#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/01/2014 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά τα τούρκικα σήριαλ και τα δελτία ειδήσεων στην τουρκική – Η Ξάνθη εάλω!



Την ίδια στιγμή που ο εκτουρκισμός της ελληνόφωνης Πόλης συνιστά μια καθολική  πραγματικότητα, στην Ξάνθη ένα κανάλι, το Channel 6 μιλάει πλέον και τουρκικά χάριν προφανώς της πελατείας των τηλεθεατών που συνιστούν μειοψηφία στην περιοχή.

Πρόκειται για το σύντομο τουρκόφωνο Δελτίο Ειδήσεων, που θα μεταδίδεται μετά τα Δελτία Ειδήσεων του σταθμού. Το κανάλι μάλιστα αναφέρει ότι «μετά την καινοτομία της έκδοσης της Eylem που μεταφέρει τα νέα της περιοχής για τους μειονοτικούς αναγνώστες, το τηλεοπτικό τουρκόφωνο δελτίο ειδήσεων επιχειρεί να καλύψει ένα σημαντικό κενό, ειδικά μετά το κλείσιμο της ΕΡΑ Κομοτηνής. Το ενδιαφέρον είναι τεράστιο καθώς ήδη το Τουρκικό Πρακτορείο Ειδήσεων Anadolu έσπευσε να μεταδώσει τη σχετική πληροφορία».

Ιδού και η είδηση στα αγγλικά όπου η Ξάνθη ονομάζεται Iskece και η παραδοξότητα αυτή, «καινοτομία»!!!

Greek local “Channel 6”, based in the mostly Turkish populated city of Iskece (Xanthi) in Western Thrace, prepares to release a news bulletin in Turkish.

The bulletin will reportedly be delivered three times a day starting on January 20.

“Channel 6 pioneers an initiative to create a new framework to communicate with minorities in Greece,” Yannis Sidiropulos, a journalist working for the channel, told AA.

He said the channel aims to address the Turkish minority in the language they use.

He noted it wasn’t certain whether they would be able to use the word “Turk,” which is politically sensitive in Greece.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/01/2014 09:52:00

    Έχουν άδεια οι λεβέντες;
    Να ελεγχθούν και να τους ανακληθεί.

    • θηραία avatar
      θηραία @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/01/2014 10:59:18

      ...έχουν άδειες όλα αυτά τα κανάλια, περιφερειακά και μη,
      που εκπέμπουν σε όλη τη χώρα;

      • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
        Βούλα Ελευθεριάδου @ θηραία 21/01/2014 11:44:35

        έλα να πάμε μια βόλτα στο άλσος της Νυμφαίας που είναι οι κεραίες των σταθμών της Ροδόπης τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών, μετά έλα να δούμε πόσες είναι οι άδειες ή οι λεγόμενες βεβαιώσεις νομίμου λειτουργίας και μετά έλα να σου πω ένα μυστικό

        • θηραία avatar
          θηραία @ Βούλα Ελευθεριάδου 21/01/2014 15:18:52

          Ωραία ιδέα... μ΄αρέσει να μαθαίνω!
          Δεν έχω πάει και Ροδόπη...
          Που είναι το άλσος της Νυμφαίας ;;
          ...το μυστικό πόσοι το ξέρουν;

          • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
            Βούλα Ελευθεριάδου @ θηραία 21/01/2014 17:58:14

            άπαντες!

          • θηραία avatar
            θηραία @ Βούλα Ελευθεριάδου 21/01/2014 19:57:58

            ...μην λες τέτοια,
            γιατί θα σε βάλουν στην απομόνωση!

    • evan avatar
      evan @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 24/01/2014 08:34:36

      Άδεια για ποιο πράγμα? Τι παράνομο κάνουν? Ιδιωτικός σταθμός είναι σε οτι γλώσσα θέλει εχει προγράμματα.
      Εκτός και αν εννοείτε να τους χτυπήσετε για άλλο θέμα/παρανομία που τυχόν κάνουν , σαν "εκδίκηση", κάτι που θεωρώ μικρότητα.

