#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/02/2010 13:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλη άνοδος στο Χρηματιστήριο – Βουτιά στα spreads εν όψει ευρω-σωσιβίου



Με άνοδο μεγαλύτερη του 4% και κατακόρυφη πτώση των spreads, που έπεσαν στις 265 μονάδες βάσης αντιδρούν οι αγορές στο ευρω-σωσίβιο που σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις θα ανακοινωθεί άμεσα για την ελληνική οικονομία.

Ο πρωθυπουργός κ. Γ. Παπανδρέου ήδη βρίσκεται στο Παρίσι, προκειμένου να έχει έχει συνομιλίες με τον Γάλλο πρόεδρο Νικολά Σαρκοζί, ένα 24ωρο πριν από τη Σύνοδο Κορυφής στις Βρυξέλλες.

Οι κρίσιμες συναντήσεις πραγματοποιούνται στη σκιά έντονης φημολογίας, σύμφωνα με την οποία η Ευρωπαϊκή Ένωση εξετάζει σχέδια στήριξης της Ελλάδας εάν η Αθήνα προχωρήσει σε μεταρρυθμίσεις.

Ενδεικτικό είναι ότι η Κομισιόν πλέον, διά του επιτρόπου Χοακίν Αλμούνια, τάσσεται πλέον ανοιχτά υπέρ της παροχής στήριξης στην Ελλάδα, ξεκαθαρίζει όμως ότι αυτό θα γίνει μόνο «με αντάλλαγμα σαφείς δεσμεύσεις από την Αθήνα» για τα δημοσιονομικά.

Ήδη, σύμφωνα με πληροφορίες, επί γερμανικού εδάφους «κλείνουν» οι λεπτομέρειες για την παροχή πακέτου βοήθειας προς την Ελλάδα. Σύμφωνα μάλιστα με το πρακτορείο Reuters, ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο χορήγησης βοήθειας στην Ελλάδα, σύμφωνα με πηγή από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Σύμφωνα πάντα με το ειδησιογραφικό πρακτορείο, ευρωπαίος αξιωματούχος δήλωσε ότι «δεν θα ξαφνιαζόμουν αν εκδιδόταν κάποια επίσημη ανακοίνωση για αυτό το θέμα».

Τα ΝΕΑ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. olympiada avatar
    olympiada 10/02/2010 14:23:15

    κάποιοι αγόραζαν μανιωδώς στην πτώση. Κάποιοι γνώριζαν αυτές τις φήμες "στήριξης". Το θαύμα στο χρηματιστήριο βέβαια κρατάει συνήθως τρεις ημέρες και οι θαυματοποιοί λέγονται σορτάκηδες. Αυτοί που αγοράζουν μήπως λέγονται "ασφαλιστικά ταμεία";
    http://olympia.gr/2010/02/09/%ce%ba%cf%8d%cf%81%ce%b9%ce%b5-%cf%80%ce%b1%cf%80%ce%b1%ce%ba%cf%89%ce%bd%cf%83%cf%84%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%af%ce%bd%ce%bf%cf%85-%cf%83%ce%b1%cf%82-%ce%bb%ce%ad%ce%bd%ce%b5-%ce%ba%ce%ac%cf%84%ce%b9/

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 10/02/2010 14:36:14

    Μαθητευόμενοι θαυματοποιοί. Funds και private πουλούσαν.
    Λέγεται ότι κάτι κίτρινοι χοντροί Ταλιμπάν διαχειριστές State funds από Σαγκάη και Χόγκ Κόγκ εθεάθησαν στο ηλεκτρονικό σύστημα ν' αγοράζουν στην πτώση. Λέτε η φιλολογία περί "Κινέζων", πρόσφατα να μην ήταν τόσο αστείο;
    Εγκλωβίστηκαν πτωτικά οι σορτάκηδες, αλλά θα υπάρξει και δεύτερος γύρος. Ίδωμεν.

  3. bugtrottel avatar
    bugtrottel 10/02/2010 17:13:45

    Και οι "τάχα μου ειδικοί", όταν οι "ασχετοι" προβληματίζονταν, καυτηρίαζαν το αυτονόητο. Περαστικά τους , γιατί τελικά δεν τους έκατσε η σπέκουλα, όχι τουλάχιστον στον βαθμό που προήγαγαν, και δικά μας όμως, γιατί θα πληρώνουν και τα τρισέγγονά μας την ανικανότητα απο την μιά, την ημιμάθεια απο την άλλη και τον άκρατο πλουτισμό των μαθητευόμενων "οι(νο)κονομολόγων"

  4. fantomas avatar
    fantomas 10/02/2010 20:33:10

    Αν υποψιαστω οτι ο ΓΑΠ καταφερε να ''γυρισει'' το Χ.Α. και να εγκλωβησει στην απεξω τα χοντρα πακετα .......... οπως ελεγε και η χηρα Μητση......''θα πεθανω!!!''

