#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2012 21:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μερικοί στη ΝΔ πικράθηκαν πολύ με τη νίκη του Σαμαρά



Πρέπει να έχεις πολύ θράσος για να χτυπήσεις μια κυβέρνηση και μια εθνική προσπάθεια προτού αυτή ξεκινήσει.

Και πρέπει να έχεις πολύ περισσότερο θράσος όταν επί χρόνια είσαι στα μέσα και τα έξω της εξουσίας και που η ίδια η κοινωνία σε έχει αποβάλει ως αποτυχημένο.

Κάποιοι, πάντως, φαίνεται να επιχειρούν να δημιουργήσουν εμπόδια στον Αντώνη Σαμαρά και βάζουν γνωστές πένες να γράφουν για το... έργο της νέας κυβέρνησης χωρίς ακόμη να έχουμε ορκωμοσία!

Να είναι άραγε κάποιοι πικραμένοι εντός της Νέας Δημοκρατίας; Να είναι άλλοι που θα προτιμούσαν να καταστραφεί η χώρα παρά να δουν πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά; Ή να είναι κάποιοι που περιμένουν στη γωνία την αποτυχία της νέας κυβέρνησης προκειμένου να εμφανιστούν ως σωτήρες, οι ίδιοι που απέτυχαν με πάταγο;

Πάντως, σίγουρα δεν είναι καθόλου κομψό (είναι η πιο ήπια λέξη που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε), δύο ημέρες μετά τη νίκη της ΝΔ, να βγαίνει με άρθρο του ο πρώην πρωθυπουργικός σύμβουλος Γιάννης Λούλης και να κατακεραυνώνει τον Αντώνη Σαμαρά.

Γράφει συγκεκριμένα στην ηλεκτρονική έκδοση της Ημερησίας του κ. Μπόμπολα:

«Η Ν.Δ. θα κριθεί κυβερνητικά, δηλαδή διαχειριστικά, με βάση τα εξής δεδομένα: (α) το κάτω του μετρίου πολιτικό προσωπικό της, (β) τις δυσκολότατες συγκυρίες που καλείται να διαχειριστεί, (γ) τη μη δημοφιλή ηγεσία της που δε γεννά εμπιστοσύνη, ούτε άλλωστε εμπνέει και (δ) την ανύπαρκτη περίοδο χάριτος που θα διαθέτει. Αρα η ρέουσα πραγματικότητα θα κάνει ακόμα πιο εύθραυστη την όποια εξ υπαρχής αδύναμη κυβερνητική εικόνα». Και συνεχίζει:

«Αν σχηματιστεί κυβέρνηση μεταξύ των δυο «κατεστημένων» και σε κατάσταση παρακμής κομμάτων, το σχήμα αυτό θα πατά σε de facto εύθραυστα θεμέλια. Άρα, η συνοχή και διάρκεια μιας παρόμοιας κυβέρνησης θα είναι πεπερασμένη. Κινδυνεύει να αποδειχτεί μια σύντομη παρένθεση».

«Η όποια κυβέρνηση θα προκύψει με άξονα τη Ν.Δ., θα έχει απέναντι της μια ανερχόμενη και σκληρή αξιωματική αντιπολίτευση, που θα κινηθεί αμείλικτα. Επιπρόσθετα ο Τσίπρας, όση δυσπιστία και να προκαλεί, είναι ταυτόχρονα ο μόνος πολιτικός που εκφράζει κάτι «διαφορετικό» στο ρυτιδιασμένο πολιτικό τοπίο, αποτελώντας έτσι άμεση απειλή για τη ΝΔ. Αν ο Τσίπρας δεν κάνει το μεγάλο λάθος, θα επωφεληθεί από την αναπόφευκτη φθορά της κυβέρνησης, ανατρέποντας το σημερινό εύθραυστο κομματικό τοπίο».

Δηλαδή, σύμφωνα με τον κ. Λούλη, που έλυνε κι έδενε στο Μαξίμου την περίοδο 2004-2009, ο Τσίπρας είναι η μόνη αξιόπιστη πολιτική δύναμη που φέρνει κάτι νέο στην πολιτική. Και όλοι οι υπόλοιποι είναι ρυτιδιασμένοι, αποτυχημένοι και κατεστημένο;

Μάλλον ο κ. Σαμαράς πρέπει να βάλει κάποιους στη θέση τους διότι αν άρχισαν να του σκάβουν το λάκκο από τώρα, φανταστείτε σε μερικούς μήνες, τι έχει να γίνει.

