#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2011 22:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μετά τα τανκς του Πάγκαλου, ήρθε η "Αργεντινή" του Βενιζέλου



Σε δηλώσεις του μετά τη συνάντηση με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, ο Ευάγγελος Βενιζέλος ανέφερε ότι «ο κόσμος - και δικαίως - νομίζει ότι η κρίση είναι αυτή που ζούμε, δηλαδή η περικοπή μισθών, συντάξεων, εισοδημάτων, η μείωση των προοπτικών που έχουν τα νέα παιδιά». Και διευκρίνισε ότι αυτή δεν είναι η κρίση ... Η κρίση «θα είναι η Αργεντινή του 2000. Δηλαδή, η πλήρης διάλυση της οικονομίας, των θεσμών, του κοινωνικού ιστού και της παραγωγικής βάσης της χώρας».

«Αν θέλουμε να σώσουμε τη χώρα και να μην ζήσουμε σκηνές που βλέπουμε σε ντοκιμαντέρ από χώρες της Λατινικής Αμερικής, πρέπει να βάλουμε το κεφάλι κάτω και να δουλέψουμε, γιατί το θαύμα που θα σώσει τη χώρα βρίσκεται μέσα στο μυαλό και στα χέρια των Ελλήνων. Θέλει δουλειά, δουλειά, δουλειά», πρόσθεσε

Μας είπε δηλαδή, μετά τα τανκς του Πάγκαλου, ότι θα γίνουμε "Αργεντινή" αν δεν εφαρμόσουμε τα μέτρα της κυβέρνησής του.

Έντονη ήταν η αντίδραση του προέδρου της Κοινοβουλευτικής Ομάδας του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα ο οποίος μιλώντας στην Βουλή  χαρακτήρισε την κυβέρνηση αδίστακτη, κυνική και επικίνδυνη, υποστηρίζοντας πως ο κ. Βενιζέλος «προέβη σε μήνυμα και σαφή απειλή εκτροπής, γιατί σε ολονών των Ελλήνων τη συνείδηση, η λέξη Αργεντινή οδηγεί σε εκτροπή και τανκς».

Αξίζει να σημειωθεί ότι η γενική διευθύντρια του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ, χαρακτήρισε από την Ουάσιγκτον ατυχείς τις συγκρίσεις με την Αργεντινή, σημειώνοντας πως η Ελλάδα δεν μπορεί να ακολουθήσει το δρόμο της άτακτης χρεοκοπίας, ως μέλος μιας ένωσης, καθώς η κοινή μοίρα των κρατών της Ευρωζώνης τα ενώνει αποφασιστικά για να δεσμευθούν για την στήριξη των αδύναμων κρατών.

 

Και κάτι τελευταίο: Ο κ. Βενιζέλος δεν ήταν αυτός που είπε χθες να μην γίονται δηλώσεις επιβλαβείς για την Ελλάδα; Ο εαυτός του και ο κ. Πάγκαλος που μίλησε για 70.000 απολύσεις εξαιρούνται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/09/2011 22:14:13

    Μόνο ένα καλό έχει η κρίση.
    Κονιορτοποιεί τα πράσινα σκύβαλα.
    "Φερέλπιδες" πολιτικοί, μελλοντικά γκανιάν έγιναν σε λίγες μέρες Αστραχάν.
    Θα γλυτώσουμε μεμιάς από Γιώργους, Βενιζέλους και σία.

    Βέβαια στις πυρηνικές καταστροφές επιζούν οι κατσαρίδες.
    Ελπίζω να μην επιβιώσουν (πολιτικά) Μόσιαλος, Διαμαντοπούλου-Μπίλντερμπεργκ, Παπακωνσταντίνου.

