#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/02/2011 12:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείζον πολιτικό και ηθικό ζήτημα απο τις αποκαλύψεις του Στρος Καν



Όσα βλέπουν το φως της δημοσιότητας για τις μυστικές συνομιλίες, στις οποίες είχε προχωρήσει από το Δεκέμβριο του 2009 ο κ. Γ. Παπανδρέου με το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, δημιουργούν μείζον πολιτικό και ηθικό ζήτημα, επισημαίνουν κύκλοι της Νέας Δημοκρατίας



Αν, και όλους αυτούς τους μήνες, η αλήθεια για το τρόπο που οδηγηθήκαμε στη τρόικα και στα δεσμά του Μνημονίου είχαν γίνει αντιληπτά, οι τελευταίες πληροφορίες από τον ίδιο τον επικεφαλής του ΔΝΤ είναι λίαν αποκαλυπτικές, για το εύρος του πολιτικού ψεύδους αλλά και του θράσους από την κυβέρνηση καθώς αποκαλύπτουν:

1. Τον απόλυτο πολιτικό αμοραλισμό του πρωθυπουργού,  ο οποίος δεν διστάζει να χρησιμοποιεί  παραπλανητική ρητορική διαβεβαιώνοντας προεκλογικά ότι «λεφτά υπάρχουν» για να υφαρπάξει τη ψήφο των πολιτών και στη συνέχεια, με μύριες δικαιολογίες και θεατρική «θλίψη» να περικόπτει τις συντάξεις και τους μισθούς.

2. Την χαώδη διάσταση μεταξύ της διακηρυγμένης πολιτικής -«το ΔΝΤ δεν έχει τη φήμη ούτε για την κοινωνική του δικαιοσύνη ούτε για την αποτελεσματικότητά του. […] Καταδικάζει τη χώρα στην υπανάπτυξη σε μόνιμη βάση» (συνέντευξη του κ. Παπανδρέου, 6.09) και των παρασκηνιακών διαβουλεύσεων.

3. Την αιτία της σπουδής της κυβέρνησης να φουσκώσει παντί τρόπω το έλλειμμα.

4. Τους λόγους για τους οποίους ο πρωθυπουργός και ο υπουργός Οικονομικών αμαύρωναν την εικόνα της χώρας με πρωτοφανείς και απίθανους χαρακτηρισμούς: «Τιτανικός», Διεφθαρμένη και Χρεοκοπημένη χώρα κ.λπ.

5. Τα αίτια της αβελτηρίας του οικονομικού επιτελείου που δεν έσπευσε να δανειστεί όσο ακόμη η χώρα μπορούσε, και άφηνε το πρόβλημα του χρέους να μετατραπεί σε κρίση δανεισμού με την εκτίναξη των spreads.

6. Τους λόγους της δυσεξήγητης στάσης της κυβέρνησης απέναντι στα μέτρα του Μνημονίου που τα αποδέχθηκε χωρίς καμία διαπραγμάτευση, χωρίς καμία αντίρρηση, ακόμη και για εκείνα που εξοργιστικά υποθηκεύουν το μέλλον της χώρας.

7. Την παντελή έλλειψη σεβασμού ενός πρωθυπουργό προς τον λαό του που ενώ έχει συμφωνήσει με το ΔΝΤ δήλωνε «αν σήμερα το Διεθνές  Νομισματικό Ταμείο είναι εδώ, αυτό έγινε μετά από απόφαση της  Ε.Ε., και ειδικά με την επιμονή  δυνάμεων του συντηρητικού Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος. Κατά συνέπεια, αυτός είναι ο πρώτος λόγος για τον οποίο θα έπρεπε να εγκαλείτε τον κ. Σαμαρά»(!!!) (16.4.10)

Η αμήχανη και καταγέλαστη αντίδραση της κυβέρνησης στις πρόσφατες αποκαλύψεις, για τις οποίες μας είχαν προϊδεάσει κάποιες κατά καιρούς δηλώσεις όπως αυτή του υφ. Οικονομικών κ. Σαχινίδη ότι «όταν ανέλαβε το ΠΑΣΟΚ τη διακυβέρνηση της χώρας, διαπίστωσε ότι η μόνη εναλλακτική επιλογή που είχε ήταν να προσφύγει στο ΔΝΤ» (3.4.10), αποδεικνύει περίτρανα ότι ο «καπνός έχει φωτιά».

Αποδεικνύει ότι ο «μονόδρομος», όπως προσπαθούσαν να μας πείσουν οι κυβερνητικοί φωστήρες και η «συμμαχία των προθύμων», προς το Μνημόνιο επελέγη να καταλήξει σαν μονόδρομος.

Σήμερα, λοιπόν, μια κυβέρνηση που πάσχει από έλλειψη συντονισμού –όπως παραδέχεται πλέον και εις εκ των συντονιστών της, ο αντιπρόεδρος κ. Πάγκαλος-, από έλλειψη σχεδίου και προγραμματισμού, αποδεικνύεται ότι επίσης ρέπει κατ’ εξακολούθηση προς την διπλοπροσωπία και την εξαπάτηση των πολιτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Έρεβος avatar
    Έρεβος 22/02/2011 12:43:09

    Τα περισσότερα από τα παραπάνω είναι και νομικώς κολάσιμα και αντισυνταγματικά.

    Καλό θα ήταν άξιοι νομικοί και δικηγόροι να αρχίσουν από τώρα να στοιχειοθετούν και να συντάσσουν τα κατάλληλα "νομικά έγγραφα"...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Έρεβος 22/02/2011 12:44:39

      Επίσης πιθανόν να είχε έρθει σε επαφή το ΠΑΣΟΚ με το ΔΝΤ και πριν τις εκλογές. Εαν αποδειχθεί κάτι τέτοιο αυτό κι αν είναι βόμβα...

      • Kostas D avatar
        Kostas D @ Έρεβος 22/02/2011 22:01:45

        ΣΙΓΟΥΡΑ η συνεννοηση ηταν ΠΡΙΝ τις εκλογες....
        πολυ πιθανο να ηταν απο τοτε που ξεσπασε η κριση το 2008...γιατι αραγε εκαναν τοσο ΛΥΣΣΑΛΕΟ πολεμο στον Καραμανλη????
        ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΚΟΠΙΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΔΝΤ στην Ελλαδα και στην ΕΕ.....!!!!!

  2. kakofonix avatar
    kakofonix 22/02/2011 12:49:20

    Το είχε αποκαλύψει το ''Ποντίκι''. Σήμερα το υπενθυμίζει. www.topontiki.gr

    Κέρδισε τις εκλογές με δόλο. Έχει αυτοακυρωθεί.

    • Misha avatar
      Misha @ kakofonix 22/02/2011 13:14:03

      Aκριβώς.
      Έχει απωλέσει κάθε πολιτική και ηθική νομιμοποίηση.
      Η αντιπολίτευση ίσως θα έπρεπε να σηκωθεί να φύγει από τη Βουλή (Βουλή, ίσως το πιο σύντομο ανέκδοτο) και να τον αφήσει μόνο του να παίζει τις κουμπάρες με τον Στρος Καν και τον Γιούνκερ...

  3. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 22/02/2011 13:12:09

    Eκφράζω την ευαρέσκειά μου, την ανακούφισή μου, που επιτέλους η παράταξή μας εκφράζεται τόσο εύστοχα, τόσο καίρια με τις ανακοινώσεις και παρεμβάσεις του Γιάννη Μιχελάκη.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 14:45:44

    Oταν γινει εξεταστικη .. θα δουμε ποιοι εβγαλαν Δις στις πλατες μας με το σπρωξιμο του ΓΑΠ.. θα τσεκαρουμε και τις ΜΚΟ... εαν επενδυσαν.
    το Τ+10 κ Προβοπουλε τι σας λεει??? πες αλευρι... η εξεταστικη θα σε γυρευει.

    και μην γινει σαν του Τσουκρατου.. το λεω εκει στη ΝΔ... ολοι στο σκαμνι, δικοι μας και πρασινοι. Ειναι η ωρα για ειδικα δικαστηρια και οποιος διαφωνει καλα θα κανει να φυγει μονος του οσο προλαβαινει.. δες Σημιτης

    ΠΠ

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 22/02/2011 15:10:40

    Το οτι υπεγραψε τη Δανειακη ο Παπακωνσταντινου χωρις ΦΕΚ εξουσιοδοτησης δεν ειναι μειζον κακουργηματικο ζητημα??? Παρανομη υπογραφη....
    Μηπως το πηρε χαμπαρι ο Ντομινικ και χεστηκε πανω του απο καμια καταγγελια της συμβασης και αξιωσεις υπερ ημων???

    Ποσο μεσα πρεπει να μπει ο Παπακωνσταντινου με αυτη την παρανομια και την υποθηκευση του κρατους ΠΑΡΑΝΟΜΑ ?? ΠΑΡΑΝΟΜΑ !!! ΠΑΡΑΝΟΜΑ !!!

    ΠΠ

  6. brankaleon avatar
    brankaleon 22/02/2011 20:19:30

    Βλέπουν και οι του I.M.F. ότι ο άνθρωπος είναι Άβερελ.
    Οπότε κατάλαβαν ότι το πρόβλημα για τον G.A.P. δεν είναι να εξευρεθεί λύση , αλλά πώς θα διασωθεί η Πασοκική νομενκλατούρα.
    Και οι ίδιοι που τον ανέδειξαν, ως τάχαμου δήθεν, αρχίζουν και δημιουργούν αποστάσεις ασφαλείας.

  7. Panais avatar
    Panais 23/02/2011 14:01:44

    Όντως, είναι μείζον πολιτικό και εθνικό ζήτημα. Είναι πλέον ξεκάθαρο και αποδεδειγμένο ότι η κυβέρνησή μας πλέον ΔΕΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ, αφού συνειδητά εξαπατά τους πολίτες και εκχωρεί την Οικονομική Πολιτική και την εθνική κυριαρχία της χώρας σε άλλα κέντρα λήψης αποφάσεων. Και όλα αυτά εν τω κρυπτώ και απαραβύστω, χωρίς καμία, μα καμία δημοκρατική διαδικασία, χωρίς καμία ενημέρωση της αντιπολίτευσης, ουσιαστικά με πραξικοπηματικό τρόπο.

    Γι' αυτό και το ερώτημα που ανακύπτει είναι έυλογο:
    Γιατί η Αντιπολίτευση (μείζων και ελάσσων) δεν εκφράζει ξεκάθαρα και χωρίς περιστροφές την δυσπιστία της προς την κυβέρνηση; Γιατί δεν υποβάλλει πρόταση μομφής; Και, αν δεν πιστεύει ότι θα κερδίσει την ψηφοφορία που θα επακολουθήσει, γιατί δεν ζητάει την παραίτηση της κυβέρνησης;

    Τι περιμένουν δηλαδή για να πούνε τα πράγματα με το όνομά τους; Να μπούνε τα τουρκικά τανκς στη Θράκη;
    Διαρρυγνύουν τα ιμάτιά τους γιατί η Αστυνομία απαγόρευσε στους αγρότες να διαδηλώσουν και όταν αποκαλύπτονται οι λεπτομέρειες ενός πραξικοπήματος, ψελλίζουν μία δηλωσούλα δια στόματος του εκπροσώπου Τύπου τους, για το θεαθήναι;

    Μήπως λοιπόν όλες οι αντιδράσεις που βλέπουμε στη Βουλή είναι μικροπολιτικά παιχνίδια, υπαγορευόμενα από τα νούμερα των δημοσκοπήσεων; Μήπως τελικά κανείς από τους πολιτικούς αρχηγούς μας δεν πολιτεύεται με γνώμονα το εθνικό συμφέρον;