#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2008 13:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη φωτιά στον Υμηττό

 











_________________________________________________________________ 

Μεγάλη φωτιά ξέσπασε πριν από λίγο στο νότιο μέρος του Υμηττού, στα Γλυκά Νερά. Τέσσερα αεροσκάφη και δύο ελικόπτερα επιχειρούν στην περιοχή. 15 υδροφόρα οχήματα δίνουν μάχη με τις φλόγες.Την ίδια στιγμή, εκτεταμένες διακοπές ρεύματος σημειώνονται σε Αθήνα και Πειραιά, χωρίς να είναι γνωστό αν υπάρχει εκτεταμένο μπλακ άουτ. Τρεις μονάδες παραγωγής ρεύματος εκτός λειτουργίας. Άγνωστο τι έχει προκαλέσει το μπλακ άουτ. (Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν στις 2:30 μμ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 25/06/2008 13:44:13

    ΕΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΓΕΓΟΝΟΣ!!!
    Η ΦΩΤΙΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΗΝ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΛΕΥΡΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΔΑΣΟΣ !!!!
    Η ΜΙΣΗ ΑΘΗΝΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΡΕΥΜΑ!!!
    ΠΑΕΙ Ο ΥΜΗΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ !!!

  2. ataktos avatar
    ataktos 25/06/2008 14:09:44

    Κοινοβουλευτικές ερωτήσεις 11 Ιουνίου 2008
    E-2452/2008

    Απάντηση του κ. Piebalgs εξ ονόματος της Επιτροπής
    Η οδηγία 2005/89/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 18ης Ιανουαρίου 2006, περί μέτρων διασφάλισης του εφοδιασμού με ηλεκτρισμό και περί επενδύσεων υποδομής(1), ορίζει διατάξεις διασφάλισης της παροχής ηλεκτρισμού.
    Στο πλαίσιο αυτό, τα κράτη μέλη είναι υπεύθυνα για την επάρκεια παραγωγής και δικτύου, η δε οδηγία δεν προβλέπει μηχανισμό ενισχύσεων σε κοινοτικό επίπεδο.
    Ο ορισμός και το πεδίο εφαρμογής της ασφάλειας του εφοδιασμού με ηλεκτρική ενέργεια διατυπώνονται στο άρθρο 1 παράγραφος 1 και στο άρθρο 2 στοιχείο β) της οδηγίας 2005/89/EΚ. Στην πράξη, ασφάλεια του εφοδιασμού με ηλεκτρική ενέργεια σημαίνει επάρκεια παραγωγής και δικτύου, δηλαδή ικανότητα παραγωγής και μεταφοράς ηλεκτρισμού ώστε να ικανοποιείται η ζήτηση. Ο κυριότερος παράγων που δυνητικά μπορεί να απειλήσει την ασφάλεια του εφοδιασμού με ηλεκτρική ενέργεια είναι το χαμηλό επίπεδο επενδύσεων τόσο σε ικανότητα ηλεκτροπαραγωγής όσο και σε δίκτυα μεταφοράς ηλεκτρισμού (τόσο στο εσωτερικό των μεμονωμένων κρατών μελών όσο και σε διασυνδέσεις μεταξύ διαφορετικών κρατών μελών). Η συνεργασία και ανταλλαγή πληροφοριών μεταξύ επιχειρήσεων εκμετάλλευσης δικτύων ηλεκτρισμού (διαχειριστών των συστημάτων μεταφοράς) είναι επίσης ζωτικής σημασίας επειδή βοηθά στην πρόληψη πιθανών γενικών διακοπών ηλεκτρικού ρεύματος.
    Στο άρθρο 4 παράγραφος 1 της οδηγίας αναγράφεται ότι οι επιχειρήσεις εκμετάλλευσης συστημάτων μεταφοράς είναι υπεύθυνες για τους κανόνες ασφάλειας του ηλεκτρικού δικτύου, καθώς και για την επί καθημερινής βάσεως διαχείριση του ηλεκτρικού συστήματος και για τον έλεγχο πιθανών περικοπών/ελλείψεων.
    Οι επιχειρήσεις εκμετάλλευσης των συστημάτων μεταφοράς συνεργάζονται επίσης σε εκούσια βάση και συνάπτουν μεταξύ τους συμβάσεις προμήθειας ηλεκτρισμού με σκοπό τη διασφάλιση επαρκών επιπέδων ασφάλειας του εφοδιασμού.

