23/09/2008 22:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεσαιωνικές συνθήκες σε φυλακές της Πάτρας

Με ανακοίνωση του ο ΣΥΡΙΖΑ καταγγέλλει, ύστερα από καταγγελία των σωφρονιστικών υπαλλήλων, τις μεσαιωνικές συνθήκες που επικρατούν στην Κλειστή Φυλακή Πάτρα.

Οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι μιλούν για την υπερκάλυψη των χώρων κράτησης( 11 ή 12 κρατούμενοι στοιβάζονται σε κελιά για 5 άτομα ), για τους κοινόχρηστους χώρους οι οποίοι δεν καθαρίζονται με αποτέλεσμα να δημιουργείται αφόρητη κατάσταση, για την παντελή έλλειψη κάδων απορριμμάτων, που σε συνδυασμό με τις υψηλές θερμοκρασίες δημιουργεί εξαιρετική δυσοσμία αλλά και άμεσο κίνδυνο μετάδοσης μολυσματικών ασθενειών αλλά και για το μεσαιωνικό ωράριο εργασίας των ιδίων οι οποίοι δεν δικαιούνται ρεπό ούτε μετά τη νυχτερινή εργασία.

Οι σωφρονιστικοί υπάλληλοι δηλώνουν ότι καθαρά ανθρωπιστικοί λόγοι τους οδηγούν στην καταγγελία , καθώς προηγούμενα υπομνήματά τους αντιμετωπίστηκαν με  πλήρη  αδιαφορία. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Τάσος Κουράκης έφερε το ζήτημα στην Βουλή

ΣΧΟΛΙΑ

  1. makedonas avatar
    makedonas 23/09/2008 22:45:40

    Αν όμως τα κελιά ήταν ατομικά ο ΣΥΡΙΖΑ και πάλι θα τα κατήγγειλε ως "λευκά" κελιά ή κρατική τρομοκρατία,ή κάνω λάθος?Έχουν πει τόσες μα τόσες π...ριές στην Κουμουνδούρου που δε νομίζω να τους πιστέψω ποτέ!

  2. Factorx avatar
    Factorx 23/09/2008 22:47:10

    Υπάρχει όντως μεγάλο πρόβλημα εκεί. Παρακαλέσαν κι εμας οι υπαλληλοι για συμπαράσταση

  3. anakonta avatar
    anakonta 23/09/2008 22:51:58

    Φαίνεται οτι και εσεις του Σύριζα είστε μεταξύ Κολωνακίου και Βορείων προαστίων.Ξαφνικά ανακαλύψατε οτι υπάρχει πρόβλημα στις φυλακές και μάλιστα στην Πάτρα ;στον Κορυδαλλό πήγατε που ειναι εδώ δίπλα;γιατι ας πουμε στην Κέρκυρα ή στην Αλικαρανασό είναι για σας μακρυά να τρέχετε.
    Αλήθεια οι φύλακες σας είπαν για την διακίνηση και αν ξέρουν κάτι αυτοί για τον τρόπο που μπαινοβγένει η πρέζα;
    ΠΕΣΡΕ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΤΗΣΕ ΑΣΤΕΙΟ

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 23/09/2008 23:07:34

    Afiste tis mikroprepeies dioti einai YPSISTO THEMA POLITISMOU na einai est stoicheiodos axioprepeis oi synthikes diaviossis stis fylakes!

    Vevaia to na paei mesa o Kefaloyannis kai 2-3 alloi tha tous ypochreossei na tis exanthropissoun...

  5. αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις avatar
    αρχή σοφίας ονομάτων επίσκεψις 24/09/2008 00:26:02

    Οι πολιτικοί δεν πρέπει να μπαίνουν φυλακή.

    Αν μπουν μέσα θα διαφθείρουν τους φυλακισμένους!

    Άσ'τους καλά είναι έξω, να τους παρακολουθούμε τουλάχιστον να ξέρουμε τι γίνεται...

  6. salmonellas avatar
    salmonellas 24/09/2008 10:26:21

    Δηλαδη Μακεδονα σου αρεσουν οι μεσαιωνικες συνθηκες στη φυλακη? Περιμενω απαντηση σου.

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 24/09/2008 10:54:14

    Ναι anakonda –και εμένα αυτοί του ΣΥΝ με μπερδεύουν όλο λες και ο factorx να μην είναι τελικά antinews.gr αλλά κρυφός πράκτωρ του ΠΑΣΟΚ η Ν.Δ. και σε παραπλανεί ? Που να ξέρω ?

  8. DIKASTIS avatar
    DIKASTIS 24/09/2008 11:57:38

    Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει καταγγείλει και για Κορυδαλλό και για Θεσσαλονική. Έχει μια συνέπεια στο θέμα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Οι κακίες που γράφονται από μερικούς δείχνουν κακοπιστία και εμπάθεια. Έχει κάνει καμπάνια και για τις φυλακές ανηλίκων.