19/03/2009 19:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μεγάλες κινητοποιήσεις στη Γαλλία


______________________________________________________________________________________________
Μέρα μεγάλης απεργιακής κινητοποίησης στην Γαλλία. Όλες οι δημόσιες υπηρεσίες και τα σχολεία είναι κλειστά, ενώ προβλήματα υπάρχουν στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Χιλιάδες άνθρωποι βγαίνουν στους δρόμους για να διαδηλώσουν εναντίον της οικονομικής πολιτικής του Σαρκοζί. Την ίδια ώρα δεκάδες φοιτητές διαμαρτύρονται και για τις μεταρρυθμίσεις που προωθεί η κυβέρνηση στην παιδεία και την μείωση κονδυλίων.

Η κυβέρνηση «πρέπει να δεχτεί την επανέναρξη του διαλόγου με τα συνδικάτα με βάση τις διεκδικήσεις και τα αιτήματα που διατυπώσαμε στην αρχή της χρονιάς», που κάνουν λόγο για «επενδύσεις, προστασία των θέσεων εργασίας, ενίσχυση της αγοραστικής δύναμης των εργαζομένων, αλλά και προάσπιση των κεκτημένων στον δημόσιο τομέα» τόνισε ο Μπερνάρ Τιμπό, γενικός γραμματέας του CGT, του μεγαλύτερου εργατικού συνδικάτου της Γαλλίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 19/03/2009 20:46:22

    Αν ξεκινήσει κάτι παγκόσμια αυτό θα γίνει από την Γαλλία.

  2. Aurora avatar
    Aurora 19/03/2009 20:57:52

    1. Εσυ εισαι φευγατος. Τι φοβασαι;

  3. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 19/03/2009 21:06:11

    @Aurora Says:
    Δεν φοβάμαι. Ελπίζω

  4. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/03/2009 21:06:35

    Η Γαλλική κοινωνία είναι το ίδιο (για να μην πω χειρότερα) διαβρωμένη με τη δική μας .

    Ειδικά η νεολαία του Παρισιού με την οποία συναναστρέφομαι τα τελευταία 4 χρόνια συνέχεια (έρωτας είναι η αιτία) είναι χειρότεροι από τους δικούς μας .

    Η διαφορά όμως που τους κάνει να κατεβάζουν 3 εκατομμύρια κόσμο στο δρόμο είναι η συναίσθηση ότι αν είναι να πέσουν θα πέσουν όλοι μαζί (..δυστυχώς ακόμα κι αν αυτό που τους ρίξει είναι ο Λεπέν) πράγμα που εμείς εδώ δεν καταφέραμε να αποκτήσουμε από το 1830 .

    Εδώ το ο θάνατός σου η ζωή μου είναι μαγκιά .

  5. ΠΑΝΕΤΟΝΕ avatar
    ΠΑΝΕΤΟΝΕ 19/03/2009 21:10:37

    ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΚΟΥΓΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΜΙΑΣ,ΑΝΤΩΝΗ ΜΠΕΖΑ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΓΚΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΕ? ΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΜΕΤΑΡΥΘΜΗΣΕΙΣ ΕΙΣ ΩΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!ΕΧΕΙ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ?

  6. PATRA avatar
    PATRA 19/03/2009 22:26:00

    Προφανως ο Σορος ο UCK και ο ΣΥΡΙΖΑ, συνομωτουν εναντιον του Γαλλικου εθνους , οπως και του Ισπανικου και του Ιταλικου, διευρυνοντας τον αντεθνικο τους ρολο σε ολα τα κρατη της Ευρωπης.

  7. donaE avatar
    donaE 19/03/2009 22:34:15

    @9 PATRA Δεν ξερω ποιος συνομωτει,αλλα ειδες στην Ελλαδα κατι παρομοιο?Εδω βαλανε τα παιδακια να καθαρισουν,και οι μεγαλοι πινανε καφε διπλα.

  8. PATRA avatar
    PATRA 19/03/2009 23:08:44

    @ 10 και @ 11

    Δεν ειδα κατι παρομοιο, ειδα ΤΟ ΙΔΙΟ.
    Κοσμο να κατεβαινει στο δρομο, καθε ηλικιας,( πιο πολλους νεους αφου ο νεκρος ηταν συνομηλικος τους).
    Αγριεμενο πληθος και πανοπλους αστυνομικους,
    και πολλους μεγαλους που σηκωθηκαν απο τον καφε τους για να την πεσουν στις δυναμεις καταστολης. Και γονεις με τα παιδια τους, και δασκαλους, και εργατες...και...και...
    Και τι εμεινε απο ολο αυτο?
    Εικονες καταστροφης και τρομου σκηνοθετημενες απο τα ΜΜΕ, την ΕΛΑΣ, την κυβερνηση και τους Ελληναραδες.

    @ 11
    Ολοι τα εχουν με οσους καταστρεφουν.
    Παντως νομιζω πως οι μεγαλυτερες καταστροφες καθε μορφης στην χωρα δεν εχουν προκληθει απο κουκουλοφορους. Γραβατοφοροι, ενστολοι και ρασοφοροι προηγουνται μακραν.