    (1)
    ΕΕ L 33 της 4.2.2006.

  3. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 25/06/2008 14:40:56

    Δεν υπάρχει "κίνημα" ή "οργάνωση" των "bloggers", γι' αυτό και είναι άστοχος ο πληθυντικός.

    Όσοι σκέφτοναι και εκφράζονται έτσι, το κάνουν εκ του πονηρού - είτε για να οικειοποιηθούν τα κοινωνικά ρεύματα που εκφράζονται με τα νέα τεχνολογικά μέσα, είτε για να καλύψουν τη δική τους ανεπάρκεια με το φερετζέ του ετεροπροσδιορισμού.

  4. fantomas avatar
    fantomas 25/06/2008 14:45:39

    Η ''ΕΙΔΙΚΟΙ'' ΤΗΛΕΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΣΠΑΝΕ Α.....!!!
    ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΡΙΨΕΙΣ ΤΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΜΕΣΑ!!!
    ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ .... ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ ...ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΕΥΚΩΛΗΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟ ΑΕΡΟΣ ΚΑΤΑΣΒΕΣΗ.

  5. Rogue avatar
    Rogue 25/06/2008 15:07:59

    Όσο χτίζονται τα προ ετών καμμένα, τόσο θα καίγονται τα χλωρά. Ας πάρουν κάποτε μια απόφαση για άμεση κατεδάφιση των χτισμένων σε αποκαΐδια τελευταίας δεκαετίας (από τις φωτιές σε Πεντέλη, Ντράφι και Χαλκιδική). Νόμος υπάρχει. Δεν χρειάζεται νέος νόμος. Εφαρμογή και πολιτική βούληση. Πολιτική βούληση, καθότι μέσα στα γκρεμίσματα θα είναι σπίτια βουλευτών, μεγαλοεπιχειρηματιών και μηντιάδων!

  6. ataktos avatar
    ataktos 25/06/2008 15:37:03

    Αφού δεν μάθαμε τίποτα από την περσινή ,προπέρσινη κλπ φωτιά τι άλλο μας έμεινε Τραγωδία .

  7. Δυστυχως avatar
    Δυστυχως 25/06/2008 16:00:10

    Οι τρομοκρατικες δρασεις σε ολες τους τις μορφες, η αμφισβητηση της ιστοριας παραλληλα με την προωθηση ευπεπτων - αναλογα με την περισταση - σεναριων, αυθαιρετων φιλοσοφικων και θεολογικων θεσεων, καθως και η ασκηση καιροσκοπικης και ανευθυνης διπλωματιας, συνεπικουρουν στην αυξηση της εντροπιας στον παγκοσμιο πολιτισμο.
    Αυξηση της εντροπιας σημαινει αποδομηση και απωλεια πληροφοριας ή αποπροσανατολισμο.
    Το δεος του επερχομενου χαους αποτελει ιστορικα την αναγκαια και ικανη συνθηκη για μια αυτοκλητη επιβολη Νεας Ταξης Πραγματων.
    Παρατηρωντας συνεχως φαινομενα που συναδουν των προηγουμενων, αρνουμαι να δεχτω οτι η εξαρση των πυρκαγιων σε παγκοσμια κλιμακα, αποτελει ενα μεμονομενο γεγονως που εχει σχεση μονο με τις κατα τοπους συνθηκες.
    Δεν θελω να προβω σε συμπερασματα, απλα διαπιστωνω οτι χρειαζομαστε μια συνολικη αλλαγη πλευσης, η οποια μπορει να συντελεστει αρχης γενομενης με την συνειδητοποιηση του προβληματος μαζικα.

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 25/06/2008 16:33:30

    Έχω σιχαθεί την υποκρισία.
    Κλαίμε για το αναπόφευκτο που οι ίδιοι προκαλούμε.

    Η οικιστική πίεση είναι ασφυκτική στο Λεκανοπέδιο.

