#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/11/2011 08:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεθοδεύουν την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ!



Στο χθεσινό υπουργικό συμβούλιο ο Γ. Παπανδρέου  αποκάλυψε επίσης μέρος της συζήτησης που είχε χθες Τετάρτη στις Κάννες με την Άνγκελα Μέρκελ, το Νικολά Σαρκοζί, την Κριστίν Λαγκάρντ, το νέο πρόεδρο της ΕΚΤ Μάριο Ντράγκι, το Ζοζέ Μπαρόζο και το Χέρμαν βαν Ρόμπαϊ.

"Όπως ειπώθηκε από κάποιον μέσα στη συνάντηση", είπε  ο κ. Παπανδρέου "«άμα φύγετε από το ευρώ θα φύγετε για δέκα χρόνια και μετά να το ξανασυζητήσουμε»"!

Η διασφάλιση της σταθερότητας στη Ευρωζώνη είναι σημαντικότερη από την παραμονή της Ελλάδας στο ευρώ, υπογράμμισε η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ όπως μεταδίδει το Reuters.

Mε πηχυαίους πρωτοσέλιδους τίτλους η λαϊκίστικη εφημερίδα «Bild Zeitung» κάλεσε επίσης χθες την καγκελάριο Μέρκελ να προχωρήσει σε δημοψήφισμα στη Γερμανία προκειμένου να σταματήσει η χορήγηση δανείων στην Ελλάδα και να εκδιωχθεί η Ελλάδα από την ευρωζώνη. Τίτλος: «Κυρία Μέρκελ, θέλουμε κι εμείς ένα δημοψήφισμα! Αφαιρέστε το ευρώ από τους Έλληνες».

Όλη αυτή η υπόθεση σχετικά με την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ θυμίζει τελικά την ιστορία με το βοσκόπουλο που φωνάζει ψέματα ότι έρχεται ο λύκος και όταν αυτός έρχεται πραγματικά και τρώει τα πρόβατα, κανείς δεν τον πιστεύει.

Οι Ευρωπαίοι εταίροι, μας προειδοποίησαν αρκετές φορές ότι θα μας πετάξουν έξω από την ευρωζώνη. Άλλες φορές το έκαναν για να φοβηθούμε, άλλες εκβιαστικά κι άλλες μπας και η κυβέρνηση ξυπνήσει από το λήθαργο.

Φαίνεται όμως ότι εδώ και μήνες Μέρκελ και Σαρκοζί προετοίμαζαν το έδαφος για να πετάξουν την Ελλάδα έξω από το ευρωπαϊκό κλαμπ. Ενίσχυαν τις άμυνές τους σε περίπτωση αποβολής μιας χώρας μέλους και τώρα, έχοντας μπροστά τους έναν αδύναμο πρωθυπουργό έβαλαν το πιστόλι στο τραπέζι. Μεθόδευσαν και συνεχίζουν να μεθοδεύουν την έξοδο της Ελλάδας από την ευρωζώνη χωρίς αυτοί να υποστούν καμιά ζημιά.

Η αποκάλυψη από τον Γ. Παπανδρέου, μέρους των συζητήσεων στις Κάννες, επιβεβαίωσε το σχέδιο αποβολής μας. Είπε μάλιστα ότι αν βγαίναμε από μόνοι μας από το ευρώ θα μπορούσαμε να ξανασυζητήσουμε μετά από δέκα χρόνια νέα σύνδεσή μας με την Ευρώπη.

Ο πρωθυπουργός, έχοντας φάει την κρυάδα των Καννών, ήρθε στην Αθήνα και μας προειδοποίησε όλους μας (και τους βουλευτές του και το λαό) ότι αν δεν πάρει ψήφο εμπιστοσύνης ή αν δεν ψηφιστεί η συμφωνία των Βρυξελλών, θα βγούμε από την ευρωζώνη.

Η φαεινή ιδέα του να ζητήσει δημοψήφισμα και μάλιστα ανοίγοντας το θέμα ευρώ ή όχι, άνοιξε και τον ασκό του Αιόλου. Οι Ευρωπαίοι δυστυχώς ετοιμάζονται να μας μετατρέψουν σε... Αλβανία. Και δυστυχώς έχουν και στην Ελλάδα υποστηρικτές της αποβολής της χώρας από την ΕΕ.

