#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2010 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεθοδευμένη αναταραχή με μουσουλμάνους λίγο μετά τις δημοτικές εκλογές



Τα κρατικά μέσα ενημέρωσης μεταδίδουν ότι το βράδυ της Τετάρτης κάτοικοι της περιοχής επιτέθηκαν σε χώρο προσευχής μουσουλμάνων, στη συμβολή των οδών Αριστομένους και Αγορακρίτου, στην πλατεία Αττικής, πραγματοποίησαν. Κατά την επίθεση τραυματίσθηκαν δύο νεαροί από το Μπανγκλαντές.

Στο σημείο έφθασε περιπολικό της αστυνομίας, που οδήγησε τους δύο μετανάστες, μαζί με τον πρόεδρο της Ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας Ναΐμ Ελγαντούρ, στο αστυνομικό τμήμα Αγίου Παντελεήμονα. Από εκεί οι δύο μετανάστες μεταφέρθηκαν σε νοσοκομείο και ο Ναΐμ Ελγαντούρ, συνοδευόμενος από περιπολικό, στο σπίτι του, καθώς έξω από το αστυνομικό τμήμα είχε συγκεντρωθεί πλήθος ατόμων, που εξύβριζε τους μετανάστες.

Ο πρόεδρος της Ένωσης Μουσουλμάνων Ελλάδας δήλωσε ότι «η επίθεση ήταν προσχεδιασμένη, καθώς ο κύριος όγκος της αστυνομίας εκείνη την ώρα ήταν απασχολημένος στα Εξάρχεια» και πρόσθεσε ότι θα συναντηθεί με δικηγόρο, προκειμένου να καταθέσει μηνύσεις, διότι όπως είπε «δεν γίνεται 100-200 άτομα να εκθέτουν έναν ολόκληρο λαό».
Παράλληλα προτίθεται να φέρει το θέμα στη Βουλή και ζητά από την κυβέρνηση να αναλάβει τις ευθύνες της. Χαρακτηριστικά δήλωσε: «Αυτοί, έτσι όπως το πάνε, κάποια στιγμή θα σκοτώσουν ένα μετανάστη και μετά θα χορεύουν γύρω του σαν τους ζουλού. Είναι άτομα που χρειάζονται ψυχολογική υποστήριξη».

Άλλες πληροφορίες όμως που μεταδίδουν blogs αναφέρουν ότι οι δύο απο το Μπαγκλαντες επιτέθηκαν πρώτοι κρατώντας ρόπαλα σε παρέα ανηλίκων υπο την παρουσία του προέδρου της Μουσουλμανικής κοινότητας Ναίμ Ελγαντούρ έξω από το παράνομο τζαμί.

Επίσης ο Ναίμ Ελγαντούρ απείλησε ότι “θα κάνουμε αντίποινα στους Έλληνες για τα χτεσινά”, δηλαδή τη παρεμπόδιση όπως θεωρούν της προσευχής τους που έγινε παράνομα στη πλατεία Αττικής.

Στο μεταξύ, στην Ομόνοια ένας έλεγχος  αλλοδαπών που πωλούσαν διάφορα αντικείμενα στην οδό Μενάνδρου το μεσημέρι της Πέμπτης εξελίχθηκε σε σύγκρουση δεκάδων ατόμων με άνδρες της Δημοτικής Αστυνομίας και στη συνέχεια της ΕΛ.ΑΣ.

Σύμφωνα με τη Δημοτική Αστυνομία δύο τουλάχιστον μηχανές της σταμάτησαν στην Μενάνδρου για να ελέγξουν μικροπωλητές.

Αυτοί ωστόσο αντέδρασαν και προκάλεσαν φθορές στα οχήματα των δημοτικών αστυνομικών.

Στο σημείο έφτασαν στη συνέχεια άνδρες της ΕΛ.ΑΣ., αλλά η ένταση κλιμακώθηκε και προκλήθηκαν επεισόδια και φθορές στα γύρω καταστήματα.

Σημειώνεται ότι όπως ισχυρίστηκαν κάποιοι από τους αλλοδαπούς, η ένταση οφείλεται και στο ότι άνδρας της Δημοτικής Αστυνομίας φέρεται να προσπάθησε να πάρει Κοράνι από αλλοδαπό που έλεγχε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/11/2010 13:52:40

    Δύο περιπολικά, επί τρεις βάρδιες έκαστον, έχουν αφαιρεθεί από το δυναμικό της Άμεσης Δράσης και είναι σε μόνιμη βάση έξω από το "τζαμί".

    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί καλπάζει η εγκληματικότητα στην Αθήνα.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:01:47

      Κάνει ότι μπορεί η φουκαριάρα η αστυνομία, ο υπουργός προστασίας του πολίτη, ο πρωθυπουργός και ο υπουργός εσωτερικών αλλά που να τα προλάβουν όλα οι κακομοίρηδες με τόσους μουσουλμάνους και μετανάστες που έχουν μαζευτεί.
      Και αυτοί οι χριστιανοί συμπολίτες μας κάνουν ότι μπορούν για να διαδώσουν το μήνυμα της αγάπης του Κυρίου.
      Μέχρι και γιαούρτια και αυγά τους κερνάνε και τους παίζουν και μουσική δωρεάν για να τους διασκεδάσουν.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κάποιος 18/11/2010 14:04:53

        Ε, τότε να τους βάλουμε κι από έναν άνδρα της ΕΛ.ΑΣ ως personal bodyguard, Κάποιε, για να τους προστατεύσουμε. Μην κατηγορηθούμε και για μισαλλοδοξία μετά...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:10:33

          Αν δεν μπορείς να ελέγξεις ως κράτος και ως κυβέρνηση την είσοδο και την κατανομή των μεταναστών και των προσφύγων στον τόπο σου και θεωρείς την ανομία από έλληνες και ξένους ως δεδομένη, αυτά και ακόμα χειρότερα θα γίνονται.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Κάποιος 18/11/2010 14:18:57

            Δηλαδή, η αυθαίρετη μετατροπή έντεκα πλατειών σε χώρους θρησκευτικής οπισθοδρόμησης, δεν είναι συστατικό "ανομίας". Είναι μάλλον συστατικό "ανεκτικής κοινωνίας", όπως θα έλεγε και ο μεταναστολάγνος νέος Δήμαρχος Αθηναίων.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 18/11/2010 15:58:41

            Δεν ξέρω Αυριανιστή αν απαγορεύει ο νόμος την ομαδική προσευχή σε πλατείες.
            Ρώτα καλύτερα αυτούς που τους κουβάλησαν ή τους άφησαν να εισέλθουν παράνομα στην χώρα.
            Πάντως σε πληροφορώ ότι ούτε πρωθυπουργός, ούτε υπουργός, ούτε δήμαρχος έχω διατελέσει για να με εγκαλείς.

          • Misha avatar
            Misha @ Κάποιος 18/11/2010 16:10:15

            Kάποιε

            Εκαναν αιτήσεις οι συλλογοι των μουσουλμάνων στο δήμο Αθηναίων και την αστυνομία , οι οποιες ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΘΗΚΑΝ.

            Αντίθετα ,οι μπάτσοι , οι πραιτωριανοί του ΔΝΤ, χτές έδιωξαν τους συγκεντρωμένους έλληνες από την πλατεία Αττικής και την παραχωρησαν στους Ταλιμπάν για να κάνουν επιδειξη πολιτικής ισχύος.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κάποιος 18/11/2010 14:08:20

        Εδώ έχουμε ξεκάθαρη επίθεση κατά της χώρας με εισβολείς που έχουν σκοπό την άλωσή της και τον εξισλαμισμό της. Έχουμε όχι μόνον δικαίωμα, αλλά και υποχρέωση να αμυνθούμε. Σε όσους προβάλλουν έναν δήθεν χριστιανικό αγαπισμό, αυτό που έχω να πω είναι ότι λειτουργούν σαν πέμπτη φάλαγγα εις βάρος του ελληνικού χαρακτήρα αυτής εδώ της χώρας.

        • John avatar
          John @ Επώνυμος 18/11/2010 14:15:35

          Γνήσιο "Επώνυμο" τέκνο της ΕΡΕ;

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ John 18/11/2010 14:24:40

            Γνήσιο τέκνο του Κολοκοτρώνη, του κάθε ανώνυμου πολεμιστή του 1912-13, του κάθε Έλληνα του 1919-1922, που πολέμησε για να γίνουμε κράτος ΕΛΕΥΘΕΡΟ από τους Ισλαμιστές.

            Και που πρέπει να πολεμήσουμε σήμερα πάλι για τον ίδιο σκοπό στο ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ σχέδιο εξισλαμισμού της χώρας, που εκπορεύεται, από ποιον άλλον, απο την Τουρκία. Όπως είχε δηλώσει άλλωστε ο μακαρίτης ο Οζάλ.

          • Α.Κ. avatar
            Α.Κ. @ John 18/11/2010 15:59:24

            Καλώς τον. Ακόμα περιμένω τα φώτα σου για το σχόλιό μου περί μη δημιουργίας του τζαμιού. Για λέγε.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Επώνυμος 18/11/2010 16:02:08

          Τα παράπονα σου στον Καραμανλή, στον Κακλαμάνη,στον Παπανδρέου, στον Αβραμόπουλο,στον Σημίτη,στην Ντόρα και στον Μητσοτάκη.
          Μην ψάχνεις πεμπτοφαλαγγίτες σε απλά μέλη του φόρουμ που ασκούν κριτική.

  2. Σταύρος avatar
    Σταύρος 18/11/2010 14:11:28

    Εγώ τα άκουσα να γίνονται εντελώς αντίθετα!
    Οι ΛΑΘΡΟ επιτέθηκαν σε Έλληνες και ο Ναΐμ Ελγαντούρ απειλούσε τους συγκεντρωμένους λέγοντας "θα κάνουμε αντίποινα στους Έλληνες"!
    Για διασταυρώστε το γιατί τα "Αθηναϊκά Νέα" και το "Ελληνικό Βήμα" δεν φημίζονται για τις αγνές Πατριωτικές προθέσεις.
    Ε?

  3. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/11/2010 14:15:17

    Αυτή τη στιγμή είναι συγκεντρωμένοι πλήθη στην πλατεία Κοτζιά και φωνάζουν αλλάχου ακμπάρ, σύμφωνα με το ολυμπια.

    Πακιστανοί δουλέμποροι πέταξαν από το… μπαλκόνι έναν συμπατριώτη τους λαθρομετανάστη που οι ίδιοι είχαν μεταφέρει μέσω Έβρου στην Ελλάδα και τον κρατούσαν φυλακισμένο, επειδή αρνιόταν να επικοινωνήσει με τους δικούς του στην πατρίδα του για να πληρώσουν λύτρα ύψους 2.500 ευρώ ώστε να τον αφήσουν ελεύθερο! Το τραγικό περιστατικό συνέβη στην Κατερίνη όπου οι τέσσερις δράστες κρατούσαν τέσσερις ομοεθνείς τους φυλακισμένους σε ένα ενοικιαζόμενο σπίτι από τις 14 Νοεμβρίου, περιμένοντας τα λύτρα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 18/11/2010 14:20:33

      Πολύ-πολύ σύντομα θα φωνάζουν και "τζιχάντ", αλλενάκι. Κάτσε να έρθει η 2η Ιανουαρίου, και θα δεις...