    Στην μαραζωμένη Περιφέρεια δεν παράγονται θέσεις εργασίας - όλοι κατευθύνονται εδώ.
    Εδώ κατευθύνεται και η πλειοψηφία των αλλοδαπών. Συνολικά, 6(;) εκατ. άνθρωποι.
    Ένα οικιστικό «τέρας».
    Για να μην χαλάσουμε το χατήρι του 4ου Ραϊχ, φτιάξαμε εδώ ένα γιγάντιο αεροδρόμιο καταστρέφοντας την προαιώνια Μεσό-γαια που έτρεφε με τα αγροτικά προϊόντα της το Άστυ, αντί να φτιάξουμε πολλά μικρά αναπτύσσοντας και άλλες περιοχές.

    Το 60% του ΑΕΠ παράγεται εδώ.
    Η Οικονομία είναι μόνο οικοδομή, παροχή υπηρεσιών και κατανάλωση.

    Και κυρίως κερδοσκοπία πάνω στην αξία της γης.
    Τώρα, με "επιστημονικό" real estate. Α λα Δικα.

    Οι μεγάλες αλυσίδες εμπορίας θέλουν μόνο μεγάλα αστικά κέντρα για να μην έχουν έξοδα δικτύου και διαθέσεως.
    Στα @@ τους η υπόλοιπη Ελλάδα.
    Εδώ να φτιάξουν μποξ-καταστήματα, να τα γεμίσουν κινέζικη παραγωγή (που σε λίγο θα γίνεται στο Πέραμα), να προσλάβουν χαμηλόμισθους ανειδίκευτους, να κάνουν πλύση εγκεφάλου με διαφήμιση, να τρέξουμε να ψωνίσουμε με δανεικά λεφτά.

    Η πορεία συνεχίζει χρόνια αδιάκοπα. Νέες κοινωνικές σχέσεις αναπτύσσονται. Νέοι "έχοντες" παρουσιάζονται να τοποθετηθούν στο χρηματιστήριο της κοινωνικής ανέλιξης.

    Τι ήταν οι αστικές περιοχές που γειτονεύουν με τα εναπομένοντα δάση ;
    Δάση.

    Τι ήταν Παπάγος, Χολαργός, Αγ. Παρασκευή, Πεντέλη, Μελίσσια, Πάτημα, Εκάλη, Διόνυσος, Θρακομακεδόνες, κ.λπ. ; Πυκνά δάση.

    Το σπίτι αυτών που φωνάζουν σήμερα ήταν δάσος πριν 20-30-40-50 χρόνια.
    Αλλά θεωρούν εαυτόν νόμιμο καθεστώς.

    Το 1865 η Πεντέλη κάηκε ΟΛΟΣΧΕΡΩΣ από μεγάλη πυρκαγιά.
    Αφού δεν υπήρχε αστική ανάπτυξη, μέχρι το 1950 το δάσος αποκαταστάθηκε.
    Και τώρα, μετά την καταστροφή του 98, όπου δεν έχει πειραχθεί, το δάσος «ξεπετάγεται»,.

    Όσο κάθε ένας ΜΑΣ θα επιδιώκει να "ξεχωρίσει", ή όπως το νοεί «να προοδεύσει», έχοντας σπίτι "πιο ψηλά" και "πιο πράσινα"
    εμπρηστές θα καίνε
    οικοπεδοφάγοι θα πουλάνε
    μηχανικοί θα σχεδιάζουν
    εργολάβοι θα κτίζουν
    πολιτικοί θα νομιμοποιούν όλους.

    ΥΓ. Καιρικές συνθήκες, ξηρασία, ατυχή περιστατικά, ανθρώπινη αμέλεια και κρατική μηχανή απλά επιτείνουν τα γεγονότα.

  9. maquis avatar
    maquis 25/06/2008 19:05:31

    Mήπως θα άξιζε να δούμε την ακριβή χωροθέτηση των νέων αυτοκινητοδρόμων που ξεφούρνισε το ΥΠΕΧΩΔΕ πρόσφατα? Ειδικά εκείνο το τούνελ του Υμηττού που ακριβώς θα βγαίνει και τι διασυνδέσεις θα έχει με το υπάρχον οδκό δίκτυο? Ωραιά φιλέτα μου μυρίζονται και άρχισαν ήδη να ψήνονταισε σιγανή φωτιά. Και μετά γκρινιάζουμε ότι δεν υπάρχει προγραμματισμός χωροταξικός. Μήπως το ΥΠΕΧΩΔΕ να προσλάβει μερικούς καταπατητές για συμβούλους προγραμματισμού?