#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/03/2008 13:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγαλειώδης διαδήλωση και συγκέντρωση

Εφάμιλλη αν όχι μεγαλύτερη της προηγούμενης της 12ης Δεκεμβρίου είναι η σημερινή διαδήλωση κατά του Ασφαλιστικού. Συνάδελφοι που βρίσκονται επί τόπου μας λένε ότι πολύ κόσμο έχουν κατεβάσει η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, η ΠΟΕ – ΟΤΑ (και από την επαρχία), οι σιδηροδρομικοί, οι τραπεζικοί κλπ. Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν το μπλοκ (όχι μπλογκ) του ΠΑΜΕ, που ξεκίνησε πρώτο, έφτανε στα Προπύλαια, οι ομιλίες στο Πεδίο του Άρεως δεν είχαν τελειώσει ακόμα. Η πορεία κατέληξε στην Βουλή όπου η κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ µε επικεφαλής τον πρόεδρο της Γιώργο Παπανδρέου καθώς και η κοινοβουλευτική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ µε επικεφαλής τον Πρόεδρο της Αλέκο Αλαβάνο συναντήθηκαν µε τα Προεδρεία της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ και  δήλωσαν ότι θα καταψηφίσουν το
αντιασφαλιστικό νοµοσχέδιο. Σε ανακοίνωσή της εξάλλου η ΓΣΕΕ εκτιμά ότι η συμμετοχή στην 24ωρη γενική απεργία της ίδιας και της ΑΔΕΔΥ ήταν καθολική και «ξεπέρασε κάθε ιστορικό προηγούμενο».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. YiannisM avatar
    YiannisM 19/03/2008 13:55:08

    Άντε γερά να πέσει η δεξιά!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 19/03/2008 14:19:56

    Να πέσει η δεξιά. Απο το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί.Αλλά πρέπει η αριστερά να που θα την διαδεχθεί να διορθώσει την κατάσταση.
    Το ασφαλιστικό είναι ένα πεδίο στο οποίο μπορεί να υπάρξει συνεργασία.
    Ας πετάξουμε έξω τα δυό αποτυχημένα κόματα διαχείρησης του συστήματος και ας αρχίσουν απο τώρα τα κόματα της αριστεράς να διατυπώνουν λεπτομερείς θέσεις για το ασφαλιστικό.

  3. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 14:21:39

    Αντε, να καταλαβετε το κουραδοκαστρο.
    Και αν ελθει η επανασταση, θα ανοιξει τα (αδεια) πουγκια και θα σας μοιρασει τα φλωρια.
    Α ρε μακρυα νυχτωμενοι που εισαστε.
    Και κατι τελευταιο. Αν αυτοι που φωναζουν, παρουν παραπανω, καποιοι, θα παρουν παρακατω.Κι αυτοι, θα εισαστε εσεις,που τους υποστηριζετε.Γιατι μη μου πειτε οτι η αριστερα, θα τα παρει απο την πλουτοκρατια! Ας γελασω τρις. Χα,χα,χα!
    (Αλλα ποιος τοχασε για να το βρειτε εσεις;)

  4. plagal avatar
    plagal 19/03/2008 14:29:51

    "Γιατι μη μου πειτε οτι η αριστερα, θα τα παρει απο την πλουτοκρατια!"

    Οχι. Πρεπει ο λαος να τα παρει απο την πλουτοκρατια. Ο αριστερα ειναι απλα το εργαλειο. Αν ο λαος δε θελει, δεν θα τα παρει.

    Απλο?

  5. νικος avatar
    νικος 19/03/2008 14:37:37

    PLAGAL thelis na stilis tin to sto spiniari apo tora?

  6. TOX avatar
    TOX 19/03/2008 14:48:44

    Κουραδόκαστρα φαντάζονται μόνο κάποιοι κουραδομπέμπηδες...

  7. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 14:56:09

    Συνάδελφοι που βρίσκονται επί τόπου μας λένε ότι πολύ κόσμο έχουν κατεβάσει η ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, η ΠΟΕ – ΟΤΑ (και από την επαρχία), οι σιδηροδρομικοί, οι τραπεζικοί
    ===================================================
    Οι άλλοι, οι ιδιωτικοί υπάλληλοι που είναι;

    Α,ρε βολεμένοι. Αποκαλύψατε το πραγματικό πρόσωπο σας.

  8. Jini avatar
    Jini 19/03/2008 15:06:00

    Nick είδες ποτέ κουρεμένο και γδαρμένο να διεκδικεί αυτός απλά κάποτε θα σε γδάρει

  9. ΑΠΕΡΓΟΣ avatar
    ΑΠΕΡΓΟΣ 19/03/2008 15:09:31

    Κι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και οι εργάτες είναι στη συγκέντρωση. Εκείνοι που λείπουν είναι δεξιούρες σαν και σένα που επικαλούνται τον ιδιωτικό τομέα για να κρυφτούν...

