#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2011 13:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείωση μισθών 3% μέσω εισφοράς αλληλεγγύης !!!



Ως η πλέον φορομπηχτική κυβέρνηση θα περάσει στην ιστορία αυτή του ΓΑΠ. Έχοντας εξαντλήσει πια την κοινωνική ανοχή και αντοχή για νέους φόρους, σχεδιάζουν να «περάσουν» την χρηματοδότηση της κοινωνικής πολιτικής στους πολίτες! Και ως συνήθως βρέθηκε ο πρόθυμος για να κάνει την πρόταση.

Ο πρόεδρος της Βουλής Φίλιππος Πετσάλνικος πρότεινε στο ΚΤΕ Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ να μην αυξηθεί η φορολογία στα καύσιμα, αλλά να θεσπισθεί η εισφορά αλληλεγγύης, η οποία θα προέλθει από τους μισθωτούς του δημόσιου και του ιδιωτικού τομέα και θα ανέρχεται στο 3% του μισθού τους. Πρόκειται για πρόταση που έχει υλοποιηθεί κατά το παρελθόν στην Γερμανία (αφορούσε το κόστος της ενοποίησης της χώρας).

Την πρόταση υποδέχθηκαν ασμένως οι επιτελείς του υπουργείου Οικονομικών, που  εκτιμούν ότι θα έχουν έσοδα πάνω από 2,5 δις ευρώ. Σημειώνουν μάλιστα ότι αν περάσει, ούτε ο φόρος κατανάλωσης στο πετρέλαιο θέρμανσης και κίνησης θα εξισωθεί, αλλά μπορεί να μην χρειαστεί και η μείωση του αφορολογήτου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 07/06/2011 14:00:47

    Από το να μας τρελλάνουν στους φόρους είναι προτιμότερη η μείωση του 3%.

    • Ελεύθερος Άνθρωπος avatar
      Ελεύθερος Άνθρωπος @ Απορία 07/06/2011 14:43:54

      Σε πιο έδρανο κάθεσαι;;;;;;;;
      Καμία αλληλεγγύη για τον ιδρώτα που χύνω!

      • Απορία avatar
        Απορία @ Ελεύθερος Άνθρωπος 07/06/2011 14:53:14

        Στο διπλανό παγκάκι που θα κάθεσαι και συ όταν μας πάρουν για χρέη τα σπίτια... γιατί για 'κει το πάνε.

    • anonymos avatar
      anonymos @ Απορία 07/06/2011 16:08:41

      Δεν πληρώνεις και το δικό μου 3%.
      Και θα πληρώσουμε και θα μας τρελάνουν τους φόρους
      Οσο είναι καιρος να φύγουν

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/06/2011 14:02:31

    Μήπως, πρέπει να πούμε και ευχαριστώ για την ....γενναιοδωρία τους;
    Μόνο 3%;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 14:07:04

      Έτσι, για το σωστό πρέπει να είμαστε κιμπάρηδες. Εγώ δίνω και το κότερο μου.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΝΙΚΟΛΑΣ 07/06/2011 14:09:31

        τώρα που ...Καλοκαιριάζει και θα είχες προτάσεις να πάς μια βόλτα;
        Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτείς;

    • Απορία avatar
      Απορία @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 14:14:51

      Από το να φορολογήσουν την ακίνητη περιουσία (αυθαίρετα, έκτακτες εισφορές, ΦΑΠ, ΜΑΠ, ΓΚΑΠ κ.ο.κ), το πετρέλαιο θέρμανσης, την βενζίνη, τα αναψυκτικά και ό,τι άλλο φανταστεί ο κάθε σύμβουλος του παπακωνσταντίνου πίστεψε με προτιμότερη είναι μια περικοπή μισθών.

      Ιδανικά δεν θα έπρεπε να είναι οριζόντια 3% αλλά κλιμακωτή ανάλογα με το ύψος του μισθού του μισθωτού. Σκεφθείτε το αυτό στη ΝΔ.