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:28:16

        Το φώναξαν ήδη για εκείνο το σκισμένο κωλόχαρτο που παρουσίαζαν ως κοράνι, για να αποκαλυφθεί αργότερα πως ο πρωταγωνιστής της ιστορίας ήταν κλεφτρόνι , μέλος σπείρας .

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/11/2010 14:25:31

    Εκτός της εγκληματικότητας και της παραβατικότητάς τους, είναι πάρα πολλά τα θύματα λαθρομετανάστες από αλλοδαπούς δουλεμπόρους.
    Πλεον η ελληνική αστυνομία, τα δημόσια νοσοκομεία, και τα δικαστήρια δεν ασχολουνται παρά μόνο με υποθέσεις λαθρομεταναστών.
    Όποιος νομίζει ότι η Ελλάδα πρέπει να βουτηχθεί σε μια χαβούζα ασθενειών, εμπορίας σαρκός, εγκλημάτων και ναρκωτικών για άλλα 30 χρόνια, ώστε να υπάρξει εξίσωση και "ανέβασμα του επιπέδου" μέσω της ενσωμάτωσης που ΟΜΩΣ ΔΕΝ έρχεται ΠΟΤΕ, μήπως πρέπει να το ξανασκεφθεί, γιατί δεν θα υπάρχει Ελλάδα έως τότε;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 18/11/2010 14:28:03

      Τι να ξανασκεφτούν, αλλενάκι;

      Αυτό επιδιώκουν, να ΜΗΝ υπάρχει Ελλάδα. Μόνο ένας μούλτι-κούλτι χυλός. Ξεχνάς το σύνθημα που έχουν ξεχασμένο, από τα νιάτα τους, στο πίσω μέρος του μυαλού τους; "Ο εθνικισμός είναι μια παγίδα, οι προλετάριοι δεν έχουνε πατρίδα"!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/11/2010 14:41:20

    Kατά τη γνώμη μου εξελίσσεται προβοκάτσια έως τις 8 του Δεκέμβρη.

    Ίσως ο Ελληνικός λαός να έχει ένστικτο και γι αυτό επιδεικνύει αυτή την πρωτοφανή ανοχή στο καθεστώς.

    Τελικά ο Δεκέμβριος του 08 λειτούργησε αποκλειστικά και μόνο υπέρ της ανόδου και της ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ της σημερινής κυβέρνησης στην εξουσία.
    Εκτός του ότι φυσικά έκαψε πλήρως και τα ενεργειακά αποθέματα των νέων!

    Χωρίς να χρειάζεται καν παράμετρος συνομωσιολογίας περί σωρος κλπ, αυτό το συμπέρασμα εξάγεται αβίαστα.

    Άλλωστε στους εμπρησμούς και στο πλιάτσικο των Ελληνικών πόλεων την εβδομάδα μετά το σαββατοκυριακοδεύτερο της πρώτης έκρηξης, συμμετείχαν με ξεχωριστό μένος αλλοδαποί, χωρίς καμία ψυχική και συναισθηματική σχέση με τον τόπο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 18/11/2010 14:43:14

      Για κάνε μας πιο λιανά τη δεύτερη πρόταση αν θέλεις...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 18/11/2010 14:52:18

        Πόσο πιο λιανά, δεν έχει πιο λιανά...
        Ένα τμήμα του Ελληνικού λαού νομίζω ότι συγκρατείται, αν και βράζει
        κατά της κυβέρνησης, για να μην της δώσει την αφορμή που ψάχνει για ανοιχτή σύγκρουση, διότι αυτό το τμήμα του Ελληνικού λαού έχει αντιληφθεί που το πάει το καθεστώς, και όχι απαραίτητα οι ίδιοι οι λαθρομετανάστες μεμονωμένα.

        Αυτοί όμως με την εισοδό τους εδώ, γίνονται ΑΜΕΣΩΣ μοχλοί στο μηχανισμό που τους υποθάλπτει κατάλληλα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ αλλενάκι 18/11/2010 14:56:06

          Και μέχρι πού θα φτάσει αυτή η "αυτοσυγκράτηση", αλλενάκι; Προχθές μετέτρεψαν σε γκέτο ολόκληρες συνοικίες, χθες κατέλαβαν τις πλατείες μας, ως πότε νομίζεις ότι αυτός ο λαός θα "συγκρατείται";

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Αυριανιστής 18/11/2010 15:02:57

            Η "αυτοσυγκράτηση" θα εξαρτηθεί από την ένταση και τη συχνότητα της προβοκάτσιας.
            Αυτή τη στιγμή ήρθε και η επιβεβαίωση σε νεότερη ανάρτηση.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ αλλενάκι 18/11/2010 14:59:00

          Εγώ θα ξαναρωτήσω πάντως:
          Η ΝΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΤΩΝ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΩΝ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ;
          Αν όχι, ας πάει και αυτή στα αζήτητα.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ ΒΙΣ 18/11/2010 15:03:21

            Η ΝΔ μπορεί να ρουφήξει και αυτή το αυγό της.

          • δρόμος avatar
            δρόμος @ ΒΙΣ 18/11/2010 15:57:37

            ΒΙΣ, αλλενάκι, η ΝΔ είναι και η ίδια στόχος της προβοκάτσιας, και τείνω να συμφωνήσω με την άποψη περί αυτοσυγκράτησης του κόσμου, όσο κι αν δεν με εκπροσωπεί. Τουλάχιστον στο κέντρο της Αθήνας τα μηνύματα πυκνώνουν από ώρα σε ώρα. Θα σας δώσω πληροφορίες όταν συγκεντρωθούν αρκετά.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ αλλενάκι 18/11/2010 16:04:02

      Oχι φίλε μου, δεν είναι δίκαιο να καταλαμβάνουν ισλαμιστές τα Προπύλαια, λάθροι οι περισσότεροι, και η ΝΔ να σιωπά.
      Αρκετά τους ανεχθήκαμε. Αυτή η χώρα έγινε κράτος μέσα από την αντίθεσή της στην ισλαμική κυριαρχία και καταπίεση.

      Να τελειώνουμε με τους λάθρο. Δεν τους θέλουμε, είναι επικίνδυνοι.
      Οταν έγραψα ότι πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε όπως ακριβώς τους τούρκους έποικους στην Κύπρο, πολλοί εδώ θα με θεώρησαν υπερβολικό.
      Οι λάθο μουσουλμάνοι είναι οι μελλοντικοί μας δήμιοι, οι δήμιοι της πόλης μας, της ζωής μας, των παιδιών μας.
      Δεν θέλουμε να ζούμε παρέα με αφροασιάτες μουσουλμάνους, δεν τους χωράει ο τόπος μας. Να τελειώνουμε, να απαιτήσουμε να φύγουν. ΟΛΟΙ!

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ ΒΙΣ 18/11/2010 16:22:38

        Σου εξηγώ ότι αυτές τις μέρες (μετά τη δεύτερη Κυριακή των εκλογών) εκτυλίσσεται ευρύτερο σχέδιο προβοκάτσιας, του οποίου η μεθοδευμένη (συμφωνώ απολύτως με τον όρο που χρησιμοποιεί ο αρθρογράφος) αναταραχή με τους μουσουλμάνους είναι ένα από τα επεισόδια. Συμβαίνουν πάρα πολλά σε όλους τους χώρους.
        Δεν είπα ότι πρέπει να σιωπήσει η ΝΔ, αντιθέτως, έχει ένα λόγο παραπάνω: να καταγγείλει όλες τις επιθέσεις , που κατευθύνονται ΚΑΙ εναντίον της (π.χ. απειλητικά σημειώματα σε γραφεία τοπικών οργανώσεων).

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 18/11/2010 14:48:08

    Ερώτηση αφελούς: Οταν γίνει το "επίσημο" τζαμί στον Βοτανικό, το τζαμί Αλ Μαλίκ θα κλείσει;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΒΙΣ 18/11/2010 14:51:08

      Θα μετατραπεί, τότε, σε "Ισλαμικό Πολιτιστικό Κέντρο". (Όπου, φυσικά, θα διδάσκεται ο Ιερός Πόλεμος κατά των απίστων. Μάλλον πάμε για βηρυττοποίηση της Αθήνας, αν δεν το έχουμε καταλάβει.)

      • GSV avatar
        GSV @ Αυριανιστής 18/11/2010 15:36:45

        αγαπητε αυριανιστη τα παραλες! Απο που και ως που ο ισλαμισμος χαρακτηριζεται απο φονταμενταλισμο! εγω εχθες που χαζευα την σελιδα της επισημης μουσουλμανικης κοινοτητας Ελλαδος παρολιγο να κλαψω απο τη συγκινηση!

        Τοση αγαπη και σεβασμος για τον ανθρωπο και τη ζωη που προς στιγμη σκεφτηκα να αλλαξω το ονομα μου σε Μουσταφα!

  7. man8os avatar
    man8os 18/11/2010 15:27:22

    Μα επιτελους!! Αστυνομια ειναι αυτη!!Πραγματικα πυρα!

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 18/11/2010 15:28:00

      Και επιχειρηση απελασης Πορτα-Πορτα.

      • GSV avatar
        GSV @ man8os 18/11/2010 15:40:56

        φιλε μανθο το προβλημα δεν ειναι η απελαση! Ειναι η προελαση!

        Για εναν που διωχνεις, 10 ερχονται !

        • man8os avatar
          man8os @ GSV 18/11/2010 15:50:53

          Αμα τους στειλεις ολους στα ανοιχτα της Γαζας, και κλεισεις τα συνορα, και δεν δινεις ασυλο σε ΚΑΝΕΝΑΝ τοτε τελειωσε το προβλημα.

  8. ΑΝΔΡΕΑΣ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ 18/11/2010 16:02:32

    παιδιά σήμερα θαχουμε νεκρό....

  9. NTINOS avatar
    NTINOS 18/11/2010 16:11:33

    ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΠΑΠΟΥΤΣΗ ηταν πράγματι καταπληκτικό.Ο υπουργός έριξε στην κυριολεξία τους Μουσουλμανους στις πλατείες παραμονη της επετειου του Πολυτεχνείου ωστε να αποφυγει τυχόν επεισόδεια και να χαλαρώσει τυχόν ...επαναστατικές εκδηλώσεις.Οι μπαχαλάκηδες έπεσαν στην παγίδα και για να μην ενοχλήσουν τα άδερφια Μεμέτια πήγανστα γυρω καφενεία για φραπέδες και ουζα.
    Την επομένη το μουσουλμανικό δέος είχε χαλάρωσει την επαναστατικη διάθεση των ...αναρχικων και λαπαδων μπροστάρηδων των βορείων προαστιων.
    ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΟΥΤΣΗ ΣΑΣ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΛΟ ΑΛΛΑ Η ΣΥΜΜΑΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΛΑΜΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ....

  10. A.M. avatar
    A.M. 18/11/2010 16:41:56

    Έργα!

    Κάποιος πρέπει να αναλάβει να διευθετήσει το μεταναστευτικό.