  5. arcaheopteryx avatar
    arcaheopteryx 10/02/2010 20:36:56

    Εγώ υποψιάζομαι ότι οι 100 μέρες ήταν για να φύγουν έξω τα γκρίζα χρήματα (με παρέα για να μην φαίνονται) και να ξαναγυρίσουν μέσα με 5% καθαρά, αγνά, και παρθένα.

    Μην το κοιτάς το ΧΑ, τα δύσκολα είναι μπροστά μας. Το μόνο που κάναμε είναι να αγοράσουμε Γαλλογερμανικά σίδερα, έναντι χαμόγελων, αγάπης και εισαγόμενης σαδομαζοχιστικής πειθαρχίας.

  6. fantomas avatar
    fantomas 10/02/2010 21:01:17

    Σημερα εαν δεν κανω λαθος η εθνικη επαιξε 11.000.000 κοματια !!!!
    ειναι δυνατον ???? καποιοι πηραν την αποφαση να αγορασουν !!!

  7. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 10/02/2010 21:12:52

    Οι κερδοσκόποι και οι τυχοδιώκτες ζουν χρυσές εποχές.
    Τη Δευτέρα υπηρχε κλίμα καταστροφής σήμερα αισιοδοξία ,άγνωστο βέβαια γιατί.Το μόνο σίγουρο ήταν οι φρεγάτες .Τα υπόλοιπα σχετικά με βοήθεια και τα συναφή είναι σενάρια ενώ το ΓΑΠ και η Λούκα δηλώνουν ότι δεν ζήτησαν βοήθεια.Δηλαδή τίποτα δε δικαιολογεί την πορεία του ΧΑΑ παραμόνο το ότι ρίξανε την αξία των μετοχών και τώρα τα τσακάλια του εξωτερικού που είχαν τραβηχτεί το Δεκέμβριο επιστρέφουν για να αγοράσουν κοψοχρονιά.
    Όποιος λοιπόν έχει φράγκα ας μπει γιατι αυριο που θα ανακοινώσουν την αγορά και των EUROFIGHTER θα ανέβει πάλι 4%.

    • fantomas avatar
      fantomas @ ΜΗΤΣΟΣ 10/02/2010 21:19:39

      Δεν ξερω εαν αυριο θα ανακοινώσουν την αγορά και των EUROFIGHTER ΚΑΙ θα ανέβει πάλι 4%..ση ... ΑΛΛΑ ειμαι απολυτα σιγουρος οτι τα μεγαλα πορτοφολια βλεπουν οτι ειναι ποιο πιθανον να αρχισει η ανοδος και θα αρχισουν μεθοδικα να αγοραζουν !!!
      Φυσικα εαν δεν ψωνισουν σε αυτες τις τιμες που θελουν δεν θα φοβηθουν να βγαλουν 2-3 εκθεσεις ακομη.... και ισως καμια υποβαθμη.... για να αγορασουν εκει που θελουν!!!

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/02/2010 22:02:52

    καθήστε στα αυγά σας... Η Νέα Υόρκη πέφτει από την σύγχυση με την Ευρώπη και την Ελλάδα...

    Hopes that a brewing debt crisis in Europe was headed for a quick resolution faded slightly on Wednesday, bringing volatility back to Wall Street.

    Stocks waffled in afternoon trading as a wave of conflicting headlines and stern denials dampened hopes that Europe’s wealthier nations would act swiftly to help Greece pay back its debt.

    http://www.nytimes.com/2010/02/11/business/11markets.html?adxnnl=1&hpw=&adxnnlx=1265832006-RweX8v+W+slZD/o+tvZsvA

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/02/2010 22:04:52

    Αν η ΝΥ ζορίζεται από το τι θα κάνουν ή δεν θα κάνουν, φαντομά... Αν σου καίνε τρύπα τα λεφτά στην τσέπη, ευχαρίστως να στα πάρω (και θα σε μνημονέυω κάθε βραδυ στην προσευχή μου)

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/02/2010 14:18:59

    Μεγάλη άνοδος; Γιο γιο για να' χουμε να λέμε