#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2013 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μερικές σκέψεις εν όψει της ανακεφαλαιοποίησης των τραπεζών…



Του Κώστα Ροδινού

Το ελληνικό τραπεζικό σύστημα, όπως το ξέραμε, θα πρέπει να το ξεχάσουμε.  Φέρει μεγάλη ευθύνη για  τον τραγέλαφο που δημιούργησε την  φούσκα της ελληνικής οικονομίας και ως εκ τούτου πλήρωσε και βαρύ τίμημα.

Το "κούρεμα", στην πραγματικότητα  ξεγύμνωσε   τους Τραπεζίτες κι έδειξε πόσο προβληματικά ήταν όλα τα ελληνικά πιστωτικά ιδρύματα,  αλλά ταυτόχρονα τους έδωσε και την ευχέρεια να δικαιολογήσουν μέρος των ζημιών τους. Αργά ή γρήγορα θα έσκαγε η φούσκα ανεξάρτητα από Μνημόνια, αν και το σκάσιμο δεν  θα ήταν τόσο βίαιο.

Διαχρονικά, τεράστιες είναι οι ευθύνες (ενδεχομένως και ποινικές),  όσων πέρασαν από την Τράπεζα της Ελλάδος (οι οποίοι είχαν και την εποπτεία του τραπεζικού συστήματος), αλλά και των ίδιων των τραπεζιτών, ιδιωτών και μη.

Δεν είναι μακριά  ο καιρός των …διακοποδανείων, των…φοιτητοδανείων και των…..γαμοδανείων.

Να μην αναφέρω τον πλήρη εκτροχιασμό των στεγαστικών και τις γνωστές συναλλαγές κάτω από το τραπέζι.

‘Η τα θαλασσοδάνεια  σε κόμματα, επιχειρήσεις του «αέρα» και άλλους γνωστούς και άγνωστους μεγαλοσχήμονες…

Ή τις πιστωτικές κάρτες που χορηγούσαν ….αφειδώς με κιόσκια στο δρόμο…

‘Η τα bonus στα μεγαλοστελέχη και τα golden boys…

‘Η την χωρίς όριο επέκταση και όχι μόνο σε τραπεζικές δραστηριότητες…

Ο κατάλογος είναι ατελείωτος….

Προφανώς δεν φέρουν ευθύνη μόνον  οι τραπεζίτες, αλλά και όσοι προσεφέρθησαν  ως θύματα…

Βέβαια, οι τράπεζες δεν κάλεσαν κανέναν στο πάρτυ, την εποχή των παχέων αγελάδων, όμως τώρα  στέλνουν το λογαριασμό της σωτηρίας τους στον έλληνα φορολογούμενο.

Επειδή εμείς θα αναλάβουμε  το τίμημα της διάσωσής τους, δικαιούμεθα να μάθουμε  «που πήγαν τα λεφτά;»

Θεωρώ, λοιπόν, ότι είναι υποχρέωση της κυβέρνησης να το διασφαλίσει αυτό πριν από την ανακεφαλαιοποίηση.

Από την άλλη πλευρά, επειδή ακριβώς τον λογαριασμό  θα τον πληρώσουν οι φορολογούμενοι, καλόν είναι να τεθούν και ορισμένες προϋποθέσεις ώστε να μην επαναληφθούν οι γνωστές πρακτικές του παρελθόντος.

Για να γίνω σαφής:

Τα χρήματα τούτη τη φορά θα είναι λίγα  και για το λόγο αυτό  η ρευστότητα δεν πρέπει να σπαταληθεί ....

Για να πιάσει τόπο θα πρέπει, κατά προτεραιότητα, να χρηματοδοτηθούν δραστηριότητες που:

-ενισχύουν τον πρωτογενή τομέα

-δημιουργούν θέσεις απασχόλησης

-στηρίζουν έργα υποδομής

-υποβοηθούν τον δευτερογενή τομέα

-διευκολύνουν τον εξαγωγικό προσανατολισμό.

