#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/11/2010 16:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη αποχή και ενδείξεις ανατροπής !



Το μόνο σίγουρο μέχρι στιγμής είναι ότι οι δημοσκόποι έχουν μπλέξει τα ...μπιπ τους.

Γιατί ορισμένοι κάνουν exit polls παρά την απόφαση να μην κάνουν και παρά το απαγορευτικό κόστος (30.000 ευρώπουλα το καθένα).

Οι πρώτες λοιπόν εκτιμήσεις που μας λένε και σας τις μεταφέρουμε με ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ είναι οι εξής:

1. Μεγάλη αποχή μέχρι στιγμής

2. Ανατροπή στην περιφέρεια Αττικής όπου ο Δημαράς φαίνεται να μένει πίσω και να περνάει οριακά στον δεύτερο γύρο, ενώ προηγούνται  μέχρι στιγμής Σγουρός και Κικίλιας (όπως προέβλεψε πρώτος ο Μικρός Οδυσσέας:Οι 3 πράσινες Περιφέρειες , οι 6 γαλάζιες και τα 3 μεγάλα ντέρμπι)

3. Η διαφορά ΠΑΣΟΚ – ΝΔ στην Επικράτεια πέφτει κάτω απο το 5%.

Επαναλαμβάνουμε όμως, μην δίνετε μεγάλη βάση.Η εικόνα αυτή μπορεί να αλλάξει δραματικά σε λίγo

Αντιθέτως κάντε ότι μπορείτε για να σηκώσετε τους απογοητευμένους απο τον καναπέ για να πάνε να ψηφίσουν.

Η εικόνα προς το απόγευμα, αφου οι ψηφοφόροι γευματίσουν και πιουν και τον καφέ τους μπορεί να αλλάξει δραματικά.

Η γνώμη μας είναι ότι προς το παρόν μιλάνε οι ...κομματικές συσπειρώσεις. Τα "exit poll" που λένε ότι κάνουν μπορεί να είναι απλώς τηλεφωνήματα του στυλ "τι ψηφίσατε" που κοστίζει το καθένα 5.000.

Αυτά για την ώρα και υπομονή γιατί η νύκτα θα είναι και μεγάλη και η κάλπη ...γκαστρωμένη.

Η αποχή καθοριστικός παράγοντας

Η νύκτα θα είναι πολύ μεγάλη

Πόση θα είναι η αποχή;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 07/11/2010 14:44:47

    Να σηκωθούν από ντιβάνια...καναπέδες...σκαμπό οι νεοδημοκράτες και να πάνε να ψηφίσουν!!
    Το κλίμα έχει αλλάξει...

  2. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 07/11/2010 14:51:28

    Μόλις γύρισα από το εκλογικό κέντρο που ψήφιζα. Ένα έχω να πω. Απόλυτη ερημιά. Κανείς δεν πάει να ψηφίσει! Η αποχή είναι τρομακτική! Η αλήθεια είναι ότι μου βγήκε σε καλό αυτό, δίοτι έτσι που ήταν χαλαρά τα πράγματα και δεν υπήρχε φόρτος εργασίας, είχα το χρόνο και γνώρισα και μια κοπέλα που ήταν στην επιτροπή. Χεχεχεχεχε.

  3. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 07/11/2010 15:01:24

    Υπομονή συνέλληνα,υπομονή! Η κάλπη μόνο θα δείξει το τι έχει γίνει. Εύχομαι μόνο μην πέσει κανένα hacking στα τερματικά της Singural Logic(διαδικτυακή επίθεση) και μειωθεί η διαφορά σε επίπεδα αξιοπρέπειας για την τροϊκάνα και τους εγχώριους εκπροσώπους της.

  4. Tassos avatar
    Tassos 07/11/2010 15:07:33

    Εγώ πάντως Πασόκο που σήμερα να ψήφισε ΠΑΣΟΚ δεν ξέρω. Εκτός από έναν που ψήφισε τον εαυτό του. Από την άλλη ξέρω Πασόκο που δεν ψήφισε την ...αδερφή του. Μιλάμε ότι έρχεται χοντρό φούμο (η πίσα και τα πούπουλα στις εθνικές).

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Tassos 07/11/2010 17:51:49

      Μην ανησυχείς. Οι ΠΑΣΟΚτσήδες ΠΑΝΤΑ ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ, βρέξει χιονίσει. Μπορεί να βρίζουν το ΠΑΣΟΚ χειρότερα από ό,τι εμείς, αλλά στο τέλος πάντα ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ. Η λογική τους είναι καθαρά οπαδική. Ένας Ολυμπιακός θα είναι πάντα Ολυμπιακός, ακόμη κι αν η ομάδα του υποβιβαστεί στην Δ' ερασιτεχνική. Είναι τυχαίο που το ΠΑΣΟΚ δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από το 40%; Άντε 39%;

  5. Κώστας avatar
    Κώστας 07/11/2010 15:08:38

    Οταν και αν σκάσει η φούσκα Δημαρά, να δούμε που θα κρυφτούν οι επαγγελματίες της παραπληροφόρησης...

  6. A.M. avatar
    A.M. 07/11/2010 15:28:29

    Κοντός ψαλμός Αλληλούϊα.