 

Ολόκληρο το άρθρο στη διεύθυνση:

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26533&subid=2&pubid=112882599

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 19/06/2012 21:10:08

    Αναγκη ενεργοποιησης του ΕΣΡ, εμπεδωση της δεοντολογιας σοτυς δημοσιογραφους, αλλαγη των νομων περι τυπου.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/06/2012 21:11:01

    Και λίγος, και μικρός ως άνθρωπος.
    Δεν θα έπρεπε να του αφιερωθεί καν ανάρτηση. Μια δυο καταδικαστικές κουβέντες για την αμετρέπεια του, στην αριστερή στήλη, και πολύ του είναι.
    Θα γεμίσουμε με πολλούς τέτοιους κομπλεξικούς στους επόμενους μήνες.
    Σαμαρά γερά!

    • tak avatar
      tak @ Strange Attractor 20/06/2012 07:08:16

      Καλημέρα Strange Attractor φίλε μου... Ολίγιστος! Παρτάκιας και σε καμιά περίπτωση ειλικρινής και αδέκαστος... Η παράταξη γενικώς του Αντώνη Σαμαρά, πρέπει να τον αγνοήσει εντελώς!

  3. ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ avatar
    ΤΡΟΦΩΝΙΟΣ - ΥΙΟΣ 19/06/2012 21:15:39

    Να υποθέσει κανείς ότι εάν ήταν ακόμη σύμβουλος στα της Ν.Δ. , δεν θα τα έγραφε αυτά τα "αντικειμενικά" σχόλια ...
    Ενώ τώρα ;

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 19/06/2012 21:22:03

    ανθρωπάκια....

  5. Νίκος Κ. avatar
    Νίκος Κ. 19/06/2012 21:27:06

    Χεστήκαμε αν πικράθηκαν.
    Έτσι απλά.
    Δύο χρόνια ο Αντώνης Σαμαράς παλεύει με τα θηρία μόνος του.
    Εσωτερικά και εξωτερικά.
    Έχει την πλήρη στήριξή μας.

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ Νίκος Κ. 20/06/2012 10:41:45

      Ετσι !!!!!

  6. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 19/06/2012 21:28:39

    " Ή να είναι κάποιοι που περιμένουν στη γωνία την αποτυχία της νέας κυβέρνησης προκειμένου να εμφανιστούν ως σωτήρες, οι ίδιοι που απέτυχαν με πάταγο;"

    Καί τό ὄνομα αὐτῶν πού περιμένουν στήν γωνία;;;;

  7. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 19/06/2012 21:28:45

    Άν δεν κάνω λάθος ο κος Λούλης διετέλεσε και Διοικητής του Αγίου Όρους
    επί Μητσοτάκη.Όχι προς Θεού δεν υπονοώ τίποτα.Εκεί από τον πολύ
    "διαλογισμό " πρέπει ,όλο και κάτι θά 'παθε κι αυτός ο έρμος βιομήχανος.
    Περαστικά του!Και γιατί λέτε ότι "κάποιοι στην Ν.Δ."; Εξακολουθεί να είναι
    μέλος της;Ωραία μέλη έχουμε ,αν ισχύει.Που στάζουνε το μέλι από τα χείλια
    τους.

    • kitsos avatar
      kitsos @ Χωρις Μασκα 19/06/2012 21:32:34

      Αλευρο..τετοιος?

    • Μαΐστωρ avatar
      Μαΐστωρ @ Χωρις Μασκα 19/06/2012 22:00:38

      Άλλος αυτός ο Λούλης, φίλε μου! Βιάζεσαι και εκτίθεσαι. Στο Όρος δεν υπάρχουν βουδιστές για να κάνουν "διαλογισμό".

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/06/2012 21:33:29

    O Λούλης μας φταίει ή ο άνθρωπος που επί 5 χρόνια τον είχε σύμβουλο στα πολιτικά; Εννοώ τον Κωστάκη Καραμανλή.
    Καταλάβατε τώρα γιατί ο δεξιός χώρος στην Ελλάδα έγινε όπως έγινε...

    • GO avatar
      GO @ ΒΙΣ 19/06/2012 22:08:14

      Σύμβουλο στα εκλογικά τον είχε και απέδωσε τα μάλα.

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ GO 19/06/2012 22:40:10

        Το ειδαμε καλα πως απεδωσε με την μεγαλυτερη ηττα της παραταξης απο ενα .... γιωργακη...

