28/04/2009 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείωση του ΦΠΑ στην Γαλλία

Στο 5,5% από 19,6% θα μειωθεί ο ΦΠΑ στα εστιατόρια και τα καφέ της Γαλλίας από την 1η Ιουλίου, ανακοίνωσε η κυβέρνηση Σαρκοζί μετά τη δέσμευση της βιομηχανίας να περάσει τις μειώσεις στις τιμές και να προχωρήσει σε προσλήψεις.
Ο Νικολά Σαρκοζί κατάφερε να λάβει, τον περασμένο μήνα, το «πράσινο φως» από τις Βρυξέλλες για τη μείωση του ΦΠΑ στο πλαίσιο πακέτου μέτρων για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης. Ωστόσο εκτιμάται ότι η μείωση αυτή αναμένεται να έχει μεγάλο αντίκτυπο στα δημοσιονομικά της χώρας, σε μία περίοδο μάλιστα που το έλλειμμα του προϋπολογισμού διογκώνεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 28/04/2009 19:28:08

    Εδώ ούτως ή άλλος δεν κόβουν αποδείξεις μειώνουν το ΦΠΑ μόνοι τους ή αντίστοιχα το εισπράττουν και το καταθέτουν.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 20:27:56

    που είστε βρε αντι-νεοφιλελεύθεροι; Μείωση φόρων. Το λέμε εδώ στο αντινιουζ από πέρυσι τον Οκτώβριο. Με μείωση εξόδων, λιμουζινών, βουλευτών, υπουργείων , ηλιθίων παροχών για χωματουργικά και μπετά άσχετα.

    άτολμες κυβερνήσεις για ραγιάδες.

    Θα αλλάξω ψευδώνυμο. Θα αρχίσω να λέγομαι Κροπότκιν.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 20:32:03

    @2 Ήταν και Πρίγκηψ.....

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 20:59:32

    _κατά τα έκανε και ο Παπαδόπουλος. Βρε μπας και δεν υπάρχουμε και είναι όλα ψευδαίσθηση;

  5. thanos avatar
    thanos 28/04/2009 21:57:59

    5-archaeopteryx Says:
    April 28th, 2009 at 8:59 pm

    Δεν ειναι ψευδαισθηση,απαξ και υπαρχει ο Ορεστιος γυρο μας(Ζει για να μας οδηγει).Εξ αλλου πολυ παντεσπανη καταναλωνει ο λαος στην Ελλαδα ολα αυτα τα χρονια. Ως προς τι η ψευδαισθηση?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 22:10:28

    είπαμε, μερικοί έχουμε γίνει βαρετοί. Εγώ που διαβάζω τις σπάλες από κατσίκια για να προβλέψω το μέλλον και μερικοί μερικοί που λέγοντας τα ίδια και τα ίδια νομίζουν θα επηρεάσουν το μέλλον του Παυλίδη. Ο Ορέστιος μου θυμίζει έναν καλόγερο στο Άγιο Όρος που ενώ έτρωγα φακές με οίνο κόκκινο αφρώδη, έλεγε για την Αποκάλυψη του Ιωάννη ή κάτι αντίστοιχο, με αποτέλεσμμα να έχω εφιάλτες όλη νύχτα. Θα μου λέιψει μετά τις εκλογές.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/04/2009 22:42:16

    Θα με έβρισκε απολύτως αντίθετο μια αντίστοιχη μείωση και στην Ελλάδα. Αρκετά έχουμε πληρώσει (ως κοινωνία και ως νοοτροπία) την περιώνυμη "κουλτούρα του φραπέ", πρέπει να της δώσουμε και φοροελαφρύνσεις κιόλας;

    Άλλωστε, όπως έγραψε και η Κασσάνδρα @1, ούτως ή άλλως δεν κόβουν αποδείξεις. Την παίρνουν... μόνοι τους τη φοροαπαλλαγή.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 23:23:09

    Αχ, Μάης με ένα ποτήρι μποζολέ κάτω απ`τον Άιφελ..... και να ακούω Πιάφ στο γουόκμαν!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/04/2009 23:24:29

    @9:
    Ας μειώσουν τον ΦΠΑ σε ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ οικονομικές δραστηριότητες και όχι στον παρασιτισμό. Το κοπροσκύλιασμα στην καφετέρια, πώς ακριβώς συνεισφέρει στην παραγωγή; Χώρια που πολλές από δαύτες είναι ως γνωστόν και πρώτης τάξεως "πλυντήρια" άλλων, σκοτεινής προέλευσης κεφαλαίων.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 23:35:24

    Frappe Nation.
    Γι`αυτό μ`αρέσει το Ελλάντα.

  11. kanis avatar
    kanis 29/04/2009 09:47:49

    @10 strange attractor

    "Il faut savoir" que "La boheme" est mieux, quand en "ne regrette rien". "La valse a mille temps" avec "Nathalie" sur "les feuilles mortes",
    detruit "la decadence" !

  12. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/04/2009 15:05:48

    Εγω θα πω κατι,που μπορει να το βρειτε και τρελλο,αλλα το εχω τσεκαρει.
    Το εχετε υπ οψιν σας,οτι πολλοι κλαδοι,ρυθμιζουν τις τιμες,απο την τιμη του καφε;
    Για ψαξτε το να δειτε.