    Σε λίγες ώρες θα ξέρουμε όλοι τι έγινε.
    Μας χαλιέστε πρόωρα και χωρίς λόγο.

  7. A.M. avatar
    A.M. 07/11/2010 15:31:47

    «Μην χαλιέστε...»

  8. A.M. avatar
    A.M. 07/11/2010 15:34:54

    Και είναι πράγματι ΠΟΛΥ νωρίς ακόμα.
    Μπορεί αργά το απόγευμα να έχουν τα εκλογικά τμήματα ουρές και να τραβάει μέχρι αργά την νύχτα η ψηφοφορία.
    Ο Έλληνας φημίζεται για την «έγκαρη» τακτοποίηση των υποχρεώσεών του.

    Υπομονές πολλές ακόμα.

  9. apis22 avatar
    apis22 07/11/2010 15:48:19

    Αδέλφια, στη Μεσσηνία έχει γεμίσει το τόπος με αυτοκίνητα με αθηναϊκές πινακίδες. Είναι οι ετεροδημότες.
    Την ίδια στιγμή "κάποιοι" από την τοπική κοινωνία μιλάνε για μεγάλη αποχή.

    Το ερώτημα που γεννάται είναι όλοι αυτοί οι άνθρωποι ήρθαν τόσα χιλιόμετρα δρόμο για να μην ψηφίσουν;

    • A.M. avatar
      A.M. @ apis22 07/11/2010 15:58:23

      Ήρθαν, θα φάνε, θα πιούνε, θα ξεκουραστούν και μετά ως συνήθως δεν θα προλαβαίνουν να ψηφίσουν πριν κλείσουν οι κάλπες.
      Τελικά θα ψηφίσουν.

      Έλληνες.

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ A.M. 07/11/2010 16:08:45

        χαχαχαχα.. σωστός!

    • kiki avatar
      kiki @ apis22 07/11/2010 20:07:49

      Πραγματι,η εθνικη στην ανηφορα πηχτρα απο αυτοκινητα ,και αυτοι που ανεβαιναν απο Τριπολη , Καλαματα και Σπαρτη αυριο θα φτασουνστην Αθηνα .Τι καλα που ψηφιζω αναποδα.

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 15:52:48

    Ελάχιστη προσέλευση η δική μου "ανταπόκριση", που απ' ότι βλέπω εμφανίζεται γενικευμένη. Η κίνηση στους δρόμους, λίγη.
    Ενδεικτικές στάσεις από τον περίγυρο :
    - φίλη γιατρός πήγε ΣΚ στο εξοχικό
    - φίλος δικηγόρος μού είπε την Παρασκευή ότι θα έφευγε εκδρομή για να μην ψηφίσει (έβαλα τις φωνές μήπως τον μεταπείσω - άγνωστο τι έκανε).
    - συγγενικό πρόσωπο ψήφισε λευκό, για να "τους τιμωρήσει", γενικώς. Κόντεψα να τον δαγκώσω.
    Αδύνατον να γίνει πρόβλεψη τώρα αλλά 60-65 % συμμετοχή θα πρέπει να θεωρείται "επιτυχία".

    • Factorx avatar
      Factorx @ Προφήτης 07/11/2010 15:58:49

      Αυτη την στιγμή μου λένε για 40% αποχή
      και δυο εταιρείες βάζουν τον Κικίλια στον β΄γυρο
      τα χάπια μου Προφήτη

      • Misha avatar
        Misha @ Factorx 07/11/2010 16:03:32

        factor
        o Σγουρός μένεις εκτός σύμφωνα με τις πληροφορίες σου;

  11. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 16:04:12

    Τα ηρεμιστικά ή τα διεγερτικά ;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 07/11/2010 16:41:01

      Προφήτη,
      του δίνεις και...διεγερτικά;

  12. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 07/11/2010 16:05:54

    παρατήρησα παρα πολλούς βαμένους πασόκους, που όμως τα χουν πάρει..
    Να αποφεύγουν να πάνε να ψηφίσουν, προφανώς δεν μπορούν να πάνε το χέρι τους αλλού οπότε με αυτό τον τρόπο δείχνουν την δυσαρέσκεια τους. (αστεία πράγματα, λες και είναι θέμα οπαδικό)

  13. Δεξιός avatar
    Δεξιός 07/11/2010 16:07:29

    ΠΡΟΣΟΧΗ! Επειδή κυκλοφορούν διάφορες "φήμες" στο διαδίκτυο για υποτιθέμενα exit-polls. Δεν γίνεται ΚΑΝΕΝΑ exit-poll από ΚΑΜΙΑ εταιρεία.
    Απλώς γίνονται κάποιες τηλεφωνικές δημοσκοπήσεις και σήμερα. Από εκεί διάφοροι ευφάνταστοι εκλογολόγοι βγάζουν αυθαίτερα συμμπεράσματα. Λίγη υπομονή μέχρι το βράδυ και θα δούμε το πραγματικό αποτέλεσμα. "Κυριακή Κοντή Γιορτή"

    • Factorx avatar
      Factorx @ Δεξιός 07/11/2010 16:09:12

      Σωστός, τηλεφωνικες ερωτήσεις που ειναι και φτηνές, 5.000 ευρώπουλα

      • A.M. avatar
        A.M. @ Factorx 07/11/2010 16:11:36

        Να ξεκινήσω και γώ μία τηλεφωνική;
        5.000 θα μου στοιχίσει.
        Πόσο θα μου αποδώσει;