Τι κατάλαβε ο Γ. Παπανδρέου από τη μεθόδευση αυτή; Απολύτως τίποτε. Συνεχίζει να μιλά για επιτυχίες, για θυσία του ΠΑΣΟΚ, για μεγάλα κατορθώματα.

Μάλιστα, επιμένει ότι κατάφερε να σώσει την Ελλάδα από τη χρεοκοπία. Αυτό έχει καταλάβει, ότι δεν χρεοκοπήσαμε; Μάλλον δε θα πάρει χαμπάρι και ότι θα βγούμε από το ευρώ ενώ αυτός θα συνεχίζει να μιλά για περήφανη Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. irida avatar
    irida 04/11/2011 08:36:32

    Δεν έχω πειστεί πως η φαεινή ιδέα του γαπ ήταν τελικά τόσο άστοχη ή μέρος ενός σχεδίου το οποίο θα αποκαλυφθεί σιγά σιγά(κι αυτό). Γενικώς πέφτει χοντρό δούλεμα στο λαό. Όσο για το ευρώ και τη δραχμή; Ο λαός φτωχαίνει και δεν τον αφορά τόσο αν δεν θα έχει δραχμές ή ευρώ.. Γιατί δεν θα έχει κανένα νόμισμα στην τσέπη του. Αυτή η χώρα είχε πάντα ανίκανους ανθρώπους να τη διοικούν._

    • ΓιάννηςΝτ avatar
      ΓιάννηςΝτ @ irida 04/11/2011 09:58:43

      Συμφωνώ απόλυτα. Σ΄αυτό το θέατρο ο ένας να το παίζει ηλίθιος, οι άλλοι αγανακτισμένοι αλλά ακολουθούν τον ηλίθιο, άλλοι έξυπνοι που όμως τον ηλίθιο θέλουν μπροστάρη, ο λαός ζει το προσκήνιο στο οποίο η Ελλάδα βουλιάζει όλο και περισσότερο, ενώ οι επιλογές λιγοστεύουν όλο και πιο πολύ σιγουρεύοντας αυτό που θέλουμε να αποφύγουμε, ενώ οι ισχυροί μαζεύουν όσο το δυνατόν περισσότερα.

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 04/11/2011 08:37:43

    "...άνοιξε και τον ασκό του Αιόλου"
    Είστε υπερβολικοί.
    Δημιουργικό σοκ ήταν.

    Υ.Γ.: Ο άνθρωπος είναι για δέσιμο.

  3. Κρίτων avatar
    Κρίτων 04/11/2011 08:46:30

    Αυτοί θέλουν να μας διώξουν αλλά εμείς κάνουμε τα πάντα για να τους δικαιολογήσουμε αντί να σοβαρευτούμε να σχεδιάσουμε να δουλέψουμε ,να αξιολογήσουμε αποτελέσματα ,να βρούμε νέες δουλειές εμείς καθόμαστε στα τηλεπαράθυρα να ακούμε τις μπούρδες κάθε πικραμένου και κάποιων που πιστεύουν ότι αν τους δείχνει το CNN ,έχουν καταξιωθεί στην ζωή τους.(είδες τι έκανα μαμά!!!).Ο σαμαράς έδειξε χθες τον σωστό δρόμο.Της σοβαρότητας και της υπευθυνότητας. να συνεχίσει έτσι.Η Ευρώπη είναι για εμάς κεκτημένο δικαίωμα. Εκεί θα βρούμε λύσεις.

  4. Πολίτης avatar
    Πολίτης 04/11/2011 08:49:24

    Δεν φεύγουμε μόνοι μας αμα θέλουν ας μας δίωξουν. Δεν υπάρχει ένας πολιτικός να καταγγείλλει την ρατσιστική επίθεση των Γερμανογάλλων κατά των Ελλήνων?
    Γιατί δεν ζητάμε από τους πρεσβευτές τους να εγκαταλείψουν την χώρα και δεν ανακαλούμε τους πρεσβευτές μας μέχρι να ζητήσουν δημόσια ταπεινά συγγνώμη ιδιαίτερα οι ρεβανσιστές του Βερολίνου και μαζέψουν τις φυλκλάδες τους που σε κύριο άρθρο τους θα πρέπει να ζητησουν συγγνώμη.
    Δεν θελουμε τα λεφτά τους καλύτερα φτωχοί και αξιοπρεπείς. Αι στον ...... φρίτσιδες

  5. JOHN avatar
    JOHN 04/11/2011 09:03:18

    Οταν η καμορα των Βρυξελων οτι εαν φυγουμε τωρα απο το ευρω θα το ξανασυζητησουμε μετα α πο 10 χρονια,ειναι σιγουροι οτι θα υπαρχει ευρω μετα απο 10 χρονια?