      Με την περικοπή ο εργαζόμενος μπορεί να κάνει τα κουμάντα του κάθε μήνα. Θα βάλει κάποια σειρά στη ζωή του.

      Με το κάθε βδομάδα να πρέπει ο πολίτης να κυττάει στις ειδήσεις τι καινούργιο χαράτσι έχει να πληρώσει δεν μπορεί να λειτουργήσει η οικονομία, ούτε να κάνει κουμάντο ο κόσμος τα οικονομικά του.

      Και στο κάτω-κάτω τα ίδια έσοδα θα μπουν στα ταμεία του κράτους και στις δυο περιπτώσεις. Η διαφορά είναι ότι με την περικοπή αυτό γίνεται οργανωμένα και όχι κατά το δοκούν του υπουργού κάθε λίγο και λιγάκι.

      Επίσης θα αρέσει και πιο πολύ στην τρόικα που δεν της αρέσει η ιδέα των συνεχών φορολογησεων και άλλωστε υπάρχει παρόμοιο ιστορικό στη Γερμανία.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Απορία 07/06/2011 15:02:48

        ΑΝ ΑΥΤΟ ΦΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΦΕΣΗ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ?
        ΕΝΑ ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ 5 % ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ ?

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 07/06/2011 18:54:10

          Μπα ημίμετρα ...
          Να κόψουν τις συντάξεις εντελώς (...αφού κάθονται που κάθονται οι συνταξιούχοι) και να αντικαταστήσουν τους μισθούς με συσσίτια...

          Έτσι λύνεται το οικονομικό πρόβλημα της χώρας.

          Καλύτερα μωρές να βάλουμε 10% ...την δεκάτη με τους αγάδες που μπλέξαμε.

          ΥΓ

          επειδή κάποιοι είναι ανίκανοι να πατάξουν το λαθρεμπόριο στα καύσιμα είτε να εξομοιώσουμε το φόρο είτε να βάλουμε 3% φορολογία σε όλους δηλαδή τους μισθωτούς και συνταξιούχους που δεν μπορούν να φοροδιαφεύγουν...


          Ξυπνάτε βρε ...... μόνο τα ΔΙΒΕΤ και τα ΔΕΤΕ να κόψει
          Ξυπνάτε βρε ....μόνο και οι μισθοί στη Βουλή να μην είναι 16

          δεν χρειάζεται κανένας φόρος στα καύσιμα

          Ξυπνάτε βρε... μόνο τις επιχορηγήσεις να κόψει σε ΜΚΟ ΑΕ ΝΠΙΔ που παίρνουν χιλιάρικα μηνιαίως

          δεν χρειάζεται κανένας νέος φόρος

          Μην πέφτετε στην παγίδα να συνομιλείτε σε βάση προτάσεων ...δισκοβόλων

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 07/06/2011 14:14:59

    Να πληρώσει 3% ο συνταξιούχος των 500 ευρώ για να γλυτώσει ο βολευτής και ο συγγενής υπάλληλος την έκτακτη εισφορά 10%.
    Πόσο παχύδερμα είναι τα παχύδερμα!!!!

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 07/06/2011 14:20:53

      Με μια σωστή κλιμακωτή μείωση ο χαμηλοσυνταξιούχος δεν θα χάσει τίποτα από τη σύνταξή του.

      Τώρα εαν είναι ικανός ο παπακωνστσντίνου να φτιάξει μια τέτοια σωστή και δίκαιη κλίμακα είναι άλλη ιστορία.

  4. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 07/06/2011 14:20:07

    Γιατί 3% και όχι 6%;
    Αφού με 3% θα μαζέψουν 2,5 δις, με 6% θα μαζέψουν 5 δις.
    Μήπως κάποιος πρέπει να τους το πει; Θα τους διέφυγε.
    Α, να μην το ξεχάσω:
    Με 9% μαζεύουν 7,5 δις.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Γιάννης Καλαματιανός 07/06/2011 14:28:06

      Με 100% πόσο μαζεύουν??????

