#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/09/2012 22:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη μείωση των λαθρομεταναστών που μπαίνουν στην Ελλάδα



Με αφορμή τη συμπλήρωση ενός μήνα από την ημέρα εφαρμογής της επιχείρησης «Ξένιος Ζευς» (04.08.2012), δόθηκαν από την ΕΛ.ΑΣ, αναλυτικά στοιχεία, από τα οποία προκύπτει η σοβαρή μείωση του ρυθμού με τον οποίο, οι λαθρομετανάστες, επιχειρούν να διασχίσουν τα ελληνικά σύνορα, κυρίως από τον Έβρο.

Στην περιοχή του Έβρου έχει μειωθεί κατακόρυφα σε ποσοστό 84 % περίπου, η εισροή των παρανόμων μεταναστών, καθώς το ίδιο χρονικό διάστημα έχουν συλληφθεί 1.121 αλλοδαποί, έναντι 6.991 το αντίστοιχο διάστημα του 2011.

Αναλυτικά, παρατίθεται σχετικός πίνακας συλληφθέντων παράνομων μεταναστών στην περιοχή:





Συλληφθέντες






2011




2012





4 Αυγούστου

204




298





5 Αυγούστου

140




179





6 Αυγούστου

161




95





7 Αυγούστου

301




88





8 Αυγούστου

237




12





9 Αυγούστου

275




15





10 Αυγούστου

237




15





11 Αυγούστου

295




20





12 Αυγούστου

186




11





13 Αυγούστου

234




10





14 Αυγούστου

115




30





15 Αυγούστου

68




14





16 Αυγούστου

127




49





17 Αυγούστου

96




22





18 Αυγούστου

199




37





19 Αυγούστου

215




9





20 Αυγούστου

317




33





21 Αυγούστου

237




37





22 Αυγούστου

229




0





23 Αυγούστου

108




2





24 Αυγούστου

235




53





25 Αυγούστου

235




1





26 Αυγούστου

219




1





27 Αυγούστου

214




28





28 Αυγούστου

242




2





29 Αυγούστου

184




1





30 Αυγούστου

276




0





31 Αυγούστου

166




26





1 Σεπτεμβρίου

403




0





2 Σεπτεμβρίου

403




7





3 Σεπτεμβρίου

177




19





4 Σεπτεμβρίου

256




7












Ειδικότερα στην Αττική, μέχρι στιγμής, από τους αστυνομικούς ελέγχους:

Προσήχθησαν 16.836 αλλοδαποί.
Συνελήφθησαν 2.144 αλλοδαποί, γιατί δεν πληρούσαν τις νόμιμες προϋποθέσεις παραμονής στη χώρα.
Συνελήφθησαν 11 άτομα (αλλοδαποί και ημεδαποί) για παράνομη οπλοκατοχή, κατοχή ναρκωτικών ουσιών, παροχή καταλύματος σε μεγάλο αριθμό ατόμων και διευκόλυνση της παραμονής τους, καθώς και παρακώλυση κυκλοφορίας οχημάτων σε φωτεινούς σηματοδότες.
Διενεργήθηκαν 198 έρευνες σε σπίτια παρουσία εισαγγελικών λειτουργών.

Αναλυτικά στοιχεία εδώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 14/09/2012 23:06:35

    Αυτό αποδεικνύει δύο πράγματα:
    1. ότι η αριστερόστροφη πολιτική ΓΑΠ προσέλκυε στην Ελλάδα κόσμο (και τι κόσμο, το κατακάθι όλης της Ασίας και της Αφρικής...) και,
    2. ότι οι τύποι είναι καλά ενημερωμένοι. Τους λένε οι συγγενείς και φίλοι εδώ τα πάντα...
    Και δείτε τον υψηλό ρυθμό "μεταναστών" (διάβαζε: νεαροί ληστές και κλεφτρόνια) από Αλγερία. Από πότε η Ελλάδα ρε παιδιά έγινε για τους Μπαρμπαρέζους χώρος δημιουργικής εργασίας; Διαχρονικά αυτοί μόνο για σφαγές και πλιάτσικο έρχονταν στα μέρη μας, ειδικά στα νησιά...

