14/01/2009 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη επιτυχία: Το κράτος κατάφερε να δανειστεί !

Ιδού, λοιπόν, όλα πήγαν καλά !... Μπορέσαμε και δανειστήκαμε !... Δύο δισεκατομμύρια πεντακόσια πενήντα εκατομμύρια Ευρώ. Ολόκληρα.

Μας έδιναν και πολύ παραπάνω, αλλά εμείς - η ελληνική κυβέρνηση - δεν τα πήραμε, τόσα θέλαμε, για τώρα.

Που είδαν, συνεπώς, το πρόβλημα της οικονομίας, όλοι αυτοί οι κλαψιάρηδες και οι καταστροφολόγοι, που γεμίζουν έντυπα και ηλεκτρονικά ΜΜΕ με τις ρυπαρογραφίες τους ;

Τώρα, θα μου πείτε για την πίσω πλευρά των πραγμάτων και τι κρύβει. Αν και χωρίς βασικό ενδιαφέρον - ανούσια - πράγματα, ας προσπαθήσω να τα περιγράψω :

Η κυβέρνηση δίνει στις χειμαζόμενες Τράπεζες, ένα κάρο λεφτά, (28 δισ ).

Στη συνέχεια βγαίνει να δανειστεί για να πληρώσει τα τοκοχρεολύσιά της και δανείζεται με, περίπου, 2,46%, (έντοκα Γραμμάτια), από τις ... Τράπεζες !

Οι τελευταίες, δανειζόμενες από την κυβέρνηση, από τη μια, και δανειστές τους, από την άλλη, περιμένουν λίγες ημέρες για να πέσουν κι άλλο τα επιτόκια της ΕΚΤ.

Στη συνέχεια, με εγγύηση - ενέχυρο τα κυβερνητικά έντοκα Γραμμάτια, θα δανειστούν για να ενισχύσουν τη ρευστότητά τους, με πολύ χαμηλότερο επιτόκιο, κάτω κι από το 2% !...

Κουλουβάχατα ; Όχι, βέβαια, ξεκάθαρα τα πράγματα : τα πάντα βαίνουν, σε όφελος των Τραπεζών !...

Οικονομικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 14/01/2009 14:30:54

    Αυτό που πουλήσαμε είναι έντοκα γραμμάτια, βραχυπρόθεσμο δάνειο. Είναι διαφορετικό από το 5ετές και 10ετές.

    Αυτή η έρμη η καμπύλη των επιτοκίων... Τα spread μας από τα Γερμανικά είναι πολύ μικρότερα στους 3 μήνες από ότι στα 10 χρόνια. Επιτυχία είναι που δανειστήκαμε τα βραχυπρόθεσμα, αλλά όχι πανηγύρι. Ίδίως αν με βραχυπρόθεσμα λεφτά επαναχρηματοδοτούμε μακροπρόθεσμες ανάγκες.

    Είναι σαν να χρωστάς ένα δάνειο δεκαετές, και να πηγαίνεις στον ψιλικατζή της γειτονιάς που σε δανείζει με την βδομάδα, για δέκα χρόνια.

  2. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 14:45:26

    Πανηγυριζουν γιατι καταφεραν να δανεισθουν!!!!το γιατι δανεισθηκαν θα μας το πουν?Επισης θα μας πουν ποσα δανεισθηκαν την τελευταια 5ετια τα golden boys αποφοιτοι -τρομαρα τους - του LSE .Αυτοι ειναι ικανοι να μας που οτι ο δανεισμος κανει καλο στην οικονομια και οτι το κανουν για το καλο μας!!!Εβαλαν τα ταμεια και τις τραπεζες να καλυψουν μερος του δανειου και μαλιστα με χρηματα μερους των 28δις!!!!Αυτα δενγινονται ουτε στην Ουγκαντα!!!!

  3. donaE avatar
    donaE 14/01/2009 14:48:01

    Το θεμα ειναι να γυριζει το χρημα?

  4. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 15:01:01

    @3 Ν γυριζει το δανεικο χρημα χωρις την δυνατοτητα αποπληρωμης???Ποια οικονομικη θεωρεια το υποστηριζει αυτο donaE???

  5. stelios avatar
    stelios 14/01/2009 15:10:06

    4@,μονο τα χρεη των νοσοκομειων που ειναι καθυστερημενα,ειναι διπλασια απο το ποσο αυτο,ο ΟΑΕΔ χρωστα τα δωρα Χρ/νων στους ανεργους και αυτοι ετοιμαζονται να παρουν 60000 στο Δημοσιο με λεφτα του ΟΑΕΔ.
    Συμπερασμα:Αμεση επιτηρηση και οροι αντιστοιχοι του ΔΝΤ με κοψιμο επιδοματων και σπαταλων στο Δημοσιο,ειδαλλως αδυναμια πληρωμης των μισθων το πολυ τον Απριλιο.Εχουν ηδη εξαντληθει οι φορολογουμενοι που δεν εχουν λεφτα ουτε για την προκαταβολη για την περαιωση.
    Αν παρουμε υποψιν τη μειωση εσοδων απο ΦΠΑ λογω πτωσης της καταναλωσης+απο την τιμη των καυσιμων,
    τα εσοδα του προυπολογισμου δε θα εισπραχθουν ουτε κατα το ημισυ,συνεπως και αν ακομη δανειστουμε,πρεπει να κοπουν τα εξοδα με το ΤΣΕΚΟΥΡΙ,με οσες παρενεργειες αυτο συνεπαγεται.

  6. Μακρης Κωνσταντ. avatar
    Μακρης Κωνσταντ. 14/01/2009 15:16:30

    Γιατι κουραζεστε με αναλυσεις όταν μια λεξη στο αρθρο,τα περιγραφει όλα. ΚΟΥΛΟΥΒΑΧΑΤΑ

  7. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 15:20:22

    @4. Φιλε ανωνυμε .Τα περι γραφειου του πασοκ τα προσπερνω γιατι ειναι αναξια σχολιασμου και μην εκτιθεσαι.Οσον αφορα την ουσια σε παραπεμπω για ενημερωση σου στο ""www.reporter.gr"" σε αρθρο του καθηγητη Δημητρη Λαζοπουλου και εαν θελεις τα ξαναλεμε.

  8. donaE avatar
    donaE 14/01/2009 15:25:13

    @5 Jimmy L Αυτο αναρωτιεμαι,ειρωνικα,δεν ειδες το ερωτηματικο?Μη αναβεις.

  9. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 15:28:51

    @9 Sorry dona εχεις δικαιο δεν το προσεξα!!!!

  10. donaE avatar
    donaE 14/01/2009 15:39:28

    @11 Jimmy L Παντως μη νομιζεις οι παλιες θεωριες αρχιζουν και...Ποιος ξερει τι θα δουμε στο μελλον.

  11. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 16:02:37

    4@ προφανως μια και φαινεσαι σχετικος φιλε ανωνυμε θα πληροφορηθηκες τα της υποβαθμισης της ελληνικης οικονομιας απο τηn S&P.Τι εχεις να πεις??

  12. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 16:33:01

    @14 Φιλε ανωνυμε σε πιανω αδιαβαστο!Σεπαραπεμπω για ενημερωση ""WWW.euro2day.gr και τα ξαναλεμε!!!

  13. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/01/2009 16:52:02

    Αφού έχει πέραση το euro2day σήμερα δείτε και πως ερμηνεύει την υψηλή ζήτηση των ελληνικών εντόκων :

    "Όποιος ενδιαφέρεται να χρησιμοποιεί τα έντοκα γραμμάτια ως ενέχυρο για χρηματοδότηση από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα θα μπορεί να εισπράττει επιτόκιο 2,4% στο 3μηνο και να δανείζεται πιθανόν με 2% και ίσως χαμηλότερα.

    Όποιος είναι τελικός επενδυτής μπορεί να θεωρεί ότι εξασφαλίζει ένα καλό επιτόκιο από τα ελληνικά έντοκα που δεν μπορεί να βρει από άλλη χώρα της ευρωζώνης σε μια περίοδο όπου τα επιτόκια του ευρώ υποχωρούν."

    euro2day

  14. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 16:56:10

    @17Δεν ειναι ετσι που τα λες .Εδω δεν σηκωνει παληκαριες πολυ περισσοτερο που ειμαστε απο καθε πλευρα εξαρτημενη χωρα.Οσο για την αμερικανικη οικονομια εδω θα συμφωνησω μαζι σου.

  15. Nick avatar
    Nick 14/01/2009 17:06:53

    Μην ανησυχείτε. H Moody's απείλησε τις ΗΠΑ για υποβάθμιση εάν δεν συμμαζέψει τα κόστη από τα προγράμματα Υγείας και Κοινωνικής Ασφάλισης

    www.ft.com/cms/s/0/40f3a2be-bfa9-11dc-8052-0000779fd2ac.html

  16. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 17:18:43

    Ασφαλως και παιζονται παιχνιδια και αυτοι οι οικοι ειναι οι πρωταγωνιστες αυτο ομως σς οτι μας αφορα εχει μικρη αξια διοτι δεν χρειαζεται να μας κανεις τι συμβαινει στη χωρα μας,το βλεπουμε και το ζουμε καθημερινα .Βεβαιως εδω υπαρχει ενα επι πλεον προβλημα αυτο της ανικανης και διεφθαρμενης κυβερνησης που επιδεινωνει την κατασταση!!

  17. Jimmy l avatar
    Jimmy l 14/01/2009 17:24:09

    NA ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΕΝ ΜΕΡΕΙ!

  18. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 14/01/2009 19:51:16

    ΕΔΩ Ο FACTORX παιζει αυτοι ....