#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2008 22:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείζον θέμα η δίωξη κατά Κεφαλογιάννη

Μείζον ηθικό και πολιτικό ζήτημα δημιουργεί για την κυβέρνηση η δημοσιοποίηση της άσκησης δίωξης εναντίον του πρώην υπουργού και νυν συμβούλου του πρωθυπουργού κ. Γιάννη Κεφαλογιάννη για υπόθεση που αφορά «προστασία» σε καλλιεργητή ναρκωτικών από τα Ζωνιανά της Κρήτης. Το Μαξίμου μέχρι τώρα αντιδρά με αμηχανία, επίσημη τοποθέτηση δεν υπάρχει, ενώ λένε «ότι είναι σε εξέλιξη η δικαστική διερεύνηση της υπόθεσης». Ο κ. Κεφαλογιάννης κατηγορείται ότι παρενέβη προκειμένου να «πέσει στα μαλακά» υπόθεση που αφορούσε καλλιεργητή χασίς στην περιοχή των Ζωνιανών. Δύο αστυνομικοί κατέθεσαν ότι τους ασκήθηκε πίεση προκειμένου να αλλάξουν τις καταθέσεις τους προς το «μαλακότερο» για τον καλλιεργητή που είχε συλληφθεί. Διευκρινίζεται ότι η υπόθεση δεν σχετίζεται με τη μεγάλη αστυνομική επιχείρηση στα Ζωνιανά που απασχόλησε την επικαιρότητα. Εναντίον του κ. Κεφαλογιάννη έχει ασκηθεί δίωξη για δύο πλημμελήματα. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι η πολιτική πτυχή της υπόθεσης, καθώς αναζωπυρώνονται οι αιτιάσεις ότι τοπικοί παράγοντες της Ν.Δ. πρόσφεραν ομπρέλα προστασίας κάτω από την οποία λειτουργούσε το «παρακράτος των Ζωνιανών». http://www.protothema.gr/content.php?id=9604

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MIG avatar
    MIG 29/05/2008 22:39:26

    Δεν το πιστευω...Ο Κυριος Κεφαλογιαννης..? Αυτο το ΤΕΡΑΣ ηθικης..? Πεφτω απο τα συννεφα... Δεν ψαχνετε λιγο και πως βγηκε και η κορη του βουλευτις για μερικες δεκαδες ψηφους..? Η καμορα μεταφερθηκε ενα νησι πιο δεξια τελικα... Ολα τα καλοπαιδα της Ν.Δ. απο την Κρητη ειναι τελικα...Μαρκογιαννης, Κεφαλογιαννης και ο ενας και μοναδικος ο Βλαντ Τσεπες...Α ρε λεβεντογεννα Κρητη...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/05/2008 23:41:41

    MIG, η άποψή μου για αυτόν τον Κεφαλογιάννη είναι λίγο χειρότερη από την δική σου, αλλά μην κάνεις λάθη λογικής, το πρόβλημά του είναι ότι είναι «Ελλην Βο(υ)λευτής», όχι ότι είναι Κρητικός.

    archaeopteryxάκης

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 29/05/2008 23:57:49

    «ότι είναι σε εξέλιξη η δικαστική διερεύνηση της υπόθεσης»


    ωχ ωχ πάλι τα ίδια:
    1. το μαχαίρι θα φτάσει στο κόκαλο
    2. θα ριχτεί άπλετο φως
    3. θα δούμε χειροπέδες
    4. η ανεξάρτητη δικαιοσύνη θα επιτελέσει το έργο της
    5. δεν σχολιάζω την υπόθεση γιατί έχει επιληφθεί η δικαιοσύνη

    Πάντως για καλό και κακό πάρτε αύριο καμία ομπρέλα
    γιατί "...θα πέσουν και από τα σύννεφα"

  4. Greek Rider avatar
    Greek Rider 30/05/2008 00:29:00

    Πάντως αν ποτέ βρισκόταν μέσα δεν θα είχε κανέναν φίλο, όλοι οι φίλοι του είναι έξω.