      Ευτυχώς που διαπιστώνεις ότι η φορολόγηση με οποιονδήποτε τρόπο είναι κλοπή

      • Κώστας Τ avatar
        Κώστας Τ @ Orestios 07/06/2011 14:49:52

        +10000

  5. αεροπόρος avatar
    αεροπόρος 07/06/2011 14:22:09

    Και ο ΓΑΠ επειδή έβαλε το μυαλό του να δουλέψει πολύ τις τελεταίες ημέρες είπε δέν πάω και μια βόλτα με το κανό την κυριακή για να γυμνάσω και το σώμα !!!

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 07/06/2011 14:24:04

    Να δείτε που στο τέλος και την εισφορά θα βάλλουν και τους φόρους θα κρατήσουν!

    • Απορία avatar
      Απορία @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 14:27:00

      Τότε κάποια Κυριακή του Ιούνη ή του Ιούλη θα κάνουμε πάρτυ στα έδρανα της βουλής αγαπητέ.

      • 23η Απριλίου avatar
        23η Απριλίου @ Απορία 07/06/2011 14:29:59

        Κερνάω τα ούζα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Απορία 07/06/2011 14:30:09

        Απορία,
        Μπορώ απο τώρα να ρισκάρω την πρόβλεψη οτι τον Οκτώβριο θα χρειαστούν νέα ....μέτρα για να κλείσουν την ..΄..τρύπα που δημιουργείται τώρα,,

        • Απορία avatar
          Απορία @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 14:38:54

          Κώστα,
          μπορώ να ρισκάρω την προβλεψη ότι αν μείνει πρωθυπουργός ο Γιωργάκης μέχρι το 2013 θα μαζεύουμε με το σκουπάκι τα όποια ψίχουλα από το τραπέζι για να τα φάμε όπως έκαναν το 1941 στην Αθήνα;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Απορία 07/06/2011 14:41:52

            Απορία,
            Και οι δυο ....βουλωμένα γράμματα διαβάζουμε!

        • Ίωνας avatar
          Ίωνας @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 15:32:22

          Ναι, κύριε Ροδινέ,αλλά εκείνα τα μέτρα δεν θα τα πάρουν αυτοί. Ήδη θα βρίσκονται αλλού...

      • Άγνωστος Μ. avatar
        Άγνωστος Μ. @ Απορία 07/06/2011 14:32:17

        Φωνάζωντας όλοι ρυθμικά :
        h**p://www.youtube.com/watch?v=LeAS39JD-4c&feature=related

  7. Απορία avatar
    Απορία 07/06/2011 14:25:21

    Με μια σωστή κλιμακωτή μείωση μπορεί να μαζευτούν ακόμα και 7,5 δις.

    Αρκεί π.χ αυτός που βγάζει μηνιαίως 3000 να έχει μείωση 15%, αυτός που βγάζει 1800 μείωση 6%, αυτος με 1200 3%, και αυτός που βγάζει 500 μείωση 0%.

    Αυτό δουλεύει εαν καθήσει βέβαια κάποιος και υπολογίσει με ακριβεια τα ποσοστά των μειώσεων.

    • noldor avatar
      noldor @ Απορία 07/06/2011 14:32:56

      Οπότε αφού αυτός που παίρνει 3000 πληρώνει περισσότερη εφορία, περισσότερη ασφάλιση, περισσότερο από το ένα, περισσότερο από το άλλο στο τέλος τα καθαρά του θα είναι λιγότερα από του άλλου οπότε θα έχει επιτευχθεί η απαραίτητη ισορροπία και θα έχει εκλείψει κάθε λόγος ιεραρχίας και διάκρισης μέσα στο εργασιακό περιβάλλον.

  8. Ετεός avatar
    Ετεός 07/06/2011 14:30:44

    έχουμε δεί την αλληλεγγύη του ανθελληνικού κράτους δίνοντας συντάξεις και επιδόματα στους αλλοδαπούς(αντισυνταγματικό).
    Αυτό που είπε ως επιχείρημα ο ... ακατονόμαστος πετσαλνικος αφορούσε βοήθεια γερμανών πρός ομοεθνείς τους γερμανούς!!!
    Θεεεεεέ μου τι άνθρωποι διοικούν την Ελλάδα!!!

