#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/09/2013 02:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη νίκη της Μέρκελ αλλά χωρίς αυτοδυναμία



Στις διεργασίες που θα λάβουν χώρα από σήμερα με στόχο τον σχηματισμό κυβέρνησης στη Γερμανία στρέφονται πλέον τα βλέμματα, μετά από τον εκλογικό θρίαμβο της Άγκελα Μέρκελ, το κόμμα της οποίας δεν κατάφερε ωστόσο να εξασφαλίσει αυτοδυναμία.

Τα επιτελεία των κομμάτων που θα συμμετάσχουν στη νέα Βουλή συνεδριάζουν από το πρωί στο Βερολίνο προκειμένου να αναλύσουν τα εκλογικά αποτελέσματα και να καθορίσουν τη στάση τους στις συζητήσεις για τον σχηματισμό κυβέρνησης.

Το ενδιαφέρον εστιάζεται στο ποιος θα είναι ο κυβερνητικός εταίρος των  Χριστιανοδημοκρατών/Χριστιανοκοινωνιστών (CDU/CSU).

Μεγάλη νίκη της Μέρκελ

Η κ. Μέρκελ κατάφερε να αυξήσει σημαντικά το ποσοστό του κόμματός της, το οποίο ανήλθε στο 41,5%, σύμφωνα με την προκαταρκτική καταμέτρηση των ψήφων.

Την ίδια ώρα ωστόσο ο παραδοσιακός της εταίρος, οι Φιλελεύθεροι, υπέστη πανωλεθρία, καθώς συγκέντρωσε ποσοστό 4,8% και για πρώτη φορά στην μεταπολεμική ιστορία της χώρας θα βρεθεί έξω από το ομοσπονδιακό κοινοβούλιο.

Από την πλευρά του, το Σοσιαλδημοκρατικό κόμμα με υποψήφιο καγκελάριο τον Πέερ Στάινμπρουκ κατάφερε να βελτιώσει κάπως το ποσοστό του στο 25,7% (+ 2,7%), αλλά δεν μπόρεσε να εμφανιστεί και πάλι ως ένα μεγάλο λαϊκό κόμμα.

Η Αριστερά με 8,6%, αν και υπέστη απώλειες της τάξης του 3,3%, αναδεικνύεται στη σε τρίτη κοινοβουλευτική δύναμη και ακολουθούν οι Πράσινοι με 8,4% χάνοντας ένα ποσοστό του 2,3%.

Με βάση τα παραπάνω, η νέα βουλή θα είναι τετρακομματική και όχι πεντακομματική με 630 βουλευτές συνολικά.

Χωρίς αυτοδυναμία

Το Χριστιανοδημοκρατικό κόμμα συγκέντρωσε 311 έδρες και δεν μπορεί να κυβερνήσει αυτοδύναμα, ενώ οι έδρες των κομμάτων της αντιπολίτευσης ανέρχονται σε 319.

Αριθμητικά και μόνο η αντιπολίτευση θα μπορούσε να σχηματίσει κυβέρνηση, αλλά οι Σοσιαλδημοκράτες έχουν αποκλείσει κάθε μετεκλογική συνεργασία με τους αριστερούς.

Ως εκ τούτου, το πιο πιθανό σενάριο είναι ο μεγάλος συνασπισμός Χριστιανοδημοκρατών – Σοσιαλδημοκρατών.

Θεωρητικά κυβερνητικός εταίρος θα μπορούσαν να είναι και οι Πράσινοι, σενάριο όμως που δεν φαίνεται να κερδίζει έδαφος.

Η ίδια η κ. Μέρκελ στην χθεσινή τηλεοπτική εκπομπή Berliner Runde δεν αποκάλυψε τις προθέσεις της, παραπέμποντας στη σημερινή συνεδρίαση των οργάνων του κόμματός της.

Σε περίπτωση που επιβεβαιωθεί το σενάριο του μεγάλου συνασπισμού, θα πρόκειται για τον τρίτο μεγάλο συνασπισμό στην μεταπολεμική ιστορία της Γερμανίας.

