20/10/2009 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μειώνει τη διαφορά ο Σαμαράς



Απόψε – Τρίτη βράδυ - η εταιρία MARC στην τηλεόραση του Alpha, έδωσε τα εξής αποτελέσματα σε δημοσκόπηση για την διαδοχή στη ΝΔ:

 Πρόθεση ψήφου:

 Μπακογιάννη:    32,70%

Σαμαράς:            28,30%

Αβραμόπουλος:  22%

 Στο δεύτερο γύρο:

Μπακογιάννη:  48,50%

Σαμαράς:          43,70%

ΔΞ/ΔΑ:               7,80%

Παρόλο που εμείς τουλάχιστον δεν βάζουμε και το χέρι στη φωτιά για την εγκυρότητα της νέας δημοσκόπησης είναι σαφές ότι ο Α. Σαμαράς μειώνει τη διαφορά σε σχέση με τη χθεσινή της GPO στο Mega.

Επισημαίνουμε ότι αυτή η σφυγμομέτρηση έγινε μετά την χθεσινή εμφάνισή του Σαμαρά στον ΑΝΤ1. Ενώ εκείνη της GPO είχε ολοκληρωθεί πριν βγει στον ΑΝΤ1

Δείγμα 813 ψηφοφόροι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 20/10/2009 21:08:54

    Aκούσατε τον Μεϊμαράκη στο ΜΕGA :
    "Κρητικός είμαι,ξέρετε τη θέση μου..'
    Και κατηγορούσε ως υποκριτές όσους ήθελαν εκλογή από τη βάση. Καλά έλεγαν ορισμένοι εδώ μέσα,ότι ο Βαγγέλης έπαιζε από την αρχή το παιχνίδι της Ντόρας. Ω ρε,ξεφτίλα..

    Για το γκάλοπ: Όσο εμφανίζεται ο Σαμαράς,τόσο θα ανεβαίνει. Σήμερα η Ντόρα επανέλαβε όσα είπε χθές ο Σαμαράς για αναδιοργάνωση του κόμματος... Αυτή είναι που τρέχει απο δω και πέρα..

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Κώστας Θ. 20/10/2009 21:49:22

      Κανονικά, και δεδομένων των... μονοψήφιων ποσοστών τής ΝΔ στην Κρήτη, δεν θα έπρεπε να μειωθεί σημαντικά η εκπροσώπηση Κρητικών στα όργανα του κόμματος;

    • crunch avatar
      crunch @ Κώστας Θ. 20/10/2009 23:30:37

      δε τη βλέπω να τρέχει όμως..κάθε άλλο, αν παρατηρήσει σωστά κανείς..

  2. Παλιός avatar
    Παλιός 20/10/2009 21:14:23

    O Μεϊμαράκης αποτελεί τον ορισμό του ανεπάγγελτου κομματόσκυλου. Πάντα περιμένει τέτοιες στιγμές ώστε να διαπραγματευτεί την εσωκομματική του δύναμη στους μηχανισμούς με τους υποψήφιους. Η εκλογή από τη Βάση του έχει χαλάσει τα σχέδια και ο τύπος έχει απολύτως ξεφύγει. Και φυσικά ντοράκι.

    Μόνο και μόνο για να φύγουν από το προσκήνιο τέτοια άτομα αξίζει να χάσει η Μπακογιάννη.

  3. pressas avatar
    pressas 20/10/2009 21:26:35

    Μια πραγματικά διδακτική φωτο
    http://taxalia.blogspot.com/2009/10/blog-post_8007.html

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ pressas 20/10/2009 22:40:28

      Χαχαχα πολυ καλο. Ντορα και Βενιζελος να ανοιξουν 'συλλογο παραπλανηθεντων απο τα γκαλοπ της διαπλοκης και των συμφεροντων'.

  4. Τέα avatar
    Τέα 21/10/2009 00:06:05

    http://www.samarasantonis.gr/index.php?id=198

  5. anagnostis avatar
    anagnostis 21/10/2009 00:13:01

    Προσέξτε τι δηλωσε ο Νίκος Καραχάλιος στο Κανάλι 1 του Πειραιά

    "Θα ήθελα για αρχηγό της ΝΔ κάποιον που να μπορεί να συνθέτει, που να μπορεί να ακούει τη διαφορετική άποψη… Με εντυπωσίασε η Ντόρα Μπακογιάννη που δήλωσε ότι θέλει να ακούει τις απόψεις των think-tanks και των fora.

    Η κα Μπακογιάννη έχει προβάδισμα γιατί είναι στέλεχος με πλούσιο βιογραφικό και έχει αδιαμεσολάβητη επαφή με την κοινωνία.

    Συγχαρητήρια στον κ. Παπανδρέου για τον τρόπο που οργάνωσε την κεντρική λειτουργία της Κυβέρνησης και το Πρωθυπουργικό Γραφείο… Μπράβο του. Ελπίζω να αποδώσει καρπούς"

    Αυτός ο άνθρωπος που δινει συγχαρητήρια στον Παπανδρεου ηταν γαραμματεάς πολιτικού σχεδιασμού της ΝΔ. και παριστάνει και τον διωχθέντα. Ντροπή.

    Κατα τα άλλα μαζί με τον Μειμαρακη προσκυνησαν Ντόρα

  6. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 21/10/2009 01:40:41

    Τα διαφορα τεχνασματα καταρρεουν οσο πλησιαζει η ωρα της κρισης και οι ψηφοφοροι αποφασιζουν συνειδητα και οχι αυτοματα...

    Εχει σημασια!

    Ο Αντωνης-περα πεποιθησεων και εντιμοτητας-ειναι σαφως πιο καταρτισμενος και λιγοτερο αντιπαθης στον Ελληνικο λαο...

    Στοιχεια που εχουν μεγαλη σημασια στην επιλογη Αρχηγου!

    Η Ντορα θα μεινει αιωρουμενη μεταξυ Ισιδωρου,Πρετεντερη,Μειμαρακη...αντε και λιγο Βουλγαρακη...!

  7. Χαζος του χωριου avatar
    Χαζος του χωριου 21/10/2009 01:40:44

    Τα διαφορα τεχνασματα καταρρεουν οσο πλησιαζει η ωρα της κρισης και οι ψηφοφοροι αποφασιζουν συνειδητα και οχι αυτοματα...

    Εχει σημασια!

    Ο Αντωνης-περα πεποιθησεων και εντιμοτητας-ειναι σαφως πιο καταρτισμενος και λιγοτερο αντιπαθης στον Ελληνικο λαο...

    Στοιχεια που εχουν μεγαλη σημασια στην επιλογη Αρχηγου!

    Η Ντορα θα μεινει αιωρουμενη μεταξυ Ισιδωρου,Πρετεντερη,Μειμαρακη...αντε και λιγο Βουλγαρακη...!

  8. fatfat avatar
    fatfat 21/10/2009 02:46:32

    αν στις 06/12/2009 ψηφίζαμε μόνο εμείς που γράφουμε εδώ πέρα,θα είχε βγει πανηγυρικά από τον πρώτο γύρο ο κύριος Σαμαράς και με συντριπτικό ποσοστό.......στις τελευταίες βουλευτικές εκλογές ψήφισαν την ΝΔ σχεδόν 2.300.000 πολίτες και εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες, που την είχαν ψηφίσει το 2007,απείχαν......δεν μπορούμε όμως να υπολογίσουμε πόσοι από αυτούς θα προσέλθουν να ψηφίσουν στις εσωκομματικές εκλογές.......οπότε κατά την γνώμη μου, αυτό αποτελεί και το μεγάλο ερωτηματικό αυτών των εκλογών....πόσοι τελικά θα πάνε να ψηφίσουν.......στις εθνικές εκλογές από το 2000 μέχρι το 20007 ψήφισε περίπου το 75% των εγγεγραμμένων ψηφοφόρων,ενώ στις τελευταίες εκλογές ψήφισε περίπου το 71% των εγγεγραμμένων......δηλαδή πάντα πάνω από το 70%........σε αυτές όμως τις εσωκομματικές εκλογές τίποτα δεν είναι σίγουρο......μπορεί να ψηφίσουν 100.000 μέλη και φίλοι της ΝΔ,αλλά μπορεί να ψηφίσουν και 500.000 μέλη και φίλοι της ΝΔ....τίποτα ακόμα δεν είναι σίγουρο.....αυτό σημαίνει ότι και το αποτέλεσμα των εσωκομματικών εκλογών δεν είναι δεδομένο.....και οι τέσσερις προεδρικοί υποψήφιοι είναι δημοφιλείς στους ψηφοφόρους της ΝΔ....άλλοι λιγότερο και άλλοι περισσότερο........εξάλλου δεν μπορούμε να καταγράψουμε ή να υπολογίσουμε με ακρίβεια τις αντιδράσεις των απογοητευμένων και προδωμένων νεοδημοκρατών....μπορεί να κάτσουν σπίτι τους και να απέχουν (πολλοί το έκαναν και στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές), μπορεί όμως και να προσέλθουν μαζικά στις κάλπες.......όλα τα παραπάνω με κάνουν να πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι δεδομένο ακόμα, δεν έχει κριθεί τίποτα - ακόμα....εξάλλου απομένουν ακόμα πολλές μέρες για τις εσωκομματικές εκλογές της ΝΔ....

  9. eleftheros avatar
    eleftheros 21/10/2009 09:02:38

    Ήταν στρατηγικό λάθος του Καραμανλή να μαζέψει γύρω του στελέχη του Μητσοτακέϊκου.
    Ο λύκος και άν εγέρασε . . .
    Μακροπρόθεσμα, καλό θα είναι να τους ξαποστείλει όλους αυτούς ο Σαμαράς. Να φύγουν να πάνε αλλού.
    Αυτά τα μυθεύματα περί κέντρου, κλπ είναι κούφιες φαντασιώσεις για τους αδαείς.
    Η Ν.Δ. πρέπει να ξαναπεράσει στην κοινωνία το ότι είναι το κόμμα της ιδεολογικής καθαρότητας, της προσωπικής εντιμότητας και της διαφάνειας.
    Μακριά από Χριστοφοράκους, μακριά από αμερικάνους, μακριά από νταβατζήδες.
    Μόνο ο σαμαράς μπορεί να το καταφέρει αυτό.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ eleftheros 21/10/2009 09:25:00

      Τώρα που είδαμε την εκπομπή του Χατζηνικολάου με τις παλιές συνενετεύξεις Καραμανλή, θυμηθήκαμε και εκείνη την επαναβεβαίωση της ηγεσίας που ζητούσε η Ντόρα από τον Καραμανλή το 2000. Τι συνέβη τότε; Γιατί βρέθηκαν μετά το 2004 άχρηστοι μητσοτακικοί σε υπουργικές και υφυπουργικές θέσεις; Πως έγινε η Ντόρα Υπουργός Εξωτερικών;
      Θα ήταν καλό να το συζητήσουμε κι εδώ με κάποιο post για να δούμε τι σημαίνει αυτή η περίφημη νομιμοφροσύνη για την οποία επαίρεται η Ντόρα.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/10/2009 10:23:55

    H Nτορα εγινε υπουργος Εξωτερικων για να λειτουργησει ως ασπιδα του Καραμανλη απεναντι στους Αμερικανους για ορισμενα πραγματα που δεν τους αρεσαν.
    Η γραμμη που ακολουθειτο ομως καθε φορα ηταν συμφωνημενη και απο τους δυο.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ ψυχραιμια 21/10/2009 11:17:53

      Υποτίθεται ότι σε μια κυβέρνηση οι υπουργοί εφαρμόζουν την πολιτική του πρωθυπουργού ή/και τις συλλογικές αποφάσεις της κυβέρνησης είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν. Αν δεν τους αρέσει, φεύγουν.

