#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/12/2012 16:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλο λάθος η ταύτιση του ΣΥΡΙΖΑ με τους μπαχαλάκηδες της βίλα Αμαλία



Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κοινοβουλευτικό κόμμα, απ’ όσο ξέρουμε. Σέβεται τη δημοκρατία, το Σύνταγμα και τους νόμους. Επιδιώκει την κοινωνική ειρήνη και λογικά δεν συμπαρατάσσεται με όσους έχουν σκοπό να διαλύσουν την κοινωνία.

Αν ο κ. Τσίπρας που κάνει πολυήμερες διακοπές στη Νότια Αμερική δεν συμμερίζεται κάτι τέτοιο ας μας το πει. Ας ανακοινώσει στον ελληνικό λαό ότι είναι ένα επαναστατικό κίνημα που στόχο έχει να ανατρέψει τον κοινοβουλευτισμό και να φέρει ένα άλλο σύστημα που πιστεύει ότι είναι καλύτερο. Δεν είναι δύσκολο να το κάνει, αν και χρειάζεται κότσια για να αποδεχθείς ποιος είσαι, να βγάλεις δηλαδή την «κουκούλα» που φοράς τόσα χρόνια.

Τα όσα συνέβησαν όμως με τη βίλα Αμαλία έκαναν ένα καλό. Χωρίς η κυβέρνηση, ο Σαμαράς, ο Δένδιας να βάλουν το χέρι τους, έγινε πραγματικότητα αυτό που υποσχέθηκαν. Δηλαδή έπεσαν οι κουκούλες και αποκαλύφθηκαν ποιοι υποκινούν τις πράξεις βίας και ανομίας. Και εξηγούμαστε: Σύμφωνα με τη νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ, επίσημο όργανο του κόμματος κι όχι κάποιοι περιθωριακοί: «Για την ΕΛΑΣ, το πρόβλημα είναι η ύπαρξη κοινωνικών χώρων σαν τη Βίλλα Αμαλίας, που βάζουν φραγμό με την ύπαρξή τους στον εκφασισμό και τον κοινωνικό κανιβαλισμό.

Δεν μας προκαλεί καμία έκπληξη ότι ένα χώρος, που βρίσκεται για χρόνια στο στόχαστρο των νεοναζί, εκκενώνεται μια μέρα μετά την καταψήφιση από την τρικομματική συγκυβέρνηση μαζί με τη Χρυσή Αυγή της πρότασης του ΣΥΡΙΖΑ για διαλεύκανση του σκανδάλου με τη λίστα Λαγκάρντ.

Aπ' ό,τι φαίνεται ανάμεσα σε κυβέρνηση και Χρυσή Αυγή οιχάρεςεπιστρέφονται.

Η τρομοκρατία δεν θα περάσει."

Κατά τη νεολαία αυτή δηλαδή ο κατειλημμένος χώρος επί 22 χρόνια είναι κοινωνικός χώρος. Να το αποδεχθούμε κι αυτό. Κάποιοι νέοι που τώρα είναι 40 -50 χρονών κατέλαβαν το κτίριο και το παρέδωσαν στις νεότερες γενιές γιατί δεν είχαν που να μείνουν και που να εκφράσουν τις ιδέες τους. Περιορίζονται από την αστική δημοκρατία και βρήκαν το στέκι τους. Μπράβο τους και τους επαινούμε γι’ αυτό.

Και φυσικά, οι 1.300 άδειες φιάλες μπύρας, το εύφλεκτο υλικό, οι δεκάδες αντιασφυξιογόνες μάσκες, τα πτυσσόμενα γκλόμπ και τα άλλα εργαλεία είναι τα… μέσα για να εκδηλώσουν τις απόψεις τους που δε χωράνε στη δημοκρατία μας.