  2. manos avatar
    manos 22/09/2011 22:17:06

    Οντως κύριε Βενιζέλο, η κρίση ακόμα δεν έχει φτάσει μέσα στα Ελληνικά νοικοκυριά.
    Βέβαια με τα μέτρα που πήρατε, είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα οι Ελληνες θα καταλάβουν τι εννοούσες.
    Θέλω να σου κάνω μία ερώτηση όμως. Οταν έρθει η στιγμή της κρίσεως, τι θα κάνεις κύριε Βενιζέλο?
    Θα σκοτώνεις τους διαδηλωτές σαν τα σκυλιά, όπως συμβαίνει στην Συρία?
    Γιατί εκείνη η στιγμή θα έρθει και το ξέρεις. Γι'αυτό άλλωστε και προχωρήσατε στην άμεση πρόσληψη 2.000 ειδικών φρουρών.
    Φοβάστε κύριε την κοινωνία που σας ψήφισε ή φοβάστε την κοινωνία που θα σας φτύσει?

  3. tpe avatar
    tpe 22/09/2011 22:17:56

    Να κοιτάξουν μη βγουν πραγματικά τα τανκς στους δρόμους. Γιατί πολύ φοβάμαι, πως αν βγουν, θα κατέβει κι ο λαός μαζί τους, ότι κι αν σημαίνει αυτό, το πιάσατε φασίστες χουντικοί του πασόκ;

    @Προφήτης: Μα καλά, τόσα χρόνια στο κουμπέτι. Τι λες, θα τους αφήσει έτσι το κόμμα;;;;

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 22:26:23

    Απετάξας το Σατανά ω ψηφοφόρε;

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ ΕΥΑ 22/09/2011 23:06:03

      Ἀπετάξω τῷ Σατανᾷ; Ἀπεταξάμην

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 22/09/2011 22:28:44

    Ποιά άρματα! Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες (!) ο Αίαντας, το κινητό υδροβολείον (!!) της ελληνικής αστυνομίας, κατεβαίνει για περιπολίες στο Σύνταγμα.
    h__p://forkeratea.blogspot.com/2011/09/blog-post_6907.html
    Στην επόμενη συγκέντρωση να έχετε και βατραχοπέδιλα..

    • Nikolas avatar
      Nikolas @ ΝΙΚΟΛΑΣ 23/09/2011 09:07:34

      και μάσκα με αναπνευστήρα...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Nikolas 23/09/2011 10:33:10

        Μόνο με φίλτρο ο αναπνευστήρας...

  6. φωνη avatar
    φωνη 22/09/2011 22:30:44

    Και κάποτε δεν ήθελε να λέμε το selective default στα ελληνικά ως επιλεκτική χρεοκοπία και διέταζε και την αντιπολίτευση σε στρατιωτική πειθαρχία. Είναι οι μόνιμοι δυσφημιστές της χώρας και καταστροφολόγοι. Και είναι και ύποπτη πολιτική αντίφαση να είσαι σε προσπάθεια διάσωσης της οικονομίας και παράλληλα να σαμποτάρεις καθημερινά τον εαυτό σου.

  7. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 22/09/2011 22:31:50

    Ανθρωπόμορφα τέρατα , στοιχειώνετε τη ζωή μας .....

  8. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 22/09/2011 23:09:33

    Το απόλυτο μηδέν σε συσκευασία XXXXL.
    Ο μέλλων πρωθυπουργός μας.
    Μου έρχεται να κάνω εμετό.

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 22/09/2011 23:09:38

    Έχουν ξεφύγει πια...Η ΑΣΥΓΚΡΑΤΗΤΗ θρασύτητα,η ΑΝΤΙΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ σκέψη και πρακτική,η ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ συμπεριφορά,το ατελείωτο ΨΕΥΔΟΣ,η ΔΙΧΑΣΤΙΚΗ διάθεση,η ψυχολογική ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ,οι χυδαίοι ΕΚΒΙΑΣΜΟΙ,έχουν ξεπεράσει τα όρια και αποτελούν ΜΝΗΜΕΙΟ πολιτικού ΑΜΟΡΑΛΙΣΜΟΥ!!!ΟΛΑ αυτά και ένα σωρό άλλα είναι ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΑ στο πολιτικό DNA του πασοκισμού-παπανδρεϊσμού και ΔΙΑΡΚΩΣ επιβεβαιώνονται με τον ΠΙΟ ΑΠΡΟΚΑΛΥΠΤΟ και ΩΜΟ τρόπο!!!ΠΛΕΟΝ,η πτώση τους είναι θέμα χρόνου.ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ η ώρα του ΟΡΙΣΤΙΚΟΥ πολιτικού τους ΤΕΛΟΥΣ....