-συμβάλλουν στην ενίσχυση της επιχειρηματικότητας

-προσφέρουν ευκαιρίες σε νέους επιχειρηματίες

-βοηθούν τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις να ξανασταθούν στα πόδια τους.

Δυστυχώς, ο τρόπος διακυβέρνησης της χώρας στα χρόνια της Μεταπολίτευσης εμπότισε με διαπλοκή το DNA των Ελλήνων, τους έκανε να θεωρούν αυτονόητες τις μίζες, τα θαλασσοδάνεια και όλα όσα, εν τέλει,  μας οδήγησαν εδώ.

Δεν θεωρώ ότι θα πάψουν σύντομα να είναι μέρος της ελληνικής πραγματικότητας.

Δεν αλλάζουν οι νοοτροπίες ετών. Πόσο μάλλον  όταν ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια πρόσωπα.

Για να διορθωθεί το κακό που έγινε, απαιτεί συστηματική δουλειά από ολόκληρο τον κρατικό μηχανισμό και αυτό δεν μπορεί να γίνει με την υφιστάμενη μορφή του.

Οι εποπτικές αρχές πρέπει να συνειδητοποιήσουν τη  σοβαρότητα του ρόλου τους..

Οι έλεγχοι πρέπει να είναι συστηματικοί.

Το νομοθετικό πλαίσιο πρέπει να αλλάξει και να εκσυγχρονισθεί.

Οι ποινές για τους παραβάτες να αυστηροποιηθούν.

Δικαίως ο κόσμος  θέλει να αποδοθούν ευθύνες. Όμως, δεν αρκεί μόνο να μάθουμε το που πήγαν τα χρήματα, αλλά πρέπει να είμαστε βέβαιοι για το που θα πάνε τα επόμενα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αργατεία avatar
    αργατεία 19/04/2013 11:03:39

    κ.Ροδινέ για το κατ'ευφημισμό "πολιτικό σύστημα" της μεταπολίτευσης και τους πολιτικούς του δεν βλέπω γράφετε κάτι τσουχτερό πολύ θολά και γενικόλογα (οι Έλληνες μαθανε αυτό και εκείνο), θέλω να πιστεύω πως είναι απλή παράληψη δίχως δόλο..:))) έχουν ονοματεπώνυμα οι ευθύνες και αυτές ξεκινάνε ΠΑΝΤΑ από την κορυφή. Όταν χάνει ο στρατός σου την μάχη δεν κατηγορείς τους στρατιώτες αλλά τους στρατηγούς για την ανικανότητά τους να οργανώσουν και εκπαιδεύσουν τον στρατό....τα υπόλοιπα είναι φθηνά άλλοθι, με αυτές τις λογικές η Ελλάδα θα παραμείνει μπανανία....λυπάμαι πολύ!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αργατεία 19/04/2013 16:13:46

      μα είναι δυνατό σε κάθε άρθρο να κάνουμε μια γενική κριτική της μεταπολίτευσης;
      Τα έχουμε πεί χιλιάδες φορές αυτά.

  2. nikos avatar
    nikos 19/04/2013 11:10:50

    IQ...ποντικιού. Ο Έλληνας πιάστηκε στην φάκα. Καλή Ανάσταση!

  3. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 19/04/2013 11:27:23

    "επειδή ακριβώς τον λογαριασμό θα τον πληρώσουν οι φορολογούμενοι"

    Ισχύει συνεπώς τό "αποφασίζωμεν καί διατάσσωμεν" εν συνδυασμώ τού "μαζί τά φάγαμε"- τού ευτραφούς ομοτράπεζού σας προφανώς.