        Τραγικο λαθος του Καραμανλη του νεωτερου.... οπως και οι αληστου μνημης επιλογες του με ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ με ΤΖΑΝΕΤΑΚΟ κλπ.... να μην θυμηθω τους νταβατζηδες που γλεντουν και σημερα κατατρωγοντας τις σαρκες της Ελλαδας ενω ο Καραμανλης επισκεπτεται σαν απλος βουλευτης τις ψησταριες της Ραφηνας...

        Τοξερε (ΜΠΑΙΡΑΚΤΑΡΗΣ) γιατι δεν το εκανε ?

        Ετσι και με τον λουλη και την λουλα και καθε πικραμενο που εβλεπε φως και εμπαινε...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 20/06/2012 01:31:29

      Τετοιοι χαρακτηρισμοι για το πρωην Προεδρο, που βοηθησε και τωρα παρα πολυ στη νικη της ΝΔ του Α. Σαμαρα ειναι πολυ αδικοι. Βοηθησε με πολλους τροπους, αλλα δεν γινεται να τα λεμε ολα φορα παρτιδα. Οπως βοηθησε και τον Α. Σαμαρα να επανελθει στο κομμα και μετα να γινει Προεδρος μας. Μην απαξιωνετε μερικοι, ανθρωπους που δεν τους αξιζει κατι τετοιο. Στηριξτε τον Προεδρο Α. Σαμαρα , καντε προτασεις και σοβαρη κριτικη, κι αστε τα παλια. Εχουμε πολεμο με τους εθνομηδενιστες (κι οχι μονο) τωρα, μην το ξεχνατε...

  9. m.s avatar
    m.s 19/06/2012 21:36:30

    έχω ένα κρασί ξυδιά .... που να το στείλω;

  10. Φαέθων avatar
    Φαέθων 19/06/2012 21:38:07

    Aυτός ήταν ο Λούλης ο αλευροβιομήχανος.

  11. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/06/2012 21:42:12

    Έλεος.

  12. GO avatar
    GO 19/06/2012 21:45:57

    Καμμία σχέση.

  13. panos avatar
    panos 19/06/2012 21:47:33

    Φιλε μου ειναι αλλος ο λουλης του Αγιου ορους ειναι ο αλευροβιομηχανος εκ βολου. Ο Αντωνης πρεπει να βαλει κανονες στους κρατικαδιαιτους των ΜΜΕ και αν στην αναγκη να παραδειγματιστει απο τον μαγκα λιμανισιο Μαρινακη που εκανε το αρχιλαμογιο Αλαφουζο να κρυβεται στην εκαλη μετα απο μηνυση και εξωδικο.

  14. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 19/06/2012 22:02:09

    Μην ασχολείστε, γαβγίζει μπας και πάρει καμιά θεσούλα.
    Ε ας του δώσουν να ξεμπερδεύουμε.
    Μιας και έχει ξανακάνει Διευθυντής και γνωρίζει την θέση, ας τον βάλουν άμισθο Διευθυντή στη Γαύδο, να ελέγχει εάν σηκώνουν κανονικά την σημαία.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ dikefalosaitos 20/06/2012 01:34:01

      το νησι αυτο εχει ενα (1) αστυνομικο, αλλα ειναι οκ ατομο και σοβαρο παιδι, οποτε μην αγχωνεστε, η σημαια ειναι ψηλα....

  15. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 19/06/2012 22:19:01

    Ο κύριος είναι πολύ στενός συνεργάτης και φίλος του κ. Παπαδημητρίου του ομίλου Αλαφούζου. Ο όμιλος υποστηρίζει μετά βδελυγμίας το ΣΥΡΙΖΑ καθοδηγούμενος από γνωστή πρεσβεία. Η πρεσβεία αυτή εξαργυρώνει ανοικτές υποχρεώσεις προς τον κ Τσίπρα για τη βοήθεια που προσέφερε στα γεγονότα των Δεκεμβριανών. Υπάρχει κάποια άλλη λογική εξήγηση???

  16. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 19/06/2012 22:23:01

    «Να είναι άραγε κάποιοι πικραμένοι εντός της Νέας Δημοκρατίας;» !
    Το ερώτημα είναι απολύτως γαργαλιστικό! Λέτε να μην υπάρχουν; Ή δεν τους ξέρουμε; Απλά τώρα «έχουσιν γνώσιν οι φύλακες» και δεν είναι η Ν.Δ. το κόμμα του «μπάτε σκύλοι κι αλέστε»!

  17. alekos545 avatar
    alekos545 19/06/2012 22:27:08

    epi kyrioy loylh den eidame epanidrisei toy kratoys twra kala tha kanei na to voylwsei...

  18. TopGunZ avatar
    TopGunZ 19/06/2012 22:37:47

    Δώσε ονόματα...

  19. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 19/06/2012 22:43:35

    Τι κάνανε στο Λούκυ Λουκ στους χαρτοκλέφτες;

  20. δρόμος avatar
    δρόμος 19/06/2012 22:46:53

    Σωστά το έθεσες. Και σήμερα το πρωί πάλι τα λέγανε με τον φίλο του στον ραδιοφωνικό Σκάι, αμφισβητώντας από κοινού το εύλογο του δικαιώματος Σαμαρά στην πρωθυπουργία. "Κομψά", αλλά ξεκάθαρα!

    • ΙΑΣΩΝ avatar
      ΙΑΣΩΝ @ δρόμος 20/06/2012 08:21:03

      Θα ήθελα να υπενθυμίσω την υποστήριξη του ομίλου στο ΓΑΠ μετά το 2009 και μέχρι που τους έπαιρνε ………… Θα ήθελα επίσης να θυμίσω ότι ο όμιλος προσπαθεί με κάθε τρόπο να απαξιώσει το Σαμαρά…….. Ο όμιλος έχει πρωτοπαλίκαρο γνωστό δημοσιογράφο που έχει πάρα πολύ καλές σχέσης…. με τη γνωστή πρεσβεία. Είναι πασιφανές ότι ο όμιλος έχει αναλάβει το ρόλο τοu “his master voice” είναι λοιπόν πρόκληση για τους δημοσιογράφους που θέλουν να κάνουν ρεπορτάζ να την ψάξουν και να αποκαλύψουν τις σχέσεις των εμπλεκόμενων. Αυτό που διαπιστώνω πάντως είναι ότι παρότι εγώ προσωπικά βομβαρδίζω με mail τον Πορτοσάλτε και άλλους εκεί μέσα στο να μην ξεχνούν τους δολοφονημένους συμπολίτες μας της ΜΑΡΦΙΝ ποτέ δεν δίνουν συνέχεια στα mail μου. Πάντως εγώ δεν ξεχνώ ότι τα παιδιά αυτά δολοφονήθηκαν από συνεργαζόμενους δολοφόνους κάποια συνιστώσας……………..

  21. antonis avatar
    antonis 19/06/2012 22:47:24

    Πιτσιρικαδες οταν θελαμε να πουμε για καποιον οτι ηταν λιγο ¨¨κουνιστος ¨¨ λεγαμε ¨¨ αυτος ειναι λουλης !!!! ¨¨ Οσοι απαρτησουν την κυβερνηση θα πρεπει να δωσουν και την ζωη τους , ( αλληγορικα ...) να πετυχουν , μακρια απο κομματικα , για να βουλωσουν αρκετα καθαρματα που δεν τους ενδιαφερει η Ελλαδα , αλλα ακολουθουν την γραμμη που θελουν τα ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΑ. Σαμαρας , Βενιζελος , Κουβελης ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΙΣΤΟΡΙΑ .

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antonis 19/06/2012 22:49:56

      Έχουν την μοναδική ευκαιρία να θάψουν οριστικά τον Τσίπρα (Τσε Παπάρα).

  22. νταβελης γιωργος avatar
    νταβελης γιωργος 19/06/2012 22:48:16

    Kαθε κατεργαρης στον παγκο του.Αυτο πρεπει να εφαρμοσει ο ΣΑΜΑΡΑΣ γιατι στην ΝΔ καποιοι ειχαν μονο προσωπικες στρατηγικες.ΟΙ τελικες αποφασεις ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να λαμβανονται απο τον Προεδρο και αυτες να υλοποιουνται.Τερμα τα αρματολικια ,χρειαζονται σκληρες αποφασεις τωρα στην ΑΡΧΗ της Πρωθυπουργιας ΣΑΜΑΡΑ σε θεματα συμπεριφορας και λειτουργιας τοσο του κομματος οσο και της κυβερνησης.ΕΙΝΑΙ νοπη η εικονα απο το ΖΑΠΠΕΙΟ με την κλωτσοπατιναδα πισω απο τον προεδρο.Επιστημονες που θελουν να μας κυβερνησουν δεν ειχαν την στοιχειωδη ευγενεια να δωσουν χωρο στην ΣΕΜΝΗ και ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ Γεωργια συζυγο του Προεδρου να σταθει διπλα του και να μοιραστει την χαρα .Οσο για τον φλεγματικο λουλη παντα παρτακιας και με ευλιγιστη μεση .ΕΜΕΙΣ θα ειμαστε εδω να στηριξουμε τον ΠΡΟΕΔΡΟ και να συγκρουστουμε και με τους εχθρους ,που ειναι εντος,και με τους αντιπαλους που ειναι εκτος[συριζα,πασοκ,κλπ].Οσο για τον φλεγματικο λουλη τον εντασουμε στα χασαποσκυλα που τριγυριζουν εξω απο τα χασαπικα να παρουν κανενα κοκκαλο .

