12/10/2012 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείζον θέμα για τον κ. Προβόπουλο θέτει το Reuters

Μείζον θέμα για τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας, Γιώργο Προβόπουλο, προκύπτει, μετά το δημοσίευμα του πρακτορείου Reuters το οποίο αναφέρει ότι ο μεγαλοτραπεζίτης πήρε αποζημίωση ύψους 3,4 εκατ. ευρώ από την τράπεζα Πειραιώς, όταν αποχώρησε από τη θέση του αντιπροέδρου. Η αποχώρηση έγινε το 2008 για να αναλάβει την παρούσα θέση του στην Τράπεζα της Ελλάδος. Το πρακτορείο υποστηρίζει ότι έχει στη διάθεσή του έγγραφα σύμφωνα με τα οποία η αποζημίωση μαμούθ ήταν 3,4 εκατ. ευρώ και στην τσέπη του κ. Προβόπουλου κατέληξαν 2,8 εκατ. ευρώ

Προσθέτει πως σε επικοινωνία του με την ΤτΕ δηλώθηκε πως δεν υπήρξε περίπτωση σύγκρουσης συμφερόντων σχετικά με την καταβολή της εν λόγω αποζημίωσης και πως ο Προβόπουλος είχε ενημερώσει τις φορολογικές και δικαστικές αρχές για την πληρωμή αυτή.

«Η καταβολή της αποζημίωσης καθώς είχε συμφωνηθεί σε πρότερο χρόνο και κάτω από πολύ διαφορετικές συνθήκες (σσ. προ κρίσης) δεν αποτελεί ούτε αυθαίρετη ούτε ασυνήθιστη πράξη», δήλωσε στο Reuters ο Δρ. Βασίλειος Κοτσοβίλης, επικεφαλής του νομικού γραφείου της ΤτΕ.

Ωραία, η απάντηση του εκπροσώπου του κ. Προβόπουλου, όμως, μεταγενέστερα ο διοικητής είναι αυτός που λύνει και δένει σε ότι αφορά τις τραπεζικές συγχωνεύσεις, τα deals και ότι άλλο γίνεται. Όπως για παράδειγμα την παρασκηνιακή παρέμβασή του στην τρόικα για να μην πληρωθούν τα 550 εκατ. ευρώ από τις τράπεζες. Επίσης, αν θυμούμαστε καλά ο κ. Προβόπουλος δεν ενέκρινε πριν από λίγες ημέρες τη συγχώνευση της τράπεζας Πειραιώς με την ΑΤΕ; Και πολύ καλά έκανε, θα πει κανείς κι εμείς δε θα διαφωνήσουμε. Όμως, το ερώτημα είναι αν ο κ. Προβόπουλος ύστερα από όλα αυτά που βλέπουν το φως της δημοσιότητας μπορεί να λαμβάνει αποφάσεις που αφορούν τις τράπεζες κι εξυπηρετούν τα συμφέροντά τους;

http://uk.reuters.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. θυμαμαι avatar
    θυμαμαι 12/10/2012 17:42:06

    Και εμένα η συμφωνία μου με το ελληνικό κράτος για τις εισφορές που θα έδινα και τη σύνταξη που θα έπαιρνα, σε"πρότερο χρόνο" είχε γίνει, αλλά με ξέσκισαν!
    Δε ντρεπόμαστε λέω εγώ που τους έχουμε αφήσει ακόμα και να μας δουλεύουν!

    • elli avatar
      elli @ θυμαμαι 12/10/2012 17:46:35

      ΕΓΡΑΨΕΣ!!!!!!

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ θυμαμαι 12/10/2012 17:55:24

      Φίλε μου και θυμάσαι και δεν θυμάσαι καλά.

      Η ουσία είναι ότι πληρώνουμε εισφορές για τους νυν συνταξιούχους (αναδιανεμητικό σύστημα) με την υπόσχεση ότι οι επόμενες γενεές θα πληρώνουν για την δική μας σύνταξη.

      Τα όποια περισσεύματα (αποθεματικά) του χθές (των προηγούμενων γενεών) και του σήμερα (τα δικά μας) απλώς ήταν εγγυοδοτικά κεφάλαια της υπόσχεσης για το αύριο.

      Φάγανε τα αποθεματικά, διαλύθηκε το ασφαλιτικό σύστημα και η αλληλεγγύη των γενεών.

      Τόσο απλά!!!

      Δεν υπάρχουν κεφάλαια για να αναπληρωθούν οι απώλειες και μας δουλεύοουν ψιλό γαζί, η εγγυοδοσία, που τόσα χρόνια είχε μαζευτεί, δεν υφίσταται σε πραγματικούς όρους για τις τωρινές υποσχέσεις του συστήματος υγείας και τις μελλοντικές υποσχέσεις του υφιστάμενου ασφαλιστικού συστήματος.

      Όσο πιό γρήγορα το κατανοήσουμε, τόσο πιό αποτελεσματικά θα μπορέσουμε να οργανωθούμε ατομικά και συλλογικά!!!

