17/09/2010 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείωση μισθών στους τραπεζουπαλλήλους ζήτησε η Ένωση Ελληνικών Tραπεζών

Μείωση μισθών στους τραπεζουπαλλήλους ζήτησε από την ΟΤΟΕ η Ένωση Ελληνικών τραπεζών.

Η πρωτοφανής αυτή πρόταση διατυπώθηκε στο πλαίσιο των συλλογικών διαπραγματεύσεων για την κατάρτιση της νέας κλαδικής σύμβασης εργασίας.


Η εργατική πλευρά αντέτεινε ότι κατά την τελευταία τριετία το μισθολογικό κόστος μειώθηκε κατά 9,5% και ζήτησε να προβλεφθεί κοινωνικό σχεδιο για τη διασφάλιση των θέσεων εργασίας σε περίπτωση συγχωνεύσεων στον τραπεζικό κλάδο.

Η Ενωση Ελληνικών Τραπεζών δεσμεύτηκε να απαντήσει στην επόμενη συνάντηση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 17/09/2010 19:43:02

    Στον ΟΤΕ οι Γερμανοί που τον διοικούν ζήτησαν την κατάργηση της ωρίμανσης (των λεγόμενων "τριετιών", που ισχύουν παντού σύμφωνα με την εργατική νομοθεσία) με το σκεπτικό ότι... "ανήκουν σε άλλες εποχές"! Η απορύθμιση Λοβέρδου άνοιξε το κουτί της Πανδώρας και σε λίγο οι εργοδοτικές οργανώσεις θα αποθρασυνθούν τόσο, που θα ζητάνε από τους απολυμένους τους να καταβάλλουν και... διαχειριστικό κόστος για τις απολύσεις τους!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/09/2010 20:03:30

    Οι τραπεζοϋπάλληλοι παγκοσμίως κατέρχονται ταχύτατα τις σκάλες της εργασιακής τους υποβάθμισης.
    Στην Αμερική είναι οι σύγχρονοι σκλάβοι του γκισέ.
    Ως και η θέση εργασίας τους έχει αλλάξει.

    Εδώ όσοι εργάζονται στις ιδιωτικές τράπεζες δεν απήργησαν ποτέ τα τελευταία 20 χρονια.
    Ας προσεχαν.

  3. sting avatar
    sting 17/09/2010 20:18:24

    ΣΥΜΦΩΝΩ 100% ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΗ

    Οι κλεψιες των τραπεζων δεν γινονταν απο φαντασματα ή άυλα οντα..

    απο τους "ταπεινους" υπαλληλους τους γινονταν με μερακι και πολυ τεχνη..

    απο τον διευθυντη ως τον ταμια..

    εχω δουλεψει και ξερω καλα.

    ΩΡΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΛΙΓΟ

    και αν δεν φταινει αυτοι ,παντως σιγουρα
    ΔΕΝ ΦΤΑΙΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ.
    οποτε διαλεγουμε το λιγοτερο κακο..

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ sting 17/09/2010 22:03:51

      Οι "υπεξαιρέσεις" και οι απατεωνιές στις τράπεζες θα αυξηθούν απότομα αν μειωθούν οι μισθοί. Οι πελάτες θα την πληρώσουν ότι και αν γίνει.

  4. PELIAS avatar
    PELIAS 17/09/2010 20:33:01

    Μήπως κάποιος καλός συμφοουμίτης γνωρίζει την ιστορική πορεία του όρου "τράπεζα" σε κάθε της μορφή απο την αρχαιότητα μέχρι σήμερα

    ΙΣΩΣ

    προκύψουν μερικά πολύ χρήσιμα συμπεράσματα

    Απο πότε χρονολογείται η πρώτη τραπεζα στην παγκόσμια ιστορία. Πού ιδρύθηκε και πώς λειτούργησε;

    ΠΕΛΙΑΣ

    • popolaros avatar
      popolaros @ PELIAS 17/09/2010 21:19:41

      Μην λες τέτοια πράγματα..θα ακούσει κανένας σκουφάτος.
      Πάντως ενδιαφέρων είναι ότι και οι δυο φαμίλιες που ελέγχουν τα 'μαγαζιά', αρχίζουν από Ro.......

