#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2010 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μες την υπόγεια την ταβέρνα



Η κρίση ζωντανεύει τα κουτούκια γράφει σήμερα ρεπορτάζ στο Βήμα. Οταν η πολυτέλεια και το «γκουρμέ» παίρνουν την κατιούσα, η ελληνική... επιτραπέζια παράδοση επιβιώνει.

Τη στιγμή που η αγοραστική δύναμη των Ελλήνων περιορίζεται και τα πολυτελή εστιατόρια με τις «τσιμπημένες» τιμές βλέπουν τα τραπέζια να αδειάζουν και τους πελάτες να μειώνονται, τα παραδοσιακά κουτούκια, η σιωπηλή δύναμη της ελληνικής εστίασης, δεν υφίστανται απώλειες.



Mες την υπόγεια την ταβέρνα,
μες σε καπνούς και σε βρισές
(απάνω στρίγγλιζε η λατέρνα)
όλ’ η παρέα πίναμ’ εψές·
εψές, σαν όλα τα βραδάκια,
να πάνε κάτου τα φαρμάκια.
Σφιγγόταν ένας πλάι στον άλλο
και κάπου εφτυούσε καταγής.
Ω! πόσο βάσανο μεγάλο
το βάσανο είναι της ζωής!
Όσο κι ο νους να τυραννιέται,
άσπρην ημέρα δε θυμιέται.
Ήλιε και θάλασσα γαλάζα
και βάθος τ’ άσωτ’ ουρανού!
Ω! της αβγής κροκάτη γάζα,
γαρούφαλα του δειλινού,
λάμπετε, σβήνετε μακριά μας,
χωρίς να μπείτε στην καρδιά μας!

Κώστας Βάρναλης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2010 00:44:42

    Στην επάνω φωτογραφία που τραβήχτηκε σήμερα στην συνάντηση της κόβας Β. Ελλάδος, ο Τσιληβήθρας μοιάζει με τον Βάρναλη. Φοβερό.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Strange Attractor 17/10/2010 00:51:56

      Τότες θα αφήσω κοτσίδες στη μασχάλη και θα βάλω μπικουτί να μοιάζω με τον Θραξ...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 17/10/2010 00:53:41

        Κι εγώ που νόμιζα ότι τέτοια ώρα θα κοιμάσαι, μικρό παιδί που είσαι.

      • Θεσσαλονικιός avatar
        Θεσσαλονικιός @ tsilivithras 17/10/2010 08:35:19

        Βέβαια, ουδείς αλάνθαστος, αλλά με όλο το σεβασμό και χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα:

        o Θράξ
        του Θρακός
        τω Θρακί
        τον Θράκα
        (ω) Θράξ

        Να μην κοροϊδεύουμε μόνο τη Διαμαντοπούλου ......
        Δεν είμαι φιλόλογος, μα κάπως έτσι τα έμαθα τα Ελληνικά πριν από μερικές δεκαετίες!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Strange Attractor 17/10/2010 01:06:55

      Πάρτε μέηλ από φάκτορα. Θα στείλω και στο μπλογκ του Θραξ. Σας περιμένω, δε θα χάσετε...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ (A)θανάσης 17/10/2010 01:09:47

        (Α)θανάση το αίτημά σας προωθήθηκε, εγκρίθηκε και πρωτοκολήθηκε με συνοπτικές διαδικασίες από την ιεραρχία του κλιμακίου.

        Αναμείνατε εις το ακουστικόν σας...

        (τουτέστιν contact Thrakas)

        Arigato gozai mas'

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ (A)θανάσης 17/10/2010 01:15:43

        Ντόμο Αριγκάτο Κιμοσάβι

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ (A)θανάσης 17/10/2010 21:59:44

        @tsilivithras
        ...Arigato gozai mas’...

        Nihongo mo dekirun'dake. Iiwanee...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ (A)θανάσης 17/10/2010 22:02:13

        述べているである何

  2. Δεξιός avatar
    Δεξιός 17/10/2010 11:00:26

    Το ποίημα έχει και συνέχεια, η οποία δεν περιλαμβάνεται στο τραγούδι:

    Του ενού ο πατέρας χρόνια δέκα
    παράλυτος, ίδιο στοιχειό
    του άλλου κοντόμερη η γυναίκα
    στο σπίτι λειώνει από χτικιό
    στο Παλαμήδι ο γιος του Μάζη
    κι η κόρη του Γιαβή στο Γκάζι

    -Φταίει το στραβό το ριζικό μας!
    Φταίει ο θεός που μας μισεί!
    -Φταίει το κεφάλι το κακό μας!
    -Φταίει πρώτ' απ' όλα το κρασί!
    Ποιός φταίει;... ποιός φταίει;...
    Κανένα στόμα
    δεν τό 'βρε και δεν τό 'πε ακόμα.

    Έτσι, στη σκοτεινή ταβέρνα
    πίνουμε πάντα μας σκυφτοί
    σαν τα σκουλήκια κάθε φτέρνα
    όπου μας εύρει μας πατεί.
    ΔΕΙΛΟΙ, ΜΟΙΡΑΙΟΙ ΚΙ ΑΒΟΥΛΟΙ ΑΝΤΑΜΑ,
    ΠΡΟΣΜΕΝΟΥΜΕ ΊΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΘΑΜΑ!

    (οι στίχοι με κεφαλαία προσιδιάζουν στη σημερινή εικόνα του Έλληνα, που τόσο γλαφυρά περιέγραψε και ο Κωνσταντίνος του Παπά: "περιμέναμε μεγαλύτερες αντιδράσεις, αλλά δεν αντέδρασαν"!)

    Βέβαια, υπάρχει κι ένα άλλο ποίημα του Βάρναλη, "Οι πόνοι της Παναγιάς", το οποίο καταλήγει ως ακολούθως:

    Κι αν κάποτε τα φρένα σου μ' αλήθεια - φως της αστραπής -
    χτυπήσει ο Κύρης τ' ουρανού, παιδάκι μου να μην την πεις!
    Θεριά οι ανθρώποι, δε μπορούν το φως να το σηκώσουν.
    Δεν είν' αλήθεια πιό χρυσή σαν την αλήθεια της σιωπής.
    Χίλιες φορές να γεννηθείς, τόσες θα σε σταυρώσουν!

    Αλλά, ξεχάσαμε ακόμα και τα ποιήματα...

    • Τακης avatar
      Τακης @ Δεξιός 01/12/2012 18:51:39

      Εψαχνα να βρὠ τους στἰχους γιἀ να γρἀψω κἀπου αλλοὐ ἒνα παρὀμοιο σχὀλιο μἐ το δικὀ σου, φἰλε μου τι να πὠ, αυτἀ τα ἐγραψες το 2010 και ὀσο πἀει ἐτσι η Ελλἀδα τὀσο πιὀ πολὐ επιβεβαιὠνεσε.....

  3. klausevitz avatar
    klausevitz 17/10/2010 11:06:02

    Mια χαρά είν'οι ταβέρνες!
    Πληρώθηκαν 100στάρια & 150άρια -το ζευγάρι!-σε κάτι..
    πιασοκωλάδικα του συρμού,επειδή έτσι γύρισε το πράγμα!
    Δυό-τρείς ώρες αφορήτου ανίας και την άλλη μέρα το πρωί
    έλεγες: ποτέ πιά...και ξαναπήγαινες!
    Τώρα...δε μας παίρνει ...μια χαρά!

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 12:50:57

    Η μεγάλη επέλαση απέναντι στον τρόπο ζωής μας και στην κουλτούρα της διασκέδασής μας, την αστική, δυνάμωσε κάπου γύρω στο 1992-93 και κορυφώθηκε κάπου γύρω στο 1995-97.

    Μέχρι τότε στους πάγκους των πλανόδιων με τις κασέτες εύρισκες λαϊκούς και ρεμπέτες, ροκ, Σαββόπουλο, Ασιμο ίσως, και τέτοια. Μετά, και με την έλευση του CD και την καθιέρωση της ελεύθερης, δεν ξέρω από τι, τηλεόρασης, το πράγμα χάλασε πολύ. Μα πάρα πολύ.

    Βέβαια και πριν από αυτά είχαμε μια "κουλτουριάρικη" επέλαση με "κοντσέρτα για αρκούδες", αμπέχωνα, δήθεν επανάσταση, δήθεν σοσιαλισμός και τα παρόμοια, αλλά η λαϊκή ψυχή ζούσε ακόμη. Μετά ξέφυγε η κατάσταση. Ξέφυγαν και οι ελπίδες μας, μακριά σαν πουλάκια.

    Λουσάτοι "ερμηνευτές" και "ερμηνεύτριες", διάφοροι γυαλιστεροί, που περνούσαν για νομιμοποίηση στην λαϊκή συνείδηση ακόμη και ως καλεσμένοι από σοβαρές τηλεοπτικές εκπομπές, άλωσαν τα γούστα και την αισθητική, των νέων κυρίως, που ήδη είχε δεχθεί σοβαρά χτυπήματα. Και μαζί την ιδεολογία τους για την ζωή. Εως εξαφανίσεως.

    Τα μαγαζάκια των 150 καθισμάτων με την λαϊκή κομπανία, όπου πηγαινες με τα ρούχα που φορούσες στο σπίτι, εξαφανίστηκαν. Εκλεισαν.

    Την θέση τους πήραν τεράστιοι χώροι, πολυ-χώροι διασκέδασης και άντε-μην-πω, όπου ορθιοι (ορθάδικα) ή πάνω σε βαρέλια (βαρελάδικα), αρχικά, 2 με τρεις χιλιάδες νέοι, φορώντας οτι καλύτερο και ακριβώτερο είχαν (19 χρονες κοπέλλες, σαν τα κρύα τα νερά, βαμμένες ως φύλαρχοι του Αμαζονίου), διασκέδαζαν μέσα σε έναν παροξυσμό ντεσιμπέλ, που απαγόρευε οποιαδήποτε επαφή. Με τα φώτα να εναλλάσσονται σε χιλιοστά του δευτερολέπτου και την συνείδηση να παραδίνεται αμαχητί.

    Το περιτύλιγμα νίκησε το περιεχόμενο.

    Οι γονείς είχαν ήδη παραδώσει την ανατροφή των παιδιών τους στην τηλεόραση, και τα παιδιά τους τώρα, μεγαλωμένα από την ολέθρια αυτή τροφό, έκαναν μεταπτυχιακά στην εξατομίκευση, το πρωτάθλημα του εγώ και της επίδειξης και στην διάρρηξη κάθε κοινωνικής σύνδεσης. Η έννοια της κοινωνικής ευθύνης και του χρέους απέναντι στον άλλο, τα ιδανικά για καλυτέρευση και προκοπή όλης της κοινωνίας, εξορίστηκαν από συζητήσεις, σκέψεις και παρέες. Εξαφανίστηκαν και οι παρέες, με την παλιά έννοια.

    Η αναστροφή αξιών ολοκληρώθηκε. Ευμάρεια και κενότης. Αντικατέστησαν τον "πολιτικό ινστρούχτορα" και το αμπέχωνο της προηγουμένης περιόδου. Το οποίο όμως δεν είχε μπορέσει να μας κάνει τόση ζημιά. Στη νεολαία, ζημιά. Διότι πολλοί από κείνους τους αμπεχωνίτες, έγιναν στελέχια κομματικά και οικονομικά, κατέληξαν golden boys που πυρπόλησαν τις ελπίδες της πατρίδας για κάτι καλύτερο, βάζοντας ως υψηλό στόχο ζωής ένα Καγιέν και μια πισίνα, και μας έφεραν ως εδώ.

    Είθε να ξαναγυρίσουμε στις υπόγειες ταβέρνες, όπου βραχνές τραγουδίστριες, ντυμένες με ένα απλό τζην, θα γίνουν οι αδέξιες ιέρειές μας, σε μια αναβάπτισή μας στην παλιά μας εκείνη συλλογικότητα που χάσαμε.

    Ισως αυτά τα κοινά τραπέζια, που δεν στοιχίζουν και μισό μισθό, να μας ξαναδιδάξουν πως να είμαστε έλληνες.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Νεφέλη avatar
      Νεφέλη @ Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 13:04:59

      ...άσε που μπορεί, να ξαναγεννηθεί το ελληνικό τραγούδι...

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 17/10/2010 13:22:58

      Η τηλεόραση ρήμαξε τον τόπο.

      Οι γυναίκες γλάστρες, τα πρωινάδικα, τα ξέκωλα πρωί-πρωί φάτσα-φόρα, οι σκυλο-τραγουδιάρηδες του κ*λου (θεέ μου τι decadance), οι "δικοί μας" Μεγαλούτσικοι, τα απανωτά διαζύγια όλων των τηλεσταρ που από το απόλυτο ΤΙΠΟΤΑ ξαφνικά έγιναν περιζήτητοι γκόμενοι (!!!), τα τηλερεάλιτυ, τα χαμουρέματα on air, οι βραδυνές εκπομπές όπου άντρες συζητάνε για γυναίκες και γυναίκες γυμνές κουνάνε τα κρέατά τους, μουσική για τα σκουπίδια και 20χρονα ημίγυμνα να τα χειροκροτάνε οι μανάδες τους, εκπομπές ενημερωτικές εξαφανισμένες...και ΣΕΞ, ΣΕΞ, ΣΕΞ, ΣΕΞ, ΣΕΞ...!!!

