#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2010 15:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μερικές σκέψεις με αφορμή την επίθεση κατά του Κ. Χατζηδάκη

Του Κώστα Ροδινού

Η βάναυση επίθεση κατά του Κωστή Χατζηδάκη είναι ένα καρφί στο σώμα της Δημοκρατίας μας και μας αφορά όλους.

Ολους.

Διαφωνώ σε πάρα πολλά πράγματα με τον κ. Χατζηδάκη.

Ομως, οφείλω να ομολογήσω ο,τι είναι ένας ευπρεπής πολιτικός.

Δεν προκαλεί, δεν λαϊκίζει και έχει μια άποψη να καταθέσει.

Για πολλούς απορριπτέα,  αλλά έχει άποψη.

Και δεν ξέρω πάρα πολλούς στη Βουλή που να έχουν άποψη και το θάρρος να τη διατυπώνουν και να την υπερασπίζονται δημόσια.



Όμως, γιατί μας αφορά όλους;

1. Αφορά πρώτα-πρώτα εμάς τους πολίτες. Γιατί αν την αντίθετη άποψη την αντιμετωπίζουμε προσφεύγοντας στη χρήση βίας, τότε επωάζεται το αυγό του φιδιού.  Ρίχνουμε νερό στο μύλο αυτών που θέλουν να παρεμποδίσουν τις αντιδράσεις στην ακολουθούμενη πολιτική και με πολύ μεγάλη χαρά θα ήθελαν να στρέψουν ένας μέρος της κοινωνίας εναντίον του άλλου.

2. Αφορά τους πολιτικούς στο σύνολό τους. Πρέπει όλοι να συνειδητοποιήσουν ότι η κοινωνία δεν αντέχει άλλο. Υπάρχει κόσμος εκεί έξω που βρίσκεται σε απόγνωση. Και η απόγνωση είναι κακός σύμβουλος. Οδηγεί τον άνθρωπο σε αντιδράσεις πέρα από τα όρια του. Αυτό βέβαια δεν έχει σχέση με τους «επαγγελματίες μπαχαλάκηδες» ή τους τραμπούκους που επιτέθηκαν στον κ. Χατζηδάκη, αλλά με τον απλό πολίτη που αδυνατεί να τα βγάλει πέρα και θα αρχίσει να στρέφει την οργή του επί δικαίων και αδίκων.

3. Αφορά την οργανωμένη πολιτεία που για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ανίκανη (;) και ανέτοιμη (;) να διασφαλίσει για τους πολίτες το δικαίωμα να διαδηλώνουν ελεύθερα. Τα επεισόδια λειτουργούν αποτρεπτικά με αποτέλεσμα να φαλκιδεύονται συνταγματικώς κατοχυρωμένα δικαιώματα και να περιορίζεται η δημοκρατία μας.

4. Αφορά  τα κόμματα. Γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που στο παρελθόν οι  εκδηλώσεις βίας αντιμετωπίστηκαν με ανοχή, με κατανόηση θα έλεγα,  προς χάριν πρόσκαιρων μικροκομματικών σκοπιμοτήτων. Ιδού τα επίχειρα.

5. Η χθεσινή ομόφωνη καταδίκη της επίθεσης κατά του κ. Χατζηδάκη ας μην αποτελέσει μια φωτεινή εξαίρεση και μόνον από ένδειξη συναδελφικής αλληλεγγύης. Ελπίζω να δείξουν παρόμοια συμπεριφορά άν αύριο – μεθαύριο,  εκδηλωθεί μια επίθεση εναντίον ενός αστυνομικού που αμείβεται με τον βασικό μισθό. Γιατί η ζωή και η προσωπικότητα για όλους, την ίδια αξία έχει.

5. Αφορά ειδικότερα και περισσότερο το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη (!!!) και την Κυβέρνηση στο σύνολό της. Γιατί είναι δική της η ευθύνη για τη διατήρηση της ομαλότητας και με δική της ευθύνη η κοινωνία οδηγείται σε απόγνωση. Αν αδυνατούν να προστατέψουν μια εκδήλωση διαμαρτυρίας, αναμενόμενη από καιρό, τότε ή έχουν χάσει παντελώς τον έλεγχο ή είναι εντελώς ανίκανοι ή τέλος πάντων, παριστάνουν τους ανίκανους. Ας διαλέξουν όποια εκδοχή επιθυμούν. Αλλά δεν είναι δυνατόν να ξυλοκοπείται ένας βουλευτής στο κέντρο της Αθήνας με εκατοντάδες αστυνομικούς γύρω-γύρω.

6. Δεν θέλω κάν να το σκέφτομαι, αν παρόμοιο περιστατικό είχε συμβεί με θύμα βουλευτή του ΠΑΣΟΚ και πρωθυπουργό τον κ. Καραμανλή! Ο κ. Παπανδρέου θα κατήγγειλε ήδη το "παρακράτος της δεξιάς" , θα ζητούσε άμεσα την παραίτηση του αρμοδίου υπουργού και θα καλούσε τον πρωθυπουργό να αναλάβει τις ευθύνες του. Καλόν είναι να τα θυμόμαστε αυτά.

7. Τέλος, η σοβαρότητα της οργανωμένης πολιτείας θα κριθεί από την ικανότητά της να εντοπίσει και να οδηγήσει ενώπιον της δικαιοσύνης όσους διέπραξαν αυτή τη βαρβαρότητα σε βάρος του κ. Χατζηδάκη.

Και μια τελευταία πολιτική παρατήρηση:

Με αποκλειστική ευθύνη του κ. Παπανδρέου διαρρηγνύεται ο κοινωνικός ιστός της χώρας  μας. Εκατομμύρια συμπολίτες μας, που δεν ευθύνονται μάλιστα, βλέπουν το βιοτικό τους επίπεδο να συρρικνώνεται δραματικά. Απλώς, δεν μπορούν πλέον να τα φέρουν βόλτα. Τους έχει σκεφτεί κανείς αυτούς τους ανθρώπους ή απλώς είναι στατιστικά νούμερα;

Πολύ φοβούμαι, ότι αν ο κ. Παπανδρέου επιμείνει σ’ αυτήν την πολιτική, που συσσωρεύει αδιέξοδα, τότε τα χειρότερα δεν τα έχουμε δεί ακόμα. Μπορεί ο ίδιος να ικανοποιείται με τις φιλοφρονήσεις που εισπράττει από τις αγορές και τους ευρωπαίους ηγέτες που τον επαινούν για τη «τόλμη και τη γενναιότητά του», αλλά θα έχει σύντομα την κοινωνία απέναντί του. Και αυτή τη μάχη είναι βέβαιο ότι θα τη χάσει και θα αναγκαστεί να φύγει νύχτα, αγκαλιά με τους επαίνους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΔΟΥΦΟΥ avatar
    ΔΟΥΦΟΥ 16/12/2010 15:42:54

    Ωραίοι όλοι αυτοί οι προβληματισμοί, εγώ θα θέσω μόνο έναν : 30 χρόνια τώρα έχουν γίνει αίσχη και αίσχη....Ποιος δικάστηκε και πήγε φυλακή; ΠΟΙΟΣ ; Όταν παύει να λειτουργεί η δικαιοσύνη, ο κόσμος παίρνει τη δικαιοσύνη στα χέρια του, ακομά και η αντοχή του Λαού έχει ένα όριο.....

    • loretta avatar
      loretta @ ΔΟΥΦΟΥ 16/12/2010 15:48:06

      ....εγω στην θεση σου ΔΟΥΦΟΥ θα αναρωτιομουν για τους δικαστες....γιατι και αυτοι κομματι του μηχανισμου ειναι....και δεν λενε να κανουν την δουλεια τους ανεπηρεαστα κατα ενα μεγαλο ποσοστο..
      Ντροπη λοιπον και σαυτους....και σε οποιους στον κρατικο μηχανισμο δεν λειτουργουν οπως πρεπει αλλα μονο αναλογα με το κομματικο τους συμφερον.

      Εχεις σκεφτει ποτε οτι αν λειτουργουσε σωστα ο κρατικος μηχανισμος οι ελεγχοι και οτι συνεπαγεται απο αυτους ...τοτε πολλα απο αυτα τα ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΚΡΕΜΑΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ???

      ΝΤΡΟΠΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ.

    • megalos podilatis avatar
      megalos podilatis @ ΔΟΥΦΟΥ 16/12/2010 20:44:24

      Μα πως να παει φυλακη αφου και η τυφλη στο κολπο ειναι!!!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ megalos podilatis 16/12/2010 21:18:31

        Απλά βρε παιδιά είναι τυφλή η καημένη και μπερδεύεται...

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 22:04:59

          Ναι την τύφλωσαν τα πεντοχίλιαρα που η ίδια αποφασίζει και διατάζει υπέρ των μισθών της...

          Ε ρε φάπες που χουν να πέσουν σε λέω.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/12/2010 15:44:23

    Εγω ως νγησιος προβοκατορας θα πω οτι, οταν βλεπουν τον Τσουκρατο στο δρομο τον χαιρετουν!! Ξερετε γιατι?? Ειχε ΕΞΟΥΣΙΑ στα χερια του. Πραγματικη ΔΥΝΑΜΗ. Ειμαστε λαος που γουσταρει να χαιρετα την εξουσια. Τον Ακη το ιδιο...
    Αυτη η ξεφτυλα δεν ξεπλαινεται με τπτ.

    ΠΠ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/12/2010 18:02:21

      Συμφωνω!!!!!

      1)Γλυψιμο λέγεται αυτο.. Απο πισω πολλοι τους βριζουν, αλλά οταν τους
      αντικριζουν... " Α κυριε υπουργε"....
      Λενε, λενε για "βρωμικους πολιτικούς" αλλα αντι να μην τους χαιρετανε και να μην τους ξαναψηφισουν και να ψηφισουν ενα καινουριο προσωπο απο τα τοσα
      ονοματα που εχει ενα ψηφοδελτιο, ψηφιζουν αυτους που οι ιδιοι θεωρουν βρωμικους, ετσι "μοιρολατρικα"....
      Ειπες πχ για τον ...Ακη.. για αυτον παντα ΒΟΥΙΖΕ το συμπαν... κι αντι
      ηδη απο το '74 που εξελεγη πρώτη φορα, να μην ξαναβγει.... Εκλεγοταν
      ΑΠΑΝΩΤΑ ως το 2004.....!!!!!
      ΟΛΑ ΟΛΑ ΟΛΑ εξαρτωνται απο τους πολιτες...!!!! Οι οποιοι βλακωδως μερικοι ακολουθουνε την πασοκικη προπαγανδα μοιρολατρικα" του ολοι ιδιοι ειναι μωρε..." κι αλλες τετοιες αηδιες..

      2)Ειπες "λαός που γουσταρει την εξουσια"...... ΔΕΝ ειναι ετσι, απλα πολλοι απ' οσους βλέπεις γυρω ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ...
      Ενω κανονικα οι βουλευτες ειναι ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ το λαο..
      εδω μεγαλη μεριδα του λαου τους..... "ακολουθει.." "προσκυναει" αντι οι ηγέτες να ''ακολουθουν" το λαο, τις αναγκες του, προστατευοντας το συμφερον του....