    Όχι άλλες συζητήσεις! Έλεος!

    Αποφάσσεις και άμεση εφαρμογή τους!

    Από λόγια και προτάσεις και συζητήσεις και «προοδευτικές» ή «φασιστικές» ή δεν ξέρω γώ τι άλλου είδους «λύσεις» πήξαμεεε!

    Κάποιος να λύσει το ΠΡΟΒΛΗΜΑ!
    Και δεν με νοιάζει πως θα το λύσει.
    Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν το δημιούργησα εγώ, άλλοι το δημιούργησαν με τις πολιτικές τους.
    Ας το λύσουν λοιπόν!

    • Minnie avatar
      Minnie @ A.M. 18/11/2010 16:48:54

      Τι εννοεις ΠΩΣ θα το λυσει?
      Με απλη εφαρμογη της ηδη υφισταμενης νομοθεσιας φυσικα, ειναι υπεραρκετη για να λυσει και αυτο και σωρεια αλλων θεματων που μας ταλανιζουν.

      Το ερωτημα δεν ειναι ΠΩΣ, ειναι ΠΟΙΟΣ..... γιατι ολοι ανεξαιρετως σφυριζουν αδιαφορα και παριστανουν τους ανισχυρους.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ A.M. 18/11/2010 18:49:57

      Ποιος να το λυσει το προβλημα;Αυτος που το δημιουργησε;
      Η εξουσια ηδη ειναι στα χερια εχθρικων δυναμεων που ειναι συμμαχοι των μεταναστων και σκοπευουν στη διαλυση της Ελλαδος.

  11. Elvetos avatar
    Elvetos 18/11/2010 16:52:06

    Επειδή προβλέπεται πόλεμος, εδώ και τώρα, ναρκοθέτηση συνόρων, οργάνωση οπλισμένης Δημοτικής πολιτοφυλακής και προσωρινών Δημοτικών στρατοπέδων συγκέντρωσης, χρηματοδότηση από Δήμο, χορηγίες και έκτακτη εισφορά, οργάνωση σε κάθε περιφέρεια γιγάτιων στρατοπέδων συγγέντρωσης από στρατό για τελική διαλογή και επαναπροώθηση και τέλος λογαριασμό στις Βρυξέλλες.

    • ΑΝΔΡΕΑΣ avatar
      ΑΝΔΡΕΑΣ @ Elvetos 18/11/2010 16:58:28

      μιλώντας για πόλεμο...το νού σας στους τουρκους λεμεεεε

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Elvetos 18/11/2010 18:50:48

      O Δημος ελεγχεται απο τους φιλομουσουλμανους.

  12. hope avatar
    hope 18/11/2010 17:15:36

    Μέσω της οικονομικής κρίσης προσπαθούν να αλλάξουν τον κοινωνικό ιστό της χώρας. Σχεδόν τα έχουν καταφέρει. Είμαστε οι μόνοι που ασχολούμαστε. Τα σημάδια είναι βαθιά......

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 18/11/2010 18:22:37

    Welcome to your multiculti hell! The plan is moving smoothly.

  14. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 18/11/2010 18:32:05

    ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΝ ΓΡΑΜΜΗ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΑΝΕ...ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ......ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ.....ΕΝΑΣ ΝΕΚΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ, ΔΥΟ ΝΕΚΡΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΙ ΤΟ PARTY ΑΡΧΙΣΕ....

  15. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 18/11/2010 18:36:09

    ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ "ΓΡΑΦΙΚΟΙ" ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ...

    ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΩΘΕΙΤΕ!! ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ?

  16. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/11/2010 18:59:16

    Υπάρχει περίπτωση κάποιος, που έχει έστω και ένα κουκούτσι μυαλό, να αμφιβάλει ότι η δημόσια προσευχή των Μουσουλμάνων σε κεντρικές πλατείες της Αθήνας αποτελούσε μια ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ που κατευθυνόταν κεντρικά, από άγνωστα - γνωστά κέντρα; Μια ενέργεια που ακόμα δεν άκουσα αν είχε την άδεια της αστυνομίας και που μάλλον αιφνιδίασε τους πάντες.

    Το ποιος είναι ο απώτερος στόχος αυτής της ενέργειας και άλλων που θα ακολουθήσουν και μάλιστα περισσότερο δυναμικών και προκλητικών, μπορούμε όλοι λίγο - πολύ να φανταστούμε. Οι μουσουλμάνοι (στη συντριπτική τους πλειοψηφία εισήλθαν και διαμένουν παράνομα στην Ελλάδα), δήλωσαν με δυνατή φωνή, ότι είναι εδώ, ότι αποτελούν μια δυναμική ομάδα που τους συνδέει η κοινή θρησκεία και που μπορούν να αναστατώσουν το κέντρο της πρωτεύουσας με το έτσι θέλω και ότι αν τολμήσει το επίσημο κράτος να σταθεί απέναντι τους, μπορούν να τα κάνουν γυαλιά καρφιά ...... με αποτέλεσμα τις σχετικές διεθνείς προεκτάσεις μιας τέτοιας σύγκρουσης.

    Εκείνο όμως που αποδεικνύεται κάθε φορά ακόμη πιο έντονα, είναι το πόσο παράλυτο, είναι αυτό το κράτος. Ένα κράτος "οπερέτα". Ένα κράτος με διάτρητα σύνορα που αδυνατεί να τα σφραγίσει. Μήπως υπάρχει και το προσωπικό (στρατιωτικό και αστυνομικό) και τα τεχνικά μέσα για να ελεγχθούν τα σύνορα. Και να σκεφθεί κάποιος ότι πλέον στη περιοχή του Έβρου, οι λαθρομετανάστες περνούν κυρίως από το χερσαίο σύνορο του Καρααγάτσ (έχουν καταργηθεί μάλλον τα ναρκοπέδια και τα συρματοπλέγματα) ........ Ένα κράτος που δεν θέλει να ασκήσει τα δικαιώματα του και να προωθήσει αυτούς τους ανθρώπους πίσω στις εστίες του... Ντροπή και τίποτε άλλο!!!!

    Και το ακόμη χειρότερο, οι κυβερνώντες και οι διάφοροι "υπεύθυνοι" κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν, ότι όλα αυτά, με μεγάλη βεβαιότητα, θα διεγείρουν τα αμυντικά αντανακλαστικά του κόσμου και κυρίως αυτού που πλήττεται περισσότερο, θα αποτελέσουν βούτυρο στο ψωμί των ακροδεξιών οργανώσεων, με τελικό αποτέλεσμα να δούμε να εκτυλίσσόνται στην Αθήνα και αλλού σκηνές σκληρού ροκ και απείρου κάλους.

    Δεν είναι μακριά η ώρα που οι κάτοικοι των Αθηνών, επ΄ ευκαιρία διαφόρων καταστάσεων, θα παρακαλάνε να εμφανιστεί η "Χρυσή Αυγή"...... Εδώ είμαστε και θα το δούμε και αυτό …… και οι διάφοροι διεθνιστές και γιαλαντζι ανθρωπιστές που δεν ανέχονται ούτε τη μυρωδιά αυτών των ανθρώπων, να μη το παίζουν τότε αμέτοχοι του εγκλήματος.

    Και για να μη παρεξηγηθώ. Αν και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους Μουσουλμάνους και το Ισλάμ, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι το Ισλάμ είναι πάνω απ΄ όλα πολιτική και όχι θρησκεία. Πρέπει να είναι τραγικά αφελής όποιος πιστεύει ότι οι Μουσουλμάνοι σε κάποια χρονική στιγμή θα ενσωματωθούν στην Ελληνική κοινωνία και θα μπορέσουν αυτοί ή τα παιδιά τους να γίνουν Έλληνες. Θα παραμείνουν πάντοτε μια θρησκευτική κοινότητα, απομονωμένη από τους Έλληνες και τον πολιτισμό τους, πράγμα που δεν συμβαίνει με τους άλλους Ευρωπαίους μετανάστες που ενσωματώνονται στην Ελληνική κοινωνία. Οι Μουσουλμάνοι θα συνεχίσουν να έχουν τις μεταξύ τους έντονες και εχθρικές δογματικές, θρησκευτικές και εθνικές διαφορές, αλλά απέναντι στο δυτικό πολιτισμό θα παραμένουν συσπειρωμένοι αδιάφοροι και από μακριά για να μη μαγαριστούν…...

  17. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 19:57:17

    "
    Άλλο ένα δημοψήφισμα θα διεξαχθεί στην Ελβετία, στις 28 Νοεμβρίου, τη φορά αυτή για να αποφασίσει ο λαός για το αν θα πρέπει να αποστέλλονται πίσω στις χώρες καταγωγής τους οι μετανάστες που κατοικούν στην Ελβετία και δεν συμμορφώνονται με τους νόμους της χώρας.

    To κόμμα SVP, που στο προηγούμενο δημοψήφισμα που έγινε το Νομέβριο του 2009 ήταν
    αντίθετο στο χτίσιμο μιναρέδων στην Ελβετία, τώρα, για να υποστηρίξει τη θέση του, που είναι υπέρ της απέλασης εκείνων των μεταναστών που παραβιάζουν τους νόμους της Ελβετίας, κυκλοφόρησε δυο αφίσες.

    Η μία δείχνει τέσσερις γυμνές κοπέλες σαν τα κρύα νερά να μπαίνουν στη λίμνη της Ζυρίχης και η άλλη, μερικές μουσουλμάνες που έχουν μπει με τα ρούχα τους σε κάποια χαβούζα στην Τουρκία. Η φωτογραφία με τις τουρκάλες στη χαβούζα συνοδέυεται από σχετική λεζάντα.


    "ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ, ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΘΑ ΤΡΑΒΗΧΤΕΙ ΣΤΗ ΛΙΜΝΗ ΤΗΣ ΖΥΡΙΧΗΣ, ΤΟ 2030.
    ΓΙ' ΑΥΤΟ ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΑΝΑΛΟΓΑ"


    Περισσότερα: http://www.schizas.com/site3/index.php?option=com_content&view=article&id=32040:2010-11-18-180000&catid=39:omorfos-kosmos&Itemid=220#ixzz15er4Yyu3
    "

    Θραξ Αναρμόδιος

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Θραξ Αναρμόδιος 18/11/2010 20:20:08

      Ηδη στο Λονδίνο επιτρέπουν στις πισίνες στις μουσουλμάνες να μπαίνουν με τα ρούχα, ενώ για όλους τους άλλους που θέλουν να πέσουν στην πισίνα είναι υποχρεωτικό το ντους πριν την κολύμβηση. Αυτό είναι απόλυτα επιβεβαιωμένη πληροφορία.

  18. blog collector avatar
    blog collector 18/11/2010 20:21:02

    Αν έφτασε το "φασιστικό" ποντίκι να γράφει τέτοια δεν πάμε καθόλου καλά
    http://www.topontiki.gr/articles/view/11001

    • Orestios avatar
      Orestios @ blog collector 18/11/2010 20:25:19

      Τους στηλίτες τους ξέχασε?

      • blog collector avatar
        blog collector @ Orestios 18/11/2010 20:31:26

        Ήθελα να ξερα τι στον κόρακα κάνει η αντιπολίτευση. Ακόμα προσπαθούν να πιάσουν το νόημα των εκλογών;

        • Orestios avatar
          Orestios @ blog collector 19/11/2010 01:05:34

          Είναι λίγο αναθεματισμένο αυτό το νόημα και το κρατάνε για να μην τους φύγει.

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ blog collector 18/11/2010 20:43:04

      Μήπως αυτά αποτελούν κάποια φανταστική πραγματικότητα; Δεν μπορούν τέτοιες αντιδημοκρατικές ενέργειες και συμπεριφορές να συμβαίνουν στο Ελλαδιστάν, την πιο προηγμένη δημοκρατία του κόσμου. Είναι αδύνατο η δημοκρατική νοοτροπία του Γιώργου του Ραγκούση και του ΠΑΣΟΚ να επιτρέπουν πράξεις αυτής της μορφής...... Αν είναι δυνατόν.....

      Ξέρετε όμως ποιο είναι το δραματικό στοιχείο αυτής της υπόθεσης που καταγγέλεται από μια εφημερίδα; Ότι η ΝΔ, ο Νικητάκης και τα άλλα παιδιά, δεν κατάλαβαν τίποτε....

      Και το ακόμη χειρότερο... Είναι ανίκανοι να το ψάξουν σε βάθος, να το αναδείξουν, να το καταγγείλουν και κυρίως να καταφύγουν στα εκλογοδικεία, στη Βουλή και στο λαό. Σας βεβαιώ ότι θα περάσει απαρατήρητο. και ποιοι να το κάνουν; Ο Παυλόπουλος, ο Χατζηδάκης, ο Σταικούρας, ......; Υπάρχει κάποιος μαχητής πέρα από κοτζαμπάσηδες;;;

      Αν ο Αντώνης δεν αλλάξει και δεν πάρει μέτρα ...... ας το κλείσουν το μαγαζί να τελειώνουμε.

      • blog collector avatar
        blog collector @ Αρματιστής 18/11/2010 20:52:22

        Ακριβώς. Πώς θα εμπνεύσεις Αντωνάκι μου;; Με Ψινάκηδες και Αβραμόπουλους!!;;
        Η εποχή των χαρισματικών ηγετών (όπου στην προκειμένη περίπτωση κι όλας ο Σαμαράς δε μου γεμίζει το μάτι για τέτοιος) έχει περάσει. Όλα βασίζονται στη συλογική προσπάθεια και στην αξιοποίηση ικανών στελεχών.

      • Misha avatar
        Misha @ Αρματιστής 19/11/2010 00:55:53

        Όχι, φίλε Βασίλη
        Το μαγαζί θα μείνει ανοιχτό γιατί το πόπολο πρέπει να έχει μια εναλλακτική όμοια με αυτή που τον τυραννάει , ωστε να μη μπορεί να ξεφύγει ποτέ από το δόκανο.
        Θα βγάζεις το δεξί ποδάρι; Θα σε γραπώνουν από το αριστερό και τούμπαλιν...
        Μη και ξεφύγεις και πας λίγο παραπέρα και τους χαλάσεις τη σουπα...

  19. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 18/11/2010 20:27:31

    Φίλε Θράκα σε παρακαλώ πρόσεχε τι γράφεις..

    Αυτές οι σκοταδιστικές συμπεριφορές, αυτή η ακραία οπισθοδρόμηση, δικαιολογούνται μόνο σε οπισθοδρομικές χώρες και κοινωνίες με αυταρχικά καθεστώτα, όπως στην Ελβετία και όχι σε προηγμένες δημοκρατίες όπως το Ελλαδιστάν.

  20. karagiozis avatar
    karagiozis 18/11/2010 21:44:48

    Σχετικά με τους μουσουλμάνους και την προσευχή τους. Για μία ακόμη φορά στην Ελλάδα έχουμε χάσει το μέτρο.
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν λέμε τα πράγματα ως έχουν.
    Ήμασταν ποτέ μουσουλμάνοι και δεν το ήξερα? Έχει πλημμυρίσει η Ελλάδα από λαθρομετανάστες μουσουλμάνους το μεγαλύτερο μέρος των οποίων μένουν στην Αθήνα.
    Τους ανθρώπους αυτούς δεν τους κάλεσε κανείς, ήρθαν μόνοι τους για να βρουν καταφύγιο στην χώρα μας. Οι άνθρωποι αυτοί....
    πρέπει να καταλάβουν ότι όταν πάνε σε μία χώρα που τους φιλοξενεί, χωρίς μάλιστα να έχουν ερωτηθεί οι κάτοικοι της για αυτό, θα πρέπει να σέβονται την χώρα αυτή. Έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν όπου θέλουν αλλά δεν έχουν κανένα δικαίωμα να κλείνουν κεντρικούς δρόμους και να προκαλούν ταλαιπωρία σε χιλιάδες κατοίκους επειδή θέλουν να εξασκήσουν την προσευχή τους!
    Και όχι μόνο αυτό, να απαιτούν να τους φτιάξουμε και τζαμί! Τι λέτε ρε παιδιά? Σε ποια χώρα τα είδατε αυτά?
    Εισβάλλουν σε μία φτωχή χώρα σαν την Ελλάδα και απαιτούν? Αν θέλουν να κάνουν τζαμί, ας μαζέψουν τα χρήματα, ας καταθέσουν την πρόταση τους και η πολιτεία με την σύμφωνη γνώμη των πολιτών ας το προχωρήσει. Πρώτα όμως να ρωτήσει τους Έλληνες κατοίκους.
    Μας ρώτησε κανείς αν θέλουμε να γίνουμε χώρα ‘πολυπολιτισμική’ και ‘πολυεθνική’? Εδώ και χιλιάδες χρόνια Έλληνες ζούσαν εδώ, αμέτρητο αίμα έχει χυθεί για την πατρίδα μας και μια μέρα ξυπνάμε και βλέπουμε 2,5 εκατομμύρια λαθρομετανάστες να απαιτούν! Και όχι μόνο αυτό, μετά τον νόμο Ραγκούση να ψηφίζουν κι όλας! Να μην μιλάνε ελληνικά, να μην έχουν ιδέα για την χώρα μας αλλά να αποφασίζουν για εμάς!
    Όλες οι χώρες της Δυτικής Ευρώπης έχουν εδώ και πολλά χρόνια χιλιάδες μεταναστών επειδή απλούστατα είχαν εγκληματίσει εναντίον πολλών χωρών του τρίτου κόσμου μέσω των αποικιών τους. Εμείς χωρίς ποτέ να έχουμε εκμεταλλευτεί τους κατοίκους και τους πόρους άλλων χωρών γινόμενοι αποικιοκράτες όπως οι ‘πολιτισμένοι’ λαοί της Δυτικής Ευρώπης, είμαστε υποχρεωμένοι να δεχθούμε ως δεδομένο τα εκατομμύρια των μεταναστών! Και όχι μόνο αυτό, αλλά να υπακούμε και στις απαιτήσεις τους!
    Πρέπει επιτέλους να δουλέψουν οι νόμοι και θεσμοί σε αυτόν τον τόπο. Είναι δυνατόν μια χώρα 10 εκατομμυρίων ανθρώπων να έχει 2,5 εκατομμύρια μετανάστες?
    Έχω βαρεθεί σε αυτήν την χώρα να μας φέρνουν προ τετελεσμένων γενονότων. Αφήνουν πρώτα να φτάσει ο κόμπος στο χτένι, επιπρόσθετα δημιουργούν και τις συνθήκες για να φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο και μετά μας λένε διαλέξτε αυτό ή εκείνο.
    Χρεοκοπία ή ΔΝΤ, μετανάστες ή ρατσισμός?
    Πόσο γελοία είναι αυτά τα διλήμματα? Δηλαδή αν κάποιος πιστεύει ότι πρέπει να μπει κάποιο όριο στον αριθμό μεταναστατών είναι αυτόματα ρατσιστής? Αν κάποιος πιστεύει ότι όπως εμείς πρέπει να σεβόμαστε τους μετανάστες έτσι και αυτοί θα πρέπει να σέβονται την χώρα που τους φιλοξενεί, είναι ρατσιστής? Αν κάποιος πιστεύει στην ανεξιθρησκεία αλλά δεν πιστεύει σε αυτήν την βίαιη προσπάθεια αλλαγής της σύνθεσης της κοινωνίας μας είναι ρατσιστής?
    Μα και στην Αφρική υπάρχουν εκατομμύρια δυστυχισμένα παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα. Σαν χώρα προσπαθούμε να βοηθήσουμε, ατομικά επίσης πολλοί συμπολίτες μας προσπαθούν να βοηθήσουν. Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Αυτό όμως τι σημαίνει, ότι θα πρέπει να καλέσουμε όλον τον πληθυσμό που υποφέρει απανταχού της γης στην Ελλάδα? Τι γελοία διλήμματα είναι αυτά?
    Τα εκατομμύρια που θα στοιχίσει το τεράστιο τζαμί (το μεγαλύτερο στην Ευρώπη) που έχει σκοπό η κυβέρνηση να τους χτίσει γιατί δεν τα μοιράζουμε στους λαθρομετανάστες (αεροπορικά εισιτήρια και κάποιο χρηματικό ποσό) ώστε να πάνε στην χώρα τους ή όπου αλλού θέλουν? Κάτι τέτοιο δεν θα είναι καλύτερο και για αυτούς αλλά και για εμάς αφού είναι δεδομένο ότι αυτή η χώρα δεν μπορεί να μας θρέψει όλους? Δεν είπαμε να τους πετάξουμε έξω τους ανθρώπους, είπαμε να τους δώσουμε τα υλικά εφόδια να πάνε να αναζητήσουν την τύχη τους κάπου αλλού. Με την τεράστια ανεργία και οικονομική κρίση, είναι δυνατόν η Ελλάδα να μπορεί να σηκώσει επιπρόσθετο βάρος 2,5 εκατομμυρίων ψυχών?
    Απλή λογική θέλει και πάνω από όλα μέτρο.
    Κάτι που σε αυτήν την χώρα τό έχουμε χάσει προ πολλού.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ karagiozis 18/11/2010 23:31:43

      Η εξουσια αποφασισε τη δημιουργια μιας μεγαλης ισλαμικης κοινοτητος ατην Ελλαδα που θα γινει μια μεγαλη Κυπρος με συνεχεις εντασεις.
      Οπως δε σε ρωτησαν για το ΔΝΤ δεν σε ρωτησαν και αν θελεις να ζεις σε πολυπολιτισμικη χωρα.

  21. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/11/2010 23:17:16

    Το είδατε αυτό;

    h__p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=42170948

    Μικροεπεισόδια σημειώθηκαν το μεσημέρι έξω από το Δημαρχείο της Αθήνας, στην πλατεία Κοτζιά, σε συγκέντρωση μουσουλμάνων, οι οποίοι διαμαρτύρονταν για το γεγονός ότι δημοτικοί αστυνομικοί κατέσχεσαν παπύρους που, όπως οι ίδιοι υποστήριζαν, είχαν αποσπάσματα από το Κοράνι.

