26/07/2008 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά την Καντίτζα και οι «Τούρκοι της Θράκης»

Γράφει σήμερα στο ΒΗΜΑ ο κ. Δημήτρης Ψυχογιός:

Έμεινα με την απορία μετά την ανάγνωση των ρεπορτάζ για την παρουσία στο Προεδρικό Μέγαρο της κυρίας Καντίτζα Σανκό, στο πλευρό του κ. Τσίπρα: η δεύτερης γενιάς μετανάστρια με καταγωγή από τη Σιέρα Λεόνε, έχει ελληνική υπηκοότητα; Διότι η «σύγχρονη Ελλάδα» δεν χαρακτηρίζεται μόνο από την παρουσία μεταναστών, όπως σωστά επεσήμανε ο πρόεδρος του Συνασπισμού, αλλά και από τη βαρβαρότητα να αρνείται την υπηκοότητα ακόμη και στα παιδιά τους που γεννιούνται εδώ. Την αποκτούν μόνο αν παντρευτούν Έλληνα ή Ελληνίδα «κατά το γένος». Ίσως είναι υπερβολή να ζητάμε τέτοιες χειρονομίες από κράτος που ως πριν από λίγα χρόνια τη στερούσε από έλληνες πολίτες, Τούρκους της Θράκης, επειδή πήγαιναν να σπουδάσουν στην Τουρκία, αλλά ως πότε θα κυριαρχεί η ρατσιστική αντίληψη ότι η «ελληνικότητα» ενσωματώθηκε κάποτε, μέσω μυστηριώδους μετάλλαξης, στο DΝΑ του Ομήρου και έκτοτε μεταδίδεται μέσω του Υ χρωματοσώματος των ανδρών και κατά παραχώρησιν και από το Χ των γυναικών; Η ελληνικότητα συνδιαμορφώνεται κάθε στιγμή από τους μετέχοντες στην ημετέρα κουλτούρα είτε από τη Σιέρα Λεόνε κατάγονται και μένουν στο Μενίδι είτε από τη Σκανδιναβία και εγκαθίστανται στη Ρόδο. Αν αυτό το επιχείρημα δεν πείθει, αν δεν ενδιαφέρει το ότι οι μετανάστες ταλαιπωρούνται και αυτοί με τα αρχαία ελληνικά στο σχολείο, ότι έλυσαν το «δημογραφικό πρόβλημα» και θα λύσουν και το συνταξιοδοτικό αν ενσωματωθούν στα ασφαλιστικά ταμεία, ας σκεφθούν τουλάχιστον οι «κατά το γένος» φανατικοί ότι θα προστατεύουν την πανταχόθεν απειλούμενη πατρίδα μας υπηρετώντας τη στρατιωτική τους θητεία.

Έτσι λοιπόν, με αφορμή την παρουσίαση της κυρίας Καντίτζα Σανκό στην υπόλοιπη ελληνική πολιτική ηγεσία από τον κ. Αλέξη Τσίπρα, ο Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη μας ομιλεί σήμερα και για Τούρκους της Δυτικής Θράκης. Θυμάστε που σας έλεγα ότι δεν κινδυνεύουμε περισσότερο από έξω, αλλά από μέσα; Μήπως θυμάται κανείς από εδώ το «αριστερό» παρελθόν του κ. Ψυχογιού για να μην τα γράφω όλα μόνος μου;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/07/2008 16:45:23

    "ΔΟΛ του Κωλου"

    Ο ΔΟΛ ειναι μετροσεξουαλ. μετροσεξουαλ αποψεις εχει. τα εχω γραψει και σε ανυποπτο χρονο εδω μεσα. ΜΕσα στη θολουρα ψαρευει... Αν ο ΔΟΛ γουσταρει και Οθωμανικο αν παει να ριξει Αγκυρα... μπας και ισωσει(ουν). Να δω ποιο - απο τα μεσα - θα ασχοληθει με την παπαρια που γραψανε. ΚΟΤΕΣ ΛΕΙΡΑΤΕΣ ΟΛΟΙ.