  14. Factorx avatar
    Factorx 07/11/2010 16:11:42

    Ο,τι θέλει λέει ο καθένας.
    Αλλοι βγαζουν τον Δημαρα πρωτο με διαφορα
    Δυο δημοσκοπικές εταιρείες τον βγάζουν εκτός δεύτερου γύρου
    Η ΝΔ την είδε ΚΚΕ και πάει πόρτα πόρτα για τον Κικίλια που οι περισσότεροι τον έχουν ηδη στον δεύτερο γυρο
    Παραλιακο κανάλι που αγαπά την Αγία Οικογένεια υποστηρίζει οτι "ψηφίζουν δαγκωτό" Σγουρό

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 16:13:12

    Όποιος έχει ανθρώπους οι οποίοι εμφανίζονται να μην θέλουν να ψηφίσουν και τους οποίους μπορεί να επηρεάσει να ψηφίσουν αντιμνημονιακό υποψήφιο, όποιον κι αν προτιμούν, ας κάνει τον κόπο.

  16. politikos sxediasmos avatar
    politikos sxediasmos 07/11/2010 16:18:26

    Αφήστε τους Πασόκους να απέχουν από τη διαδικασία.

    Η Νεοδημοκράτες πάμε όλοι να ψηφίσουν μαζικά όπως πρόσταξε ο πρόεδρός μας!

    Το βράδυ θα ξέρουμε ακριβώς που βρισκόμαστε (κι εμείς καί το ΠΑΣΟΚ).

  17. anonymous avatar
    anonymous 07/11/2010 16:25:27

    παρα πολλες ειναι οι καταγγελιες οτι ψηφιζουν λαθρομεταναστες χωρις να ειναι γραμμενοι στους εκλογικους καταλογους,μονο με ενα χαρτι απο το υπουργειο,κυριως πακιστανοι,μπαγκλαντες

    • politikos sxediasmos avatar
      politikos sxediasmos @ anonymous 07/11/2010 16:31:05

      Κι εγώ έχω πληροφορία για το οτι ψηφίζουν αέρα-πατέρα λαθρομετανάστες με κάτι περίεργα χαρτιά.

      Μπαίνουν μέσα στα εκλογικά τμήματα και κοιτάνε σαν χαμένοι δεξιά και αριστερά χωρίς να ξέρουν ούτε που βρίσκοντε, τί πάνε να κάνουν κτλ.

      Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι αν θα ψηφίσουν Αλαβάνο ή Ψαριανό.
      Τα χαρετιά από το υπουργείο δεν τους τα έδωσε ο Αλαβάνος ούτε ο Ψαριανός.

      Αλλά αυτά να τα βλέπουνε οι "προοδευτικοί" μέσα στη Ν.Δ. και μέσα εδώ στο σαιτ.

      Για τα άλλα κόμματα δεν με νοιάζει γιατί ξέρω τι καπνό φουμάρουν...

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ politikos sxediasmos 07/11/2010 18:15:01

        δεν συμβαίνει τέτοιο πράγμα.

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/11/2010 16:48:27

    Με τόσο υψηλά ποσοστά αποχής, κάθε πρόβλεψη είναι πρακινδυνευμενη.
    Προσωπικά από τις 11 το πρωϊ τα έχω ακούσει όλα.
    Εκτός από την αποχή, όπου συμφωνούν όλοι, οι περισσότεροι δημοσκόποι μιλούν ξεκάθαρα για ήττα του ΠΑΣΟΚ.
    Αυτό που μένει να κριθεί είναι αν η ήττα θα είναι "ελεγχόμενη".

    Κατά τις 6 θα υπάρχει μια σχετικά καθαρή εικόνα.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Κώστας Ροδινός 07/11/2010 17:09:50

      Περισσότερο απογοητευμένοι θα είναι οι πασόκοι.
      Λογικά το μεγαλύτερο ποσοστό απεχόντων θα είναι πασόκοι.
      Αυτό σημαίνει πως η αποχή όσο μεγαλύτερη είναι ζημιώνει το πασοκ.

      Λέω γώ τώρα..

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 16:54:46

    Κώστα, αν ο Σγουρός πάει για χόρτα, θα τού δώσω και ... ecstasy. Να χτυπιέται μέχρι το πρωί.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Προφήτης 07/11/2010 17:04:09

      Ωστε, λοιπόν, εσύ τον ....παρασύρεις στην ακολασία.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Κώστας Ροδινός 07/11/2010 17:11:30

        Εγώ, εγώ. Τού είχα δώσει και πράσινο λικέρ.

  20. wolf avatar
    wolf 07/11/2010 16:58:06

    Η διαφορά πανελλαδικά είναι στο 4% μεταξύ ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.
    Οσο για την Αττική γίνονται ανεπίσημα exit poll, που κάνουν οι ίδιες οι εταιριες ερευνων για λογαριασμό τους. Οσο για τα αποτελέσματα αυτων των ερευνων ...καποιοι σημερα το βραδυ θα κλαινε άσχημα!!!

    • A.M. avatar
      A.M. @ wolf 07/11/2010 17:07:52

      @wolf
      «καποιοι σημερα το βραδυ θα κλαινε άσχημα!!!»