    • Blimblomblim avatar
      Blimblomblim @ ψυχραιμια 21/10/2009 11:42:54

      Η παραπληροφόρηση και η υποτίμηση της νοημοσύνης μας πάει σύννεφο. Οι Ντορικοί αξιοποιούν το γεγονός ότι όλη η υπονόμευση στα ελληνικά συμφέροντα που έκαναν όλον αυτόν τον καιρό γίνονταν υπόγεια και άρα σήμερα δεν έχει "τεκμήρια".

      Ποιος του πιστεύει όμως; Κοντεύουν να πιστέψουν και οι ίδιοι αυτά που λένε, αλλά για τι σόι ψηφοφόρους ψάχνουν; Δεν ψάχνουν για ψηφοφόρους, ψάχνουν απλώς για ευπρόσωπη αντίδραση στα όσα τους προσάπτουμε εμείς οι πολίτες. Αλλά μνήμη έχουμε.

      Η εκδοχή του Ψυχραιμία πάσχει στο εξής: Πόσο αλτρουίστρια ήταν η Ντόρα για να φαίνεται αυτή πάντοτε η "προδότρα" και ο Καραμανλής πάντοτε ο "πατριώτης"; Ήθελε δηλαδή αυτή να φαίνεται ότι ξεπουλάει τα ελληνικά συμφέροντα; Ότι "χειρίζεται άλλη μεγάλη δύναμη"; Η αλήθεια είναι ότι τα πιστοποιητικά υποταγής τα έδιναν παρέα (εκεί ήταν κοινή η πολιτική), αλλά ο Καραμανλής άφηνε να διαρρέει ότι αυτός τάχα δεν συμφωνεί. Στις μια-δυο περιπτώσεις που πράγματι υπήρξε διαφορετική πολιτική, ήταν καθαρά πολιτική Καραμανλή.

      Τα ντορικά κύμβαλα απευθύνονται σε ηλίθιους, αλλά ηλίθιοι δεν είμαστε. Σε αυτή τη χώρα ζούσαμε το 2008, και ξέρουμε πολύ καλά ποιος ήταν ο ρόλος της.

      Όλοι θυμόμαστε τις διαρροές Μητσοτάκη στον τύπο για την "προσωπική πολιτική Καραμανλή" που "δεν αφήνει το κορίτσι να εφαρμόσει την πολιτική της".

      Αυτά που μας σερβίρετε σήμερα είναι καθαρή πολιτική απάτη. Αλλά έχουσιν γνώσιν οι φύλακες.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/10/2009 11:30:54

    Δεν διαφωνω καθολου.Αυτη εφαρμοζοταν απο κοινου και διαφωνια δεν υπηρξε.Απλως ο καθενας ειχε αναλαβει διαφορετικη μεγαλη δυναμη να χειριζεται.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ ψυχραιμια 21/10/2009 12:16:46

      Συμφωνημένη πολιτική; Το βέτο στο Βουκουρέστι θα το έβαζε η Ντόρα αν ήταν πρωθυπουργός; Ηταν προσωπική απόφαση Καραμανλή.

  12. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 21/10/2009 17:12:31

    Δεν θα κουραστώ να το λέω ο Σαμάρας είναι η ελπίδα:

    1ον να ξεφύγουμε από Μητσοτακέικο...
    2ον να δώσει μια καθαρή πατριωτική φωνή χωρίς αλαλαγμούς...
    3ον να τελειώνει η ολιγαρχική οικογενειοκρατία στην πολιτική
    4ον να ξεκαθαρίσει το τοπίο από μηχανισμούς από σαλονάτες δεξιώσεις με Χριστοφοράκους και τηλεπικοινωνιακούς εξοπλισμούς του Κούλη.