  9. tiramola avatar
    tiramola 19/03/2009 23:19:16

    Συμφωνώ με τον PATRA.
    Αν πχ η ΚΕΔ είχε μυνήσει και διαπομπεύσει τους εμπλεκόμενους στο σκάνδαλο Βατοπέδι , όπως θα έπρεπε , θα της έβαζαν βόμβα?
    Έχουμε αυτη την ρημάδα την αριστερή φιλοσοφία και δεν μπορεί η ΝΔ να κυβερνήσει , όπως θα έλεγε και ο Τηλέμαχος...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 23:19:41

    Να στείλουμε στη Γαλλία την Καιλή. Θα αποκλιμακωθούν οι διαδηλώσεις και τα παιδιά με τις κουκούλες θα..... τελειώσουν.

  11. donaE avatar
    donaE 19/03/2009 23:28:39

    @ 12PATRA Αληθεια σηκωθηκαν απο τον καφε τους,τετοια επαναστατικοτητα!Οργανωση,συνθηματα,συντονισμος.Μονη σου τα λες,στην τελευταια παραγραφο.

  12. PATRA avatar
    PATRA 19/03/2009 23:29:37

    Strange,
    Κατω τα χερια απο την Ευα.
    Μπορει να συστρατευτηκε (το "πηγε" ειναι παρεξηγησιμο) με τον Βενιζελο,
    αλλα χαιρεσαι να την ... ψηφιζεις.

  13. tiramola avatar
    tiramola 19/03/2009 23:37:32

    Καψούρηδες....

  14. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 19/03/2009 23:43:16

    xaxaxaxaxaxaxa !!!

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/03/2009 23:43:24

    Είχε παλιόκαιρο τη μέρα που την .... ψήφισα.

  16. PATRA avatar
    PATRA 19/03/2009 23:48:01

    tiramola,
    σε βρισκω υπερανω,
    δεν κοιμηθηκε η συζυγος ακομη?

  17. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 19/03/2009 23:51:03

    tiramola,
    για να μην παραξηγηθω,
    εννοω αν διαβαζει τα σχολια σου.

  18. tiramola avatar
    tiramola 19/03/2009 23:58:10

    Ποιός είπε ότι είμαι υπεράνω?
    Διαβάζει αραιά και που...

  19. tiramola avatar
    tiramola 20/03/2009 00:00:04

    Εν τω μεταξύ το ποστ είναι για τις κινητοποιήσεις στη Γαλλία...
    Ο Strange δεν μπορεί να την βγάλει από το μυαλό του...

  20. PATRA 1 avatar
    PATRA 1 20/03/2009 00:07:11

    Ο Strange για μια ... ψηφο (στο... θεμα μας)
    και ...υποψηφιος θα κατεβαινε με το ΠΑΣΟΚ.

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/03/2009 00:36:18

    Αν είναι να ..... "ψηφίσω" την Εύα μέχρι και με την ΔΡΑΣΗ του Μάνου πηγαίνω ως αφισοκολλητής.

  22. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 20/03/2009 01:18:48

    Έχει διακλαδώσεις η δουλειά αυτή , κάτι σαν το επίδομα παραγωγικότητας του Ιθαγενή , ο ένας τη βούρτσα ο άλλος τη μπογιά άμα είναι για τον Μάνο , call me Strange θα χαρώ να βοηθήσω .

  23. Robin Hood avatar
    Robin Hood 20/03/2009 01:21:32

    O Σαρκοζί ακόμα δεν απαγόρευσε τις κουκούλες;
    Έχουν και καλόγερους Καπουτσίνους εκεί πέρα, και ξέρετε πώς ντύνονται οι αθεόφοβοι. Αλλά ξέρω γιατί δεν τους κυνηγά, επειδή εκείνοι είναι λίγο αγαθιάρηδες και δεν έχουν καθόλου εταιρικό corporate) πνεύμα: Όύτε ένα Real Estate Καπουτσίνων δεν έχω δεί ακόμα.

  24. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 20/03/2009 04:52:37

    Λοιπόν, αυτό φοβούνται οι κυβερνήσεις και όχι τους κουκουλοφόρους. Για την ακρίβεια, η έννοια των κουκουλοφόρων δημιουργήθηκε και προπαγανδίζεται όσο δεν πάει για να μην κατέβει ο κόσμος στους δρόμους.

  25. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 20/03/2009 04:53:21

    Λοιπόν, αυτό φοβούνται οι κυβερνήσεις και όχι τους κουκουλοφόρους. Για την ακρίβεια, η έννοια των κουκουλοφόρων δημιουργήθηκε και προπαγανδίζεται όσο δεν πάει για να μην κατέβει ο κόσμος στους δρόμους.

  26. Aurora avatar
    Aurora 20/03/2009 10:46:57

    Οι διαδηλωτες Ελβετοι που καθε Σαβατο διαδηλωνουν και για ψυλλου πηδημα στην Χελβετσια Πλατς της Ζυριχης και κατεβαινουν στο κεντρο, παραλυοντας την κυκλοφορια των τραμς απο τη 10ετια του 60 και εκτοτε ειναι ολοι ποδηλατιστες κουκουλοφοροι και σαρικοφοροι.
    Γιατι η πολη αυτη δεν ψηφισε τετοιους νομους ευτραπελους της ξεφτιλας;;;;;
    Απλα γιατι η ανθρωπινη αξια ειναι ανωτερη και πανω απο ενα μετρο πανι.