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 22/09/2011 23:37:32

    Δημοκρατία έχουμε, ορισμένοι κουνάνε το δάχτυλο φοβερίζοντας με τανκς ή με Αργεντινές.
    Εγώ όμως την επόμενη φορά θα ρίξω τη ψήφο μου στην κάλπη ευελπιστώντας να γίνω Ισλανδία και ορισμένοι να κριθούν όχι μόνο πολιτικά αλλά και νομικά, όπως αρμόζει στις δημοκρατίες, γιατί οι πολιτικοί μας θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν μπορούν να βγάζουν ετυμηγορίες αλλά τα δικαστήρια οφείλουν και πρέπει να βγάζουν αποφάσεις.

  11. Νησιώτης avatar
    Νησιώτης 22/09/2011 23:38:25

    Ο μπένι χίλ θεώρησε πιασάρικο να θυμήσει τι έγινε στην Αργεντινή αγνοώντας ότι κι αυτή είχε σοσιαληστρική κυβέρνηση και στο κάτω της γραφής δεν προστατευόταν από την Ευρωζώνη.ΑΝ η κιβέρνηση είχε άντερα θα έλεγε δεν πληρώνω και θα έτρεχαν άλλοι και όχι εμείς!!!

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 22/09/2011 23:38:56

    Σήμερα είπε και το θεϊκό...''δε μας πιστεύουν στην Ευρώπη''! θυμίστε του κάποιος για ''τη διεφθαρμένη χώρα'' , τον 'Τιτανικό'', τις πρόσφατες δηλώσεις Πάγκαλου..καταλαβαίνει τι λέει ή τα 'χει παίξει από τα τριγλυκερίδια;

  13. Λιλιαν. Βασιλείου. Καρτσατου avatar
    Λιλιαν. Βασιλείου. Καρτσατου 23/09/2011 00:36:16

    Εμείς αφήνουμε την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ να Λειτουργεί με αυτό τον κυκλοθυμικο τροπο ως εκρεμες. Τρομοκρατία σκληρά μέτρα κακοδιαχείριση των σκληρών μέτρων μετα ύπνος βαθύς και πάλι απο την αρχη. Είμαστε ένας λαός που κλείδωσε τρέχουμε πανικοβλητοι όλη μέρα να μαζέψουμε τα αμμαζευτα. Τζάμπα τρέχουμε . Χειρόφρενο δεξιά με alarm μη μας χτύπησε και κάνεις η κάνουμε εμείς να χτυπήσει κάποιος και παίρνουμε αποφάσεις. Αυτοδύναμη κυβέρνηση Τώρα που να μπορει να αξιοποιήσει τις τεράστιες θυσίες όλων μας και να μας βγάλει απο το αδιέξοδο να πάρει ο κύριος Παπανδρέου τα"λεφτά που Υπάρχουν" και να παει σσπιτι του άντε και κανένα γυμναστήριο. ΛΙΛΙΑΝ Βασιλείου. Καρτσατου οικονομολογος

  14. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 23/09/2011 10:16:19

    Να προσέξουν μην γίνει Αργεντινή για του Μαξίμου.
    Και μην το επικαλούνται συνέχεια . Μην προκαλούν
    την τύχη τους.....
    Εμείς δε φοβόμαστε.
    Συνηθισμένη τακτική πασόκων.
    Περάσαμε την δεκαετία του ' 80 που
    είμασταν νέοι στο "ψυγείο" και θα φοβηθούμε
    τώρα;