Τι να πει κανείς για νεολαίους που σκέφτονται έτσι. Αλλά να ήταν αυτοί αναρχικοί, το indymedia, τα παλιά Εξάρχεια να το καταλάβουμε. Την υπογραφή της ανακοίνωσης της βάζει η νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ με σφραγίδα του κόμματος, έτσι για να καταλαβαινόμαστε. Το εργαστήριο παραγωγής μολότοφ είναι απλά ένας κοινωνικός χώρος που πρέπει να υπάρχει αφού υπάρχει και ο φασισμός της Χρυσής Αυγής. Είναι το γνωστό «ναι αλλά και οι Αμερικανοί βασανίζουν τους μαύρους».

Αντί ο επίσημος ΣΥΡΙΖΑ να αποδοκιμάσει τους νεολαίους έβγαλε ανακοίνωσε που κατηγορούσε την κυβέρνηση για καλλιέργεια εμφυλιοπολεμικού κλίματος. Για τις μολότοφ στον κοινωνικό χώρο, τίποτε. Περίεργο.

Όχι δεν είναι περίεργο. Δυστυχώς, στον ΣΥΡΙΖΑ του πάνω από 20% ή και 30% επικρατεί μια δράκα ανθρώπων που δεν έχουν καμιά σχέση με τη δημοκρατία. Κι όσο ο επίσημος κομματικός μηχανισμός δεν τους αποδοκιμάζει τόσο θα χάνει σε σοβαρότητα. Επέλεξαν να ταυτιστούν με τους αναρχοαυτόνομους, τους μπαχαλάκηδες που φτιάχνουν μολότοφ και τα σπάνε στις διαδηλώσεις. Έκαναν το μεγάλο λάθος και θα πληρώσουν τα επίχειρα. Κρίμα μόνο γιατί στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχουν και σοβαροί άνθρωποι, φωτισμένα μυαλά που είχαν κάτι να προσφέρουν στην πατρίδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BIΣ avatar
    BIΣ 22/12/2012 16:23:08

    Μερικοί σχολιαστές εδώ μέσα έχουν επανειλημμένα γράψει ότι ο Σύριζα δεν είναι άκρο.
    Νομίζω ότι ο Σύριζα καλά θα έκανε να τους ξεγράψει από μέλη ή φίλους του. Διότι ο ίδιος ο Σύριζα, μιλώντας για τον πυρήνα του, γνωρίζει πολύ καλά ότι είναι όσο ακραίος είναι ο πυρήνας της ΧΑ. Εχετε να διαλέξετε μεταξύ φασισμού και μπολσεβικισμού. Η μόνη διαφορά: Ο Σύριζα, ο πυρήνας του και πάλι, απειλεί να δώσει την ιθαγένεια σε 1 εκατομμύριο Αφροασιάτες, κάνοντάς μας Λίβανο (τουλάχιστον...).

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ BIΣ 22/12/2012 17:56:41

      >Εχετε να διαλέξετε μεταξύ φασισμού και μπολσεβικισμού. <

      Δεν υπάρχει διαφορά ουσιαστική ανάμεσα στα δύο. Τα ενώνει ο αυταρχισμός και ο ολοκληρωτισμός. Εγώ αμφιβάλλω αν ο ΣΥΡΙΖΑ στοχεύει στον μπολσεβικισμό. Αν λέγατε το ΚΚΕ, θα το καταλάβαινα.
      Πού στοχεύει ο ΣΥΡΙΖΑ, τι είναι ακριβώς; Μακάρι να ήξεραν και οι ίδιοι. "Προοδευτικοί", "ροζ αριστερά", σίγουρα διεθνιστές (είναι και υπέρ του να δοθεί το όνομα στα Σκόπια, στήριζαν Ανάν στην Κύπρο κλπ) και προπαντός ανθέλληνες. Αυτό το τελευταίο είναι σίγουρα.

      Με το ΚΚΕ ξέρεις που βρίσκεσαι. Με τον ΣΥΡΙΖΑ ποτέ.