    Οι συγκεντρωμένοι επιτέθηκαν με πέτρες εναντίον διμοιρίας των ΜΑΤ, ενώ προκάλεσαν ζημιές σε αυτοκίνητο ιδιωτικού τηλεοπτικού σταθμού.

    Νωρίτερα, ένας έλεγχος αλλοδαπών που πωλούσαν διάφορα αντικείμενα στην οδό Μενάνδρου το μεσημέρι της Πέμπτης εξελίχθηκε σε σύγκρουση δεκάδων ατόμων με άνδρες της Δημοτικής Αστυνομίας και στη συνέχεια της ΕΛ.ΑΣ.

    Σύμφωνα με τη Δημοτική Αστυνομία δύο τουλάχιστον μηχανές της σταμάτησαν στην Μενάνδρου για να ελέγξουν μικροπωλητές.

    Αυτοί ωστόσο αντέδρασαν και προκάλεσαν φθορές στα οχήματα των δημοτικών αστυνομικών.

    Στο σημείο έφτασαν στη συνέχεια άνδρες της ΕΛ.ΑΣ., αλλά η ένταση κλιμακώθηκε και προκλήθηκαν επεισόδια και φθορές στα γύρω καταστήματα.

    Σημειώνεται ότι όπως ισχυρίστηκαν κάποιοι από τους αλλοδαπούς, η ένταση οφείλεται και στο ότι άνδρας της Δημοτικής Αστυνομίας φέρεται να προσπάθησε να πάρει Κοράνι από αλλοδαπό που έλεγχε.

    -----------------------------------
    Πλέον μιλούμε για ανοικτή αντίσταση στην εφαρμογή των ελληνικών νόμων. Κανονική κατάληψη της χώρας μας!

    Και είδατε πόσο πολύ "Κοράνι" παίζει;

    Προσπαθούν να επιβάλουν ότι μόλις επικαλούνται το "Κοράνι" οι αστυνομικοί (οι αρχές της χώρας που τους φιλοξενεί δηλαδή) πρέπει να κάνουν τουμπεκί.

    Μιλάμε ότι οι τύποι πάνε να μας καταλάβουν μέσω των "ανθρωπίνων δικαιωμάτων" και του "ανθρωπισμού" μας.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 18/11/2010 23:34:51

      Σε αλλο ποστ νομιζω οτι σου εγραψα οτι αυτα που λες για ελληνικο εθνικο κρατος ανεξαρτητο ειναι πλεον ανεδαφικα.Ο καιρος που μπορουσαν να γινουν εχει περασει.Ο ελληνικος λαος εχασε πια οχι την εθνικη κυριαρχια του αλλα και τη δυνατοτητα κυριαρχιας γιατι ακομη και αν διωξει στρατους,τραπεζες ή ΔΝΤ εχει να μοιρασθει την Ελλαδα με αλλους πληθυσμους.
      Η μονοεθνικη Ελλαδα τελειωσε με την κυβερνηση Καραμανλη.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 18/11/2010 23:40:42

        Όσοι οι άνθρωποι αυτοί δεν αποκτούν την ελληνική υπηκοότητα, είναι δυνατόν να τους διώξουμε και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να εγκαταλείψουμε την προσπάθεια να τους διώξουμε.

        Τους έχουν εγκαταστήσει εδώ οι εχθροί της χώρας. Επίτηδες, για να μας αλλοιώσουν εθνικά.

        Θα το δεχτούμε;

        Αν εσύ θέλεις να το δεχτείς, εγώ ΔΕΝ το δέχομαι!

        Αν δεν τους διώξουμε με νόμιμα μέσα (όπως έχουμε κάθε δικαίωμα), θα γίνει στο τέλος με λαϊκή εξέγερση και με αίμα. Με πόλεμο. Που θα είναι καποια στιγμή αναπόφευκτος για την εθνική μας επιβίωση.

        Οπότε, πρέπει να προσπαθήσουμε να το κάνουμε όσο είναι καιρός με νόμιμα μέσα. Για το καλό όλων. Και των μεταναστών αυτών, φυσικά.

        Δεν πρέπει να δεχτούμε την ήττα μας σε αυτό το θέμα.

        Φυσικά, ο εχθρός είναι πολύ ισχυρός, αλλά δεν είναι αήττητος.

        Εσύ τώρα, πού ακριβώς βασίζεις τη βεβαιότητά σου ότι αυτό το πράγμα "δεν αλλάζει";

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Επώνυμος 18/11/2010 23:43:12

      Όπως έγραψα και σε άλλη ανάρτηση, όταν οι λάθρο βλέπουν ότι η δημοτική "αστυνομία" (ο θεός να την κάνει) δεν μπορεί καν να επιβάλει τον... αντικαπνιστικό νόμο στους νταβραντισμένους καφετεριάδες, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ για το λαθρεμπόριο;

      Αύριο θα απλώσουν και σεντόνια με χασίς, πρέζα και "κρακ", και η δημοτική αστυνομία θα περνάει από μπροστά και θα ελέγχει αν το σεντόνι είναι λευκό, ριγέ ή εμπριμέ. Και ο μέσος νεοελληναράς θα τα βλέπει αυτά μέσα από τη τζαμαρία της καφετέριας, φουμάροντας ανενόχλητος αρειμανίως και λέγοντας "τς, τς, τς... πού φτάσαμε, να τα πουλάνε φόρα παρτίδα"...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 18/11/2010 23:47:05

        Αυριανιστή, πρόκειται για δύο τελείως διαφορετικά πράγματα και δεν είναι από αυτό που παίρνουν αέρα οι λάθρο. Όμως υπάρχει κι ένας κοινός παρανομαστής.

    • Misha avatar
      Misha @ Επώνυμος 19/11/2010 00:58:04

      Επώνυμε

      Η επικληση των ανθρωπινων δικαιωμάτων είναι ο κατεξοχήν πολιορκητικός κριός της Νέας Τάξης. Βλ έκθεση του Στέητ Ντηπάρτμεντ

  22. anonymous avatar
    anonymous 18/11/2010 23:45:59

    ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ Ε.Δ. ΚΑΙ Σ.Α. ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ ΤΗΝ 25η ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2010, ΗΜΕΡΑ ΠΕΜΠΤΗ ΩΡΑ 11Π.Μ.
    1. Σε συνέχεια της από 26.10.2010 Ανακοίνωσης του Συνδέσμου, της σχετικής με την Συγκέντρωση Διαμαρτυρίας των Αποστράτων Αξ/κων ΕΔ και ΣΑ έξω από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, την 25η Νοεμβρίου 2010 και ώρα 11 το πρωί, γνωρίζουμε στους ταγούς της Πολιτείας και ιδιαίτερα στην .....Πολιτική και Στρατιωτική Ηγεσία των ΕΔ και των ΣΑ ότι οι Απόστρατοι Αξ/κοί απαιτούν:
    • ΟΧΙ στο ξεπούλημα της Εθνικής μας κυριαρχίας.
    • ΟΧΙ στην απαξίωση και υποτίμηση του ρόλου των ΕΔ και των ΣΑ.
    • Να σταματήσουν οι ύβρεις και οι προσβολές κατά των Αξ/κων από ορισμένους ταγούς της Πολιτείας.
    • Σεβασμό στους παλαίμαχους αναπήρους.
    • Τιμή και σεβασμό στους φονευθέντες για την πατρίδα.
    • Σεβασμό και ενίσχυση των ορφανικών οικογενειών.
    • ΟΧΙ στο ενιαίο μισθολόγιο.
    • ΟΧΙ στη διάλυση των Ασφαλιστικών Ταμείων.
    • ΟΧΙ στην ένταξη των Στρατιωτικών Νοσοκομείων στο ΕΣΥ. Είναι Στρατιωτικές Μονάδες.
    • ΟΧΙ άλλες περικοπές μισθών, Συντάξεων, επιδομάτων και μερισμάτων.
    2. Οι Απόστρατοι Αξ/κοι Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας απαιτούν την λύση των προβλημάτων των εν ενεργεία και Αποστράτων Αξ/κων Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας, και σεβασμό προς τις ένστολες Δυνάμεις και τα Σώματα Ασφαλείας.
    3. ΟΙ ΥΠΑΙΤΙΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΝΑ ΠΑΝΕ ΦΥΛΑΚΗ.
    Για το Διοικητικό Συμβούλιο
    Ο Γεν. Γραμματέας Ο Πρόεδρος
    Σταφυλάς Φώτιος Πανταζόπουλος Δημήτριος
    Ταξίαρχος ε.α. Αντιστράτηγος ε.α.

  23. Orestios avatar
    Orestios 19/11/2010 01:02:14

    Και τώρα λίγη συνωμοσιολογία που θέλει να υπάρχει επικείμενη δραστηριότητα ξένων έμμισθων με διάθεση να λυθεί ένα πολιτισμικό πρόβλημα που υπάρχει στην περιοχή τα τελευταία 4000 χρόνια.

  24. Αγγελος avatar
    Αγγελος 19/11/2010 01:22:04

    Ουαχαμπισμος,Σ.Αραβια,απαντησεις,εξαπλωση στα Βαλκανεια,συνεργατες ανθρωπιστικες οργανωσεις σε Βοσνια,Σκοπια,Κοσσοβο...

  25. Maya avatar
    Maya 19/11/2010 02:04:22

    Συζητώντας σε άλλες κοινότητες διαπιστώνει κανείς με τραγική θλίψη τα εξής:

    α.Οι μισοί δεν ξέρουν καν τι εστί ισλάμ. Ούτε καν πραγματικά.
    β.Οι άλλοι μισοί έχουν τέτοιο μίσος εναντίον και του Χριστού και της ελευθερίας που υπερασπίζονται με τόσο απίστευτο πάθος τα δικαιώματα των οπαδών του Μωάμεθ μόνο και μόνο επειδή ακόμα προσπαθούν να χωνέψουν τον... Χριστόδουλο και τις Σταυροφορίες...! Παπά να μην βλέπουν κι ας καίγεται το σύμπαν, δεν τρέχει τίποτα, στο κάτω κάτω της γραφής το αξίζουμε γιατί κουβαλάμε τις αμαρτίες όσων έκαψαν την βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας! Άσε που φταίει και ο Μπους αλλά ποτέ κατά ένα περίεργο λόγο οι ζάμπλουτοι των παλατιών με τις 40 γυναίκες. (ό,τι ναναι.gr)

    Προσπαθείς να τους πεις ότι θα σε π@δήξουν το ίδιο ασύστολα είτε είσαι χριστιανός είτε δωδεκαθεϊστής είτε άθεος, αλλά δεν τους πειράζει γιατί πριν από 2 χιλιάδες χρόνια και μπλα μπλα και όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαιώματα (αλλά ποτέ υποχρεώσεις ρε πούστη μου πώς γίνεται αυτό) και ξανά μανά μπλα μπλα. Η απόλυτη τρικυμία εν κρανίω.


    Και πώς αλλιώς... εδώ ο ΓΑΠ βγήκε και μας ζήτησε ανοιχτά να τον καταψηφίσουμε, αλλά κατάφερε και κέρδισε επειδή ο έλληνας βαριόταν να σηκωθεί απ' τον καναπέ. Ή τέλος πάντων δεν πρόκειται να χωνέψει ποτέ την δεξιά ακόμα και όταν εκείνη το παλεύει πραγματικά. Μακριά από δεξιά και εκκλησία, το δίπολο της ελληνικής μαγείας και αποθέωσης.


    Χαμένοι είμαστε από χέρι.

    Οι τούρκοι λίγο πριν την εισβολή, είχαν κάνει σημαία το σύνθημα "αφήστε τους έλληνες να φαγωθούν, θα μας το δώσουν εκείνοι στο πιάτο αυτό που ζητάμε".
    Επιβεβαιώνοντας πως το 1821 κερδίσαμε μια μάχη. Όχι τον πόλεμο.

    Δεν πειράζει... θα μας στέλνουν "πλοία αγάπης" τα αδέρφια μας από την Παλαιστίνη και την Δαμασκό.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Maya 19/11/2010 11:11:19

      Σύνταγμα της Ελλάδας

      Άρθρο 5
      2.Όλοι όσοι βρίσκονται στην Ελληνική Επικράτεια απολαμβάνουν την απόλυτη προστασία της ζωής, της τιμής και της ελευθερίας τους, χωρίς διάκριση εθνικότητας, φυλής, γλώσσας και θρησκευτικών ή πολιτικών πεποιθήσεων. Εξαιρέσεις επιτρέπονται στις περιπτώσεις που προβλέπει το διεθνές δίκαιο. Απαγορεύεται η έκδοση αλλοδαπού που διώκεται για τη δράση του υπέρ της ελευθερίας.
      3.Η προσωπική ελευθερία είναι απαραβίαστη. Κανένας δεν καταδιώκεται ούτε συλλαμβάνεται ούτε φυλακίζεται ούτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο περιορίζεται, παρά μόνο όταν και όπως ορίζει ο νόμος.
      Άρθρο 13
      1.Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
      2.Κάθε γνωστή θρησκεία είναι ελεύθερη και τα σχετικά με τη λατρεία της τελούνται ανεμπόδιστα υπό την προστασία των νόμων. Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη. Ο προσηλυτισμός απαγορεύεται.
      3.Οι λειτουργοί όλων των γνωστών θρησκειών υπόκεινται στην ίδια εποπτεία της Πολιτείας και στις ίδιες υποχρεώσεις απέναντί της, όπως και οι λειτουργοί της επικρατούσας θρησκείας.

      Διάβασε maya προσεκτικά τα παραπάνω άρθρα του Συντάγματος της χώρας μας μπας και καταλάβεις για ποιο λόγο μερικοί κάνουν αντίλογο σε άναρθρες ή αρθρωμένες εθνικιστικές και θρησκόληπτες φωνές.
      Το πρόβλημα στην χώρα μας είναι ότι οι νόμοι εφαρμόζονται κατά περίσταση και κατ'επιλογήν και όσον αφορά τους Ελληνες αλλά και τους ξένους.

      • boanerges avatar
        boanerges @ Κάποιος 19/11/2010 11:22:50

        Εσύ τα διάβασες προσεκτικά;
        Όλοι αυτοί που συρρέουν κατά εκατοντάδες διώκονται "για τη δράση του(ς) υπέρ της ελευθερίας";
        Σε ότι αφορά την άσκηση των θρησκευτικών καθηκόντων λέει: " Η άσκηση της λατρείας δεν επιτρέπεται να προσβάλλει τη δημόσια τάξη ή τα χρηστά ήθη".
        Αυτό ισχύει και για τη Σαρία; Ισχύει και για τους πράκτορες που τους υποκινούν; (Διάβασε στην έρευνα που έκαναν τα Επίκαιρα χτες για του λόγου το αληθές).
        Μπορείς δηλαδή να είσαι ανεκτικός με ένα δόγμα που από τη φύση και πρακτική του ΔΕΝ είναι ανεκτικό;

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ boanerges 19/11/2010 11:28:32

          Ξαναδιάβασε πάλι προσεκτικά πριν μου απαντήσεις.
          Το Σύνταγμα δεν υποστηρίζει την ανεξιθρησκεία όλων πλην μουσουλμάνων.
          Οσον αφορά το ποιος πρόσφυγας,μετανάστης δικαιούται ή όχι να παραμένει στην πατρίδα μας το καθορίζει ο νόμος και όχι εγώ κι εσύ.
          Ακόμα όμως και όσοι έχουν εισέλθει παράνομα, μέχρι να απελαθούν δεν στερούνται των ατομικών τους δικαιωμάτων.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Κάποιος 19/11/2010 11:34:27

            Στα ατομικά δικαιώματα δεν συμπεριλαμβάνεται η κατάληψη κατά το δοκούν δημόσιων χώρων προς πραγματοποιηση εκδηλώσεων επιδειξης πολιτικής ισχύος.

            Και σε κάθε περιπτωση τα ατομικά δικαιώματα αφορουν το άτομο, όχι συλλογικότητες ή ομάδες.

            Μη πέφτεις στην παγίδα του Στέητ Ντηπάρτμεντ, που εδω και δεκαετιες μας κατηγορεί για παραβίαση δικαιωμάτων σεχτών και θρησκευτικόμορφων φραξιών που οι περισσότερες είναι παραρτηματα πολυεθνικών.

            Αν δεις την ιστορία, η λύσσα με την οποία η αμερικάνικη πρεσβεία υπεραμύνεται των Σαηεντολόγων και των Ιαχωβιτών θα πρέπει να σε κάνει ιδιαίτερα καχύποπτο στις ΜΚΟϊστικες φανφάρες .

          • boanerges avatar
            boanerges @ Κάποιος 19/11/2010 11:44:46

            Σαφώς και δεν εξαιρείται κανείς.
            Όταν το τζαμί, που θα γίνει, θα αποτελέσει τη νέα πύλη της Αλ-Κάϊντα προς τη Δύση τότε θα δεις "τήρηση της δημόσιας τάξης και των χρηστών ηθών".
            Επίσης και ο Καννιβαλισμός-Ανθρωποφαγία είναι θρησκεία σε ορισμένους λαούς της Αφρικής. Τι λες, να ασκούν και αυτοί ανεμπόδιστα τα "θρησκευτικά" τους καθήκοντα;
            Αντί να διδαχτούμε από την ιστορία μας αλλά και τα σχετικά προβλήματα των χωρών της Δύσης, (βλ. Γαλλία, Αγγλία, Ολλανδία, Γερμανία, Ελβετία), σπεύδουμε να δημιουργήσουμε μια μόνιμη εστία έντασης για το μέλλον. Μπράβο μας, είμαστε πολύ "προοδευτικοί". Δεν καταλαβαίνεις τη θεμελιώδη αντίφαση του Ισλάμ με τις δυτικές φιλελεύθερες αξίες;
            Αν όχι, δεν πειράζει, θα την καταλάβεις the hard way, λίαν συντόμως.
            Δεν είδα όμως σχόλιο για την πρόνοια του Συντάγματος για την προστασία ¨όσων μάχονται υπέρ της ελευθερίας".
            Ξαναρωτώ: όσοι συρρέουν εδώ κατά χιλιάδες είναι "μαχητές της ελευθερίας" και άρα εξαιρούνται έκδοσης;

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 19/11/2010 11:56:40

            Κάνεις λάθος Misha.
            Φορείς των ατομικών δικαιωμάτων είναι όλα τα φυσικά πρόσωπα, συνεπώς και οι αλλοδαποί . Υπό προϋποθέσεις οι αλλοδαποί είναι φορείς ατομικών δικαιωμάτων συλλογικής δράσης (δικαιώματα συνέρχεσθαι και συνεταιρίζεσθαι).
            Σε καμιά περίπτωση δεν απαγορεύεται η ομαδική προσευχή από την στιγμή που δεν παραβιάζονται οι νόμοι του κράτους.

            Το Σύνταγμα δεν είναι φανφάρες και θεωρώ ότι αν πραγματικά εφαρμόζονταν η κοινωνία μας θα λειτουργούσε πολύ καλύτερα και θα είμασταν όλοι πολύ πιο ευχαριστημένοι γιατί ούτε εκατοντάδες χιλιάδες μετανάστες θα είχαμε, αλλά και αυτοί που θα είχαν δικαίωμα παραμονής όπως προβλέπεται από τον νόμο, θα ζούσαν σε πολύ καλύτερες συνθήκες.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 19/11/2010 12:04:17

            Κοίτα Μisha, ο Κάποιος θα είχε πάθει αποπληξία αν έβλεπε συγκεντρωση Χριστιανών στα Προπύλαια με τον Αρχιεπίσκοπο να τελούν
            ανοιχτή θρησκευτική τελετή, όπως έκρωζε η Δαμανάκη
            για θεοκρατία στην Ελλάδα όταν διοργάνωσε ο Χριστόδουλος
            μια συγκέντρωση για τις ταυτότητες νομίζω στο Σύνταγμα
            και η κυρία και κάτι άλλοι είχαν πάθει έμφραγμα.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 19/11/2010 12:09:45

            Αλλενάκι ότι και αν ένιωσα σε προσωπικό επίπεδο ήταν καθαρά δικό μου θέμα.
            Και επειδή λόγω εργασίας ήμουν πολύ κοντά στην συγκέντρωση του Χριστόδουλου για τις ταυτότητες, σε πληροφορώ ότι ούτε αυγά πέταξα, ούτε γιαούρτια, ούτε είχα βάλει κανένα soundblaster να παίζει heavymetal.

          • Μisha avatar
            Μisha @ Κάποιος 19/11/2010 12:10:30

            Kάποιος

            Δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα συνερχεσθαι για φράξιες με πονηρούς σκοπους.
            Γι αυτούς τους λόγους διαλύθηκαν με αποφάσεις δικαστηριών , προ ετων , οι Χάρε Κρίσνα και το ΚΕΦΕ. Ειδικά για τη δευτερη απόφαση είχαν λυσσαξει οι νεοταξίτες Ιοί της Ε και η Πρεσβεία.
            Μέχρι και απόπειρες δολοφονίας έγιναν εναντίον μαρτυρων κλπ.
            Λοιπόν, ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει δικαίωμα συνάθροισης και μάλιστα σε κεντρικούς δημόσιους χώρους, χωρις τις σχετικές άδειες.
            Και οι ταλιμπαν της Αθηνας που έκαναν προχτές επιδειξη δύναμης δεν είχαν καμμία σχετική άδεια.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 19/11/2010 12:16:13

            Ο Κάποιος νομίζει ότι απευθύνεται σε ηλίθιους,
            όταν αναγορεύει σε ανθρώπινο δικαίωμα
            την παρανομία της κατάληψης πλατειών επί
            Ελληνικού εδάφους χωρίς άδεια, από αλλοδαπούς που εισήλθαν παράνομα στη χώρα και είναι βέβαιο ότι αν τους έκανε η αστυνομία έλεγχο τη στιγμή της προσευχής, θα είχε συγκεντρώσει ένα βουνό χρήσιμα αντικείμενα.

            Είναι άθεος και δικαίωμά του, γι αυτό υποστηρίζει το τζαμί,
            για να μην βλέπει δημόσιες θρησκευτικές εκδηλώσεις,
            αυτό ουσιαστικά είναι το βαθύτερο κίνητρό του.
            Το σθένος όμως να καταδικάσει ρητά την παρανομία
            δεν το έχει, γιατί είναι πελατάκια του αυτοί,
            μελλοντικά, έτσι τουλάχιστον νομίζει ο καψερός.

          • Maya avatar
            Maya @ Κάποιος 19/11/2010 12:17:08

            Κάποιε

            Άσχετος ή έμμισθος;

            ΚΟΡΑΝΙ: "ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΙΣΤΟΥΣ ΟΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΤΕ, ΜΕΧΡΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑΧ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ"

            Κάποιος: "Δεν πειράζει, υπερασπιστείτε το δικαίωμά τους να μας κάνουν καλοκαιρινούς. Είναι δικαίωμά τους να εξοντώνουν τους άπιστους, είναι δικαίωμά τους να γαμάνε γυναίκες και παιδιά, είναι δικαίωμά τους η προπαγάνδα, είναι δικαιώμά τους να κάνουν πλύση εγκεφάλου στα βρέφη, είναι δικαίωμά τους να μας κάνουν ό,τι γουστάρουν, είναι δικαίωμά τους να λατρεύουν τον παιδεραστή προφήτη τους και την εκ του ΣΥΜΒΟΛΟΥ ΠΙΣΤΕΩΣ της άκρως ιμπεριαλιστική, επιθετική και απάνθρωπη θρησκεία του. Όχι όμως, δεν είναι δικαιώμα δικό μας να υπερασπιστούμε την εθνική μας και εδαφική ανεξαρτησία, την ανθρώπινη ελευθερία και την λογική, ειδικά από τη στιγμή που βλέπουμε τον δούρειο ίππο που μας φοράει η Τουρκία του ΑΚΡ. Παλιοεθνίκια, ντροπή σας που δεν αφήνετε τα παιδιά να εκφραστούν ελεύθερα!"


            Όταν θα σου κηρύξει ο Τούρκος που σε δουλεύει ψιλό γαζί μέσα στις εκφυλισμένες Βρυξέλλες τον "ιερό πόλεμο" (τζιχάντ), ο οποίος αποτελεί εντολή στο βιβλίο , εσύ πάρε το Σύνταγμα και τρέχα.


            Φορολογείστε την μαλακία που μας δέρνει. Έχουμε βγει από τον μηχανισμό στήριξης μέσα σε μια ώρα.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κάποιος 19/11/2010 12:18:32

            Οὓς ἔθρεψε τὸ μάννα, ἐκίνησαν τὴν πτέρναν, κατὰ τοῦ Εὐεργέτου.
            Οὓς ἔθρεψε τὸ μάννα, φέρουσι τῷ Σωτῆρι, χολὴν ἅμα καὶ ὄξος.
            Ὢ τῆς παραφροσύνης, καὶ τῆς Χριστοκτονίας, τῆς τῶν προφητοκτόνων!

            ΠΠ

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 19/11/2010 12:22:54

            Αγαπητέ Κάποιε, είσαι ευφυής και με γνώσεις,
            μην εστιάζεις στα αύγά και στα γιαούρτια,
            να εστιάσεις στη βουβαμάρα που έπεσε στα Προπύλαια
            από την επίδειξη δύναμης.

            Νομίζω έδαφος για αυγά και γιαούρτια
            δεν θα είχε καλλιεργηθεί
            αν είχαν αποδείξει οι αλλοδαποί ότι
            είναι ικανοί να ενσωματωθουν χωρίς προβλήματα,
            χωρίς εγκλήματα καθημερινά κατά του ΑΔΥΝΑΤΟΥ
            κομματιού του πληθυσμού μας.

            ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕΑΡΑ ΘΡΑΣΙΜΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ,
            ΒΛΕΠΟΥΝ ΓΕΡΑΣΜΕΝΟ ΠΛΗΘΥΣΜΟ ΚΑΙ ΟΡΜΟΥΝ.

            ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝΣ?

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Κάποιος 19/11/2010 12:27:52

            Επιτέλους, αν υπάρχει ένας καλοπροαίρετος αριστερός άθεος, για να καταλάβει τι γίνεται με τους λάθρο, ας διαβάσει αυτό:
            http://www.pentapostagma.gr/2010/11/blog-post_9432.html

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κάποιος 19/11/2010 12:35:59

            Κανονικά Κάποιε θα έπρεπε να απαιτείς κανείς λαθρομετανάστης μουσουλμάνος στην Ελλάδα, εάν δεν ήθελες να
            φυτευτεί το μεσανατολικό ζήτημα εδώ.

            Τώρα μας το φύτεψαν.

            Κανονίστε με ποιους θα πάτε και ποιους θα αφήσετε.
            Με τους Έλληνες ή με τους πραιτωριανούς.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Κάποιος 19/11/2010 13:32:21

            Αν δεν σας καλύπτουν τα άρθρα του Συντάγματος ζητείστε αναθεώρησή του από τα κόμματα που υποστηρίζετε.
            Οσον αφορά τον Νόμο πάντως είναι σαφέστατος για τα ατομικά δικαιώματα ελλήνων και ξένων πολιτών.
            Τώρα αν η πολιτεία με βάση τους νόμους έκρινε ότι η συγκεκριμένη συγκέντρωση ήταν παράνομη θα έπρεπε να την διαλύσει με νόμιμα μέσα μέσω των αρμοδίων οργάνων της.
            Απ'όσο ξερω η αυτοδικία δεν προβλέπεται από το Σύνταγμα και τους νόμους.

            Διαβάζω διαρκώς απόψεις για το τι αρέσει ή δεν αρέσει στον έναν ή τον άλλον.
            Αυτό είναι απολύτως θεμιτό μέχρι την στιγμή όμως που κάποιοι
            προσπαθούν να ερμηνεύσουν και να εφαρμόσουν τους νόμους αυθαίρετα και κατά το δοκούν.
            Δεν λειτουργούν ή τουλάχιστον δεν πρέπει να λειτουργούν έτσι τα πράγματα στις πολιτισμένες κοινωνίες.

            Προσωπικά νιώθω απέχθεια για κάθε είδους ταλιμπάν,ισλαμιστές,χριστιανούς,
            δεξιούς και αριστερούς.
            Για να μην γίνω όμως σαν τα μούτρα τους προσπαθώ να μην σκέφτομαι και να μην πράττω με την δική τους λογική.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Maya 19/11/2010 11:27:33

      Μία διόρθωση: Η Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας κάηκε όταν οι Άραβες κατέλαβαν την πόλη, το 642. Δεν κάηκε από τους χριστιανούς.
      Συγχέεις το Σεράπειο, που όντως κάηκε από τους χριστιανούς με τις ταραχές το τέλος του 4ου-αρχών 5ου αι. (η συγκεκριμένη πυρπόληση έγινε το 391) μεταξύ εθνικών, χριστιανών και ιουδαίων στην Αλεξάνδρεια, με την πυρπόληση της Βιβλιοθήκης.
      Το Σεράπειο κάηκε από τον χριστιανικό όχλο, με ευθύνη του αυταρχικού και ακραίου πατριάρχη Αλεξανδρείας Θεοφίλου (είχε καθαιρέσει και τον άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο), επειδή στη διάρκεια των συχνών επεισοδίων μεταξύ χριστιανών και εθνικών, κατέφευγαν εκεί οι εθνικοί (αντίστοιχες βιαιοπραγίες έκαναν και οι εθνικοί και οι ιουδαίοι).
      Το Σεράπειο ήταν ειδωλοατρικός ναός, αλλά στέγαζε και ένα μέρος της Βιβλιοθήκης. Δεν πυρπολήθηκε όμως ως Βιβλιοθήκη και η Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας δεν έπαψε να υφίσταται. Δεν ήταν στο σύνολό της στεγασμένη στο Σεράπειο.
      Τον μύθο περί πυρπόλησης της Βιβλιοθήκης της Αλεξάνδρειας από τους χριστιανούς τον κατασκεύασε ο ιστορικός Edward Gibbon (18ος αι.), οπαδός του Διαφωτισμού και ορκισμένος εχθρός του χριστιανισμού. Τον Gibbon κανείς δεν τον επικαλείται πλέον ως πηγή, μόνο κάτι δικοί μας νεο-ειδωλολάτρες, ψευδο-ιστορικοί του διαδικτύου. Οι θεωρήσεις του Gibbon μόνο στην ιστορία των ιδεών αφορούν πλέον.

      Οι μουσουλμάνοι Άραβες πυρπόλησαν τη Βιβλιοθήκη συνειδητά, ως θησαυροφυλάκιο του ελληνορωμαϊκού και χριστιανικού πνεύματος. Εδώ είναι η τέραστια διαφορά. Η πυρπόληση της Βιβλιοθήκης δεν έγινε από κάποιον όχλο, αλλά με εντολή του χαλίφη Ομάρ, σύμφωνα με μεταγενέστερες αραβικές πηγές.
      Πολύ πρόχειρα, σε παραπέμπω στην αγγλική Βικιπαίδεια:
      http://en.wikipedia.org/wiki/Library_of_Alexandria

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 19/11/2010 11:44:35

        Βασικά δεν κάηκε μια φορά αλλά τουλάχιστον τέσσερις φορές τμηματικά από τον 1ο αι πΧ μέχρι τον 70 αι μΧ, διαδοχικά από ρωμαίους,χριστιανούς και άραβες.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Κάποιος 19/11/2010 12:00:06

          Η Βιβλιοθήκη πότε έπαψε να υφίσταται; Πότε πυρπολήθηκε συνειδητά ως χώρος μελέτης και πνευματικής δημιουργίας;
          Τον 7ο αιώνα, από τους Άραβες.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 19/11/2010 12:05:24

            Οι άραβες έκαψαν ότι είχε απομείνει από τους ρωμαίους και τους χριστιανούς.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ ΒΙΣ 19/11/2010 12:14:19

            Οκ το βρήκες μεγάλε. Στη Βιβλιοθήκη του Περισσού το διάβασες;
            Απλή λογική: Για πάνω από 2,5 αιώνες, μεταξύ 391 και 642, δεν υπήρχαν φιλολογικές σπουδές στην Αλεξάνδρεια; Δεν αντιγράφονταν χειρόγραφα;
            Αλλά τι κάθομαι τώρα και συζητάω...
            Ψιλά γράμματα για φαν του αντιχριστιανικού κλαμπ.

