#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2011 09:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά τις δημοσκοπήσεις έρχεται το ... σκληρό σεξ



Μετά την... ευφορία των ανεξάρτητων εταιρειών δημοσκόπησης που δίνουν συντριπτική ψήφο εμπιστοσύνης στην κυβέρνηση Παπαδήμου, έρχεται το... sex. Και δυστυχώς εδώ δε μιλάμε το sex του Μικρού Οδυσσέα με την Σκάρλετ Γιόχανσον (θα το ήθελε πολύ) αλλά για πολύ περισσότερα. Πρόκειται για ένα «σύμπλεγμα» της κυβέρνησης με την τρόικα, κι όπως όλοι γνωρίζουμε, πάνω από τρεις δεν είναι σχέση, είναι... παραζάλη

Μετά, λοιπόν τις χαρές και τα πανηγύρια και το ήρεμο Σαββατοκύριακο που περάσαμε μέσα στην εβδομάδα ξαναμπαίνουμε στη σκληρή πραγματικότητα. Η τρόικα έρχεται με τον Π. Τόμσεν να έχει πάρει εντολές για σκληρή γραμμή απέναντι στον κ. Βενιζέλο και τους άλλους υπουργούς. Η 6η δόση είναι ακόμη στον αέρα και θα χρησιμοποιηθεί ο μοχλός πίεσης, ως εκβιασμός προκειμένου να λάβει η κυβέρνηση Παπαδήμου τα σκληρά μέτρα που προβλέπει το πολυνομοσχέδιο και η συμφωνία της 26ης Οκτωβρίου.

Στο μενού των τροικάνων είναι η εργασιακή εφεδρεία και δε μιλάμε πλέον για 25.000-30.000 δημοσίους υπαλλήλους που θα εξαφανιστούν από το χάρτη. Μιλάμε για 100.000 δημοσίους υπαλλήλους που είτε με εργασιακή εφεδρεία, είτε με κατάργηση των οργανικών τους θέσεων θα απομακρυνθούν από το δημόσιο και θα κληθούν να αντιμετωπίσουν πολύ δύσκολες καταστάσεις είτε με συντάξεις πείνας είτε ως άνεργοι.

Πλεονέκτημα για την τρόικα αποτελεί και η εκπεφρασμένη δήλωση των Ελλήνων πολιτών οι οποίοι στη συντριπτική τους πλειοψηφία (σύμφωνα με τα γκάλοπ) ζητούν μικρότερο κράτος και απολύσεις στο δημόσιο παρά νέες μειώσεις μισθών και συντάξεων και φόρους.

Στα μέτρα που θα απαιτήσει η τρόικα περιλαμβάνεται επίσης:

- Η μονιμοποίηση του χαρατσιού στα ακίνητα

- Η μείωση έως και 30% στο μισθολογικό κόστος με περικοπές επιδομάτων, υπερωριών, μισθών.

- Ο εξορθολογισμός των δαπανών για τη στέγαση του δημοσίου με συνενώσεις υπηρεσιών.

- Η κατάργηση τμημάτων ΑΕΙ και ΤΕΙ μέσω του Καλλικράτη στην Ανώτατη Εκπαίδευση.

- Το νέο φορολογικό νομοσχέδιο. Ισως το κορυφαίο θέμα που θα μας απασχολήσει το επόμενο διάστημα διότι θα κριθεί τι θα πληρώσουμε το 2012. Κατάργηση αφορολόγητου, μείωση φορολογίας επιχειρήσεων και φυσικών προσώπων, καθιέρωση ενός συντελεστή ΦΠΑ, αντικειμενικά κριτήρια σε ελεύθερους επαγγελματίες, μόνιμο χαράτσι στα ακίνητα, κατάργηση φοροαπαλλαγών, είναι ορισμένα από τα θέματα που θα παζαρευτούν.

Σε ό,τι αφορά τις εργασιακές σχέσεις η τρόικα απαιτεί

-επέκταση των ευέλικτων μορφών απασχόλησης σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα (δηλαδή ωράριο και τόπο εργασίας)
-κατάργηση συμβάσεων αορίστου χρόνου στον δημόσιο τομέα και αντικατάστασή τους με συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου
-θεσμοθέτηση του outsourcing για την κάλυψη των αναγκών του δημοσίου.