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ Επισκέπτης 22/12/2012 22:56:15

        Mε το ΚΚΕ ξέρεις ακριβώς που βρίσκεσαι. Στην εντατική με έναν κλινικά νεκρό, που οι πιθανότητες να επανέλθει είναι μηδενικές.
        Με τον ΣΥΡΙΖΑ, δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει !!! Μπορεί να παραμυθιάσει αρκούντως πειστικά το πόπολο (κατά τα συνήθη) και να ''κλέψει'' την εξουσία ο άτιμος...
        Πείτε τα πράγματα με τ΄όνομά τους. Εκεί που έχουμε φτάσει, τα προσχήματα είναι άσκοπο χάσιμο χρόνου :-).

      • γιωργης avatar
        γιωργης @ Επισκέπτης 23/12/2012 10:27:11

        είναι περιθωριακοί καιροσκόποι παλαιοπασόκοι συνδικάλες που ζούν παραστικά ενώ στα υψηλά κλιμάκια υπάρχει αφφίδρομη σχέση με μεγάλα συμφέροντα.

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 22/12/2012 16:40:56

    Εν τω μεταξύ είναι σχεδόν ερείπιο το κτίριο. Λεφτά για αφίσες έχουν, για να το βάψουν λίγο δεν έχουν; Εκεί μες στην παρακμή...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Γιώργος1 22/12/2012 21:35:43

      Μου φαίνεται δεν έχεις παραστάσεις από την ιδιάζουσα «αισθητική» των αναρχο-εξουσιαστών, γι'αυτό εκπλήσσεσαι. Το κτίριο ήταν ακριβώς στην κατάσταση που το ήθελαν. Φυσικά, συνιστά κι αυτό ένα ακόμα είδος δηθενιάς εκ μέρους τους.

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ Γιώργος1 22/12/2012 23:00:36

      Σωστή η παρατήρηση...Ούτε φαντασία ούτε καλαισθησία διαθέτουν. Μες στη μπίχλα καθόντουσαν. Άρα, δεν είναι άξιοι για την ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ. Το πολύ-πολύ σε κανέναν άχρηστο σαματά με τα Χρυσαύγουλα να μπλέκανε.

  3. καπα κλοκ avatar
    καπα κλοκ 22/12/2012 17:12:11

    Γιατι απορουμε; ειμαι θυμα των γεγονοτων 8-12-08 βραδυα Γρηγοροπουλου ενα απο τα πολλα βανδαλισμενο καταστημα. Ηταν μια βραδυα οργανωμενη και εκτελεσμενη 100% απο τον Συριζα, με ηθικο αυτουργο τον Τσιπρανδρεου. Τις προηγουμενες μερες ειχε χαιδεψει οτι αυτι βρηκε μπροστα του (χουλιγκαν μεταναστες μπαχαλακηδες τεμπεληδες δηθεν αδικημενοι κλπ) και τα γκαλοπς του εδιναν 17%. Το εκρηκτικο μιγμα εκεινης της βραδυας μαθαμε και απο που ξεκινησε. Αριστεροτεμπελοκακομοιρηδες δεν υπαρχει χωρος για σας.

  4. Bixiou avatar
    Bixiou 22/12/2012 17:33:39

    Αν "φωτεινα μυαλα" θεωρουνται καποια πρωην μελη της Κ.Ε του ΚΚΕ κ.α που εχουν και"σωστες" γνωριμιες εκτος κομματος, τοτε ατυχησαμε. Αυτοι απλως ειναι το αλλοθι της νεας παρεας που ετοιμαζεται να λεηλατησει οτι εχει απομεινει στην Ελλαδα οπως εκανε και το ΠΑΣΟΚ. Και το ΠΑΣΟΚ ειχε παρομοια "φωτεινα μυαλα" και ιδου που καταντησαμε.

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/12/2012 18:35:51

    Ο Σύριζα είναι κόμμα της βουλής!!!,άρα δεν μπορούμε να τον ταυτήσουμε με τους κουκουλοφόρους!!!.Ενώ η Χρυσή Αυγή που είναι κόμμα μέσα στην βουλή είναι φασίστες.ΡΕ ...αντε χριστουγεννιάτικα μη μας τα πρήζετε με τις μ@λ@κ@@ς σας.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/12/2012 19:13:54

      Αλλά διαβάζεις,άλλα καταλαβαίνεις φίλε,,

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 22/12/2012 20:24:13

      Πρέπει να αναπτύξεις τον ανιχνευτή ειρωνείας...