  9. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 07/06/2011 14:34:39

    Πάντως στη Γερμανία, από την ένωση και μετά θεσπίστηκε φόρος αλληλεγγύης, 7%. Υποτίθεται ότι θα ήταν για λίγα μόνο χρόνια, αλλά τον πληρώνουν ακόμη.
    Αλλά κι αυτό δε θα φτάσει. Σκοπός τους είναι τελική συνολική μείωση των μισθών στο 30%. Για να δούμε....

  10. noldor avatar
    noldor 07/06/2011 14:35:14

    Αντί λοιπόν να συζητάμε για την μείωση των, σημερινών, 350 δις ασχολούμαστε με τις πενταροδεκάρες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ noldor 07/06/2011 14:36:53

      σωστός!

  11. kalliergo.gr avatar
    kalliergo.gr 07/06/2011 14:55:23

    Να δώσουμε ρε παληκάρια 3%. Να δώσουμε για το καλό του τόπου...

    Αυτοί όμως που φοροδιαφεύγουν συστηματικά, οι στα όρια της διαβίωσης με βίλες στη Μύκονο, όσες τάξεις φοροδιαφεύγουν, όσες τάξεις χαϊδεύονται από τη φορολογική νομοθεσία που εσείς ψηφίζετε, πόσα θα δώσουν;

    Όσοι μας είπαν ότι το νόμιμο είναι και ηθικό (και είναι πολύ περισσότεροι από τον έναν που είχε την αφέλεια να το παραδεχτεί δημόσια), πόσα θα δώσουν;

    Οι δημόσιοι υπάλληλοι που απολαμβάνουν μισθάρες και προνομιάρες, αλλά παράλληλα κάνουν μαύρες δουλειές, πόσα θα δώσουν;

    Γιατί αν πάμε βάσει δήλωσης, πάλι από τους γνωστούς μ@λ@κες ζητάτε να πληρώσουν τη νύφη.

    Ε, όχι! Ο Θεός αγαπά τον κλέφτη, αλλά αγαπά και τον νοικοκύρη!!!

  12. usound avatar
    usound 07/06/2011 14:59:51

    Στο τρία εμπεριέχεται και το προέχον; Ή θα εξισσοροπηθεί με την περικοπή (κόψιμο) οπισθίων;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ usound 07/06/2011 18:23:14

      "μάλλον ο Μ... θα πάει σπίτι του...μετά από αξιολόγηση ΑΣΕΠ."
      Αξεπέραστη αίσθηση του χιούμορ, όπως πάντα!

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/06/2011 15:04:52

    Γυφτοχαρατζήδες δεν τους έλεγαν επί Οθωμανικής αυτοκρατορίας?
    Αν περιόριζαν την φοροαποφυγή των μεγάλων πολυεθνικών και εξορθολόγιζαν τις δαπάνες στο χώρο της υγείας, θα μπορούσαν να περιορίσουν δραστικά το έλλειμα χωρίς κανένα άλλο μέτρο...
    Αλήθεια, με ποιός οικονομέτρης πρότεινε 3% και όχι 4% ή 3,564% ας πούμε? Ο Τασφάζ Πασάς?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/06/2011 16:16:04

      Τασφάζ Πασάς !!!
      Ο Γιώργος ή ο Γιώργος;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 07/06/2011 16:29:17

        Μα ο Γιώργος φυσικά!..

  14. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/06/2011 15:33:41

    Μάλλον μιλάνε για την αύξηση (και επέκταση στους ΔΥ) του 1% υπέρ του λογαριασμού για τους ανέργους.

    Μόνο που τώρα αυτό το 1% επιμερίζεται: 0,5% ο εργαζόμενος κι άλλο τόσο ο εργοδότης. Οι τροϊκανοί κατακτητές όμως έδωσαν εντολή, το +2% να πάει εξ ολοκλήρου στον εργαζόμενο. 2,5% αυτός (που είναι και υποκείμενος σε απόλυσης) και 0,5% ο εργοδότης (που απολύει για να μη μειωθούν λίγο τα κέρδη του)!

    Μιλάμε για ΤΗΝ κοινωνική δικαιοσύνη!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Αυριανιστής 07/06/2011 19:50:16

      Ως Δημόσιος υπάλληλος φίλε μου και παρ όλες τις περικοπές του 2009 (Αλογοσκούφης) και του 2010 (Παπακωνσταντίνου) δεν έχω αντίρρηση να πληρώνω εισφορά για τον ΟΑΕΔ.
      Καθώς για εμένα υπάρχει η Συνταγματική Κατοχύρωση της μονιμότητας, για να επιτελώ την εργασία μου ανεπηρέαστος από τους εκάστοτε κομματικούς κολαούζους που μας φορτώνονται, και στο πλαίσιο της κοινωνικής συνοχής και δικαιοσύνης προσωπικά το θεωρώ δίκαιο.
      Το πρόβλημα είναι ότι αφενός δεν θα αποδίδουν α χρήματα (πχ όπως τον ΟΠΑΔ) αφετέρου θα τα φάνε σε "αποφάσεις" (πχ Πρόνοιας)
      Οποιος δεν είναι στο στενό δημόσιο τομέαδεν μπορεί να αντιληφθεί το δούλεμα που γίνεται.
      Θα μπει μια εισφορά για να κλείσει τρύπες και όχι να πάνε τα χρήματα εκεί που υπάρχει ανάγκη.

  15. TopGunZ avatar
    TopGunZ 07/06/2011 15:53:10

    Ξέρεις υπάρχει και η άλλη εκδοχή, αυτός που θα πάρει αποζημίωση και ταμείο ανεργίας και αυτός που θα χάσει και το σπίτι του.

  16. anonymos avatar
    anonymos 07/06/2011 16:07:06

    Μην τους πληρώνετε τίποτα, λογαριασμούς, φόρους, κλήσεις τίποτα μέχρι να πέσουνε

    • Απορία avatar
      Απορία @ anonymos 07/06/2011 16:23:44

      Να πέσει έτσι το ΠΑΣΟΚ; Χα...
      Θα σου πάρουν πρώτα και τα σώβρακα αγαπητέ αρκεί να διασφαλίσουν το συνάφι τους.

      Εσύ γιατι λές να βγαίνουν και να μιλάνε για οριζόντια εισφορά;
      Τόσο βλάκες νομίζεις ότι είναι και δεν ξέρουν ότι μπορούν να βάλουν κλιμακωτή ανάλογα με το εισόδημα;

      Όχι βέβαια, απλά έτσι προστατεύουν τους πρασινοφρουρούς στις ΔΕΚΟ με τα 90 χιλιάρικα το χρόνο. Σιγά μην βάλουν σε αυτούς διψήφια ποσοστιαία εισφορά.

      • anonymos avatar
        anonymos @ Απορία 07/06/2011 19:10:25

        Δεν θα προλάβουν ο λαός θα τους σαρώσει

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/06/2011 16:35:20

    Βγήκε, προχτές νομίζω, το Στατιστικό Δελτίο Οικονομικής Συγκυρίας της Τράπεζας της Ελλάδος h--p://www.bankofgreece.gr/BogEkdoseis/sdos201103-04.pdf
    Οι μελετηροί ας ρίξουν μια ματιά στο κεφάλαιο των δαπανών (σελ 161 και κάτω). Τι είναι ρε παιδιά 33δις λοιπές δαπάνες? Νοσοκομεία και ασφαλιστικά ταμεία?
    Αν δείτε τους δείκτες για λιανεμπόριο, κατασκευές, οικοδομική δραστηριότητα και βιομηχανική παραγωγή θα σας πιάσει κατάθλιψη.
    " Πετύχαμε πολλά. Η Ελλάδα κινείται με ορμή προς τα εμπρός..."

    • Απορία avatar
      Απορία @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/06/2011 16:47:13

      Φοβερό. Όλα μείον είναι!

  18. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/06/2011 16:49:52

    O Eλεύθερος Επαγγελματίας που έχει να κόψει δελτίο παροχής υπηρεσιών 12 μήνες ( πολιτικοί μηχανικοί , τοπογράφοι ,αρχιτέκτονες κ.λ.π.) ΤΙ 3 ακριβώς ζητάνε; Απλά ζητώ μία διευκρίνιση .

  19. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 07/06/2011 18:19:15

    Ούτε εισφορά αλληλεγγύης, ούτε φόροι. Κανένα παζάρι με τους χαφιέδες.
    Δεν θα με βάλουν να διαλέξω με ποιόν τρόπο θα με εκτελέσουν.

  20. kp8 avatar
    kp8 07/06/2011 18:30:23

    Στα δικά τους εισοδήματα τι εισφορά θα βάλουν ?

  21. η Dimi avatar
    η Dimi 07/06/2011 19:52:42

    June-07-2011
    ΤΗΕ GLOBAL DEBT CLOCK
    $ 040,843,400,924,617

    GREECE
    Public debt: $ 388,126,027,397
    Public debt per person: $ 35,318.52
    Population: 11,000,000
    Public debt as % of GDP: 124.0%
    Total annual debt change: 4.4%
    ~World Debt Comparison Τhe Economist/Content/Global_Debt_clock

    Τα χρέη αυξομειώνονται ανά δευτερόλεπτο.
    Ποιοί πληρώνονται αυτά τα παρανοϊκά χρέη των τρις εκατομμυρίων $;
    Οι κυβερνήσεις Πόσα χρωστάνε στους Πολίτες;

    Αχ, Αγέννητα Ελληνόπουλα, τι έχετε να πληρώνετε πριν καν δείτε το Φως της Ζωής!

    Nα είναι ασυγχώρητοι στους Αιώνες! όλοι αυτοί οι εγκληματίες που ακύρωσαν το μέλλον σας. Αυτοί που σάς εγκλώβισαν, φόρτωσαν και υποδούλωσαν στη μέγγενη του ισόβιου τεχνητού χρέους. Γιά να διασώσετε τα χρεωκοπημένα και αδηφάγα αρπακτικά όρνεα-τοκογλύφους. Να είναι ασυγχώρητοι στους Αιώνες!

  22. Ηράκλειτος avatar
    Ηράκλειτος 07/06/2011 22:54:50

    Αντί για το 3% και άλλες επιβαρύνσεις στους μισθωτούς εγώ έχω να προτείνω καλύτερες λύσεις.
    Να καταργήσει τις 50 και βάλε νόμιμες φοροαπαλλαγές των εφοπλιστών.
    Να τετραπλασιάσει τα τεκμήρια διαβίωσης που έτσι όπως είναι δεν είναι τεκμήρια φοροείσπραξης αλλά φοροαποφυγής και φοροκοροϊδίας των εχόντων.
    Να καταργήσει τα βουλευτικά , υπουργικά κλπ αυτοκίνητα καθώς και τα άλλα φορολογικά , εισοδηματικά κλπ προνόμια των ασκούντων την κάθε είδους εξουσία.
    Να εκμηδενίσει την φοροδιαφυγή όχι με επικοινωνιακές γελοιότητες (θα δημοσιεύσουμε το ονομά σου φοροφυγά) αλλά με αυστηρές ποινές όπως συνελήφθης να κάνεις εσκεμμένα φοροδιαφυγή γιατρέ , δικηγόρε , ελεύθερε επαγγελματία , έμπορε , βιομήχανε όχι δεν πας φυλακή που θα γλυτώσεις μ' ένα καλό δικηγόρο αλλά σου αφαιρείται οριστικά και αμετάκλητα η άδεια να ασκείς επάγγελμα και να έχεις επιχείρηση να δούμε τότε τι θα κάνεις.
    Θα μπορούσα να γράψω αλλά 300 μέτρα αλλά δεν θέλω να κουράσω νόμιζω ότι για να καλύψουν το 3% αυτά θα ήταν αρκετά.
    Θα μπορούσε κάποια κυβέρνηση να πάρει τέτοια μέτρα; Μήπως θα μπορούσε ο Σαμαράς;
    Δεν νομίζω γιατί έτσι θα στρεφόταν ενάντια στο σύστημα που κι αυτός ανήκει και υπηρετεί. Γι αυτό ο κόσμος είναι στις πλατείες.

