#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2013 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεσίστιες οι σημαίες στην Συγγρού: H Άννα Διαμαντοπούλου δεν θα συνεργαστεί με τη ΝΔ



Συγκλονισμένο το πανελλήνιο, άκουσε τις δηλώσεις της... υπουργού της φωτοτυπίας να δηλώνει ότι αυτή δεν έχει καμιά δουλειά στη Νέα Δημοκρατία του Σαμαρά. Ο λόγος για την Άννα Διαμαντοπούλου που θα μείνει στην ιστορία για τη μεγάλη εκπαιδευτική μεταρρύθμιση που έκανε όταν ήταν υπουργός, τότε που τα παιδιά διάβαζαν με φωτοτυπίες και παλιά βιβλία. Κι όμως, η κ. Διαμαντοπούλου που απέβαλε από το πολιτικό σύστημα ο ίδιος ο ελληνικός λαός, κάνει τώρα και δηλώσεις με ύφος. «Δεν έχω και δεν πρόκειται να έχω καμία σχέση με τη ΝΔ του κ. Σαμαρά»

Ξεκαθάρισε ότι δεν θα κάνει κόμμα, μολονότι αποχώρησε από το ΠΑΣΟΚ. «Έχω κάνει σαφές ότι δεν θα κάνω κόμμα και όσα ειπώθηκαν είναι πραγματικά ανοησίες, διότι πιστεύω ότι δεν μπορεί καθένας να κάνει κόμμα και να γίνει μια πανσπερμία, να τεμαχιστούν οι δυνάμεις και έτσι να μην οδηγήσει στο αποτέλεσμα που θέλουμε. Αυτό όμως που θα κάνω είναι να συνεισφέρω με όποιες δυνάμεις μπορώ και κυρίως στην πρόταση – γιατί αυτό θέλουμε – για την Κεντροαριστερά. Είναι πολύ σημαντικό να ανασυντεθεί, διότι η γεωγραφία του πολιτικού μας συστήματος τον χρειάζεται και επ’ ουδενί δεν μπορεί να αντικατασταθεί από τον κομμουνιστογενή ΣΥΡΙΖΑ αυτή τη στιγμή. Χρειάζεται αυτός ο χώρος για να πει κάτι. Όχι για να είναι ένωση προσώπων και να καλύπτει φιλοδοξίες. Να παλέψει και με τους ανθρώπους που έχει να έχει μια συγκεκριμένη πορεία. Κινητικότητα υπάρχει και είναι μεγάλη, αλλά έτσι όπως γίνεται, εξαντλείται στη συνεργασία προσώπων και κομμάτων» τόνισε η Αννα Διαμαντοπούλου.

 

Σε άλλο σημείο της ραδιοφωνικής της συνέντευξης η Αννα Διαμαντοπούλου άφησε σαφείς αιχμές για το πώς παρουσιάζονται οι επιτυχίες στον τομέα της οικονομίας από την κυβέρνηση. «Η κατάσταση δεν βελτιώνεται με τον τρόπο που παρουσιάζει η κυβέρνηση και μετά την εμπειρία της διαχείρισης κρίσης και πολλών χρόνων πολιτικής (εμπειρίας) μετά τη Μεταπολίτευση, το να μη λέμε την αλήθεια και να μην παρουσιάζουμε τα πράγματα όπως είναι, είναι κάτι που το έχει πληρώσει το πολιτικό σύστημα» προειδοποίησε η πρώην υπουργός και πρόσθεσε: «Μετά την άνοιξη και το success story, καταλαβαίνουμε όλοι την ανάγκη να υπάρξουν θετικές ειδήσεις, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο που θα οδηγήσει στα αντίθετα αποτελέσματα. Ότι πιστεύει ο κόσμος πως κάτι γίνεται και μετά ο κόσμος αισθάνεται ότι πηγαίνει στα Τάρταρα».

Λοιπόν, η πρώην υπουργός δεν θα...κάνει τη χάρη στον Σαμαρά να συνεργαστεί μαζί του. Γι' αυτό και στο Μαξίμου και τη Συγγρού έχουν μεσίστιες τις σημαίες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βουλα ελευθεριάδου avatar
    βουλα ελευθεριάδου 26/08/2013 20:10:16

    μεγάλη απώλεια ,,,

  2. Σχετικά Ασχετος avatar
    Σχετικά Ασχετος 26/08/2013 20:11:16

    Kαι τώρα τι θα κάνουμε χωρίς την Άννα;
    Μ' έπιασε μιά μελαγχολία,μιά ανασφάλεια...

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Σχετικά Ασχετος 27/08/2013 07:14:12

      Μια φαγουρα...