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Γεώργιος Τ. 26/12/2012 00:40:13

        ΕΓΩ ΘΑ ΜΑΖΕΥΑ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΑΚΟΣΑΡΙΑ
        ΑΝΑΡΧΟΑΥΤΟΝΟΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΣΙΟΥΣ
        ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΒΑΖΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΝΑ "ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ" 2-3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΚΟΥΓΑ
        ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΤΑ "ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ" ΤΟΥΣ.

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 22/12/2012 19:30:13

    Αμαν με αυτον τον Συριζα αναγουλα μου ηρθε παλι ξινα μου βγηκαν τα μελομακαρονα βρε παιδια πολυ ασχολουμαστε με τους σιχαμερους

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διηνεκης 22/12/2012 20:27:42

      Να ασχολούμαστε και να ενημερώνουμε όσους ψηφίζουν. Κάτι μου λέει πως οι περισσότεροι που τους ψήφισαν δε τα ξέρουν καλά τα πράγματα. Ούτε με κοντάρι δε θα τους άγγιζαν...

  7. WY avatar
    WY 22/12/2012 19:45:25

    Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κοινοβουλευτικό κόμμα, απ’ όσο ξέρουμε. Σέβεται τη δημοκρατία, το Σύνταγμα και τους νόμους. Επιδιώκει την κοινωνική ειρήνη και λογικά δεν συμπαρατάσσεται με όσους έχουν σκοπό να διαλύσουν την κοινωνία.
    ............................................................................................................................................

    factorx,
    Χριστουγεννιάτικο ανέκδοτο είναι αυτό???

    Πάντως ό,τι κι άν είναι,γελάσαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • factorx avatar
      factorx @ WY 22/12/2012 19:58:22

      Δηλδή συμφωνεις με την ύπαρξη ..... κοινωνικών χώρων σαν τη Βίλλα Αμαλία;;;;;;

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ factorx 22/12/2012 21:09:59

        Βεβαίως, εφόσον υπάρχει δεκτική διάθεση ή ανοχή.
        Όλοι οι άστεγοι μπορούν νά ζητήσουν «φιλοξενία» αορίστου χρόνου στίς σπιτάρες τών στελεχών τού ΣΥΡΙΖΑ.
        Τό δέ καλοκαίρι στίς εξοχικές τους κατοικίες.
        Ευκαιρία νά γίνει πράξη ο πολλαπλασιασμός τής ύπαρξης κοινωνικών χώρων.

      • WY avatar
        WY @ factorx 23/12/2012 19:52:11

        Εγώ??????????????????????????
        Αυτό κατάλαβες???????????????????????

        Νά διαβάσης τά άπαντα τού αρχιδολοφόνου καί ιδεολογικού πατερούλη τών τσυριζαιων κουκουλοφόρων,Λένιν καί ιδίως τίς προτάσεις/θεωρίες του ##περί τού ασθενούς κρίκου#,#ό γενικός νόμος τών επαναστάσεων#, #ό θεμελιώδης νόμος τής επανάστασης# #οί τρείς όροι τής νίκης#, #περί επικρατήσεως τού κομμουνισμού σέ άλλη χώρα## καί μετά τά ξαναλέμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Υ.Γ.
        Σέ ανύποπτοο χρόνο προεκλογικά (δεύτερες εκλογές), μία από τίς θέσεις τού αρχιδολοφόνου Λένιν,διετύπωσε - όχι τυχαία φυσικά - στήν προσωπική του σελίδα, στό face book,ένα από τά ρόζ μέλη του,ό Ιφικράτης,δλδ ##περί δυαδικής εξουσίας##,όπως επίσης κι ένας βουλευτής του στήν tv (κεντρικό δελτίο ειδήσεων),ό Τσακαλώτος,άν θυμάμαι τό όνομά του,ό οποίος ΑΜΕΣΑ ΚΑΤΗΓΓΕΙΛΕ/ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕ ΟΛΟΥΣ(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΤΗΣ Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ,ΩΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ-ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ/ΚΡΙΣΗΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΨΗΦΙΣΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Ίσως είσαι ρομαντικός καί δέν γνωρίζεις μέ τί κοινωνικά ερπετά κι εχθρούς τής Δημοκρατίας έχεις νά κάνης.


