Μετά τον Κυριάκο προσλήψεις κάνει και ο Μάκης Βορίδης
01/07/2014 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά τον Κυριάκο προσλήψεις κάνει και ο Μάκης Βορίδης

«Μάκη δώστα όλα» που θα λέγαμε και σε άλλες εποχές.

Μετά τον Κυριάκο Μητσοτάκη προσλήψεις αποφάσισε να κάνει και ο Μάκης Βορίδης ο οποίος ανακοίνωσε 2.950 θέσεις στην Υγεία. Μάλιστα οι 2.800 από αυτές θα γίνουν σε βάθος εξαμήνου καθώς θα πρέπει να περάσουν από το ΑΣΕΠ. Πάντως διευκρίνισε ότι κάποιοι νοσηλευτές θα προσληφθούν άμεσα, όπως και περίπου 370 γιατροί.

Προφανώς ο υπουργός έχει πάρει την έγκριση και του υπουργείου Οικονομικών για το κονδύλι που θα χρειαστεί και της τρόικας και προφανώς εμείς όλοι είμαστε ηλίθιοι που πιστεύουμε ότι υπάρχει ακόμη κρίση, ότι τα ταμεία είναι άδεια και ότι δεν γίνονται προσλήψεις στο δημόσιο αλλά απολύσεις. Μακάρι να έχει δίκιο ο υπουργός και να προσλαμβάνει ώστε να μειωθεί η ανεργία. Άλλωστε, ποιος θα πληρώσει τη νύφη ξανά; Ο ιδιωτικός τομέας. Όσο για το εξάμηνο που θα γίνουν οι προσλήψεις εντελώς τυχαία πέφτει με τη συζήτηση που γίνεται για πρόωρες εκλογές.

«Μάκη δώστα όλα» που θα λέγαμε και σε άλλες εποχές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/07/2014 15:42:10

    Το υγειονομικό προσωπικό είναι εξειδικευμένο και δεν βολεύεται με μετατάξεις. Τα κενά είναι διαπιστωμένα και υπαρκτά. Συνεπώς, το πρόβλημα δεν είναι οι συγκεκριμένες προσλήψεις, αλλά οι μη απολύσεις εκεί, που παίζουν τελίτσες, για να περνά η ώρα.

  2. Seagull avatar
    Seagull 01/07/2014 16:04:16

    Δεν πιστεύω ο κύριος Μάκης να ξεχάσει να τους μονιμοποιήσει και με την βούλα που λένε, θέλουμε να δούμε την εφημερίδα της κυβερνήσεως για να είμαστε σίγουροι ότι βολεύτηκαν..... Αν μη τι άλλο στον τομέα του νοσηλευτικού προσωπικού θα μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν άτομα από ιδιωτικές εταιρείες, αλλά τι λέω τώρα.

    • Anemos avatar
      Anemos @ Seagull 01/07/2014 18:09:34

      Επίσης μπορούν να προσλάβουν και τον καραγκιόζη γιατρό, νοσηλευτή κ.τ.λ. Και εις ανωτερα!!

      • Seagull avatar
        Seagull @ Anemos 02/07/2014 10:04:18

        Ποιός είπε να καταργηθεί η δημόσια παιδεία και υγεία? Και που διαφωνείς στο ότι π.χ. το νοσηλευτικό προσωπικό μπορεί να είναι με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου και όχι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος? Ας μην είναι από εταιρείες, ας βάλουν αγγελίες στις εφημερίδες και στο ίντερνετ τα νοσοκομεία για να βρουν προσωπικό αν αυτό είναι το πρόβλημα. Εκατομμύρια Ελληνες δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα και δεν βγάζουν άχνα, κακοπληρωμένοι, απλήρωτοι και υπερφορολογούμενοι, καλούνται να θρέφουν ένα αδηφάγο δημόσιο τομέα που παρέχει αισχρές υπηρεσίες και αυτές εάν και όταν του καπνίσει.

        • Anemos avatar
          Anemos @ Seagull 02/07/2014 12:01:22

          Ας μην είναι από εταιρείες, ας βάλουν αγγελίες στις εφημερίδες και στο ίντερνετ τα νοσοκομεία για να βρουν προσωπικό αν αυτό είναι το πρόβλημα.
          Άριστα!!! Μπορούν επίσης να ερευνήσουν και στις λαϊκές αγορές, κάποιον νοσηλευτή θα βρουν εκει που πιθανον θα πουλαει ντοματες, στα μπαρ επισης και αλλου!! Δεν μας ειπατε ομως ποιος θα τους πληρωνει.

        • Anemos avatar
          Anemos @ Seagull 02/07/2014 12:28:51

          Ουκ ένι ιατρικήν είδέναι, όστις μη οίδεν ό τι εστίν άνθρωπος. Ιπποκράτης, 460-377 π.Χ., Πατέρας της Ιατρικής

    • Anemos avatar
      Anemos @ Seagull 01/07/2014 19:49:53

      Να καταργήσουμε δημόσια παίδεια, ΕΣΥ, προκειμενου να δουλεψουν διαφορες εταιρειες!!! Ανεδαφικο εως τραγικο .