  6. dsv avatar
    dsv 04/11/2011 09:22:47

    Υπαρχει πουθενα περιληψη του διαλογου στο δειπνο εργασιας (μαζι με τα κοσμητικα επιθετα που αντηλλαγησαν)?

  7. Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος ΤΝΣ 04/11/2011 09:42:06

    Είναι φρονώ αποπροσανατολισμός να εστιάζουμε την προσοχή μας μόνο στο ποιο νόμισμα θα έχουμε. Σημασία έχει η ποιότητα της οικονομίας. Θα προτιμούσα να είχα οικονομία ισχυρή και να μην είχα ευρώ.

  8. Nikos Draxma avatar
    Nikos Draxma 04/11/2011 10:06:46

    Οσο πιο γρηγοα βγουμε απο το ευρω με ταυτοχρονη αρνηση χρεους και δικαιωση αυτου στα οργανα του οηε αλα κριχνερ με τις λιγοτερες απωλειες , η πολιτικη ηγεσια που θα πραξει ολα αυτα , Θα γραφτει στο πανθεον των εθνικων ηγετων διπλα στον ελευθεριο βενιζελο

    Εγω δεν μπορω να καταλαβω τι θελετε ?
    Γουσταρετε να ξεφτυλιζεται η χωρα διεθνως , να ζηταμε καθε διμηνο γονιπετης νεα δοση , να μπαινουν νεα μετρα συνεχεια χωρις τελος και ο κοσμος να ειναι στα καγκελα μεχρι την κοινωνικη εκρηξη

    Ποια χωρα παει μπροστα με το μισο πληθυσμο ανεργο ,με καταθλιψη, αυτοκτονιες ,απαισιοδοξια και τον αλλο μισο με ενα μπαλτα στο χερι να κυνηγα τους πολιτικους?

    Ποιος θα ερθει να επενδυσει σε τετοια χωρα τελικα?

    Ξυπνατε εχετε θεοποιησει ενα κολοχαρτο οπως το ευρω και το εχετε βαλει πανω απο καθε θεσμο και ιδανικο
    Στα τετοια μας το συνταγμα και η δημοκρατια , στα τετοια μας η εθνικη κυριαρχια , στα τετοια μας η ξεφτυλα και οι σφαλιαρες που τρωμε , στα τετοια μας η αναπτυξη
    Μιλαμε δηλαδη ολα για δοση οπως ενας ναρκωμανης ,ενα περιφερομενο ζομπι που φυτοζωει

    Αυτο δεν κρατος αλλα ρεντικολο των σκυλιων και ουδεποτε στην συγχρονη ιστορια του εθνους ακομα και σε αυτη την κατοχη που δεν ειχανε να φανε δεν ξεφτυλιστηκε οπως τωρα

    • teos avatar
      teos @ Nikos Draxma 04/11/2011 16:18:06

      Συμφωνώ απόλυτα, 190 χρονια και κουτσοπερασαμε ολες τις δυσκολιες , 10 χρονια ευρω και καταστραφηκαμε.
      Πάρτε το χαμπαρι ευρω καταρρέει μερα με την ημέρα, η λιτοτητα θα διαλυσει την Ιταλικη οικονομια και μαζι τον καπιταλισμο οπως τον ξερουμε. Ας προετοιμαζομαστε για το αναποφευκτο. Ας κανουμε απο τωρα σχεδια για επιστροφη στην δραχμη, μονο ετσι θα κινηθεί η οικονομια. Αν ξεκαθαριστεί η δραχμοποίηση των στεγαστικων και αλλων δανειων, ας παρθουν καποια μετρα πχ για ευρεια χρηση φυσικου αεριου και συμφωνίες με Ρωσια και αλλες χωρες για να προετοιμαζομαστε σιγα σιγα για το αναποφευκτο. Δεν υπαρχει περιπτωση να κερδισουμε σε ανταγωνιστικοτητα στη ζωνη του ευρω, οι χωρες Γαλλια και Γερμανια που επωφεληθηκαν τα μεγιστα απο το ευρω δεν θελουν να πληρωσουν. Δικαιωμά τους, ο καθένας το πορτοφολι του λοιπον, μια χαρα θα ειμαστε με την δραχμη.

