια δικά σας. Εμείς θα ξαναπούμε μόνο: Αυτοί οι άσχετοι στην κυβέρνηση της ΝΔ θυμούνται τους TOR και τα άλλα σκάνδαλα της οκταετίας του Σημίτη που δεν τα έστειλαν στο δικαστήριο χάριν της συναίνεσης;;;;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 28/09/2009 18:56:54

    Και καλα θα κανει... Τα BMP-3M ειναι σουρωτηρια για τα ελληνικα δεδομενα, ασε που απο αποψη εργονομιας ειναι 100 χρονια πισω και οι demi-φρεγατες που παει να μας πουλησει ο Θεσσαλονικιος ειναι ωραιες στα χαρτια, αλλα ανεπαρκεστατες για τον αντιαεροπορικο αγωνα για τον οποιο τις χρειαζεται το ναυτικο μας...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 28/09/2009 19:38:55

      Βρε αναρχοαυτόνομε, ο Κοκκαλίνος τότε γάτί πήγε στην ΔΕΘ; Αυτός δεν θα τα μετασκευάσει;

  2. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 28/09/2009 19:08:17

    Άσχετοι, πραγματικά...
    Να και ένα ακόμα κατευθυνόμενο δημοσίευμα Φάκτορα...

    http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=28/09/2009&id=86473

    Είπαμε, ο αγωγός μολύνει, όχι τα τάνκερ...

    • Factorx avatar
      Factorx @ Γιωργος Χ 28/09/2009 19:38:02

      και ποιος έχει τα τάνκερ; χα χα χααααα

      • Γιωργος Χ avatar
        Γιωργος Χ @ Factorx 28/09/2009 19:58:20

        Μήπως έχει οικολογικό κανάλι που θέλει να μοιάσει του BBC;;

  3. Le canard avatar
    Le canard 28/09/2009 19:23:31

    Τσελέντης!!!Μεγάλη μπίζνα η σεισμολογία, όπως επανειλημμένως έχει καταγγελθεί, αναφερθεί και επισημανθεί απο τους ίδιους τους σεισμολόγους, όταν βγαίνουν και σκοτώονται στα παράθυρα της ΤΒ. Α, ώστε πήγε και στη Μόσχα! Ολοι τελικά, να πάρουν το κομματάκι τους από ένα μεγάλο έργο, ε!

  4. κασσάνδρα avatar
    κασσάνδρα 28/09/2009 19:30:52

    Παρόλο που είμαι αντιπασοκ λόγω τον πεπραγμένων της 20ετίας δεν βλέπω κάτι τόσο κακό πάνω σε αυτό, ούτως ή άλλως οι ρώσοι μας δίνουν ψίχουλα για αντισταθμιστικά!

    Η ιστορία βέβαια είναι να δούμε τι τελικά θα κάνει το ΠΑΣΟΚ τα πράγματα θα πάνε προς το καλύτερο ή το χειρότερο, και που θα βρεθούν λεφτα.

    Μακάρι να επιλεγεί μια λύση που να δώσει σημαντικά αντισταθμιστικά στην ΕΛΒΟ που με ένα πρόγραμμα αναδιάρθρωσης να βγεί από το τέλμα και να κάνει μια νέα αρχή, πρέπει και οι εργαζόμενοι να βάλουν νερό στο κρασί τους η εταιρία είναι προβληματική, ένα μοντέλο αλλά ολυμπιακή η κάτι σχετικό δεν ήταν άσχημο.

    • Le canard avatar
      Le canard @ κασσάνδρα 28/09/2009 20:14:53

      @Κασσάνδρα

      Αλλο αντισταθμιστικά, αλλο συμπαραγωγή. Η ΕΛΒΟ (του κ.Μυτιληναίου) σε συνεργασία με ισχυρή πολιτική οικογένεια της ΝΔ, φέρονται να τα θέλουν όλα δικά τους (όχι συμπαραγωγή αλλά απόλυτη παραγωγή στην ΕΛΒΟ, της οποίας το πρόγραμμα για ΤΟΜΠ έχει ναυγήσει εδώ και χρόνια). Η συμπαραγωγή και πολύ περισσότερο η απόλυτη παραγωγή, θέλει ανταλλάγματα για να στη δώσει η "μαμά" εταιρεία. Τα αντισταθμιστικά είναι πακέτο μαζί με τη συμφωνία αγοράς, στο οποίο μπορεί να ενταχθεί και συμπαραγωγή

      Βλέπε το κομμάτι "Ποιοι πολιτικοί ενδιαφέρονται για το BMP;"
      http://www.antinews.gr/?p=6329