    • kimon avatar
      kimon @ Ηράκλειτος 07/06/2011 23:26:18

      Απόλυτα σωστός!!!

  23. kimon avatar
    kimon 07/06/2011 23:24:33

    Έτσι που μας πάνε σε κανα δυό χρόνια ...μάλλον θα μας μηδενίσουν τους μισθούς.

  24. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 07/06/2011 23:52:22

    Από τους δικούς τους μισθούς μείωσαν τίποτα;Οι κλέφτες ,οι απατεώνες οι ανεκδιήγητοι σοσιαλΗΣΤΈς.

  25. daughter bof mercy avatar
    daughter bof mercy 08/06/2011 05:59:11

    Ούτε ιερό ούτε όσιο!
    το www.disabled.gr ανακαλύπτει μια καλά κρυμμένη απόφαση του Δ.Σ. του Ι.Κ.Α.

    http://www.disabled.gr/lib/?p=39261

  26. nikosw avatar
    nikosw 08/06/2011 11:27:52

    ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΩΣ ΚΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ! ΟΧΙ ΣΤΟ 3%...Οι μισθωτοί δε φταίνε για την ανεργία που το ίδιο το κράτος δημιουργεί! Και βέβαια δεν πάνε παρακάτω...Αρκετές μειώσεις έχουμε φάει 1,5 χρόνο τώρα και στο τέλος ο μισθός θα καταντήσει επίδομα...εργασίας
    Επίσης, όχι στην εξίσωση φόρου στα καύσιμα γιατί δε φταίει ο απλός λαός. Αρκετοί φόροι έχουν μπει σε αυτά!

  27. ΕΡΜΙΟΝΗ avatar
    ΕΡΜΙΟΝΗ 08/06/2011 16:04:19


    Οι φοροφυγάδες και οι εργοδότες είναι γνωστό ότι δεν έχουν ευγενή αισθήματα κοινωνικής αλληλεγγύης αλλά τί να κάνουμε;
    αυτοί είναι οι φίλοι και χρηματοδότες των κομμάτων.
    Και μετά καταγγέλλουν τα γιαούρτια...Αλήθεια μας έχει δώσει αναφορά οlarge με τα λεφτά των άλλων κος Πετσάλνικος τί γίνεται με εκείνο το ταμείο που καταθέτανε πέρσι τα παιδάκια τον κουμπαρά τους υπέρ της σωτηρίας της χωρας;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΕΡΜΙΟΝΗ 09/06/2011 19:09:16

      Eρμιόνη, επειδή η απάντηση στο εύλογο ερώτημά σου είναι μακροσκελής, μπορείς να την έχεις δίνοντας στις μηχανές αναζήτησης τις λέξεις-κλειδιά:
      Πετσαλνικος Αυθαιρετα

      εκεί θα μάθεις γιά τα έργα και τις ημέρες του Προέδρου της Βουλής, του Ναού της Ελληνικής Δημοκρατίας, την οποία, ο υπεράνω αυτός κύριος και οι ομοϊδεάτες του εξουσιαστές, παραμόρφωσαν σε ρετάλι-κουρέλι.

      Το ερώτημα των δικαιολογημένα ανήσυχων Ελλήνων Φορολογουμένων, παραμένει αναπάντητο: Ποιός θα μάς φυλάξει από όλους αυτούς τους Φύλακες-Λύκους;