    • panos33 avatar
      panos33 @ PELIAS 17/09/2010 23:34:42

      αν και καταλαβα οτι κανεις ειρωνικα την ερωτηση-σχολιο δινω αυτο το λινκ με ενα καταπληκτικο ντοκιμαντερ(money as dep)ωστε να το δουν και αλοι συνφορουμιτες.

      h**p://www.livestream.com/freeandrealtv/video?clipId=flv_53051418-f913-4571-8295-3af7ca3e23c1&utm_source=lsplayer&utm_medium=ui-play&utm_campaign=click-bait&utm_content=freeandrealtv

  5. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 18/09/2010 00:48:07

    Παιδιά μήν πέφτουμε πάλι στην παγίδα όπως με τους Δ.Υπαλλήλους.
    Μας πετάνε τώρα τους Τραπεζουπάλληλους στην Αρρένα.....
    Για το αν φταίνε οι Τραπεζουπάλληλοι φταίνε σίγουρα.
    Αλλά σε τί???

    Στο ότι τόσα χρόνια δεν έκαναν καμία μα καμία διαμαρτυρία-απεργία-αγώνα εναντίων των Τραπεζών όταν αυτές ρουφούσαν και ρουφούν σαν βδέλλες το αίμα του κοσμάκη.
    Δεν νοιάστηκαν ποτέ για τον κόσμο.

    Τώρα θα βγούν και θα κλαίγονται ζητώντας την συμπαράσταση του κόσμου για να αντιμετωπίσουν τα λιοντάρια (Μεγκα-Αλτερ-Σκάι...) στην Αρρένα.....

    Τί να πείς ας πρόσεχαν???????

    • STANLEY avatar
      STANLEY @ ΕΛΛΗΝ 18/09/2010 16:19:38

      Κατά τη γνώμη μου όταν μιλάμε για τραπεζουπαλλήλους θα πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.Υπάρχουν πολλών ταχυτήτων υπάλληλοι.Η πλειοψηφία αμείβεται το πολύ έωσ 1300 ευρώ με επιδόματα γάμου-πολυετίες κλπ.Επειδή έίχα δουλέψει σε ιδιωτική τράπεζα πολλά χρόνια,πιστέψτε με η πίεση που υπάρχει είναι απίστευτη.Να μη μιλήσω για απλήρωτες υπερωρίες.Σε λίγο θα πούμε ότι οι τραπεζουπάλληλοι είναι ρετιρέ.Οι περισσότεροι έχουν σιχαθεί αυτά που βλέπουν να γίνονται στους πελάτες αλλά πραγματικά ο απλός υπάλληλος δεν έχει καμία δύναμη και δικαιοδοσία

  6. sting avatar
    sting 18/09/2010 19:53:23

    πολυ σωστη προταση.

    μεσα στην κριση που αυτοι δημιουργησαν,
    οι τραπεζικοιι δεν μπορει να διεκδικουν προκλητικα
    ΚΑΙ διασφαλιση των καρεκλων τους
    ΚΑΙ αυξησεις..

    διαλεχτε..

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 20:46:58

    θελω ν αρχισουν απολυσεις οι Τραπεζες... να βγουν στην αγορα τα απλυτα τους, διοτι τωρα δεν μιλαει κανεις...!!!

    Απο μεσα θα τη βρουν και πα πεσει γελιο. Να δω πως θα πληρωσουν τα δανεια οι απολυμενοι Τραπεζουπαλληλοι !! χαχαχααα... π εκακαν συμβασεις μεταξυ τους.

    ΠΠ

    • jfk avatar
      jfk @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 18/09/2010 21:50:32

      +1000

  8. Ταμιας avatar
    Ταμιας 20/09/2010 19:34:14

    Ειστε ολοι βαθια νυχτωμενοι με αυτα που γραφετε.
    Ειδικά αυτός που γραφει για απεργιες.
    Ο αλλος που ειρωνευεται τι θέλει δηλαδή να κάνω εγω απεργια επειδη η Τραπεζα του ρουφουσε το αιμα ???
    Εκανε κανένας απεργία για τις ταλαιπωρίες που εχω φαει εγω και τα 3/4 του πλυθησμου της Ελλαδας απο το Δημοσιο ??? !!!!!!
    Εκανε κανενας απεργια οταν βγηκαν τοσα σκανδαλα στη φορα ?????
    Μπορω να ρωταω για 10 σελιδες αναπάντητες ερωτησεις αλλα δε θα το κανω.
    Θεμα νοοτροπιας ειναι και δυστυχως εσεις οι ""ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ"" δεν την έχετε και ουτε προκειται να την αποκτησετε ΠΟΤΕ !!!!!