      Πλήρης κατάλυση των ηθών.
      Πλήρης "απονεύρωση" ηθικών και κοινωνικών αναστολών.
      Πρότυπα φυλακόβιων, πρεζέμπορων και σαχλοκούδουνων διάσπαρτα.

      Η τιβι είναι μια μπίζνα τεράστια.
      Έχει ανάγκη μια αγορά δικιά της...δεν μπορέι να ζει μόνο με όσα υπάρχουν στην κοινωνία.
      Πρέπει να δημιουργεί trends και ρεύματα.
      Και να τα αναιρεί για να δημιουργήσει καινούρια.

      Να προβάλει ως πρότυπο τη δήθεν "χαζοβιόλα" μάνα που δείχνει το βρακί της στον κόσμο χαριτολογώντας και αρπαξοκωλιάζοντας αλλά είναι το "κορίτσι μας"...!!!!

      Αηδία, σιχασιά και αποστροφή.

      Και από πίσω τα δελτία των 8 να σκάβουν νυχθημερόν για να πάρει το αφεντικό τα διόδια και έργα και την επιδότηση...

      Για να παρκάρουν τις Πόρσε στα σαλόνια τους άνθρωποι που είναι δυσλεκτικοί ψυχή τε και σώματι.
      Για να πουλάνε νταηλίκι στον λαουτζίκο μισές μερίδες που στην κανονική τους ζωή φοβούνται να αντιμιλήσουν ακόμα και στη γυναίκα τους.

      Ποια μουσική;;;

      Εδώ γέμισε ο τόπος γκουρμεδο-δηθενο-μαγαζα με κουβέρ στα 100 ευρώ...Που;;;;....στην χώρα που προήγαγε την διατροφή και την μαγειρική σε υψηλή επιστήμη.

      Στη χώρα που με μια κονσέρβα λακέρδα, ένα φασόλι μπαγιάτικο κι ένα 50αρακι ούζο στήνεσαι και μιλάς με τις ώωωωωρες.

      Γκουρμεδό-ψυχοι δηθενο-τιποτάδες..

      Στα τσακίδια ρε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 17/10/2010 16:20:36

        Και εσύ, και ο Θράξ μιλάτε μέσα στη ψυχή μου. Ακριβώς τα ίδια πιστεύω και εγώ για αυτό το ζήτημα. Εύγε στη κόβα μας.

      • Μisha avatar
        Μisha @ tsilivithras 17/10/2010 16:26:21

        Συνυπογράφω τα όσα λέτε, σύντροφοι Θράκα και Τισλιβήθρα, μαζί και την επιδοκιμασία του Παράξενου για την τσιπουρόβια κόβα σας.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 17/10/2010 16:40:31

        Την Κυριακάτικη καλησπέρα μου κύριοι.

        Όμορφο κυριακάτικο απόγευμα με λίγο χουζούρι, λίγο χτεσινό γλυκό και καφεδάκι ελληνικό.

      • danaos avatar
        danaos @ tsilivithras 17/10/2010 16:52:29

        Τσίλι και Θράκα μόλις τα εκτύπωσα να τα δώσω στα παιδιά μου!Τhanks ρε παίδες!!!

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 17/10/2010 18:20:58

        danaos

        Από μένα για σένα επειδή με συγκίνησες κυριακάτικα.

        Αν τα παιδιά σου είναι αρκετά μεγάλα ώστε αυτά που λέμε να τα αγγίξουν τότε δως τους αυτά από μένα...


        Dream Theater-Wait for Sleep


        Standing by the window
        Eyes upon the moon
        Hoping that the memory will leave her spirit soon
        She shuts the doors and lights
        And lays her body on the bed
        Where images and words are running deep
        She has too much pride to pull the sheets above her head
        So quietly she lays and waits for sleep

        http://www.youtube.com/watch?v=S7qMe6erRPU&feature=related


        K.Π. Καβάφης - Ο γέρος

        Στου καφενείου του βοερού το μέσα μέρος
        σκυμένος στο τραπέζι κάθεται ένας γέρος,
        με μιαν εφημερίδα μπρος του, χωρίς συντροφιά.

        Και μεσ’των άθλιων γηρατειών την καταφρόνια
        σκέπτεται πόσο λίγο χάρηκε τα χρόνια
        που είχε και δύναμη και λόγο και ομορφιά.