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 14/09/2012 23:19:44

    Έχει μειωθεί ο αριθμός αυτών που μπαίνουν, αλλά αυτοί που είναι ΗΔΗ εδώ, πότε θα φύγουνε; Με την Σύμη τι γίνεται;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Γιώργος1 15/09/2012 00:55:50

      http://www.antinews.gr/2012/09/11/178896/
      “Η Σύμη “ασφυκτιά” από λαθρομετανάστες”

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/09/2012 23:33:20

    Συνεχίστε με μεγαλύτερη ένταση! Μόνο έτσι ο λαός μας θα σας βοηθήσει και θα σας επιδοκιμάσει. Σε ζητήματα εθνικής ασφάλειας ούτε χιλιοστό πίσω πλέον. Πάθαμε πολλά από τα λαμόγια τόσα χρόνια. Όχι άλλο κάρβουνο...

  4. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 14/09/2012 23:37:37

    factorx, μια χαζή ερώτηση. Έχουν μειωθεί οι συλλήψεις. Σωστά ? Από που όμως βγαίνει το συμπέρασμα ότι έχει μειωθεί και ο αριθμός των λαθρομεταναστών που τελικά καταφέρνει να μπει στην χώρα ? Με το στοιχείο της μείωσης των συλλήψεων, μάλλον το αντίθετο συμπέρασμα βγαίνει, ότι δηλ. είναι περισσότεροι αυτοί που τελικά μπαίνουν. Μπορείς να με βοηθήσεις ?

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 15/09/2012 00:22:03

      Οι λαθρομεταναστες επεδιωκαν να συλληφθουν.
      Ετσι επαιρναν "νομιμοποιηση"και μπορουσαν να κινηθουν ανετα ανα την επικρατεια.
      Ο Υπουργος στην αρχη του "Ξενιου Διος",δηλωσε:
      "Ο τουρισμος Εβρος-Αθηνα τελειωσε".
      Επειδη ζω στην Θρακη τον επιβεβαιωνω.

    • ANORFOGRAFOS avatar
      ANORFOGRAFOS @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 15/09/2012 23:15:58

      xexexexexexe

  5. giorgos avatar
    giorgos 14/09/2012 23:49:54

    Ωραία χρώματα, ωραία διαγράμματα, περιμένω να τα δω να εμφανίζονται μόνο με ένα χρώμα. Το χρώμα που θα δείχνει ΜΗΔΕΝ είσοδο τότε ίσως ξαναψηφίσω ΝΔ

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ giorgos 15/09/2012 00:18:10

      Σωθηκαμε.

    • alex23 avatar
      alex23 @ giorgos 15/09/2012 13:29:04

      Η Ελλάδα διαθέτει περίπου 16000 km ακτογραµµής, εκ των
      οποίων το 73% αφορά τα νησιά

      φανταζομαι οτι και ο πιο παραλογος θα καταλαβαινει το αδυνατο της πληρους φυλαξης, χωρις την ισχυρη υλικοτεχνικη βοηθεια απο αλλες χωρες και στρατους


      οι επιχειρησεις ειναι κυριως ψυχολογικου χαρακτηρα

      οταν στενευει η πορτα εισοδου, ανεβαινει το κοστος του ρισκου για τον διακινητη και το κοστος που πρεπει να πληρωσει ο λαθραιος για να περασει

      την ιδια στιγμη που ο λαθραιος ακουγοντας οτι ακομα και αν καταφερει περασει θα πεσει πανω σε περιπολιες και ελεγχους μεσα στις πολεις που πριν κυκλοφορουσαν οι γνωστοι του ανετα, θα απογοητευτει και δεν θα το επιχειρησει..
      αποτελεσμα μεσοπροθεσμο να δημιουργηθουν γκετο στα τουρκικα παραλια απο μεταναστες και να μετατεθει το προβλημα στην τουρκια..αρκει να εχει διαρκεια η δικη μας στρατηγικη και οχι να χαλαρωσει ή να πεσει θυμα της παγιδας του κ.τσιπρα για στρατοπεδα προσφυγων απο την δικη μας πλευρα που θα εκτονωνε την πιεση που αρχιζει να εξασκειτε στην τουρκια

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 15/09/2012 00:12:38

    Πως αγοράζουν σπίτια Πακιστανοί και Αφρικανοί λαθραίοι;
    Μήπως από τα ημι-παράνομα ιντερνετ καφέ, που έχουν γεμίσει την πλατεία Αμερικής και τις πέριξ περιοχές; Ή μήπως από τις πωλήσεις παράνομων cd;

    Σχετικό κατάστημα, με ίντερνετ, με κινητή και σταθερή Τηλεφωνία, με φωτοκόπιες, αλλά και… άλλα πολλά! Εκτιμάται ότι πάνω από 120.000 κατοικίες νεόδμητες ή παλαιές έχουν περάσει τα τελευταία χρόνια στα χέρια αλλοδαπών, την ώρα που ο Έλληνας πολίτης δεν έχει να πληρώσει ούτε το ενοίκιο του σπιτιού που διαμένει.

    Τα μεσιτικά γραφεία μάλιστα τους περιγράφουν ως “καλοπληρωτές” με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Δηλαδή αγοράζουν τα σπίτια με μετρητά ή με ελάχιστο δανεισμό. Κάτι που βάζει σε πολλές σκέψεις για την πηγή προέλευσης των χρημάτων αυτών, με δεδομένο ότι οι περισσότεροι εκ των συγκεκριμένων αλλοδαπών παρουσιάζουν πολύ μικρά εισοδήματα, ίσα ίσα για να δικαιολογείται η δυνατότητα απόκτησης κύριας κατοικίας.

    Ακόμη και αιματηρές οικονομίες να έκαναν είναι αδύνατον ειδικά οι Πακιστανοί να αγοράζουν, όπως συμβαίνει στην περιοχή του Αγίου Παντελεήμονα και της πλατείας Βικτωρίας, διαμερίσματα αξίας 60.000 και 80.000 ευρώ!

    Κτηματομεσίτες των παραπάνω γειτονιών έλεγαν ότι ενώ παρατηρείται το φαινόμενο πολλοί Βαλκάνιοι, κυρίως Αλβανοί να επιστρέφουν στις πατρίδες τους, βάζοντας πωλητήριο σε σπίτι που τυχόν απέκτησαν, δεν συμβαίνει το ίδιο με τους προερχόμενους από τις χώρες της Ασίας.

    Αυτοί, όπως λένε οι ίδιοι παράγοντες, διαθέτουν σχεδόν πάντα ρευστό χρήμα, ενώ δηλώνουν εισόδημα που μόλις ξεπερνά τα 6000 ευρώ το χρόνο και στην καλύτερη περίπτωση τα 12.000. Άλλες περιοχές που έχουν μπει στο αγοραστικό στόχαστρο των μεταναστών (τριτοκοσμικών στην πλειοψηφία τους) είναι στα Σεπόλια, Μεταξουργείο, Αιγάλεω, Κερατσίνι, Αγίας Βαρβάρα, Νίκαια, Πέραμα, Πατήσια και Ίλιον.

    Και φυσικά ενώ οι λαθρομετανάστες έχουν αφορολόγητα εισοδήματα από το ανεξέλεγκτο και ύποπτο ποιοτικά παραεμπόριο, την ίδια στιγμή οι Έλληνες δεν μπορούν να “ανασάνουν” από τις συχνές φοροεπιδρομές.
    ~Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών (Παρασκευή, 14/9/2012)

    Το κέντρο της Αθήνας έχει "αλωθεί" από τους λαθραίους που αγοράζουν σπίτια και μαγαζιά, καθώς πολλοί Ελληνες ιδιοκτήτες ακινήτων στο κέντρο της Αθήνας αδυνατούν να τα συντηρήσουν και τα πωλούν σε εξευτελιστικές τιμές, υποκύπτοντας στον πειρασμό του ζεστού μετρητού. Ο,τι και να τους πεις, δεν πείθονται καθώς πολλοί από αυτούς είναι άνεργοι ή συνταξιούχοι των 340 ευρώ. Γνώμη μου είναι ότι για λόγους εθνικής ασφαλείας, χρειάζεται να γίνουν αυστηροί έλεγχοι της Αστυνομίας αλλά και της Εφορίας στις "σφηκοφωλιές" της πρώην πλατείας Αμερικής και νυν Νιγηρίας.. Οι αγοροπωλησίες αυτές είναι ουσιαστικά, ΑΚΥΡΕΣ. Oι εφορίες ΠΩΣ είναι δυνατόν να εκδίδουν φορολογικές ενημερότητες γιά τους λαθροεποίκους "αγοραστές" οι οποίοι ούτε φορολογική δήλωση υποβάλλουν, ούτε φορολογούνται; Οι συμβολαιογράφοι τι κάνουν;