      • Anemos avatar
        Anemos @ Anemos 01/07/2014 21:03:18

        Να καταργήσουμε δημόσια παιδεία, ΕΣΥ, προκείμενου να δουλέψουν διάφορες εταιρείες!!! Ανεδαφικό έως τραγικό!!!!

    • cynthia avatar
      cynthia @ Seagull 01/07/2014 22:24:59

      Τι εννοείς "άτομα απο ιδιωτικές εταιρείες για νοσηλευτές " ; Υπάρχουν εταιρείες που ...διαθέτουν νοσηλευτές ?

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Seagull 02/07/2014 00:06:11

      Εσείς μου θυμίζετε εκείνο το μνημειώδες σκηνικό που όταν οι Λυριτζής-Οικονόμου επιχειρηματολογούσαν υπέρ των φθηνότερων αιγυπτιακών ζαρζαβατικών, ο γεωργός συνομιλητής τους (με χαρακτηριστική προφορά) παρατήρησε -και τους ρούμπωσε- ότι θα μπορούσαμε να φέρουμε και πολύ φθηνότερους δημοσιογράφους εξ'Αφρικής... Εσείς τι δουλειά κάνετε, αν επιτρέπεται;

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/07/2014 17:51:43

    Προφανώς και δεν ξέρετε ότι γίνονται ΚΑΙ προσλήψεις στο Δημόσιο με βάση το μνημόνιο. Παρ ότι έχει λεχθεί πολλάκις : προσλαμβάνονται σε αναλογία 1 : 5 για κάθε συνταξιοδότηση και σε αναλογία 1 : 1 για κάθε μία από τις 15.000 απολύσεις.

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ ψυχραιμια 02/07/2014 00:08:04

      Εντάξει, το έχετε μάθει απ'έξω κι ανακατωτά το μνημόνιο. Μήπως να κάνατε και κανένα ιδιαίτερο σε αυτούς που το ψηφίζουν αδιάβαστο (Χρυσοχοίδης, κλπ);

  4. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/07/2014 19:41:23

    Από πολλά σχόλια, σε διάφορα άρθρα, συνειδητοποιώ ότι ελάχιστοι εδώ μέσα πάνε σε δημόσιο νοσοκομείο ή στέλνουν τα παιδιά τους σε δημόσιο σχολείο. Προφανώς έτσι εξηγείται τόσο μένος. Εμείς οι υπόλοιποι, που δεν έχουμε αυτήν τη δυνατότητα και που πληρώνουμε τις εισφορές μας και τους φόρους μας 30 χρόνια, πειράζει να θέλουμε ένα γιατρό, ένα δάσκαλο και μια νοσοκόμα;

    • Anemos avatar
      Anemos @ Γιώργος 01/07/2014 21:02:11

      Φυσικά τους πειράζει, γιατί όταν έχεις πρόσβαση στα ιδιωτικά και με το σχολικό έξω από την πόρτα, τους άλλους τους βλέπεις αφ' υψηλού. Το δημόσιο σχολείο το έχουν για βρίσιμο μόνο, διάβασες κάποιο άρθρο αυτές τις ημέρες ,εδώ στην ιστοσελίδα, για την προχειρότητα του ΥΠΑΙΘ;; Όταν μας τύχει κάτι έκτακτο στο δρόμο και μας μεταφέρουν στο νοσοκομείο, όλοι λένε γιατρέ βοήθησε ( και μόλις φύγουν ελεεινολογούν το ΕΣΥ) Λαγός την φτέρη έσειε, κακό του κεφαλιού του. Δεν ισχυριζομαι οτι ολα ειναι τελεια, αλλα μαλλον θελουμε να τα ισοπεδωσουμε ολα, προσ οφελος των εταιρειων!!! Νοσοκομους απο εταιρειες!!! Τι αλλο θα ακουσουμε;;;

    • Η άλυτη εξίσωση avatar
      Η άλυτη εξίσωση @ Γιώργος 01/07/2014 21:09:14

      Όχι καλέ. Τι λέτε τώρα; Καθόλου δεν πειράζει να θέλετε.... Το τι θα βρείτε όμως και πόσο θα πρέπει να το πληρώσετε όταν το χρειαστείτε, είναι άλλη ιστορία.... Γιατί να είστε σίγουρος, οτι δεν θα είναι εφικτό να καλυφθούν οι ανάγκες σας αποκλειστικά από ό,τι θα έχει απομείνει όρθιο στη Δημόσια Υγεία και στη Δημόσια Παιδεία τις οποίες αδίκως πληρώνουμε ενώ τις αποδομούν συστηματικά τα όρνια.

  5. Eva avatar
    Eva 01/07/2014 20:35:07

    Ας ελπίσουμε οτι οι ιατροί θα έχουν πτυχίο ιατρικής (βλ. Σκύρο)

  6. ΜΜ avatar
    ΜΜ 01/07/2014 22:58:56

    Άλλος Λοβέρδος αυτός. που τους βρήκε ο Σαμαράς; Εδιωξε τον Γεωργιάδη για να φέρει έναν λαϊκιστή κλασικό παλαιοκομματικό !!Ωραία δουλειά!!