      Και εγώ προφητεύω και πάω και όσο στοίχημα θέλετε!
      «Το επόμενο εξάμηνο θα γίνει σεισμός μεταξύ 4 και 6 ρίχτερ στην Ελλάδα»

    • politikos sxediasmos avatar
      politikos sxediasmos @ wolf 07/11/2010 17:09:06

      @WOLF

      από πού αντλείς αυτές τις πληροφορίες;

      Είναι αξιόπιστες;

      Η διαφορά 4% που δίνεις υπέρ τίνος είναι;;;

      Έχει πλάκξα να προηγείται το ΠΑΣΟΚ με 4% μετά από αυτή τη λαίλαπα των μέτρων;;;

      • Misha avatar
        Misha @ politikos sxediasmos 07/11/2010 17:13:32

        4% δινει το Ρωυτερς.
        Επίσης σχολιάζει πως θα είναι συφορά για το Μνημόνιο τυχον ήττα Σγουρού και Μίχα
        Ω ναι! Μάθανε και στο Ρωυτερς τον Μίχα!!!!

        Από το δικό μου μικρό γκάλοπ, προκύπτει σιχαμάρα για το Μνημόνιο αλλά και το συνολικό πολιτικό σύστημα με αρκετούς να στρέφουν την ψήφο τους απολύτως αντισυστημικά.

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ Misha 07/11/2010 21:21:40

          Misha, το Reuters φαίνεται να τον στηρίζει. Επρόκειτο να στείλω το άρθρο τους με τίτλο «Greeks vote in high-stakes local elections» αλλά ο antinews server είχε πέσει.

          Το άρθρο αυτό, συνοδευόταν από φωτογραφία του, με μαύρο κοστούμι, πολύ σκυφτός, θλιμμένος, ξαφνικά πολύ γερασμένος, να βγαίνει από το παραβάν, πένθινου χρώματος μωβ! Η επιτομή της ηττοπάθειας, κυριολεκτικά.

          Χειρότερη φωτογραφία δεν θα μπορούσε να κυκλοφορήσει. Προφανώς γι’αυτόν τον λόγο, το άρθρο σε λίγα λεπτά μετονομάστηκε σε: «Ruling party candidate leads in Athens region» χωρίς βεβαίως, τη θλιβερή φωτογραφία, του μέσα κι έξω ηττημένου..

  21. βαγόνι avatar
    βαγόνι 07/11/2010 17:01:40

    Πασόκος ψήφισε πασόκο δήμαρχο-ευπρεπή περίπτωση- καί
    έρριξε φούμο στην περιφέρεια. Αυτός κι'η παρέα του,πνέουν
    μένεα κατα του ΓΑΠ και της δικής του παρέας!
    Θα ηττηθούν! Σίγουρο! Το πόσο; 'Αγνωστο!
    Η ζημιά,όμως, έγινε. Και δεν είναι αναστρέψιμη σε μικρό
    χρονικό διάστημα!

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 17:07:26

    Από τις μέχρι τώρα ενδείξεις, τονίζω ενδείξεις, διαφαίνονται δύο βασικές πολιτικές συμπεριφορές :
    1. Οι ΠΑΣΟΚοι, γενικά, εκδηλώνουν τη δυσαρέσκειά τους απέχοντας, δεν ψηφίζουν υποψηφίους άλλου κόμματος. Σε ποιο ποσοστό θα φθάσει η αποχή τους άγνωστο.
    2. Οι ΝΔκράτες εμφανίζονται με αντικρουόμενες συμπεριφορές. Ορισμένοι συνεχίζουν την αποχή, που τείνει γι' αυτούς να πάρει χαρακτήρα πάγιας εκλογικής στάσης. Άλλοι εμφανίζονται ξανά φανατισμένοι, με "μάτι που γυαλίζει", κατά ΠΑΣΟΚ και Μνημονίου. Πόσοι είναι οι πρώτοι και πόσοι οι δεύτεροι ίδωμεν.

    • azxc avatar
      azxc @ Προφήτης 07/11/2010 17:10:37

      Ακριβώς αυτό ισχύει Προφήτη στην Αττική. Συνεπώς η διαφορά 2ου-3ου θα είναι ελάχιστη, αλλά θα κρίνει την προκήρυξη των εθνικών εκλογών.
      Στην επαρχία που δεν επηρεάζεται από το σύστημα των ΜΜΕ τόσο πολύ τα πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ azxc 07/11/2010 17:21:53

        Κατά την ταπεινή μου άποψη : Στην επαρχία επηρεάζονται επίσης από τα ΜΜΕ. Η διαφορά είναι ο μεγαλύτερος βαθμός συγχρωτισμού, η μεγαλύτερη οικειότητα και γνωριμία μεταξύ υποψηφίων και εκλογέων.
        Αυτό, από τη μία, δίνει μεγαλύτερη δυνατότητα άμεσου επηρεασμού τού ψηφοφόρου και αναστροφής του τυχόν αρνητικού κλίματος που δημιουργούν τα ΜΜΕ.
        Από την άλλη όμως, οι συμπάθειες/αντιπάθειες που είναι πολύ ζωντανές στις μικρές κοινωνίες, μπορεί να λάβουν χαρακτήρα θετικής/αρνητικής χιονοστιβάδας (για υποψήφιο) ανεξαρτήτως του ευρύτερου πολιτικού κλίματος.

    • politikos sxediasmos avatar
      politikos sxediasmos @ Προφήτης 07/11/2010 17:13:10

      @Προφήτη,

      αν οι Νεοδημοκράτες δεν αδράξουν σήμερα την ευκαιρεία αλλά αποφασίσουν να απέχουν από τη διαδικασία, είναι άξιοι της μοίρας τους και μαζί κι όλο το Κόμμα καί οι μηχανισμοί και οι προέδροι, αντιπροέδροι και όλοι οι μανδαρίνοι γ..ώ την ιερόδουλή τους γ..ώ!

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ politikos sxediasmos 07/11/2010 17:25:53

        politikos sxediasmos, πράγματι εάν σήμερα, δεν λέω να κατεδαφιστεί ο ΓΑΠ, όπως πρέπει, αλλά έστω δεν σταλεί ισχυρότατο μήνυμα, ε πότε;

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ Προφήτης 07/11/2010 17:25:37

      Να... Εγώ ας πούμε ανήκω στους πρώτους. Οι λόγοι περισσότερο από προφανείς. Αυτή η τάση να ξεχνάμε τόσο εύκολα πια...

  23. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/11/2010 17:12:18

    Μόλις γύρισα από Καλάβρυτα, το μαύρισμα πάει σύννεφο πολύ δύσκολα θα βγει έστω και στη Δ Ελλάδα ο Κατσιφάρας από σήμερα ενώ η Πάτρα θα πάει και την άλλη Κυριακή...
    Άντε μια ώρα έμεινε κουνήστε όποιο ξέρετε για το αύριο ψηφίζουμε και απαντάμε σε όσα μας έκαναν, αν κάποιος απέχει πες του απλά ΠΑΓΚΑΛΟΣ τρέχοντας θα πάει στις κάλπες...

    • politikos sxediasmos avatar
      politikos sxediasmos @ Ο Ιθαγενής 07/11/2010 17:13:49

      χαχαχαχαχαχα

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ politikos sxediasmos 07/11/2010 17:18:38

        Μόλις μίλησα με Πειραιά (...γάβρος γαρ)
        και ο Μιχαλολιάκος στο δεύτερο γύρο και ας λένε τα παπαγαλάκια για Μαντούβαλο... έτσι να ζήσουμε ένα 2002 πάλι να μην βγάλει κανένα...

  24. mike avatar
    mike 07/11/2010 17:18:58

    Προφήτη, ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΨΩΜΙΑΔΗ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ;ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ ΑΚΟΜΑ!!!!!!!!!!!!

  25. wolf avatar
    wolf 07/11/2010 17:19:26

    Πέφτει πολύ φουμο σε όλη την επικράτεια στους μνημονιακούς υποψηφίους, αρα στο ΠΑΣΟΚ, Καρατζαφερεϊκο, Μητσοτακέϊκο...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ wolf 07/11/2010 17:25:32

      Να το θυμάστε, πολύ δύσκολα θα βγει πράσινος περιφερειάρχης από την πρώτη Κυριακή ακόμα και στα σίγουρα κάστρα τους, ο κόσμος τα έχει πάρει πολύ άσχημα..με όσους μίλαγα κάτω στα χωριά το βρισίδι πήγαινε σύννεφο και ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ με την περαίωση ήταν ο επιθανάτιος ρόγχος της κωλοτούμπας...περιμένετε στις οθόνες και θα δείτε σήμερα ...είδα άτομα που ζήταγαν ψηφοδέλτια και ψήφιζαν αντιμνονιακά με φανατισμό...
      Η οργάνωση ήταν όμως άλλη μια φορά για τα πανηγύρια, οι καρέκλες ...βροντερά απούσες και γυρίζαμε χωριό χωριό μόνοι μας οι παρέες... με τους κομματάρχες για άλλη μια φορά να ...κοιτούν αλλού...
      Καλύτερα όμως για να ξεχωρίσει κάποτε η ...... από το στάρι

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Ο Ιθαγενής 07/11/2010 17:30:44

        Ιθαγενή, θυμάσαι ποιο ήταν το επιθανάτιο σφάλμα για τη ΝΔ τον Οκτώβριο του 2009; Η αύξηση των διοδίων από τον Σουφλιά 3 μέρες πριν τις εκλογές.
        Έχω την εντύπωση ότι τα γιαπάκια του ΠΑΣΟΚ, παπακωνσταντίνοι και σία, στη βιασύνη τους να φανούν εισπρακτικότεροι του ΔΝΤ, με την περαίωση έκαναν παρόμοια λούμπα.

  26. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 07/11/2010 17:21:06

    Και όπως λέει ο σοφός λαός: "Όσο νυχτώνει η αποχή μεγαλώνει".

  27. denkserotipota avatar
    denkserotipota 07/11/2010 17:21:48

    Οποιος δεξιός, πρώην δεξιός κλπ, ΕΛΛΗΝΑΣ δε σήκωσε ΣΗΜΕΡΑ τον λοκό του να πάει, είναι ΑΞΙΟΣ της μοίρας του.
    Από τον χοντρό μας πήγε στον Γιώργο πέρσυ, και από το ΔΝΤ,θα μας πάει κατευθείαν στην κόλαση φέτος.

  28. azxc avatar
    azxc 07/11/2010 17:29:10

    Συγχαίρω τον διαχειριστή για την αυτοσυγκράτηση, αν και διακυβεύονται πολλά. Πάντως, ο κόσμος απόψε ακυρώνει το μνημόνιο με την ψήφο του. Πρέπει το ίδιο να κάνει και η ΝΔ όταν γίνει κυβέρνηση και τρόποι υπάρχουν.

  29. azxc avatar
    azxc 07/11/2010 17:30:47

    Μία ένδειξη: πράσινα μπλογκς έχουν σιγήσει εδώ και μια ώρα, ο Χυτήρης διασπείρει φανταστικούς αριθμούς και ΠΡΟΣΟΧΗ στα τηλεγραφήματα προς τη Νομαρχία Αθηνών!!

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/11/2010 17:34:37

    Στον κηδεμόνα σου για μαχαίρια κόκαλα και νεροπίστολα.
    Εγώ δεν χρειάζομαι κηδεμόνα και δεν υποθηκεύω τη γη της χώρας για δανεικά
    Δεν παίζω για να νοιώθω νικητής ή χαμένος
    Τιμωρώ τους ψεύτες και αγωνίζομαι για ότι πιστεύω , για το πατέρα μου που ψάχνει τα 600 € στη σύνταξη του Δ Χριστουγέννων που μια ζωή τα πλήρωνε και για τα παιδιά μου που τα θέλει η κάθε ...Θάλεια ηλίθια...
    Παρέλαβα χώρα και δεν μπορώ να δώσω υποθήκη
    Εσύ άντε να γίνεις αρεστός μια θέση σε περιμένει.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 07/11/2010 22:38:07

      Μάλιστα, μπορείς λοιπόν να μου πεις μια φορά που μπήκε υποθήκη η χώρα για χρήμα;
      Μιλάς για κηδεμόνες, ο ίδιος ο Πρωθυπουργός και ο Αντιπρόεδρος δεν μιλάνε για περιορισμένη ευθύνη, για επιτήρηση και για κηδεμόνες;
      Μιλάς για το μαχαίρι που θα φτάσει στο κόκαλο και για τούνελ. Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά τα τελευταία 26 χρόνια ακούω για τούνελ.
      Νικητές ή χαμένοι; Μα δεν παίζουμε μπάλα εδώ, μιλάμε για τους συνταξιούχους που κόπηκαν λεφτά που πλήρωναν εισφορές, μιλάμε για μισθούς και αποζημιώσεις απόλυσης που πέταξαν και για μαχαίρια που έμειναν στις θήκες και στις εσωτερικές έρευνες. Ούτε εκλογές δεν μπορεί να κάνει η χώρα χωρίς την άδεια της τρόικας και μιλάς για υπεραιωνοβιους; Μια χώρα που κατάντησε ζήτουλας της δόσης της από το ΔΝΤ που εξαθλιώνει τους συνταξιούχους και στέλνει τη νεολαία της στο εξωτερικό και μιλάμε για το μυαλό μου; Δεν έφαγα με τον ΠΑΓΚΑΛΟ δεν είμαι διεφθαρμένος και δεν θέλω να νικήσω κανένα. Να σταματήσει το φτύσιμο θέλω. Να υπάρχει μια ελπίδα για αύριο. Να δουλέψουμε αντί να μας δουλεύουν. Τόσο απλά πράγματα, ούτε μαχαίρια ούτε σκληροπυρηνικοί.Απλά ανθρώπινα και καθημερινά. Οσο για το Σαμαρά ούτε κηδεμόνας μου είναι και προσωπικά έχω ασκήσει κριτική σε πράξεις του, αλλά είσαι νέος στη παρέα. Απλά προτείνει κάτι διαφορετικό από το σφάξε με Αγά μου να αγιάσω αρκεί να πέφτει το χρήμα. Τι να κάνουμε δηλαδή πρέπει να συμφωνήσω με ΓΑΠ και ΠΑΓΚΑΛΟ; 25 χρόνια κυβερνούν πχ είναι για να σου το πω απλά σαν να βγει ο ΓΑΠ να μας πει για την παιδεία όταν ήταν τόσο καιρό Υπουργός Παιδείας...το δούλεμα έχει όρια...

  31. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/11/2010 17:38:53

    Αδερφέ, πες μας τι βλέπουν οι άλλοι που δεν το βλέπουν οι σχολιαστές εδώ.
    Γιατί στο site σου εγώ είδα μια "διαολοστελμένη παγκοσμιοποίηση" και μια "έννοια που τελοιοποιήται".
    Όπως ακριβώς τα γράφω.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 07/11/2010 17:39:56

      Το παραπάνω σχόλιο για τον s54elas

  32. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 07/11/2010 17:39:25

    lol

    Ολοι μαζί θα βάλουμε μυαλό. Οχι μόνο οι μισοί...
    Αλλά πρέπει να πονέσουμε κι άλλο φαίνεται.
    Για να καταλάβουμε όλοι και όλες...

    Οσο κάποιοι έχουν ελπίδες, δεν έχουμε πολλές ελπίδες.

    Θα περιμένουμε λοιπόν.
    Θα συμβούν κι άλλα, κι άλλα...

    Θραξ Αναρμόδιος

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Θραξ Αναρμόδιος 07/11/2010 17:45:21

      Φίλε Θράκα οι φρόνιμοι προσκυνούσαν τον Αγά
      Οι μυαλωμένοι κυνηγούσαν τον λουφέ
      Οι αγώνες δεν δίνονται για τη νίκη ή την ήττα
      Αλλά για τα θέλω.
      Η ελπίδα δεν είναι η σιγουριά είναι το πρέπει.
      Κάποτε λοιπόν πρέπει να κάνουμε το χρέος και όχι το τι θέλουμε.
      Δεν υπάρχουν ήττες ή νίκες
      Υπάρχει πρέπει και ...αγάδες
      Λίγοι και τρελοί και οι πολλοί θα ακολουθήσουν
      Ετσι γίνεται πάντα...

  33. aristotelis avatar
    aristotelis 07/11/2010 17:53:46

    Μνημονιακοί έναντια σε Αντιμνημονιακούς Σενάριο βγαλμένο από βιβλίο του Ισάακ Ασίμωφ. Α ρε ΓΑΠ που μας κατάντησες μέσα σε ένα χρόνο...

  34. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 07/11/2010 17:59:35

    Τωρα γυρισα απο εκλογικο τμημα δημου Αθηναιων και ειχε καποια σχετικη προσελευση.

  35. 309 avatar
    309 07/11/2010 18:11:21

    Εχετε υπ'οψη οτι φετος ψηφιζουν και οι....πεθαμενοι εδω και 15 τουλαχιστον χρονια!!!!! Σε δημο του ΠΑΣΟΚ εστειλαν χαρτια για να ψηφισουν σε ανθρωπους που εχουν πεθανει το 1994 και 2003 !!!!!! Αν καποιος αμφισβητει υπαρχουν και τα χαρτια του δημου και τα πιστοποιητικα θανατου...! Συνεπως μην μιλαμε για αποτελεσματα ....! Τροικα ειναι αυτη...ετσι θα αφησει το θεμα ? να γινουμε ρεζιλι σ'ολο τον κοσμο ? να μην λεν οτι οι ελληνες ειναι υπερ ττου μνημονιου ???

  36. azxc avatar
    azxc 07/11/2010 18:11:53

    ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ: Η ΑΠΟΧΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 35% ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΟΡΕΥΣΟΥΝ ΝΙΚΗΤΡΙΑ..ΟΤΑΝ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΤΟΥ 2009 ΗΤΑΝ 35% -ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΣΥΓΚΡΙΤΟ ΓΙΑ ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ- ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ..
    ΤΟ 80% ΨΗΦΙΖΕΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ

  37. denkserotipota avatar
    denkserotipota 07/11/2010 18:18:19

    Oti να ναι λένε...
    Πρώτος Σγουρός Δεύτερος Κικίλιας το nonews...

  38. gloup avatar
    gloup 07/11/2010 18:25:40

    Ο Γιωργάκης έχει φαγούρα, ο Ραγκούσης τον τρίβει με αλειφές κατευθείαν σταλμένες από το Clinton Global Initiative, μερικές λίγουν στις 14.11. Ο Χυτήρης κάνει επανάλειψη στο σκονάκι.

    Εχουμε σηκωθεί όλοι από τον καναπέ?

  39. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/11/2010 19:41:44

    Η μητέρα μου απεβίωσε τον Απρίλιο του 2010 και την έχουν διαγράψει απο τους καταλόγους, το κοίταξα σήμερα που πήγα να ψηφίσω.

  40. kiki avatar
    kiki 07/11/2010 20:03:57

    Στην Μανη,η αποχη προς το παρον ιδια με τις εθνικες,γυρω στο 3ο-35%.
    Το πρωι που ψηφισα στην Β Αθηνας,ηταν πηχτρα το τμημα,κυριως απο ηλικιωμενους πεισμωμενους,αυτο να πω την αληθεια πρωτη φορα το ειδα,τοσο πεισμωμενους γερους και λογω περιοχης σιγουρα ΝΔ.
    Κατι χαζοχαρουμενες ημιαιμες γκομενες νεες ,απο γυμναστηριο και Κολλεγιο στυλ,πασοκ,αλλα λιγες.

  41. Kostas D avatar
    Kostas D 07/11/2010 20:06:53

    Το έγραψα πριν θα το πώ και τώρα
    (Βέβαια θα ξέρουμε πολύ καλύτερα σε 5 ώρες.. κατα τις 1 μετά τα μεσάνυχτα..)
    Αμήν να γλυτώσει η χώρα από την πράσινη λαίλαπα..!!
    Οσοι απήχαν κακο του κεφαλιού τους , μετά δε θα έχουν δικαιωμα να γκρινιάξουν οταν θα μείνουν άνεργοι αυτοί, οι γονεις , ή οι συγγενείς τους και ότι άλλο.. όπως επίσης κι όσοι ψήφισαν αριστερά κομματα... μα σε άλλη χώρα ζούνε..?? Δεν θέλουν να ενισχύσουν τη ΜΑΧΗΤΡΙΑ Νέα Δημοκρατία έναντι
    του πασοκ, μνημονίου κτλ...?? Κοινή λογική..
    Σε αυτές τις εκλογές ΠΡΟΕΧΕΙ να πετάξουμε τον "εχθρο" (τροικα ,πασοκ)
    έξω από την Ελλάδα. Μετά θα έχουμε πλέον την πολυτέλεια να σκεφτούμε
    εντός του κόμματός του ο καθένας ποιος κάνει και ποιος δεν κάνει..
    ΟΛΑ θέμα ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΩΝ!!!!!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Kostas D 08/11/2010 09:29:47

      Σώπα πατριώτη.
      Που θα μου αφαιρέσεις και το δικαίωμα να γκρινιάζω.