  4. Φελίζα avatar
    Φελίζα 19/04/2013 11:42:38

    Πουθενά δεν αναφέρεται στο άρθρο, ο ρόλος της κεντρικής τράπεζας και της ηγεσίας της επομένως, που είναι η ίδια από το 2008 (αν δεν κάνω λάθος).
    Άμοιρη ευθυνών η Τράπεζα της Ελλάδος για τον κατήφορο του τραπεζικού μας συστήματος και τις "προσφορές" των τραπεζιτών;

    • akenaton avatar
      akenaton @ Φελίζα 19/04/2013 13:20:51

      "Διαχρονικά, τεράστιες είναι οι ευθύνες (ενδεχομένως και ποινικές), όσων πέρασαν από την Τράπεζα της Ελλάδος (οι οποίοι είχαν και την εποπτεία του τραπεζικού συστήματος), αλλά και των ίδιων των τραπεζιτών, ιδιωτών και μη."
      Αγαπητή Φελίζα, το λέει ο άνθρωπος! Πόσο πιο ξεκάθαρα να το γράψει! Ενδεχομένως και ποινικές ευθύνες βλέπει, τι άλλο να πει;

      • Φελίζα avatar
        Φελίζα @ akenaton 19/04/2013 17:50:53

        Έχετε δίκιο, ζητώ συγνώμη από τον αρθρογράφο.

  5. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 19/04/2013 12:30:13

    κ. Ροδινε, διαβαζω οτι για την επανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων εχουν διοχετευτει περι τα 350 δις. Διαβαζω επισης οτι απο αυτο το ποσο τα 150 δις αφορουν στην στηριξη των καταθεσεων. Εαν τουτο ισχυει, μπορειτε να μας εξηγησετε παρακαλω τι εγιναν τα υπολοιπα 200 δις ; Και μια ακομα ερωτηση. Μπορειτε να μας πειτε παρακαλω τι προκειται να συμβει με τα ασφαλιστικα ταμεια ;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Μ.Γ 19/04/2013 16:15:26

      αν σας πω οτι δεν ξέρω, θα με πιστέψετε;

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Μ.Γ 19/04/2013 17:17:05

      τι να έγιναν αγαπητέ φίλε, προφανώς σε ξένες ιδιωτικές τράπεζες, σε hedgefunds και κάθε λογής επενδυτές μάλλον θα πήγαν, στους λεγόμενους δανειστές, δεν μπορεί να κάνανε φτερά και να πέταξαν. κάναμε ότι περνάει από το χέρι μας να σωθούν οι γερμανικές τράπεζες και όχι μόνο με κόστος σχεδόν 3500 αυτοκτονίες, υψηλή ανεργία, πτώση μισθών κατακόρυφη και του βιοτικού επιπέδου, καταστροφή ασφαλιστικών ταμείων κλπ, ε τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια....

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Μ.Γ 20/04/2013 18:33:16

      Μάλιστα...
      Να ανησυχήσω πχ για την ΕτΕ;
      Που τα μισά από όσα χρειάζεται για την ανεκεφαλοποίηση τα έδωσε στο Mega & στα κόμματα;
      Αλλά πρέπει να ανησυχήσω εγώ;
      Γιατί θα έρθει κάποιος ξένος ή θα κλείσει και δεν θα παίρνουν τα παιδιά του συστήματος και οι κολλητοί με τηλέφωνο δάνεια;
      Ωραία λοιπόν.
      Αύριο το πρωί κάθε Δ Υπάλληλος και κάθε συνταξιούχος (ΟΓΑ ΙΚΑ Δημοσίου κλπ) να δώσει για την ΕτΕ μια σύνταξη για να "σωθεί" αφού όμως πρώτα μας πουν τι έδωσε το κανάλι ως εγγύηση για να πάρει το δάνειο.
      Αντε πια με το δούλεμα.

      ΥΓ

      το χρέος της χώρας αντί να μειώνεται με τις θυσίες τα κουρέματα και τις αυτοκτονίες τα τελευταία 5 χρόνια συνέχεια αυξάνεται γιατί οι πολίτες ως εγγυητές δανείζονται εκατοντάδες δις που πέφτουν στο βαρέλι δίχως πάτο των Τραπεζών χωρίς να πέφτει ούτε 1 € στην πραγματική οικονομία...