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 21/01/2014 10:08:38

    Οταν η κυβέρνηση εχει παρατήσει τη Θράκη στο έλεος του Θεού ,φυσικά και το προξενείο θα φροντίσει να της προσφέρει την βοήθεια του Αλλάχ , οπότε οι έχοντες μειωμένη εθνική συνείδηση ευχαρίστως θα την δεχθούν.
    Είναι πολλά τα λεφτά , πάρα πολλά, τα εκατομμύρια πάνε και έρχονται, τη στιγμή που σοβαρά ΜΜΕ κλείνουν για χρέη 5 ή 10 χιλ ευρώ.
    Τι κάνει η κυβέρνηση;
    Τι να κάνει;
    Φροντίζει η επόμενη κυβέρνηση να είναι άθεη ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα μεταξύ Θεού και Αλλάχ(με το κράτος που κρύβεται πίσω του) στην Θράκη.

    Πρωθυπουργέ ακούς;
    Ως πότε θα συνεχισθεί αυτό το μαρτύριο;
    Ως πότε ακόμα θα διαφεντεύουν αυτό το κράτος οι πουλημένοι;
    Την Θράκη και τα μάτια σας, άμα υποκύψει καληνύχτα Ελλάδα.

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 21/01/2014 10:13:54

    πάλι πέσαμε από τα σύννεφα,,,, πόσες εφημερίδες στη Θράκη έχουν ενημέρωση στα Τουρκικά;όχι ότι η ευαίσθητη περιοχή εδώ είναι εγκατελειμμένη στον τομέα των μμε..., αλλά απλά αλωνίζουν αλλότρια συμφέροντα με την ανοχή μας και την αδιαφορία μας, όσο για όσους υποτίθεται πως έχουν να παίζουν το ρόλο της προστασίας των εθνικών συμφερόντων ένα έχω να πω ,,, το δείχνουν με πολύ περίεργο τρόπο

  4. leak avatar
    leak 21/01/2014 12:47:10

    Η χώρα έχει μία επίσημη γλώσσα την ελληνική. Τουρκογενείς, Ρομά ή απολύτως Τούρκοι που μένουν εδώ καλό θα είναι να προσαρμοστούν και να μάθουν ελληνικά, και σε δυο γενειές δεν θα υπάρχει τίποτα να τους δένει με τους γειτονες. Αν δεν τους αρέσει ας πάνε δίπλα να ζήσουν.

    • Eva avatar
      Eva @ leak 21/01/2014 14:12:14

      Ακριβώς έτσι!
      Και ποτέ δεν είναι αργά.

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ leak 21/01/2014 14:51:50

      Θα θέλατε να μεταφερθεί η προτροπή σας στις κυβερνήσεις της Αυστραλίας, του Καναδά, της Γερμανίας και των Η.Π.Α. για να πράξουν αντιστοίχως; Αν όχι, καλύτερα να την ξανασκεφθείτε. Η Ελλάδα δεν νομίζω να επέζησε επειδή περιχαρακώθηκε στα εκάστοτε εθνικά χώματα...

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Αντίθεσις 21/01/2014 16:18:17

        Το ίδιο πράγμα είναι ε;;;

      • papadopoulos ilias avatar
        papadopoulos ilias @ Αντίθεσις 21/01/2014 17:00:03

        Δηλαδή σε αυτές τις χώρες οι εκεί Έλληνες χρησιμοποιούν μόνο την Ελληνική γλώσσα όταν πηγαίνουν στα σχολεία τους ή στις δημόσιες υπηρεσίες? Τα κράτη αυτά τους παρέχουν δασκάλους, βιβλία κλπ στην Ελληνική? Έχουν ποσόστωση στα πανεπιστήμια ή στον διορισμό τους στο δημόσιο ή δημοτικό τομέα?

