#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2011 09:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη απάτη στο ΙΚΑ



Μια απίστευτη απάτη η οποία μπορεί να έχει ζημιώσει το ΙΚΑ με ένα ποσό της τάξης των 500 εκατ. ευρώ από το 2005 κι έπειτα, αποκάλυψε το ΣΔΟΕ και το Σώμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος.

Πληροφορίες αναφέρουν ότι δεκάδες εταιρείες, κυρίως κατασκευαστικές, υπέβαλαν Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις (ΑΠΔ) με υψηλά ημερομίσθια, υψηλά ποσά εισφορών και μεγάλο αριθμό εργαζομένων (τόσο κοινών επιχειρήσεων όσο και οικοδομικών έργων), οι οποίες δεν ανταποκρίνονταν σε πραγματική απασχόληση.

Φαίνεται ότι περί τους 50.000 να ήταν αυτοί που είχαν δηλωθεί αλλά πολλοί δεν υπήρχαν ενώ σε πολλές περιπτώσεις οι εταιρείες που τους δήλωναν είτε δεν υπήρχαν είτε είχαν διαλυθεί.

Πολλοί από αυτούς επίσης, είχαν έρθει σε συμφωνία με το κύκλωμα και  μοιράζονταν ότι έπαιρναν από το ΙΚΑ, όπως επιδόματα, δώρα κ.λπ. Επίσης, φέρεται να υπήρχαν και πολλοί αλλοδαποί οι οποίοι πλήρωσαν ώστε να φαίνονται ότι έχουν ένσημα παρ’ ότι δε δούλεψαν, ώστε να εξασφαλίσουν άδεια παραμονής.

Το φαινόμενο αυτό εντοπίστηκε σε πολλές περιοχές της Ελλάδας και ενδεικτικά αναφέρουμε την Αθήνα, τη Χαλκίδα, την Κύμη, τη Χρυσούπολη Καβάλας, τη Δράμα, την Ξάνθη, τα Ιωάννινα, την Πάτρα, το Σιδηρόκαστρο κ.λ.π.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/01/2011 09:23:37

    Ποιος να τους ελεγξει?? εγω? οι υπευθυνοι του ΙΚΑ ? οι επιθεωρητες?
    τα αδερφα Νταλτον? ποιος?
    Ειναι μπλεγμενο και δικηγορικο γραφειο... παντου υπαρχει ενας μυθος!
    Παντου ενς δικηγορος ( οχι ολοι... )
    Ετσι δεν εψαξαν ποτε ποια Δικηγορικα Γραφεια και ποιοι Συμβολαιογραφοι εφταχναν τις Υπερακτιες των λαμογιων... να βρουν ακρη.. υπαρχει και η νομοθεσια για το ξεπλυμα στους δικηγορους.. εν ισχυ !.. αντε λοιπον... φοβαστε να ανοιξετε τα δικηγορικα γραφεια? εχετε τιποτε υποθεσεις που τρεχουν? τιποτα μεταβιβασεις, αγορες.. δανεια.. επενδυσεις.. επενδυτες!!! ??? τι εχετε?

    ΠΠ

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/01/2011 09:23:42

    «Πελάτες» του κυκλώματος ήταν κυρίως αλλοδαποί, οι οποίοι είχαν ανάγκη από τα ένσημα, προφανώς για να εκδώσουν στη συνέχεια άδεια παραμονής.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/01/2011 09:32:25

    Η πληρωμή ενσήμων για λογαριασμό άλλων ώστε οι τελευταίοι να φαίνεται ότι δούλεψαν, δεν είναι πρακτική μόνο αλλοδαπών. Κατά... εκατοντάδες (μην πω και χιλιάδες) την έχουν εφαρμόσει, εδώ και πολλά χρόνια, και... ημεδαποί. Έχει ο μπαμπάς σου έναν γνωστό με μια επιχείρηση, πληρώνει μέσω αυτού ένσημα ότι δήθεν εργαζόσουν στην επιχείρησή του π.χ. για δύο χρόνια και... "τσιμπάς" μερικά ωραιότατα μοριάκια προϋπηρεσίας τα οποία χρησιμοποιείς στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Και οι έσχατοι έσονται πρώτοι. Αμ πώς...

  4. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 18/01/2011 10:05:24

    Άν γίνει κυβέρνηση το κόμμα μου, να ξαναβάλει τον Γιακουμάτο υπεύθυνο του ΙΚΑ !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 18/01/2011 10:21:27

      Το "κόμμα σου" αγαπητέ, είναι το ντοροκόμμα ή η "Δράση" του Μάνου. Μην προσπαθείς έντεχνα να ταυτίσεις τη Νέα Δημοκρατία του Σαμαρά με το νεοφιλελευθερισμό.

      • tipoukitos avatar
        tipoukitos @ Αυριανιστής 18/01/2011 10:39:33

        Σαν να ξεπροβάλει σιγά-σιγά το "όλοι μαζί τα φάγαμε".