    • JOHN avatar
      JOHN @ Nikos Draxma 04/11/2011 17:23:41

      Πεστα Νικο οσο πιο δυνατα μπορεις!!!!!!Η αποχαυνωση και ο υπερκαταναλωτισμος μας εστειλαν στα ταρταρα.

  9. athina avatar
    athina 04/11/2011 10:41:36

    Νομίζω πως ο Παπανδρέου γνωρίζει πολύ καλά τα σχέδια του γαλλογερμανικού άξονα για την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ. Η διαχείριση όμως της κρίσης από τις Κυβερνήσεις του των τελευταίων δύο χρόνων υπήρξε αποτυχημένη και έχει παραιτηθεί από οποιαδήποτε προσπάθεια για να αποτρέψει τις εξελίξεις. Αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να μην χρεωθεί ο ίδιος την έξοδο από το ευρώ και επιχειρεί να καταστήσει συνυπεύθυνους στην κατρακύλα πολιτικούς από το κόμμα του, π.χ. τον ανόητα φιλόδοξο Βενιζέλο που τον θα τον πάρει στον πάτο μαζί του, και την Αντιπολίτευση. Γι' αυτό και πιστεύω ότι η κίνηση του Σαμαρά να συναινέσει στην υπογραφή της δανειακής σύμβασης, αν και απόλυτα υπεύθυνη, ήταν βιαστική. Ο Παπανδρέου απέσπασε τη συναίνεση με αόριστα και μη δεσμευτικά ανταλλάγματα, ενώ η ΝΔ εισήλθε στο μνημονιακό μέτωπο δίνοντας στον υπό αμφισβήτηση πρωθυπουργό επιχειρήματα για να συσπειρώσει τους δικούς του στην Κ. Ο. του ΠΑΣΟΚ και να μην παραιτείται. Αλήθεια, αν η παραίτηση είναι στις προθέσεις του, τι νόημα έχει η παροχή ψήφου εμπιστοσύνης σε μία Κυβέρνηση που τελεί υπό παραίτηση; Είναι κανείς σίγουρος ότι ένας ανεύθυνος πολιτικός που τινάζει την ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας στον αέρα για να παραμείνει πρωθυπουργός θα παραιτηθεί αν τελικά καταφέρει να πάρει σήμερα ψήφο εμπιστοσύνης;
    Αποτελεί καθήκον και πράξη πατριωτισμού τόσο της Αντιπολίτευσης όσο και των εναπομεινάντων συνετών βουλευτών του ΠΑΣΟΚ αυτός ο άνθρωπος να φύγει από την πρωθυπουργία ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Αυτό είναι περισσότερο επιβεβλημένο και από την εξασφάλιση της έκτης δόσης. Και όσοι διαπραγματεύονται μαζί του δεν πρέπει να ξεχνούν ότι η διαπραγμάτευση είναι δύσκολη με έναν άνθρωπο που στο DNA του έχει τον καιροσκοπισμό και την απάτη, με έναν Παπανδρέου δηλαδή.

  10. βικυ γουλιωτη avatar
    βικυ γουλιωτη 04/11/2011 10:49:02

    Συγγνωμη και επειδη λενε πως ετσι ειπε ο γιωργακης εμεις πρεπει να το πιστεψουμε?Να αρχισουμε να απαριθμουμε τα ψεμματα που εχει πει ως τωρα στους παντες?Και αν ειναι να παμε στην δραχμη αφου θα ειναι προαποφασισμενο τοτε προς τι η δανειακη με επιτροπειες κλπ?Ας παμε στην δραχμη τοτε με ο,τι καταστροφικο σημαινει αυτο αλλα παραλληλα με μονομερη σταση πληρωμων.Εμεις Αλβανια αλλα κι εκεινοι, παπαλα τα λεφτουδακια τους.Και το ευρω? Σεποια στιγμη ακριβως θα καταρρευσει?

  11. Silence t. avatar
    Silence t. 04/11/2011 12:15:24

    Στις πιο πολλές αναρτήσεις που κάνεις , σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου και ως προς το περιεχόμενο των απόψεων και ως προς το ύφος .

    Ωστόσο μου κάνει εντύπωση η υπερβολική θέρμη που δείχνεις προς το ευρώ , καθώς και η ιδιαίτερη ‘’υπεράσπιση’’ των απόψεων του Σαμαρά .