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Kostas D 16/12/2010 21:56:15

        "Γλυψιμο λέγεται αυτο.. Απο πισω πολλοι τους βριζουν, αλλά οταν τους
        αντικριζουν… ” Α κυριε υπουργε”…."
        Συμφωνώ με χίλια!
        Σήμερα στο ταχυδρομείο είχε ουρά και μια ξυνή μουρμούριζε... εμ βέβαια, δημόσιοι υπάλληλοι είναι αυτοί, όποτε θέλουν δουλεύουν... και μπιρ μπιρ μπιρ, μας έπρηξε τα συκώτια... μέχρις ότου ήρθε η ώρα να πάει στο γκισέ να εξυπηρετηθεί... το τι γλύκες και χαρές και καλές γιορτές και χαιρετούρες έπεσαν, δεν λέγεται!
        Ο Έλληνας είναι τζάμπα μάγκας.
        Σε ένα παλιό ριάλιτι, ένας ψευτοπαλικαράς φώναζε απευθυνόμενος σε συμπάικτριά του: "Κρατάτε με γιατί θα τη σκοτώσω". Κανείς δεν έσπευσε να τον κρατήσει, κι αυτός έμενε ακίνητος, με τα χέρια πίσω σαν να ετοιμαζόταν να βουτήξει στη θάλασσα από ψηλό βράχο... και φυσικά, ούτε "τη σκότωσε" ούτε τίποτα!

  3. Kasut avatar
    Kasut 16/12/2010 15:44:50

    Η πολιτεια θα διασφαλισει ειρηνικες πορειες? Οπως διασφαλιζει χωρις λογο την ταξη στα γηπεδα, οπως η αστυνομια παλαιοτερα εκανε ποσες γραφειοκρατικες αγγαρειες η οπως διασφαλιζει τα "σημαντικα" προσωπα στερωντας δυναμεις απο την δημοσια ταξη?
    Μηπως την αλλη φορα η αστυνομια να αναλαβει τον ρολο των ΚΝΑΤ?

  4. NTINOS avatar
    NTINOS 16/12/2010 15:53:18

    ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ...

    http://edition.cnn.com/2010/WORLD/europe/12/15/greece.strikes/index.html
    ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ZOOM

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ NTINOS 16/12/2010 16:53:36

      για την Εισαγγελία, εδώ και τώρα!

  5. petros avatar
    petros 16/12/2010 15:53:26

    Όσο περνά ο καιρός τα πράγματα θα γίνονται χειρότερα από πλευράς κοινωνικής έκρηξης, γιατί δεν έχουν πληγεί από την κρίση ΕΚΕΙΝΟΙ που τη δημιούργησαν εδώ και 30 χρόνια.

    1) Κατάργηση της βουλευτικής αποζημίωσης και σύνταξης σε όλους τους πρωθυπουργούς, υπουργούς, βουλευτές, νομάρχες, δημάρχους,ανώτερους κρατικούς υπαλλήλους ή μείωσή τους, ώστε το ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ τους εισόδημα να μην ξεπερνά τα 4000 ευρώ για όσα χρόνια διαρκέσει το μνημόνιο

    2 ) Οικειοθελής παραχώρηση των ακινήτων ( πάνω από τα 5 για καθέναν ) στο Ελληνικό Δημόσιο, καθώς και των περιουσιακών τους στοιχείων άνω του 1.000.000 ευρώ ( όσα έχουν στην Ελλάδα ). Αυτό ισχύει για όσους κατασκεύασαν δημόσια έργα στην Ελλάδα, μεγάλα και μικρά από το 1981, για τους μεγαλοτραπεζίτες, τους μεγαλοεκδότες, μεγαλοδημοσιογράφους και κάθε κηφήνα που ευθύνεται για τη λεηλασία των επιδοτήσεων της Ευρωπαϊκής Ένωσης, του Χρηματιστηρίου, των Ολυμπιακών αγώνων,των χρημάτων των ασφαλιστικών ταμείων και συντάξεων.

    Κύριοι ( πρωθυπουργοί, υπουργοί κλπ ), επειδή είστε εκτός τόπου και χρόνου και δεν κυκλοφορείτε έξω, πέρα από ελεγχόμενα και αποστειρωμένα περιβάλλοντα, να σας ενημερώσουμε ότι ο κόσμος αρχίζει να "αποθεώνει" τύπους σαν τον Παλαιοκώστα και τους χουντικούς! Κινδυνεύει το πολίτευμα από εκτροπή.Και ακόμα δεν ήρθε το 2011, όπου θα εφαρμοστούν τα μέτρα. Παραιτηθείτε άμεσα όλοι οι νυν και οι πρώην υπουργοί-βουλευτές-δήμαρχοι-νομάρχες από τους μισθούς και τις συντάξεις σας, δωρήστε το μεγαλύτερο μέρος της κινητής και ακίνητης περιουσίας στο Ελληνικό κράτος, μαζί με τους μεγαλοεργολάβους, μεγαλοεκδότες, μεγαλοδημοσιογράφους για να σωθεί η δημοκρατία και η Ελλάδα.

    ΥΓ. Περιμένω από τη Νέα Δημοκρατία και τον Αντώνη Σαμαρά, πρώτοι αυτοί να ζητήσουν μείωση ή κατάργηση του μισθού τους υπέρ του Δημοσίου. Οι Τρίτεκνοι και οι Πολύτεκνοι βράζουν από τις περικοπές των επιδομάτων ( οικογενειακό εισόδημα 35.000 ευρώ καθαρά για λαμβάνουν τα επιδόματα, είτε έχουν 3 ή 5 ή 6 ή 10 ή 14 παιδιά , είτε είναι ανήλικα είτε είναι άνω των 30 ετών, αποκατεστημένα ) και ο κ. Πάγκαλος έλαβε το 2008 οικογενειακό εισόδημα 850000 ευρώ , ενώ η κ. Μπακογιάννη δήλωσε το 2006 οικογενειακό εισόδημα άνω του 1000000 ευρώ. Τα επιδόματα θα τα λαμβάνουν, όπως είδα σε άλλο φόρουμ, οι Ρομά και οι μουσουλμάνοι της Δ. Θράκης. Πότε θα φωνάξει η ΝΔ ; Όταν θα μειωθούν οι γεννήσεις στο μισό από σήμερα ; Με τα δικά της μέτρα αντιστράφηκε το αρνητικό κλίμα στις γεννήσεις και έρχονται οι Νεογενίτσαροι να σβήσουν το Έθνος ; Θα μείνουμε με σταυρωμένα χέρια ; Ποιος θα συγκρατήσει τους οργισμένους Πολύτεκνους και τα παιδιά τους ; Αν δεν βγει μπροστά η ΝΔ να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι και να επιβάλλει ανάπτυξη και μέτρα κλιμακούμενα, ανάλογα με τον αριθμό των ανήλικων παιδιών, θα υπάρχει χειρότερη ΕΚΡΗΞΗ του κόσμου... Και δεν θα είναι από κουκουλοφόρους... Σταματήστε την ανίκανη κυβέρνηση Παπανδρέου, πριν είναι αργά.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ petros 16/12/2010 15:58:00

      Πέτρο,
      αυτό με τα επιδόματα, είναι όντως έτσι;

      • petros avatar
        petros @ Κώστας Ροδινός 16/12/2010 16:58:39

        Ναι, βάζει οικογενειακό εισόδημα τα 40.000 ευρώ μεικτά για όποιον έχει 3, 4, 5, 10 ή 15 παιδιά !
        Με απλά λόγια, μια οικογένεια μισθωτών μαζί με το επίδομα και κάποια έξτρα έσοδα από υπερωρίες κλπ, και συνολικό οικογενειακό εισόδημα 50.000 ή 60.000 ευρώ, αλλά με 7 παιδιά ανήλικα ή σε ΑΕΙ, χάνει τα ψίχουλα των 250 ευρώ το μήνα, που είναι το επίδομα !!!
        Δεν υπάρχει καμία κλιμάκωση στο μέτρο, ανάλογα με τα παιδιά, κόβουν το επίδομα για το τρίτο παιδί στις πολύτεκνες οικογένειες και μύρια όσα, τη στιγμή που οι φόροι κατανάλωσης πλήττουν, κυρίως, τις πολυμμελείς οικογένειες. Τα πράγματα είναι χειρότερα από ότι περιγράφω, αφού πολλές Πολυτεκνες οικογένειες έχουν και δάνεια στεγαστικά και φροντιστήρια για τα παιδιά κλπ
        Κακά τα ψέματα, έχουν κόψει κάθε κίνητρο για να γεννήσει ένα νέο ζευγάρι παιδιά. Σε κανένα μέτρο που έλαβαν, δεν έλαβαν υπόψη τον αριθμό των παιδιών κλιμακωτά, 1,2, 3, 5, 6 κλπ, ούτε εάν είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη θητεία τους, άρα καλύπτονται από την οικογένεια.
        Τελικά μόνο οι Ρομά, οι μουσουλμάνοι της Δ. Θράκης και όσοι μπορούν να εμφανίζουν μικρά εισοδήματα θα τα λαμβάνουν. Οι Έλληνες τρίτεκνοι και Πολύτεκνοι τιμωρούνται σε όλα τα μέτρα της κυβέρνησης

    • λέων avatar
      λέων @ petros 16/12/2010 16:25:35

      ΣΩΣΤΟΣ!!!! Ποιός θα μας ακούσει είναι το ζητούμενο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ petros 16/12/2010 18:21:20

      Οι πολυτεκνοι δεν θα κανουν τιποτα.Ειναι οικογενειαρχες και συντηρητικοι και οχι εγκληματιες της αριστερας.
      Οσο για τον Παπανδρεου δεν τον ενδιαφερουν για να μην πω οτι εχει προβλημα μαζι τους οπως και οι αλλοι αλητοπολυπολιτισμικοι της αριστερας γιατι δυσκολευουν το στοχο της πολυφυλετικης Ελλαδος και ειναι θρησκευομενοι.

      • man8os avatar
        man8os @ ψυχραιμια 16/12/2010 18:29:34

        Δεν βγαινουν στους δρομους μονο οι εγκληματιες, η οι εγκαθετοι του παρακρατους, Στους δρομους βγαινει ο λαος, και θα τους παρει στο κυνηγι. Οπως στην Γερμανια το 1918, στη Γαλλια το 1789, στη Ρωσσια το 1917, στην Τουρκια το 2007, στην Αργεντινη το 21001, στην Ρουμανια με τον Τσαουσεσκου, στην Ρωσσια το 1991, στην Ιταλια με την επιχειρηση καθαρα χερια και σε πολλες αλλες περιπτωσεις. Σταματα αυτη τη προπαγανδα, που προσπαθει να πεισει τον κοσμο οτι το σπιτι ειναι το καλιστο μετρο και οτι οσοι διαμαρτυρονται ειναι ακραιοι. Ο ανοθευτος καπιταλισμος τα λεει αυτα και εσυ τα αναπαραγεις. Οι πολυτεκνοι ειναι αυτοι που θα βγουν στον δρομο, γιατι κυριως απο αυτους εξαρταται η συνεχεια του εθνους. Και να εισαι σιγουρος οτι θα το κανουν.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ man8os 16/12/2010 18:44:42

          Οταν βγουν θα τους χειροκροτησω.