    • gary1981 avatar
      gary1981 @ η Dimi 15/09/2012 12:36:11

      Φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα σε συμβόλαιο μεταβίβασης ακινήτου απαιτείται μόνο για τον πωλητή και όχι για τον αγοραστή. Ωστόσο, συμβολαιογράφοι και δικηγόροι, που εμπλέκονται σε σχετικές συναλλαγές, είναι υποχρεωμένοι, σύμφωνα και με τις διατάξεις του νόμου για το ξέπλυμα του βρώμικου χρήματος (Ν. 3691/2008), να αναφέρουν στις αρμόδιες αρχές (π.χ. εισαγγελέα, ΣΔΟΕ κτλ.) πράξεις νομιμοποίησης εσόδων από παράνομες δραστηριότητες που υποπίπτουν στην αντίληψή τους. Και φυσικά η αγορά ακινήτων μεγάλης με μετρητά από αλλοδαπούς που δηλώνουν ελάχιστα εισοδήματα, και άρα τα χρήματα είναι προϊόντα φοροδιαφυγής και άλλων παράνομων δραστηριοτήτων, είναι χαρακτηριστική περίπτωση εφαρμογής του νόμου.

    • alex23 avatar
      alex23 @ η Dimi 15/09/2012 13:36:21

      στο ντουμπαι, οι αραβες κατοικοι του ηθελαν αναπτυξη, αλλα ο πληθυσμος τους ηταν 1,5 εκατ. και λογω του πετρελαιου κανεις τους δεν 'δουλευει'
      ετσι εβαλαν μεσα περι τα 6-7 εκατ. ασιατες εργατες..
      εκαναν ομως και κατι αλλο..απαγορευσαν την αγορα γης απο μη γηγενη (εκτος απο ειδικες εξαιρεσεις που ειχε δικαιωμα να κανει η βασιλικη οικογενεια) και για τους ευρωπαιους λυση εδωσαν με μακροχρονιες ενοικιασεις..
      κατι παρομοιο δεν εγινε στην ευρωπη (οχι μονο στην ελλαδα, για να μην κατηγορουμε μονο εμας για απραξια), με τα γνωστα αποτελεσμα
      δεν ξερω αν ειναι αργα, αλλα ισως πρεπει να ξαναδει καποια στιγμη η ευρωπη καποια πραγματα (και λεω ευρωπη και οχι ελλαδα γιατι το κοινοτικο δικαιο μπορει να μας εμποδισει να κανουμε καποιες πραξεις μονομερως)

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 15/09/2012 16:46:05

      gary1981, alex23 ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Βεβαιότητά μου είναι ότι κάτι ολέθριο για τις ελευθερίες μας ετοιμάζεται με τις αγορές πανάκριβων ακινήτων αντί πινακίου φακής, στη καρδιά της Αθήνας από λαθραίους. Και με τα μεσιτικά γραφεία μέχρι τα μάτια φαίνεται να είναι βουτηγμένα στη παραβατικότητα. Ένας πανίσχυρος ιστός υφαρπαγής ακινήτων της Αθήνας η οποία καθημερινά όλο και περισσότερο προς το μαυριδερότερο παραμορφώνεται, χρειάζεται άμεσα να λυθεί. Και αν δεν μπορεί να λυθεί, να κοπεί! Η Αθήνα και κατ' επέκταση η όλη Ελλάδα, έχουν εκ των έσω από λαθροεποίκους αλωθεί. Οι δουλέμποροι πληρώνονται (από ποιόν άραγε;) €10,000/κεφάλι γιά τις καραβιές των λαθραίων που αδειάζουν στην ηπειρωτική και νησιωτική Ελλάδα, που στενάζει. Αυτό το σατανικό Δουβλίνο ΙΙ, πάση θυσία, έστω και μονομερώς, από την Ελλάδα άμεσα ν’ ακυρωθεί. Και ο Σημίτης με τον καταστροφέα Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου που το υπέγραψαν να συλληφθούν και για τα εθνοκτόνα κακουργήματά τους "Τετράκις εις Ισόβια" να καταδικαστούν. Σε καμιά χώρα του πλανήτη Δεν συμβαίνουν αυτά ΤΑ ΑΙΣΧΗ. Οι αντοχές μας με το λαθραίο Όνειδος, έχουν οριστικά εξαντληθεί. Βasta lathro!