  15. nikos xaronytakis avatar
    nikos xaronytakis 23/09/2011 16:25:29

    Taιδια ελεγαν και τον αυγουστο οτι θα κανουν εκλογες τον σεμπτεμβριο
    Συνεχως οταν βλεπουν οτι η χυτρα συκωνει πιεση τοτε εκτονωνουν την συσαρεσκεια λεγοντας οτι θα κανουν εκλογες η φτιαχνοντας Νεοταξητικα κινηματα αγανακτισμενων που τα ελενχουν απολυτα απαγορευοντας να σηκωνουν Ελληνικες Σημαιες και να μην αναφερεται καθολου η βιαιη αλλαγη του δημογραφικου ιστου με εκατομμυρια λαθρομε*******στες που το τονιζω τους εφεραν οι Νεοταξητες,ηρθαν με προσκληση και δεν ηρθαν μονοι τους.
    ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΜΕΛΙΣΘΕΊ Η ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ
    Ειναι ανοητο να κανουν εκλογες γιατι θα χασουν και θα δικασθουν απο Ελληνες Πατριωτες που θα εκλεγουν.
    Αρα μας εκτονωνουν με κοινωνικη μηχανικη.
    Ερωτω ειναι δυνατον να πεσουν με αυγα γιαουρτια βρισιδια και *******τζες;
    Εχοντας ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΟΤΙ ΠΑΜΕ ΟΛΟΤΑΧΩΣ ΓΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΦΑΣΙΣΜΟ ΤΣΠΑΚΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΥΦΑ,διοτι οι Νεοταξητες παντα ανακοινωνουν τι θα μας κανουν γιατι ετσι νομοιμοποιουντε.
    Λαμβανοντας υποψην οτι οι λαθρομε*******στες ,που ειναι συμπαθείς ταλαιπωρημένοι συνάνθρωποι μας,για να ξεκαθαρίσω οτι δεν μιλαω με φασιστικο ρατσιστικό λογο
    Τους λαθρομε*******στες λοιπον που αποτελουν το 30% του πληθυσμού θα τους κτυπησουν με προβοκατσια .Τα κτυπηματα θα ειναι βαρια προφανως ετσι ωστε να ζητησουν νομιμα την βοηθεια του Συμβουλιου Ασφαλειας.
    Παραλληλα οι μυστικες υπηρεσιες των Νεοταξητων εξοπλιζουν κρυφα διαφορες ομαδες με*******στων
    Με το αιτημα προστασιας απο τα Ηνωμενα Εθνη θα καταλαβει την χωρα ο παγκοσμιος στρατος θα στησει πρασινες ζωνες και εχωντας στρατιωτικη κατοχη εκτος απο την οικονομικη ,εμεις ο λαος θα το χασουμε το παιχνιδι,χανουμε την κυριαρχια της πατριδας.
    Ο διαμελισμος θα επερθει με το εκτρωμα του ΚΑΛΙΚΡΑΤΗ,και εαν αντιδρασουμε ειναι ετοιμη η ΜΕΡΑΡΧΙΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΟ ΚΙΛΚΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΗ ΤΟΝ ΛΑΟ ΜΑΣ
    ΑΡΑ ΕΚΛΟΓΕΣ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΕ ΜΑΣ ΕΚΤΟΝΩΝΟΥΝ ,ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΧΟΥΝΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΣΙΠ ΚΛΠ
    Αυτο που μπορουμε να κανουμε οσο το δυνατον πιο γρηγορα ειναι να πυκνωσετε τις ταξεις των Ελληνων Πατριωτων και ενοω το ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ ΕΚΤΟΣ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΕΠΙΚΟΛΗΣΗΣ ΝΑ προστατεψετε την Ελλαδα
    Πυρηνας Κρητης του Πατριωτικου Μετωπου AΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡa