#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/08/2008 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μειώνεται η διαφορά ΝΔ – ΠΑΣΟΚ

Δημοσκοπήσεις που σύμφωνα με πληροφορίες μας θα δημοσιευτούν είτε αύριο είτε τις αμέσως προσεχείς ημέρες εμφανίζουν να μειώνεται πολύ η ψαλίδα ανάμεσα στη Νέα Δημοκρατία και το ΠΑΣΟΚ. Η οποία από τις 4 μονάδες φαίνεται να κατεβαίνει τώρα γύρω στο 2 ή και πιο κάτω (1,6). Είναι φανερό ότι μπαίνουμε σε μια ενδιαφέρουσα και κρίσιμη περίοδο της πολιτικής ζωής. Αν το ΠΑΣΟΚ καταφέρει να κρατήσει τη διαφορά, σκέφτεστε τι έχει να γίνει στις προσεχείς εκλογές;

Από την άλλη μεριά δεν πρέπει να παραβλέπουμε την δεδηλωμένη πρόθεση διαπλεκόμενων κύκλων να «κοντύνουν» κι άλλο το ΠΑΣΟΚ και λιγότερο τη ΝΔ, για να θέσουν υπο τον έλεγχό τους τις εξελίξεις. Θα παίξει λοιπόν, στην πορεία προς τις «διπλές εκλογές» και το «νέο κόμμα», όχι βεβαίως «επιχειρηματιών», αλλά με την υποστήριξη επιχειρηματιών. Αλλά γι αυτά στη συνέχεια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 30/08/2008 17:26:31

    Άνοδο κατά 8,3% κατέγραψαν τα κέρδη του ΟΤΕ το πρώτο εξάμηνο του έτους φτάνοντας τα 300 εκατομμύρια ευρώ, υψηλότερα από ότι είχαν εκτιμήσει αναλυτές.


    Πόσο είπαμε ότι πουλήσαμε τον ΟΤΕ στους Γερμανούς?
    ...όπως φαίνεται λιγότερο και από τα ετήσια κέρδη.

    ΥΓ

    όσο για τις εκλογές πολύ ξέρουν σε όλα τα κόμματα ότι θα είναι οι τελευταίες τους, οπότε δεν βιάζονται, άσε που αν είναι να γίνουν θα γίνουν έως τον Μάρτιο του 2009, για να ελέγχουν μέσο της λίστας οι αρχηγοί το παιχνίδι.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/08/2008 17:46:47

    Μετά τις εκλογές θα έχουμε συγκυβέρνηση ΝΔ ΠΑΣΟΚ μετά την αποχώρηση των μη διαπλεκόμενων από τα 2 κόμματα.

  3. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 30/08/2008 18:05:19

    έτσι και τα βρούνε ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ θα κλάψουνε μανούλες...η δεξιά στο χρονοντούλαπο για τα επόμενα 20 χρόνια.

  4. Νέος avatar
    Νέος 30/08/2008 18:05:36

    Το καλοκαίρι που αλλοιώνεται η σύνθεση του πληθυσμού δεν είναι έγκυρες οι δημοσκοπήσεις

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/08/2008 18:20:24

    ναι αγαπητέ διπλωμάτη και οι Σκοπιανοί στην Αθήνα. :P :P :P
    .
    .
    Πέραν της πλάκας όμως θα σου πω ότι ένα ποσοστό 10-12% από αυτό που δίνουν σήμερα οι δημοσκοπήσεις στο ΣΥΝ ψήφιζε ΠΑΣΟΚ, κυβερνούσε την Ελλάδα κι έφτιαχνε τα ιδεολογικά μανιφέστα του ΠΑΣΟΚ. Ανδρωνόταν ιδεολογικά στον ΣΥΝ και πήγαινε στο ΠΑΣΟΚ. Π.χ. Βούγιας, Παπούλιας (της ΔΕΗ) κλπ. Δεν αλλάζει τίποτε λοιπόν είτε το κάνουν με συγκυβέρνηση είτε ανεπίσημα όπως ήταν όλα τα χρόνια που ΠΑΣΟΚ

  6. ataktos avatar
    ataktos 30/08/2008 19:33:00

    avto fenete katalaban stin "Avgi" ke simera enas neofotistos fostiras sel.7 me tin evkeria psifisis tis shetikis simfonias Poutin -Karamanli gia to South Stream EVGALE Paranoiko ke ton engiro palio dimosiografo tou prohtesinou reportaz alla ke ton Aleko Alabano .
    Avti eki ston SYRIZA ehoun pari aera ta miala tous telios den kseri i aristera ti pini i deksia .

  7. ΓΙΩΡΓΟΣ Α. avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ Α. 30/08/2008 22:42:12

    ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ? ΜΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ? ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΜΙΣΟΥΝΤΑΙ Θ Α Ν Α Σ Ι Μ Α.

    ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΚΑΙ Η ΒΑΣΗ ΚΟΒΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ, ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΕΒΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ?

    ΧΩΡΙΣ ΝΕ ΑΠΟΚΗΡΥΞΟΥΝ ΤΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ 3ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ Η' ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΟΥΝ, ΟΤΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ Σ' ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΩ
    ΕΓΩ Ο ΨΗΦΟΦΟΡΟΣ??
    ΣΤΑ ΨΕΥΤΟΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ 4 ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ??

    ΘΕΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ.....

  8. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 31/08/2008 00:31:20

    πάθατε τη πλάκα σας χωρίς ακόμη να έχει περάσει μπροστά το ΠΑΣΟΚ....καλά τι κομπλεξαρισμένοι είναι οι ψηφοφόροι του ΣΥΡΙΖΑ...για να συνέλθετε ρίξτε μια ματιά στο πόθεν έσχες του αγωνιστή των λαικών μαζών Αλαβάνου...ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΑΣ

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 31/08/2008 05:54:46

    Πρώτη δύναμη, δυστυχώς, η αποχή...

  10. kemen avatar
    kemen 06/09/2008 10:34:30

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΠΑΣΟΚ.ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΧΕΙ ΜΕΛΛΟΝ.ΙΣΤΟΡΙΑ.Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΧΥΜΕΝΗ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.ΦΤΩΧΕΙΑ,ΒΙΑ,ΜΑΤ,ΑΚΡΙΒΕΙΑ,ΑΥΞΗΣΕΙΣ,ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΕΤΕ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΡΙΖΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΚΙΑΛΟ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 5 ΤΙΣ 100 ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ.ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ.