#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2011 14:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά την Καϊλή έβγαλαν και τον ΓΑΠ ..."ήρωα της χρονιάς" !!!

Δε γίνεται, οι ξένοι μας κάνουν πλάκα Χριστουγεννιάτικα. Και μπορεί να αντέξουμε τη βαρυστομαχιά από το γουρουνόπουλο, τη γαλοπούλα και τα μελομακάρονα, αλλά ορισμένα δημοσιεύματα δε χωνεύονται ούτε με 100 σόδες.

Δε μας έφτανε που η Εύα Καϊλή ανακηρύχθηκε γυναίκα της χρονιάς από το Spiegel τώρα η βρετανική The Telegraph ανακήρυξε τον Γ. Παπανδρέου ως έναν από τους ήρωες του 2011.

Μετά τον Κολοκοτρώνη, τον Καραϊσκάκη και τον Ανδρούτσο οι νέοι στα σχολεία θα μαθαίνουν και για τον πολέμαρχο Γιωργάκη.

Γιατί οι Βρετανοί των ανακήρυξαν ήρωα; Μα γιατί, λέει, «έχασε τη δουλειά του λόγω της κρίσης χρέους, αλλά πριν από αυτό έδωσε ένα ‘χτύπημα’ υπέρ της Δημοκρατίας». Η εφημερίδα τονίζει ότι στις πιέσεις για αυστηρότερα μέτρα απάντησε «ναι αλλά μόνο με δημοψήφισμα» και είναι ένας από τους λίγους ευρωπαίους ηγέτες που ρίσκαραν να αφήσουν το λαό να αποφασίσει για το μέλλον της χώρας στο ευρώ. «Μπορεί το δημοψήφισμα να μην έγινε ποτέ, αλλά η δήλωσή του παραμένει», λέει χαρακτηριστικά το δημοσίευμα.

Γι’ αυτό σας λέμε, μας κάνουν πλάκα μέχρι και οι ξενέρωτοι Βρετανοί.

Δηλαδή ο ΓΑΠ δεν έχασε τη δουλειά του γιατί τον σιχάθηκαν οι Έλληνες και μπούχτισαν με τα ψέματα, αλλά γιατί αντιστάθηκε στους κακούς που ήθελαν να μας επιβάλουν μέτρα.

Τώρα αν αυτό το δημοσίευμα δε μοιάζει στημένο, για να μην πούμε και πληρωμένο, τότε είναι πράγματι φάρσα. Σε λίγο θα μας πουν ότι πρέπει να μην τον διώξουμε από την πολιτική σκηνή γιατί είναι εγγυητής της σωτηρίας της χώρας.

Καλά κρατεί το σύστημα της οικογένειας Παπανδρέου. Δεν τους έφταναν τα παπαγαλάκια εξ Ελλάδος τώρα έχουμε και εισαγωγής.

Για την ιστορία πάντως,  οι άλλοι ήρωες του 2011 είναι ο διοικητής της τράπεζας της Αγγλίας, Σερ Μέρβιν Κινγκ, ο Μάικλ Γούλφορντ, επικεφαλής της ιαπωνικής εταιρίας ηλεκτρονικών ειδών Olympus και η επικεφαλής του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ.

Αντιλαμβάνεστε λοιπόν τη σοβαρότητα της λίστας.

Στους κακούς της χρονιάς, μεταξύ άλλων, συγκαταλέγονται ο Τζέιμς Μέρντοκ, γιος του μεγιστάνα των ΜΜΕ Ρούπερτ Μέρντοκ, το δίδυμο Άγκελα Μέρκελ – Νικολά Σαρκοζί, ο Τζον Κόρζιν, ιδρυτής της τράπεζας MF Global που κατέρρευσε χρωστώντας 1,6 δισ. δολάρια στους πελάτες της και η εταιρία ιδιωτικού μετοχικού κεφαλαίου Blackstone.

http://www.telegraph.co.uk

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/12/2011 14:17:03

    Ακούω (και το ψάχνω) για ξένο άρθρο που ανακηρρύσσει την Τάμτα τραγουδίστρια της χρονιάς!
    Πάμε καλά;

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/12/2011 14:29:32

    Εκεί πήγαν τα κονδύλια (αγιογράφηση)

    Εδώ υπάρχει όλοκληρο γκρουπ στο φβ που ολοφύρονται γιατί χάσαν τον ηγέτη τους

    ΠΑΣΟΚ Ή ΤΕΦΡΑ ΛΕΜΕΕΕ!