    Ακους εκει Τουρκοι της Θρακης. ρεεε οουσσστ.
    "ΔΟΛ του Κωλου". και ζητώ τα πνευματικα δικαιωματα της ονοπμασιας !

    ΠΠ

  2. aionios avatar
    aionios 26/07/2008 16:46:08

    "αλλά ως πότε θα κυριαρχεί η ρατσιστική αντίληψη ότι η «ελληνικότητα» ενσωματώθηκε κάποτε, μέσω μυστηριώδους μετάλλαξης, στο DΝΑ του Ομήρου και έκτοτε μεταδίδεται μέσω του Υ χρωματοσώματος των ανδρών και κατά παραχώρησιν και από το Χ των γυναικών;"

    Τι συμπέρασμα να βγάλεις τώρα από αυτό το συλλογισμό? Πραγματικά πόσο δήθεν είναι αυτά τα άτομα που φέρουν και την ιδιότητα του διανοούμενου?

  3. anonymos avatar
    anonymos 26/07/2008 16:46:14

    Όπως συμβαίνει και με τόσα άλλα πράγματα, ουδείς ρωτάει τους “ντόπιους”.
    Οι «κολώνες» της κοινωνίας μας αποφάσισαν ότι θέλουν τους μετανάστες, τους πρόσφυγες, αλλά και τους κάθε λογής δραπέτες φυλάκων, παράνομους, βαποράκια κλπ. Συνεπως τους επιβάλλουν με κάθε τρόπο (και με το ζόρι).

    Μεθαύριο, που για τους δικούς τους λόγους θα αποφασίσουν ότι δεν τους θέλουν, θα τους στείλουν στον πάτο της θάλασσας μια ώρα αρχύτερα (όπως ήδη κάνουν με τους «ιθαγενείς»).

    Τουλάχιστον τώρα η αντίσταση, κυρίως μέσω των bogs, είναι πιο δυναμική.

  4. aionios avatar
    aionios 26/07/2008 17:00:05

    Η συνθήκη της Λωζάνης ορίζει την μειονότητα ως θρησκευτική. Όμως δεν είναι μόνο τέτοια. Αποτελείται από Πομάκους, Γύφτους(όχι Αθίγγανους)
    και Τούρκους.
    Δεν είναι λοιπόν τόσο μεγάλο σκάνδαλο που τους αποκαλεί έτσι,αλλά που δεν δικαιολογεί στην χώρα του unfair ενέργειες στα πλαίσια της αμοιβαιότητας των σχέσεων με την Τουρκία για να ανασχέσει την Τουρκική επεκτατικότητα στη Θράκη.Δεν νομίζω επίσης πως θα έχει γράψει κανένα άρθρο ποτέ στη ζωή του για την δραστηριότητα του τουρκικού προξενείου στην Θράκη. Αυτό είναι απλά γεννιτσαρισμός.

  5. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 26/07/2008 17:21:18

    Για να είμαστε ειλικρινείς, αυτά που λέει το άρθρο δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα, άσχετα αν τα κίνητρά του ελέγχονται.

    Τα παιδιά των μεταναστών πρέπει να έχουν το δικαίωμα να παίρνουν την ελληνική υπηκοότητα. Και αν δεν θέλουμε τον τουρκικό εθνικισμό στη Θράκη, ας μην σπρώχνουμε τους μουσουλμάνους μη Τούρκους στην αγκαλιά του προξενείου.

    Όσο για τον Τσίπρα είναι απίστευτος φιγουρατζής με την Καντίτζα Σάνκο. Το αν υπερασπίζεσαι τους μετανάστες το δείχνεις στην πράξη, όχι με απρέπειες σε μια επίσημη κρατική εκδήλωση.