  7. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 15/09/2012 00:18:09

    Μόνο αν συνεχιστεί αυτό το πρόγραμμα θα μπεί μια τάξη. Καλά πάει αλλά θέλει πολλή δουλειά ακόμη. Πάντως συγχαρητήρια.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/09/2012 00:48:39

    Πολὺ σημαντικὰ ἀποτελέσματα!

    Πρέπει ὅμως νὰ δοθεῖ λύση καὶ στὴν... ἐκκρεμότητα, τί κάνουμε μὲ ὅσους εἶναι ἤδη μέσα.

  9. cummulus avatar
    cummulus 15/09/2012 00:49:40

    Τά γραφικά λένε, "συλλήψεις μή νομίμων μεταναστῶν" Δηλαδή γίνονται καί συλλήψεις νομίμων μεταναστῶν; Καί κάτι ἀκόμη. Στό αἰγαῖο τί γίνεται;

  10. Santa avatar
    Santa 15/09/2012 02:05:58

    "Προσήχθησαν 16.836 αλλοδαποί.
    Συνελήφθησαν 2.144 αλλοδαποί, γιατί δεν πληρούσαν τις νόμιμες προϋποθέσεις παραμονής στη χώρα."

    Εδώ είναι το ζουμί. Το 80% που ελέγχονται δηλαδή με κάποιο τρόπο, δεν είναι προς απέλαση. Είτε επειδή έχουν χαρτιά (με κάποιο παράνομο τρόπο), είτε τρέχει διαδικασία αίτησης ασύλου κλπ. Και αν σκεφτούμε ότι η αστυνομία προσαγάγει μαυριδερούς και άραβες που κάνουν μπαμ (και όχι αλβανούς που δυστυχώς έχουν νομιμοποιηθεί προ πολλού), αυτό σημαίνει ότι και οι νέες ορδές εισβολέων έχουν πάρει νομιμοποίηση.

  11. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/09/2012 03:15:57

    Στο Αιγαίο προσπαθούν να μην τους αφήνουν να μπαίνουν. Εκεί όμως υπάρχει θέμα τι κάνουμε, τους αφήνεις να πνιγούν αν το πάνε στα άκρα; Υπάρχουν και διεθνείς συνθήκες για διάσωση ναυαγών.

  12. VassilisV avatar
    VassilisV 15/09/2012 07:09:43

    2,144 / 16,836 = 0.127 πες 13% => το 87% των προσαχθέντων είναι ΝΟΜΙΜΟΙ... χμμ.. χμμμμμ.... μουμπλε μουμπλε...

  13. o apotetoios avatar
    o apotetoios 15/09/2012 07:42:53

    είναι πολλά να γίνουν,καταρχην θέλει ισχυρό λιμενικό που σε συνεργασία με το υπουργείο αμύνης θα απωθεί τους δουλέμπορους στα σύνορα με τα τουρκικά χωρικά ύδατα από το να εισέλθουν στα δικά μας...θα περιπολεί δηλαδή στα διεθνή ή στα ελληνοτουρκικά υδάτινα σύνορα και θα επεμβαίνει μετα από ενημέρωση του υπουργείου αμύνης

    δεύτερον θέλει τείχος στα σύνορα στον έβρο

    και τρίτον θέλει ναυλωμένα πλοία,αεροπλάνα για την έξοδο των υπάρχοντων πάμπολλων λαθρομεταναστών.


    πάντως κάτι πάει να γίνει συγκριτικά με το αίσχος του γιωργάκη,του καραμανλή και των άλλων

  14. με συνείδηση avatar
    με συνείδηση 15/09/2012 08:54:18

    Καλημέρα σας. Συγνώμη αλλα το ρεπορταζ δεν ειναι ολοκληρωμενο.
    Δεν αμφισβητώ τη μείωση των μεταναστων στην περιφερεια Αττικής, αλλα η αλήθεια στην υπολοιπη περιφέρεια και δη σε νησια Ανατολικου Αιγαιου ειναι πολυ διαφορετική.
    Καθε μερα "βγαινουν στη στερια" 20 με 30 ατομα σε καθε νησι, απο Ρόδο μεχρι Λήμνο..
    και δυστυχως ολοι αυτοι παραμενουν στα νησια, για να μην "φαινονται" στην Αθηνα και για να βγαινουν αυτα τα ρεπορταζ.
    Εγω συμφωνω με τον Ξενιο Ζευς. Η αποψη μου ειναι οτι πρεπει επιτελους στην Ελλαδα να βλεπουμε το δεντρο και να αφηνουμε το δασος. Πρεπει δηλαδη, να λαμβανονται αποφασεις και να δινονται λυσεις που να αντιπροσωπευουν και να απευθυνονται σε ολοκληρη την Ελληνικη επικρατεια ταυτοχρονα.
    Οταν υπηρχε η frontex σταματησε η εισροη μεταναστων στα νησια και αυξηθηκε στην Αθηνα, τωρα γινεται το αντιστροφο...
    Ταυτοχρονες λυσεις και ενεργειες δε γινεται να υπαρχουν δηλ????