        ##Ό μηχανισμός τής εξουσίας τού προλεταριακού κράτους,αναπτύχθηκε από μικρούς,παράνομους συνωμοτικούς κύκλους,μέσα σέ εικοσιπέντε χρόνια##
        (Άπαντα,γ΄ρωσ.εκδ.250,σελίδα 194).

        ## Μάς κατηγορούν ότι τότε τάξαμε λαγούς μέ πετραχείλια καί τώρα δέν τηρούμε τίς υποσχέσεις μας.Αλλά τότε ό σκοπός μας ήταν ή επικράτηση τής επανάστασης.Γίνεται επανάστασις χωρίς νά δίνουμε αφειδώς υποσχέσεις?Τώρα όμως είμεθα εξουσία καί τά πράγματα αλλάζουν #
        (Απάντηση Λένιν σέ κατηγορίες Ευρωπαίων σοσιαλιστών).

        Καλά Χριστούγεννα σέ όλους !!
        --------------------------------

    • 1821 avatar
      1821 @ WY 22/12/2012 19:59:26

      Η Δημοκρατία έχει περιοριστεί, το Σύνταγμα έγινε κουρελόχαρτο,η χώρα καταρρέει, η κοινωνία είναι ήδη διαλυμένη και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι κυβέρνηση.
      Για να μην λέμε αρλούμπες.

      • dim avatar
        dim @ 1821 24/12/2012 19:27:20

        Η κοινωνία ζούσε πάνω από τις δυνατότητες της και έπρεπε να επέλθει εξισορρόπηση, δεν γινόταν μια ζωή να ζούμε ευημερία με δανεικά... Απλά ο ΓΑΠ και ο ΠΑΠ (αλλά και ο λαός που για άλλη μια φορά πίστεψε το 2009 τα όμορφα λόγια και τα"λεφτά υπάρχουν") "φρόντισαν" ώστε αυτή η εξισορρόπηση να γίνει με τρόπο βίαιο, άδικο, και χωρίς σχέδιο...

        Τώρα ο Σαμαράς και η τρικομματική προσπαθούν να επαναφέρουν τη χώρα στη σωστή τροχιά... Η κοινωνία περνάει δύσκολες ώρες, αλλά όσο για κάθε άνεργο και για κάθε άτομο που ζει κάτω από τα όρια της φτώχια υπάρχουν άλλα δύο άτομα που εργάζονται ή παίρνουν σύνταξη και τα φέρνουν έστω και δύσκολα βόλτα, η κοινωνική συνοχή, χάρη και στην αλληλεγγύη και τους δεσμούς της ελληνικής οικογένειας, διατηρείται...

        Αυτό φρόντισε ο Σαμαράς να διαφυλάξει όλο αυτό το διάστημα ως κόρη οφθαλμού... Να μη ξεφύγει το πράγμα και να σταθούμε ξανά σιγά σιγά στα πόδια μας ανακόπτοντας ύφεση και ανεργία, γιατί αν μέναμε εκτός Ευρώπης η αναλογία 1 προς 2, θα γινόταν σε μία νύκτα 1 προς 1 και πολύ σύντομα 2 προς 1.... Και τότε πια θα καταλαβαίνατε όλοι εσείς που τώρα επιχειρηματολογείται περί «κοινωνίας διαλυμένης», τι πραγματικά σημαίνει να είναι μια κοινωνία διαλυμένη...