  6. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/04/2013 13:14:31

    Θέλω γαμοδάνειο τώρα.
    Ετοιμάζομαι να παντρέψω το γιό μου, και με έβαλε να καταρτίσω τον προυπολογισμό. Μη γίνω ρεζίλι στους κουμπάρους...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Uncle Stgm 19/04/2013 16:04:58

      Θείε,
      αν είναι να πάθεις τέτοιο ..χουνέρι, να μας το πείς ...εγκαίρως να βγάλουμε ...δίσκο!
      Να κάνουμε κανένα ...τηλεμαραθώνιο!
      Θα δώσουμε το ...κατιτίς μας να σωθεί η ...αξιοπρέπεια!!!

    • Αμφιβολία avatar
      Αμφιβολία @ Uncle Stgm 19/04/2013 16:53:20

      @Uncle Stgm

      Συγχαρητήρια! Άντε και παππούς, με το καλό!

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Αμφιβολία 19/04/2013 17:29:13

        Thanks!
        Για δες καιρό που βρήκε να παντρευτεί ο μπαγάσας το λιοντάρι μου (που λέει και ο ..."Μεγαλοπρεπής")

        • akenaton avatar
          akenaton @ Uncle Stgm 19/04/2013 19:04:04

          Με το καλό ο γάμος, και σύντομα παππούς με λιονταράκια!

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Uncle Stgm 19/04/2013 23:55:35

      Θεῖε,τά γαμοδάνεια εἶναι προσωπικά.Ἡ Θεία τό ξέρει;

  7. cp avatar
    cp 19/04/2013 13:56:26

    Αγαπητε Κε Ροδινέ ,
    Εχετε απόλυτο δίκιο . Μήπμπως βλέπουμε καθαρά όμως το σύμπτωμα και όχι την ασθένεια ?
    Η Ελλάς τα μεταπολιτευτικά χρόνια ,κυρίως μετά την εισδοχή μας στην ΕΟΚ δεν είχε ένα αξιοπρεπές αναπτυξιακό σχέδιο . Το αναπτυξιακό σχέδιο θάφτηκε στις χωματερές και η ταφόπλακα της οικονομίας ήταν οι αθρόες επιδοτήσεις.
    Συνεπώς "για να κινηθεί η αγορά" , έπρεπε να δίνονται πάσης φύσεως δάνεια αντί των επενδύσεων !
    Η λέξις ΔΑΝΕΙΟ αντικατέστησε την έννοια επένδυση !
    Δυστυχώς και οι "υγιείς" τράπεζες έγιναν σουπερμάρκετ και διέλυσαν την οικονομία διότι τα περισσότερα προϊόντα τα οποία έπαιρναν οι δανειολήπτες ήταν ,ελέω ευρώ ,εισαγόμενα.
    Χρειαζόμαστε τράπεζες ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΚΟΠΟΥ με βάση ένα ΕΘΝΙΚΟ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΟ ΣΧΕΔΙΟ .
    Αυτό βέβαια έχει και τις οδύνες του. Οι περισσότεροι από τους 70.000 υπαλλήλους των τραπεζών πρέπει να αντικατασταθούν και να προσληφθούν εξειδικευμένα στελέχη ανά κλάδο.
    Εκλεισε πχ η Φιλκεράμ και η Σέλμαν .Κορυφαίες βιομηχανίες στο είδος τους , ποιοτικά άριστες.Δεν θα μπορούσαν να λειτουργήσουν με άλλη διοίκηση?
    Πολλοί νομίζουν ότι τα αναπτυξιακά σχέδια είναι σοσιαλιστικά. Οχι! .
    Η Ελλάδα έχει περιορισμένους πόρους και τομείς αναπτύξεως .Δεν είμαστε ΗΠΑ !
    Χαίρομαι για το άρθρο σας ,όπως επίσης και για ημερίδα του ΕΜΠ την παρακολούθησα πρόσφατα μέσω διαδικτύου στην οποία αναλύθηκε διεξοδικά το συγκεκριμένο θέμα . Είναι μια απόδειξη ότι κάποιοι στην πατρίδα μας σκέπτονται.