Τα πρώτα τηλεφωνήματα του Λ. Παπαδήμου με τους Ευρωπαίους ηγέτες ήταν εξαιρετικά παγωμένα καθώς οι δανειστές μας ξεκαθάρισαν ότι η τήρηση των συμφωνηθέντων είναι προαπαιτούμενο για την εκταμίευση της 6ης δόσης.

Οπότε, τα κεφάλια μέσα. Έρχεται η τρόικα, έρχεται ο Ράιχενμπαχ, έρχονται οι τοποτηρητές. Και ξαναφεύγει η λογική.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 14/11/2011 10:10:37

    ...έρχονται κι οι εκλογές

  2. Μανούσος avatar
    Μανούσος 14/11/2011 10:17:34

    Δεν νομίζω... αυτή η κυβέρνηση ήρθε για να μείνει, θα μου το θυμηθείς.

    • athon avatar
      athon @ Μανούσος 14/11/2011 12:03:11

      Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ήρθε για να μείνει. Το θέμα είναι πόσο θα την ανεχτεί ο λαός. Ο GAP παρόλο που εκλέχθηκε πανηγυρικά, άντεξε μόνο 2 χρόνια. Πόσο θα αντέξει άραγε μια φυτεμένη κυβέρνηση; Για πόσο κρατάς ένα αγκάθι στην αυλή σου; Μέχρι να σε τσιμπήσει...

  3. tsilis avatar
    tsilis 14/11/2011 10:32:25

    Εκλογές σε 1,5-2 χρόνια. Πρώτο κόμμα το πασοκ (με λοβέρδο αρχηγό) , συγκυβέρνηση με νδ και η Χρυσή αυγή στο 5%. Το λαος εκτός βουλής.

  4. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/11/2011 10:32:53

    Δέν θά γινόταν-λέω ἐγώ-τό σέξ νά γίνει λίγο πιό μαλακό; Γιά νά ἀρχίσουμε καί νά τό συνιθίζουμε λίγο-λίγο;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/11/2011 15:43:51

      Πόσο μαλακό να γίνει πια...κάνουν ό,τι καλύτερο μπορούν (χαχα)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 14/11/2011 21:21:43

        Μπά ,μή τό λές, ὃσο πιό μαλακό μπορεῖ νά γίνει,γιατί θά κρατήσει πολύ.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 14/11/2011 22:32:43

          Δε θέλω απαισιοδοξία...άσε που έτσι όπως το περιγράφεις, θα κινδυνεύουμε ν' αποκτήσουμε ανοσία...

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 15/11/2011 09:07:45

            Ὁ κίνδυνος δέν θά εἶναι ἡ ἀνοσία, ἀλλά ὃτι θά φτάσει νά μᾶς ἀρέσει κιόλας!

  5. www.kaliteros.blogspot.com avatar
    www.kaliteros.blogspot.com 14/11/2011 10:36:37

    Από τη μια μεριά (από αυτούς) έρχεται το σκληρο σεξ και από την άλλη μεριά (από εμάς) έρχεται η σκληρή φάπα.
    Οι "κάτι σαν άνθρωποι" που μας κυβερνούν (παγκόσμιοι, ευρωπαίοι και γηγενείς) δεν έχουν καταλάβει
    α) οτι ο άνθρωπος που δεν έχει να χάσει τίποτα είναι πολύ επικίνδυνος και
    β) οτι δεν θα την "πληρώσουν" όλοι από αυτούς που μας κυβερνάνε αλλά μερικοί από αυτούς (στην τύχη, όποιος βρεθεί στο διάβα μας).

    • μελανοδικεφαλος avatar
      μελανοδικεφαλος @ www.kaliteros.blogspot.com 14/11/2011 11:06:13

      Και ποιος σου λεει οτι δεν αναμενουν την αντιδραση μας καποια στιγμη; Γιατι να μην ειναι και αυτο μερος του παιχνιδιου που στηθηκε; Οσο η αντιδραση μας ειναι στα τυφλα, τοσο θα σου εμφανιζουν αρεστες "λυσεις"...Αλλωστε αυτο δεν εγινε και τωρα; Μετα την αναταραχη ενος ετους ο λαος φερεται να αποδεχεται τη λυση παπαδημου που στηριζει το 80% του κοινοβουλιου του...και φαινεται να ειναι και ευχαριστημενος βαση των γκαλοπ!!!!!! Απιστευτο;

      • athon avatar
        athon @ μελανοδικεφαλος 14/11/2011 12:05:02

        Εσύ πιστεύεις οτι τα γκάλοπ τους είναι απείραχτα;

  6. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 14/11/2011 10:37:13

    Και η λογικη ποια ειναι, υφεση στην υφεση μέχρι να βγει η ψυχή μας,τιποτα για ανάπτυξη δεν ακούω κι αυτό ει ναι το ανησυχιτικό.