  3. βορειος avatar
    βορειος 24/12/2011 14:38:56

    παντως εχουν χιουμορ, αυτο δεν μπορει να το αμφισβητησει κανεις.

  4. firiki2010 avatar
    firiki2010 24/12/2011 15:41:05

    Βραβείο " Θάρρος για αλήθεια' από τους Γερμανούς πέρυσι..... παγκόσμιος διανοητής για το 2010 σύμφωνα με το Foreign Policy (αλλά και μέσα στους δένα ανθρώπους που απέτυχαν στις προβλέψεις και εκτιμήσεεις τους)........ "Ηρωας του 2011" σύμφωνα με την "Τhe Telegraph"... σίγουρα τις επόμενες εβδομάδες θα σκάσει και καμμία άλλη "διάκριση" ("Μαχητής για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής", "Ο πιο πράσινος πρωθυπουργός " ή κάτι ανάλογο).
    Με κάτι τέτοια εμείς που ζούμε στο πετσί μας τις συνέπειες των επιτευγμάτων του ΓΑΑΠ καταλαβαίνουμε και την γενικότερη αξία τέτοιων διακρίσεων.

  5. φωνη avatar
    φωνη 24/12/2011 16:38:56

    Αχ Γιωργάκη τζάμπα τα σπαταλάτε τα χρήματα της οικογένειας, δε θα σε πάρουν γενικό γραμματέα στον ΟΗΕ και σε καμία άλλη διεθνή θέση. Loser!!!!!!!!!

  6. φωνη avatar
    φωνη 24/12/2011 17:02:57

    Πάντως πρέπει να παρατηρήσουμε την απόλυτη αντιφατικότητα των 2 βραβείων σήμερα. Η Καϊλή πήρε βραβείο διορατικότητας επειδή αντέδρασε στην ηρωϊκή ιδέα του δημοψηφίσματος χάρη στο οποίο ο ΓΑΠ πήρε τον τίτλο ήρωας 2011.
    Αν αρνήθηκες το δημοψήφισμα είσαι η διορατική γυναίκα της χρονιάς.
    Αν ανακοίνωσες το δημοψήφισμα είσαι ο ήρωας της χρονιάς.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ φωνη 24/12/2011 18:48:36

      +100000

  7. ΙΩΑΝΝΙΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΙΣ 24/12/2011 18:38:00

    ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑ'ΙΛΗ ,ΑΝΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ,ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΓΑΠ ΓΙΑΤΙ???.ΜΗΠΩΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ???.

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 24/12/2011 18:45:40

    Τι στον τετανο πως ξεφυγε τετοια διακριση απο τα καθεστωτικα καναλια MEGA,ALPHA,NET,ANT1 ? Αυτα δεν εχαναν ευκαιρια αναδειξης του μεγαλου στοχαστη να τον δειξουν ακομη και οταν ετρεχε ως καλικαντζαρος στον μαραθωνιο εθελοντων ! Βρε μπας και σκασει μυτη καμια αναδειξη ως καταλληλοτερου να διαδεχθει τον Καμερον γιατι απο τους Εγγλεζους εναν λαο που τα παντα του λειτουργουν αναποδα ολα να τα περιμενεις !

  9. Θέμις avatar
    Θέμις 24/12/2011 18:49:57

    Μόνο εμείς οι αχάριστοι Έλληνες δεν μπορέσαμε να αντιληφθούμε το μέγεθος της αυτοθυσίας αυτού του μεγάλου στοχαστή!
    Καλά Χριστούγεννα σε όλους.

  10. giannis avatar
    giannis 24/12/2011 19:20:24

    Πάντως αν έβγαζαν τον χασάπη της του 2011, σίγουρα θα ήταν ο Βενιζέλος

  11. Ψιλιασμένος avatar
    Ψιλιασμένος 26/12/2011 05:55:56

    ΄Οποιος δημιουργεί πρόβλημα στο Ευρώ είναι φίλος των Αγγλοαμερικανών!
    ΄Οποιος αναστατώνει τις αγορές ικαι κερδίζουν κάτι ψιλο...είναι φίλος του Σίτυ!
    ΄Οποιος κάνει αυτό που επιθυμούν οι Αγγλοαμερικάνοι πάντα ανταμείβεται!