#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/06/2011 14:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεσοπρόθεσμη ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας



Του Οδυσσέα Αρβανίτη

Γίνεται πλέον αντιληπτό ότι ο κ. Παπανδρέου και οι «κηπουροί του» όπως αποκάλεσε ο κ. Φλωρίδης τους ευάριθμους υπουργούς του στενού του περιβάλλοντός όχι μόνο δεν μπορούν αλλά ούτε και θέλουν να βοηθήσουν τη χώρα. Απεναντίας το Μεσοπρόθεσμο και οι πολιτικοί και επικοινωνιακοί ελιγμοί που ακολουθεί ο κ. Παπανδρέου για να το επιβάλλει παρά τις καθολικές πια αντιδράσεις που συναντά από την κοινωνία, τα κόμματα της αντιπολίτευσης αλλά και από το εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ δείχνουν ότι ακολουθεί απαρέγκλιτα το σχέδιό του για την ισοπέδωση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνίας.

Με τις ομαδικές ψυχοθεραπείες των στελεχών του στα κυβερνητικά και κομματικά όργανα  –υπουργικό συμβούλιο, ΚΤΕ οικονομίας, Πολιτικό Συμβούλιο- επιχειρεί να εκτονώσει την δυσαρέσκεια στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ. Με την συνεχή αναβολή της κατάθεσης του Μεσοπρόθεσμου πάλι περιμένει να κουραστούν οι αγανακτισμένοι πολίτες και να αποσυρθούν από τις πλατείες. Με το διαρκές αίτημα για συναίνεση προς τη ΝΔ θέλει να εξουδετερώσει την αξιωματική αντιπολίτευση. Για να είναι πιο αποτελεσματικές οι πιέσεις ο κ. Παπανδρέου συμπεριφέρθηκε σαν κυβέρνηση Τσολάκογκλου: προσέφυγε στην Τρόικα και ζήτησε από τις αρχές που έχουν επιβάλλει την «δημοσιονομική κατοχή της χώρας» -σύμφωνα με την έκφραση του κ. Βενιζέλου-  να πιέσουν ασφυκτικά τη ΝΔ ανοίγοντας τις κερκόπορτες για την παραβίαση της εσωτερικής δημοκρατίας.

Όλος ο προσχηματικός διάλογος που άνοιξε με τους δικούς του αντιμνημονιακούς και με την αντιπολίτευση δήθεν για να ενσωματώσει τις προτάσεις τους δεν αλλάζουν σε τίποτε το Μεσοπρόθεσμο που παραμένει ένα άνευ προηγουμένου φορομπηχτικό σχέδιο που είχε εκ των προτέρων αποφασισθεί στην Γερμανία και στο Λουξεμβούργο και που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην ισοπέδωση της κοινωνίας. Παράλληλα το Μέγαρο Μαξίμου στράφηκε εναντίον των Μέσων Ενημέρωσης που ασκούν κριτική –πρόκειται για λογοκρισία, ένα βήμα πριν από την απόσυρση των εφημερίδων από τα περίπτερα θυμίζοντας την «εθνοσωτήριο» κυβέρνηση της επταετίας-  κυκλοφόρησε το κατάπτυστο προπαγανδιστικό σποτάκι στο διαδίκτυο και διατηρεί με το δημοψήφισμα την απειλή εναντίον της κοινωνίας. Στο ίδιο πλαίσιο κρατά ανοικτό το θέμα του ανασχηματισμού ως δέλεαρ και απειλή για να έχει σε καταστολή την κοινοβουλευτική του ομάδα.