    Να ξεκινήσω από το δεύτερο λέγοντας σου ότι ούτε πράκτορας του ΠΑΣΟΚ είμαι , ούτε κατάσκοπος της αριστεράς , αντιθέτως και εγώ όπως και τόσοι άλλοι , βλέπω στον Σαμαρά την ελπίδα για ένα καλλίτερο αύριο , για μία πιο περήφανη Ελλάδα .

    Μάλιστα ομολογώ το ‘’έγκλημα’’ ότι για την αρχηγία της Ν.Δ. προτιμούσα (δεν ψήφισα) την Ντόρα!! Δράμα το οποίο ευτυχώς φρόντισαν άλλοι για μένα προκειμένου να μην συμβεί .

    Πράγματι ο Σαμαράς όλο αυτό το διάστημα έκανε άλματα προόδου στην συνείδηση μου , με την γενικότερη στάση του , αλλά κυρίως στο κρίσιμο διάστημα κατά το οποίο δεχόταν πολύ μεγάλες πιέσεις για να συναινέσει στο μνημόνιο και στην συνέχεια στο μεσοπρόθεσμο (και αν αναλογιστεί κανένας , αυτά τα ίδια κέντρα , πόσο τρομοκράτησαν και φίμωσαν τον Καραμανλή , καταλαβαίνει την δυσκολία αντίστασης) και παρόλα αυτά δεν ενέδωσε .

    Το γεγονός αυτό όμως δεν μπορεί να αποτελέσει εφαλτήριο για όλες του τις θέσεις και τις πράξεις , που σημαίνει ότι η χθεσινή του στάση αποτελεί (για εμένα προσωπικά) αφενός ανακολουθία , αφετέρου ψυχρολουσία , μην μπορώντας να ερμηνεύσω τι εννοεί , που το πάει και κυρίως τι είναι αυτό που πρέπει να περιμένω την επόμενη ημέρα της πρωθυπουργίας του .

    Πρωθυπουργό που να παίζει το παιχνίδι εξουσίας λέγοντας αυτά που θέλουν να ακούσουν και όχι αυτά που θέλει να πει , πατώντας σε δύο πλευρές και ναι μεν αλλά , δεν είναι αυτό που χρειάζομαι , όχι αυτή την στιγμή .

    Χρειάζομαι όμως αποφασιστικότητα , γενναιότητα , όραμα , προοπτική ,γεγονός το οποίο , ‘’ το πρέπει να πάρουμε ντε και καλά την 6η δόση δεν μου την προσφέρει ‘’ .

    Χρειάζομαι επίσης (οπωσδήποτε) να κάνει αυτό που δεν κάνει ο πρωθυπουργός και να εγκαλέσει στην τάξη (με μία απλή αναφορά) τον κάθε ξένο εισβολέα , που παρεμβαίνει στις δημοκρατικές διαδικασίες και αποφάσεις της χώρας μου (ακόμα και αν είναι αποφάσεις του Παπανδρέου) και προσβάλει βάναυσα το ήθος , το κύρος και την ακεραιότητα του λαού (σου) .

    Με λίγα λόγια χρειάζομαι πρωθυπουργό που θα κάνει την υπέρβαση (έτσι ονομάζεται σήμερα το αυτονόητο) και για τον εαυτό του και για τον τόπο , με αποκλειστικό , κύριο και μοναδικό μέλημα , την πρόοδο και διαφύλαξη των συμφερόντων της χώρας , με όποιον και αν χρειαστεί να συγκρουσθεί , όσες σταθερές και αν χρειαστεί να ξεπεράσει .

    Πηγαίνοντας τώρα στο θέμα του ευρώ , που είναι και το αγαπημένο μου θέμα , στο να απαξιώνω την σημασία και ανάγκη του .

    Ειλικρινά όσο και αν έχω προσπαθήσει να βρω την λέξη καταστροφή πίσω από την απουσία του στις συναλλαγές μου , δεν μπορώ .