    • με συνείδηση avatar
      με συνείδηση @ με συνείδηση 15/09/2012 10:53:15

      διόρθωση : ... πρέπει επιτέλους στην Ελλάδα ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ να βλέπουμε το δέντρο και να αφήνουμε το δάσος...

  15. Enzo avatar
    Enzo 15/09/2012 11:55:22

    Είναι μεγαλη η μπιζνα μετα χαρτιά των αλλοδαπών .
    Πολυ χρήμα .γιαυτο παίρνουν χαρτια εύκολα .

  16. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 15/09/2012 13:46:48

    Στη μείωση τω λαθρομεταναστών έβαλε και η Χρυσή αυγή το χεράκι της . Οφείλουμε να τις το αναγνωρίσουμε.

  17. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 15/09/2012 15:10:33

    Στον Έβρο μπορεί αλλα τα νησιά βουλιάζουν όπως λένε οι ειδήσεις όχι άλλο κάρβουνο...και να ξέρετε τελειώνει η τουριστική περίοδος....

  18. nik avatar
    nik 15/09/2012 15:51:43

    Αφού σταμάτησε η βρύση να τρέχει καιρός να αδειάσουμε τον νεροχύτη...

  19. Steliosmd avatar
    Steliosmd 15/09/2012 15:54:47

    Αγαπητε Χρυσαυγουλιτη Καλλιπολιτη , δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα ...Οι λαθροορκ μπορει να μην εχουν χαρτια , να μην λενε την χωρα προελευσης τους, η χωρα προελευσης τους να αρνειται να τους δεχτει ...Οποτε οι διαδικασιες απελασης ειναι πιο περιπλοκες ...Πολυ αφελεια και ασχετοσυνη κυκλοφοραει ...Αντε να βαλουμε και ναρκες στο ...Αιγαιο ...Σωστα..??,...

  20. Καλλιπολίτης avatar
    Καλλιπολίτης 15/09/2012 18:34:55

    Τι με νοιάζει Στέλιο....τι δεν τους θέλει η χώρα τους;;;Να τους κρατήσουμε;;;;Αν γουσταρεις κράτησε στο σπίτι σου!!!Τελικα είσαι κολλητός με το Τσίπρα ε;Θυμησου σε λίγα χρόνια...τι θα γίνει για ποιο λόγο δεν γίνονταν απελασεις....και μετα να σκεφτείς για ποιο λόγο αυξάνονται τα ποσοστά της ΧΑ...Εγω ειμαι Εθνικιστής αλλα ήμουν μέλος της ΟΝΝΕΔ και ΔΑΠ Παντειου...Στήριζαν πολλά χρόνια στη ΝΔ...μέχρι τον Οκτώβριο του 2011...που παραιτήθηκα....Εεε Μοντερνακια Κωλοτουμπες!!!

  21. Φανη avatar
    Φανη 15/09/2012 19:27:24

    ειμαι πολυ μα πολυ κατα της λαθρομεταναστευσης αλλα απο αυτο μεχρι να τους φουνταρουμε στη θαλασσα οπως εκαναν αν θυμαμαι καλα πριν απο χρονια οι Ιταλοι, παει πολυ.Οργανωση χρειαζεται και θα πεσει συρμα και σ αυτους οτι στην Ελλαδα δεν ειναι πια παραδεισος.Το θεμα ειναι τι θα γινει με τους πρακτορες η με τους εκ πολεμου προερχομενους που θελει ο Τσιπρας να φερουν και τις οικογενειες τους.Δε μπορει απ τη μια να βουλωνουμε τις τρυπες κι απ τη αλλη να τρυπαμε με το κατσαβιδι....

  22. Steliosmd avatar