      και
      http://www.antinews.gr/?p=3119

      • κασσάνδρα avatar
        κασσάνδρα @ Le canard 28/09/2009 21:51:09

        το θέμα είναι να βρουν δουλειά και να υπάρξει μεταφορά τεχνογνωσίας... και η ρωσική επιλογή γίνει το απόλυτο 0

  5. artziburtzi avatar
    artziburtzi 28/09/2009 20:07:07

    ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΤΩΡΙΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΦΡΕΓΑΤΩΝ ΤΥΠΟΥ FREMM ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ. ΟΙ ΦΡΕΓΑΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΥΡΑΥΛΟ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ-ΕΔΑΦΟΥΣ NAVAL SCALP ΜΕ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ 1000 ΧΛΜ. ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ , ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΣΑΡΚΟΖΥ , Η ΓΑΛΛΙΑ ΑΠΟΔΕΣΜΕΥΕΙ ΓΙΑ ΠΩΛΗΣΗ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΑΜΥΝΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΒΑΣΩΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ ΜΗΠΩΣ ΜΑΣ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ?

    ΑΝ ΟΙ ΗΠΑ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΕΡΟΕΚΤΟΞΕΥΟΜΕΝΟΥΣ SCALP ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΝΟΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΥ ΚΑΘΑΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΧΑΣΤΡΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ. ΕΞΑΛΛΟΥ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΕ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΥΡΑΥΛΟΥΣ ΕΔΑΦΟΥ-ΕΔΑΦΟΥΣ ΜΕ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ 300 ΧΛΜ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΣΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΣ ΜΕ ΒΕΛΗΝΕΚΕΣ 1000 ΧΛΜ ..... ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ.

    ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ S-300 ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ? ΠΛΗΡΗ ΥΠΟΧΩΡΗΣΗ ΣΤΙΣ ΑΠΕΙΛΕΣ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΚΑΙ ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΤΙΣ "ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ" ΚΑΙ "ΝΟΥΘΕΣΙΕΣ" ΤΩΝ ΗΠΑ ?

    ΓΙΑ ΝΑ ..... ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ ?

    • Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
      Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες @ artziburtzi 28/09/2009 20:57:20

      Αυτα ειναι μλκιες με το συμπαθειο. Τα επιτελεια δεν τον χρειαζονται τον Scalp-Naval αφου ξερουν οτι δεν μπορουν να τον εκμεταλευτουν ειδικα στις ελαχιστες ποσοτητες που θα τον προμηθευτουμε, οταν και αν.
      Τις φρεγατες τις θελουμε για αεραμυνα περιοχης ειδικα για την αποσταση μεταξυ Ροδου-Κυπρου και για τα νησια. Τι να χτυπησουμε στο εσωτερικο οταν ολες οι υποδομες ειναι στα παραλια..? Εκτος και αν πιστευεις οτι 3 πυραυλοι σε καθε πλοιο επι 6 θα μας σωσουν...
      Μαθε τι μπαραζ απο Κρουζ εριχναν οι Αμερικανοι στο Ιρακ και στη Σερβια.

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 28/09/2009 21:47:06

    Εντάξει μη παρακουράζουμε τη συζήτηση με αναλύσεις.

    Ο ΓΚΑΠ πάει να τινάξει όποια δουλειά δεν περιλαμβάνει μίζες στα στελέχη της εδώ Αμερικανικής Πρεσβείας.

    (Ο Αλεξάκης πως θα συντήρείτε? Τόσα ταξίδια Κάυκασο-Νέα Υόρκη-Βελιγράδι έχει φαληρίσει από τά έξοδα...)

    Μια απορία. Ο Βενιζέλος που είναι βρε παιδιά και έχει εξαφανιστεί?

    Προετοιμάζει μήπως καλύτερα το λόγο του για το βράδυ της 4ης?

    Μάλλον δεν θα πάει στο Ζάπειο αλλά θα πάρει ένα ΒΜΠ-3 και θα κάνει ντου στην Ιπποκράτους...

    • boanerges avatar
      boanerges @ Dubai Expatriate 28/09/2009 21:58:52

      Το Βενιζέλο ζητήσατε; Ιδού, "ακονίζει" τη στάση του για την επόμενη μέρα: "Το πρωθυπουργοκεντρικό μοντέλο επί Καραμανλή οδηγήθηκε σε ήττα", τονίζει ο Ε.Βενιζέλος ΧΑ ΧΑ ΧΑ
      http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1057856&lngDtrID=244

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 28/09/2009 21:48:44

    @ Αναρχότέτοιε


    Είναι 6 Φρεγάττεσ επί 12 πύραυλους στη καθεμία = 72 κομμάτια με εκρηκτική ύλη το καθένα ίση με 1,5 τόννους ΤΝΤ.