  7. Ίωνας avatar
    Ίωνας 14/11/2011 10:40:30

    Αν δεν κάνω λάθος, σε όλα αυτά τα μέτρα, πρέπει να συμφωνήσουν οι 3 συμβαλλόμενες πλευρές, που στηρίζουν αυτήν την ''κυβέρνηση''. Αν κάποιο από τα 3 κόμματα διαφωνήσει, δεν μπορούν αυτά τα μέτρα να επιβληθούν. Τόσο απλό είναι! Και αν τελικά υλοποιηθεί η εφεδρεία, με ποιόν τρόπο θα γίνει αυτό? Με τον τρόπο του ΠΑΣΟΚ,(απόλυση), ή με τον τρόπο της ΝΔ?( Εφεδρεία μέχρι την συνταξιοδότηση?)

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ Ίωνας 14/11/2011 11:08:28

      Ναι, και οταν η ΝΔ θα ψηφισει ολα τα μετρα με την αιτιολογια του "αναποφευκτου", τοτε θα γελασει κι' ο καθε πικραμενος.

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 14/11/2011 10:41:23

    Πληροφορίες ότι μελετάται η προκαταβολική φορολόγηση των παιδιών που θα βγουν στους δρόμους για να ψάλλουν τα κάλαντα ήρθαν στο φώς της δημοσιτότητας. Αφορά όλα τα τέκνα 4-12 ετών. Η φορολόγηση βάσει των εσόδων κρίνεται ως διακριτή από την έκτακτη εισφορά προς ΙΚΑ ανα κεφάλι (κι όχι επί των εσόδων) όσον αφορά τα εν λόγω τέκνα, ως τεκμήριο απασχολησιμότητας εντός της οικογενείας. Οι γονείς που δε θα το πληρώνουν απειλούνται με πρόστιμο ή με υποχρεωτική επαιτεία μέχρι κάλυψης των οφειλομένων...

  9. Ίωνας avatar
    Ίωνας 14/11/2011 10:46:31

    Από ότι φαίνεται, κανείς δεν πήρε το μήνυμα, που έστειλε προς πάντες τους πιθανούς και ...απίθανους αποδέκτες, την 28η Οκτωβρίου, ο Ελληνικός Λαός. Ή καμώνονται πως δεν το βλέπουν! Είναι απίστευτο ότι κάνουν πως πιστεύουν τα γκάλοπ, που παραγγέλνουν οι ίδιοι! Αυτό λέγεται ...αυτοϊκανοποίηση! Κι έρχεται και η 17η Νοεμβρίου... Οψώμεθα...

  10. sarkozi avatar
    sarkozi 14/11/2011 11:12:05

    μετα τις δημοσκοπησεις και την σημερινη συνεδριαση της κ.ο του κομματος ερχεται και ο Κ.Κ ειτε αρεσει σε μερικους ειτε οχι.......διοτι καποιος πρεπει να λεει και ΟΧΙ.....!

  11. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 14/11/2011 11:18:18

    Από το " Τσοβόλα δώστα όλα " στο " Άνγκελα πάρτα όλα " , από το " η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες " στο " η Ελλάδα ανήκει στους δανειστές της ".

    Το ερώτημα παραμένει : η παραίτηση του δικαιώματος της ασυλίας που κατοχυρώνεται από την κυριαρχία των κρατών, το ευρωπαϊκό και διεθνές δίκαιο - για να μην μιλήσουμε για το ελληνικό σύνταγμα που το μετέτρεψαν σε τσιχλόφουσκα - και η υπαγωγή του χρέους της Ελλάδας στο αγγλικό δίκαιο συν το ότι η πρώτη δανειακή σύμβαση δεν έχει έρθει ακόμα στη Βουλή, αποτελούν ναι ή όχι θεσμική εκτροπή και κατάλυση της δημοκρατίας ;