  5. Theodore avatar
    Theodore 30/05/2008 11:08:36

    H ιστορια με την οικογενεια, παει μακρυα.
    Θυμαμαι καπου στο τεος της 10ετιας του 50, πιαστηκε καποιος απ αυτους, για "καλλιεργεια", ξερετε τωρα τι, και ειπαν οτι "τα φυτα, ηταν αυτοφυη". Ναι, ετσι ειπαν.Και βεβαια,παει αυτο.
    Και καποιος αλλος, θειος αυτουνου, απηγαγε μια ομορφη κοπελλα και κοντεψε να αναψει εμφυλιος στην Κρητη, γιατι η οικογενεια της κοπελλας, ηταν απο τις πολυ μεγαλες της Κρητης.
    Εκεινο ομως που με βουρλιζει, ειναι η απιτηση των Κρητικων, να εχουν διαφορετικη μεταχειριση απο μας, τους χαχολους.
    Αμα μπορουν να εχουν οπλα και χασισια, γιατι να μην τα εχουμε κι εμεις;
    Η αυτοι ειναι μαγκες, η εμεις, ειμαστε μαλακες.

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/05/2008 11:27:37

    Δυστυχώς πολλοί πολιτικοί κάνουν προστασία μέσω επαφών που έχουν. Θυμάμαι περίπτωση μακαρίτη υπουργού του ΠΑΣΟΚ που έπαιρνε τους μπάτσους και τους έβριζε όταν πείραζαν κάποιον δικό του και φυσικά ο δικός του τη γλίτωνε ότι κι αν είχε κάνει.
    Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν μόνο εδώ είναι στη μεγάλη πλειοψηφία του πολιτικού κόσμου που πλέον η χρησιμότητά της εξαντλείται στο να πουλάει παράνομες εκδουλεύσεις.

  7. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 30/05/2008 11:40:32

    ΦΩΝΑΖΩ ο έρμος από το 1978 και καταγγέλλω τον αποθανέντα τ.Υπουργό Ναυτιλίας - Μανώλη Κεφαλογιάννη - ως καλλιεργητή ινδικής κάνναβης.Δειλά δειλά ξεκίνησε,καλλιεργώντας στο κτήμα του 200 δενδρύλλια!!!!
    ...Και εμένα,ο κύριος αυτός,με έστειλλε - με την ιδιότητα του Πλοιάρχου στο πλοίο "ΒΕΤΤΥ" - "με ειδική εντολή στον Λίβανο",εν καιρώ εμφυλίου πολέμου,για να του φέρω πληροφορίες , σχετικά με την διακίνηση "όπλων - πυρομαχικών και ..ναρκωτικών", στο νησί του Κρήτη κ.λ.π.
    Και για να γίνω πιο σαφής,εγώ πίστευα ότι ενδιαφερώταν για την πάταξη της διαφθοράς.Απεδείχθη όμως, ότι "ήταν βουτηγμένος μέχρι τον λαιμό",στην διαφθορά και στην παρανομία!!!Ετρεμαν,αυτός και οι συνεργάτες του,και αγωνιούσαν στην ιδέα ότι υπήρχε φόβος να μιλήσω και σε κάποιους άλλους που δεν ήλεγχαν και αυτό θα ήταν η καταστροφή τους,το τέλος τους...
    Γι'αυτό και σχεδίασαν τον αφανισμό εμού και της οικογένειάς μου.Οσο για το πλήρωμα του πλοίου μου,"εν μιά νυχτί" μου έδωσαν εντολή να τους παλλινοστήσω στα σπίτια τους,από φόβο μήπως και μιλήσουν και έλεγαν αυτά που είδαν και άκουσαν!!!!
    Σε μένα έδωσε "ειδική εντολή" ,"να μην βγάλω τσιμουδιά" και με έστειλλε να καταθέσω ¨όλες αυτές τις πληροφορίες,στην Κ.Υ.Π.,σε ειδικό κλιμάκιο Λιμενικών αξιωματικών,οι οποίοι "ήσαν δικοί του άνθρωποι"και φυσικά ..."εξαφάνησαν τις καταθέσεις μου,φωτογραφίες κ.λ.π." τη εντολή του!!