    Πράγματι δεν θα μπορώ να πάω πολύ εύκολα στο Παρίσι , πράγματι τα Γερμανικά αυτοκίνητα δεν θα είναι πιο φθηνά από ότι είναι στην χώρα παραγωγής τους , σίγουρα δεν θα μπορώ να βάλω τηλεόραση LCD και στην τουαλέτα , οι εισαγωγές μου θα μειωθούν κατά πολύ (μα αυτό δεν είναι ένα από τα μεγαλύτερα κακά τις μοίρας μας) , αλλά από όσο γνωρίζω δεν εισάγουμε και πολλά είδη ‘’πρώτης ανάγκης’’ , τα φάρμακα με πρωτοβουλία του κράτους μπορούν να είναι διαθέσιμα στον καθένα (με την ευκαιρία δεν είναι και κακό να χάσουμε την πρωτιά στην κατά κεφαλήν κατανάλωση μεταξύ όλων των χωρών του Κόσμου) , ενώ στο κόστος του πετρελαίου όλοι γνωρίζουνε ότι η συμμετοχή (μέσω φόρων) της ‘’κερδοσκοπίας’’ του κράτους είναι σκανδαλώδεις .

    Στον αντίποδα όμως όλα τα είδη πρώτης ανάγκης , αν όχι στο Μάρκετ , θα μπορώ να πάω μέχρι το χωριό μου και να τα πάρω (και ελπίζω να βγω ψεύτης , αλλά φοβάμαι ότι σε λίγο καιρό για όλο τον πληθυσμό της Γής τα είδη πρώτης ανάγκης θα αποτελούν την απόλυτη πολυτέλεια ) , παράλληλα θα ξανά – αναπτύξω την ‘’ευνουχισμένη’’ αγροτιά μου (τα εδάφη υπάρχουν , το κλίμα επίσης και το μόνο που χρειάζεται είναι αντί για γιαπωνέζικο kiwi , να βάλω Ελληνικό πορτοκάλι , σιτάρι , σπανάκι) , τον απαξιωμένο τουρισμό μου (κορυφαίος προορισμός παγκοσμίως ) και την βιοτεχνία (πρώτες ύλες με κορυφαίο παγκοσμίως βαμβάκι και τεχνογνωσία από τις χρυσές εποχές του ’80 και ’90) .

    Και στο τέλος της ημέρας αγαπητέ factorx , ο Έλληνας , με ευρώ , με δραχμή , η με γεν , μπορεί να ζήσει , με καλά , μέτρια η κακά οικονομικά , επίσης , χωρίς αξιοπρέπεια όμως , χωρίς περηφάνια , ελευθερία και ακεραιότητα ποτέ .

    Και μέσα σε αυτές τις τελευταίες γραμμές περικλείεται η άποψη μου και για το τι πρέπει να κάνει ο Σαμαράς και για το ποια είναι η βαρύτητα του ευρώ στις προτεραιότητες μου .

    • mx avatar
      mx @ Silence t. 04/11/2011 15:25:44

      an apofygoume tin lobotomi pou theloun na mas epibaloun epibiwnoume

  12. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 04/11/2011 12:20:37

    Από που και ως που θεωρείται καταστροφή η επιστροφή στην δραχμή;
    Από που πηγάζει αυτή η τρομοκρατία;
    Δηλ το 2000 είμασταν κατεστραμμένοι;
    Είμασταν πάμπτωχοι;
    Μήπως ξεχνάμε όλα άυτά τα χρόνια που αναθεματίζουμε το euro για την ακρίβεια που μας έφερε?
    Τελικά ποιούς εξυπηρετεί η παραμονή στο euro;
    Μήπως τις τράπεζες;Μήπως τους διεθνείς τοκογλύφους;Μήπως τους Γερμανούς που χάρην στο euro καβάλησαν όλους τους υπόλοιπους μέσα σε λιγότερο από 10 χρόνια;Μήπως θα γίνουμε προτεκτοράτο και ο Αντώνης θα γίνει πρωθυπουργός ενόας Γερμανικού παραρτήματος;
    Λέω μήπως...

    • teos avatar
      teos @ Γιώργος Π 04/11/2011 17:44:35

      Αυτή είναι η αλήθεια, το ευρώ τελείωσε από την στιγμη που οι χωρες με πλεονασματα δεν θελουν να πληρωνουν για τις ελλειματικές ΤΕΛΟΣ, σε 3 με 12 μηνες το ευρω υπολογιζω δεν θα υπαρχει οπως το ξερουμε. Όταν δεν μπορείς να υποτιμήσεις το νομισμα σου, η οικονομία σου τελείωσε θα φυτοζωούμε και η καλυτερη μοίρα που μας περιμενει είναι μια προβληματική επαρχια της Γερμανίας.