  6. Κωστης avatar
    Κωστης 26/07/2008 18:03:47

    μηπως ειστε και σεις φανατικος κε factorx? Αριστερος φανατικος βεβαιως βεβαιως... τοσο πολυ ερθιζει τα πατριωτικα αντανακλαστικα σας ο αυτοπροσδιορισμος των μουσουλμανων? Μηπως και οι Βορειοηπειρωτες ειναι Αλβανοι τοτε?

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/07/2008 18:03:58

    Οταν γραφει γιά τέτοια θέματα ο Ψυχογιός ΄ανθρώπινο κρέας μυρίζει΄.
    Πάντα οι θέσεις τού εν λόγω κυρίου αντιτίθενται σέ οποιοδήποτε συμφέρον τής Ελλάδας...
    Σε παλιότερό του άρθρο λίγες μέρες πρίν απο το βέτο στο ΝΑΤΟ για τά Σκόπια είχε δημοσιεύσει στην φυλλάδα του τήν πλήρη αντίθεσή του με το βέτο κατά τής ΄Μακεδονίας΄.
    Χειρότερος και απο τούς Ιούς ο τύπος..
    Και φυσικά με μεγάλη προϊστορία..
    Πάντως εάν ζούσε το 1821 θαχε καταγγείλει τον Κολοκοτρώνη γιά ΄εθνικιστή΄...
    Νεο-Φαναριώτης απο τούς λίγους............

  8. ΙΑΝΟΣ avatar
    ΙΑΝΟΣ 26/07/2008 18:18:52

    Μήπως ήταν τότε που τον Ψυχογιό (και το τσαντάκι του) -αν θυμάμαι καλά- το μπλέκανε με την 17Ν;

  9. OMOGENEIA avatar
    OMOGENEIA 26/07/2008 18:34:08

    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΨΥΧΟΓΙΟΣ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΕΙ ΣΤΟ ΒΕΡΟΛΙΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΜΕΡΚΕΛ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ?

    ΜΕΤΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ..... ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΠΟΥ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΤΟΥΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ....

  10. provato avatar
    provato 26/07/2008 18:53:05

    Αφήσανε και καμιά 30αρια Τούρκους βουλευτές να έρθουν στην Ελλάδα(Κομοτηνή) με αφορμή το μνημόσυνο του Σαδίκ και να κάνουν προκλητικές δηλώσεις και στην ουσία ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ άλλης χώρας.
    Βγάλαν γλώσσα και μιλάγανε (για μια ακόμη φορά) οι εκπρόσωποι του σκοταδισμού και της απαγόρευσης.Αυτοί που έχουν χρόνια στο ΄΄γύψο΄΄ συμπολίτες τους μουσουλμάνους (Κούρδους) , αυτοί που δεν τους αφήνουν να μιλήσουν τη γλώσσα τους , που κλείνουν φυλακή βουλευτές γιατί μίλησαν ελεύθερα, που σκοτώνουν όχι με λόγια αλλά με τις σφαίρες τους παρακράτους τους τις αντίθετες φωνές.Φασίστες Κεμαλικής και Ισλαμικής απόχρωσης παραδίδουν μαθήματα και εγκαλούν.Αλλά βρίσκουν και κάνουν.
    Μιλάνε αυτοί που ξερίζωσαν τον Ελληνισμό της Πόλης , αυτοί που εγκλημάτησαν ΜΕ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΕΣ πολιτικές στην Ιμβρο και την Τένεδο.
    Επειδή οι πολιτικοί μας ΝΑΝΟΙ δεν θέτουν ζητήματα ως όφειλαν, ούτε σχεδιάζουν μακροπρόθεσμες πολιτικές αντιμετώπισης του Τουρκικού επεκτατισμού, ας έχουν το νού τους πρώτα απ'όλους οι θρακιώτες ,γιατί η απόπειρα ΄΄Κυπροποίησης΄΄ της Θράκης δεν φαίνεται να απέχει πολύ.


    ΥΓ:Αντί να τιμήσουν οι Τούρκοι βουλευτές κάποιον που με τη ζωή και τις πράξεις του έφερε τους χριστιανούς και τους μουσουλμάνους πιο κοντά ώστε να γίνει παράδειγμα για την αρμονική συνύπαρξη των δυο θρησκειών, προτιμούν να τιμούν αυτούς που υπήρξαν τυφλά όργανα της Άγκυρας και υπονομευτές της ειρηνικής συνύπαρξης αν όχι συνεργάτες του Τουρκικού παρακράτους.
    ΥΓ2: Τουρκικό παρακράτος που δραστηριοποιείται στη Θράκη ποικιλοτρόπως όπως λίγο μόνο φάνηκε με τις πρόσφατες συλλήψεις στην Τουρκία ΄΄λουλουδιών΄΄ απο την μειονότητα της Θράκης στα πλαίσια του πολέμου ισλαμιστών - κεμαλιστών για την εξουσία.
    ΥΓ3:΄΄Είμαστε 22 περίπου εκατομμύρια Κούρδοι στην Τουρκία και δεν έχουμε ούτε ΕΝΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ΄΄
    Και έρχονται στην Ελλάδα (αλήθεια μόνοι τους αυτοπροσκλήθηκαν; ) και βγάζουν γλώσσα.

  11. νικος avatar
    νικος 26/07/2008 19:02:50

    ??????

  12. sovokai avatar
    sovokai 26/07/2008 19:16:13

    διαβασα το σχόλιο οπως το παρουσιάζεται "στερούσε από έλληνες πολίτες, Τούρκους της Θράκης" και μετα το σχολιό σας. Δεν καταλαβαίνω που λέει Τουρους της Δ.Θρακης?

  13. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 26/07/2008 19:30:12

    Μα, είναι ολοφάνερο πως συγκεκριμένα ΜΜΕ είναι εκτελεστικά όργανα του ν. 2929/2001 και οικοδομούν τα σύνορα της αγάπης...

    http://tomati.net/2007/09/10/hosgeldiniz/

  14. F avatar
    F 26/07/2008 20:09:52

    γιατὶ δὲν συνοδευόταν ὁ Τσίπρας ἀπὸ ἐκπρόσωπο τοῦ ὡραίου φύλου τῶν βορείων προαστἰων, καὶ δὴ τῶν "ἀριστοκρατικῶν"; ἄλλωστε ἐκεῖ ὁ Σύριζα πραγματικὰ σαρώνει, μὲ ποσοστὰ στὶς ἐκλογὲς τοῦ 2007 ἄνω τοῦ 12%...τώρα γιὰ τὸν Ψυχογιὸ, τί νὰ ποῦμε, μᾶς καλεῖ νὰ υἱοθετήσουμε τὸ ἀγγλοσαξωνικὸ δίκαιο...

  15. Theodore avatar
    Theodore 26/07/2008 21:40:15

    Καλυτερα παει,το
    ΔΟΛ του ΚΩΛ.

  16. Theodore avatar
    Theodore 26/07/2008 21:44:49

    Φαινεται οτι δεν ξερουν καποιοι, οτι αν δωσουμε διαβατηρια σε καποιους μεταναστες, πχ Αλβανους, την αλλη μερα, θα κανουν κομμα και με τη βοηθεια της καρπεροτητας τους,(απο 3 παιδακια και ανω), θα δειτε τι ωραια γινομαστε ενα νεο Κοσσοβο.
    Με τους βομβαρδισμους μας και με ολα τα ωραια μας.

  17. Theodore avatar
    Theodore 26/07/2008 21:46:19

    Οι "ροζ", παντα ροζ ηταν.
    Πουστικο το χρωμα γαρ.
    Σε αντιθεση με το κοκκινο.

  18. anonymos avatar
    anonymos 26/07/2008 22:20:16

    Ισχύει στις χώρες της ΕΕ η κτήση ιθαγένειας λόγω γέννησης στη χώρα;

    Αν όχι, γιατί θα πρέπει να ισχύσει ειδικά στην Ελλάδα?

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/07/2008 23:02:33

    25 Σχόλια και 2 Post για Τσίπρα - 1 σχόλιο για Ζορμπά!!.. και 5 Σχόλια για Πολύδωρα!!.. Τι μανία και αυτή;

    Γιατί άραγε, δεν περνάει μέρα, και να μη του ρίχνονται τόννοι λάσπης. ;

    Τη στιγμή που τρέχουν τόσα σοβαρά προβλήματα, (Πέραμα, Φωτιές, Μίζες, Ζορμπάς, Ανεργία , Δικαστικοί, Ακρίβεια, Φορολογική επέλαση, Περικοπές Εργατικών Δικαιωμάτων, Υγεία, κ.α..) είναι πράγματι γελοίο, τέτοια επίθεση και με τέτοια ένταση.

    Αν αυτός είναι το πρόβλημα, που εμποδίζει να πάμε μπροστά, αν αυτός κυβερνάει, ε τότε ας ...παραιτηθεί, να ησυχάσουμε όλοι...

    Όμως αλλού είναι το ζήτημα.
    Κτυπάμε Τσίπρα, για να πλήξουμε ΣΥΡΙΖΑ που ενοχλεί πάρα πολλούς.

    Γιατι, με την απήχηση που έχει, και με το πρόγραμμα που θα παρουσιάσει το φθινόπωρο, θα επιβεβαιώσει τις ελπίδες όσων προσβλέπουν σ’αυτόν.

    Όσων έχουν απηυδήσει και εγκαταλείπουν το σάπιο και βρώμικο δικομματισμό, που περιέργως, παραμένει στο απυρόβλητο…πολλών σχολιαστών.

    Γι'αυτό και η παθιασμένη επίθεση-λάσπης για να πτοηθεί, να κάνει πίσω.

    Γιατί, όπως λένε στο χωριό μου, “πετροβολάν το δέντρο που έχει καρπούς”.

    Όμως ματαιοπονούν , γιατί η λάσπη δεν κολλάει στο μάρμαρο και στο λαμπερό πρόσωπο Τσίπρα .

  20. Katharma avatar
    Katharma 27/07/2008 00:28:04

    Είσαι φοβερός εθνικιστής και ρατσιστής Φάκτορ. Διευκρίνησέ μας θέλεις οι Έλληνες του εξωτερικού να νήν έχουν δικαιώματα; Θέλεις οι Βορειοηπειρώτες και οι Ρωμιοί της Ισταμπούλ να αποκαλούνται Αλβανοί και Τούρκοι;
    Είσαι τόσο φανατικός και μισείς τόσο πολύ τους συνανθρώπους μας Τούρκους της Θράκης, τους συμπολίτες μας και συμπατριώτες μας, ώστε τους θέλεις χωρίς νομικό πρόσωπο, χωρίς νομική οντότητα, χωρίς αυτονόητα δικαιώματα.

  21. μανώλης avatar
    μανώλης 27/07/2008 02:34:29

    Το να βρίσης τον συνομιλητή σου με εκφράσεις του τύπου ανθέλληνας, κομπλεξικός, προδότης ρατσιστής,γενίτσαρος, γραικύλος, εθνικιστής,σοράκι,...
    (μερικά μόνο μαργαριτάρια που χρησιμοποιούνται τελευταία) δεν πιστεύω οτι προσφέρει κάτι στην κουβέντα, και ούτε βρίζοντας δικαιώθηκε ποτέ κάποιος.
    Ισα-ισα φτώχεια επιχειρημάτων προδίδουν οι βρισιές και οι υποτιμητικές εκφράσεις.
    Και αυτά δεν τα γράφω απο σεμνοτυφία, απλά υπάρχουν άλλα μέρη που μπορεί κάποιος να βρίση όσο θέλει για να εκτονωθει. (Στο γήπεδο αύριο π.χ.) Και υπ'όψιν, όλοι ξέρωμε να βρίζωμε.

  22. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 27/07/2008 02:42:15

    "κάθαρμα", το Ιστανμπούλ σε μάρανε. Σε λίγο θα μας πεις να λέμε το Λονδίνο "Λόντον". Όσο για τους Τούρκους της Θράκης που αναφέρεις, δεν είναι μόνο τουρκικής εθνότητας και καταγωγής, αλλά και Έλληνες πολίτες.

  23. Νίκος avatar
    Νίκος 27/07/2008 03:25:28

    Δυστυχως Μανωλη οι προσδιδομενοι τιτλοι δεν ειναι μονο βρισιες αλλα και πραγματικοτητα.

    Θα τα ξαναπουμε σε λιγα χρονια οταν οι "μεταναστες" σας θα σας σφαζουν διοτι θα θελουν δικαιωματα ως ...Τουρκοι, αλβανοι κλπ. Τοτε θα τα πουμε. Ως τοτε θα κοιμαστε τον υπνο του..διεθνιστη. Δεν ξερω αν το εχετε αντιληφθει αλλα φερνετε τα σπερματα της αυτοκαταστροφης σας ως ανεξαρτητο κρατος. Και βεβαια τα ...προβαρτα θα ψηφιζουν ανθυπομετριοτητες, που ελεγε ο μακαριτης ο Κονδυλης, που δεν ξερουν καν ενα ξερονησι να υπερασπιστουν.

    Εκτος και αν οι Τουρκοι σας απαλλαξουν απο τις διεθνιδτικες σας ψευδαισθησεις.

    Ουαι υμιν!

  24. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/07/2008 04:53:03

    Kαλά δεν κατάλαβα.
    Είπε κανείς σέ μερικούς ότι εδώ είναι κάποιο blog πού αναπαράγει την ΄Φωνή τής Αυγής΄??
    Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μήν υπάρχει κριτική στον ΣΥΝ ή να προσμετρώνται τά πόστς υπέρ ή κατά τού ΣΥΝ??Η οι αυτοπροσδιοριζόμενοι(μιάς και είναι τής μόδας στον χώρο τους ο αυτοπροσδιορισμός)ως ΄προοδευτικοί΄οπαδοί του δέν αντέχουν τήν κριτική?(δίκαιη ή άδικη δέν έχει σημασία)
    Ετσι επιθυμεί να κυβερνήσει ή να συγκυβερνήσει ο Αλέξης και οι μόνιμοι οπαδοί του??-οι περιστασιακοί είναι άλλο θέμα.-Ετσι θα δέχεται την όποια κριτική ή θά θέσει σέ κάθε blog ' αριθμό πόστς πού επιτρέπεται να επικρίνουν τον ΣΥΝ΄??
    Αλλως τε απ΄όσο διαπιστώνεται υπάρχει πάντα τουλάχιστον και ένα διαφημιστικό πόστ γιά τον Αλέξη πού θυμίζει μέχρις και διαφήμιση τής Colgate ή καλλυντικών καθαρισμού προσώπου.
    Ασε πού το φθινοπωρινό πρόγραμμα τού ΣΥΡΙΖΑ,πού αναγγέλλεται σταθερά τουλάχιστον μιά φορά σέ κάθε καινούριο θέμα πού ανοίγει, μάς έχει προξενήσει τόση περιέργεια,πού δέν κρατιόμαστε νάρθει ο Σπτέμβριος...
    Μέχρι και τά μπάνια τού Λαού θυσιάζουμε γιά να μάθουμε το ΄φθινοπωρινό πρόγραμμα τού Λαμπερού Προσώπου΄..
    Θα μοιράσει και τίποτα κουπόνια ο Αλέξης γιά τά Μοχίτος πού πινει στην Karl Marx pub??
    Αμα βάλει και τά αεροπορικά εισιτήρια γιά Λόντρα το συζητάμε μέχρις και να τον ψηφίσουμε.....