    Είναι ή δεν είναι συνένοχοι όσοι το αποκρύπτουν και κρύβονται πίσω από τον εκβιασμό των δανειστών για την εκταμίευση της ν οστής δόσης που λέει ο προφέσορας ; Όποιος απαντήσει ξεκάθαρα χωρίς υπεκφυγές είναι ειλικρινής και πατριώτης γιατί αυτή κατά τη ταπεινή μου άποψη είναι η ουσία : αυτό που δεν έκανε ούτε ο Τρικούπης το 1897 , το έκανε το GAP το 2010 για να παραχωρηθεί ο πλούτος της Ελλάδας σε ξένες εταιρείες και να δεθούμε με τις αλυσίδες της εξάρτησης των δόσεων δανείων ό,σο θα έχουμε πλούτο να λεηλατούν. Οι συνένοχοι παίρνουν το μερτικό τους που δεν ξέρω αν είναι 30 αργύρια ή αν έχει ανέβει η τιμή. Πάντως τα δις στις τράπεζες του εξωτερικού και η αγορά ακινήτων σε ευρωπαϊκές χώρες καλά κρατεί.

    Αφού τα πήρανε μία φορά από τους Έλληνες χωρίς να βρεθεί εκπρόσωπος να τα ζητήσει πίσω - βλέπε κατοχικό δάνειο και αποζημιώσεις - , αφού τα πήραν δεύτερη φορά χοντρά από τους Έλληνες μέσω του Χρηματιστηρίου λίγο πριν βάλουν την Ελλάδα στο ευρώ οι συνεργάτες τους εντός της χώρας και τα βγάλουν μετά σε σκληρό νόμισμα στο εξωτερικό,
    γιατί να μην τα ξαναπάρουν και τώρα και μάλιστα σε μόνιμη βάση ; Αυτό εννούσε και το GAP με το " λεφτά υπάρχουν." Μήνυμα έστελνε στο εξωτερικό και εσωτερικό για τις ύαινες ( βλ. αγορές ) και τις ντόπιες εκδιδόμενες.

    Η υπογραφή της νέας δανειακής σύμβασης που καταλύει και επίσημα την εθνική κυριαρχία μέσω της επιτροπείας και ο χρονικός ορίζοντας των δέκα ετών που θέτουν οι Γερμανοί σημαίνει ναι ή όχι υποδούλωση κ. Σαμαρά και φίλοι του antinews ; Και όλα αυτά από μία εντελώς παράνομη κυβέρνηση πάνω σε ένα εντελώς διαφορετικό κυβερνητικό πρόγραμμα από αυτό που ψήφισε ο λαός το 2009. Αν όλα αυτά δεν συνιστούν κοινοβουλευτικό πραξικόπημα και κατάλυση της δημοκρατίας, αλλά και του ευρωπαϊκού κεκτημένου, τότε οι λέξεις έχασαν εντελώς τη σημασία τους.

    Ας βγάλουμε λοιπόν όλοι τις μάσκες και ας φωνάξουμε : ΖΗΤΩ ΟΙ ΑΓΟΡΕΣ !
    ΖΗΤΩ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ ! ΖΗΤΩ ΟΙ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΟΙ ! ΖΗΤΩ ΣΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΖΟΥΓΚΛΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΤΟΥ ΙΣΧΥΡΟΥ ! ( ο τόνος είναι στο Η , το άλλο ρήμα με το τόνο στο Ω ξεχάστε το, παραχωρήθηκε στους δανειστές ).

  12. Προμηθέας avatar
    Προμηθέας 14/11/2011 11:56:49

    Σιγά τα ωά!
    Λες και δεν ξέραμε τι θα βγάλουν οι δημοσκοπήσεις...
    Άντε να δεχθώ πως εγώ ανήκω στη "ισχνή" μειοψηφία του χώρο μου...
    Έτσι όμως που τα παρουσιάζουν σε λίγο θα μας πουν ότι ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ είναι υπέρ Παπαδήμα!
    ΕΛΕΟΣ!!!

  13. ΚΟΥΡΗΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΡΗΤΗΣ 14/11/2011 12:06:26

    ΩΡΑΙΟ ΑΡΘΡΟ. ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ...ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΑ ΠΑΠΑΔΗΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΟΡΚΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ.

  14. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 14/11/2011 12:21:27

    Ο ΤΙΤΛΟΣ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ ΕΙΝΑ Ι ΑΤΥΧΗΣ ΟΧΙ ΣΚΛΗΡΟ SEX ,ΒΙΑΣΜΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΜΑΔΙΚΟΣ.