27/11/2010 17:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη διαδήλωση στην Ιρλανδία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. JOHN avatar
    JOHN 27/11/2010 18:23:19

    Διπλα τους και εμεις και ολοι οι λαοι της Ευρωπης που υφιστανται της τις συνεπειες του μνημονιου της τροικας και του ΔΝΤ.Μονον ετσι θα μπορεσουμε ν ανατρεψουμε τη πολιτικη της εξαθλιωσης που δια πυρος και σιδηρου μας επιβαλουν!

  2. hope avatar
    hope 27/11/2010 19:09:14

    Αυτοί βγήκαν, εμείς; περιμένουμε το ΚΚΕ;;;;;; Και τα συνδικάτα;;; Έλεος!!!

    • Green St avatar
      Green St @ hope 27/11/2010 19:40:15

      Η διαφορά είναι ότι εκεί τα συνδικάτα είναι συνδικάτα φίλε μου και οι δημοσιογράφοι υπηρετούν την ενημέρωση και όχι τους μεγαλοκατασκευαστές ιδιοκτήτες των καναλιών. Τόσο απλά.
      Εδώ κάνουμε σημαία την συνένεση και το μορατόριουμ για να είμαστε εθνικά "υπεύθυνοι".
      Κακώς όμως διαμαρτυρόμαστε από τα πληκτρολόγια αφού ούτε και εμείς προτείνουμε μια κάποιας μορφής αντίδραση. Νόμιμη πάντα.

  3. Misha avatar
    Misha 27/11/2010 19:19:08

    Eμ...εκεί όμως έχουν ένα Σιν Φέιν που τιναζε στον αερα άγγλους φαντάρους μέχρι πριν λίγα χρόνια .
    Εμείς τι έχουμε;
    Τον Ψινάκη , την Τατιάνα και τον Μπουτάρη...

  4. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 27/11/2010 19:32:42

    Εμείς είμαστε για τα μπάζα...

    Ούτε μια διαδήλωση της προκοπής...

    Μαζική και χωρίς επεισόδια. Το πιο απλό και αυτονόητο δεν κάνουμε.
    Πως να μην χοροπηδάει το γκαπαίϊκο ύστερα?
    Ότι γουστάρουν μας κάνουν, και μπράβο τους.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/11/2010 20:10:52

    Θα δούμε και τη Πορτογαλία σε λίγο να μας βάζει τα γυαλιά.

  6. Kostas D avatar
    Kostas D 27/11/2010 21:22:56

    ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ??????????
    Η ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΜΜΟΡΙΑ ΠΑΣΟΚ/ΤΡΟΙΚΑΣ..!!
    ΠΕΤΑΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΤΩΡΑ!!!!
    ). Η ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΩΡΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ( ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΛΕΝΕ ΨΕΜΑΤΑ ΠΕΡΙ ΧΡΕΩΚΟΠΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΟΒΙΣΟΥΝ, ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ "ΦΡΟΝΙΜΟΙ",
    ΟΠΩΣ ΦΟΒΙΖΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΠΡΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΛΙ)
    Η 2) ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ , ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΟΥΜΕ, ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ 157 + ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ΕΞΩ!! ΠΡΙΝ ΞΕΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ.....

  7. cobalt avatar
    cobalt 28/11/2010 00:44:41

    υποκαταστήματα της marfin υπάρχουν εκεί;

  8. anonyme avatar
    anonyme 28/11/2010 01:52:56

    Πάνω από 100.000 Ιρλανδοί στους δρόμους !!
    Ο πληθυσμός της Ιρλανδίας είναι κάπου στα 3 εκατομμύρια, της Ελλάδας 11.
    Στην Ελλάδα στη μεγαλύτερη διαδήλωση τον Μάιο βγήκαν στους δρόμους 150.000.
    Δυστυχώς οι συγκρίσεις είναι καταλυτικές υπέρ της Ιρλανδίας και μόνο θλίψη προκαλούν για την Ελλάδα.Πού είμαστε ρε πατριώτες , πού είναι όλοι οι Έλληνες;;
    Ως πότε θα μας βάζουν οι άλλοι τα γυαλιά;Νομίζετε ότι και οι Ιρλανδοί δεν έχουν τα αντίστοιχα κομματόσκυλα παναγόπουλους και παπασπύρους;
    Αλλά τους κάνουν στην πάντα , δεν άγονται και φέρονται από εργατοπατέρες!!

  9. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 29/11/2010 14:38:07

    hope, θα πρέπει να περιμένουμε δυστυχώς ή τα συνδικάτα ή το ΚΚΕ.
    Δεδομένου ότι ως λαός αποδεικνυόμαστε ανίκανοι και αδύναμοι [ευνουχιστηκαμε γαρ , από το 1981, στον καταναλωτισμό, με , ,
    δανεικά, αλλά και σε ευκαιριακές κομματικο-διευθαρμένες καταστάσεις ] θα πρέπει να περιμένουμε κάτι είτε απο τα συνδικάτα είτε από το ΚΚΕ.
    Καταλαβαίνω οτι την τελευταία λύση εσύ τη θεωρείς απαράδεκτη. Ας μείνουμε λοιπόν στην πρώτη. Τα συνδικάτα. Μα αφού και αυτά έχουν ήδη αλλωθεί από τα δύο μεγάλα κόμματα. Η ΓΣΕΕ δηλαδή, και απαξιωμένη αλλά και κομματικοκρατούμενη στη συνείδηση των πολιτών, αδυνατεί, προκυρίσοντας η καημένη μια 24ωρη απεργία στις 15 Δεκεμβρίου. Η ΑΔΕΔΥ το ίδιο.
    Τι θα πρέπει λοιπόν να κάνουμε? Η αντίσταση στην φήφο στο ΚΚΕ είναι δεδομένη, και από την πλευρά μου. Εχω αρχίσει όμως και αναθεωρώ αυτή μου την αντίσταση. Βλέπω δηλαδή [όχι για μελλοντική νίκη του ΚΚΕ που ούτως ή άλλως δε θα συμβεί] οτι το ΚΚΕ είναι ίσως η μοναδική φωνή αντίστασης σε αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή. Μήπως θα έπρεπε να την εκμεταλευτούμε [ όχι βέβαια σαν στυγνοί εκμεταλευτές] αλλά ως αντίσταση σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας.
    Προτείνω λοιπόν, όλοι εμεις που μιλάμε σε αυτό το ...said να συνεχίσουμε να ανταλλάσουμε απόψεις πάνω σ αυτό το θέμα

  10. Δάφνη says avatar
    Δάφνη says 29/11/2010 22:29:57

    Γιατί κανείς δεν μου απαντάει?