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 26/08/2013 20:20:40

    Απο αυριο +2% για τη Ν.Δ , μετα απο αυτη την εξελιξη. Παντα τετοια. Πηγαινε κοπελα μου στο ΣΥΡΙΖΑ να βρεις τους παλιους συνεργατες του Ακη Τσοχα, που εχουν ΟΛΟΙ καλα ποστα στη Κουμουνδουρου..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μικρασιάτης 26/08/2013 22:38:23

      Μα το πρόβλημα είναι το κόλλημα στο μυαλό όσων ψηφίζουν ανέλ και χα που το παίζουν πατριώτες και δε βλέπουν πως αυτή τη στιγμή ο μόνος που αποδεικνύει πατριωτισμό είναι ο Σαμαράς. Οι υπόλοιποι είναι στα λόγια μόνο.

      Ποιος τσακώθηκε ταυτόχρονα με δημάρ και πασόκ για το αντιρατσιστικό και μετά από λίγο γλυτώσαμε από Ρεπούση και τώρα από Διαμαντοπούλου; Ποιος αδειάζει τους καταληφθέντες χώρους; Ποιος μαντρώνει τους λαθραίους μπας και βαρεθούν και φύγουν; Ποιος έχει στην απέξω μόνιμα τον Γκρουέφσκι; Ποιος έκλεισε τα σύνορα με Αλβανία προ ημερών επειδή πείραξαν τους Βορειοηπειρώτες αδελφούς; Ποιος μέτρησε τα χρέη της Γερμανίας επίσημα πρώτη φορά; Ποιον λένε φασίστα μαζί με τον Δένδια οι συριζαίοι; Ποιος πηγαίνει όσους επισκέπτονται τη χώρα μας για φαγητό στην Ακρόπολη για να τους δείχνει τι είμαστε ικανοί να δημιουργήσουμε και πόσα μας χρωστούν; Ποιος ρισκάρει να εμπιστεθεί την εντιμότητα του Έλληνα και μειώνει το ΦΠΑ στην εστίαση πιστεύοντας πως θα κόβονται αποδείξεις για να πετύχει το μέτρο και να μπορέσει να μειώσει και τους άλλους φόρους; Ποιος πρωθυπουργός στη μεταπολίτευση δουλεύει τόσο πολύ; Μόνο κολλημένα μυαλά συγκρίνουν Σαμαρά και τους υπόλοιπους...

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/08/2013 20:22:29

    Μα γιατί;
    Δεν μας φτάνει ο κ Παπουτσής;
    Δεν μας φτάνει ο κ Βενιζέλος;
    Δεν μας φτάνει ο κ Κάψης;
    Δεν μας φτάνει ο κ Παπαχρήστος;
    Πόσους θέλουμε ακόμα; Ας μην στενοχωριούνται μερικοί θα έχουν ενδιαφέροντα ...παντρέματα στις εκλογές....Δημοτικές-Περιφεριακές- Ε.Ε-Εθνικές...η κάλπη είναι μεγάλη κωλυβήθρα και πριν και μετά...

    ΥΓ

    Ερωτηματολόγιο:

    -«Δεν είμαι ψυχολόγος και ούτε εκπρόσωπος τύπου άλλων υπουργών» ποιός το είπε για τον κ Στουρνάρα;
    -Κανένας σχολιασμός για την έκθεση του ESM ;

  5. Δρυς avatar
    Δρυς 26/08/2013 20:31:14

    Αφού η Ντόρα ακόμα δεν έκανε τη δική της αποστασία, καλά είμαστε.

  6. alex23 avatar
    alex23 26/08/2013 20:36:06

    τετοιες δηλωσεις εχουν τουλαχιστον δυο ερμηνειες, με επικρατεστερες οτι ειτε εφαγε πορτα στην πρωτη επαφη που εκανε και παει να προλαβει διαρροες, ειτε οι πολιτικοι της φιλοι της προτειναν να περιμενει να δουν που παει το πραγμα πολιτικα (αλλωστε το πειραμα του κομματος το κανανε με τον κ.λοβερδο, και δεν χρειαζεται να καψουν ολα τα χαρτια τους πριν δουν πως θα παει αυτο..)

  7. NB avatar
    NB 26/08/2013 20:40:07

    Παιδί του κομματικού σωλήνα. Άνευ αντικειμένου.

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 26/08/2013 20:48:44

    Η φωτό μου θυμίζει τα παλιά καλά χρόνια που έφερε κάποιος συναδερφος στη δουλειά κάποια αυτοκόλλητα με ενα μπλε!! γλυκό του κουταλιού και η λεζάντα εγραφε ...''Λίγη Δεξιά;Ευχαριστώ δεν θα πάρω'' με το χερι του ενός να αρνείται, ακριβώς όπως η κυρία Διαμαντοπούλου.
    Τι μπουνίδια επεσαν θυμάμαι..
    Τι ωραία χρόνια!