  25. K avatar
    K 27/07/2008 09:51:18

    Στη θεωρία όλα όμορφα είναι. Στην πράξη όμως... Δεν είμαστε Λουξεμβούργο... Είμαστε σε δύσκολη γειτονια. Τα μειονοτικά έχουν διαλύσει χώρες και έχουν φέρει τα πάνω κάτω στα Βαλκάνια. Και δεν έχουμε τελειώσει ακόμα. Την πολιτική αυτή την προωθούν ενεργά στα Βαλκάνια οι αμερικανοί. (βλέπε διάλυση Γιουγκοσλαβίας και στη συνέχεια Σερβίας. Βλέπε προσπάθεια προώθησης μεονοτικού σε όλη τη Βόρεια Ελλάδα) Θέλουν μικρές ελεγχόμενες χώρες. Το μειονοτικό π.χ. που προσπαθεί να δημιουργήσει ο Γκρούεφσκι δεν το προχωρά μόνος του. Οι αμερικανοί δεν θέλουν ισχυρή Ελλάδα. Και δυστυχώς, μέσα από τα γνωστά έντυπα (και απερίγραπτους τύπους σαν τον Ηρακλείδη και όλους του υπόλοιπους που ξέρασε το σύστημα Σημίτη) προωθείται αυτή η πολιτική. Οτι "όλοι είμαστε αδέρφια και φίλοι". Δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα με κανέναν. Να δώσουμε και κανένα νησάκι για να τα βρούμε με τους Τούρκους. Και βέβαια μακριά από αυτούς τους βάρβαρους που υπερασπίζονται τα εθνικά θέματα... Είναι τόσο μπανάλ... Οι χώρες διαλύονται όταν ο λαός χάνει το εθνικό του φρόνημα. Και βέβαια διαχωρίζω τον ηλίθιο και επικίνδυνο εθνικισμό και ρατσισμό από το να είναι κανείς πατριώτης και να αγαπά την πατρίδα του. Και να τιμά βέβαια τους αγώνες και τις θυσίες των προγόνων του χωρίς τους οποίους θα αποτελούσαμε, σήμερα, μια μικρή επαρχία της Τουρκίας...

  26. Έλληνας -Λονδίνο avatar
    Έλληνας -Λονδίνο 27/07/2008 11:14:37

    Είμαι διακοπές εδώ και χάρηκα την κίνηση Τσίπρα. Μας πρήξατε εθνίκια. Οι λαοί πάντα μετακινιόντουσαν και αναμιγνυόντουσαν. Δεν υπάρχουν καθαρές φυλές. Ζούμε την εποχή της παγκοσμιοποίησης κι εσείς έχετε τα μυαλά των σκινχεντς του National Front και κάτι ναζιστικών χαμινιών των λαικών συνοικιών της Αγγλίας που μισούνε τους Πακιστανούς.
    Για σπάσιμο θα ψηφίσω στις Ευρωεκλογές που έχω ψήφο, ΣΥΡΡΙΖΑ. Και ψηφίζω για πρώτη φορά.

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/07/2008 13:36:58

    Ε,αλλοίμονο το Βρεττανικό Μοντέλο παγκοσμιοποίησης ,δηλαδή τής Αποικιοκρατίας καλά κρατεί.
    Οι Βρεττανοί σωβινιστές αποτελούν πρότυπο προοδευτισμού γιά ορισμένους φαίνεται.

  28. A avatar
    A 27/07/2008 14:44:25

    Μεγάλε εσύ στο Λονδίνο με τους Πακιστανούς ζεις ή δίπλα στο Harrods όπως όλα τα καλόπαιδα... Ουστ!

  29. mesas avatar
    mesas 28/07/2008 23:08:22

    φακτορα ο 8:02 καλά τα έγραψε για το ψυχογιό;
    εγώ πάντως έμεινα με την απορία...

  30. Factorx avatar