        Με λιγα λόγια, αν ο Σύριζα ήταν στην εξουσία ή αν έρθει ποτέ στην εξουσία και επιχειρήσει να κάνει αυτά που λέει (κατάργηση μνημονίου, επαναφορά μισθών στο 2009 κλπ κλπ κλπ), η Ευρώπη θα αποσύρει τη στήριξη της, οι τράπεζες θα καταρρεύσουν, η οικονομία θα βυθιστεί, το βιοτικό επίπεδο θα πέσει άλλο 50% σε λίγο διάστημα κλπ κλπ κλπ... Ευτυχώς επομένως που «και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι κυβέρνηση»... και ας ευχόμαστε όλοι να μη γίνει ποτέ...

  8. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 22/12/2012 20:12:42

    Η ταύτιση του ΣΥΡΙΖΑ με τους μπαχαλάκηδες δεν είναι θέμα λάθους αλλά η απόδειξη του αυτονόητου το οποίο εδώ και χρόνια προσπαθούν όλοι μα όλοι οι δημοσιογράφοι να το συγκαλύψουν ή δεν ξέρω, να αποφεύγουν να το σκέπτονται, με το να το παρουσιάζουν σαν απίθανο ενδεχόμενο και το ανάγουν στην υποτιθέμενη ανοχή των δημοκρατικών ‘τάχαμου δήθεν’ αντιλήψεων ενός πέρα για πέρα αντισυστημικού μορφώματος αμφιλεγόμενης στόχευσης. Εμένα προσωπικά δεν μπορεί να με αφήσει αδιάφορο η συμβολή των μπαχαλάκητων στα Δεκεμβριανά το 2008 τα οποία σίγουρα ήταν ενέργειες εξωχώριας παρακίνησης. Η εύκολη αποδοχή του ΣΥΡΙΖΑ από τους Αμερικάνους ως πολιτικό μόρφωμα προοπτικής στην Ελλάδα επίσης δεν θα με αφήσει αδιάφορο. Το πώς τώρα ορισμένοι ικανοί μπορούν και προσελκύουν αγανακτισμένους πολίτες που έχουν πληγεί από την κρίση και αυτούς που χάνουν τα κεκτημένα δικαιώματα, τα οποία όμως έχουν αποκτήσει με μη δημοκρατικές διαδικασίες, αυτό δυστυχώς δεν αναδεικνύεται επαρκώς, πάρ’ αυτά όμως ο Ελληνικός Λαός παρουσιάζει αρκετή ωριμότητα και έχει αρχίσει πραγματικά να μη « μασάει»

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΙΑΣΩΝ 22/12/2012 20:28:37

      Μαζί σου λεβέντη!

  9. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 22/12/2012 20:16:25

    Σαν αντίδραση που κλείσανε το άντρο εγκληματιών και ναρκομανών, κάποιοι αριστεριστές/αντιεξουσιαστές επιτέθηκαν σε χριστουγεννιάτικη εκδήλωση του δήμου Κυψέλης, όπου βρίσκονταν οικογένειες με παιδιά, παππούδες και γιαγιάδες με εγγόνια κλπ κλπ... Θα μπορούσε να γίνει μια αναφορά στο antinews... Επίσης σήμερα έγινε ένας μικροχαμός στον Βόλο, όπου ήταν να μοιράσουν τρόφιμα οι χρυσαυγίτες αποκλειστικά και μόνο σε Έλληνες, μιας και κάποιοι αριστεριστές "αντιφασίστες" αποφάσισαν ότι αυτό δεν είναι σωστό και πήγαν να εμποδίσουν το πλοίο να ξεφορτώσει τα τρόφιμα... Και μαζεύτηκε αστυνομία, ματ, έγιναν προσαγωγές... και αυτό περνάει στο ντούκου βέβαια...

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/12/2012 20:59:16

    Ροζ φασισταριά είναι.
    Να τελειώνουμε και με τους υπόλοιπους "κοινωνικούς χώρους".
    Εύγε κ. Δένδια.-

  11. Γιαννης Αγιάννης avatar
    Γιαννης Αγιάννης 22/12/2012 21:12:16

    Για το καλό όλων μας, μέρες που έρχωνται, πρέπει να δούμε το συγκεκριμένο θέμα με εύθυμη διάθεση και με πολύ μειδίαμα.
    Γιατί αν δεν το δούμε έτσι τότε αλοίμονο σε όλους μας.
    Τουλάχιστον να περάσουμε τις γιορτές και με το νέο έτος ούτως η άλλως θα υπάρξουν πολλές ανακατατάξεις στον Ελληνικό χώρο.