        Ξέρει που γέρασε πολύ, το νοιώθει, το κοιτάζει.
        Κι εν τούτοις ο καιρός που ήταν νέος μοιάζει σαν εχτές.
        Τι διάστημα μικρό, τι διάστημα μικρό.

        Και συλλογιέται η Φρόνησις πως τον εγέλα,
        και πως την εμπιστεύονταν πάντα -τι τρέλα-
        και την ψεύτρα που έλεγε «Αύριο, έχεις πολύ καιρό».

        Θυμάται ορμές που βάσταγε και πόση χαρά θυσίαζε.
        Την άμυαλή του γνώση
        κάθε ευκαιρία χαμένη τώρα την εμπαίζει.

        Μα…απ’το πολύ να σκέπτεται και να θυμάται
        Ο γέρος εζαλίσθηκε…κι αποκοιμάται
        Στου καφενείου ακουμπισμένος το τραπέζι.


        .................

        Πες τα παιδιά σου να κλείσουν την τηλεόραση και να μην την εμπιστεύονται ποτέ.

        Να βγουν να ακούσουν μουσική...από αυτή που ΔΕΝ παίζει η τιβι.
        Να διαβάσουν βιβλία από αυτά που δεν θα βρουν ποτέ στο χαζοκούτι.
        Να ματώσει το "γόνατο" τώρα για να μην ματώσει η ψυχή τους μετά.

        Να γεμίσει η ζωή τους με Ζ-Ω-Η...!!!!

        ...

      • danaos avatar
        danaos @ tsilivithras 17/10/2010 19:51:31

        Σ'ευχαριστώ ρε φίλε!Μόλις ειδοποίησα τα παιδιά μου να μπουν στο antinews!Μεγάλα είναι!Και σπούδασαν μουσική!Θα σου πει ο Θράκας.Ζήτα του το mail και το τηλέφωνό μου!Και τώρα να μου επιτρέψεις να αποχωρήσω συγκινημένος!!!!!!

      • Misha avatar
        Misha @ tsilivithras 12/02/2011 21:38:07

        Tsili και Θράκα

        τα μάζεψα τα σπουδαία που είπατε και τα έβαλα στο μπλοκάκι μου.
        Να στε καλά ρε σύντροφοι!

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/10/2010 20:02:40

    They hate you if you`re clever, and they despise a fool.

  6. Korh
    Korh ''danaou'' 18/10/2010 14:06:16

    Αγγίξατε την καρδιά μου..η οποία μ' όλα αυτά που ''βλέπει'' και ''ακούει'' τελευταία έχει αμαυρωθεί..φοβόμαστε να ονειρευτούμε..

    Eυχαριστώ..

    p.s. όσο για τη μουσική στέλνω το εξής απόφθεγμα..
    Without music, life would be a mistake..Fr.Nietzsche

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Korh ''danaou'' 18/10/2010 14:39:09

      Η μουσική είναι το soundtrack των ονείρων μας.

      Αν την σταματήσεις, τα όνειρα στεγνώνουν.
      Αν φοβάσαι να ονειρευτείς, τότε πως περιμένεις να ακούσεις μουσική;;

      Η μουσική είναι η κραυγή της ψυχής που ζητάει να ρουφήξει ζωή σε κάθε ανάσα.

      Σε κάθε ανάσα...

  7. korh
    korh ''danaou'' 18/10/2010 14:59:24

    ''Αν φοβάσαι να ονειρευτείς, τότε πως περιμένεις να ακούσεις μουσική;;''

    ..το φόβο των ονείρων μας τον επέβαλαν ..η μουσική όμως μας πάει στα όνειρα..

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ korh ''danaou'' 18/10/2010 15:45:53

      Τότε φύγε μακριά από τη τηλεοπτική πανικολαγνεία και την γέννα αφύσικων τεράτων...!!!


      Αχ δεν σας τα πανε καλά τα γράμματα...danaos θα σε μαλώσω όταν πιούμε τσίπουρα.

      But when the night is falling
      And you cannot find the light
      If you feel your dream is dying
      Hold tight
      You've got the music in you
      Don't let go
      You've got the music in you
      One dance left
      This world is gonna pull through
      Don't give up
      You've got a reason to live
      Can't forget you only get what you give

      http://www.youtube.com/watch?v=cPAEFnVZVOs

      (το πιο ενέσιμα αισιόδοξο τραγούδι στον πλανήτη...πιο αποτελεσματικό κι από την αδρεναλίνη)

      .....

      We've got the dreamer's disease...all of us!!!