#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2008 23:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μερικά ερωτήματα για τον κ. Μαντέλη

Μετά την κατάθεση Σκαρπέλη (ΟΤΕ, επί ΠΑΣΟΚ), ο οποίος εμμέσως πλην σαφέστατα δείχνει τον πρώην υπουργό Μεταφορών, κ. Μαντέλη, ως ένα από τα πολιτικά πρόσωπα που εμπλέκονται στην «υπόθεση Ζημενς», ο ίδιος επιχείρησε να αναστρέψει την εις βάρος του εικόνα και να διαψεύσει τα δημοσιεύματα του Τύπου. Ουδεμία αντίρρηση. Δεν είναι τα ΜΜΕ που πρέπει να παίζουν το ρόλο του δικαστή. Όμως ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα. Μπορεί να αποδείξει τα αντίθετα ο κ. Μαντέλης και στα παρακάτω ερωτήματα, στα οποία θα τον παρακαλούσαμε να μας απαντήσει;

Πήγε ή όχι, κατά τη διάρκεια προεκλογικής περιόδου, στα κεντρικά γραφεία της Ζημενς Ελλάς (Χαλάνδρι), όπου μίλησε σε εργαζόμενούς της στο Β’ Υπόγειο, στην αίθουσα Forum;

Γνώριζε ότι προηγουμένως ο κ. Μαυρίδης, ο οποίος χαρακτηρίζεται από στελέχη της Ζημενς Γερμανίας ως ένας εκ των διαχειριστών των «μαύρων ταμείων» της εταιρείας, είχε στείλει e-mail στους εργαζόμενους για να παραβρεθούν στην συγκέντρωση;

Γνώριζε ότι οι εργαζόμενοι προσκαλούνταν και σε άλλες προεκλογικές εκδηλώσεις του, επίσης με e-mail;

Τέλος, ας επιβεβαιώσει ή ας διαψεύσει και το εξής: Ισχύει ή όχι ότι στενό συγγενικό του πρόσωπο είχε προσληφθεί στην Ζημενς Com;

Εμείς εδώ είμαστε. Και στο μεταξύ διαβάστε τα Έντεκα ερωτήματα για την Siemens αναζητούν απάντηση καθώς και Τα έντεκα ερωτήματα για την Ζήμενς που έγιναν δεκαπέντε. Για να δείτε πως απαντιούνται ένα – ένα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. D.E. avatar
    D.E. 30/05/2008 03:16:39

    Mαντέλης... O Tάσος για τους φίλους... Kεφαλονιά...
    άσπονδος "σύντροφος" του μακαρίτη Aν. Tρίτση...
    σε υψηλόβαθμη θέση στον OTE του Tόμπρα...
    Σε υψηλόβαθμη θέση στην Oλυμπιακή,
    ένας από τους σημαιοφόρους του Πασοκοσημικού "εκσυγχρονισμού".
    Tώρα διαφημίζεται ότι έχει λάβει μέρος στην σύνταξη
    συντάγματος χώρας που επρόκυψε από την διάλυση της EΣΣΔ.

  2. Τάκης avatar
    Τάκης 30/05/2008 11:49:45

    Ελλάς ολέ ολέ οι κλέφτες σε ποθούν
    οι ρουφιάνοι σε λατρεύουν
    και οι ορθόδοξοι σ'εκπροσωπούν

  3. thanos avatar
    thanos 30/05/2008 13:54:04

    File Factorx kalhmera.

    Thn stigmh pou kai alloi ypopshfioi phgane na milhsoun proeklogika sth Zhmens...pou einai to lathos? Kai kata poian logikhn kapoios den epitrepetai na vriskei douleia an tyxei kai einai sygenhs voulevth? Stous xwrous douleias den phgainei h Paparhga,Alavanos se proeklogikh periodo?

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 30/05/2008 14:02:24

    Προς thanos: Φιλε Θάνο, όταν είσαι υπουργός Μεταφορών και από την υπογραφή σου εξαρτάται αν θα πάρει μια πολυεθνική ή ελληνική εταιρεία μια ή πολλές μεγάλες δουλειές του Δημοσίου, όχι μόνον δεν πηγαίνεις στην εταιρεία να μιλήσεις, αλλά ούτε απ'έξω δεν περνάς. Πόσο μάλλον, δεν δέχεσαι να προσληφθεί ο γιός σου στη Σημενς Κομ. Αυτά βέβαια, είναι η κορυφή του παγόβουνου. Ας μην αναφερθούμε στα πιο σοβαρά. Είναι ενδεικτικά όμως.

  5. exon avatar
    exon 30/05/2008 14:10:59

    παρότι οι απορίες είναι εύλογες καλό θα ήταν να γίνει μια ανασκαφή στα αρχεία για να δούμε ποιος από την κυβέρνηση είχε κρατήσει ποια στάση στο θέμα της προγραμματικής. Γιατί δεν μπορεί να ήταν μόνος.....

  6. Suhoi avatar
    Suhoi 30/05/2008 14:25:59

    Σίγουρα δεν ήταν ο μόνος. Οπως σίγουρα δεν ήταν μόνον οι τηλεπικοινωνίες, στις οποίες η Σημενς (και η Ιντρακομ) έκανε τις μεγάλες μπίζνες. Το ίδιο σίγουρο είναι ότι δεν ήταν μόνον στις περιόδους του κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ-Σημίτη που γίνονταν αυτά. Ηταν και επί Καραμανλή (C4i, μετά πάσης βεβαιότητος), Μητσοτάκη και Α.Παπανδρέου (προγραμματικές). Επίσης, μην ξεχνούμε, η Σημενς, χάρις και στις υψηλές τεχνολογικές δυνατότητές της (χωρίς μίζα όμως, ακόμα κι'αν είσαι καλός, δεν προχωράς) είχε πάρει πολύ μεγάλες δουλειές στην ενέργεια, στο Μετρό, στους δρόμους, στα νοσοκομεία, κ.ο.κ.

  7. Suhoi avatar
    Suhoi 30/05/2008 14:29:03

    Α, και κάτι πολύ σημαντικό: Τα εξοπλιστικά. Δεν υπάρχει τομέας ηλεκτρονικών των Ενόπλων Δυνάμεών μας που να μην είναι μέσα η Σημενς (σε πολλά και η Ιντρακομ). Είναι απολύτως βέβαιον ότι κάποιοι ΠΑΣΟΚοι και Νεοδημοκράτες πρωην υπουργοί Αμύνης γνωρίζουν πάρα πολλά για τον τρόπο που λειτουργούσε η εταιρεία σε αυτό τον τομέα. Για κάποιους εξ'αυτών δεν θα ήταν άσχημο να διερευνηθούν οι προεκλογικές σχέσεις τους με τη Σημενς.

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/05/2008 17:39:13

    Όταν είχαν φέρει επί Μαντέλη τον ελληνοαμερικάνο Μανώλη Φθενάκη για διευθύνοντα σύμβουλο στην ολυμπιακή, ο οποίος έφυγε τρέχοντας, είχε κάνει μια δήλωση ότι ο Μαντέλης ήταν καλός υπουργός. Και προσωπικά είχα μείνει εκεί. Αποδεικνύεται λάθος.

  9. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/05/2008 17:41:16

    Μια επιφύλαξη. Δε θυμάμαι αν τελικά ο Φθενάκης είχε μιλήσει θετικά για τον Καστανίδη κι όχι για το Μαντέλη.

  10. ανωνυμη των7.30 avatar
    ανωνυμη των7.30 30/05/2008 18:10:35

    καλά, κανείς εδώ μέσα δεν έμαθε τον θάνατο του Ελεφάντη?

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/05/2008 18:26:09

    Όχι εγώ πρώτη φορά το ακούω.

  12. pothelo delareit avatar
    pothelo delareit 31/05/2008 00:21:42

    NAI GIA NA DO THA APANTISI O MANTELAKOS STA EROTIMATA THA PERIMENO

  13. Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) avatar
    Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) 31/05/2008 10:10:24

    Δεν είναι ένας από τα παιδία του Σημίτη (με Βερελή ,κλπ ) που μπέρδεψαν τα εκατομμύρια κυβικά Φ.Α. με τα δισεκατομμύρια το 93-94 και τα έκαναν ΣΚΑΤΑ(βλεπε ΑΗΣ Φλώρινας κλπ ) .Άξιο το πάχος του .

  14. Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) avatar
    Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) 31/05/2008 10:31:48

    Τότε τα Πασοκια με μαντελιδες,εξαρχο ,γκεκιδες και αλλα σκ.. ξεκίνησαν όπως παραπάνω,
    τώρα οι Νεοδημοκράτες του Τάκη και Κίμωνα τα τελείωσαν με

    http://www.dei.gr/ecPage.aspx?id=4447&nt=18&lang=1

    η ξεφτίλα θα συνεχίζεται με την ανακοινώσει της Δευτέρας 1.6.08 .

  15. Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) avatar
    Ν.Δ.Σ.(ΑΤΑΚΤΟς ) 31/05/2008 11:09:47

    http://www.avgi.gr/cgi-bin/hwebpressrem.exe?-A=491108&-w=&-V=hpress_int&-P

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/05/2008 13:50:49

    ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ, ΤΩΡΑ, ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ!!!!