  12. ΛΥΚΟΡΝΙΟ avatar
    ΛΥΚΟΡΝΙΟ 22/12/2012 21:59:41

    Και κάτι αυτοδιαχειριζόμενα στέκια ανά την επικράτεια τέτοιοι χώροι εκκόλαψης αναρχοφασισταριών είναι. Να εφαρμοστεί η νομιμότητα και να ξεβρακωθούν όλοι αυτοί οι σαλτιμπάγκοι αριστερολάγνοι.

    • καρελιας avatar
      καρελιας @ ΛΥΚΟΡΝΙΟ 23/12/2012 23:14:18

      καλά τα λες σύντροφε... Έτσι και αλλιώς τη διακίνηση ναρκωτικών την έχει αναλάβει το κράτος με την αστυνομία, τι τους θέλουμε αυτούς; Άκου εκεί αυτοοργανώμενοι χώροι...Εμείς θέλουμε κυβερνήσεις..

      Υ.Γ.-Η λέξη αναρχοφασίστας είναι δικιά σου επινόηση; Ένα πράμα σα να λέμε τριχωτός καράφλας;

  13. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 23/12/2012 02:53:04

    9 pc 5.400
    3 εκτυπωτικές 20.000
    Τύμπανα, ενισχυτές, μόνιτορ, ντίμερ, μικρόφωνα, ηχεία 5.000
    Χαρτί, μελάνια, θέρμανση, εξοπλισμός, φώτα, έπιπλα, εργαλεία, τρόφιμα, πολεμοφόδια...
    Που στο διάολο βρίσκουν τόσα λεφτά;
    Η κλέφτες είναι, ή υπάλληλοι. Φτωχοί αγωνιστές σε καμία περίπτωση, εκτός κι αν κάνουν 22 χρόνια δίαιτα.

    Μια χαρά αλληλέγγυα μπίζνα η επανάσταση, στην πλάτη όσων φτύνουν αίμα για ένα μηνιάτικο και την αξιοπρέπειά τους.

  14. Γιάννης avatar
    Γιάννης 23/12/2012 11:00:52

    Οσο η συντεταγμένη πολιτεία αποδέχεται τον όρο και στην πράξη τό λεγόμενο άβατο των Εξαρχείων,η Αμαλία είναι απλώς επικοινωνιακή κίνηση σαν αντίβαρο στις διαρροές προς ΧΑ.Οι κοινωνικές βίλλες είναι απλά εξοχικά.Θα βρεθουν άλλες.Το κυρίως σπίτι είναι το πρόβλημα.

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 23/12/2012 13:30:58

    Η χώρα μας έχει ανάγκη Εθνικής Συνεννόησης.

    Η αυτοικανοποίηση στο παιγνιδάκι του καλού και του κακού είναι εθνικά επικίνδυνη.
    Και επ΄ αυτού έχουμε εμπειρίες και τραύματα από το 1821!

  16. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 23/12/2012 21:10:50

    ΣΥΡΙΖΑ/ΕΚΜ/"Βίλλα Αμαλία.

  17. arcane avatar
    arcane 23/12/2012 22:46:54

    22 χρόνια! Δηλαδή αυτή η κατάληψη έγινε ανεκτή από τις κυβερνήσεις Κωνσταντίνου Μητσοτάκη, Ανδρέα Παπανδρέου, Κώστα Σημίτη, Κώστα Καραμανλή, Γιώργου Παπανδρέου και Λουκά Παπαδήμου, πριν εκδιωχθούν επί κυβέρνησης Αντώνη Σαμαρά! Μόνο που στα 20 χρόνια το ακίνητο γίνεται δικό τους με χρησικτησία, πάλι καλά που είναι πραγματικά αναρχικοί οι καταληψίες και δεν πάνε στα αστικά δικαστήρια να το διεκδικήσουν.
    22 χρόνια Φάκτορα και το μόνο που σε εντυπωσίασε εσένα είναι η ανακοίνωση του ΣΥΡΙΖΑ!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ arcane 23/12/2012 23:25:32

      «Μεγάλο λάθος Μεγάλο λάθος η ταύτιση του ΣΥΡΙΖΑ με τους μπαχαλάκηδες» σε προειδοποιεί ο τίτλος, αλλά εσύ το βιολάκι σου, συριζαίε...