          • panagos avatar
            panagos @ ψυχραιμια 16/12/2010 20:21:41

            Φωτογραφίες από τη συγκέντρωση Πολυτέκνων στην Αθήνα στις 15/12 και άλλες πόλεις. Έχουν κατέβει αρκετές φορές φέτος στους δρόμους. Ποιος ακούει ; Σβήνει η Ελλάδα, θα έχουμε δραματική μείωση των γεννήσεων.
            http://www.aspe.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1379&Itemid=2

          • EtsiMareSei avatar
            EtsiMareSei @ ψυχραιμια 17/12/2010 00:29:44

            Απο πού ακριβώς..απ'την καρέκλα ή απ'τον καναπέ του σπιτιού σου θα χειροκροτάς?

        • αποκατάσταση avatar
          αποκατάσταση @ man8os 16/12/2010 19:29:34

          Η όποια απογοήτευση πηγάζει από το ότι μέχρι τώρα βγαίνουν στο δρόμο οι επαγγελματίες διαδηλωτές και τα παιδιά των προαστίων που το εισόδημα της οικογένειάς τους τους επιτρέπει να μη δουλεύουν. Η αληθινή εργατιά σπάνια βρίσκει χρόνο να διαμαρτυρηθεί για τα δικαιώματά της. Κοιτάει να ζήσει μονάχα. Αλοίμονο...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ψυχραιμια 16/12/2010 18:40:44

        Εξίσου υπεύθυνος με τους αλητοπολιτισμικούς είναι ο ανύπαρκτος "αρχιεπίσκοπος" Ιερώνυμος, που δεν έχει αρθρώσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ υπέρ των πολυτέκνων. Και να σκεφτεί κανείς ότι οι περισσότεροι πολύτεκνοι είναι πιστοί χριστιανοί.
        Η συναυλία του Νταλάρα στον Άγιο Παντελεήμονα ήταν η έννοια του ψευδο-αρχιεπισκόπου...
        Το είδαμε και αυτό, Έλληνες να αποδοκιμάζουν αρχιεπίσκοπο που να προστατεύεται από τα ΜΑΤ.

  6. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 16/12/2010 16:14:40

    Συμφωνώ δυστυχώς ότι τα χειρότερα έπονται. Ο κ. Χατζηδάκης ήταν το πρώτο θύμα της εξέγερσης εναντίος των πολιτικών, ενώ είναι πολύ πιθανόν ότι θα ακολουθήσουν και άλλοι. Φυσικά η βία είναι καακριτέα, όμως βία είναι και τα μνημονιακά μέτρα που υπηρετεί με δουλοπρέπεια η κυβέρνηση. Εύχομαι να το ξεπεράσει ο κ. Χατζηδάκης, γιατί είναι πραγματι ευπρεπής και δεν έπρεπε να είναι στόχος.

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 16/12/2010 16:15:45

    Εγώ εισέπραξα μια εικόνα λαϊκής ικανοποίησης στο άκουσμα του ξυλοδαρμού ενός Βουλευτή (όχι του Χατζηδάκη ειδικά). Και πήρα την αίσθηση ότι δεν θα μείνουν μέχρι εδώ τέτοια γεγονότα, όσο στην λαϊκή συνείδηση η Βουλή φαντάζει Λησταρχείο και όλοι οι Βουλευτές συνένοχοι.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΠΗΛΕΑΣ 16/12/2010 17:20:46

      Ακριβώς. Η αίσθηση αυτή έχει κατοχυρωθεί μετά την επικράτηση στο πλατύ κοινό των συνθημάτων περί Κοινοβουλίου που ακούστηκαν από την διαδήλωση της Πρωτομαγιάς, και φυσικά από τις πολλαπλές αποκαλύψεις περί οικονομικών ατασθαλιών των κρατικών αξιωματούχων. Η οργή του κόσμου θα ξεσπάσει επί δικαίων και αδίκων, πολλώ μάλλον που οι πραγματικοί υπαίτιοι και τα κίνητρά τους προστατεύονται μετά μανίας από τα "αξιοσέβαστα" ΜΜΕ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 16/12/2010 18:41:55

      Πόσο στοίχημα πάει ότι οι τραμπούκοι ήταν παλιοί πρασινοφρουροί;

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΒΙΣ 16/12/2010 18:58:30

        Δεν διαφωνούμε σ'αυτό, αντιθέτως...

      • occultist avatar
        occultist @ ΒΙΣ 17/12/2010 02:06:49

        @ΒΙΣ
        Εγώ πάω στοίχημα οτι οι τραμπούκοι, ήταν ασφαλίτες με πολιτικά σε διατεταγμένη υπηρεσία να προπυλακισθεί πολιτικός της αντιπολιτεύσεως ώστε να εμπεδωθεί στον κόσμο η άποψις ""ολοι ίδιοι είνα騨 και να γλυτώσουν οι της κυβερνήσεως. (Και γιαυτό ΔΕΝ θα βρεθούν όπως της ΜΑΡΒΙΝ) Στον χώρο αυτό, την συγκεκριμένη στιγμή ήσαν μόνο ασφαλίτες κουκουλοφόροι ¨¨αντιεξουσιαστές¨¨ με μικρή ομάδα των ΜΑΤ. Οιοσδήποτε βουλευτής της ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΕΩΣ ήταν το θήραμα. Ετυχε στον Χατζιδάκη να βρέθεί στον λάθος χώρο σε λάθος χρόνο.

    • Michal V. avatar
      Michal V. @ ΠΗΛΕΑΣ 16/12/2010 22:13:58

      Όχι φίλε Πηλέα. Αυτό είναι λάθος. Σε μια ευνομούμενη πολιτεία θα έπρεπε να λειτουργεί η δικαιοσύνη, και όλοι αυτοί οι λωποδύτες από το 81 και μετά και σε ποσοστό 80 % τουλάχιστον θα έπρεπε να είναι στη φυλακή και να τους έχει δημευθεί η περιουσία μέχρι τετάρτου βαθμού συγγένειας. Αλλά ποιά Δικαιοσύνη ! Αφού κι αυτή, όπως πολύ σωστά γράφει κάποιος παραπάνω, είναι βουτηγμένη στα σκάνδαλα μέχρι το λαιμό και ανέχεται τον επαίσχυντο νόμο περι ευθύνης υπουργών. Ή όπως σωστά λέει και κάποιος άλλος, αφού είναι τυφλή, πως να ιδεί τις κλεψιές τις μίζες και τις ρυμούλες των μελών του ελληνικού κοινοβουλίου.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Michal V. 16/12/2010 22:49:01

        Όπερ έδει δείξαι, φίλε μου. Η αγανάκτησή σου επιβεβαιώνει την παρατήρησή μου. Επικρέμανται αβυσσαλέες εξελίξεις, αν δεν βρεθούν εξιλαστήρια θύματα. Ο Νίτσε στην "Αυγή" γράφει ότι, μετά από οδυνηρές ήττες της, (όπως αυτή που άρχισαμε να βιώνουμε ήδη) η κοινωνία δεν κατευνάζεται αν δεν πάρουν κάποιοι πάνω τους ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑ, την κατακραυγή και το κρίμα (π.χ. η καταδίκη των Έξη, μετά την Μικρασιατική καταστροφή -μπορεί, πολύ σωστά, να δικαιώθηκαν πλέον, αλλά χωρίς το αίμα τους ΤΟΤΕ, δεν θα ξανάπαιρνε εμπρός η Ελλάδα). Πόσω μάλλον, που τώρα έχουμε ποικιλία ενόχων, για να διαλέξουμε.

  8. ΔΑΣ avatar
    ΔΑΣ 16/12/2010 16:49:21

    Δεν συμφωνώ με απόψεις και τοποθετήσεις του κ.Χατζηδάκη.
    Όμως δεν μπορώ να πιστέψω αυτό που έπαθε, είναι ανήκουστο!
    Η διαφορετική άποψη πρέπει να είναι σεβαστή, στο ίδιο επίπεδο με εκείνη που συμφωνούμε.
    Όμως του βουλευτή η θέση έχει ακόμη μεγαλύτερη βαρύτητα για σεβασμό, επειδή πρακτικά εκπροσωπεί κάποιες χιλιάδες πολιτών που τον ψήφισαν.
    Μπορούμε βέβαια να το δείξουμε και αλλιώς σε όσους δεν αντιλαμβάνονται τον σεβασμό και τη δημοκρατία.
    Τί θα υποστήριζαν για την προσωπική τους υποστήριξη, αυτοί που τον χτύπησαν, εάν τους κύκλωναν αγανακτισμένοι, εκείνες οι χιλιάδες των ψηφοφόρων του Χατζηδάκη ?

    Αυτές οι ενέργειες είναι απαράδεκτες, είτε αυθόρμητες είτε κατευθυνόμενες.
    Λέω κατευθυνόμενες επειδή στο zoom ο ένας δράστης (πίσω), ήταν προετοιμασμένος και όχι "αγανακτισμένος", κρατάει αντικείμενο για να κάνει μεγαλύτερη ζημιά.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΔΑΣ 16/12/2010 18:18:34

      Δεν το δειχνεις αλλιως ομως εδω και πολυ καιρο.

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 16/12/2010 17:28:20

    Ο Απ. Κακλαμάνης δεν είναι καθόλου "ουδέτερος" πολιτικός, κρατάει προκλητική στάση στις εμφανίσεις του. Πολύ πρόσφατα, στην εκδήλωση του ΑΡΔΗΝ, ενώ ο κόσμος είχε αντίρρηση στο να του δοθεί ο λόγος, τελικά το Προεδρείο του επέτρεψε να μιλήσει προκειμένου να απαντήσει σε συγκεκριμμένο ερώτημα. Εκείνος άρπαξε την ευκαιρία για να κάνει άθλια πολιτική προπαγάνδα, και ως εκ τούτου, μετά από συγκρατημένη ανοχή του κοινού, στο τέλος του επιτέθηκαν (φραστικά) όλοι, ακόμη και όσοι καλούσαν τους υπόλοιπους σε ευπρεπή στάση!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ δρόμος 16/12/2010 21:20:13

      (φαίνεται άσχετο-είναι απάντηση σε σχόλιο που "αποσύρθηκε")

  10. Aggelos avatar
    Aggelos 16/12/2010 17:36:13

    να μαθει να μην γυαλίζει τη φαλακρα ο Χατζηδακης,,
    απο χιλιομετρα φαινεται η λαμψη..

    δινει στοχο..

  11. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 16/12/2010 17:41:00

    Κ. Ροδινέ, δέν μας είπατε άν κατα τη γνώμη σας φταίει η "νεοφιλελεύθερη" ρετσινιά που προκάλεσε τον ξυλοδαρμό. Μιά στην τύχη το ρίχνουμε, μιά στην προβοκάτσια, μιά στην απροσεξία του θύματος (που τί τό'θελε να κυκλοφοράει ο ανόητος...).

    Οι έκφραση "είναι αυτός που είναι, αλλά δέν άξιζε τέτοια μεταχείριση", ξέρετε καλά οτι διακινείται πολύ στους ΝΔ κύκλους ! Το ίδιο αύριο θα πούν και για τον Κυριάκο ενώ το "ένα καλό χέρι ξύλο του χρειαζόταν" θα πλανάται και πάλι τριγύρω μας (και εδώ μέσα).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ τσώφλι πασατέμπου 16/12/2010 20:49:34

      Αν αυτά κατάλαβες από τα γραφόμενά μου τι να πώ;
      Καμμία σχέση!
      Για να γίνω σαφής: Δεν μ' ενδιαφέρει για ποιό λόγο έπιτέθηκαν στο κ. Χατζηδάκη.
      Αυτά περιμένω να τ' ακούσω από αυτούς που του επιτέθηκαν (αν και εφ' όσον συλληφθούν).
      Ομως, τέτοιες ενέργειες το μόνο που καταφέρουν είναι να αποτρέπουν τον κόσμο από τις διαμαρτυρίες και να επιμερίζουν τις ευθύνες σε άλους.