    Αυτά και γενικά όλες τις λεπτομέρειες - συνοδευόμενα από πλούσιο υλικό - καταγράφω στο βιβλίο μου με τίτλο "ΝΑΥΤΑΠΑΤΕΣ",που θα κυκλοφορήσει τέλη του έτους.Για να μάθει όλος ο κοσμάκης,τα όργια-απάτες-δολοφονίες-κ.λ.π.των ευηπόληπτων κυρίων,από τον χώρο της Δικαιοσύνης,Ναυτιλίας,Αστυνομίας,Πολιτικού κόσμου,Μεγαλοδικηγόρων κ.λ.π.που δεν τόλμησαν τα Μ.Μ.Ε.(Τηλεόραση,εφημερίδες,ραδιόφωνο)να φέρουν στην επιφάνεια,για λόγους που γνωρίζουν τα "αφεντικά τους","οι μεγαλοεκδότες" και λοιποί..

    Και τώρα στον κ.Κεφαλογιάννη Ιωάννη και την κόρη του,νυν βουλευτίνα της Ν.Δ.,θέττω την εξής ερώτηση

    Τί σχέση έχουν με τους αδελφούς Νίκο και Γεώργιο Κορνιλάκη,Ρεθυμνιώτες εφοπλιστές,που πρόσφατα το πλοίο τους συνελήφθη με 3,4 τόννους κοκαίνη ανοιχτά των Δυτικών ακτών της Αφρικής (ΚΟΝΑΚΡΥ)?
    Γιατί μερολιπτούν εις όφελός τους και γιατί επίεσαν τους προανακριτές λιμενικούς για .....(ξέρουν αυτοί τι εννοώ).Εάν όχι,εδώ είμαι εγώ.

  8. πεινάκος avatar
    πεινάκος 30/05/2008 11:55:11

    Αν το κράτος εφαρμόσει τους νόμους σ'αυτό το μαφιονήσι οι κρητικοί θα ζητήσουν την ανεξαρτησία από την Ελλάδα

  9. Swell avatar
    Swell 30/05/2008 15:32:38

    Ευφυέστατο το σχόλιο του Greek Rider. Aυτά γίνονται όταν ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΙΤΟΥΡΑ

  10. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 30/05/2008 19:28:19

    Kύριε Νομικέ,

    περιμένουμε όλοι οι Έλληνες να σε δούμε στο δικαστήριο των Σεπτέμβριο. Εκεί περιμένουμε να σε ακούσουμε.

    Και πρόσεχε

    Να φυλάγεσαι

    ΠΕΛΙΑΣ

  11. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 30/05/2008 20:32:14

    Ποιο δικαστήριο; Για τι πράγμα;

  12. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 30/05/2008 21:34:18

    Θα χαρώ πολύ "ΠΕΛΙΑ" να ακουστεί κάποτε η φωνή μου,έστω και ενώπιον του ακροατηρίου των Δικαστηρίων.Μου φαίνεται περίεργο όμως να ξέρεις εσύ και όχι εγώ,για δικαστήριο Σεπτεμβρίου.Και απορίας άξιον η προειδοποίησή σου "Πρόσεχε,να φυλάγεσαι."Γιατί δεν γίνεσαι πιο σαφής? Τι φοβάσαι?Περιμένω την απάντησή σου.-

  13. Ιωάννης Εμμ.Νομικός avatar
    Ιωάννης Εμμ.Νομικός 30/05/2008 23:15:40

    "ΠΕΛΙΑ",τώρα κατάλαβα το νόημα της πρότασής σου.
    Δεν νομιμοποιούμαι να παραστώ στην δίκη αυτή,εις βάρος Γ.Κεφαλογιάννη και λοιπών.

    Σε ευχαριστώ για την υπόδειξή σου,ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ και ΝΑ ΦΥΛΑΓΟΜΑΙ.

    Σε πληροφορώ ότι δεν φοβάμαι κανένα,εκτός από τον Θεό,κυκλοφορώ χωρίς "φουσκωτούς" και κοιμάμαι σαν πουλάκι.

  14. Lara avatar
    Lara 31/05/2008 16:10:28

    It's very terrible, what I heard. That' s the reason that the island Crete so rich is.
    Sorry for Greeklish.
    Lara