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/04/2013 16:33:57

    Σωστά όλα αυτά.
    Όμως, πρέπει να ρυθμιστεί εκ νέου το νομοθετικό πλαίσιο ιδρυσης και λειτουργίας εταιριών.
    Στην εποχή της μηχανογράφησης είναι εγκληματική η σημερινή λειτουργία του Δημοσίου τομέα, Κ.Δ. και Τ.Α.
    Πρέπει να απλοποιηθεί η διαδικασία ίδρυσης Α.Ε. και να αποποινοκοποιηθεί το επιχειρείν.
    Οι μέτοχοι πρέπει να έχουν προσωπική ευθύνη μόνον για τις εργοδοτικές εισφορές κι όχι για ΦΠΑ και προς τρίτους.
    Η Εφορία δε να επεμβαίνει άμεσα και εντος 2/4 μηνών από την λήξη πληρωμής ΦΠΑ για απαίτηση και ρύθμιση. Σε περίπτωση πλήρους αδυναμίας καταβολής του ΦΠΑ να διακόπτει την λειτουργία της εταιρίας. Η αγορά πρέπει να λειτουργεί με παραγωγικές και αποδοτικές εταιρίες.
    Εφόσον δεν υπάρχει δόλος ο μέτοχος δεν φέρει ποινική ευθύνη για την πτώχευση. Έχει την ευκαιρία να προσπαθήσει εκ νέου.
    Απλά πράγματα που στην "φασιστική" Κ. και Β. Ευρώπη έχουν λυθεί.

  9. Αμφιβολία avatar
    Αμφιβολία 19/04/2013 17:00:49

    Να κρατικοποιηθούν οι Τράπεζες, αφού θα ανακεφαλαιοποιηθούν με ΔΑΝΕΙΑ που θα πληρώσουμε εμείς, οι φορολογούμενοι.

    Αυτόν τον μ@λακοπίτουρα τον ΓΑΠ, οι τραπεζίτες τον έριξαν, όταν δήλωσε πως θα "εθνικοποιήσει" (έτσι είχε πει) τις τράπεζες, βάζοντας ΟΛΑ τα ΜΜΕ απέναντί του, αφού είπαν στους ολιγαρχο_καναλάρχες πως δεν θα δουν φράγκο, αν δεν τον πολεμήσουν.

  10. theo1611 avatar
    theo1611 19/04/2013 18:31:48

    Πολύ ωραία τα λέτε κ. Ροδινέ, αν και κάπως στρογγυλοποιημένα (δικές μου κρίσεις).

    Το θεμελιώδες όμως ερώτημα είναι:

    Ποιός και με ποιό τρόπο θα δώσει λύση στα προβλήματα που επισημαίνετε? Αυτοί οι ίδιοι που μας έφεραν εδώ? Με τι προσόντα, περγαμηνές και πείρα?

    Και αν κατά τη γνώμη σας τα διαθέτουν, πότε τα απέκτησαν και γιατί δεν τα χρησιμοποίησαν για να μην φτάσουμε ως εδώ?

    ΥΓ:
    1. Elementary, Dear Watson
    2. Οι δάσκαλοί μου για να με κάνουν μηχανικό που λύνει προβλήματα, έτσι με έμαθαν. Όπως επίσης με έμαθαν να ακούω με προσοχή τις προτάσεις λύσης προβλημάτων από οποιονδήποτε, ιδιαίτερα από τους πεπειραμένους και μη σπουδαγμένους απλούς εργάτες, χειριστές και εργοδηγούς. Επίσης με έμαθαν να είμαι σκληρός και αμείλικτος με τους επαϊοντες, υποβάλλοντας ερωτήσεις για να μάθω από την πείρα τους γρήγορα, αλλά και για να αποφεύγω τα χειρότερα γρηγορότερα!

  11. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 19/04/2013 22:19:25

    κ. Ροδινέ, νομίζω η κριτική σας στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι υπερβολική. Το επιχείρημά σας ''αργά η γρήγορα θα έσκαγε η φούσκα ανεξάρτητα από μνημόνια'' δε μπορεί να τεκμηριωθεί από πουθενά.
    Τα κυριότερα προβλήματα των ελληνικών τραπεζών προέκυψαν μετά την έκρηξη της κρίσης χρέους του δημοσίου τομέα. Η απόσυρση καταθέσεων, η μείωση της ρευστότητας που οδήγησε σε απόλυτη εξάρτηση από την ΕΚΤ, η αύξηση των επισφαλειών είναι αποτέλεσμα των αναγκαίων περιοριστικών δημοσιονομικών πολιτικών προς τιθάσευση των δημοσίων ελλειμμάτων και όχι προβλήματα που δημιούργησε η τραπεζική επέκταση. Αυτό είχε ως συνέπεια τη δυσχέρεια υλοποίησης αναγκαίων ΑΜΚ λόγω της κάθετης πτώσης των μετοχικών αξιών.
    Ακόμα και η συσσώρευση ελληνικών κρατικών ομολόγων στα τραπεζικά χαρτοφυλάκια συνδέεται με την κατάταξη της Ελλάδας στις -αρκετά- αξιόχρεες χώρες από τους οίκους αξιολόγησης. Σχετικά με τα διακοποδάνεια, φοιτητοδάνεια κλπ η κριτική σας είναι σωστή, αλλά το ελληνικό ιδιωτικό χρέος -παρά την αυξητική του τάση- ήταν το τρίτο χαμηλότερο στις χώρες του ΟΟΣΑ, ακόμα και από χώρες με μικρότερο μεγεθος τραπεζικού/ΑΕΠ,το δε μέθεθος του ενεργητικού του ελληνικού τραπεζικού συστήματος/ΑΕΠ αρκετά φυσιολογικό.
    Πορεία ιδιωτικού χρέους χωρών ΟΟΣΑ:
    http://stats.oecd.org/Index.aspx?QueryId=34814
    Σχετικά με το υπόλοιπο μέρος του άρθρου για τη νέα δομή/προτεραιότητες του τραπεζικού συστήματος συμφωνώ.