  23. Dinos Georgiou avatar
    Dinos Georgiou 19/06/2012 22:51:09

    υπαρχουν και φαντασματα ακομη που και την ημερα κυκλοφορουν αλλα
    γιαυτο πληρωνονται ειτε σε ευρω ειτε σε δραχμες δεν εχουν προβλημα αυτα
    τα ανθρωπαρια.......

  24. νταβελης γιωργος avatar
    νταβελης γιωργος 19/06/2012 22:51:19

    ΠΙΣΣΑ και ΠΟΥΠΟΥΛΑ.Αν και τα πουπουλα θα του πανε καλυτερα.

  25. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/06/2012 22:51:57

    Πίσσα και πούπουλα!

  26. GO avatar
    GO 19/06/2012 22:55:12

    Δύο περήφανες νίκες το 2004 και το 2007 και μία ισοπαλία (;;;) το 2000.
    Τι άλλο θέλατε; Αιώνια διακυβέρνηση;

    • GO avatar
      GO @ GO 20/06/2012 11:31:15

      Εξυπακούεται ότι όποτε συνεργάζεται, ως επαγγελματίας σύμβουλος πολιτικής επικοινωνίας, με την Ν.Δ είναι αποτελεσματικότατος και όποτε δεν συνεργάζεται συνηθίζει να την αποδομεί ώστε να ξαναπιάσει δουλειά.

  27. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 19/06/2012 23:25:42

    Οχι , δεν πρέπει να έχεις θράσος για να χτυπήσεις έτσι ύπουλα . Κόμπλεξ και απωθημένα έχεις μόνο. Και ασχήμια .

  28. ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ 19/06/2012 23:33:12

    Ως γνωστόν η ανεργία είναι άτιμο πράγμα και ειδικότερα όταν σε πετάνε έξω απο το payroll του κράτους και μάλιστα με το στίγμα του αποτυχημένου .
    Οπότε : Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι τι ποιούσι .

  29. Tassos avatar
    Tassos 20/06/2012 00:32:14

    Από τον γιακά, δυό γρήγορες, και ΟΞΩ ΛΟΥΛΗ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΚΑ!

  30. Χωρις Μασκα avatar
    Χωρις Μασκα 20/06/2012 00:54:54

    Όντως παιδιά αυτός είναι ο άλλος Λούλης ,ο Κώστας,ο οποίος είναι ο
    των αλευρομύλων Βόλου.Αυτός που δήλωνε ότι ντρέπεται που είναι
    Έλληνας.
    Συγνώμη για το μπέρδεμα.

  31. airman avatar
    airman 20/06/2012 01:37:40

    Κάποιοι έχουν πάντα τον τρόπο να προσελκύουν το ενδιαφέρον. Η τέχνη της επικοινωνίας, που όμως πολλές φορές οδηγεί σε εικονική πραγματικότητα ή (ακόμα χερότερα) τη δημιουργεί, δεν προσφέρεται ως εργαλείο στη σημερινή συγκυρία.
    'Οπως λέει και ο λαός ''με πορδές δε βάφεις αβγά''!

  32. WY avatar
    WY 20/06/2012 08:14:42

    ## (α) το κάτω του μετρίου πολιτικό προσωπικό της, (β) τις δυσκολότατες συγκυρίες που καλείται να διαχειριστεί, (γ) τη μη δημοφιλή ηγεσία της που δε γεννά εμπιστοσύνη, ούτε άλλωστε εμπνέει και (δ) την ανύπαρκτη περίοδο χάριτος που θα διαθέτει. Αρα η ρέουσα πραγματικότητα θα κάνει ακόμα πιο εύθραυστη την όποια εξ υπαρχής αδύναμη κυβερνητική εικόνα». ##
    ...................................................