Στο 73% η συμμετοχή

Η συμμετοχή ανήλθε στο 73% των εγγεγραμμένων στους εκλογικούς καταλόγους, σε σύγκριση με το 70,8% το οποίο είχε καταγραφεί πριν από τέσσερα χρόνια.

Είναι η πρώτη φορά που το ποσοστό συμμετοχής των πολιτών στην εκλογική διαδικασία αυξάνεται τα τελευταία χρόνια.

Το 2005 -όταν η Άγκελα Μέρκελ είχε γίνει για πρώτη φορά καγκελάριος- η συμμετοχή είχε ανέλθει στο 77,7%, ενώ το 2002, όταν είχαν κερδίσει οι Σοσιαλδημοκράτες του Γκέρχαρντ Σρέντερ είχε φτάσει το 79,1%.

Θρίαμβος της Μέρκελ και στην εκλογική της περιφέρεια

Με 56,2%, ένα ποσοστό-ρεκόρ για την ίδια, εξελέγη η Άγγελα Μέρκελ και στην περιφέρειά της, το Μεκλεμβούργο-Δυτική Πομερανία.

Αντίθετα το εκλογικό σύστημα, το οποίο προβλέπει μία ψήφο για τον εκπρόσωπο κάθε μίας από τις 299 περιφέρειες της χώρας και μια δεύτερη για το κόμμα προτίμησης, είχε ως αποτέλεσμα «μεγάλα ονόματα» της κεντρικής πολιτικής σκηνής να χρειαστούν την κομματική λίστα προκειμένου να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για την Μπούντεσταγκ.

Μεταξύ αυτών είναι ο υποψήφιος Καγκελάριος του SPD Πέερ Στάινμπρουκ, η υπουργός Εργασίας Ούρσουλα Φον Ντερ Λέγεν (CDU), ο συμπρόεδρος των Πρασίνων Τζεμ Έζντεμιρ και ο πρόεδρος της απερχόμενης Βουλής Νόρμπερτ Λάμερτ (CDU).

Την ίδια ώρα, το CDU απέκτησε για πρώτη φορά μουσουλμάνα βουλευτή, την Τζεμιλέ Γιουσούφ στην Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, ενώ ο πρόεδρος των Φιλελευθέρων Φίλιπ Ρέσλερ συγκέντρωσε στην εκλογική του περιφέρεια, το Ανόβερο, μόλις 2,6% των ψήφων.

Πηγές: ΑΜΠΕ, Deutsche Welle

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GO avatar
    GO 22/09/2013 19:53:10

    Με το καλό!!!

    • Arxisan ta organa avatar
      Arxisan ta organa @ GO 22/09/2013 20:47:21

      Γι αυτήν ''με το καλό'' δεν υπάρχει. Μόνο κακό μπορούμε να περιμένουμε.

      • GO avatar
        GO @ Arxisan ta organa 22/09/2013 23:05:47

        Με το καλό ο μεγάλος συνασπισμός.

  2. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 22/09/2013 20:30:15

    https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/q71/s720x720/1375210_10201982205542561_173177043_n.jpg

  3. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 22/09/2013 20:33:39

    https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/q71/s720x720/1236316_10201982234063274_2110261086_n.jpg

    • nikias avatar
      nikias @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 02:36:12

      ΣΥΜΦΩΝΩ 10000000 !!!!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 10:11:48

      Οι Ελληνες Σωτηρη, εντος και εκτος Επικρατειας, συμφωνουν μαζι σου.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 22/09/2013 20:35:59

    Η Μέρκελ μόνη;
    Στα επόμενα Γιουρογκρουπ, οι υπόλοιποι θα παρελαύνουν μπροστά από το καροτσούϊν (κυπριακά) του Σόιμπλε και θα ανοίγουν το χέρι παρακαλώντας να μην βαρέσει δυνατά με τη βέργα.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Προφήτης 22/09/2013 21:29:08

