#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2010 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλο το χάσμα στον ΣΥΡΙΖΑ



Φαίνεται πως το χάσμα που χωρίζει το «ρεύμα Τσίπρα», με το ανανεωτικό μπλοκ είναι πλέον αγεφύρωτο.

Μετά τις προχθεσινές δηλώσεις του προέδρου του Συνασπισμού, πως «σύσσωμη η κοινοβουλευτική ομάδα θα καταψηφίσει τον Παπούλια για Πρόεδρο της Δημοκρατίας», σε σημερινή συνέντευξή του ο Φώτης Κουβέλης στο free press Metropolis Weekend και στο δημοσιογράφο Θάνο Τριανταφύλλου (www.metropolisnews.gr ) εκφράζει την αντίθεσή του.

Συγκεκριμένα αναφέρει πως « Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει λόγο να μην ψηφίσει τον Κάρολο Παπούλια για τη δεύτερη θητεία του στην Προεδρία της Δημοκρατίας. Αντιθέτως έχει πολλούς λόγους να το πράξει, σε αντιστοιχία  με τα όσα, κατά καιρούς, ο ΣΥΡΙΖΑ  θετικά του έχει αναγνωρίσει».

Προφανώς η θέση αυτή αποτελεί την κορυφή ενός παγόβουνου αντιπαραθέσεων μεταξύ των τάσεων.

Στην ίδια συνέντευξη ο Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ,  δηλώνει σαφέστατα την επιθυμία,  για πλατιές συνεργασίες στις επερχόμενες εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης, ιδιαίτερα στη Θεσσαλονίκη.

Τέλος δεν αποδέχεται την «επιχειρούμενη, με τον έναν ή άλλον τρόπο, μετεξέλιξη του ΣΥΡΙΖΑ σε ενιαίο πολιτικό σχηματισμό».

Όλα αυτά λίγες μέρες μετά το γεύμα του Λεωνίδα Κύρκου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 15/01/2010 17:03:56

    Παμε για το νεο ελληνικο τροτσκιστικο κομμα...

    • pampam avatar
      pampam @ donaE 16/01/2010 09:05:42

      Άλλωστε ο τροτσκισμός φιλοξενείται ως «συνιστώσα»….Λες η ΔΕΑ να υπερισχύσει της ΚΟΕ ;;;;; !!!!!

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/01/2010 17:05:04

    Πολλες συνιστωσες.. ουτε ο Πυθαγορας θα τους παλευε.. κ εγω λεω να νηστεψω για συμπαρασταση.

    ΠΠ

  3. donaE avatar
    donaE 15/01/2010 17:09:33

    Το οτι ο Μητσοτακης στην δεξια και ο Κυρκος στην αριστερα μεσα απο τους ταφους κανουν κουμαντο,σημειολογικα λεει τιποτα;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ donaE 15/01/2010 17:18:19

      Εφιαλτης στο δρομο με τις ακακίες..

      ΠΠ

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ donaE 15/01/2010 22:34:50

      Σκόρδα !!!!! και Γρήγορα!!!

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/01/2010 17:49:46

    Μας έχουν πρήξει κανονικά, ας κάνουν ότι θέλουν δεν μας αφορα.

    • gretel avatar
      gretel @ «Κασσάνδρα» 15/01/2010 20:12:48

      Ας πιουν και Γιάκομπς Φουντούκ’

  5. thespieys avatar
    thespieys 15/01/2010 17:59:02

    Aντε να το κλεισουν το μαγαζάκι να ησυχάσουμε. Αλλα τι να περιμένουμε στην Ελλάδα όταν αναδεικνύεται αρχηγος κόμματος κάποιος που το μόνο που έκανε στη ζωούλα του ήταν ...μαθητικές καταλήψεις!