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 26/08/2013 20:57:26

    Οχι ρε φούστη ,ΟΟΟΧΙ!!!

    Να γυρίζεις πρώτη μέρα απο διακοπές και να μαθαίνες τέτοια μαντάτα...

  10. περιμπανού avatar
    περιμπανού 26/08/2013 21:33:13

    Ααμάν και τι θα κάνουμε τώρα;;;;;;;;;;
    ...αφήνει όμως ανοιχτή και την πορτούλα
    άμα αλλάξει ο αρχηγός!
    Γατούλα η Αννούλα!!!!

  11. Φελίζα avatar
    Φελίζα 26/08/2013 21:35:56

    Της έγινε πρόσκληση;

    • Heaven avatar
      Heaven @ Φελίζα 27/08/2013 13:19:19

      οχι, αυτή εκανε κρούση και έφαγε πόρτα!!!
      και τώρα προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδιακιολόγητα...

  12. Α avatar
    Α 26/08/2013 21:49:14

    Και μόνο που απασχολεί τ΄αυτιά μας ..πολύ είναι.
    Ατάλαντοι άνθρωποι, αρριβίστες που στο όνομα της αναρρίχησής τους έδωσαν γην και ύδωρ, τυχοδιώκτες, μέτριοι, δολοπλόκοι και λοιποί, προσπαθούν να βρουν σανίδι να πατήσουν.
    Μετά το στιγερό έγκλημα που διέπραξαν σε βάρος ενός ολόκληρου λαού, αντί να τους διώξει μιας δια παντός και να τους τιμωρήσει ο Ελληνικός λαός, κάθεται και ακούει τις ... εξυπνάδες τους ακόμη.
    Κύριοι του ΠΑΣΟΚ, εσείς που κρυφτήκατε μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ, εσείς που ο λαός σας έριξε στ΄αζήτητα (και πολύ καλά έκανε), θα πάρετε τη θέση που σας αξίζει. Αρχής γεννομένης από τον Τσοχατζόπουλο.
    Αλλά είναι κι΄άλλοι που δυστυχώς ακόμα και σήμερα στο έσχατο σημείο της κατάντιας που μας οδηγήσατε, μοστράρετε ως σωτήρες και ως συνετοί.
    Μέχρις ενός σημείου όμως, το παιχνιδάκι σας μέρα με τη μέρα αποκαλύπτεται και οι ισχυροί εγχώριοι προστάτες σας σε λίγο δεν θα μπορούν να υπερασπιστούν ούτε τους εαυτούς τους, πόσο μάλλον εσάς.

  13. Νηλέας avatar
    Νηλέας 26/08/2013 22:04:24

    Nομίζω ότι δεν έχουμε πολλούς πολιτικούς της αξίας της κ.Διαμαντοπούλου .
    Εχει συνδέσει το όνομά της με το ν/σ που πέρασε με τόση πλειοψηφεία . Η προσπάθεια απαξίωσής της σαν υπουργού της φωτοτυπίας πολύ ...παιδική.
    Χάλασε τη κομματικοποίση -σε μεγάλο βαθμό -των ΑΕΙ και χάλασε τη σούπα σε πολλούς .

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Νηλέας 26/08/2013 23:48:55

      Βεβαια...Αξιολογη κυρια...Αυτη δεν ηταν που ηθελε να καθιερωσει την αγγλικη ως επισημη γλωσσα; Εχει και ενα οπαδο; Τι λετε;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Νηλέας 27/08/2013 13:29:10

      Μπαρδόν?

  14. LM avatar
    LM 26/08/2013 22:13:31

    Απλά, ένα αντιπαθητικό Σημιτόσκυλο ακόμη . Τυχεροί είσαστε -για την ώρα- που δεν τη μαζέψατε και αυτήν. Δυστυχώς όσο οι κάλπες θα πλησιάζουν, τα γαϊδουράγκαθα θ΄ανθίζουν. Καλού κακού, βάλτε και κανένα φιδόσχινο γύρω από τη σκηνή.

  15. airman avatar
    airman 26/08/2013 22:41:58

    «Δεν έχω και δεν πρόκειται να έχω καμία σχέση με τη ΝΔ του κ. Σαμαρά»
    Αφού η ΝΔ είναι του Σαμαρά και δεν τη βολεύει, το ΠΑΣΟΚ του Βενιζέλου και δεν το θέλει, ο ΣΥΡΙΖΑ των τάσεων και δεν της ταιριάζει, η ΔΗΜΑΡ του Κουβέλη και δεν τη χωράει, με το Λοβέρδο δεν αισθάνεται άνετα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, τι το θέλει και ''τρίβεται στην κλίτσα του τσοπάνη'';
    Βέβαια πλησιάζουν και οι αυτοδιοικητικές εκλογές, οπότε ως Νομάρχης από τα 27 όλο και κάτι μπορεί να προσφέρει!