    Κάνουν ζημιά. Και στην Άγκυρα επίσης.

    • κασσάνδρα avatar
      κασσάνδρα @ Dubai Expatriate 28/09/2009 23:11:28

      12 σε κάθε πλοίο δεν παίζει με την καμιά.

  8. Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
    Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 28/09/2009 21:56:42

    Για αυτο σου λεω. Αν βαλεις 12 τετοιους πυραυλους στο πλοιο που μας προτεινουν οι Γαλλοι μειωνεται ο χωρος για τα οπλα για τα οποια τα θελουμε πραγματικα και απο την πρωτη στιγμη. Αν η αεροπορια κανει την δουλεια της σωστα και προστατευεται απο τα πλοια μπορει να χτυπησει αυτους τους στοχους και με ποιο φτηνα οπλα. Μην ονειρευεσαι χτυπηματα στο φραγμα Αττατουρκ...

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 28/09/2009 22:55:30

      υπ όψιν...η αεροπορία έχει συνολικά 96 scalp...

  9. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/09/2009 22:28:23

    Μου αρέσει, κάθε ημέρα που περνά, όλο και περισσότερο αυτή η χώρα, που είναι η πατρίδα μου.
    Λοιπόν:

    -δεν έχει σημασία τι όπλα αγοράζουμε, αφού ψωνίζουμε για λόγους διπλωματίας και όχι εθνικής άμυνας, στρατηγικού σχεδιασμού, αναγκών άμυνας κλπ.
    -δεν έχει σημασία το κόστος, αφού ισχύει ο πρώτος λόγος
    -δεν έχει σημασία αν λειτουργούν ότι πάρουμε (πχ υποβρύχια, άρματα χωρίς πυρομαχικά, ελικόπτερα κλπ) αφού ισχύει ο πρώτος λόγος
    -ακόμα και να ξεπεράσουμε τον πρώτο λόγο, δεν χρησιμοποιούμε ότι ψωνίζουμε, μην τυχόν θιχτούν εχθροί, φίλοι, σύμμαχοι κλπ πχ S300


    Γιατί ασχολούμαστε τότε με τι θα πάρουμε, ενώ η ουσία είναι ποιοι θα τα ...πάρουν?

  10. parsifal avatar
    parsifal 28/09/2009 23:36:13

    Αναρχοααυτόνομε για πές μας τι ξέρεις για τις δυνατότητες ΑΑ πολέμου των φρεγατών ? μάλλον τίποτε...Οπότε ασε καλύτερα να συζητήσουμε εάν και οταν υπάρξουν στοιχεία για το τι RADAR και τι ΑΑ βλήματα προτείνονται, αφού η αποστολή τους ειναι πρωτίστως Anti Air Warfare...αλλιώς βγάζεις συμπεράσματα καφενείου.
    Οσο για τα BMP - σουρωτήρια κόψε κάτι... πρόκειται για το βαρύτερα οπλισμένο ΤΟΜΑ που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή και με το Wisper/WiWAN + BMS που προτείνει η ΙΝΤΡΑΚΟΜ ειναι το ιδανικό συμπλήρωμα γαι τα LEO2 Hel εκτός εάν προτιμάς τα πεθαμένα Μ-113...που δεν είναι σουρωτήρια !(ούτε σε βολή 0.50 δεν αντέχουν !)
    Καλό ειναι οταν ομιλούμε για αμυνα να βάζουμε στο τραπέζι τεχνικά στοιχεία και οχι γενικότητες περί διαπλοκής, Κόκκαλη και αλλα ανά τα καφενεία και τας ρύμας συζητούμενα.

    • Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες avatar
      Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες @ parsifal 29/09/2009 00:56:27

      Απο τα BMP-3M του προηγουμενου -Σοβιετικου- αιωνα προτιμαω τα Puma ή τα CV-90. Ρωτα τους Αραβες ποσο ευχαριστημενοι ειναι που τα εχουν τοσα χρονια...Και μιας και ειπες για Leo2-Hell για συνεχισε... Μηπως θυμασαι πως τα αγορασαμε..? Με διαγωνισμο και εξαντλητικα τεστ..? Ειδες κανενα διαγωνισμο εσυ 5μιση χρονια τωρα σε καποια προμηθεια...? Απευθειας αναθεση, και σε αυτα και στις φρεγατες και στα F-16. Ασχετο οτι εγιναν κοτερο σε μια μαρινα στην Πατρα.
      Οσον αφορα τις φρεγατες, εμεις θα αγορασουμε -λεμε τωρα- τις FREMM, οι οποιες ειναι και απο το ονομα τους multipurpose, δλδ λιγο απο ολα και τιποτα.
      Anyway, το κουρασαμε το θεμα...

      • κ avatar
        κ @ Αναρχοαυτονομος Εθνικιστης με Κομμουνιστικες Συνιστωσες 29/09/2009 16:30:45

        Θα ήσουν πειστικότερος προς τους αδαείς αν δεν ξεσκιζόσουν _τόσο_ να απαξιώσεις τους εν λόγω εξοπλισμούς. Καρφώνεσαι.

  11. protiv avatar
    protiv 29/09/2009 02:30:35

    Σχετικά με τα ΒΜΡ-3 θα άξιζε να ψάξει κανείς την τιμή ανά κομμάτι που πούλησαν στην Κύπρο και αυτή που συμφωνήθηκε να πουληθούν στην Ελλάδα. Επίσης θα άξιζε να ψάξει κανείς εάν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οι ρώσοι προτείνουν συμπαραγωγή, εάν οι προδιαγραφές των οχημάτων είναι αυτές που έχει θέσει το ΓΕΣ, εάν ο τύπος των οχημάτων που προσφέρουν οι ρώσοι είναι αυτός που αρχικά είχε συμφωνηθεί να αγοραστεί από την Ελλάδα και εάν οι ρώσοι δέχονται να αντικατασταθούν ηλεκτρονικά και άλλα συστήματα από αντίστοιχα ελληνικής παραγωγής, κάτι που επίμονα ζητούσε το ΓΕΣ. Εάν υπάρχουν απορίες σ' αυτά μπορώ να βοηθήσω με παραπομπές σε αντίστοιχα δημοσιεύματα του ειδικού τύπου.
    Για τις φρεγάτες υπάρχει πολύ έντονο πολιτικό παιχνίδι με εκβιασμούς της γερμανικής πλευράς σ' αυτή τη φάση (ναυπηγεία Σκαραμαγκά). Με δεδομένο ότι η ενίσχυση του ΠΝ με φρεγάτες είναι επιτακτική, οι πιέσεις απ' όλες τις πλευρές θα πρέπει να θεωρούνται δεδομένες ανεξαρτήτως της κυβέρνησης που θα προκύψει από τις εκλογές. Κάθε ναυτικό ουσιαστικά επιλέγει ένα "κουφάρι", ένα σκάφος, το οποίο στη συνέχεια "εμπλουτίζει" με εκείνα τα οπλικά συστήματα που κρίνει ότι ικανοποιούν τις ανάγκες του. Το σύστημα FREMM - Scalp Naval είναι μία επιλογή. Υπάρχουν όμως και άλλες ανάγκες όπως η έμφαση στον Α/Α ή Α/Υ πόλεμο. Το ποιές ανάγκες υπάρχει προτεραιότητα να καλυφθούν προφανώς έχει να κάνει με το στρατιωτικό δόγμα της Ελλάδας. Πάντως, μέχρι τώρα το ΠΝ, όπως αντίστοιχα και το τουρκικό ναυτικό, είχε περιορισμένες δυνατότητες προσβολής χερσαίων στόχων από ναυτικές δυνάμεις. Επιπλέον, λόγω του βεληνεκούς τους, το Scalp Naval όπως και το Scalp EG της ΠΑ παραβιάζουν οριακά τη συμφωνία για τα στρατηγικά όπλα. Όταν η Ελλάδα παράγγειλε το Scalp EG το 2000 υπήρξαν σφοδρές αντιδράσεις από ΗΠΑ και την Τουρκία. Βέβαια, η τελευταία διαθέτει υποστρατηγικούς πυραύλους WS-1A, κινεζικής κατασκευής με θεωρητικό βεληνεκές 500 km.
    Στόχος για ένα ναυτικό που επιχειρεί στις ιδιόμορφες συνθήκες του Αιγαίου είναι η ναυτική κυριαρχία και όχι η προσβολή στόχων στην ενδοχώρα του αντιπάλου. Προσωπική μου άποψη (μπορεί να κάνω και λάθος) είναι ότι όταν έχεις σαν στόχο να κυριαρχήσεις στο Αιγαίο επικεντρώνεις τα μέσα και το χρήμα σου για να εξυπηρετήσεις αυτόν τον στόχο.
    Τέλος, σε ό,τι αφορά το πιο σημαντικό απ' όλα που είναι το σύστημα μάχης της νέας φρεγάτας (όποια κι αν είναι αυτή), το κορυφαίο σύστημα είναι το αμερικανικό Aegis-2 που ούτως ή άλλως προσφέρουν και οι γερμανοί με τις ΜΕΚΟ και οι γάλλοι με τις FREMM.