  6. katharma avatar
    katharma 15/01/2010 18:24:12

    Πολύ καλά τα λες thespieys, αλλά πες μας κάποιος στα 33 του τι θα έπρεπε να κάνει; Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Έχουμε και λέμε: 1ον. Παπανδρέου Γιώργος. Αν δεν ήταν γιος και εγγονός πιθανών να δούλευε τώρα στο Δήμο της Στοκχόλμης. 2ον. Αντώνης Σαμαράς. Αν δεν ήταν εγγονός της ΠΔ και προστατευόμενος του Αβέρωφ και πουλέν του Μητσοτάκη, πιθανόν τώρα να ήταν ένας απλός (λαικιστής) βουλευτής (όπως ήταν τόσα χρόνια αφού πρώτα μας πει που βρήκε τα λεφτά να κάνει την Πολαν). 3ον. Αλέκα Παπαρήγα. Σ'αυτό το κόμμα κανείς δε ξέρει τι γίνεται, ποιός την πρότεινε, τι αγώνες έκανε( εκτός από πορείες),άρα δεν έχω απάντηση, πιθανόν αν διαφωνούσε κάποια στιγμή για το πόση ζάχαρη πρέπει να βάζει ένας καλός κομουνιστής, να την είχαν διαγράψει. 4ον. Αν ο Καρατζαφύρερ δεν ήταν αυτός που είναι, χωρίς τις ψήφους των χουντικών, των ρατσιστών, των ναζιστών, και χωρίς την υποστήριξη των μέσων που διαθέτει (αλήθεια; γιατί ένας έμπορος λευκής σαρκός ή αν θέλεις όσον αφορά την περιπτωσή του, μάνατζερ μοντέλων, πρώην μποξέρ καταφέρνει να έχει κανάλια και εφημερίδες; μήπως όλο το ελληνικό δαιμόνιο και μεγαλείο της ελληνικής φυλής, εξαντλείται στην αφεντομουτσουνάδα του; Άσε μας ρε μπαρουτοκαπνισμένε thespieys.

    • gretel avatar
      gretel @ katharma 16/01/2010 05:17:40

      Να μην ενδίδει στον εξυπνακισμό…

    • Soustom avatar
      Soustom @ katharma 17/01/2010 00:37:06

      ...και γιατί δεν τό συνεχίζεις; Αν δεν τόν προωθούσε ό "ανιδιοτελής" ρόζ καπιτάλας Αλαβάνος τί θά ήτανε; ένας μικρός διαπλεκόμενος ΕΔΕ; ; άσε μας και σύ τώρα ρε Katharma......

  7. περιπετών avatar
    περιπετών 15/01/2010 18:51:12

    Ο Τσίπρας είπε πως οι βουλευτές θα ψηφίσουν κατά συνείδηση...Αφίστε τις καταστροφολογίες

  8. bananiagr avatar
    bananiagr 15/01/2010 18:58:09

    Μεγάλο το χάσμα στο Σύριζα;

    Γι αυτό έσπευσαν να καλύψουν πλήρως την Δραγώνα, όταν σε άλλα και άλλα καταπίνουν την γλώσσα τους, και μάλιστα όχι απλά την κάλυψαν, αλλά την εκθείασαν μιλώντας για ακροδεξιούς κύκλους αναφερόμενοι στην επιστολή Θεοδωράκη!

    Λέμε τα άτομα έχουν χάσει την μπάλα...

    http://tinyurl.com/yl26hcr

  9. bananiagr avatar
    bananiagr 15/01/2010 18:59:28

    Το να διαλυθεί το Σύριζα δεν λέει κάτι. Όλο αυτό το συνάφι είναι καθεστώς, όλοι αυτοί ή θα σκορπίσουν και κάπου θα πάνε, ή θα κάνουν κάτι καινούριο κάνοντας απλά...λίφτινγκ.

    Ούτε μεταξύ τους δεν αντέχονται.

    • abebab avatar
      abebab @ bananiagr 15/01/2010 19:03:52

      Πολύ σωστές διαπιστώσεις…

    • bananiagr avatar
      bananiagr @ bananiagr 15/01/2010 19:08:51

      Που κρυβόντουσαν όλα αυτά τα χρόνια είναι εμένα η απορία μου.Τόσοι άνθρωποι να μισούνε την Ελλαδα πια έστω και αν κάποιοι τους πληρώνουν γι αυτό; Πότε πρόλαβε και δημιουργήθηκε αυτό το ρεύμα τον απογοητευμένων ή αν θέλουμε, των ηθικά πιο μαλακών ανθρώπων, που γέννησε αυτό το μίσος;

    • thespieys avatar
      thespieys @ bananiagr 15/01/2010 20:11:44

      Γενιά του πολυτεχνείου γαρ...

    • gretel avatar
      gretel @ bananiagr 16/01/2010 08:40:24

      Κάπου θα πάνε: Δαμανάκη, Μπίστης, Κύρκος δείχνουν πού θα πάνε…

  10. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 15/01/2010 19:35:30

    ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ - ΣΚΑΝΔΑΛΟ

    Χάρισαν το κρατικό "ΞΕΝΙΑ" στην Μαργαρίτα Παπανδρέου για το ίδρυμα "Παπανδρέου"

    http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-post_8033.html

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ «Κασσάνδρα» 15/01/2010 19:58:35

      βρε Κασσάνδρα, θυμάσαι τίποτα για την χρήση γης σε εκίνο το δασύλιο στο Καστρί;

  11. kwlotoumpas avatar
    kwlotoumpas 15/01/2010 20:15:37

    δεν κουραστήκατε να προβλέπετε διασπάσεις, εξόδους από την Βουλή, παραιτήσεις, προσχωρήσεις? Επί 3 συνεχόμενες εκλογές παίρνει περίπου 5% ο ΣΥΡΙΖΑ. Και μαγαζί που παίρνει τέτοια ποσοστά είναι μαγαζί γωνία. Την ώρα που το ΠΑΣΟΚ θα πληρώσει τις προεκλογικές ανοησίες του και τα μέτρα Βρυξελλών, ποιός σώφρων θα την κάνει προς αυτό?

  12. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2010 20:18:46

    Το άγχος τους είναι η προεδρική εκλογή γιατί έτσι δίνεται χρόνος ζωής στην νοσηρή κατάσταση που ζούμε. Αυτό ενδιαφέρει όλους αυτούς. Η διατήρηση της νοσηρότητας από την οποία τρέφονται. Σαν τα όρνεα έίναι. Ο Τσίπρας τουλάχιστον προδόθηκε ήδη από τον γέρο. Τώρα ακολουθούν οι υπόλοιποι "καλοσυνάτοι" αλλά καθόλα σάπιοι.

    • abebab avatar
      abebab @ Orestios 15/01/2010 20:44:50

      Τρέφονται και με την αλαζονεία του κακομαθημένου μεγαλοαστού μποέμ…

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 15/01/2010 20:51:05

      Να ήταν όμως, πάει στα κομμάτια. Εδώ έχουμε βλαχομποέμ

    • abebab avatar
      abebab @ Orestios 15/01/2010 20:55:26

      Το (κατ’ ουσίαν) βλαχομποέμ του κοτζαμπασισμού, του ραγιαδισμού και παραγοντισμού.

    • gretel avatar
      gretel @ Orestios 15/01/2010 20:59:27

      Η «αριστερα της καριέρας και της πρόδου»:

      http://eksapodo.wordpress.com/2010/01/15/503/#comments

    • Y. avatar
      Y. @ Orestios 15/01/2010 22:01:15

      @gretel
      Άριστα σωστός! Μένω σε δύο εδάφια που έχω ξεχωρίσει, και αντικατοπτρίζουν αυτό που αρκετές φορές έχουν σημειωθεί στο Αντί, και αναφέρονται εκ νέου στο τέλος.
      “….αναφέρεται στους γνωστούς τιμητές (αριστερούς, προοδευτικούς ή ελευθεριακούς, κατά δήλωσιν) που αρθρογραφούν κατά ριπάς στον Τύπο ή ξεσαλώνουν στα κανάλια και τα ραδιόφωνα ή το Διαδίκτυο το τελευταίο διάστημα χρησιμοποιώντας την ίδια, αντεστραμμένη, Καρατζαφέρεια λογική…”, όπως και
      “......σήμερα, αντίθετα, ο σύγχρονος διανοούμενος της αριστεράς, που περιφέρεται με την εξωφρενική αλαζονεία του μποέμ αστού, δεν κάνει τίποτε άλλο από το να παραβιάζει θύρες ανοιχτές ήδη από τους προγενέστερούς του και να διασκεδάζει την ευνόητη πλήξη του επινοώντας, για κάθε περίπτωση, φανταστικούς κινδύνους, όπως κάνουν, άλλωστε, όλα τα παιδιά στον κόσμο. Και όλα αυτά, φυσικά, με το αζημίωτο (γιατί, βέβαια, διατηρεί και κάποια αίσθηση της πραγματικότητας), επιδιώκοντας, δηλαδή, και το μεγαλύτερο δυνατό όφελος για τη μηντιακή καριέρα του....”

      Αναγκαίος ένας συντεταγμένος επανακαθορισμός και επαναδιατύπωση των κοινωνικοπολιτικών όρων, “αριστερά-δεξιά”, και “πρόοδος-συντήρηση”.

    • gretel avatar
      gretel @ Orestios 16/01/2010 05:15:07

      «Εξαποδώ» στο ίδιο:

      «Στη μεγαλύτερη ιστορική περίοδο […] ο σοφολογιωτατισμός, η ημιμάθεια, ο αστείος μαϊμουδισμός των “ένδοξων Παρισίων”, αποτέλεσε την κοινή σταθερά των “εκσυγχρονιστών” διανοουμένων, εκτός ορισμένων πραγματικά φωτεινών εξαιρέσεων, διακόσια χρόνια τώρα, γι αυτό και η πνευματική μας ζωή ήταν πάντα τόσο φτωχή και επαρχιώτικη. Η μαϊμού πάντα μαϊμού θα μείνει όσο και να ντύνεται με φράκα ή …αμπέχωνα. Αν, δε, προσθέσουμε σε αυτά τα διαχρονικά χαρακτηριστικά της “εκσυχρονιστικής” διανόησης και τον καλπάζοντα κωλοπαιδισμό και τη λαμογιά της τελευταίας 25ετίας, όχι για “μποέμ διανοούμενους” δεν πρέπει να μιλάμε αλλά μάλλον για “λούμπεν”. Το πρόβλημα, όπως καταλαβαίνεις, δεν είναι να βρεθούν οι ντόπιοι “μποέμ διανοούμενοι” αλλά α) να υπάρξουν διανοούμενοι, β) να μην μαϊμουδίζουν τους καρνάβαλους μποέμ διανοούμενους της νέας αριστεράς που σατυρίζει και επικρίνει ο Μισεά στη Γαλλία.»

  13. abebab avatar
    abebab 16/01/2010 04:58:26

    Να τον χαίρονται το σύντροφο οι “ενωμένοι αριστεροί”…

    By εξαποδω

    Προσοχή, μην αποπροσανατολιστείτε! Το κείμενο που ακολουθεί δεν είναι η κλασική απολογητική των κρυπτοχιτλερικών υπέρ της “απλής διέλευσης” των στρατευμάτων του Άξονα από την Ελλάδα που ”θα μας είχε γλιτώσει από τόσα βάσανα“. Είναι μνημείο “αριστερής αντεθνικιστικής” κριτικής… (οι υπογραμμίσεις δικές μου)

    28η Οκτωβρίου: Ο πόλεμος που τελικά δεν ήταν “τρικούβερτο γλέντι”