      Ναί, ἐνῷ τὸ συγκυβερνῆσαν FDP ἦταν ἕνα touch ἀνθρωπιᾶς καὶ φιλελληνισμοῦ... Βρὲ προφήτη τί λές;

      • αντιρεαλιστής avatar
        αντιρεαλιστής @ Σωτ Μητραλ 22/09/2013 22:37:58

        touch;σαν χαζό μου φαίνεται να χρησιμοποιούμε αγγλικές λέξεις σε ελληνικά κείμενα και μάλιστα τόσο εύκολο σαν ένα...touch

      • αντιρεαλιστής avatar
        αντιρεαλιστής @ Σωτ Μητραλ 22/09/2013 22:39:28

        Επί της ουσίας το FDP με την ανθελληνική του υστερία δημιούργησε τέτοιο κλίμα που ούτε μέσω αυτού δεν εκφραζόταν οι ανθέλληνες Γερμανοί και έτσι τους έστειλε αμέσως στους αλτερνατίβες.

  5. GJ avatar
    GJ 22/09/2013 21:13:01

    Μιλαμε για αυτους που έχουν ανάγκη, γιατί οι Βρετανοί να μην πουμε που την έχουν γραμμένη, θα μας κόψει η λογοκρισία!!! Αυτό σημαίνει οικονομικά δυνατός, δεν χτίζεται σε μια μέρα, ουτε μέ άναρθρες κραυγές και ψευτομαγκιές του δρόμου!! Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για να τρώνε το φαγητό τους τα μικρά παιδιά...

  6. Η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος avatar
    Η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος 22/09/2013 21:19:45

    Χαχαχα. Παραστατικότατος! Και όταν αυτός θα βαριέται τη βέργα, τότε θα συνεχίζει αυτή -που κουράζεται δύσκολα-, με το μαστίγιο.

  7. aris. aold avatar
    aris. aold 22/09/2013 22:04:43

    Οι γερμανοί ψηφοφόροι επιβραβευσαν στο ακέραιο τον ηθικό διασυρμο των τεμπεληδων Ελλήνων από την αυτοκρατορική Γερμανία.

    Καλα σαραντα

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ aris. aold 22/09/2013 22:27:04

      Ἂν ἔβλεπες πῶς τὸ ἀντιμετωπίζουν οἱ ἴδιοι οἱ Γερμανοὶ τὸ θέμα, δὲν θὰ τὸ πίστευες.

      • Anonymouse avatar
        Anonymouse @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 08:11:54

        Πως ;;

        Οπως αντιμετωπιζει ο χορτασμενος τον πεινασμενο.

        Οπως αντιμετωπιζει ο πλουσιος τον φτωχο.

        Οπως αντιμετωπιζει ο ισχυρος τον αδυναμο.

        Μερικα λογια συμπαθειας και πολυ , παρα πολυ εμπαθεια!!

        • αντιρεαλιστής avatar
          αντιρεαλιστής @ Anonymouse 23/09/2013 23:39:56

          Πάντως όταν οι Γερμανοί είχαν πρόβλημα τα υπόλοιπα έθνη τους αντιμετώπισαν πολύ καλύτερα από ότι αυτοί εμάς κι ας είχαν σφάξει εκατομμύρια από τους πολίτες τους...

  8. βαγόνι avatar
    βαγόνι 22/09/2013 22:16:33

    Δεν αλλάζουν οι συσχετισμοί όταν η κρίση τους γυροφέρνει απο παντού,
    ενώ οι περισσότεροι γείτονες κλονίζονται και οι ίδιοι μένουν άθικτοι(;) ή
    έτσι νομίζουν...η συντριβή του FDP ίσως το μόνο θετικό,πολύ μακριά
    απο την εποχή του Γκένσερ...το SPD,επίσης,έτη φωτός μακριά απο τις
    αρχές του Μπάντ Γκόττενσμπεργκ...οι υπόλοιποι έχουν δρόμο να
    διανύσουν για να αποσαφηνίσουν κάτι πιό επιχειρησιακό.....ο Ευρωπαικός
    Νότος θα συνεχίσει να συνδιαλέγεται με τους Γερμανούς απο αδύνατη
    θέση....είμαστε πολύ μακριά απο τη Βαλκανική και τη Μεσογειακή
    συνεννόηση,ώστε να διαπραγματευτούμε απο ευνοικότερες θέσεις με
    τους Βόρειους....αυτό είναι το τοπίο!

  9. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 22/09/2013 22:31:06

    Αὐτὴν τὴν στιγμὴ πάντως παίζεται ἡ αὐτοδυναμία, δὲν εἶναι καθόλου σίγουρη- μπορεῖ καὶ νὰ μὴν τὴν πάρει γιὰ 3 ἕδρες.

  10. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 22/09/2013 22:40:07

    πως;για πες μας γιατί έχω πραγματική απορροία

  11. Δημητρης avatar
    Δημητρης 22/09/2013 22:48:12

    Αυτοδυναμια η' μη δεν παιζει κανενα ρολο....η μερκελ επιβραβευθηκε για την χαμηλη ανεργια για τις αυξησεις μισθων και επιδοματων για την μη εξοντωτικη φορολογια....δεν ειχε κανεναν μα κανεναν λογο ο μεσος γερμανος να μην την ψηφισει

  12. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 23/09/2013 01:53:45

    Δεν υπάρχει αυτοδυναμία στην Bundestag.
    Aλλά και να υπήρχε (οριακή), υπάρχει η Bundesrat (Άνω Βουλή), όπου SPD + Πράσινοι έχουν ούτως ή άλλως απόλυτη πλειοψηφία.
    Αναγκαστικά θα βαδίσουν συναινετικά. Με πολύ κόπο και επίπονες διαπραγματεύσεις θα χρειαστούν χρόνο και συμβιβασμούς, για να σχηματίσουν τελικά τον (αντιδημοφιλή στη βάση των Σοσιαλδημοκρατών) "μεγάλο συνασπισμό" δηλ. Ομοσπονδιακή κυβέρνηση CDU/CSU + SPD.
    Αλλά και αυτός, για να νομοθετεί, θα χρειάζεται στην Άνω Βουλή, όπου ψηφίζουν τα ομόσπονδα κρατίδια, και την συναίνεση των Πράσινων: Τα πιό πολλά ομόσπονδα κρατίδια κυβερνώνται από συνασπισμούς SPD+ Πράσινων και οι αποφάσεις παίρνονται με συμφωνία των 2 εταίρων.
    Το Ομοσπονδιακό σύστημα είναι πολύπλοκο και απαιτεί συναινέσεις.
    Οι άλλες λύσεις είναι ανέφικτες: Νέες εκλογές αλά Ελλάδα 2012 δεν είναι στη Γερμανική πολιτική κουλτούρα. Για "Μαυροπράσινο" συνασπισμό θα γίνουν διαπραγματεύσεις, αλλά θα είναι 99 % άκαρπες. Το μαυροπράσινο πείραμα στο Αμβούργο άντεξε μόνον 2,5 χρόνια.

  13. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 23/09/2013 04:17:27

    Τετέλεσται, καὶ ἐπισήμως δὲν ὑπάρχει αὐτοδυναμία, βγῆκε πρὶν ἀπὸ λίγα λεπτά. Ὕπνο τώραααχχχρρρρρρρ....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Σωτ Μητραλ 23/09/2013 08:19:35

      Το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα για τα ελληνικα συμφεροντα : μη αυτοδυναμια με εξω τους Φιλελευθερους και τους Αντιευρω.

      • Σωτ Μητραλ avatar
        Σωτ Μητραλ @ ψυχραιμια 23/09/2013 13:11:09

        Αααακριβως. Να το πεις σε αυτους που λενε "ωχ, παλι βγγκε η Μερκελ" - λες και υπηρχε η εναλλακτικη να βγει ο Βαμβακουλας

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ψυχραιμια 23/09/2013 17:36:23

        Σωστό σε βρίσκω με βάση εκτιμήσεις. Μακάρι να επιβεβαιωθεί όμως.