  10. rs avatar
    rs 19/03/2008 15:33:27

    Αν θέλουμε πράγματι ν΄αλλάξουμε τα κακώς κείμενα, είναι ώρα ν΄ανοίξει ο διάλογος για το συνδικαλιστικό κίνημα.
    Συνδικαλιστές που καταλήγουν βουλευτές (π.χ.Πρωτόπαππας, Μαυρίκης, Μανώλης), συνδικαλιστές που βολεύονται και με τις πράξεις τους φωνάζουν, "εμέις νάμαστε καλά και δεν πάνε να κόψουν το κεφάλι τους οι άλλοι" συνδικαλιστές που κακοποίησαν και διέσυραν τον συνδικαλισμό σαν μέλη διοικητικών συμβουλίων, διοικητές οργανισμών, γενικοί γραματοίς κλπ, συνδικαλιστές που απαλλοτρίωναν-αν είναι δυνατόν- γραφική ύλη για το σπίτι τους και βενζίνη με τιμολόγια δημοσίων υπηρεσιών (έλα ρε και τί έγινε;Αυτό είναι το πρόβλημα;).
    Τι πάει να πεί κεκτημένο δικαίωμα για το "επίδομα θέρμανσης" ή για κWh και τηλεπικοινωνιακές μονάδες χωρίς χρέωση.
    Για τα τελευταία ξέρω, ίσως, την απάντηση. Όταν δεν μπορούσαν να δοθούν αυξήσεις δίνονταν ..παροχές σε είδος. Έ και; Πρέπει να συνεχίσει αυτό;
    Ποιό δίκαιο δικαιολογεί την τερατώδη ανισότητα σε ασφαλιστικές παροχές μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου υπάλληλου;
    Αν είναι δυνατόν 133(;;!!!)ταμεία.
    Εξίσωση προς τα 'πάνω. Και διπλασιασμός θα έλεγα.
    Για σταθείτε ρε παιδιά. Αντέχει το σύστημα; Ανέξοδες πομφόλυγες.
    Όλα τελικά είναι θέμα παιδείας...και αισθητικής.

    Υ.Γ.1. Καλό το άρθρο στο τελευταίο ΑΝΤΙ.
    Υ.Γ.2. Κοπτώμεθα βέβαια για "σοσιαλοδημοκρατία" και άλλα τινά.
    Για δείτε όμως τι συνέβη με τους συνδικαλιστές πολυτελείας στην VOLKSWAGEN στην Γερμανία την μητέρα της "σοσιαλοδημοκρατίας".
    Για τις πρώην "σοσιαλιστικές χώρες" δεν χρειάζεται να αναφέρουμε τίποτα.

  11. rs avatar
    rs 19/03/2008 15:37:02

    Συγνώμη για τους "γραμματοίς".

  12. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 19:07:29

    Κι οι ιδιωτικοί υπάλληλοι και οι εργάτες είναι στη συγκέντρωση. Εκείνοι που λείπουν είναι δεξιούρες σαν και σένα που επικαλούνται τον ιδιωτικό τομέα για να κρυφτούν…
    -------------------------------------------------

    Καλύτερα στη δουλειά μου (που δεν δουλεύω γιατί είμαι άνεργος και ψάχνω δουλειά...) παρά να είμαι με τους βολεψάκηδες...

  13. rs avatar
    rs 19/03/2008 19:51:03

    Αγαπητέ Nick,
    πριν απο χρόνια θα σε χαρακτήριζα "Αυριανιστή".Τώρα υποθέτω οτι μάλλον ανήκεις στο φιλοθέαμον κοινό του Λάκη.
    Τελικά όλες οι λέξεις έχασαν το νόημά τους αλλά ορισμένα στερεότυπα του Έλληνα, όπως να βάζει "ταμπέλες" σε άγνωστους και να "ξεμπερδεύει", είναι διαχρονικά.

  14. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 20:02:49

    Μόνο που εγώ πήγα Στρατό, ξέρεις...

    Και όχι δεν είμαι οπαδός του Λάκη, γιατί πολύ απλά

    1) δεν βλέπω τηλεόραση
    2) δεν είμαι ΣΥΡΙΖΑ
    3) σαν πολύ να γλείφει τη κυβέρνηση (λόγω Κλαδά και ελέγχων που λέγεται ότι θα γίνουν για στον Alpha Digital;;)

  15. Nick avatar
    Nick 19/03/2008 20:04:40

    Α και κάτι άλλο.

    Και ο συνδικαλισμός έχασε το νόημα του εδώ. Γιατί είναι να απορείς πως στη Γερμανία (IG Metall, Ver.di κλπ.) καταφέρνουν να έρθουν σε συμφωνία με Κράτος και επιχειρηματίες (με τις ανάλογες θυσίες βέβαια, βλ. Volswagen και τράπεζα χρόνου).