      • occultist avatar
        occultist @ Αντίθεσις 21/01/2014 19:36:25

        @Αντίθεσις είπε:
        ""Θα θέλατε να μεταφερθεί η προτροπή σας στις κυβερνήσεις της Αυστραλίας......""
        Σχετικά με την Αυστραλία διάβασε τι είπε πρωθυπουργός της
        IMMIGRANTS, NOT AUSTRALIANS, MUST ADAPT.
        Take It Or Leave It.
        I am tired of this nation worrying about whether we are offending some individual or their culture.
        Since the terrorist attacks on Bali , we have experienced a surge in patriotism by the majority of Australians.

        This culture has been developed over two centuries of struggles, trials and victories by millions of men
        and women who have sought freedom.

        We speak mainly ENGLISH, not Spanish, Lebanese, Arabic, Chinese, Japanese, Russian, or any other language.
        Therefore, if you wish to become part of our society . Learn the language!

        Most Australians believe in God. This is not some Christian, right wing, political push, but a fact,
        because Christian men and women, on Christian principles, founded this nation, and this is clearly documented.
        It is certainly appropriate to display it on the walls of our schools.
        If God offends you, then I suggest you consider another part of the world as your new home, because God is
        part of our culture.

        We will accept your beliefs, and will not question why. All we ask is that you accept ours, and live in harmony
        and peaceful enjoyment with us.

        This is OUR COUNTRY, OUR LAND, and OUR LIFESTYLE, and we will allow you every opportunity to enjoy all this.
        But once you are done complaining, whining, and griping about Our Flag, Our Pledge, Our Christian beliefs, or
        Our Way of Life, I highly encourage you take advantage of one other great Australian freedom,

        THE RIGHT TO LEAVE!

        If you aren’t happy here then LEAVE!
        We didn’t force you to come here.
        You asked to be here.
        So accept the country YOU accepted.”
        Και Ελληνικά
        Ο Αυστραλός πρωθυπουργός είπε στους μουσουλμάνους: "Αν δεν σας αρέσει να ζείτε εδώ, όπως ζούμε όλοι, μπορείτε να φύγετε,
        δεν σας φέραμε με το ζόρι..." Είπε αυτό που ψιθυρίζουν οι Ευρωπαίοι αλλά δεν τολμούν να πούνε λόγω... δειλίας!! Ο Αυστραλός
        πρωθυπουργός Kevin Rudd πρότεινε στους Μουσουλμάνους που θέλουν να ζουν κάτω από τον Ισλαμικό νόμο της Σαρία, να φύγουν
        από τη χώρα!!
        Η κυβέρνηση της Αυστραλίας θέλει να αποτρέψει τυχόν τρομοκρατικές ενέργειες, βάζοντας στο στόχαστρο τους φανατικούς.
        Ο Rudd εξαγρίωσε μερικούς Αυστραλούς Μουσουλμάνους, λέγοντας ότι υποστηρίζει το να επιτηρούνται τα τζαμιά της χώρας από
        υπηρεσίες πληροφοριών.Τα λόγια του ήταν :"Οι μετανάστες, και όχι οι Αυστραλοί, είναι αυτοί που πρέπει να προσαρμοστούν.
        Έτσι είναι, και άμα τους αρέσει! Βαρέθηκα να ανησυχούμε σε αυτή τη χώρα μήπως προσβάλλουμε ένα άτομο ή την κουλτούρα του.
        Από τότε που έγιναν οι τρομοκρατικές επιθέσεις στο Bali, η πλειοψηφία των Αυστραλών ένιωσε ένα κύμα πατριωτισμού.
        Η κουλτούρα μας εξελίχθηκε σε δύο αιώνες γεμάτους αγώνες, προσπάθειες και νίκες από εκατομμύρια άντρες και γυναίκες που
        επιζητούσαν την ελευθερία.Η κύρια γλώσσα που μιλάμε είναι τα Αγγλικά. Όχι τα Ισπανικά, τα Λιβανέζικα, τα Αραβικά,
        τα Κινέζικα, τα Γιαπωνέζικα, τα Ρώσικα ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Οπότε, αν θέλετε να γίνετε μέρος της κοινωνίας μας,
        μάθετε τη γλώσσα μας!Οι περισσότεροι Αυστραλοί πιστεύουν στο Θεό. Αυτό δεν είναι κάποιο Χριστιανικό, ακροδεξιό, πολιτικό
        κίνημα, αλλά γεγονός: Χριστιανοί, άντρες και γυναίκες, με Χριστιανικές αρχές, ίδρυσαν αυτή τη χώρα, και αυτό είναι
        καθαρά καταγεγραμμένο. Αρμόζει, λοιπόν, να το δείχνουμε πάνω στους τοίχους των σχολείων μας. Αν ο Θεός σας προσβάλλει,
        σας προτείνω να βρείτε άλλο μέρος του κόσμου γιά να ζήσετε, διότι εμάς ο Θεός είναι μέρος της κουλτούρας μας.
        Θα δεχτούμε αυτά που πιστεύετε, χωρίς ερωτήσεις. Αυτό που ζητάμε είναι να δεχτείτε κι εσείς αυτό που πιστεύουμε εμείς,
        και να ζήσετε μαζί μας με αρμονία, χαρά και ειρήνη.Αυτή είναι η δική μας χώρα, η δική μας γη και ο δικός μας τρόπος ζωής,
        και θα σας προσφέρουμε κάθε ευκαιρία να τα απολαύσετε κι εσείς. Όμως, μόλις χορτάσετε να παραπονιέστε, να γκρινιάζετε
        και να μουρμουρίζετε γιά τη σημαία μας, τον όρκο πίστης στη χώρα μας που δίνετε όταν παίρνετε την υπηκοότητα,
        τα χριστιανικά μας πιστεύω, τον τρόπο ζωής μας, τότε σας ενθαρρύνω να εκμεταλλευτείτε μιά άλλη μεγάλη ελευθερία της
        Αυστραλίας: Το δικαίωμα να φύγετε!Αν δεν είσαστε ευχαριστημένοι, τότε φύγετε! Δε σας φέραμε εδώ με το ζόρι. Εσείς
        διαλέξατε να έρθετε. Οπότε, δεχτείτε τη χώρα που εσείς διαλέξατε!"