  16. Σ/ς avatar
    Σ/ς 26/08/2013 23:21:19

    Αφου μαζί με τα συντρόφια της έφερε την Ελλάδα και τους Έλληνες σ'αυτή τη κατάντια , τώρα καλά μας λέει.Α ρε Ανδρέα τι μας κληρονόμισες?

  17. firiki2010 avatar
    firiki2010 26/08/2013 23:45:40

    Για να είμαστε δίκαιοι..... Η Διαμαντοπούλου έκανε και πέρασε ένα "επαναστατικό" - για τα Ελληνικά δεδομένα- νόμο για τα ΑΕΙ στον οποίο στη συνέχεια η τρικομματική έκανε επεμβάσεις επί τα χείρω.
    Το «Δεν έχω και δεν πρόκειται να έχω καμία σχέση με τη ΝΔ του κ. Σαμαρά» λογικό το ακούω , κανένα δεν δυσαρεστεί ... άσε που αφήνει και ... περιθώρια :)

  18. Petronius avatar
    Petronius 27/08/2013 01:21:14

    Βρε πώς αλλάζουν οι καιροί! Σαν χτες θυμάμαι τους ύμνους για τη μεταρρύθμιση της Διαμαντοπούλου που ακούστηκαν στη βουλή (υπάρχουν και στα πρακτικά) από Αδωνι, Βορίδη και παρόμοιους.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Petronius 27/08/2013 01:35:17

      Εάν, η ΝΔ , ως αξιωματική αντιπολίτευση, δεν διέθετε τη βούληση να υπερψηφίσει, τη «μεταρρύθμιση» όπως την αποκαλείς, δεν θα είχε περάσει, ότι και να έκανε η Διαμαντοπούλου.
      Εάν, διαχρονικά, τα κόμματα της αντιπολίτευσης, λειτουργούσαν με παρόμοια ανιδιοτέλεια σε κρίσιμα νομοσχέδια, θα είχαμε γλιτώσει πολλά. Συνεπώς, αλλού πρέπει να αποδίδονται τα εύσημα...

      • Petronius avatar
        Petronius @ roadrunner 27/08/2013 23:50:37

        Κάνεις λάθος. Ο νόμος Διαμαντοπούλου μιά χαρά θα είχε περάσει και χωρίς τους ύμνους της ΝΔ, γιατί -αν θυμάσαι-το ΠΑΣΟΚ διέθετε τότε καθαρή πλειοψηφία στη βουλή (εδώ όλόκληρο πρώτο μνημόνιο μας είχε ήδη φορέσει).

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Petronius 28/08/2013 01:20:32

          Πράγματι, θα είχε περάσει το νομοσχέδιο. Όμως, όχι με ευρεία συναίνεση. Η (Συν)-αίνεση δεν είναι υπόθεση ενός, αλλά πολλών – το λέει και η ετυμολογία της λέξης.
          Όταν ειδικά, προκειμένου για το δημόσιο συμφέρον, μεταξύ των συναινούντων συμπεριλαμβάνεται και η αξιωματική αντιπολίτευση (δηλαδή η ΝΔ το 2011), τότε η συναίνεση αποτελεί στάση υπευθυνότητας, εκ μέρους της, αλλά και υπέρβασης του στενού κομματικού συμφέροντος. Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά μεταπολιτευτικά που συμφώνησε αξιωματική αντιπολίτευση σε νομοσχέδιο, για τα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα. Μην ξεχνάς δε, ότι η πλήρης κατάργηση του ασύλου, και η αλλαγή του τρόπου επιλογής πρυτάνεων ήταν όρος που έθεσε η ΝΔ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Petronius 27/08/2013 08:41:15

      Το άσυλο-άβατο καταργήθηκε μετά από εισήγηση του Σαμαρά όμως.

  19. galanos avatar
    galanos 27/08/2013 03:37:34

    χρηστοφηλοπουλου,
    μεγαλε Σαμαρα ,
    προλαβες

  20. galis avatar
    galis 27/08/2013 14:52:43

    Βενιζέλος, Στουρνάρας, Χριστοφιλοπούλου, γιατί όχι και Διαμαντοπούλου;
    Όλοι παιδιά του Σημίτη είναι.

  21. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 28/08/2013 01:04:34

    Μην δίνετε βήμα δημόσιο στα ανδρείκελα (γυνήκελα;) των ξένων. Οι Διαμαντοπούλες του τόπου αυτού θα έπρεπε να περνούν στην λήθη και στην ανυπαρξία. Άνθρωποι σαν αυτή (και τον ΓΚΑΠ) έβλαψαν την Ελλάδα πιο πολύ και από τους ορκισμένους εχθρούς της.