  14. Κωστας Αλεξιου avatar
    Κωστας Αλεξιου 23/09/2013 07:37:31

    Να είχαμε κι εμείς καμιά Μέρκελ από το 1827 και μετά σε τούτη τη χώρα .... Κατά τ΄άλλα όλο μ@λ@κιζόμ@στε και λέμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι....

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Κωστας Αλεξιου 23/09/2013 10:13:04

      Είχες τον Καποδίστρια...! τον έφαγαν οι Μωραίτες Κοτζαμπάσηδες,
      που επέβαλαν,έκτοτε,την κουλτούρα τους σ'όλη τη χώρα...η δολοφονία
      του υπήρξε το μεγαλύτερο ιστορικό ατύχημα,κατα γενική ομολογία!

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ βαγόνι 23/09/2013 17:37:16

        Μακράν!!!!! Ο μέγιστος πολιτικός της νεότερης ιστορίας σε όλα του. Γνώσεις, ήθος, θάρρος, αγάπη για Πίστη και Πατρίδα.

  15. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 23/09/2013 10:21:57

    To μεγάλο δράμα των Φιλελεύθερων στην Ευρώπη είναι ότι ενώ (νομίζουν ότι) έχουν τις πιο σωστές ιδέες, ή μάλλον τις μόνες σωστές, οι ψηφοφόροι διαχρονικά τους πετάνε κοκκαλάκια να γλείψουν ή τους φτύνουν εντελώς, όπως τώρα...
    Σαν κάτι γεροντοκόρες που γκρινιάζουν που έμειναν στο ράφι, ενώ ήταν από καλό σόι, εμφανίσιμες, με προίκα, νοικοκυρές, ενώ κάτι άλλες άντε μην πω αποκαταστάθηκαν μια χαρά...
    Γι' αυτό και στα καθ' ημάς ο "ξενιζόμενος" δεν θέλει να αφήσει τον "ξενιστή" του, κάτι ξέρει και μένει μέσα στη ΝΔ...
    Εκείνο το φέρελπι κόμμα της Ντόρας, πώς το έλεγαν; Θυμόσαστε;
    .....

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ ΒΙΣ 23/09/2013 13:09:03

      Θυμαμαι κι ενα πολυ προςφατο αρθρο εδω για την "ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΕΞΙΑ" και ακομα γελαω

  16. Anonymouse avatar
    Anonymouse 24/09/2013 07:44:59

    Νομιζεις οτι υπηρχε πραγματικα επιλογη ;

    "Οτι πουν οι Αμερικανοι" ηταν και τοτε...

    • αντιρρεαλιστής avatar
      αντιρρεαλιστής @ Anonymouse 25/09/2013 01:18:59

      Και οι Αμερικανοί να μην υπήρχαν που όντως αυτοί αποφάσισαν ουσιαστικά οι τιμωρολάγνα Γερμανία να μην τιμωρηθεί ή μάλιστα να επιβραβευθεί οικονομικά,δεν νομίζω ότι οι υπόλοιποι θα φερόμασταν όπως οι Γερμανοί όταν αυτοί έχουν το πάνω χέρι.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ αντιρρεαλιστής 25/09/2013 02:12:09

        Δηλαδη εσεις θα λεγατε ναι σε αυξηση των φορων σας για να βοηθησετε μια αλλη χωρα? Θα λεγατε ναι στην μειωση των επιδοτησεων στην παιδεια και στην υγεια για να βοηθησετε χωρες που αποδεδειγμενα κατασπαταλησαν ολες τις προηγουμενς επιδοτησεις. Στη θεωρια καλα ειναι. Στην πραξη σας θελω. Το αντιρεαλιστης παντως σας πηγαινει ...