        • Κωστας avatar
          Κωστας @ occultist 21/01/2014 19:55:25

          Και απο ποτε οι αγγλοι που εξολοθρευσαν τους ιθαγενεις εκαναν δικη τους την χωρα ? Γιατι δεν πηγαν αυτοι να προσαρμοστουν στην κουλτουρα των ιθαγενων ? Ασε μας με τους κατακτητες και εσυ.

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Κωστας 22/01/2014 01:44:08

            Γιατί, οι ιθαγενείς είχαν προθέσεις μουλτικούλτι; Κάθε άλλο! Απλά οι Άγγλοι δεν πήγαν ως λαθρομετανάστες αλλά ως κατακτητές και, αφού "τους έπαιρνε", καλά έκαναν.
            Τώρα η χώρα ανήκει στους Αυστραλούς. Και τους όρους του παιχνιδιού τους βάζουν αυτοί. Δικαίωμά τους να υπερασπίζουν τη δική τους χώρα, την δική τους κουλτούρα, την δικά τους γούστα!
            Τι δεν καταλαβαίνεις, μαζοχιστή Έλληνα, που λίγο θες να μας πείς ότι το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του και η Ελλάδα σε όποιον πρόλαβε ή θα προλάβει να μπεί μέσα;

      • Θέμις avatar
        Θέμις @ Αντίθεσις 21/01/2014 22:20:29

        Όπως τα λέει ο leak είναι. Τόσο απλά. Αν δεν τους αρέσει, να πάνε δίπλα ζήσουν, αν θέλουν να λέγονται Τούρκοι, να έχουν τουρκικά μέσα ενημέρωσης με έδρα στην ελληνική επικράτεια κτλ.
        Εσείς τώρα τί ακριβώς συγκρίνετε; Μετανάστες Έλληνες σε χώρες του εξωτερικού με Έλληνες πολίτες που γεννήθηκαν εδώ, με πρόσβαση στην ίδια δωρεάν παιδεία που είχαμε εμείς; Ξέρετε ότι σε πολλά εκλογικά τμήματα της Ροδόπης και της Ξάνθης, διορίζονται την ημέρα των εκλογών, εκτός από δικαστικούς αντιπροσώπους και γραμματείς, διερμηνείς μειονοτικοί, για το κομμάτι του μουσουλμανικού πληθυσμού που δεν μιλάει ελληνικά;
        Συμβαίνει κάτι αντίστοιχο σε χώρες του εξωτερικού για τους Έλληνες μετανάστες που έχουν δικαίωμα ψήφου σε αυτές;
        Σταματείστε να αντιμετωπίζετε την Θράκη σαν να πρόκειται για ζήτημα εξωτερικής πολιτικής.