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 18/01/2011 10:38:06

    Ελάτε τώρα. Απάτη; Μπα, αποκλείεται. Λάθος θα κάνετε.
    Καλημέρα.

  6. Misha avatar
    Misha 18/01/2011 10:46:42

    Kάνει τέτοια πράγματα ο τομέας των κατασκευών;
    Η «ατμομηχανή της ανάπτυξης»;
    Οι ιδιώτες που έχουν λύσεις «δια πάσαν νόσον και μαλακίαν» και πρέπει να αγοράσουν και τις δημόσιες επιχειρήσεις για να τις εξυγιάνουν;
    Έκλεψαν 500 μύρια; Δηλαδή αν αγοράσουν και τα υπολειπόμενα φιλέτα του κρατικού τομέα θα τα κατασπαράξουν με όλους τους τρόπους;
    Ο μον Ντιέ!!! Κελ σουρπρίζ!

  7. ΚΙΤΣ the Greek avatar
    ΚΙΤΣ the Greek 18/01/2011 10:48:34

    τα οικοδομικα ενσημα οι εργολαβοι τα πουλανε περιπου 25-30 € το ένα , παρα πολυς κοσμος τα τελευταια πολλα χρονια αγοραζει περιπου στα 100 ενσημα το χρονο που με την προσαυξηση 20% ειναι 120 ενσημα που τους επιτρεπη να παιρνουν ανεργια για 6 μηνες + επιδοματα + δωροσημα , αν κανης το αθροισμα των χρηματων που παιρνης ειναι περισοτερα απο αυτα που δινης για την αγορα τους και εισαι φουλ ασφαλισμενος στι ΙΚΑ μαζι με την οικογενεια σου .

  8. straydog avatar
    straydog 18/01/2011 11:09:45

    Πριν ξεσηκωθειτε για νεο σκανδαλο,ας μου εξηγησει καποιος πως πληρωνο-
    ντουσαν οι ασφαλιστικες εισφορες των ``μαιμου`` εργαζομενων?Ξερετε
    οτι ο εργοδοτης καταβαλλει 28% εισφορες επι του ακαθαριστου μισθου του
    υπαλληλου και ο ιδιος ο υπαλληλος 16% απο τα μικτα.Αυτα τα χρηματα
    ποιος τα εδινε για να εξαγοραζει ενσημα?

  9. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 18/01/2011 11:20:17

    Φίλε, έχω την εντύπωση οτι ότι δέν ταιριάζει με τη λογική σου, θεωρείς υποχρέωσή σου να το "σκουπίσης".

    Άν δέ γράψει κάποιος "συμφωνώ απολύτως", "καλά τα λές", "ναί έτσι είναι, πές τα χρυσόστομε", "συγχαρητήρια για το άρθρο σου" κι όλα αυτά τα χαρούμενα και λουλουδάτα, τον κατατάσσεις αυτόματα στον κάδο σου ανακύκλωσης - κόμμα Ντόρας, Αδριανοπουλικοί, νεοφιλελευθεροι, Μάνοι κλπ

    Σ'αρέσει ο Γιακουμάτος ; Χάρισμά σου, λούσου τον, κατσε να τον ακούς στα πάνελ όσο θές κι όσο το τραβάει η όρεξή σου. Εμείς πάλι βγάζουμε σπυριά

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ τσώφλι πασατέμπου 18/01/2011 11:43:34

      Θα με βοηθούσες να καταλάβω καλύτερα αν εξηγούσες γιατί επικαλέστηκες τον... Γιακουμάτο (!). Αν δεν κάνω λάθος, ο... Μητσοτάκης τον είχε διορίσει υποδιοικητή στο ΙΚΑ.

      • τσώφλι πασατέμπου avatar
        τσώφλι πασατέμπου @ Αυριανιστής 18/01/2011 13:17:07

        Ο Μητσοτάκης δέν είναι το πρόβλημά μου - μπορεί να είναι το δικό σου. Αλλού κολλάω εγώ, αλλού εσύ.

        Για τον Γιακουμάτο πιά, τί να σου πώ ! Τα αποσιωπητικά και το θαυμαστικό ανήκουν σ'αυτόν κι όχι σε μένα, φίλε μου. Ωρες ολόκληρες περνούσε στα κανάλια εξηγώντας πώς θα εξυγιάνει το ΙΚΑ και τον τομέα της υγείας γενικά, κι εδώ μαθαίνουμε οτι γινόταν πάρτι και επι των ημερών του - τρομάρα του και τρομάρα μας !

        Απαιτήσεις έχουμε, Αυριανιστή, ζητάμε πιά, ουρλιάζουμε στ'αυτιά του κόμματ'ος μας, δαγκώνουμε - πώς το λένε ! Καλά τα αγχολυτικά τύπου Μητσοτάκη και Μάνου, αλλά να ξέρεις, παλιοφασολάδα δέν θα ανεχτούμε πιά να μας μαγειρεύει το κόμμα μας, κι άς μας την πασσάρει όσο θέλει για γκουρμέ.

  10. anonymous avatar
    anonymous 18/01/2011 11:21:30

    Εγώ δε βλέπω σκάνδαλο. Πλήρωναν εισφορές, δεν έκλεβαν. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν λάμβαναν παροχές χωρίς να πληρώνουν.

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 18/01/2011 11:46:55

      Συγγνώμη λάθος. Ο εργοδότης τους δήλωνε αλλά δεν κατέβαλε εισφορές. Όλα ήταν πλαστά και δε μπορούν να πιάσουν κανένα.
      Έπαιρναν εισφορές κι ένσημα στο χέρι χωρίς να έχουν πληρωθεί οι εισφορές και χωρίς να έχουν απασχοληθεί πραγματικά.
      Νομίζω πρέπει να διορθωθεί η ανάρτηση.

    • emily avatar
      emily @ anonymous 18/01/2011 12:37:17

      Αν δεν υπάρχουν και άλλα στοιχεία που δεν γνωρίζουμε,αναρωτιέμαι και γω πού είναι το σκάνδαλο.Κι όσο για τα επιδόματα που μοιράζονταν από το ΙΚΑ,σιγά ρε παιδιά,και γω ασφαλισμένη του ΙΚΑ είμαι και μιλάμε για ψίχουλα!!Αν πληρώνοβταν οι εισφορές,πού είναι το πρόβλημα??Εκτός κι αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το λένε.

  11. spiros avatar
    spiros 18/01/2011 13:13:48

    Μας κοροϊδεύουν και μας υποτιμούν. Πάλι ανακαλύπτουν «Μαϊμούδες συνταξιούχους και Μαϊμούδες ασφαλισμένους». Το έργο το έχουμε ξαναδεί ! Ο διοικητής του ΙΚΑ Ροβέρτος Σπυρόπουλος ανακάλυψε «50.000 Μαϊμούδες ασφαλισμένους» στο ΙΚΑ !». «ζημίωσαν τον Οργανισμό κατά 300 εκατ. Ευρώ. Πλαστές δηλώσεις εξαγοράς ενσήμων, πλαστά ένσημα !». Το περασμένο καλοκαίρι, πάλι έβγαιναν στα τηλεοπτικά παράθυρα και με παχιά λόγια θριαμβολογούσαν ότι είχαν «ανακαλύψει» 200.000 παράνομες συντάξεις «Μαϊμού», συντάξεις και «συνταγογραφίσεις σε πεθαμένους !». Δεν μας λένε όμως εάν τις έκοψαν αυτές τις συντάξεις και εάν οι παραβάτες γύρισαν τα χρήματα «εντόκως». Οι νόμιμοι συνταξιούχοι, τι δουλειά έχουν με τον «ανίκανο και ανάλγητο» Κρατικό ελεγκτικό μηχανισμό. Αντιθέτως, με προθυμία, προετοιμάζουν το έδαφος για «νέα σφαγή των Συντάξεων». Αλήθεια. Δεν έχουν τσίπα απάνω τους ?

  12. emily avatar
    emily 18/01/2011 13:21:34

    Αυτό συνέβαινε σύμφωνα με την Ελευθεροτυπία.
    http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=242279

    Τι θα κάνουν λοιπόν τώρα?Θα ακυρώσουν τουλάχιστον τά ένσημα από αυτούς που δεν τα δικαιούνται?

  13. christos avatar
    christos 18/01/2011 19:11:09

    Γιατί κανείς δεν αναφέρει ποιος ευθύνεται για την δημιουργία της υποδομής αυτού του μπάχαλου στο ΙΚΑ εδώ και χρόνια .Αυτό το διαβόητο Ελάχιστο κόστος κατασκευής στις οικοδομές συνεχίζει να συντηρεί αυτό το όντως απαράδεκτο λαθρεμπόριο ενσήμων που αν κτίσεις ένα σπίτι υποχρεώνεσαι να πληρώνεις ένσημα και για εργάτες που δεν χρειάστηκες ποτε και ενίοτε με τον χαρακτηρισμό "υπέρ αγνώστου" . Και που νομίζετε ότι πάνε αυτά τα λεφτά ;Μη κάνουμε τώρα ότι πέφτουμε και από τα σύννεφα ! Επειδή είμαστε στην Ε.Ε. δεν σημαίνει και ότι θα γίνουμε ποτέ χώρα Ευρωπαικής νοοτροπίας και λειτουργίας . Επειδή απλά δεν ΒΟΛΕΥΕΙ ούτε το ίδιο το κράτος και την γραφειοκρατεία του.

  14. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 19/01/2011 01:35:18

    Για αυτό τους λατρεύουν κάποιοι τόσο πολύ, πέφτει καλός παράς.

  15. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 19/01/2011 01:38:12

    Άσε που εμφανίζεται και οικοδομική ανάπτυξη έτσι και οι δείκτες ευήμερούν!