    Του Νάσου Θεοδωρίδη*

    «69 χρόνια μετά την τραγωδία του θανάτου και της αναπηρίας δεκάδων χιλιάδων φαντάρων, έχει έρθει η ώρα για μια ψύχραιμη ιστορική αποτίμηση που να απαντάει στο ερώτημα αν τελικά βγήκε κερδισμένη η ελληνική κοινωνία από μια εξ αντικειμένου σύμπλευση με το φασιστικό καθεστώς Μεταξά στην οποία οδηγήθηκε από τον εθνικιστικό παροξυσμό της εποχής, προκειμένου να αποτραπεί η απλή διέλευση ενός άλλου φασιστικού στρατού, με μόνο επιχείρημα ότι ο δεύτερος στρατός ήταν «ξένος» (αλλά εξίσου φασιστικός). Υποστηρίζω ότι η εμπλοκή της Ελλάδας σε αυτό το σφαγείο θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί. Η 28η Οκτωβρίου δεν σήμαινε ούτε την «ενότητα» ούτε «το μεγαλείο του έθνους», αλλά την είσοδο της Ελλάδας σε ένα παγκόσμιο ιμπεριαλιστικό πόλεμο. […]»

    • Από την «ΑΥΓΗ» 27-10-09

    http://eksapodo.wordpress.com/2009/11/03/494/

  14. pampam avatar
    pampam 16/01/2010 08:58:55

    «Μήπως ζούμε σε μια χώρα όπου το ιδανικό του Κλέφτη και του Αρματολού παραμένει στην αυγή του 21ου αι. επίκαιρο;», ερωτά, π.χ., η αμερικανόπνευστη μεταλλαγμένη αριστερά του Σχεδίου Ανάν και του Νεοκεμαλισμού…
    Προφανώς ένα τέτοιο ιδανικό, ως μέρος μιας κοινωνικής παράδοσης, δεν περιποιεί τιμήν στο χώρο του «καλπάζοντος κωλοπαιδισμού»…

  15. gretel avatar
    gretel 16/01/2010 09:27:08

    ….«ρεύμα Τσίπρα» ;;;; :)

  16. pampam avatar
    pampam 16/01/2010 11:27:51

    Δεν είναι μειοψηφία αγαπητέ, δυστυχώς –αυτό είναι το μείζον ιδεολόγημα του χώρου. Αυτό με έχει διδάξει η επαφή μου με το χώρο από τις αρχές του ’80, από τότε που δεν υπήρχε το εν λόγω μόρφωμα. Ίσως δεν το έχεις καταλάβει ακόμη. Εμένα μου πήρε ένα τέταρτο του αιώνα να έλθω στα συγκαλά μου…. (Δεν το λέω καθόλου ειρωνικά, δεν συμφωνώ με τις απόψεις σου αλλά οφείλω να τις σεβαστώ).

  17. pampam avatar
    pampam 16/01/2010 11:59:30

    ΥΓ. Γράφω τα παραπάνω χωρίς την παραμικρή επιδίωξη ή ελπίδα να σε πείσω, όσα κατεβατά κι αν παραθέσω.
    Αν κάποτε καταλάβεις μόνος σου, καλώς. Αν όχι, πάλι καλώς.
    Όλοι στο τέλος-τέλος αυτοδίδακτοι είμαστε στη ζωή.

  18. fitsulas avatar
    fitsulas 16/01/2010 13:32:39

    Ας εμπεδώσει ο ΣΥΝ ότι έχει κοινοβουλευτική δυναμική από μόνος του και ότι δεν έχει ανάγκη τα τσουτσέκια, τον Ρούντυ και τον Φλοξ. Σοβαρά στελέχη της αριστεράς, τα έχουν καπελώσει περιθωριακοί χασικλήδες και τροτσκιστές κολονακιώτες.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ fitsulas 16/01/2010 22:58:10

      Το θέμα είναι ΠΟΙΟΣ εκφράζει τον ΣΥΝ σήμερα. Αν τον εκφράζει ο Τσίπρας, μη νομίζεις ότι οι δικοί του μαχαλόμαγκες (Καρίτζης, Κορωνάκης κ.λπ) πάνε πίσω σε σχέση με "τον Ρούντυ και τον Φλοξ"...