  12. Noger avatar
    Noger 20/04/2013 09:11:59

    Αλήθεια!! Το Δημόσιο ευθύνεται για την κατάσταση των Τραπεζών ή σίγουρα το αντίστροφο?? Οι Τράπεζες ως βασικοί διαπραγματευτές δεν αγόραζαν τα ομόλογα του Ε.Δ στην πρωτογενή αγορά επί μακρά σειρά ετών και αποκόμιζαν τεράστια κέρδη από τη διάθεση τους στην δευτερογενή ή από αυτά που κρατούσαν στα χαρτοφυλάκια τους δεν έπαιρναν εξαιρετικά καλές αποδόσεις???
    Το Δημόσιο ευθύνεται που μπροστά στην απληστία του κέρδους οι Τράπεζες είχαν δανείσει τι θυγατρικές τους και εκατονταδες άλλες επιχειρήσεις με δεκάδες δισεκατομύρια στις αγορες των Βαλκανίων και τα περισσότερα από αυτά τα δάνεια έγιναν μη εξυπηρετούμενα?? Μήπως τις καλές εποχές δεν είχαν έσοδα από αυτά τα δάνεια (που τα βλέπαμε στους ισολογισμούς τους). Τι φταίει το Δημόσιο ή οι πολίτες αν οι Βαλκάνιοι δανειολήπτες σταμάτησαν να πληρώνουν τα δάνεια τους.
    Φταίει το Δημόσιο αν οι τράπεζες χορηγούσαν δισεκατομύρια ευρώ ναυτιλιακά δάνεια?? Έπεσαν κατακόρυφα οι ναύλοι, έπεσαν κατακόρυφα οι αξίες των πλοίων και μεγάλο μέρος αυτών των δανείων δεν εξυπηρετείται...το ανέλαβε το Δημόσιο (ΤΧΣ) και ειδικότερα ο Έλληνας φορολογούμενος.
    Φταίει το Δημόσια αν κάποιος τζογάρανε αγοράζοντας ομόλογα του ΕΔ στα 60 και 70 προσδοκώντας να τα πουλήσουν στα 90 και 100. Δεν φαντάσθηκαν αυτοί οι ''επαγγελματίες'' ότι μπορεί η αξία να φθάσει στα 20 η 30 και να κατασταραφούν?? Κοροϊδα δηλαδή ήταν οι ευρωπαίοι τραπεζίτες που τα ξεφορτωνόντουσαν μαζικά. Ακούγονται διάφορα παραμύθια ότι δήθεν τους υποχρέωσε το κράτος να αγοράσουν για να στηριχθούν οι τιμές. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά. Ιδιωτικές τράπεζες με μεγάλη εμπειρά των αγορών, των θεσμών υπέκυψαν στις δήθεν πιέσεις??? Ποιός σοβαρός άνθρωπος πιστεύει αυτές τις δικαιολογίες - ανοησίες.
    Καθημερινά βλέπουμε δεκάδες πολιτικούς να απολογούνται για τα πάντα. Ας βγουν στο δημόσιο διάλογο και μερικοί τραπζίτες να απολογηθούν και αν έχουν δίκιο να τους δοθεί. Όχι άλλες σπέκουλες και παραμύθια πια. Το Δημόσιο και οι πολιτικοί έχουν τεράστιες ευθύνες και τους καταλογίζονται καθημερινά. Έχουν όμως τεράστιες ευθύνες στον τομέα τους όλες οι διοικήσεις των Τραπεζών μας.
    Αυτά γιατί χάνεται κιαλο η υπομονή και το κουτόχορτο τελειώνει πλέον.

  13. zame avatar
    zame 20/04/2013 14:34:44

    Οι ζημιογόνες δήθεν τράπεζες ΕΓΙΝΑΝ ζημιογόνες,
    αφού πρώτα ΣΥΣΣΩΡΕΥΣΑΝ ΤΕΡΑΤΩΔΗ ΚΕΡΔΗ
    και αφου ιδιωτικοποιηθήκαν τα " φυγάδευσαν " αλλού.
    Τα περί ζημιών, συνεπώς, των τραπεζών είναι μύθος.
    Αντίθετα μυθικά είναι τα κέρδη τους.
    Και ΣΑΦΩΣ καλύτερα οι φορολογούμενοι να πληρώσουν τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια των μικρών δανειοληπτών..
    (ενισχύοντας την αγοραστική τους δύναμη & διατηρώντας παράλληλα την συμμετοχή τους στις όποιες οικονομικές & κοινωνικές δραστηριότητες..)
    παρα τα πασης φυσεως θαλασσοδάνεια, μετοχοδανεια..κλπ.
    πού σε καμια περιπτωση δεν προσφέρουν τιποτα στην υγιή ανάπτυξη της κοινωνίας μας..(αν αυτη επιθυμουμε)
    πού αν μη τι άλλο χωρίς την προαπαιτούμενη αγοραστική της δύναμη δεν είναι δυνατόν να κάνει βιώσιμο τίποτα.
    Τουναντίον - άλλα πράγματα- θα θεριέψουν..γιατι πραγματικα η υπομονή και το κουτόχορτο οχι τελειώνει ..αλλά εξαντλήθηκε.
    Ίσως πάλι ποσώς να τούς ενδιαφέρει..