      Θραξ Αναρμόδιος

  42. olympia. avatar
    olympia. 07/11/2010 20:38:44

    ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΓΕΛΟΙΕΣ ΡΟΜΠΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ, ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΝ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ…

    • pikos avatar
      pikos @ olympia. 07/11/2010 21:25:50

      Κα κάποιες άλλες καταπίνουν αμασητή τις μλκιες που σερβιραν πιο πριν.
      Ηττηθήκαμε(σαν λαός),all hail giorgakis

  43. Kennan avatar
    Kennan 07/11/2010 21:40:24

    Μπείτε στα γνωστά μπλογκάκια και sites που έβριζαν τον Σαμαρά, να δείτε πώς τον γλύφουν τώρα!!!

  44. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 07/11/2010 22:01:03

    Τα δύσκολα έπονται…

    Κατά τη γνώμη μου,εάν ο ΓΑΠ πάρει το (μικρό) ρίσκο να πάει για εκλογές θα τις κερδίσει (δυστυχώς)!!!
    Τότε θα δούμε αγριότητες που δεν έχουμε ξαναδεί:πιο άγρια μέτρα,κόσμος θα χάνει τις δουλειές του,τα χρήματά του θα χάνουν την αξία τους(παίζει ισχυρά το σενάριο της χρεωκοπίας),μαγαζιά κι επιχειρήσεις θα κλείνουν,τα λαμόγια πάντα εκτός φυλακής θα τρίβουν τα χέρια τους,οι έχοντες θα στέλνουν ό,τι μπορούν στο εξωτερικό κι εδώ θα ξεσηκώνονται οι απελπισμένοι με όποιο μέσον μπορούν.Το πιο πιθανόν είναι ότι αφού δεν κατάφεραν να περάσουν δημοκρατικά την άποψή τους (μέσω ψήφου) θα μετρηθούν με το σύστημα που τους πνίγει και τους καταστρέφει με τη ΒΙΑ.

    Ο Θεός να βάλει το χέρι του.Ο ΓΑΠ έχει ανοίξει ήδη την πόρτα της κολάσεως.Η μόνη μου ελπίδα είναι να πέσει αυτός πρώτα μέσα κι όχι εμείς!

    • 11888 avatar
      11888 @ Δον Κιχώτης 07/11/2010 22:44:06

      Και σε εκλογες να μη παει παλι τα μετρα θα τα παρει.Δε βλεπω καμμια διαφορα.Θα ειμουν λιγο επιφυλακτικος ως προς το αποτελεσμα των προωρων λογω της τεραστιας αποχης σημερα.Οι απεχοντες με το ποσοστο τους μπορουν να βγαλουν πρωτους ακομα και τους οικολογους-αν αποφασισουν να ψηφισουν.


      .

  45. χρηχα avatar
    χρηχα 07/11/2010 22:23:56

    από την Ξάνθη... η αποχή έχει ξεπεράσει ακόμα και το 50% κάποια εκλογικά τμήματα....

    πρωτοφανές........

  46. Κάποιος avatar
    Κάποιος 07/11/2010 22:38:06

    Ως λαός είμαστε για ακόμη μια φορά άξιοι της μοίρας μας.
    Δεν φτάνει που έχουμε αποδεχθεί τις αλλεπάλληλες κατραπακιές και τα ψέμματα που ακούμε πάνω από ένα χρόνο, με εξαίρεση τις κινητοποιήσεις ολίγων συνειδητοποιημένων πολιτών, την ώρα των εκλογών, προτιμάμε να κάτσουμε στην καρέκλα μας, αντί να μαυρίσουμε αυτούς που μαυρίζουν την ζωή μας σε όλο το πολιτικό φάσμα.

    Παπάρια πολιτικό μήνυμα είναι η αποχή.
    Αύριο ή την επόμενη Δευτέρα κάποιοι θα πανηγυρίζουν επειδή εκλέχθηκαν από το 45 ή το 50% του 50% των ψηφοφόρων.
    Και να είστε σίγουροι πως η αποχή δεν θα τους πτοήσει καθόλου από το να μας "καβαλήσουν" ακόμα περισσότερο.

  47. 11888 avatar
    11888 07/11/2010 22:44:38

    Απο οτι ακουω στο alter ο ΓΑΠ θελει εκλογες!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ 11888 07/11/2010 22:49:38

      Με το ζόρι να μας φορέσουν το κουστουμάκι!

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Κάποιος 07/11/2010 23:03:18

        ..ε οχι και με το ζορι 30% + γραφουν ΓΑΠικοι υποψηφιοι, τα ζηταει ο απ'αυτος τους

  48. occultist avatar