    Ποίος λογικός,έστω καί άν είναι φανατικός νεοδημοκράτης,διαφωνεί καί μέ τά 4 σημεία κι ιδίως τό σημείο (α)?????
    Όσον αφορά δέ τό σημείο (γ),εκτός τού Σαμαρά,ποίος άλλος διαθέτει τά χαρακτηριστικά τού ηγέτη???
    Άλλωστε ένα κόμμα πού εξέθρεψε καί συνεχίζει νά εκτρέφει
    στούς κόλπους του, καμμένους,γιακουμάτους,λούληδες,μαρκόπουλους.ζώηδες,
    βουλγαράκηδες,μανώληδες,,παπακώστηδες,αρούληδες,ανδρεουλάκους,
    παναγιωτόπουλους,βαρβιτσιώτηδες,κακλαμάνηδες κι όλα τά υπόλοιπα γνωστά μπουμπούκια,νομοτελειακά θά έχει τό ιστορικό τέλος τού πασοκ τού γαπ καί δυστυχώς πολύ γρήγορα,όσες προσπάθειες κι άν καταβάλλη ό Σαμαράς!!!

    • tsapari avatar
      tsapari @ WY 20/06/2012 13:34:59

      Εδώ αγαπητέ μου θα διαφωνήσω, τον τελευταίο καιρό δηλαδή η ηγετική ομάδα της ΝΔ έχει εμπλουτισθεί πολύ περισσότερο από ότι τα υπόλοιπα κόμματα. Καλό είναι να κάνουμε και κάποιες συγκρίσεις τι στελέχη έχουν απορροφηθεί από το ΣΥΡΙΖΑ ή τη ΔΗΜΑΡ και ποια στελέχη έχουν ενσωματωθεί στη ΝΔ. Μόνο συγκρίσεις με όμοια πράγματα αποτελούν αντικείμενα σύγκρισης. Τώρα εάν μου πεις ότι τα στελέχη αυτά προέρχονται από το ΛΑΟΣ δεν αναιρεί την πραγματικότητα. Εξάλλου ο Σαμαράς από εδώ και μπρος μπορεί να δημιουργήσει στελέχη και δεν μπορεί Κάποιος να του προσάψει ευθύνη για την μη ύπαρξη ικανών στελεχών διότι την ευθύνη αυτή την είχε το προηγούμενο καθεστώς και το κονκλάβιο του κόμματος.

  33. FRESCO avatar
    FRESCO 20/06/2012 09:23:47

    Ο κύριος αυτός εκλαμβάνει τη βούλησή του ως πραγματικότητα.

  34. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 20/06/2012 09:58:32

    ποσο φασιζουσα αντιληψη περιφρονησης του 30% των ψηφοφορων ;λες κι ο Σαμαρας και η νδ μονοι τους εκλεχθηκαν;Επισης το νεο ειναι ο γλεζος, ο παπαδημουλης, ο στρατουλης, η σακοραφα,κουρουμπλης,δραγασακης,παντζας,λαφαζανης,

  35. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2012 10:51:00

    Σύντομα,μόλις ομσλοποιηθεί η κατάσταση και ρολάρει η κυβέρνηση ο Σαμαράς θα επανιδρύσει την παράταξη μέσω ίσως κάποιου έκτακτου συνεδρίου ώστε να δημιουργηθεί ένα σύγχρονο Λαϊκό Κόμμα στα πρότυπα των ευρωπαϊκών. Επομένως η ΝΔ θα ανήκει πια στην ιστορία. Το ίδιο μάλλον θα κάνουν ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡΧΟ που τους συμφέρει να συγχωνευθούν και να φτιάχνουν τη νέα σοσιαλδημοκρατία. Έτσι δεν θα απειλούνται από τον πρόσκαιρα και ελένη βαθέως ΠΑΣΟΚ μόρφωμα των συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ. Μετά από όλα αυτά ο κ. Λούλης μπορεί να πάει διακοπές στο μεσαιοχωρίτικο Κοσταλέξι που λέει και ο Φαήλος

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2012 10:51:44

      ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2012 10:52:47

        Έτσι δεν θα απειλούνται από τον πρόσκαιρα και ελέω βαθέως ΠΑΣΟΚ μόρφωμα των συνιστωσών του ΣΥΡΙΖΑ

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 20/06/2012 10:53:20

        τους συμφέρει να συγχωνευθούν και να φτιάξουν τη νέα σοσιαλδημοκρατία

  36. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 21/06/2012 22:23:06

    ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑ ΤΟΥ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΟΥ ΑΝΤΑΜΑ.