      Και στην αναμπουμπούλα ο λύκος χαίρεται.

  12. ευτυχια avatar
    ευτυχια 16/12/2010 18:12:42

    Οσο υπάρχει ατιμωρησία και ο κόσμος βυθίζεται στην φτώχεια, τόσο θα πολλαπλασιάζεται η βία εναντίον δικαίων και αδίκων.Ασφαλώς ο Κωστής ήταν ο πιό άδικος στόχος. Και ο καλύτερος (με διαφορά) Υπουργός της ΝΔ.Και δεν άξιζε αυτήν την επίθεση. Αλλά σε λίγο τα πράγματα δεν θα ελέγχονται-σήμερα η Μάνδρου έλεγε στον Σκάι ότι δικηγόροι έβγαζαν χθές τις γραβάτες τους για να μην τους μπερδέψουν με πολιτικούς ή golden boys.Ζούμε εποχές Γαλλικής και Οκτωβριανής Επανάστασης.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ευτυχια 16/12/2010 21:29:29

      έπρεπε νάβλεπες το βραδυνό δελτίο του Μέγκα - πρώτη είδηση η επίθεση, και πλήρης ανταπόκριση επί 20' ... να δεις πώς τρέμουνε τα αστέρια της ενημέρωσης που έρχεται και η σειρά τους χεχεχε ...

  13. eco avatar
    eco 16/12/2010 18:15:30

    Στη χώρα που γεννήθηκε η Δημοκρατία , όλα αυτά είναι απαράδεκτα. Πριν από λίγες εβδομάδες είχαμε εκλογές ας ψηφίζατε ΝΔ!
    Το αποτέλεσμα ήταν σαφές νίκη της ΝΔ την πρώτη Κυριακή. Την δεύτερη Κυριακή έπρεπε να επιλέξετε ανάμεσα σε δυο διαφορετικές προτάσεις την ΝΔ της εθνικής αξιοπρέπειας και το ΠΑΣΟΚ του ΔΝΤ.
    Έλληνες επιλέξατε με αποχή ή με υπερψήφιση το ΠΑΣΟΚ του ΔΝΤ.
    Όταν ο Α. Σαμαράς σας είπε "πείτε με την ψήφο σας όχι στο μνημόνιο" εσείς και τα αγαπημένα σας κανάλια μας λέγατε ότι "είναι εκλογές για την αυτοδιοίκηση κλπ"
    Τώρα είστε αγανακτισμένοι πολίτες;
    Μήπως ήρθε η ώρα να κοιταχτείτε στον καθρέπτη;
    Αλλά και τα μεγαλο-στελέχη της ΝΔ που προεκλογικά δεν έκαναν τον αγώνα του Σαμαρά και με κάθε ευκαιρία αλλοίωναν το μήνυμα, γιατί απορούν από τις εξελίξεις;
    Εκτός από τον Α. Σαμαρά κανείς άλλος δεν μιλά ξεκάθαρα. Ο λαός δεν μπορεί να καταλάβει αν είστε μαζί του ή όχι κύριοι.
    Το ίδιο ισχύει και με τις αναμφίβολα κακές επιλογές Δημάρχων και Περιφερειαρχών της που το έπαιζαν ανεξάρτητοι και ανέλυαν την πεζοδρόμηση της οδού τάδε!!
    Στα μάτια του κόσμου κύριοι, πλην Α. Σαμαρά , είστε όλοι μικροί «παπανδρεομητσοτακικοί»!
    Οι πολίτες ας αφήσουν το κρυφτό μέσα στην μάζα και τις δήθεν κοινές διαπιστώσεις και να σταθούν στο ύψος τους.
    Αρκετές κραυγές βγάλατε ώρα να αποφασίσετε για την Ελλάδα της αξιοπρέπειας που τέτοια γεγονότα δεν της αρμόζουν.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ eco 16/12/2010 21:35:30

      Σωστότατος. Μόνο που αδικείς τον ίδιο τον Χατζηδάκη, που, παρά τη γνωστή μητσοτακική του προέλευση, επανειλημμένως έκανε ξεκάθαρες δηλώσεις πλήρους αναγνώρισης της Σαμαρικής ηγεσίας.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/12/2010 18:16:58

    H επιθεση κατα του Χατζηδακη εγινε επειδη 1) ειναι ΝΔ και 2) ειναι φιλελευθερος.
    Αν διαφωνειτε με αυτο σκεφθειτε ποσους σκοτωσε η 17Ν και σε ποιο χωρο ανηκαν.
    Ο οχλος ειναι θρασυδειλος και επιτιθεται εναντιον των αδυναμων και η ΝΔ εχει δωσει εντυπωση αδυναμου κομματος ενω οι φιλελευθεροι θεωρουνται πολιτικα ακαλυπτοι απο το ευρυτερο σωμα των νεοδημοκρατων.
    Διαφωνω με τη χρηση ορων "αυγο του φιδιου" που παραπεμπουν σε δραση της ακρας δεξιας ενω ολα τα στοιχεια που εχουμε και τα προηγουμενα δειχνουν δραση πασοκων ή αριστερων.
    Γισ τον ιδιο το Χατζηδακη και τους περι αυτον το μονο που εχω να πω ειναι οτι δεν εχουν καταλαβει οτι για να αντιμετωπισουν τη κομμουνιστικη και πασοκικη βια χρειαζονται αντιστοιχους ανθρωπους αποφασισμενους και αρα πρεπει να ελθουν σε καποια συνεννοηση με τη λαικη δεξια,να βαλουν νερο στο κρασι τους και να οργανωθουν για πολεμο.
    Τα υπολοιπα ειναι ευσεβεις ποθοι.Δεν ειμαστε πλειοψηφια αλλα ειμαστε ενα ισχυρο ποσοστο του ελληνικου λαου που σε συνθηκες ανομιας μπορει να επιβαλλει την αυτοπροστασια του αν ειναι ενωμενο και ετοιμο για μαχη.
    Τα περι δημοκρατιας ειναι ανεδαφικα : την οποια δημοκρατια την εχουν κουρελιασει οι πασοκοαριστεροι απο τοτε που απεκτησαν εξουσια.
    Kαι κατι αλλο : αναθεωρω την αποψη μου που ειχα γραψει οτι η ΝΔ δε χρειαζεται ατομα σαν το Βοριδη.Αν θελει να ελθει η ΝΔ δεν πρεπει να διστασει και να πει σε οσους αρχισουν να λενε ιστοριες για ακροδεξια "αντε να πνιγειτε".

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ ψυχραιμια 16/12/2010 20:09:59

      Γιατί αναθεωρείς την άποψη περί Βορίδη;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Προφήτης 16/12/2010 21:43:40

        Γιατι 1) πλεον δε δινω δεκαρα για το τι θα πουν ή τι εντυπωσεις θα δημιουργηθουν σε αριστερους και κεντροαριστερους μια και τους θεωρω ετσι και αλλιως ανεπιδεκτους προσεγγισεως και 2) γιατι στον πολεμο παιρνεις οσους συμμαχους σου βρισκονται.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ ψυχραιμια 16/12/2010 22:45:04

          Τον θέλεις για επόμενο αρχηγό της ΝΔ;
          Αν πάει μάλλον θα γίνει. Μόνο που είναι ανυπόμονος, από τώρα. Και μια εισδοχή του θα προκαλέσει στη ΝΔ αυτά που προκαλεί στο ΛΑΟΣ.

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Προφήτης 17/12/2010 00:15:17

            Οχι και αρχηγος.Νομιζω οτι εχουμε το Σαμαρα.Αυτο που λες -το διασπαστικο κομματι πραγματι βαζει σε δευτερες σκεψεις.
            Εκεινο που ηθελα να τονισω ειναι οτι πλεον με οσα γινονται δεν εχω κανενα προβλημα με τα περι ακροδεξιας.Απεναντι στην αριστερη αλητεια που εχει αποθρασυνθει δεν εχει νοημα περαιτερω προβληματισμος.
            Αλλα αν τιθεται θεμα εσωτερικης ανακατωσουρας καλυτερα να μην ελθει.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ ψυχραιμια 17/12/2010 02:27:45

            Μιλάμε φυσικά για αρχηγία στην μετά Σαμαρά εποχή.

  15. billyraf avatar
    billyraf 16/12/2010 18:18:30

    Η κτηνωδία είναι μέγεθος απόλυτο και όχι σχετικό, όπως και η βλακεία, με την οποία συχνά ταυτίζεται. Πηγάζει από τα εσώψυχα του βάρβαρου και όχι απο τις πολιτικές του απόψεις ή από την κοινωνική του θέση.
    Ο βάρβαρος ψάχνει τρόπο να εκτονωθεί, ψάχνει ευκαιρία και αφορμή να εκδηλωθεί.
    Αν είσαι κτήνος - διαδηλωτής, δέρνεις τον (κάθε) Χατζηδάκη, επειδή είναι πολιτικός και οι πολιτικοί φταίνε για την κατάντια μας.
    Αν είσαι κτήνος - αναρχικός, πετάς μολότωφ σε 24χρονα παιδιά - αστυνομικούς, επειδή σε καταπιέζουν.
    Αν είσαι κτήνος - αστυνομικός, βασανίζεις τον κρατούμενό σου, επειδή είναι εγκληματίας.
    Αν είσαι βάρβαρος - υπουργός οικονομικών σε καιρό ύφεσης, καταργείς το σύστημα των συλλογικών συμβάσεων, επειδή θέλεις να βελτιώσεις την ανταγωνστικότητα των επιχειρήσεων.
    Και αν είσαι βάρβαρος - αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, διαδηλώνεις κρατώντας πανό, επειδή "λεφτά υπάρχουν".
    Πάρτε αποστάσεις από τη βαρβαρότητα τώρα. Αν την ανεχτούμε τώρα ("καλά να πάθει, είναι νεοφιλελεύθερος - πασόκος-μπάτσος-αλήτης- κλέφτης - πολιτικός- ας πρόσεχε ο βλάκας"), αύριο θα στραφεί εναντίον σας και εναντίον των παιδιών μας. Οι καιροί είναι άγριοι...

  16. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 16/12/2010 18:28:43

    Για αυτό θα μας κοπανάνε, μεταφορικά και κυριολεκτικά, ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ.
    Για τον προπηλακισμό ενός βουλευτή γράφονται εκατοντάδες σχόλια, των ευγενών (;) κατά τα άλλα σχολιαστών.
    Των ίδιων που με αυτά που γράφουν εδώ μέσα και αλλού, εάν τα διάβαζαν άνθρωποι σαν αυτούς που χτύπησαν τον κ. Χατζηδάκη, θα είχαν λυντσάρει μέχρι θανάτου, σε ανάλογες ευκαιρίες κυβερνητικούς και όχι μόνον βουλευτές.
    Αλλά βλέπεις σε αυτούς ισχύει το "ο φόβος φυλάει τα έρμα".
    Ο συγκεκριμένος είχε την αφέλεια να θεωρεί ο πολιτικός του βίος θα τον προστάτευε.
    Μάλλον ξεχαστήκανε με αφορμή τον ξυλοδαρμό του συγκεκριμένου, το Γουδί, το σύνθημα φωτιά και τσεκούρι, και οι κρεμάλες στο Σύνταγμα.
    Λεκτικό μίσος, και λεκτική βιαιοπραγία δεν εκφράζεται και συντελείται εδώ μέσα;
    Τι συνέβη μόλις είδατε τα αίματα;
    Ξαφνικά θυμηθήκατε το πολιτικώς ορθόν;
    Ξαφνικά θυμηθήκατε τον πολιτικό πολιτισμό;
    Ξαφνικά όποιος έχει διαφορετική άποψη πρέπει να είναι σεβαστός;
    Ξαφνικά θέλετε εισαγγελείς για απόδοση Δικαιοσύνης;
    Ξαφνικά θυμηθήκατε τις προβοκάτσιες, όταν σχεδόν όλη η νεότερη Ιστορία μας βρίθει από αυτές;
    Και όλα αυτά σε ένα πολιτικό περιβάλλον που επί 36 χρόνια αδιαλείπτως μας κοπανάει κάτω σαν χταπόδια;
    Και όλα αυτά, όταν όλοι τους είτε ως άμεσα συνεργοί, είτε ως έμμεσοι συγκαταβαίνοντες, χοροστατούν πάνω από τα χιλιάδες πτώματα;
    Και σας πείραξε λίγο αίμα από δύο γροθιές;
    Και δεν σας πείραξε που χρόνια τώρα το πολιτικό περιβάλλον έχει γραμμένο το πολιτικώς ορθόν που αρμόζει στους πολίτες;
    Και δεν σας πείραξε που η πολιτικά, και όχι μόνο, ανύπαρκτη Δικαιοσύνη επιτρέπει να ευτελίζεται κάθε αξία και αρχή;
    Και δεν σας πείραξε που οι εισαγγελείς απέχουν συχνότατα από εκεί που πρέπει;
    Συγγνώμη, παρέβλεψα ότι ήταν γαλάζιος βουλευτής.
    Ενώ εάν ήταν πράσινος, όλα αυτά θα εκφράζονταν διαφορετικά.
    Όταν κατέδιδε την χώρα του και την Ολυμπιακή στις Βρυξέλλες, δεν υπήρχαν ιστολόγια βέβαια.
    Ούτε, αληθώς, έφαγε τις γροθιές για αυτόν τον λόγο.
    Διότι εάν τις είχε φάει τότε, τώρα θα φυλαγότανε.
    Και δεν θα τις έτρωγε καθόλου, αληθώς και πάλι, εάν δεν του είχαν επιτρέψει να εκπροσωπεί την χώρα του στις Βρυξέλλες και τους ψηφοφόρους του στην Βουλή με αυτά τα μυαλά και τις ιδέες που έχει.
    Αληθώς και πάλι, στην θέση του θα μπορούσαν να ήταν εκατοντάδες άλλοι βουλευτές.

    Το παίρνω αλλιώς.
    Δεν μου αρέσει η βία, και θα αντιδράσω βίαια μόνον εάν πάνε να με πειράξουν.
    Δεν θα χτυπούσα ποτέ κάποιον που θα συναντούσα στον δρόμο, επειδή θα έβγαζα απωθημένα εναντίον του.
    Δεν συνηθίζω να ψάχνω για εξιλαστήρια θύματα.
    Θα φρόντιζα από πριν να εξαντλήσω κάθε άλλο περιθώριο αντίδρασης που μου δίνει (;) ο πολιτικός πολιτισμός και η Δικαιοσύνη.
    Έχω βρεθεί σε πορείες και σε συγκεντρώσεις, και έχω νοιώσει στο έπακρο την οργή του όχλου, όπως επίσης και το γεγονός ότι μετά αναρωτιόμουν εάν εγώ ήμουν αυτός που αντέδρασε με παρόμοιο τρόπο.
    Και παρ’ όλο που έχω φωνάξει και γράψει κατ’ επανάληψη οργιλώδη συνθήματα, όταν είμαι ψύχραιμος τα απεχθάνομαι.
    Απεχθάνομαι να γίνομαι συναισθηματικό και ψυχολογικό υποχείριο, ιδιαίτερα, των εκάστοτε εξουσιών πολιτικών και μη.
    Πάντα θεωρούσα ότι η αλληλεγγύη που εκλείπει από εμάς τους Έλληνες, ιδίως στον πολιτικό στίβο, μόνο δεινά μας έχει φέρει και θα μας φέρνει.

    Τελικά, είμαι μία διχασμένη προσωπικότητα.
    Άραγε είμαι ο μόνος;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ο νοών...νοείτω 16/12/2010 22:15:28

      Πες τα ρε να αγειάσει ο στόμας σου σε λέω!!

  17. Κάποιος avatar
    Κάποιος 16/12/2010 18:30:48

    Πριν βγάλουμε ειδικά συμπεράσματα(πέρα από τα γενικά κατά της βίας) για το γεγονός, θα πρέπει να ξέρουμε ποιοι ήταν αυτοί που προπηλάκισαν βίαια τον τέως υπουργό και αν το έκαναν εν βρασμώ ή υπήρξε στημένη προβοκάτσια.
    Γιατί είναι πολύ διαφορετικό το συμπέρασμα που θα εξαχθεί στην περίπτωση που ο ατυχής βουλευτής πήγε να κάνει αμέριμνος βόλτα εν μέσω διαδήλωσης και κάποιοι οργισμένοι πολίτες τον προπηλάκισαν στα πλαίσια του "όλοι φταίτε" (όπου οποιοσδήποτε πολιτικός θα τις άρπαζε) και διαφορετικό να είχε στηθεί προβοκάτσια και οι "αγανακτισμένοι" να ήταν εκτελεστικά όργανα.

  18. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 16/12/2010 18:38:00

    Βεβαίως καταδικάζω την ενέργεια κατά του ΚΧ.
    ΟΜΩΣ το πολιτικό σύστημα ΣΥΣΣΩΜΟ έχει χρέος να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά που τα έρριξε μόνο του, για να κάνει την δουλίτσα του. Και όπου δεν υπήρξε δόλος, υπήρξε βαρύτατη και ασυγχώρητη αμέλεια,που φτάνει στα όρια του δόλου, με τα αποτελέσματα που βλέπουμε σήμερα. Μόνο αν δείξουν ότι κινούνται προς την κατεύθυνση αυτή ο λαός θα τους σταθεί δίπλα . ΟΜΩΣ βλέπει κανένας καμμία τετοια πρόθεση, ή κίνηση ? Το αντίθετο θα έλεγα, με χαρακτηριστικότερο παράδειγμα την δημιουργία νέου κόμματος από ποιόν, κάποιο παρακατιανό στέλεχος ? Θα φταίει ο κόσμος να την πάρει με τις ντομάτες...? Και μετά όλοι να καταδικάζουμε...

  19. Tassos avatar
    Tassos 16/12/2010 19:01:09

    Sostos ti douleia eixe eki?

  20. zame avatar
    zame 16/12/2010 19:11:58

    ψεματα δεν ειναι οτι
    Ένα χέρι ξύλο μπορεί να το θέλουν όλοι τους....ΟΛΟΙ τους όμως.
    (αφού αδυνατούμε να αποδείξουμε τους ένοχους..η μπορούμε ..?) .
    Αλλά αυτό το χτεσινό του Χατζηδάκη...είναι ΠΕΡΙΕΡΓΟ όμως..& σύμφωνω με το δημοσίευμα του Νίκου Μπεχρακη
    στο http://online-pressblog.blogspot.com/2010/12/blog-post_3713.html και τι ενοω
    ..Αν φανταστουμε λιγακι οτι αντι για τον Χατζηδακη ητανε ενας τεως υπουργος του ΠΑΣΟΚ και Κυβερνηση η Νεα Δημοκρατια.
    *Η απεργία των ΜΜΕ θα σταμάταγε λόγω της κρισιμότητας του θέματος, και θα υπήρχαν ΕΚΤΑΚΤΑ δελτία ειδήσεων παντού.
    *Τα βίντεο θα ήταν πρώτη είδηση.
    *Το ΠΑΣΟΚ θα ζήταγε την παραίτηση τουλάχιστον του Υπουργού Δημόσιας Τάξης, ενώ θα ταύτιζε την επίθεση με το παρακράτος της Δεξιάς.
    *Ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης από τις Βρυξέλλες θα δήλωνε την κατάλυση της Δημοκρατίας στην Ελλάδα.
    *Ο εισαγγελέας θα δεχόταν φραστική επίθεση γιατί δεν έκανε συλλήψεις και θα τον κατηγορούσαν διότι ο πρώτος ξάδερφος του παππού του ήταν δοσίλογος.
    *Θα ζητούσαν την αποπομπή του Αστυνομικού Διευθυντή, πού δεν προστάτεψε τον τέως υπουργό, και θα του απέδιδαν πρόθεση, μιας και για να γίνει Διευθυντής είναι σίγουρα ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΔΕΞΙΟΣ.
    *Τέλος, ο Πρωθυπουργός θα έπρεπε να απολογηθεί στην Βουλή.
    -----Σήμερα όμως, που ΥΠΑΡΧΕΙ βίντεο και δείχνει τα πάντα, κυριαρχεί η ΣΙΩΠΗ, η omerta των «αμνών».
    Αυτή τη Δημοκρατία ανεχθήκαμε για 30 χρόνια, χωρίς ίχνος ντροπής πού απεμπολήσαμε τα πιστεύω μας.
    Η Συντηρητική παράταξη στην Ελλάδα υπήρξε, από τη Μεταπολίτευση, βαθύτατα Δημοκρατική, και δεν χρειαζόταν συγχωροχάρτια από “φασίστες με μανδύα προοδευτισμού”.
    Χθες, Κωστή Χατζηδάκη, πλήρωσες αυτή την ανοχή όλων μας.
    Μακαρι παρόμοιες σκηνές βίας ΝΑ ΜΗΝ δούμε και άλλες.....
    ..ποσο εφικτο αραγε ειναι..?

    οταν ΗΘΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ο ΛΑΙΚΙΣΜΟΣ.

    Αν και ειναι ΑΚΡΩΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ οι εποχες μας..

    αλλα και Η βία δεν συνάδει σε πολιτισμένες κοινωνίες,

    (ούτε όμως και η βίαιη προσαρμογή.. ανθρωποφάγων πολιτικών..)

    και ασφαλώς δεν απαντά κατά κανένα τρόπο στα προβλήματά τους.
    αναζητούνται λοιπόν ΕΞΥΠΝΟΤΕΡΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

    «Δεν αισθάνομαι κανένα μίσος για όσους μου επιτέθηκαν χθες. Ωστόσο, όλοι είναι ανάγκη να κατανοήσουμε ότι η Ελλάδα δεν μπορεί να προχωρήσει μπροστά με το μίσος και με τη βία. Αντίθετα, πρέπει να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό για να ξεπεράσουμε αυτή τη μεγάλη κρίση.
    περισσοτερα εδω: http://www.statesmen.gr/14215/politiki/ηθικός-αυτουργός-ο-λαϊκισμός_16-12-2010.htm

    zame

  21. WB avatar
    WB 16/12/2010 19:57:09

    Η βία δεν είναι λύση. Και είναι άνανδρο να πλακώνεις κάποιον με αυτό τον τρόπο. Ομως... αναρωτιέμαι όταν βλέπω τον Χατζηδάκη στην τρελή χαρά, να βγαίνει βόλτα εν μέσω διαδηλωτών... Η δεν έχει κρίση. Η δεν έχει καταλάβει τι γίνεται γύρω του, στην κοινωνία...