Μ΄αυτά και μ΄αυτά μετά την πλήρη κατάρρευση του πρώτου μνημονίου κάνει διαχείριση της καταστροφής προκειμένου να πετύχει την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου. Έτσι ο κ. Παπανδρέου διαλύει τους κοινωνικούς αρμούς και δημιουργεί την βάση για το συνολικό της ξεπούλημα της χώρας που δυστυχώς δεν αποκλείεται να ολοκληρωθεί με μία εθνική καταστροφή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 15:06:32

    Η Hochtief ( Ελ. Βενιζελ. ) δεν καταβάλλει στο Δημόσιο τον ΦΠΑ τον οποίο εισπράττει, έχοντας κατοχυρωθεί πίσω από το επιχείρημα ότι έχει δικαίωμα συμψηφισμού, χωρίς όμως να υπάρχει... ίχνος τέτοιου δικαιώματος. Μόνο για τα χρόνια 2001, 2002 και 2003 ο οφειλόμενος ΦΠΑ ανέρχεται σε 150.000.000 ευρώ και συνολικά ξεπερνά τα 500.000.000... !!!! ( ΠΑΡΟΝ )

    Εμεις φυλακη χωρις συμψηφισμο, οι Γερμανοι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ.. και πουλανε το μαζαζι απο πανω !! ΠΩΣ ενω χρωστανε στο Δημοσιο???

    ΠΠ

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 16:14:18

      Σε πήρα μάτι σ'ενα μπλογκ πρώτο τραπέζι πίστα πάλι...

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κοντη Λιζα 13/06/2011 20:24:56

        που ?? παλι κλεβουν και θα φωναζει ο Φακτωρας !! αχχα

        ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/06/2011 19:16:25

      Την αξιολόγηση ΑΑΑ δίνει ο οίκος Fitch στη νέα σειρά ομολόγων του EFSF, προσωρινού μηχανισμού στήριξης

      ΠΠ τί λές γι' αυτά τα καραγκιοζιλίκια?
      Εκτός EFSF είμαστε C ενώ εντός ΑΑΑ???????

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 13/06/2011 20:24:22

        Εγραψα χτες... εκει πονταρουν !! το χρεος μας, μαζι μ αυτο της Ισπανιας Πορτογαλιας και Ιρλανδιας ειναι δεν ειναι το 13% του ΑΕΠ της Ευρωζωνης !!
        ΛΕΦΤΑ ΕΧΕΤΕ ειπαν... και το εργαψα χτες ! Δωστε τα... οπως εμεις στα δικα μας φουσκα-bail outs...

        Εμεις σε EFSF θα μπουμε απο 2014. ΑΝ δεν μπουμε για 20-30 χρονια παλι τα ιδια θα εχουμε !!

        ΠΠ

  2. Ίωνας avatar
    Ίωνας 13/06/2011 15:07:06

    Ο κατά τα άλλα ...αξιοσέβαστος κύριος πρωθυπουργός μας, παλεύει για να βοηθήσει την πατρίδα του. Ήρθε η ώρα να παλαίψουμε για την δικιά μας Πατρίδα!

  3. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 13/06/2011 17:21:50

    Αυτός ο λαός που ξαφνικά, βρίσκεται αντιμέτωπος με το αδιέξοδο της επιβίωσής του, ενεργοποίησε τη σκέψη του και άνοιξε τα μάτια. Δεν πιστεύει πια τους καθησυχασμούς των πολιτικών ούτε το χρέος που του καταλογίζουν. Οταν μας καταδικάζουν για ένα άλφα χρέος τη στιγμή που χρέη άλλων χωρών είναι δεκαπλάσια, δεν έχουμε άραγε δικαίωμα να μάθουμε τι μας γίνεται; Επιτέλους, κάποιοι επιστήμονες με ανεξάρτητη από κόμματα συνείδηση, κάπου θα υπάρχουν για να αποδείξουν με μια αναλυτική μελέτη, πώς και από ποιούς δημιουργήθηκε αυτό το περίφημο ελληνικό χρέος που κοντεύει να γίνει παγκόσμια μασκώτ! Εχουμε που έχουμε την καταδίκη, τουλάχιστον να μάθουμε γιατί φτάσαμε ως εδώ, για να το αφήσουμε παρακαταθήκη στους επιγόνους μας.

    ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΑΣ ΓΑΛΗΝΟΥ

  4. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 13/06/2011 17:23:36

    Το Μνημόνιο, ακόμα και με κάποιες παραλλαγές, θα παραμένει πάντα το συνοδευτικό της επαχθούς δανειακής σύμβασης που σιγά-σιγά, θα καταργήσει εντελώς την ύπαρξή μας. Γι΄αυτό, αν κάποιοι δηλώνουν έτοιμοι να πούν την αλήθεια στον ελληνικό λαό, να πούν τα πράγματα με το όνομά τους. Το Μνημόνιο είναι το βασικό πρόβλημά μας, ή η αιτιολογία που μας εγκλώβισε σ΄ αυτό; Διότι αν μετά την τριετία κατά την οποία θα μαζευτούν τα 50 δις για τοκοχρεωλύσια μόνο του δανεισμού μας, έχουν ξεπουληθεί τα πολυτιμότερα στοιχεία του ελληνικού κράτους αντί πινακίου φακής, δεν θα έχουμε πια ενδιαφέρον για κανέναν...Και τότε, όλοι θα μας εγκαταλείψουν στο έλεος της μοίρας μας.

    ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΗΣ ΕΛΙΝΑΣ ΓΑΛΗΝΟΥ

  5. ΕΛΛΑΣ avatar
    ΕΛΛΑΣ 13/06/2011 17:37:37

    Στην ίδια κατεύθυνση - αν και με πιο οξείς χαρακτηρισμούς – και το δημοσίευμα του Guardian που δηλώνει πως «η Ελλάδα πληρώνει βαρύ τίμημα, καθώς η ευρωζώνη προσπαθεί να προστατεύσει τις απερίσκεπτες τράπεζες» …

    Ο Guardian σχολιάζει πως «η νέα λιτότητα που επιβάλλεται από την ελληνική κυβέρνηση θα χρησιμεύσει μόνο για να κρύψει τις καταστροφικές συνέπειες του ανεύθυνου δανεισμού», σημειώνει την κλιμακούμενη κοινωνική ανησυχία κα αντίδραση στην Ελλάδα και καταλήγει απαριθμώντας τις ... «καταστροφικές συνέπειες που είχε η συμβολή του ΔΝΤ σε άλλες χώρες, όπως στην Ασία»!

    Ενδεικτικό είναι πως στο κείμενο φιλοξενούνται χαρακτηρισμοί όπως «ακραίος φορολογικός μαζοχισμός», χαρακτηρισμός που χρησιμοποιείται από τον αρθρογράφο για να περιγράψει τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν στο πλαίσιο του περιβόητου Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος. Ο ίδιος ο συντάκτης μάλιστα καταλήγει στο συμπέρασμα πως ούτε αυτός ο … μαζοχισμός δεν πρόκειται να λειτουργήσει!

    Για να κατανοήσουμε δε σε πόση εκτίμηση έχουν οι δημοσιογράφοι του Guardian τις «συνταγές» που δοκιμάζει η κυβέρνηση και η Τρόικα στις πλάτες του ελληνικού λαού, αρκεί να διαβάσει το τι γράφει για παλαιότερες «διασώσεις» που επιχείρησε το ΔΝΤ στην Ασία.

    Γράφει λοιπόν: «Σε πολλές περιπτώσεις, συμπεριλαμβανομένης της Ινδονησίας, των Φιλιππίνων και της Ταϊλάνδης, το αποτέλεσμα ήταν ένα πολιτικό και κοινωνικό χάος, αλλά οι τράπεζες της Δύσης, δεν έχασαν προσφέροντας μετρητά στις "Ασιατικές Τίγρεις", όμως το ίδιο το ΔΝΤ έκτοτε αναγνώρισε ότι οι συνταγές του έκαναν τα προβλήματα χειρότερα. Ωστόσο η ίδια συνταγή "διάσωσης" χορηγείται στην Ελλάδα, την Πορτογαλία και την Ιρλανδία - αυτή τη φορά υπό το πρόσχημα της ευρωπαϊκής αλληλεγγύης -με την λογική ότι οι ιδιώτες πιστωτές πρέπει να προστατευθούν, τα ελλείμματα πρέπει να αντιμετωπιστούν με ρυθμούς ιλιγγιώδεις και κανείς δεν κερδίζει χωρίς πόνο»..

    ΑΠΟ ΤΟΥΣ FT