#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2010 17:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη αποχή και σήμερα



Σύμφωνα με εκτιμήσεις ο ρυθμός ψηφοφορίας είναι μέχρι στιγμής ο εξής:

Το ποσοστό προσέλευσης στις κάλπες φαίνεται μειωμένο κατά 20% σε σχέση με την προηγούμενη Κυριακή

Επίσης, στους δέκα που έχουν πάνε να ψηφίσουν, οι εννέα ψήφισαν και την προηγούμενη Κυριακή και μόνο ο ένας δεν είχε πάει να ψηφίσει την προηγούμενη Κυριακή.

Για προγνωστικά είναι νωρίς ακόμα.

Στους τρείς μεγάλους Δήμους πάντως γίνεται πραγματικό ντέρμπι

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυνικος avatar
    Κυνικος 14/11/2010 13:16:19

    Ωραια. Εχει προβλημα λεει ο Παπουλιας. Αν δεν του αρεσει η συμπεριφορα του Ελληνα πολιτη, ας παραιτηθει τελος παντων, ετσι κι' αλλοιως ο ρολος του ειναι διακοσμητικος.

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Κυνικος 14/11/2010 13:22:09

      ...αλλωστε, όπως μας ενημερώνει κι ο χτζλαλάκης σήμερα στη φυλλάδα του, έρχεται κι πρώην για εγκατάσταση, ε;

      Κούνια που σας κούναγε.......

  2. azxc avatar
    azxc 14/11/2010 13:19:36

    Να στείλουν μήνυμα κατά της τρόικας ζήτησε από τους πολίτες η γγ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα, η οποία άσκησε το εκλογικό της δικαίωμα στην περιοχή του Γκύζη το μεσημέρι της Κυριακής.

    Το κριτήριο της ψήφου δεν αλλάζει από Κυριακή σε Κυριακή, υπογράμμισε η κ. Παπαρήγα και υπενθύμισε ότι αύριο το απόγευμα το ΚΚΕ διοργανώνει συλλαλητήριο στο Σύνταγμα κατά της τρόικας, το κλιμάκιο της οποίας έρχεται ξανά στην Αθήνα την Δευτέρα.

    «Η τρόικα θα πρέπει να πάρει την απάντηση ότι ο λαός δεν την ήθελε, του την έφεραν, και ο λαός δεν θα πρέπει να πληρώσει» τόνισε η κ. Παπαρήγα.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ azxc 14/11/2010 15:26:12

      Εκεί θα είμαστε! Στο Σύνταγμα στις 6.00μμ. Θα «βουλιάξει» η Αθήνα…

  3. Σολιαληστής avatar
    Σολιαληστής 14/11/2010 13:27:33

    Η αποχή θα τους σώσει πιστεύω.

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Σολιαληστής 14/11/2010 14:12:36

      ..με λιγη βοηθεια απο την ΝΔ

  4. loretta avatar
    loretta 14/11/2010 13:41:28

    τελικα λυπαμαι γιαυτο που θα πω......αλλα οσοι δεν ψηφιζουν ειναι αξιοι της μοιρας τους....απαραδεκτοι ειμαστε....για να μην πω τιποτα πιο βαρυ και φανω ....τουλαχιστον ρατσιστρια.

    • γιωργος avatar
      γιωργος @ loretta 14/11/2010 13:51:04

      Οπως ακριβως τα λες λορετα.Αξιοι της μοιρας μας.Αυτοι και κατι αλλοι μειωμενων πνευματικων ικανοτητων αποφασιζουν για το μελλον μας...

      • loretta avatar
        loretta @ γιωργος 14/11/2010 13:57:47

        και ξερεις αγαπητε γιωργο τι με εξοργιζει περισσοτερο απο ολα??? ΑΥΤΟΙ που δεν ψηφιζουν το παιζουν η οι πιο σκληροι κριτες του συστηματος αλλα εξαποστασεως ..η εχουν παντελη ελειψη αισθησης του τι γινεται .....η παντελης αδιαφορια που αυτο ειναι και οτι πιο επικινδυνο για ολους μας....γινομαστε ερμαια της αδιαφοριας τους του ωχαδελφισμου τους και ειναι επικινδυνοι για το εθνος ολο.

        ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΨΗ ΑΣ ΨΑΞΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΝΑΝ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΣ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΝ.....αλλα δεν εχουν κανενα δικαιωμα να κρυβονται στα σπιτια τους...και να αδιαφορουν για την χωρα τους την πατριδα τους και το μελλον των παιδιων τους.

      • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
        ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ γιωργος 14/11/2010 14:36:05

        Όχι μόνο μειωμένων πνευματικών ικανοτήτων, αλλά και αυξημένων ατομικών συμφερόντων φίλε μου

    • Minnie avatar
      Minnie @ loretta 14/11/2010 13:54:15

      Το θεμα ειναι οτι εμμεσως ρυθμιζουν και την μοιρα των υπολοιπων, ολων ημων που επιμενουμε να ασκουμε ανελλιπως το εκλογικο μας δικαιωμα.
      Ο Θεος να μας βοηθησει...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Minnie 14/11/2010 18:28:39

        Μinnie, συμφωνώ μαζί σου. Απέχουν της κρίσημης ψηφοφορίας οι Ελληνες, την ώρα που οι τούρκοι σπεύδουν κατά κύμματα να ψηφίσουν υπέρ του ψευτομουφτή. Ο οποίος θα γίνει ο ψευτομουφτής ΟΛΩΝ των ΛΑΘΡΟ στην Ελλάδα, λέει. Η αποχή των Ελλήνων από την εκλογική διαδικασία δίνει Βήμα στις ελληνοποιημένες γλάστρες να γίνονται ΑΥΤΟΙ οι ρυθμιστές του εκλογικού αποτελέσματος και των Ελληνικών πραγμάτων στην Ελλάδα μας. Αυτό το ΕΘΝΟΚΤΟΝΟ έγκλημα, Δεν αντέχεται. Είμαι πολύ πικραμένη. Εχω την αίσθηση ότι θα πάθω ρήξη στομάχου σήμερα.

    • akatanomastos avatar
      akatanomastos @ loretta 14/11/2010 13:59:41

      Συμφωνω και θεωρω οτι εκτος απο την αποχη υπαρχουν αλλα 2 κομματα το λευκο και το ακυρο. Πιστευω πως μονο ετσι θα ταρακουνιοντουσαν με 40%-50% λευκο-ακυρο, διοτι τωρα θα βγαλει αποτελεσμα το 40% του πληθυσμου και δεν προκειται να ιδρωσει το αυτι τους.

  5. Misha avatar
    Misha 14/11/2010 13:59:53

    Η σημερινή αποχή είναι τουλάχιστον +10% από την περασμένη Κυριακή.
    Δεν αποκλείεται καθόλου οσοι προσέλθουν να ψηφίσουν να είναι λιγότεροι από το 50% του εκλογικού σώματος.
    Αυτό από μόνο του ΑΠΟΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙ την όλη διαδικασία.
    Εδώ εκλογές στο σύλλογο Προστασίας του μαυρόγλαρου γίνονται και δεν θεωρούνται έγκυρες αν δεν προσέλθει το 50% των μελών....

    • Minnie avatar
      Minnie @ Misha 14/11/2010 14:07:01

      Ετσι λες?
      Εδω γινονται φοιτητικες εκλογες, δεκαετιες τωρα, οπου μια χουφτα ανεγκεφαλων επιβαλλουν ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ την αποψη τους στην ταλαιπωρη πλειοψηφια και καθομαστε και τους κοιταμε και δεν κουνιεται φυλλο.
      Ασε με, καημενε Misha...

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ Misha 14/11/2010 14:41:02

      καλά τραγούδα ακόμα και μεταξύ τους να ψηφίζουν οι εκλογές είναι νομιμες.

    • aengus avatar
      aengus @ Misha 14/11/2010 15:19:48

      +++++ Misha

    • aengus avatar
      aengus @ Misha 14/11/2010 15:32:34

      Σωστά! Πάντως ο ΓΑΠ το έχει χάσει το παιχνίδι της πολιτικής νομιμοποίησης με το ποσοστό που πήρε …

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 14/11/2010 14:34:13

    Μήπως τους ψεκάζουν στις καφετέριες;

    Βρε αντε σηκωθείτε να πάτε να ψηφίσετε... εκτός κι αν παραδέχεστε, πως είστε γεννημένοι δούλοι, ταπεινοί υποτακτικοί του εκάστοτε σατράπη!

    • Σολιαληστής avatar
      Σολιαληστής @ νεφέλη 14/11/2010 14:42:29

      εμ τι ειναι, άσε δεν πειράζει από δευτέρα θα στρώσουν επιδερμίδα.

  7. geosid avatar
    geosid 14/11/2010 14:56:41

    ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΠΕΡΙΤΡΑΝΑ ΟΤΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ!!!!!ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΑΥΤΟΥΛΗΔΕΣ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ.ΕΧΟΝΤΑΣ ΒΙΩΣΕΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΜΙΑ ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΛΕΗΛΑΣΙΑ ΙΔΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΞΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΤΡΟΙΚΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΔΝΤ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΗΧΥΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΡΕΤΕ,ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΚΛΙΠΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΒΙΑΣΜΟ,ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ,ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΟΥΜΕ.
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,κ. ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΘΕΙ ΜΕ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΝ ΨΗΦΟΦΟΡΩΝ ΤΗΣ ΝΔ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ΩΣ ΚΙΟΤΗΔΕΣ.
    ΟΠΩΣ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΦΕΡΑΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ, ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ!!!!!!!!!!!!!!

  8. petros avatar
    petros 14/11/2010 15:03:03

    Για μια ακόμα φορά εμείς οι άνθρωποι που δεν έχουμε μεγάλους μισθούς και αποταμιεύσεις, που μας καλούν να πληρώσουμε ένα λογαριασμό 30ετίας, ΚΑΛΟΥΜΕ όλους τους ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ και σκεπτόμενους πολίτες να προσέλθουν στις κάλπες και να καταψηφίσουν ΠΑΝΤΟΥ τους κυβερνητικούς υποψηφίους.
    Αύριο χιλιάδες οικογένειες θα είμαστε , στη κυριολεξία, στο έλεος του Θεού.
    Τι να πρωτοδιαβάσει κανείς ;
    - περικοπές στα δώρα 13ο και 14ο μισθό σε μισθωτούς και συνταξιούχους ;
    - διπλασιασμός στο πετρέλαιο θέρμανσης και φυσικού αερίου από το Γενάρη ;
    - διπλασιασμός ( κυρίως σε Αττική και Θεσσαλονίκη ) των αντικειμενικών αξιών από τον Γενάρη του 11, που θα διπλασιάσει δημοτικά τέλη και 14 άλλους φόρους ;
    - δεκάδες χιλιάδες απολύσεις σε ΔΕΚΟ και ΟΤΑ και κατάργηση χιλιάδων δημόσιων οργανισμών ;
    - κατάργηση επιδόματος ή ισόβιας σύνταξης σε πάνω από 300.000 Τρίτεκνες και Πολύτεκνες οικογένειες ;
    - αύξηση ΦΠΑ και μετάταξη χιλιάδων προϊόντων στο 23% ;
    - περικοπές σε φάρμακα και 130 προληπτικές εξετάσεις στο ταμείο Δημοσίου και στα άλλα ταμεία ;
    - περικοπές στο ήμιση , αρχής γενομένης από την Ακαδημία Αθηνών, των επιχορηγήσεων σε ΔΗΜΟΥΣ, ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ, ΣΧΟΛΕΙΑ, ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ, ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ< με αποτέλεσμα την οικονομική εξόντωση δημοτών, γονέων, φοιτητών και ασθενών ;
    - την έκρηξη της ανεργίας με την μεγαλύτερη ύφεση που θα ακολουθήσει από αύριο, αφού όλοι θα αποσύρουν τις αποταμιεύσεις τους από τράπεζες και ασφαλιστικές εταιρίες για να καλύπτουν πάγια έξοδα, λογαριασμούς , φόρους, τέλη κλπ ; Τι θα κάνουν από αύριο οι τουριστικές και παραμεθόριες περιοχές όταν βυθιστεί ο εσωτερικός τουρισμός και δεν θα πωλούνται τα ελληνικά προϊόντα ; Τι θα γίνει αύριο με την αγορά ακινήτων , αυτοκινήτου, εστίασης, ένδυσης, υπόδυσης ; Τι θα γίνει αύριο με τις ναυτιλιακές και αεροπορικές εταιρίες, όταν ο κόσμος θα μειώσει τις μετακινήσεις ; Τι θα γίνει αύριο με τις εταιρίες πετρελοειδών και τα βενζινάδικα, όταν ο κόσμος θα κόψει και άλλο τις μετακινήσεις και το πετρέλαιο θέρμανσης και θα γυρίσει στις φλοκάτες ;
    - τι θα κάνουν από αύριο οι αγρότες, όταν ο κόσμος δεν θα μπορεί να αγοράζει τα βιολογικά και τα άλλα προϊόντα και θα προτιμά ξένα λόγω τιμής ;

    Η Κυβέρνηση Παπανδρέου, από αύριο, οδηγεί σε ολική καταστροφή το 80% του ελληνικού λαού. Πρέπει όλοι οι πολίτες να αντιδράσουμε. Όλοι όσοι σκέφτεστε να απέχετε, να ρίξετε λευκό ή άκυρο, πρέπει να σκεφτείτε μήπως ΠΑΛΙ δουν την αποψή σας, το λευκό ή το άκυρο ως έγκριση της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ τους. Πρέπει, ακόμα περισσότερο να σκεφτείτε μήπως η ψήφος σας σε κυβερνητικό υποψήφιο , ψευτοανεξάρτητο τύπου Καμίνη, Μπουτάρη ή Τατούλη, ερμηνευτεί ως έγκριση για ακόμα σκληρότερα μέτρα . Τι θα πουν ;
    " Αφού δεν μας καταψήφισαν, άρα έχουν λεφτά, έχουν αντοχές, άρα μπορούμε να εισπράξουμε και άλλα!" Σας παρακαλούμε, καταψηφίστε τους.

  9. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 14/11/2010 15:09:49

    Tα πράγματα είναι απλά. Οσες περιφέρειες ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ θέλουν ή έστω αντέχουν το μνημόνιο. Ο ΓΑΠ μπορεί να κάνει ότι θέλει για τα επόμενα τρία χρόνια, άντε να δίνει και ένα επίδομα 150 Ε τις γιορτές για να λάβει υπ' όψη του το μήνυμα της ταλαίπωρης αντιμνημονιακής μειοψηφίας. Γιατί τώρα ξέρουν, δεν μπορούν να ισχυρισθούν ότι εξαπατήθηκαν.
    Οσες, δε, περιφέρειες έχουν υψηλό ποσοστό αποχής και λευκών είναι σε ακόμη 'καλύτερη' μοίρα. Είναι ακόμη πιο large, δεν τους αφορά το μνημόνιο ρε αδερφέ, ότι και να κάνει η τρόικα δεν επηρεάζει τη ζωή τους. Μπορεί να νομίζουν ότι και το επίδομα ανεργίας θεωρείται και αυτό μια θέση στο δημόσιο.
    Μην ξαναδώ θέμα για λουκέτα και αύξηση της ανεργίας. Ολοι στο δρόμο που χάραξε το Star. Για τη διαμαρτυρία υπάρχει και ο Λαζόπουλος και η ΓΣΕΕ με τις απεργίες ανά τακτά, ούτε πολύ αραιά ούτε πολύ πυκνά, διαστήματα.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ CHEMICAL YOUTH 14/11/2010 15:12:53

      «Για τη διαμαρτυρία υπάρχει και ο Λαζόπουλος….»
      ΑΨΟΓΟ !

  10. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 14/11/2010 15:10:49

    Εγκληματική η ευθύνη των απεχόντων, πού δεν πάνε μέχρι την κάλπη για να ρίξου έστω άκυρο. Ωστόσο οι νταβατζήδες κάτι ξέρουν που τόσα χρόνια τους κολακεύουν και τους εκπαιδεύουν, τους λοβοτομούν, με εκείνα τα «πρώτο κόμμα ο κανένας» , «πρώτο κόμμα η αποχή», «οι νέοι απέχουν», «όλοι οι ίδιοι είναι», κ.ο.κ. Κατ΄ ουσίαν τους λένε «Μην ψηφίσεις, θα ψηφίσουμε εμείς για σένα»….
    Καλλιεργούν με διάφορους τρόπους και μέσα τον ατομικισμό, την αναζήτηση ατομικών λύσεων στα εφιαλτικά, πλέον, προβλήματα. Αλλά ατομικές λύσεις υπάρχουν μόνο για τους προνομιούχους και τους βολεμένους.

  11. ένας Άμλετ avatar
    ένας Άμλετ 14/11/2010 15:24:09

    Παρ΄ όλα αυτά, πιστεύω ότι την Περιφέρεια Αττικής θα την κερδίσει ο Κικίλιας.

  12. Νεοέλληνας avatar
    Νεοέλληνας 14/11/2010 15:30:46

    Φίλοι μου νέοι είστε χαζοί και άβουλοι που δεν ψηφίζετε. Αφήνετε άλλους να αποφασίσουν για εσάς, ας πάτε να ρίξετε ένα άκυρο αν δεν συμφωνείτε με κανένα. Επίσης, ενώ απέχουμε όλοι από όλες τις αποφάσεις, ας ψηφίστε τους νέους υποψηφίους, αφήστε την απογοήτευση, ο καθένας μας έχει πολύ δύναμη.... Αν δεν συμφωνείτε με τίποτα αντιδράστε κάπως, είμαστε τόσοι πολλοί.. αργός θάνατος............

    • CHEMICAL YOUTH avatar
      CHEMICAL YOUTH @ Νεοέλληνας 14/11/2010 16:09:39

      Θεωρούμε νέος (29 ετών) και κατά κανόνα ψηφίζω KKE (άσχετα αν είναι το κόμμα που βρίζω συχνότερα, ακριβώς επειδή το έχω σε μεγαλύτερη υπόληψη). 1-2 φορές είχα ψηφίσει και ΣΥΝ/Σύριζα όταν κινδύνευε να μην μπει στη βουλή. Πέρυσι ψήφισα για πρώτη φορά οικολόγους για να μην σχηματίσει το ΠΑΣΟΚ αυτοδύναμη κυβέρνηση. Σήμερα πρώτη φορά ψήφισα ΝΔ για την (κάποιου είδους) αντιμνημονιακή της στάση.
      Στο ψηφοδέλτιο δεν εσωκλείεις το σύνολο της κοσμοθεωρίας σου, επιλέγεις το μικρότερο κακό. Διαφορετικά δεν θα ψήφιζα ποτέ, ούτε καν τον εαυτό μου αν κατέβαινα, γιατί σε 1 τετραετία όσο να ναι οι ιδέες μου θα είχαν μεταβληθεί σε κάποιο ποσοστό.

  13. GOERGE avatar
    GOERGE 14/11/2010 15:55:47

    ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΠΟΙΟΝ?
    ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΝ ΓΑΠ ?
    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ
    ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η ΝΔ ΟΚ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΙΚΑ ΩΡΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ
    ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΕΙΠΕ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΓΑΠ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ ΛΕΣΧΗΣ ΜΠΙΛΤΕΜΠΕΡΓΚ
    ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΥΣΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΛΛΗΜΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ
    ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΣΙΤΑ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΑΣ
    ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΕΞΩ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΧΕΙΣ

    • corfiot avatar
      corfiot @ GOERGE 14/11/2010 16:18:15

      "Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
      στο μέλλον που φτιάχνετε όπως θέλετε
      αφού η ιστορία σας ανήκει
      σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε

      Στ' αυτιά μου δεν χωράνε υποσχέσεις
      το έργο το 'χω δει μη με τρελαίνετε
      το πλοίο των ονείρων μου με πάει
      σε κόσμους που εσείς δεν τους αντέχετε

      Μένω μονάχος στο παρόν μου
      να σώσω οτιδήποτε - αν σώζεται -
      κι ας έχω τις συνέπειες του νόμου
      συνένοχο στο φόνο δε θα μ' έχετε

      Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον
      το κόλπο είναι στημένο και στα μέτρα σας
      ξεγράψτε με απ' τα κατάστιχά σας
      στον κόπο σας δεν μπαίνω και στα έργα σας"..........

      • νεφέλη avatar
        νεφέλη @ corfiot 14/11/2010 16:35:08

        Υπέροχο τραγούδι!
        Τύπωσέ το και πήγαινε να το ρίξεις στην κάλπη ΣΟΥ!

        Ας γεμίσουν οι κάλπες στοίχους, ποιήματα, τραγούδια ...
        Αυτά, ας γίνουν μήνυμα αλλά όχι... η αποχή , που θέλει η διεφθαρμένη διαπλοκή!

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ νεφέλη 14/11/2010 17:42:04

          Σέβομαι την άποψη όσων λένε ότι δεν τους καλύπτει κανένα πολιτικό κόμμα.
          Δεν σέβομαι όμως ως πολίτες αυτούς που κάθονται σπίτι τους αντί να ρίξουν λευκό ή άκυρο.
          Η αποχή ως πολιτική στάση δείχνει αδιαφορία, όχι προς τα κόμματα αλλά προς το δημοκρατικό μας πολίτευμα.
          Είναι εντελώς διαφορετικό μήνυμα 1.500.000 λευκά και άκυρα αντί της αντίστοιχης αποχής.

  14. ΚΟΝΔΩΡΑΣ avatar
    ΚΟΝΔΩΡΑΣ 14/11/2010 17:31:01

    Ο ΜΠΟΥΤΑΡΗΣ ΕΚΑΝΕ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟ ΜΕΣΣΗΜΕΡΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΛΕΤΕ ΚΥΡΙΟ ΔΗΜΑΡΧΟ. ΜΑΛΛΟΝ ΣΟΥΡΩΜΕΝΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ

    • loretta avatar
      loretta @ ΚΟΝΔΩΡΑΣ 14/11/2010 17:48:39

      και ποτε δεν ειναι ....ειναι το θεμα.

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/11/2010 17:34:18

    Άξιοι της τύχης τους από αύριο.

  16. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/11/2010 17:34:45

    Να χαίρεστε τη μαγκιά σας!

  17. βαγόνι avatar
    βαγόνι 14/11/2010 17:48:11

    δεν είναι συνειδητή αποχή.....είναι παραίτηση...!

    • loretta avatar
      loretta @ βαγόνι 14/11/2010 17:49:38

      ουτε καν παραιτηση ειναι αγαπητε....δουλικη συμπεριφορα ειναι....τοπα και ησυχασα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ loretta 14/11/2010 17:52:58

        είναι συμπεριφορά λοβοτομημένου από την τηλεόραση Loretta,
        μόνο ένα 10% των απεχόντων έχουν πολιτικά επιχειρήματα τύπου
        αναρχίας, αντιεξουσιαστικά κλπ. λογικής κάθετης ρήξης με το σύστημα

        οι υπόλοιποι είναι
        στ.ρχιδιστές,
        παραιτημένοι,
        βολεμένοι στο σύστημα,
        και όσοι ΕΧΟΥΝ ΛΙΠΟΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ, ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ...

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ αλλενάκι 14/11/2010 17:56:59

          Είναι το περίπου 1.500.000 που ανεβοκατεβάζει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στην εξουσία από τη δεκαετία του 90 μέχρι τις μέρες μας.

  18. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 14/11/2010 18:01:26

    πάντως εγώ και τις 2 φορές στις δημοτικές έριξα λευκό, διότι ούτε τα φλουό καρό πουκαμισάκια μου αρέσουν ούτε κι οι υπόλοιποι....και στις περιφεριακές στην πρώτη πήγε εκεί που λέει η ιδεολογία μου και τη δεύτερη σε αυτόν που ελπίζω να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων αν εκλεγεί.

    αν και θεωρώ ότι οφείλω να εξασκώ το δικαίωμά μου, αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί έχουν πιά απογοητευτεί πλήρως και δε θέλουν να ψηφίσουν κανέναν, κι αυτό είναι μιά δήλωση πιστεύω.

    ούτως ή άλλως όλοι μιλάνε για συσπείρωση της βάσης κι άλλα τέτοια ωραία. για ποιό λόγο; τρώει η βάση; κατά το παγκάλειο τα φάγαμε όλοι μαζί;

    άντε κάτι τέτοιο να συμβαίνει σε μικρές κοινωνίες και για εκλογή δημάρχου.

    στο μεγάλο χάρτη τα θεωρώ μπούρδες όπως βέβαια και τις περισσότερες π@π@ριές των πολιτικών....

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ σιδεράκιας 14/11/2010 18:11:18

      Οπότε σιδεράκια προτιμάς να ρίξεις λευκή πετσέτα εκχωρώντας το δικαίωμα στους πολιτικούς που θεωρείς π@π@ρες να παίζουν μπάλα μόνοι τους.
      Αύριο ο ίδιος π@π@ρ@ς θα σε αφήσει με μισό μισθό ή χωρίς δουλειά, τους γέρους σου με μισή σύνταξη, και τα παιδιά σου σ΄ένα σκοτεινό μέλλον.

      • σιδεράκιας avatar
        σιδεράκιας @ Κάποιος 14/11/2010 19:44:17

        φίλε μου διάβασε ξανά τι έγραψα!
        π@π@ριές λέω τα περί συσπείρωσης της βάσης κάθε κόμματος. τα συμφέροντα του κάθε κομματικού σχηματισμού δεν ταυτίζονται απαραίτητα με τα συμφέροντα του καθενός μας.
        τελικά ο καθένας ψηφίζει αυτόν που θεωρεί ότι πλησιάζει τις ιδέες του.
        επίσης έγραψα ότι ψήφισα ελπίζοντας ότι ο "εκλεκτός" μου περιφερειάρχης θα κάνει αυτό που ευαγγελίζεται.

        εν προκειμένω ελπίζω να βγει ο κικίλιας. αν φάω φόλα εγώ κι όσοι του δώσαμε την ψήφο μας,κι εφόσον εκλεγεί, θα την πληρώσει ο σαμαράς. θα θεωρήσω ότι κι αυτός έκλεψε την ψήφο μου. και δεν είμαι νεοδημοκράτης ιδεολογικά. ευελπιστώ την ελπίδα που αναφέρει....

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ σιδεράκιας 14/11/2010 20:17:48

          Από την στιγμή που η λευκή ψήφος είναι συνειδητή στο πλαίσιο που περιέγραψες, συμφωνώ με το σκεπτικό σου.
          Μεταξύ μας όμως,η πλειοψηφία που απείχε και στους δύο γύρους δεν νομίζω να το έκανε ως συνειδητή πολιτική επιλογή, εκτός φυσικά λίγων εξαιρέσεων.
          Δεν νομίζω πάντως να διαφωνείς με την ουσία του σχολίου μου.

          • σιδεράκιας avatar
            σιδεράκιας @ Κάποιος 14/11/2010 21:27:20

            Αν λευκή πετσέτα εννοείς την αποχή, συμφωνώ. Μιλώντας με φίλους μου που δεν πήγαν να ψηφίσουν κατέληξα ότι η απογοήτευση είναι μεγάλη. Κι εγώ δεν τρελαίνομαι από αισιοδοξία, αλλά δεν εκχωρώ το δικαίωμά μου να ψηφίσω.

            Κι η αποχή είναι μιά δήλωση, αλλά φυσικά ερμηνεύεται κατά το δοκούν, κι εκεί κάνουν το λάθος όσοι δεν ψηφίζουν.

            Συμφωνώ μαζί σου, λευκό ή άκυρο εφόσον δε σε εκφράζει κανείς.

            Αλλά για αυτή την εκλογή τελείωσε, ότι έγινε έγινε. Θα δούμε στην επόμενη...

  19. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 14/11/2010 20:24:00

    ΣΥΝΟΨΗ

    "οσοι δεν ψηφιζουν ειναι αξιοι της μοιρας τους"
    "εχουν παντελη ελειψη αισθησης του τι γινεται"
    "παντελης αδιαφορια που αυτο ειναι και οτι πιο επικινδυνο για ολους μας"
    "γινομαστε ερμαια της αδιαφοριας τους του ωχαδελφισμου τους"
    "αδιαφορουν για την χωρα τους την πατριδα τους και το μελλον των παιδιων τους"
    "Όχι μόνο μειωμένων πνευματικών ικανοτήτων, αλλά και αυξημένων ατομικών συμφερόντων"
    "ρυθμιζουν και την μοιρα των υπολοιπων, ολων ημων που επιμενουμε να ασκουμε ανελλιπως το εκλογικο μας δικαιωμα"
    "Η αποχή των Ελλήνων από την εκλογική διαδικασία δίνει Βήμα στις ελληνοποιημένες γλάστρες να γίνονται ΑΥΤΟΙ οι ρυθμιστές...Αυτό το ΕΘΝΟΚΤΟΝΟ έγκλημα..."
    "Μήπως τους ψεκάζουν στις καφετέριες;"
    "σηκωθείτε να πάτε να ψηφίσετε… εκτός κι αν παραδέχεστε, πως είστε γεννημένοι δούλοι, ταπεινοί υποτακτικοί του εκάστοτε σατράπη"
    "ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ"
    "Μην ξαναδώ θέμα για λουκέτα και αύξηση της ανεργίας."
    "Για τη διαμαρτυρία υπάρχει και ο Λαζόπουλος και η ΓΣΕΕ με τις απεργίες ..."
    "Εγκληματική η ευθύνη των απεχόντων"
    "τους λοβοτομούν"
    "νέοι είστε χαζοί και άβουλοι που δεν ψηφίζετε"
    "Δεν σέβομαι όμως ως πολίτες αυτούς που κάθονται σπίτι τους αντί να ρίξουν λευκό ή άκυρο"
    "Η αποχή ως πολιτική στάση δείχνει αδιαφορία, όχι προς τα κόμματα αλλά προς το δημοκρατικό μας πολίτευμα."
    "Άξιοι της τύχης τους από αύριο."
    "Να χαίρεστε τη μαγκιά σας!"
    "δεν είναι συνειδητή αποχή…..είναι παραίτηση"
    "ουτε καν παραιτηση ειναι αγαπητε….δουλικη συμπεριφορα ειναι"
    "είναι συμπεριφορά λοβοτομημένου από την τηλεόραση"
    "οι υπόλοιποι είναι
    στ.ρχιδιστές,
    παραιτημένοι,
    βολεμένοι στο σύστημα,
    και όσοι ΕΧΟΥΝ ΛΙΠΟΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΝ, ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ…"

    and the winner is

    "ειναι επικινδυνοι για το εθνος ολο."

    Θραξ Αναρμόδιος

  20. Misha avatar
    Misha 14/11/2010 20:37:45

    O Σαμαράς φαίνεται πως έκανε τρεις λαθεμένες επιλογές προσώπων.

    Αξιολογικά κατά τη γνώμη μου:

    1. Κακλαμάνης

    2. Κικίλιας

    3. Δράκος

    Αύριο, οι κόρακες των ΜΜΕ θα πέσουν πάνω στον Σαμαρά να τον κατασπαράξουν. Θα δοκιμασθούν σε ακραίο βαθμό οι αντοχές της αντιμνημονιακής θέσης του και η θέση του στο πολιτικό σκηνικό.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ , στην κατεχόμενη πατρίδα κυβερνά η φράου Χέλγκα και ο Δράκουλας των Χανίων με τα κολλητηλίκια και τις διαπλοκές του.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Misha 14/11/2010 20:39:50

      Εμένα ο Κικίλιας δεν μου φαίνεται λάθος επιλογή. Για πολλούς λόγους, δεν είναι του παρόντος. Αλλο αν ο κόσμος δεν πείστηκε...

      Αυτός που είναι πέρα για πέρα λάθος επιλογή, είναι ο κ. Ψωμιάδης.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Θραξ Αναρμόδιος 15/11/2010 07:51:30

        Ενώ εσείς κύριε Θράκα, που σύμφωνα με δηλώσεις σας απείχατε της εκλογικής διαδικασίας, κάνατε πέρα γιά πέρα σωστή επιλογή.

  21. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/11/2010 21:02:51

    Αυτή η φάση με την αποχή μου φέρνει στο μυαλό την εξής συνήθη εικόνα:

    Μια παρέα δέκα ατόμων σ΄ένα σπίτι σκέφτονται αν θα παραγγείλουν πίτσες,σουβλάκια ή κάτι άλλο..
    Οι τρείς λένε πίτσες, άλλοι δύο λένε σουβλάκια και από τους υπόλοιπους πέντε οι τέσσερις βλέπουν τιβί,ή τα ξύνουν και δεν ασχολούνται παρότι τους φωνάζουν οι άλλοι, ενώ ο τελευταίος λέει δεν με ενδιαφέρει θα φάω ότι θα φάτε όλοι.
    Μόλις λοιπόν έρθουν οι πίτσες και στρωθούν στο τραπέζι αρχίζουν οι μισοί να γκρινιάζουν ότι καλύτερα θα προτιμούσαν σουβλάκια ή κινέζικο.
    Το ντελίβερυ όμως από την πιτσαρία "το ευρωπαικόν" μόλις παρέδωσε και αναγκαστικά όλοι τελικά, θέλουν, δεν θέλουν, θα φάνε πίτσες και μάλιστα με τυρί γκίντα.

  22. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 14/11/2010 21:39:53

    Μια παρέα δώδεκα ατόμων σ' ένα σπίτι σκέφτονται να παραγγείλουν delivery. Δύο από τους δώδεκα συντάσσουν ένα μενού, από το οποίο οι άλλοι 10 είναι υποχρεωμένοι να διαλέξουν. Το μενού αυτό περιλαμβάνει δύο επιλογές: πίτσα ή σουβλάκι.

    Δύο επιλέγουν σουβλάκι. Τρεις επιλέγουν πίτσα. Και οι υπόλοιποι 5 που θέλουν γύρο διαμαρτύρονται ότι δεν θέλουν τίποτε από τα δύο και αρνούνται να επιλέξουν. Διαμαρτύρονται ότι θέλουν να έχουν λόγο στο μενού, αλλά κανείς δεν τους το επιτρέπει. Διαμαρτύρονται επίσης ότι κάθε φορά το ίδιο συμβαίνει. Αλλά πάλι κανείς δεν τους ακούει. Διαμαρτύρονται επίσης ότι έχουν υποψία πως το τελικό ρεφενέ δεν είναι δίκαιο και ότι γίνονται λαθροχειρίες. Και ότι μερικοί τρώνε και περισσότερο από τους άλλους.

    Τελικά οι δύο αρχηγοι επιλέγουν τρεις πίτσες και 20 σουβλάκια. Και καλούν και τους 5 που δεν έκαναν σαφή επιλογή, να πληρώσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο ρεφενέ. Το ΑΔΙΑΦΑΝΕΣ ρεφενέ. Οπως έκαναν δηλαδή και τις προηγούμενες φορές.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Θραξ Αναρμόδιος 14/11/2010 21:50:25

      Το παράδειγμα σου έχει εφαρμογή στο δεύτερο γύρο (των εκλογών και όχι τον χοιρινό) που όντως το ερώτημα είναι πίτσα ή σουβλάκι.
      Στον πρώτο γύρο όμως έχει και πίτσα και σουβλάκι και κινέζικο και βρώμικο και σπαγγέτι και στην τελική μπορούν να μαγειρέψουν και στο σπίτι ότι γουστάρουν.Δεν κάνουν όμως τίποτα από αυτά.Απλά δεν μετέχουν στην συζήτηση έστω και αμφισβητώντας την διαδικασία.

  23. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 14/11/2010 21:56:20

    Ενημερωμένο (λολ).

    Μια παρέα δώδεκα ατόμων σ’ ένα σπίτι σκέφτονται να παραγγείλουν delivery. Δύο από τους δώδεκα συντάσσουν ένα μενού, από το οποίο οι άλλοι 10 είναι υποχρεωμένοι να διαλέξουν. Το μενού αυτό περιλαμβάνει τις εξής επιλογές: πίτσα, σουβλάκι, κινέζικο, βρώμικο και σπαγγέτι.

    Δύο επιλέγουν σουβλάκι. Τρεις επιλέγουν πίτσα. Και οι υπόλοιποι 5 που θέλουν γύρο διαμαρτύρονται ότι δεν θέλουν τίποτε από το μενού και αρνούνται να επιλέξουν. Διαμαρτύρονται ότι θέλουν να έχουν λόγο στο μενού, αλλά κανείς δεν τους το επιτρέπει. Διαμαρτύρονται επίσης ότι κάθε φορά το ίδιο συμβαίνει. Αλλά πάλι κανείς δεν τους ακούει. Διαμαρτύρονται επίσης ότι έχουν υποψία πως το τελικό ρεφενέ δεν είναι δίκαιο και ότι γίνονται λαθροχειρίες. Και ότι μερικοί τρώνε και περισσότερο από τους άλλους.

    Τελικά οι δύο αρχηγοι επιλέγουν τρεις πίτσες και 20 σουβλάκια. Και καλούν και τους 5 που δεν έκαναν σαφή επιλογή, να πληρώσουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο ρεφενέ. Το ΑΔΙΑΦΑΝΕΣ ρεφενέ. Οπως έκαναν δηλαδή και τις προηγούμενες φορές.

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Θραξ Αναρμόδιος 14/11/2010 22:05:17

      Από τους πέντε είναι γνωστό ότι οι τέσσερις τρώνε κατά καιρούς πίτσες και σουβλάκια αναλόγως με το ποιος κερνάει.Με το που κόπηκαν τα κεράσματα λόγω κρίσης χαλάστηκαν και είπαν να κάτσουν σπίτι.
      Υπάρχει και ο φουκαράς ο πέμπτος που είναι όντως μερακλής και θέλει να φάει γύρο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 14/11/2010 22:08:14

        Συμφωνώ πάντως ότι όλοι τελικά , φάνε, δεν φάνε, θα πληρώσουν τον λογαριασμό!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ Κάποιος 14/11/2010 22:20:44

        Να σου πω ότι ερμηνεύεις σωστά την αγανάκτηση του έλληνα, ψέμματα θα σου πω.

        Αλλά θα μου πεις, ένας κομματικός στρατιώτης δεν χρειάζεται να έχει δική του αυτόνομη πολιτική ερμηνεία. Αυτό εξάλλου είναι και το μεγάλο δημοκρατικό μας πρόβλημα...

        Ποιοι ανάγκασαν αυτούς να μην θέλουν να παραγγείλουν;
        Μόνοι τους το πάθανε;

        Θραξ Αναρμόδιος

  24. Κάποιος avatar
    Κάποιος 14/11/2010 22:32:08

    Βάλε κάτω τους αριθμούς των ψηφόρορων που έχασαν συνολικά ΠΑΣΟΚ και ΝΔ συγκριτικά με τις πρόσφατες εθνικές εκλογές.
    Ως διά μαγείας συμπίπτουν με τα νούμερα της αποχής.Απογοητευμένοι μικροαστοί που φοβούνται όμως και να μην στερηθούν ολοκληρωτικά το όνειρο της χρυσής πιστωτικής κάρτας, του διαμερίσματος και του τζιπ σε 354 δόσεις με προνομιακό επιτόκιο.
    Αν κάνω λάθος, θα δούμε στα επόμενα συλλαλητήρια πάνω από ένα εκατομμύριο κόσμο στον δρόμο.

    Πάντως στρατευμένος δεν είμαι.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Κάποιος 14/11/2010 22:42:20

      "Απογοητευμένοι μικροαστοί που φοβούνται όμως και να μην στερηθούν ολοκληρωτικά το όνειρο της χρυσής πιστωτικής κάρτας, του διαμερίσματος και του τζιπ σε 354 δόσεις με προνομιακό επιτόκιο."

      Σε διαφορετικές χώρες ζούμε πατριώτη. Ε, δεν εξηγείται αλλιώς.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κάποιος 14/11/2010 23:14:44

      Θα δούμε, όπως προείπα, στις προσεχείς διαδηλώσεις, πόσοι από αυτούς που απείχαν συνειδητά θα κατέβουν στους δρόμους.
      Εκτός κι αν περιμένουν να έρθει κανένας μεσσίας να παραγγείλει για πάρτη τους.
      Μέχρι στιγμή πάντως εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, μισθοί,συντάξεις,εργασιακά και κοινωνικά δικαιώματα έχουν κοπεί χωρίς να ανοίξει ρουθούνι.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Κάποιος 14/11/2010 23:27:57

      Ο κόσμος δεν κατεβαίνει στις διαδηλώσεις γιατί ούτε το ΠαΣοΚ, ούτε η ΝΔ θέλει να κατεβούν.

      Ο λαός είναι μόνος του.

      Θραξ Αναρμόδιος