#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2011 16:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μειώσεις μισθών και συντάξεων ζητά ο Καρατζαφέρης



Μειώσεις μισθών και συντάξεων στα 300 ευρώ πρότεινε ο Γιώργος Καρατζαφέρης πριν από λίγο στη Βουλή. Ο «άνθρωπος» πλέον της κυβέρνησης επιβεβαιώνει και τον τίτλο του «λαγού» που του έχει αποδοθεί, ενώ αίσθηση προκαλεί ο λόγος του που συμβαδίζει ανοιχτά με τους τεχνοκράτες του ΔΝΤ και καταφέρεται εναντίον εκείνων των χαμηλοσυνταξιούχων που τον έστειλαν στη Βουλή.

 

Η προχθεσινή απαράδεκτη επίθεση εναντίον του Α. Σαμαρά ήταν η επιβεβαίωση της συμμαχίας Παπανδρέου –Καρατζαφέρη.

 

Σήμερα ξεπέρασε και τον…Παπακωνσταντίνου.

 

Είπε στη Βουλή (από τα πρακτικά):

 

«Ξέρετε τι μου είπε ένας Σλοβένος συνάδελφος; Μου είπε: «Εμείς εδώ έχουμε μέσο όρο 300 ευρώ σύνταξη, ενώ εσείς έχετε 700 ευρώ! Πώς θα πείσω το Σλοβένο πολίτη να συνεισφέρει;» Ένας, πάλι, Γερμανός μού είπε ότι από την ημέρα που μπήκαμε στο ευρώ, στη Γερμανία έχει δοθεί 5% αύξηση στους δημοσίους υπαλλήλους, ενώ στην Ελλάδα 31%!. Πώς θα πειστεί ο Γερμανός να δοθούν στην Ελλάδα κι άλλα λεφτά; Χρειάζονται λοιπόν απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα. Ερωτώ: Είμαστε έτοιμοι να απαντήσουμε σε όλα αυτά τα πρακτικά ερωτήματα και να τους αντιμετωπίσουμε; Ή θα συνεχιστούν τα “κρεσέντα” μέσα στην Αίθουσα –που θέλω να πιστεύω ότι είναι στιγμιαία και δεν αποτελούν μόνιμη πολιτική;

Γι’ αυτό λοιπόν σας εγκαλώ! Όχι κλάψες και ευχές, περισσότερη αποφασιστικότητα και αποτέλεσμα!

 

Δηλαδή, κόψτε μισθούς και συντάξεις.

 

ΠΑΣΟΚοΛΑΟρθόδοξοι να τον χαίρεστε….

(οι υπόλοιποι ούτως ή άλλως δεν τον ψηφίζουν…)

Αntiκοινοβουλευτικός

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. black sea avatar
    black sea 21/06/2011 16:29:04

    Δεν μας είπε όμως πόσα χρήματα παίρνει ο Γερμανός και πόσα ο Ελληνας ο πατριώτης του κώλου!

    • madprof avatar
      madprof @ black sea 21/06/2011 18:54:59

      Ένας ελεεινός καιροσκόπος, Δημαγωγός που πουλάει το τρίπτυχο «πατρίς-θρησκεία-οικογένεια» συνεπικουρούμενος από τους Τράγους και τα οικονομά !.
      Πόθεν έσχες του οικογενειακού-επιχειρηματικού του δενδρυλλίου ζητήσε, εκ των υστέρων ως συνήθως, άλλος Σωτήρας ...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ black sea 21/06/2011 20:02:04

      Και δεν μας είπε και τις τιμές των προϊόντων στη Γερμανία.

  2. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 16:30:39

    Αυτές τις αερολογίες ΤΙΣ ΕΙΠΕ στο Φωτόπουλο της ΔΕΗ όταν τον είχε συναντήσει με τα χαράς στο γραφείο του ;
    Μήπως θέλει να κόψει πρώτα τα δικά του χιλιάρικα κάθε μήνα και τη δική του σύνταξη και ν'αφήσει αυτές των 700 ;

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 16:31:08

    Μήπως έχουν μέσο όρο 1.300 ευρώ σύνταξη στη Σλοβενία και του έφυγε ο άσσος;
    Ξέρει ο κ. Καρατζαφέρης το ΑΕΠ ανά κάτοικο τής Σλοβενίας; Είναι 20 % πάνω από το Ελληνικό.

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 21/06/2011 16:31:58

    Πιθανότατα μπέρδεψε τη Σλοβενία με κάποια άλλη χώρα.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Ο Θείος 21/06/2011 17:23:24

      ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΕΡΟ . ΜΠΕΡΔΕΨΕ ΤΗΝ ΣΛΟΒΕΝΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΛΟΒΑΚΙΑ.

  5. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 16:32:11

    Πάλι καλά που λέγεται και Λαϊκός - Συναγερμός το κόμμα του !
    Ξύπνα Λαέεεεεεεεεε

  6. dadelos avatar
    dadelos 21/06/2011 16:33:04

    Μιλανε ολοι μιλανε και οι .......

  7. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 21/06/2011 16:33:19

    Ντρέπομαι για πολιτικούς σαν τον Καρατζαφέρη, υποτιμά τη νοημοσύνη κάθε έλληνα ξεχωριστά με τη συμπεριφορά του.
    Και είναι κρίμα γιατί στο κόμμα του υπάρχουν και κάποιοι αξιόλογοι πολιτκοί.
    Ο άνθρωπος, είναι κανονικό αποκούμπι της κυβέρνησης, τέτοια κατάντια δεν τη φανταζόμουν.
    Αυτά όμως, να τα βλέπουν όσοι "τσιμπάνε" στο πατριδεμπόριο

  8. peter13 avatar
    peter13 21/06/2011 16:34:51

    Πω πω να χαρω εναν πατριωτη, να ζησει αυτος με 300 ευρω και μετα να το παιζει οτι γουστάρει. Σαν πολλα πολλα δεν μας τα λεει τελευταια

  9. Serbetis avatar
    Serbetis 21/06/2011 16:37:27

    Εγω Ακομη αναρωτιεμαι , γιατι να παρουμε δανειο?
    50 δις εισπρατει το κρατος
    23 δις ειναι μισθοι και συνταξεις
    27 δις μενουν για λοιπες υποχρεωσεις !
    Γιατι να παρουμε 200 δις δανειο ?
    Τοσα ειναι αυτα που λειπουν απο τους ψευτο Μεσσιες , τους Βρομο απατεωνες ? Ε οχι !!!!

    • Ένας avatar
      Ένας @ Serbetis 21/06/2011 18:45:34

      20 δις μισθοί
      7 δισ συντάξεις
      20 δις επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων
      9-13 δις υπόλοιπες υποχρεώσεις

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/06/2011 16:49:34

    Μα ο κωλοτούμπας φίλοι μου πούλαγε ΓΑΛΑΤΑ , ΚΟΡΝΕΔΕΣ ΚΑΙ ΣΑΜΑΛΙ, απ' εκεί τα οικονόμησε τι νομίζετε; Oτι είναι σας εσάς που παρακαλάνε να μπείτε στο δημόσιο; Ε λόγω του ότι ήταν ομορφάντρας και λαλίστατος είχε μπλέξει μία περίοδο και ως προαγωγός μοντέλων ,απ' εκεί όμως μ' ένα σαλτάρησμα βρέθηκε στα κερδοφόρα επαγγέλματα του δημοσιογράφου- εκδότη. Όχι για πονηρούς λόγους απλά να παίρνει και αυτός καμιά προεκλογική προσφορά από κανέναν ΕΡΓΟΛΑΒΟ που δεν έχει δική του εφημερίδα.

    • EPICOUROS avatar
      EPICOUROS @ ΣΠΥΡΟΣ 21/06/2011 18:42:38

      ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ 47 ΣΠΙΤΙΑ ? ΤΟ ΔΟΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ.

  11. rocco avatar
    rocco 21/06/2011 16:57:03

    Πρέπει να είμαστε ένας λαός ηλιθίων αφού εδώ και σχεδόν 40 χρόνια ψηφίζουμε όλους αυτούς .Οι τοποθετήσεις όλων αυτών (βουλευτών - υπουργών) τις τελευταίες μέρες είναι για γέλια και για κλάματα. Ανίκανοι , χωρίς παιδεία , άτολμοι , ασυνεπείς , τυχοδιώκτες , βάρβαροι ,,,,,,,και πολλά άλλα . Απορώ με τον εαυτό μου ,πρώτα , τι ψήφιζα όλα αυτά τα χρόνια . Είμαστε σε βαθιά ύπνωση !!!!!

  12. anonymous avatar
    anonymous 21/06/2011 16:57:03

    Γιατί οι αγρότες, οι αυτοκινητιστές, οι του ΤΕΒΕ και λοιποί αυτοαπασχολούμενοι που βγαίνουν στα 65 στη σύνταξη και παίρνουν 300 Ευρώ στο πηγάδι κατούρησαν;
    Σε άλλη ανάρτηση ανεβάσατε πίνακα από τον οποίο προκύπτει ότι οι δαπάνες των ασφ. ταμείων εκτίναξαν το έλλειμμα. Καιρός να μειωθούν περαιτέρω. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει οι δικαστές οι στρατιωτικοί και διάφορες άλλες κατηγορίες να έχουν συντάξεις πάνω από 1500 Ευρώ. 1500 Ευρώ θα έπρεπε να είναι η οροφή.
    Το σύστημα καλώς ή κακώς δεν αντέχει και καλώς ή κακώς οι σημερινοί συνταξιούχοι είναι αυτοί που ως εργαζόμενοι-συνδικαλιστές-ψηφοφόροι κλπ. το έφεραν σε αυτά τα χάλια.

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ anonymous 21/06/2011 18:01:09

      Πες μας τι πίνεις ΤΩΡΑ!

      • anonymous avatar
        anonymous @ Lichnee 21/06/2011 18:26:37

        Απάντησε επί της ουσίας και άσε τα χόρτα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Lichnee 21/06/2011 18:26:47

        ο καδρόνις είναι ...

        • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
          ΠΙΛΟΤΟΣ @ αλλενάκι 21/06/2011 21:00:04

          Εκεί να δείς ξε-φούσκωμα της αγανάκτησης ... :)

    • madprof avatar
      madprof @ anonymous 21/06/2011 19:12:43

      Ναϊf όλο το σχόλιο για μην πω κακόβουλα διαστρεβλωτικό. Οι αγρότες δεν πλήρωναν εισφορές έως πρόσφατα ενώ οι του ΤΕΒΕ και λοιποί αυτοαπασχολούμενοι παίρνουν από 600 και πάνω !.

      • anonymous avatar
        anonymous @ madprof 21/06/2011 21:54:19

        Διαστρεβλωτικό καθόλου. Υπήρχε εισφορά υπέρ ΟΓΑ σε όλα τα χαρτόσημα του δημοσίου. Όσο για τους συνταξιούχους τους ΤΕΒΕ εμένα η γιαγιά μου έπαιρνε πολύ λιγότερα από 500. Για τους συνταξιούχους του ΤΣΑ ας το ξεχάσουμε καλύτερα.

  13. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 21/06/2011 16:58:38

    Με τόση φόρα απ'τις αλεπάλληλες κωλοτούμπες του, δύσκολα σταματάει πλέον ο "μορφονιός" και πατριδοκάπηλος πλανευτής του κόσμου. Όσο πάει και ξεσαλώνει πάντως.
    Αν γίνουν σύντομα εκλογές,θα βλέπει τη νέα βουλή μόνο με κυάλια..

  14. ΔΙΑΥΓΑΣΗ avatar
    ΔΙΑΥΓΑΣΗ 21/06/2011 17:05:20

    μην ασχολείστε με τον καρατζαroger rabbit

  15. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 17:05:29

    Στην καλύτερη να την βλέπει απέξω γιατί από Κορυδαλλό δεν έχει οπτική επαφή...

    • man8os avatar
      man8os @ ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 18:01:34

      Στην καλυτερη θα παρει 4%, στη χειροτερη δε θα τη βλεπει γιατι θα βλεπει Κορυδαλλο.

  16. Κυνηγός avatar
    Κυνηγός 21/06/2011 17:06:16

    Τα απόκρυφα του κωλοτούμπα.
    Δείτε πως τον ¨ξεβρακώνει¨ ο πρώην περιφερειάρχης Κρήτης και μέχρι πριν κομματικό στέλεχος του ΛΑΟΣ, Γιώργος Καρτσώλης.

    http://dexiextrem.blogspot.com/2011/06/blog-post_8702.html

  17. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 21/06/2011 17:08:03

    ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 95% ΤΩΝ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑΝ

  18. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 17:08:49

    Πάμ πλατεία ;

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΙΛΟΤΟΣ 21/06/2011 17:55:22

      Ήμουν εχτές στο Σύνταγμα. Ελάχιστοι συγκεντρωμένοι μπροστά στον άγνωστο Στρατιώτη που χωρούσαν πάνω στο πεζοδρόμιο. Ξεφουσκώνει το κίνημα. Επιπλέον λόγω έλλειψης προτάσεων δεν έχει λόγο ύπαρξης.
      Αλήθεια το δεν πληρώνω τι έγινε; Εξαφανίστηκε.

  19. JORDAN avatar
    JORDAN 21/06/2011 17:17:17

    NA KOΨΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ.
    15.000 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑΚΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΜΗΝΑ+ ΤΑ ΕΧΤΡΑ
    15.000Χ300=
    ΕΝΩ Ο ΕΥΡΩΠΑΙΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 5.000
    ΝΑ ΚΟΠΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥΣ.ΚΟΙΝΟΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΚΑΝΟΥΝ

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 21/06/2011 17:29:44

    Kαρατζαφέρης= FasistoFrenoia+Ακριτικά Στρατόπεδα Aνέργων 5ετούς Θητείας
    http://bit.ly/kdg7b8

  21. το καρφί avatar
    το καρφί 21/06/2011 17:35:45

    Όποιος μιλάει για μισθούς και συντάξεις, τη στιγμή που οι μίζες που έχουν δοθεί σε υπουργούς και παρατρεχάμενους τα τελευταία 20 χρόνια είναι της τάξεως των δεκάδων δισ., είναι παπαγαλάκι.

    Πρώτα εκκαθάριση στα λαμόγια της βουλής και δήμευση περιουσιών και αφού δούμε τι χρωστάμε ακόμα, να βάλει ο καθένας πολίτης τον οβολό του. Η απόλυτη ξεφτίλα να συζητάμε για μειώσεις μισθών και συντάξεων πριν ξεκαθαρίσουμε πόσα έφαγαν τα μεγάλα ψάρια.

    • madprof avatar
      madprof @ το καρφί 21/06/2011 19:15:35

      Σωστός

  22. trooper avatar
    trooper 21/06/2011 17:39:19

    άνοιξε το Τριώδιο...τι Καρνάβαλος είναι αυτός!!!!!!

  23. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 21/06/2011 17:49:50

    Και μόνο που λέει τα τοκογλυφικά δάνεια βοήθεια ,δείχνει τον κολοτουμπισμό του τσαρλατάνου κρατικοδίαιτου.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 21/06/2011 17:59:32

      ναι αλλά αυτός λέει ότι:
      1) Δε χρωστάει το κανάλι του στο δημόσιο
      2) Το κόμματα επέστρεψε χρήματα στο δημόσιο
      3) Ότι τα άλλα κόμματα έχουν προεισπράξει την κρατική επιχορήγηση μέχρι και το 2017.
      4) Όταν τα άλλα κόμματα δεν είναι ικανά να βάλουν τάξη στα του οίκου τους πως θέλουν να βάλουν τάξη στην Ελλάδα;
      Τι του απαντάς;

      • madprof avatar
        madprof @ anonymous 21/06/2011 19:29:28

        Οι "επιχειρήσεις" του είναι ατομικές όπως καταλαβαίνεις. Πωλητές έχει και "στελέχοι" πωλήσεων που πουλάνε-προωθούνε την πραμάτια του.
        ΥΓ. Apropo, Τι προσφέρει στο κοινωνικό, πολιτι(στι)κό σύνολο το BerluΚαρατζαφυροκάναλο !, και εδώ να προσθέσω και το κανάλι του ΚΚΕ. Γιατί δεν δίνουν λόγο στους πολίτες ?, δεν οργανώνουν συζητήσεις τέχνης, τεχνολογίας, επιστήμης, πολιτι(στι)κού, κοινωνικού, οικονομικού προβληματισμού-προσανατολισμού ?

      • ΕΛΛΗΝ avatar
        ΕΛΛΗΝ @ anonymous 21/06/2011 23:54:16

        Ρε Ανώνυμε

        Θα σου πω καμμιά κουβέντα του πεζοδρομίου και θα μου πείς οτι κατεβάζω το επίπεδο.

        Επειδή τα λέει ΄΄Αυτός΄΄ σημαίνει οτι είναι και αλήθειες ???????

        Ακουσες μεχρι τώρα καμιά αλήθεια απο το άτομο?????

        Εδώ έφτασε να πει οτι δεν ψήφισε το Μνημόνιο !!!!!!!

  24. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 21/06/2011 17:55:50

    Εξαιτίας πολιτικών νοοτροπιών, όπως του Καρατζαφέρη, απέκτησε αντιδημοφιλία η ελληνική δεξιά και άντλησε τα αντίστοιχα οφέλη η αριστερά.
    Κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό έως ένα βαθμό.
    Μια αριστερά, που όσο παρόμοιες νοοτροπίες συνέπιπταν με τη δεξιά αντίληψη της πολιτικής, άρχισε να προσλαμβάνει αντιδημοκρατικά χαρακτηριστικά, ως προέκταση της ασυδοσίας, που ενέπνεε η σταδιακή ηγεμονία της στο κοινωνικό γίγνεσθαι.
    -Πανεπιστημιακό άσυλο
    -Κακώς εννοούμενος συνδικαλισμός
    -Λαθομετανάστευση
    -Απύθμενος κρατισμός
    -Πολιτισμική πολτοποίηση, στη βάση μιας ιδεολογικής χειραφέτησης
    -και άλλα έντονα αντεθνικά συναισθήματα...
    Και όσο η αγνή αριστερά υποχωρούσε παραδίδοντας προνομιακό πεδίο στην αριστερά της γκλαμουριάς και του απόλυτου δήθεν, τόσο οι έννοιες μεταλλάσονταν:
    Η ανθρωπιά, έγινε ανθρωπισμός
    Ο πατριωτισμός, διεθνισμός
    Η οικολογική συνείδηση, χρυσοφόρα μπίζνα και πάει λέγοντας...

    Η σταδιακή άνοδος της αριστεράς, είναι απόλυτα δικαιολογημένη, εξαιτίας πολιτικών που μεταχειρίστηκαν τη δεξιά ως πεδίο ατομικής αναφοράς (...)

    Τώρα ας υποστούμε τις συνέπειες!


    Υ.Γ. Η αντίδραση της Αλ Σαλέχ, απηχεί ίσως το πως σοβαρεύουν τα πράγματα, όταν προτάσεις κάνει ένας εκπρόσωπος σοβαρού πολιτικού φορέα, με κύρος και ποιότητα σκέψης.
    άλλωστε η γραφικότητα και οι τουφεκιές στον αέρα, όχι απλά δεν τους ενοχλούσαν, αλλά τους ενίσχυαν κιόλας...
    Υ.Γ 2. Ο Καρατζαφέρης εμμέσως ή αμέσως το μεσοπρόθεσμο θα το ψηφίσει

    • madprof avatar
      madprof @ Γιώργος Μεσσηνία 21/06/2011 19:41:20

      Naϊf, αφαιρετικό και ελλειμματικό στο σύνολο το σχόλιο !.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ madprof 21/06/2011 21:01:51

        What ever...
        Την άποψή μου εκφράζω, αυτό πιστεύω, αυτό διατυπώνω...

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ madprof 21/06/2011 21:50:44

        Και χωρίς παρεξήγηση, επειδή είδα ένα απαράδεκτο σχόλιο που έκανες στον Χρήστο:
        Naϊf, ...."στελέχη"!
        Όχι "στελέχοι".
        Γραμματική τρίτης δημοτικού
        Να έχουμε και λίγη αυτογνωσία γαρ!

  25. juliet avatar
    juliet 21/06/2011 17:56:32

    Θα μιλάει και για μειώσεις βουλευτικών συντάξεων ασφαλώς ο ποιητής.Και ποιός του είπε του λαγού ότι θέλουμε τα λεφτά του Σλοβένου ,του Γερμανού ,τα δικά μας τα κλεμμένα θέλουμε ,κύριε ''αυτοδημιούργητε''.Και θέλουμε την Πατρίδα μας να την κυβερνούνε πατριώτες και όχι καρεκλομανείς.Και αν πάρουμε τα κλεμμένα ,στείλουμε μερικούς για εσχάτη προδοσία ,και δουλέψουμε μόνοι μας θα σώσουμε την Πατρίδα μας,σφετεριστή των πατριωτικών ιδεών για το κουστούμι.
    Για το φάγωμα των χρημάτων των ταμείων μόκο.....και μη ξεχάσετε έχει αξιόλογα στελέχη το κόμμα του........αύριο σαν πρόβατα θα πάνε να ψηφίσουμε ότι τους πει ο Ναπολέων και η Ελλάδα ;....θα βγαίνουνε στα παράθυρα να αναλύουνε την ιστορία.Δεν θέλουμε διπρόσωπα ανθρωπάκια ,θέλουμε ΕΛΛΗΝΕΣ με ψυχή και ντομπροσίνη....

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ juliet 21/06/2011 23:59:37

      Αν δεν πάει ο δικός σου και ο δικός μου μισθός στα 300 ευρώ

      Πώς θα μπορεί τότε η Κομανέτσι να πηγαίνει ΜΟΝΟΣ του στον υπουργό Αμυνας (Μειμαράκη) και να απαιτεί να αγορασθούν τα γερμένα υποβρύχια ???????

  26. Γιάννης Ρειχιώτης avatar
    Γιάννης Ρειχιώτης 21/06/2011 18:05:02

    Πολύ σημασία του δίνουμε του ατακαδώρου διαφημιστή. Αφήστε τον να ξεπληρώσει τα δάνεια που έχει λάβει..... Και στη συνέχεια μαζί με την Ντορούλα, τον Αδωνη (μπρρ) τον Κυριάκο, τον Αρούλη (Σαλώμη) θα πάνε όλοι μαζί στα αζήτητα της ιστορίας.
    Αντε γειά Καρατζαφέρη....

  27. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 21/06/2011 18:06:45

    ΕΤΕΡΟΧΡΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΙΣΜΟΙ: Μπορεί κανείς να ζήσει με 400 ευρώ; ρώτησε ένας πολίτης τον Αλογοσκούφη. Όχι! του απάντησε με κυνισμό ο Αλογοσκούφης. Μπορεί και με 300! του λέει τώρα ο Καρατζαφέρης

  28. wb avatar
    wb 21/06/2011 18:13:18

    Μήπως ο κωλοτούμπας Πρόεδρας ξέχασε να μας πει οτι προφανώς οι Σλοβένοι δεν έχουν τόσο πρόβλημα με τα 700€ του συνταξιούχου αλλά μάλλον με τα 7.οοο€ των κόπρων του Eλληνικού Κυνοβουλίου -αναμεσά στους οποίους και η αφεντομουτσουνάρα του- τη στιγμή που ο Σλοβένος πρωθυπουργός
    παίρνει μόλις 3,002 €....
    http://www.breitbart.com/article.php?id=CNG.b0320c064d1eb19c9176b234a046992b.41&show_article=1
    "The average net salary in EU and euro member Slovenia in March was 967 euros while the minimum wage granted to workers was 562 euros."

    Σλοβένικος μέσος 967 και κατώτατος 562.Σλοβένος πρωθυπουργος 3.002.
    Πόσο είναι πλέον ο μέσος και ο κατώτατος αλλα και ποιος αυτός του πορδηπουργού και των κυνοβουλευτικών παρασιτων στο διεφθαρμένο κωλοχανείο της γ-Ελλάδας?

  29. Σ.τ.γ.θ avatar
    Σ.τ.γ.θ 21/06/2011 18:18:26

    Δεν αντέχω άλλο ,απο που πάει για το Δρομοκαϊτιο ; ισως εκει ειναι καλλιτερα...

  30. GIORGOS avatar
    GIORGOS 21/06/2011 18:23:00

    ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΑΤΑΦΕΡΤΖΕΡΗΣ ΠΟΣΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟΙ,ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΟΜΟΣ ΠΕΡΙ ΕΥΘΗΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ,ΑΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΔΙΚΗΜΑΤΑ ΥΠΟΥΡΓΩΝ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΑΣΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥ

  31. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 21/06/2011 18:51:04

    Ετσι ειναι ο Φιλελευθερισμος-Νεοφιλελευθερισμος της ισχυουσας Δεξιας αντιληψης.Μην δηλωνετε "μη γνωστες" ολοι οι αξιολογοι του antinews γραφοντες...Αυτα πρεσβευει η προοδος (οποτε και αν ερθει) του εγγυς μελλοντος...Χαμηλοι μισθοι, εξαφανισμενες συνταξεις, αποταμιευση και συντηρητισμος.Το γεγονος οτι ολα αυτα τα καπηλευεται το ΠΑΣΟΚ, αυτο δεν θα πρεπει να ενοχλει γιατι δεν εχει πολιτικο κοστος η ΝΔ!!!!Ο Κωλοτουμπας, που ενοχλει???Ειναι εντος ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ των ιδεολογικων του (παιδειωθεν) προσανατολισμων....Αυτην ειναι η ΔΕΞΙΑ, για οσους--και κακως--δεν εννοησαν, προσπαθωντας να "υφαρπαξουν" τα σε αυτους ανηκοντα, που το τυχαρπαστο ΠΑΣΟΚ χρησιμοποιει κατα το δοκουν συμφερον...Δουλεια, Πολυ Δουλεια, Οικονομια, Δημιουργια, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ...Διαφωνει κανεις???Κανεις γνησιος ΝΔκρατης της ΓΕΝΕΑΣ που εφτιαξε ΕΛΛΑΔΑ!!!Του Παππου Δηλαδη του ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

    • madprof avatar
      madprof @ ΧΡΗΣΤΟΣ 21/06/2011 20:10:49

      Τι θέλει να πει τω ποιητή : Έχει σχέση "ο Φιλελευθερισμος-Νεοφιλελευθερισμος της ισχυουσας Δεξιας αντιληψης" με το "Δουλεια, Πολυ Δουλεια, Οικονομια, Δημιουργια, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ" και σχεδόν μηδενικό χρέος προσθέτω, που ήταν το του προ "Μεταπολίτευσης" καθεστώτος όραμα, στόχος και επιτυχημένο αποτέλεσμα και το ακολούθησε όσο μπορούσε φυσικά και ο παπ Κ. ?

  32. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 21/06/2011 19:00:19

    ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΕΞΤΡΕΜ ΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΟ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ.

  33. giakobo avatar
    giakobo 21/06/2011 19:05:51

    an eixa kai ego 50 diamerismata tha xariza tin sintaxi

  34. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/06/2011 19:10:16

    ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ (ΣΥΓΚΡΙΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΩΝ ΜΙΣΘΩΝ ΤΙΜΕΣ ΑΓΑΘΩΝ ΚΛΠ.) ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΣΟΦΙΣΤΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΕΘΗ ΣΥΓΡΙΣΙΜΑ ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΜΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ (ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ )ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ Ο ΚΟΣ ΚΑΡΑΝΤΖΑΦΕΡΗΣ ΠΟΣΟ ΑΥΞΗΘΗΚΕ Η ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΜΑΣΤΕ, ΠΟΣΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ Ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ;

  35. λέων avatar
    λέων 21/06/2011 19:18:58

    Το Γουδή είναι πολύ κοντά, δεν το έχουν καταλάβει. Ο Καρατζαφύρερ νομίζει ότι με τις κορώνες του θα την γλυτώσει. Αμ δε!!!!!!!!!

  36. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 21/06/2011 19:52:14

    Ο Καρατζαφερης ειναι εντος των Ιδεολογικων ΝΔκρατικων Τειχων!!!Ας ληφθει υποψειν, ως πραγματικοτητα.Η ΝΔ., ηταν -- ειναι -- θα ειναι., ΚΟΜΜΑ της Ελευθερης Αγορας και Οικονομιας!!!Του Φιλελευθερισμου., που ενιοτε μπορει//ειθισται και κατα το δοκουν, να γινεται Νεοφιλελευθερισμος!!!!Δεν ενοχλουν οι ΔΥ., αλλα δεν αποτελουν ΠΟΤΕ ΤΟ "ΘΕΜΑ".Το θεμα ειναι Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΓΟΡΑ και οι λειτουργιες της....Δεν μπορει---ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ--να βρισκει χωρο στο καθαρο ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΟ ΠΕΔΙΟ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ.Αφηστε τον Καρατζαφερη να λεει οτι θελει επ'αυτου.Εντος ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ.

    • madprof avatar
      madprof @ ΧΡΗΣΤΟΣ 21/06/2011 20:21:02

      Μελέτησε το ποιητικό διαχρονικό έργο τέχνης : "Τείχη" του Κ.Π. Καβάφη και αν και όταν το εμπεδώσεις τα συζητάμε πάλι, χωρίς εγκεφαλικά τείχη στο ακατοίκητο, ελπίζω !.

    • juliet avatar
      juliet @ ΧΡΗΣΤΟΣ 21/06/2011 22:20:49

      @ΧΡΗΣΤΟΣ
      Καβάφης: ΤΕΙΧΗ
      Χωρίς περίσκεψιν ,χωρίς λύπην,χωρίς αιδώ
      μεγάλα κ' υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.

      Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
      Άλλο δεν σκέφτομαι:τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη

      διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
      'Α όταν έκτιζαν τα τείχη πως να μην προσέξω.

      Αλλά δεν άκουσα ποτέν κρότο κτιστών ή ήχον.
      Ανεπαισθήτως μ' έκλεισαν από τον κόσμον έξω.

  37. IXNOS1 avatar
    IXNOS1 21/06/2011 21:38:40

    Εδώ να δείτε τι έχει για τον καρατζαφύρερ να… φρίξετε.
    http://ixnos1.blogspot.com/2009/07/blog-post_6901.html

  38. inkas avatar
    inkas 21/06/2011 21:40:21

    απευθύνω έκκληση προς τους βουλευτές και τους πρώην υπουργούςτης ΝΔ , να μην τον αφήσουν σε χλωρό κλαρί. Ο Σαμαράς μπορεί να τον ξεφτιλίζει κάθε φορά που τον πιάνει στο στόμα του,αλλά ανοίγει διάλογο μαζί του και σε επίπεδο συμβολισμών δεν τον ευνοεί. Πρώτα πρέπει να του την πέσουν μαζικά τα μεσαία στελέχη και το τελευταίο χτύπημα από τον Πρόεδρο. Είναι θρασύδειλος μην τον φοβάστε και πρέπει να αντιμετωπιστεί σαν πολιτικό περιθώριο. Μόνο ο Μειμαράκης του τα έχωσε επειδή προηγουμένως τον έθιξε προσωπικά. Για τον ελληνικό λαό που τον θίγει κάθε μέρα, με τις ναρκισιστικές βλακείες του δεν πρέπει κάποιος να του απαντήσει¨;

  39. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 21/06/2011 22:39:04

    Τώρα ο Βορίδης θα'ναι ο εισηγητής και του μεσοπρόθεσμου;
    Και τι θα πεί στον γέρο πατέρά του, συνταξιούχο ΤΕΒΕ, ;
    - Πάρε 300, γιατί φίλος ο πατέρας , αλλά φιλτάτη η πατρίδα;
    Γκιντί ορέ, πούλεγε κι ο Μακρυγιάννης, πουλημένα τομάρια.

  40. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 21/06/2011 22:43:15

    Ο Πολιτικός που θα μιλάει στα διάφορα εξαπτέρυγα του λουφέ με τους προσδιορισμούς που αρμόζουν στο καταστροφικό για τη χώρα έργο τους μπορεί
    να γίνει Εθνάρχης.
    Αυτό περιμένει η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών για να στηρίξει και να υποστηρίξει.

  41. δημης avatar
    δημης 21/06/2011 23:11:13

    Ε....ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ IQ.......ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΧΕΙ -ΟΥΝ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ......

  42. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 22/06/2011 00:04:13

    Μετά τα Γκάλοπ που ήρθαν περιμένω να πεί ακόμη μεγαλύτερες Μ@@@κιες

    Μιλάμε για τον Π α ν ι κ ό !!!!!!!!!!!!!!!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ ΕΛΛΗΝ 22/06/2011 00:07:38

      Γιώργο (Κομανέτσι) πές αλεύρι

      Ο Μάκης (Βορίδης) σε γυρεύει............