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ ΒΙΣ 19/11/2010 14:42:13

            Η μεγάλη ακούσια καταστροφή της βιβλιοθήκης έγινε επί Ιουλίου Καίσαρα.
            Ο Πλούταρχος γράφει (Καίσαρ, 49): "Ο Καίσαρας διέταξε να πυρποληθούν τα νεώρια, αλλά η φωτιά, που εξαπλώθηκε πολύ περισσότερο, κατέκαψε τις Μεγάλες Βιβλιοθήκες."
            Προφανώς έκτοτε έπαψε να υπάρχει η βιβλιοθήκη στεγασμένη σ'ένα συγκεκριμένο κτίριο και όσα βιβλία και πάπυροι διασώθηκαν μεταφέρθηκαν σε άλλα κτίρια πλησίον.
            Ενα από αυτά ήταν και το Σεράπειο που φανατικοί χριστιανοί λεηλάτησαν και έκαψαν επί αρχιεπισκόπου Αλεξανδρείας Θεόφιλου 391 μ.Χ., μετά από διάταγμα του αυτοκράτορα Θεοδόσιου που αποφασισε την καταστροφή όλων των παγανιστικών ναών, απαγορεύοντας τη λατρεία οποιασδήποτε άλλης θεότητας πέρα από το Χριστό και το Γιαχβέ των Ιουδαίων.
            Τέλος επί χαλίφη Ομάρ τον 7ο αι διατάχθηκε η καταστροφή όσων έργων της βιβλιοθήκης είχαν απομείνει και έρχονταν σε αντίθεση με τα διδάγματα του κορανίου.

            Μπορεί κάποιος να αμφισβητήσει την εγκυρότητα των ιστορικών πηγών και των θρύλων γύρω απο την Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας και να κάνει αντίλογο, πάντως αυτά τα στοιχεία βρίσκονται σε πολλές βιβλιοθήκες και ουχί μόνο του Περισσού.

          • Μisha avatar
            Μisha @ ΒΙΣ 19/11/2010 18:37:20

            O Ιωάννης Φιλόπονος, περίφημος βιβλιόφιλος, εξαιτίας της εύνοιας που απολάμβανε από τον κατακτητή Αμρ ελ Ας, πέτυχε να του δοθούν όλα τα βιβλία της πόλης. Έδειξε τόσο μεγάλη χαρά και επαίνεσε τόσο την αξία των παπύρων, ώστε ο Αμρ ζήτησε και τη γνώμη του χαλίφη Ομάρ. «Αν περιέχουν αυτά τα χειρόγραφα ό,τι και το Κοράνιο είναι περιττά. Αν περιέχουν πράγματα αντίθετα, τότε είναι επιζήμια», του απάντησε εκείνος. Διατάχθηκε, λοιπόν, να ριχτούν στην πυρά ως καύσιμη ύλη για τα τετρακόσια λουτρά της πόλης, τα οποία έκαιγαν για ένα μήνα με τα βιβλία ως καύσιμο.

            Σκέψου λοιπόν πόσα βιβλία υπήρχαν τότε.Συνεπώς η καταστροφή από τον Θεοδόσιο ή δεν ήταν καταστροφή ή αποκαταστάθηκε άμεσα.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ Maya 19/11/2010 18:42:55

      Δεν ξέρω άν γίνεται πιο σωστός. Και το Bufalo freedom κομματάρα.

  26. sakis avatar
    sakis 19/11/2010 02:47:56

    Το ακούσατε;Στην Ελβετία θα γίνει δημοψήφισμα στις 28 Νοεμβρίου για την απέλαση μεταναστών νόμιμων παρακαλώ που δεν σέβονται τους νόμους του κράτους και δεν μπορούν να προσαρμοσθούν στην Ελβετική κοινωνία.Άρα 2 πράγματα συμβαίνουν ή οι Ελβετοί είναι φασίστες,ναζιστές ,χιτλερικοί και έχουν κρεματόρια σπίτι τους και καίνε μετανάστες ενώ η super Ελλαδάρα της ''δημοκρατίας'' και της ''ανεκτικότητας'' αποτελεί το μοναδικό διαγαλαξιακό και διασυμπαντικό χώρο αγάπης και αλληλεγγύης και ο υπόλοιπος ελεύθερος δυτικός κόσμος ζει στο σκότος και το φασισμό και πρέπει εμείς ως ''σοβαρό'' κράτος που είμαστε να φωτίσουμε τους τυφλούς δυτικούς που έχουν μίσος για τους μετανάστες με το φως της αγάπης που ρέει άφθονα στην Ελλάδα ή οι ψευτοανθρωπιστές και ψευτοπροοδευτικοί της Ελλάδας είναι εγκεφαλικά νεκροί πάσχοντας από ακροαριστερό ιδεοληπτικό φανατισμό ζώντας στο κόσμο τους και σε μια ουτοπία.Κάτι μου λέει πως ισχύει το δεύτερο δεν ξέρω για εσάς παντως.Και φανταστείτε κάνει δημοψήφισμα για τους μετανάστες ποιά;Η Ελβετία που είναι στο κέντρο της Ευρώπης και δεν αποτελεί δίοδο μεταναστών και στην οποία το σύνολο όλων των μεταναστών δεν ξεπερνάει το 5% ενώ στην δημοκρατική Ελλαδάρα (τώρα μπορείτε να γελάσετε ελεύθερα) που όλοι οι μετανάστες ξεπερνάνε το 20% του Ελληνικού πληθυσμού έχοντας από τα μεγαλύτερα ποσοστά μεταναστών στον κόσμο ,που αποτελούμε δίοδο της συντρηπτικής πλειοψηφίας των λαθρομεταναστών που εισέρχονται στην Ευρώπη μια μικρή και φτωχή χώρα που δεν παράγουμε ούτε ποδήλατα λίγο πριν το χείλος της χρεοκοπίας να κάνουνε τους κινέζους σε ένα τόσο σοβαρό πρόβλημα και οι ''αριστεροί'' της Εκάλης και του Κολωνακίου να μιλάνε για φασισμό και ναζισμό σε όσους ζητάνε δημοψήφισμα για το συγκεκριμένο θέμα.Και ξέρετε ποια είνια η φάση σε μια μια ισλαμική γκετοποίηση της Ελλάδας τα πρώτα θύματα του ισλαμικού φασισμού και φονταμενταλισμού θα είναι όλοι εκείνοι που υπερασπίζονται οι ψευτοπροοδευτικοί οι γυναίκες,οι ομοφυλόφιλοι,οι άθεοι οι αλλόθρησκοι, οι αναρχικοί και θα δεχθούν τέτοιο φασισμό και ρατσισμό που η χρυσή αυγή θα φαινεται σοσιαλιστικό κόμμα .Γίνεται άνθρωποι που είναι ενάντια στον συντηρηρισμό της Εκκλησίας κατά του Άνθιμου και γενικότερα των ιερέν κατά των θρησκευτικών συμβόλων και γενικότερα κατα του φασισμού και ναζισμού να είναι υπερ της πιο οπισθοδρομικής,συντηρηρικής ρατσιστικής,φασιστικής και ναζιστικής θρησκείας που αν ο Χίτλερ είχε το δικαίωμα επιλογής θρησκείας που τον εκφράζει να είστε σίγουροι θα διάλεγε με κλειστά τα μάτια το ισλάμ θα τρελαθούμε στην Ελλάδα με όλους αυτούς τους παραλογισμούς.

  27. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 19/11/2010 07:47:14

    Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ υποσχέθηκε καί γι αυτό ψηφίστηκε ,νά λύσει τό πρόβλημα
    τών μουσουλμάνων σέ μία μέρα,κι εδώ λόγια μόνο ????

  28. boanerges avatar
    boanerges 19/11/2010 10:51:12

    Μνημείο για την επανάσταση των Νεότουρκων θα φτιάξει ο Μπουτάρης.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=225390
    Του προτείνω επίσης να μετονομάσει, εκτός από την Αγίου Δημητρίου σε Κεμάλ Ατατούρκ που ήδη έχει προαναγγείλει, τη Θεσσαλονίκη σε Κεμαλονίκη, αφού από εκεί "ξεκίνησε η επανάσταση των Νεότουρκων". Πώς αλλιώς θα δείξει η Ελλάδα την ευγνωμοσύνη της προς τον "Θεσσαλονικέα" Ατατούρκ;

    "Στο ρογοβύζι ανατριχιάζαν τα παιδιά κι ο γέρος έλιαζε ακαμάτης τ'αχαμνά του". Όπου γέρος διάβαζε τον ελληνικό λαό που βαδίζει χαρούμενος και αμέριμνος προς το ιστορικό του τέλος. Και εις άλλα με σαρία.

    • Tassos avatar
      Tassos @ boanerges 19/11/2010 11:00:55

      Τίποτα δεν θα κάνει. Θα υπάρξει τεράστιο κόστος για το ΠΑΣΟΚ. Τον ξέρουμε τον άνθρωπο. Οταν το τσούζει λέει και καμμία λαλακία παραπάνω.

      • boanerges avatar
        boanerges @ Tassos 19/11/2010 11:10:55

        Καλά δεν έχεις καταλάβει ότι το ΠΑΣΟΚ δεν υπολογίζει πλέον κανένα πολιτικό κόστος; Δεν έχεις καταλάβει ότι ξέρουν ότι ο κόσμος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου; Δεν έχεις καταλάβει ότι η Νέα Τάξη εν Ελλάδι έχει αποθρασυνθεί τελείως ελλείψει αντιπάλου;

  29. Κάποιος avatar
    Κάποιος 19/11/2010 19:17:11

    Misha οι καταστροφές της βιβλιοθήκης και των έργων της επί Ιουλίου Καίσαρα και αργότερα επί Θεοδοσίου μαρτυρούνται από πολλούς ιστορικούς και συγγραφείς.
    Ειδικά για τον Θεοδόσιο υπήρχαν διάταγματα του απαγόρευσε με ποινή θανάτου και δήμευση της περιουσίας των ενόχων Εθνικών (που χαρακτηρίζονται
    «παράφρονες» και «ιερόσυλοι»),
    κάθε μορφή θυσίας, μαντικής, ψαλμωδιών προς τιμή των Θεών ή τις απλές επισκέψεις σε αρχαίους Ναούς και διέτασσε την κατεδάφιση ή το σφράγισμα Εθνικών Ιερών.Αρα υπήρχαν σαφείς εντολές για εξάλειψη κάθε τι εθνικού και παγανιστικού.
    Πιστεύεις ότι όταν ο όχλος μπούκαρε στο Σεράπειο και στα άλλα κτίρια των Εθνικών σεβάστηκε τους πάπυρους και τους κώδικες ;

    Aντίθετα η ιστορία με τον χαλίφη Ομάρ και την καύση των βιβλίων στον 70 αι αποτελεί θρύλο και δεν υπάρχει σύγχρονη της ιστορική πηγή.
    Η πιο κοντινή είναι του 12ου αι, δηλαδή 500 περίπου χρόνια μετά και η επόμενη μαρτυρία είναι του 13ου αι από έναν χριστιανό επίσκοπο.
    Προσωπικά θεωρώ απίθανο να είχε διασωθεί και να είχει παραμείνει ανέγγιχτος από τον 4ο αι έως τον 70 αι τόσο μεγάλος όγκος πολύτιμων βιβλίων που να καίγονται επί ένα μήνα σ'όλα τα λουτρά της πόλης.
    Και άλλη μια ερώτηση που προκύπτει είναι που φυλάσσονταν όλος αυτός ο όγκος των βιβλίων μέχρι την αραβική κατάκτηση ;
    Μέσα σε τρεις αιώνες (4ος-7ος) δεν θα έπρεπε να υπήρχαν δεκάδες αντίγραφα των σημαντικότατων έργων της βιβλιοθήκης διασκορπισμένα και αλλού εκτός από την Αλεξάνδρεια που θα είχαν διασωθεί ως τις μέρες μας ;