    • evan avatar
      evan @ leak 24/01/2014 08:28:29

      Θα τους απαγορεύσουμε να μιλάνε τη γλωσσα που θέλουν? Και εγω μπορει να μιλαω Αγγλικα με τους φιλους μου, και να βλεπω αγγλόφωνα προγράμματα στην TV απαγορεύεται?

      Το άρθρο μιλαει για ιδιωτικό σταθμο που μπορει να παίζει σε οτι γλώσσα θελει και κρινει, δεν μιλάει για κρατική τηλεόραση ουτε για την Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

  5. Nik avatar
    Nik 21/01/2014 13:23:27

    Από εδώ μεριά των συνόρων έχουμε εσχατιά και ερημοποίηση, και απο΄εκεί μεριά είναι το πιο δυναμικά αναπτυσσόμενο κομμάτι της Τουρκίας. Αν αυτό δεν ξυπνά τους "ιθύνοντες" τι να πει κανείς.

    Πρόσφατα είχαμε και την περίεργη διαταγή καταστροφης των καλύβων των ψααράδων του Εβρου, ενώ απέναντι γίνεται τεράστια ανάπτυξη ορυζόνων και καλλιεργειών. Ενδεικτική αυτή η κίνηση της αντίληψης που έχουμε για την περιοχή, τη βλέπουμε ως "εθνικο πάρκο" και όχι ως φυσιολογικά ανήκουσα στην Ελλάδα.

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/01/2014 13:30:30

    Αγαπητέ Φαήλο, εγώ δεν έχω τη δυνατότητα, εσύ την έχεις, καθώς και τις προσβάσεις ώστε να μάθεις αν το κανάλι έχει άδεια και θα ήθελα να μας το γνωρίσεις!
    Αλλά και το παραπάνω γεγονός, είναι μια καλή απάντηση σ΄αυτούς που διατείνονται ότι δεν έχει καμιά σημασία αν ο Τσίπρας είναι ΧΟ ή άθεος.
    Το πως και το γιατί , δεν χρειάζεται επεξήγηση, είναι απολύτως αυτονόητο και συνδέεται άμεσα με την εθνομηδενιστική τάση του ΣΥΡΙΖΑ!!

  7. Eva avatar
    Eva 21/01/2014 14:16:19

    Να ένα ωραίο θέμα για συζήτηση.
    Κι όχι αν έκανε θρησκευτικό γάμο ο Τσίπρας.
    Η βορεια Ελλάδα βράζει. Κι εμείς κοιμόμαστε.
    Να η ευκαιρία. Τώρα.

    • Βούλα Ελευθεριάδου avatar
      Βούλα Ελευθεριάδου @ Eva 21/01/2014 18:01:17

      ναι και να μας πουν και τις θέσεις τους πάνω στα θέματα της περιοχής ,,,

  8. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 21/01/2014 20:23:42

    το άλσος της Νυμφαίας είναι έξω από την Κομοτηνή, ένα καταπληκτικό δάσος που έχει την ατυχία να φιλοξενεί και τις κεραίες..εκεί βρίσκεται και το Οχυρό της Νυμφαίας
    https://www.youtube.com/watch?v=sqvqv06OnrI
    έλα,, θα χαρώ να σε ξεναγήσω

    • θηραία avatar
      θηραία @ Βούλα Ελευθεριάδου 21/01/2014 21:14:37

      σ' ευχαριστώ πολύ, μακάρι να μου δοθεί η ευκαρία!
      εκεί βρήκαν να βάλουν τις κεραίες!