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ arcane 23/12/2012 23:31:41

      Καλά - ροζέ - κρασιά. Εσένα σου έμεινε ότι δεν κυνήγησαν τη χρησικτησία.

  18. arcane avatar
    arcane 23/12/2012 23:45:27

    1. Δεν είμαι Συριζαίος
    2. Σύμφωνα με το άρθρο 1045 του Αστικού Κώδικα:
    "Εκείνος που έχει στη νομή του για μια εικοσαετία πράγμα κινητό ή ακίνητο, γίνεται κύριος (έκτακτη χρησικτησία). "
    Αρα σύμφωνα με το νόμο εφόσον η κατάληψη υπερέβει τα 20 χρόνια, το ακίνητο ανήκει στον καταληψία και η αστυνομία τους έδιωξε παράνομα!
    3. Δεν είμαι διατεθειμένος να καταπίνω την κάμηλον γιά τις πολιτικές σκοπιμότητες οιουδήποτε, εδώ το θέμα είναι γιατί διαδοχικές κυβερνήσεις τους άφησαν τα πρώτα 2ο χρόνια και σήμερα ξαναπαρανομούν βγάζοντάς τους!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ arcane 23/12/2012 23:58:05

      Φερετζέδες, συριζαίε.

      • arcane avatar
        arcane @ ΚΜ 24/12/2012 00:32:09

        Αγαπητέ μου ΚΜ, η επιπολαιότητα όσων δεν σκέφτηκαν τη χρησικτησία βγάζει μάτι και δεν ταιριάζει σε μία σοβαρή κυβέρνηση. Γιά το θέμα αυτό δεν απαντάς, περιορίζεσαι σε ανούσιους χαρακτηρισμούς.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ arcane 24/12/2012 00:50:14

          Για δημόσια κτίρια δεν ισχύει η «χρησικτησία». Άν βγάλετε τις κουκούλες προκειμενου να κάνετε καμια τέτοια αγωγή, θα βρεθείτε εναγόμενοι για καταπάτηση δημόσιας περιουσίας.

          • arcane avatar
            arcane @ ΚΜ 24/12/2012 01:02:27

            Δεν φοράω καμμία κουκκούλα, δεν έχω καταπατήσει ποτέ κανένα ακίνητο και δεν γνωρίζω σε ποιόν ανήκει το συγκεκριμένο κτίριο. Το περίεργο είναι ότι ούτε ο Υπουργός Δημόιας Τάξης γνωρίζει, κατά δήλωσή του!

  19. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 25/12/2012 00:51:50

    Τι παει να πει 'μπαχαλακηδες' κυριε FACTOR ? να τους πεις με το ονομα τους = ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ, γιατι το ομορφιανεις και το στριγγυλευεις ? ΕΡΥΘΡΑ ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ γιατι τους χαριζεσαι ? μετα τι ειναι το 'αντεξουσιαστες' ? τοτε να λες και τους Χρυσαυγητες'αντισυστημικους' .. πλακα κανουμε φιλε μου ΕΧΕΤΕ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΛΟΥΜΠΑ ΤΗΣ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ ΤΗς ΑΚΡΑΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ? πεστε τα με το ονομα τους , μην φοβασθε πια ! ΑΚΡΟΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ ειναι και οχι μπαχαλακηδες η ζωηρουληδες η ακτιβιστες , ΦΑΣΙΣΤΟΕΙΔΗ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΤΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ και αφηστε τα στρογγυλεματα..