  13. ΚΟΥΡΗΤΗΣ avatar
    ΚΟΥΡΗΤΗΣ 04/11/2011 12:23:13

    ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΕΞΩ ;
    - ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΝΟΤΙΟΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ;
    - ΝΑ ΑΠΩΛΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ;
    - ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΩΝ ΕΙΣΒΟΛΕΩΝ;
    - ΝΑ ΑΠΩΛΕΣΟΥΝ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΣΤΟΛΟΥ;
    - ΝΑ ΧΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΛΑΤΗ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΩΝ ΤΟΥΣ;
    - ΝΑ ΑΠΩΛΕΣΟΥΝ ΜΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΥΨΗΛΗ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΗ ΙΣΧΥ;
    - ΝΑ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΟΥΝ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΟΥΣ ΒΑΘΟΣ ΚΑΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ;

    ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΥΤΑ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ... ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΕΞΩ. ΑΡΚΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΝΕΓΡΑΨΑ.
    ΑΝΑΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΗΓΕΤΗΣ ΠΟΥ ΨΥΧΡΑΙΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΘΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΥΣ ΜΑΣ (ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΧΙ ΦΙΛΟΥΣ ΜΑΣ ...ΑΚΟΜΗ) ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ε.Ε ΧΩΡΙΣ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ..."ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΕΙ" ΣΤΗΝ ...ΗΓΕΣΙΑ

    ΣΧΕΤΙΚΑ:
    http://isxys.blogspot.com/2010/11/blog-post_19.html
    http://isxys.blogspot.com/2011/07/blog-post_9324.html

    • mx avatar
      mx @ ΚΟΥΡΗΤΗΣ 04/11/2011 15:23:43

      anaziteitai igetis na tous ta pei

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 04/11/2011 12:53:37

    ¨...Καρδιά μου ποιος την πόρτα σου κτυπά , κτυπά και εσύ δεν βγαίνεις ..., ήρθε η χαρά κοντά σου μια βραδιά , μα εσύ δεν κατεβαίνεις ... ¨

    http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/375115_298679970161325_173917969304193_1188932_1161762591_n.jpg

  15. ΜΠ avatar
    ΜΠ 04/11/2011 13:35:06

    Θα παραδεχτώ το Σαμαρά να μην ενδώσει στους εκβιασμούς και να εχει ετοιμο το δικό του plan B. Μέσα σε μια νύχτα στείλτε εξω στη Ρωσία, την Κίνα και το Καταρ αποστολες με σκοπό να κλείσουν συμφωνίες για πετρέλαια, αέριο, χρυσό, ενέργεια (φωτοβολταικα, αιολική, γεωθερμία). Ξερετε τί θα γίνει; Θα κλείσουν οι συμφωνίες και θα μπει χρήμα μεσα ζεστό ζεστό. Και κάτι ακόμη: γιατί υπάρχει δυσκολία να έρθουν απευθείας εδώ Άραβες και Ρώσοι επενδυτές; Γιατί έρχονται μέσω Κύπρου ως Κυπριακών συμφερόντων εταιρίες;;; Γιατί απλά δεν υπογράφονται οι βίζες!!!!! Και γιατί δεν υπογράφονται οι βίζες;;;; Γιατί έχουμε μία συνθήκη Σένγκεν να μας διαφεντεύει!!!!! Το καταλάβατε!!!! Ξυπνείστε λοιπόν. Υπάρχει και άλλος τρόπος εκτός από Ευρώπη. Τελείωσε η Ευρώπη, πέθανε. Στην τελική άμα εχεις τέτοιους φίλους τί τους θέλεις τους εχθρούς;;;

  16. dimitris avatar
    dimitris 04/11/2011 14:28:21

    Όχι εντελώς ασχετο με το θέμα αλλά ωραία ευκαιρία για να δει κανείς πως λειτουργεί η βαρονία των ξεπουλημένων media. Στο protothema λοιπόν εικόνα ελλήνων που περιμένουν στην ουρά με τίτλο «Σκηνές Αργεντινής. Στην ουρά για ένα πιάτο φαγητό στα συσσίτια του Δήμου Αθηναίων και της εκκλησίας», αλλά στο αριστερό άκρο της εικόνας banner με τίτλο «Η ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩ !!».

    Ναι λοιπόν στο ευρώ που δείτε και με τα μάτια σας που οδήγησε τους έλληνες.

  17. mx avatar
    mx 04/11/2011 15:16:22

    ......mia problepsi....... opws otan mpikame den mas rwtisan oute otan mas bgaloun tha erwtithoume......

  18. tir avatar