  22. kalesanos Ant avatar
    kalesanos Ant 16/12/2010 20:17:13

    ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥΛΗΣΕ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΤΗΣ ΜΙΜΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!

  23. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 16/12/2010 20:40:58

    ΣΥΓΝΩΜΗ...ΑΛΛΑ....ΤΟ ΝΑ ΚΟΒΕΙΣ ΒΟΛΤΕΣ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΕΝΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ Π....... ΑΠΟ ΜΟΛΟΤΩΦ, ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥΓΟΝΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ 50% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ, ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΥ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ......ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ....ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ....

    ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΦΑΣΑΡΙΑ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ...
    ΒΕΒΑΙΑ Η ΠΡΑΞΗ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ....
    ΤΙ ΝΑ ΠΩ...ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΣΕ ΛΙΓΟ......

  24. Aris avatar
    Aris 16/12/2010 21:24:59

    Εδώ φίλοι μου από το καλοκαίρι κυκλοφορεί το βίντεο του Gummy Bear διασκευασμένο που λέει τραγουδιστά ότι για να γίνεις βουλευτής πρέπει να ξέρεις να ξέρεις να κλέβεις και να είσαι λαμόγιο... Αυτά μαθαίνουν τα πιτσιρίκια σήμερα που τους τα βάζουν οι γονείς τους. Όμως για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο φταίνε πολλά. Όλοι τα ξέρουμε...

  25. Aris avatar
    Aris 16/12/2010 21:27:27

    Α... προχθές πάντως εδώ μέσα πολλοί έγραφαν με αφορμή μια δήλωση του Χατζηδάκη που συμφωνούσε με τις περικοπές και τις απολύσεις στις ΔΕΚΟ (αν δεν κάνω λάθος), να φύγει από τη ΝΔ και τον στόλιζαν γενικώς... Οπότε μάλλον έχουμε χάσει την... μπάλα!

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/12/2010 21:39:22

    Όπως πάντα λέω ποτέ δεν με άρεσε η βία, απλά γιατί δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει αλλά και γιατί είναι το άλλοθι των αληθινών ενόχων.
    Αυτών που στα εξιλαστήρια θύματα που δέχονται τη βία, κολλούν και οι ένοχοι για να ...βαπτιστούν αθώοι.
    Πλέον όμως πρέπει να συνειδητοποιήσουν κάποιοι ότι η κοινωνία έχει οργή.
    Οργή χειροπιαστή που διαχέεται σε όλα τα στρώματα και τάξεις.
    Βία είναι η χειροδικία στον βουλευτή ή το κλείδωμα στην τουαλέτα;
    Γιατί δεν είναι βία οι βόλτες του Μαντέλη που ομολογεί ότι τα πήρε;
    Γιατί δεν είναι βία οι βόλτες του Τσουκάτου που ομολογεί ότι τα πήγε;
    Γιατί δεν βία οι δηλώσεις του κάθε Πάγκαλου;
    Γιατί δεν είναι βία η οικονομική και κοινωνική εξαθλίωση;
    Γιατί δεν είναι βία οι 16 μισθοί των υπαλλήλων της Βουλής, η ασυλία των δημοσιογράφων και η ασυδοσία των ΜΜΕ; (όταν ο Κεφαλλογιάννης τους λέει ότι ξεβρακώνονται στους καναλάρχες τον μαλώνει ...ο στρατηγός άνεμος;)
    Δεν είναι βία να κλαίνε άνθρωποι όχι γιατί δεν έχουν να πληρώσουν λογαριασμούς ή γιατί είναι άνεργοι αλλά γιατί δεν μπορούν να πάρουν παιχνίδι στα παιδιά τους τα Χριστούγεννα;
    Η κοινωνία λοιπόν βράζει. Δεν είναι μόνο το μνημόνιο που είναι οικονομική κατοχή της χώρας. Είναι η αίσθηση που έχει καλλιεργηθεί και πλέον γίνεται βεβαιότητα ότι όλοι ίδιοι είναι.
    Τα προβλήματα της κοινωνίας δεν είναι οι εξεταστικές που είναι πλέον πανηγύρι ατιμωρησίας και παιχνίδια σκοπιμοτήτων, αλλά η ανεργία, η πείνα, η ανέχεια.
    Το παιδί μας που θα δουλεύει 11 μήνες για 720 € θα απολύεται χωρίς αποζημίωση και θα δουλεύει μέχρι να πεθάνει γιατί η σύνταξη θα είναι 360€ βασική.
    Και μιλάμε για βία;
    Ποιος Χατζηδάκης; Ο κόσμος δεν βλέπει τον Χατζηδάκη ή τον Κακλαμάνη. Πολλοί κιόλας προσπάθησαν και τον υπερασπίστηκαν. Ο κόσμος βλέπει το μπουρδέλο που πρέπει να καεί.
    Και για αυτό κάποιοι ανησυχούν. Γιατί είναι ανεξάρτητη κίνηση του όχλου, δεν είναι πίσω συνδικαλιστές και εκπρόσωποι.
    Κάποτε κάποιοι στο Πολυτεχνείο πέθαιναν γιατί ήθελαν καλύτερο αύριο.
    Σήμερα υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν έχουν αύριο.
    Αυτό πρέπει να κατανοήσουν οι "πατέρες του έθνους". Τι να νοιώσει ο βουλευτής των 100,000; Ελλάδα δεν είναι τα έδρανα που κάθονται, το Κολωνάκι και το κολέγιο που προέρχονται, είναι η σειρά στο ΙΚΑ από τις 05,30 πμ η σειρά στον ΟΑΕΔ και ο Αγιος Παντελεήμονας.
    Διαφορετικοί κόσμοι που αν δεν μπορούν να το καταλάβουν, θα δουν μια χώρα στις φλόγες σποραδικών εκρήξεων.
    Σποραδικών γιατί ευτυχώς δεν έχει υπάρξει εκφραστής, προσωποποίηση της απόγνωσης.

    • Aris avatar
      Aris @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 21:50:48

      Αντί να καεί το μπουρδέλο κάηκε η Μarfin και τέσσερις άνθρωποι και όλοι γύρισαν στον καναπέ τους... Η διαχείριση κρίσεων βαίνει καλώς...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Aris 16/12/2010 22:01:30

        Όπως είδες χθες όλο και περισσότεροι σηκώνονται κάθε μήνα που περνά από τον καναπέ.
        Όσες Μαρφίν και αν κάψουν οι καθοδηγούμενοι επαναστάτες του φραπέ, υπάρχει κάθε μέρα όλο και περισσότερος κόσμος που το αύριο του είναι αδιέξοδο.
        Χθες είδα μεσήλικες και ηλικιωμένους να λένε να καεί ο ναός της Δημοκρατίας.
        Ευτυχώς δεν έχει βρεθεί ακόμα ο Ηρόστρατος που σαν άλλος ...Πεισίστρατος θα μας κάτσει στον σβέρκο...

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 22:22:38

          Ξέχασέ το φίλε.
          Θα χαν τελειώσει όλα αν αφήναν τον κόσμο να βγει έξω χωρίς προβοκάτσιες.
          Θα χαν τελειώσει όλα σου λέω από την άνοιξη κι ας λένε τον Έλληνα τεμπέλη.
          ΟΛΟΙ έχουν πάρει γραμμή τι παίχτηκε τον Δεκ του '08 και την άνοιξη στη μαρφιν που σκοτώθηκαν άνθρωποι.
          Τα πάντα προκειμένου να εμποδιστεί ο κοσμάκης να διαδηλώσει την αδικία.

          Αλλά σπρώχνουν τον λαό σε πολύ οριακές καταστάσεις.
          Σε εκείνες που όταν φτάσεις πλέον έχεις ρίξει και τον τελευταίο ηθικό φραγμό γιατί απλά η ζωή και η ακεραιότητά σου δεν φαντάζει και τόσο ακριβό τίμημα για την ελευθερία και την αξιοπρέπεια.
          και τότε θα ανοίξουν πολλά κεφάλια.

          Έχει βιαστεί ο Ελληνικός λαός ΕΠΑΝΕΙΛΛΗΜΕΝΑ από ΟΛΟ το πολιτικό σύστημα εδώ και πάαααρα πολλά χρόνια.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 22:24:38

      Ακριβώς όπως τα λες είναι.
      Ακριβώς.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ Ο Ιθαγενής 16/12/2010 22:51:39

      Φίλε Ιθαγενή καλησπέρα

      Και εγώ διαφωνώ με τη βία. Διαφωνώ με όλες τις μορφές βίας. Ακόμη και με τη βία του πολέμου μολονότι ήμουν στρατιωτικός. Άλωστε πάντοτε πίστευα ότι αν είσαι εκπαιδευμένος και καλά εξοπλισμένος, θα είναι δύσκολο να καταφύγεις στη βία του πολέμου.

      Ποια όμως είναι η παρακρουσή των πολιτικών, των παπαγάλων των ΜΜΕ και κάποιων σχολιαστών σε αυτό το μπλογκ;;;

      Προσδιορίζουν τη βία μόνο στη κατατραπακιά, στη σφαλιάρα, στην πετρια και στη μολότωφ και σε άλλα ανάλογα.

      Ηθελημένα παραβλέπουν όλες τις άλλες μορφές βίας που εφαρμόζει η ιθύνουσα πολιτική οικονομική και μεγαλοδημοσιογραφική τάξη. Το βιασμό και την εξαθλίωση του λαού, την παραπληροφόρηση, την χειραγώγηση, τη προπαγάνδα, το ψέμα, την ανεργία, τη φτώχεια, την επέλαση του πιο άγριου νεοφιλελευθερισμού και όλα τα άλλα τα θεωρούν αναγκαίες λύσεις. Και όμως όλα αυτά είναι εκείνα που προκαλούν την έκρηξη της οργής του λαού.

      Η κοινωνία όμως δεν τσιμπάει. Ξυπνάει. Και εγώ μαζί.

      Ως εκ τούτου φίλε Ιθαγενή συμφωνώ μαζί σου.

  27. Epoch avatar
    Epoch 16/12/2010 22:23:34

    Παρατήρηση πρώτη. Πριν μερικούς μήνες Έλληνας πολίτης πέταξε ένα...παπούτσι στον πρωθυπουργό το οποίο μάλιστα δεν βρήκε τον στόχο του. Μέσα σε χιλιοστά του δευτερόλεπτου γίνεται "καροτσάκι" και συλλαμβάνεται από αστυνομικούς. Στην περίπτωση του Χατζηδάκη παρόλο το ξύλο που τρώει και παρόλο που υπάρχει βίντεο που φαίνονται οι δράστες, έχει περάσει μια μέρα, οι δράστες ακόμα αναζητούνται, και πολύ αμφιβάλλω αν ποτέ συλληφθούν.

    Παρατήρηση δεύτερη. Πρώην υπουργοί του ΠΑΣΟΚ που αποδεδειγμένα έχουν εμπλακεί σε υποθέσεις σκανδάλων και μαύρου χρήματος κυκλοφορούν σαν κύριοι άνετα ανάμεσα μας σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Φυσικά κανένας "αγανακτισμένος πολίτης" δεν διανοείται να ακουμπήσει ούτε τρίχα από τα μαλλιά τους.
    Στην περίπτωση του πρώην υπουργού της ΝΔ, παρόλο που το όνομά του ουδέποτε είχε σχετιστεί με υποθέσεις σκανδάλων, ξυλοκοπείται άγρια από "αγανακτισμένους πολίτες".

    Αριστοτεχνικό στην σύλληψη και στην εκτέλεση του σχέδιο. Αξιοποιώντας την θεωρία του "όλοι τα το ίδιο είναι", πλακώνουμε στο ξύλο βουλευτή της ΝΔ και έτσι:

    *εκτονώνεται η λαϊκή οργή που δεν αντέχει τα μέτρα που παίρνει το ΠΑΣΟΚ
    *υπενθυμίζεται ποιος φταίει για τα δεινά μας: Είναι βέβαια η ΝΔ που "προκάλεσε την κρίση" και "κατέστρεψε τη χώρα".

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Epoch 16/12/2010 22:35:47

      Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Epoch 16/12/2010 22:50:46

      Δεν καταλαβαίνεις.
      Σχέδιο;
      Δηλαδή ήξεραν πότε θα περπατούσε ο Χατζηδάκης;
      Δεν τον χτύπησαν οι γνωστοί άγνωστοι.
      Πέρα από τους 2-3, υπήρχαν από ότι είδα κόσμος που έβριζε και πέταγε νερά.
      Και κόσμος που τον προστάτευε.
      Αυτό τους έχει τρομοκρατήσει δεν είναι το περιθώριο είναι η διπλανή πόρτα που αντιδρά.
      Και ορισμένοι αντί να κοιτούν τις αιτίες κοιτούν το κόμμα που ψήφισε ο Α ή ο Β ανεγκέφαλος.
      Ακόμα και η δήλωση του κυρίου Χατζηδάκη απέχει παρασάγγες από το ανέκδοτο της ΝΔ. Δεν είμαστε ΣΥΡΙΖΑ ... ας το κατανοήσουν όπως όταν είμαστε κυβέρνηση δεν θέλαμε όλοι να είμαστε ...ΠΑΣΟΚ στη θέση του ΠΑΣΟΚ τι να κάνουμε; Αυτό ήταν κάποτε το συγκριτικό πλεονέκτημα της ΝΔ που χάθηκε στις καρέκλες και στους διαδρόμους τους της εξουσίας τα τελευταία 5 χρόνια.
      Αυτό θέλουμε να αλλάξουμε διαφορετικά θα είχαμε και αρχηγό την κα Μπακογιάννη και τα ΜΜΕ μαζί μας....

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Epoch 17/12/2010 02:28:05

      Πεσ' τα!! Δυστυχώς αυτο το επετρεψε και η παραταξη μας να γινεται..
      Ενα ελαττωμα της ειναι το οτι θέλουν να κάνουν τα "Καλα παιδια"...
      τη στιγμη που οι αλλοι, πασοκοι κτλ ειναι ΜΑΦΙΟΖΟΙ και κουτοπονηροι..!!
      Σε τετοιες περιπτωσεις ΔΕ χρειαζεται πολιτικος πολιτισμος, εδω πιστευω πως ο Χατζηδακης και ΚΑΘΕ Χατζηδακης ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ
      να κανει ΜΗΝΥΣΗ!!!!!!
      Τωρα δε νομίζω ο ιδιος να μη θυμωσε απο το περιστατικο που εγινε, η να μην ενοχληθηκε....
      Αρα τετοιες ΝΕΡΟΒΡΑΣΤΕΣ δηλωσεις γιατι εκανε??
      Ας κάνει μηνυση κι ας μιλησει επιτελους ΑΙΧΜΗΡΑ.. τι ειναι αυτα??
      τη στιγμη μαλιστα ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ενας λόγος παραπάνω..

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Kostas D 17/12/2010 02:29:08

        Το σχολιο μου ειναι απαντηση στον Epoch.

    • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
      Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ Epoch 17/12/2010 14:39:58

      Ακριβως!

  28. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/12/2010 23:11:10

    Εδώ ο κόσμος βράζει
    Εδώ η οργή είναι πλέον χειροπιαστή
    και ορισμένοι ανησυχούν για το αν η σφαλιάρα ήταν αυθόρμητη; τηλεκατευθυνόμενη; ελεγχόμενη;
    Δεν μπορούν να αντιληφθούν ότι είναι η απάντηση στη βία 30 ετών;
    Ότι είναι η απάντηση στη βία που σου έχουν εξασφαλίσει για τα επόμενα 30 χρόνια;
    Αντί να συνειδητοποιήσουν ότι η πλειοψηφία βαρέθηκε να γυρίζει το άλλο μάγουλο (ακόμα και την αποχή ορισμένοι την βαπτίζουν είτε ανοχή είτε αποδοχή) αναλύουμε το αυτονόητο: υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν να χάσουν τίποτα πλέον.

  29. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 17/12/2010 01:07:36

    Αναρωτιέμαι πόσο έξυπνος είναι ένας πολιτικός που αποφασίζει να κάνει σουλάτσο στην πλατεία Συντάγματος την ώρα μιας τεράστιας διαδήλωσης.

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ DARK-BLUE 17/12/2010 02:30:32

      Απο τη δήλωση του και μόνο θα καταλάβεις....
      Δες και το σχολιο μου πιο επανω.

  30. occultist avatar
    occultist 17/12/2010 02:21:19

    @l' ami du peuple
    Τις επιθέσεις σε αλαβάνο και πορταλιού τις προκάλεσαν οι θέσεις και οι απόψεις τους από τους θιγόμενους. Ο Χατζιδάκης τι θέσεις και απόψεις είχε στο μνημόνιο ώστε να προκαλέσει την ""λαϊκή οργή;¨"" Μήπως ψήφισε υπέρ του και δεν το έμαθα; Μήπως υποστήριξε και ψήφισε τις περικοπές αποδοχών, συντάξεων και εργασιακές σχέσεις; ΟΧΙ. Γιατί να υποστεί λοιπόν την ""λαϊκή οργή"" αυτός και οχι κάποιος από την κυβέρνηση και τα εξαπτερυγάτης.

  31. Kostas D avatar
    Kostas D 17/12/2010 02:38:38

    Κι ένα ακόμα γενικο σχολιο....
    Οι πολιτες και γενικα ο κοσμος, ΟΛΟΙ μας εχουμε ΜΠΟΥΧΤΙΣΕΙ απο
    ΝΕΡΟΒΡΑΣΤΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΥΛΙΝΟ ΛΟΓΟ που ποτε δεν εξεφραζαν ΚΑΝΕΝΑ..... "Πολιτικού Πολιτισμου"δήθεν δηλωσεις.... κι ενώ οπως και καθε ανθρωπος φυσιολογικος οπως και ο καθε Χατζηδακης, θα ενοχλουνταν απο αυτο που του συνεβη, ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ...??.... Δεν εδειξε την ενοχληση του δημοσια ,που σίγουρα ενιωσε (μιας και δεν εφταιγε..σε κατι..) και μίλησε χλιαρα και δήθεν "συμπονετικα".... ??
    ΑΠΟ ΑΥΤΑ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΠΟΥΧΤΙΣΕ.....την προσποιηση...τα ψευτικα χαμογελα και ολες αυτες τις τριχες..

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΙ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ....!!
    ΑΠΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ!!
    Πολυ περισσότερο σε κρισιμες στιγμες που ζει η Ελλαδα τώρα.

  32. Kostas D avatar
    Kostas D 17/12/2010 03:01:24

    Δειτε κι αυτό
    http://www.politis-gr.com/?p=8831

  33. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 17/12/2010 06:27:06

    Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ 30 ΕΤΩΝ ΣΚΑΝΔΑΛΩΝ ΚΑΙ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ
    ΑΝΩΝΥΜΟ ΠΛΗΘΟΣ ΝΑ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΛΙ
    ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.

    ΤΟ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ, ΨΥΧΩ-
    ΣΙΚΟΥ,ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ,ΟΤΙ ΘΑ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΕΙ,ΟΠΟΙΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ
    ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΗ ΠΟΡΤΑ ΤΟΥ ΦΡΕΝΟΚΟΜΕΙΟΥ
    ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 30 ΧΡΟΝΙΑ.

  34. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 17/12/2010 08:45:45

    Δηλώσεις του είδους οτι φταίει η μεταπολίτευση και το πολιτικό σύστημα στο σύνολό του για να δικαιολογήσει την επίθεση των τραμπούκων εναντίον του κ. Χατζηδάκη είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτες. Ανοίγουμε την πόρτα του φρενοκομείου.
    Δεν χωρά καμιά απολύτως δικαιολογία.
    Αυτοί που τον χτύπησαν το έκαναν από πρόθεση και δεν ήταν ¨απλοί αγανακτησμένοι πολίτες".
    Η γενικευμένη ισοπέδωση ευνοεί αυτούς που πραγματικα ευθύνονται που η χώρα οδηγήθηκε εδώ.
    Και προφανώς δεν φταίμε όλοι.

    • Misha avatar
      Misha @ Κώστας Ροδινός 17/12/2010 11:51:01

      Κώστα

      Ο Χατζηδάκης έχει τεράστιες ευθυνες για το ξεπουλημα της Ολυμπιακής.
      Και ήταν τυχερός που δε τον πέτυχαν οι εξαπατηθέντες απολυμένοι της ΟΑ, αυτον τον μοσχαναθρεμμένο ντοράκη που δεν έχει δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο στη ζωή του.
      Από την προεδρία της ΟΝΝΕΔ στα 20-30000 του ευρωβουλευτή και από εκεί στο Κυνοβολείο με ανάλογες αμοιβές.
      Κι ας μη ξεχνάμε πως ψυχή και σώματι είναι ταγμένος υπέρ του Μνημονίου , παρόλο ότι ψηφισε όχι για να μη τον διαγράψει ο Σαμαράς.

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 17/12/2010 12:10:32

        Kαι όσον αφορά το «καρφί στο σώμα της Δημοκρατίας».
        Ποιάς;;; !!!
        Δημοκρατία;
        Ίσως κάποια επίφαση της τα προηγούμενα χρόνια.
        Σημερα έχουμε ΧΟΥΝΤΑ, απροκάλυπτη φασιστική ολιγαρχία των τοκογλύφων και των υπηρετων τους, ξετσιπωτη εφαρμογη του νόμου του Λύντς σε βάρος του λαού, οποτε και η «τήρηση του Συντάγματος επαφιεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων».

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Misha 17/12/2010 15:01:51

        Μisha,
        Όταν κάποιος πολιτικός έχει πολιτικές ευθύνες, τον κρίνει ο λαός.
        Ποινικές η δικαιοσύνη.
        Το λιντσάρισμα και η αυτοδικία δεν είναι τρόπος απόδοσης ευθυνών και τιμωρίας ενόχων σε μια δημοκρατία.
        Άυτή είναι η γνώμη μου.

        • Μisha avatar
          Μisha @ Κώστας Ροδινός 17/12/2010 15:28:53

          Όταν η χώρα είναι υπο κατοχή, παραδεδομένη από τους πολιτικούς στον απόλυτο έλεγχο των κοινων τοκογλύφων του ΔΝΤ, τότε η υπεράσπιση της μπορεί και πρέπει να γινει με κάθε μέσο.

          Αλοίμονο αν στη χούντα περίμενες να κάνει εκλογές για να την αποδοκιμάσεις. Αλοιμονο....

          Έχουμε πόλεμο πια...

  35. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 17/12/2010 10:09:17

    Τώρα κύριε Κ. Ροδινέ φοβάστε μήπως ανοίξει η πόρτα του φρενοκομειου; Όλα αυτά που περιγράφει ο @ιθαγενης, και αρκετοί άλλοι χωρίς κομματικές παρωπίδες, παρά πάνω, δεν σας προβληματίζουν; Η όλη κατάσταση μου θυμίζει, την θεωρία των ισχυρών μονοκομματικων κυβερνήσεων που θέλαμε για να μην καταστρέφουμε... Δηλαδή πόσο χειρότερα θα ήταν τα πράγματα; Άλλωστε το είχε πει και ο Μεγαλος Καραμανλης, είμαστε εδώ και χρόνια ένα απέραντο τρελλοκομειο... Ας ανοίξει λοιπόν η πόρτα μήπως και γλιτώσουμε...

  36. frixos avatar
    frixos 17/12/2010 10:27:28

    Το γεγονός πως την πλήρωσε ένας έντιμος άνθρωπος με θέσεις για τη χώρα και άποψη (έστω και αν διαφωνώ σε κάποια από αυτά που λέει) δείχνει πως σταθερά ολισθαίνουμε προς την οχλοκρατία...

  37. ruddock avatar
    ruddock 17/12/2010 10:54:24

    Έλα Χριστέ και Παναγία,υπάρχει ακόμη κόσμος που "δεν μπορεί να καταλάβει" γιατί έγινε η επίθεση στον Χατζηδάκη και ψάχνει τις αιτίες...άδειες τσέπες είναι οι αιτίες μην το πολυψάχνετε.
    Ο Χατζηδάκης έχει να ζήσει μέχρι και τα τρισέγγονά του,εμείς σε λίγο ούτε τον εαυτό μας δεν θα εξυπηρετούμε.

  38. Misha avatar
    Misha 17/12/2010 11:44:03

    Διάβασα και συνυπογράφω

    Στις οιμωγές διαμαρτυρίας και καταδίκης των καθεστωτικών για τον ξυλοδαρμό του βουλευτή Χατζηδάκη ασφαλώς δεν ελήφθη υπ’ όψιν ποιος πρώτος ήρξατο χειρών αδίκων με την οριζόντια εφαρμογή του νόμου του Ληντς κατά του λαού.
    Ποιος πρώτος λιθοβολεί τον λαό με νομοσχέδια εξευτελισμού της ζωής του.

    Έτσι αυτός απαντά κατά τον ίδιο τρόπο επί δικαίων και αδίκων.
    Η οργή εξελίχθηκε σε μίσος και το μίσος τυφλώνει..

    Τα χειρότερα έπονται γιατί καθώς χθες υπήρξα συνομιλητής αλλά και συνακροατής σχολίων εντός της βουλής, και μάλιστα κατά την διάρκεια της πορείας, διαπίστωσα πλήρη άγνοια των επί της επιβίωσής μας συνεπειών όσων πριν από λίγο είχαν ψηφίσει.
    Μόνο φόβο ΕΝΟΧΉΣ διέκρινα. Φόβο για την ζωή τους..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Misha 17/12/2010 12:08:45

      Ποιος τα ψηφισε;μα η κοινοβουλευτικη ομαδα του ΠΑΣΟΚ.Οχι παντως ο Χατζηδακης ή αλλος απο τη ΝΔ οι οποιοι αν ψηφισαν κατι ψηφισαν τα αρθρα για τον περιορισμο των υπερβολικων προνομιων των ΔΕΚΟ που επρεπε να ψηφισθουν για λογους δικαιοσυνης και οχι αυτα που οδηγουν ανθρωπους σε απογνωση.
      Αλλα δεν υπαρχει κανενα τυφλο χτυπημα.Το χτυπημα ηταν υπολογισμενο και στοχευμενο και οσοι μιλουν για τυφλο χτυπημα θελουν να κρυψουν το πολιτικο στοχο που ειχαν.Το πηραν ειδηση ομως οι κουτοφραγκοι που μισεις και το εχουν πρωτοσελιδα παντου και αυτος ειναι ο λογος που οι ντοπιοι προοδευτικοι καννιβαλοι τρεχουν να καταδικασουν γιατι χαλασε το ιματζ της χωρας.

      • Misha avatar
        Misha @ ψυχραιμια 17/12/2010 12:12:15

        10 από τα 18 ψηφισε η «αντιμνημονιακή» ΝΔ.
        Γι αυτο και ο πολιτικός της έφαγε τα 10/18 του ξύλου που θα έτρωγε ένας κυβερνητικός.

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Misha 17/12/2010 12:16:19

          Απο ποιον; απο καποιον που στενοχωρηθηκε για το πλαφον των 4000 ευρω εισοδημα εις βαρος των φορολογουμενων;

          • Misha avatar
            Misha @ ψυχραιμια 17/12/2010 12:32:53

            Iσως από κάποιον απολυμενο της ΟΑ, αν και δεν το πιστευω.
            Οι της ΟΑ θα του φερόντουσαν με γαλατική αβρότητα αλά Οβελίξ, μαθημένοι από το κοσμοπολιτικο περιβάλλον της εταιρείας.

            :P

        • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
          Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ Misha 17/12/2010 14:44:21

          @
          Μισα
          Δηλαδη τι μας λες . Αν σε κατι συμφωνει και πρεπει να γινει να μην το ψηφισει??
          Δηλαδα οχι οχι οχι ,οπως εκανε το ΠΑΣΟΚ.
          Μωρε μπαρβο λογικη!

          • Μisha avatar
            Μisha @ Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) 17/12/2010 15:30:51

            Απολύτως ΟΧΙ σε όλα τα προβλεπόμενα από το κατοχικό Μνημόνιο.
            Και οι Ναζί ήθελαν τάξη και ασφάλεια, και βρηκαν συνεργαζόμενους εναντιον των «ταραξιων» τους ταγματασφαλίτες.

            Δεν έχετε πάρει τι παιζεται, τι έγκλημα συντελείται...

  39. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 17/12/2010 11:58:56

    Αναδημοσίευση από STATESMEN.GR (Του Ν. Μπεχράκη)

    Αν ήταν υπουργός του ΠΑΣΟΚ…

    Ας προσπαθήσουμε λίγο να φανταστούμε ότι αντί για τον Χατζηδάκη, ήταν ένας τέως υπουργός του ΠΑΣΟΚ, και Κυβέρνηση η Νέα Δημοκρατία.

    Η απεργία των ΜΜΕ θα σταμάταγε λόγω της κρισιμότητας του θέματος, και θα υπήρχαν ΕΚΤΑΚΤΑ δελτία ειδήσεων παντού. Τα βίντεο θα ήταν πρώτη είδηση.

    Το ΠΑΣΟΚ θα ζήταγε την παραίτηση τουλάχιστον του Υπουργού Δημόσιας Τάξης, ενώ θα ταύτιζε την επίθεση με το παρακράτος της Δεξιάς.

    Ο Αρχηγός της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης από τις Βρυξέλλες θα δήλωνε την κατάλυση της Δημοκρατίας στην Ελλάδα.

    Ο εισαγγελέας θα δεχόταν φραστική επίθεση γιατί δεν έκανε συλλήψεις και θα τον κατηγορούσαν διότι ο πρώτος ξάδερφος του παππού του ήταν δοσίλογος.

    Θα ζητούσαν την αποπομπή του Αστυνομικού Διευθυντή, πού δεν προστάτεψε τον τέως υπουργό, και θα του απέδιδαν πρόθεση, μιας και για να γίνει Διευθυντής είναι σίγουρα ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΔΕΞΙΟΣ.

    Τέλος, ο Πρωθυπουργός θα έπρεπε να απολογηθεί στην Βουλή.

    Σήμερα όμως, που ΥΠΑΡΧΕΙ βίντεο και δείχνει τα πάντα, κυριαρχεί η ΣΙΩΠΗ, η omerta των «αμνών».

    Αυτή τη Δημοκρατία ανεχθήκαμε για 30 χρόνια, χωρίς ίχνος ντροπής πού απεμπολήσαμε τα πιστεύω μας.

    Η Συντηρητική παράταξη στην Ελλάδα υπήρξε, από τη Μεταπολίτευση, βαθύτατα Δημοκρατική, και δεν χρειαζόταν συγχωροχάρτια από “φασίστες με μανδύα προοδευτισμού”.

    Χθες, Κωστή Χατζηδάκη, πλήρωσες αυτή την ανοχή όλων μας

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΣΟΝ ΠΕΝ 17/12/2010 12:13:22

      Ακριβως.Και ειναι καιρος η ανοχη να τελειωνει.
      Μη χρησιμοποιειτε ομως τη γλωσσα των αλητων.Δεν ειναι φασιστες αλλα σοσιαλιστες και κομμουνιστες οι τραμπουκοι.Τα πραγματα να λεγονται με το ονομα τους.

  40. frixos avatar
    frixos 17/12/2010 11:59:41

    Έχετε λάθος. Αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.
    Και εν πάσει περιπτώσει έχετε ιδέα τι αποζημιώσεις πήραν οι "απολυμένοι" αργόσχολοι και διορισμένοι από το παράθυρο της Ο.Α.; Άμα τώρα βλέπετε ποτέ αποζημίωση σε απόλυση να μου τρυπήσετε τη μύτη....

  41. ruddock avatar
    ruddock 17/12/2010 14:12:21

    Φίλε ψυχραιμία...ψυχραιμία :)
    Γράφεις απίστευτες βλακείες,σκέψου πρώτα και μετά πιάσε πληκτρολόγιο.
    Φιλικά.

    • Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) avatar
      Nτινα (Ναντια)Μαρκοπουλου(Γηραια) @ ruddock 17/12/2010 14:45:51

      Για ποιον τα λες??

    • Μisha avatar
      Μisha @ ruddock 17/12/2010 15:42:33

      Δεν γραφει βλακειες ο Ψυχραιμίας.
      Αναπαράγει σταθερά τα γραφεία τυπου της «Φιλελεύθερης Συμμαχίας», της Δρασης και του Ντοροκόμματος. Σα να ακούς σε κασέτα την Ξαφά του ΔΝΤ.

  42. O PERIERGOS avatar
    O PERIERGOS 17/12/2010 20:29:52

    Αυτό που έγινε με τον κ.Χατζιδάκη , δεν είναι τίποτα μπροστά στο τσουνάμι που έρχεται γιά όλους : Πολιτικούς, Δημοσιογράφους,Δήμαρχους, Κρατικούς Υπαλλήλους που καταπάτησαν τον όρκο και λησμόνησαν το καθήκον τους κάνοντας θεό τους το χρήμα, Μεγαλοτραπεζίτες, Απατεώνες Επιχειρηματίας και όλους αυτούς που διαπλεκόμενοι δημιούργησαν τον Βούρκο που αποκαλείται σήμερα Ισχύον Κυβερνοπολιτικοεπιχειρηματικό Σύστημα.

  43. LEWNIDAS avatar
    LEWNIDAS 18/12/2010 10:22:24

    http://www.doctv.gr/page.aspx?itemID=SPG411

    για να μην γραφουμε χαζομαρες