      • θυμαμαι avatar
        θυμαμαι @ theo1611 12/10/2012 18:49:16

        Απλά Ελληνικά, φίλε μου! Τους εμπιστεύτηκα για 35 χρόνια το υστέρημα μου και το έφαγαν! Οφείλουν να τα βάλλουν στη θέση τους!
        Μας έχουν φάει οι αριθμοί και οι γλωσσοπλασίες και χάσαμε την ουσία που πρέπει να έχει ένα σύγχρονο κράτος!

        • theo1611 avatar
          theo1611 @ θυμαμαι 12/10/2012 19:03:39

          Δεν τα έχουν όμως, ούτε έχουν και καμμιά διάθεση ή ικανότητα να τα βρούν.

          Οπότε τι κάνουμε?

          ΥΓ: Όπως βλέπεις συμφωνούμε,¨κοινή γαρ η τύχη και το μέλλον αόρατον", μ' αυτούς που μπλέξαμε και με δικιά μας ευθύνη, αλλά προφανώς "το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι" και απότι φαίνεται η συντριπτική πλειοψηφία είμαστε απλά ψάρια!!!

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/10/2012 17:43:30

    Oταν γράφαμε για τον Προβόπουλος μας έλεγαν ...γραφικούς και ουδείς ενδιαφέρθηκε.
    Τώρα τα ανακάλυψαν.....

    http://www.antinews.gr/2011/08/28/119354/

  3. takis400 avatar
    takis400 12/10/2012 18:38:35

    kανεις σοβαρος ανθρωπος δεν θα μπορουσε να σας πει γραφικο για αυτο το θεμα,εκτος εαν ηταν εγκαθετος η ετρωγε με χρυσα κουταλια,οποτε δν λαμβανεται υπ οψιν.

  4. evola avatar
    evola 12/10/2012 19:38:20

    Μη ξεχνιόμαστε εκλεκτός της ΝΔ και αυτός !! Αλλα και παντός καιρού!

  5. θησεας avatar
    θησεας 12/10/2012 19:38:40

    ο Προβοπουλος με την αποζημιωση του επαιρνε 35 αγροτικες τραπεζες ! γιαυτο την χαρισε στην Πειραιως ! Ολα εξηγουνται ! Αλλα οι εφημεριδες μας τα κανουν αβαβα ! Α ρε διαπλοκη ! καταστρεφουν εναν λαο για την παρτη τους ! Σαμαρα κανε τις κινησεις που πρεπει για τους ελληνες !

  6. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 12/10/2012 20:08:14

    Από τραπεζίτες άλλο τίποτα.
    Φρονιμίτες έχουμε;
    Τουτέστιν υπάρχει κανείς να μας προστατεύσει από την παράνοια που βιώνουμε κάθε μέρα πλέον;

  7. greekoldwolf avatar
    greekoldwolf 12/10/2012 20:18:04

    Ποιός μας ρώτησε όταν τοποθέτησαν τα αποθεματικά των ταμείων (τα λεφτά μας δηλαδή) στην ΤτΕ και η τελευταία τα έκανε ομόλογα χωρίς να ρωτήσει κανένα, με αποτέλεσμα να χαθούν πάνω από 50% της αξίας τους. Δηλαδή οι εκάστοτε Διοικητές της ΤτΕ κάνουν ότι τους γουστάρει με τα αποθεματικά ΜΑΣ με την κάλυψη των εκάστοτε κυβερνήσεων; Είναι εξοργιστικό να λαμβάνονται τέτοιες αποφάσεις για μας χωρίς εμάς....

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/10/2012 20:23:08

    Ελπιζω να γραφει η μαυρομυτα του Σαμαρα τα καμωματα Προβοπουλου ετσι ωστε συντομα εαν δεν ξεκουμπιστει οικεια βουλησει τοτε να εξωπεταχτει ως ...αρκετα ως εδω και μη παρεκει !

  9. ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ avatar
    ΑΝΤΙ ΓΡΑΙΚΟΣ 12/10/2012 20:54:20

    ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ :
    Θα πάει εισαγγελέας να ψάξει τον Προβόπουλο?
    Ολα αυτά είναι γνωστά στον Σαμαρά. Τον καλύπτει από συνενοχή ή από βλακεία?

  10. mxioni avatar
    mxioni 12/10/2012 21:01:30

    Φίλε greekoldwolf ψάξε λίγο και θα ανακάλυψεις ότι η Τραπεζα της Ελλάδας ΔΕΝ είναι Ελληνικη!!!! Και στο καταστατικό της Απαγορεύεται η οποιαδήποτε ΚΡΑΤΙΚΉ παρέμβαση!!!! Η Τραπεζα που ελεχη όλο το τραπεζικό σύστημα και το χρυσό της Ελλάδας είναι ΙΔΙΩΤΙΚΉ με άγνωστους ΜΕΤΌΧΟΥΣ.!!!!!!

  11. thanos avatar
    thanos 12/10/2012 21:20:26

    Μη ξεχνά κανείς το ν+10 επί ημερών του Προβόπουλου κ του ΓΑΠ (Οκτώβριος 2009) συνδυασμένα με τις επαφές ΓΑΠ - Σόρος (μια εβδομάδα πριν τις εκλογές στις ΗΠΑ & Φεβρουάριο 2010 στην Αθήνα) και μια σειρά παρόμοιων γεγονότων.
    Αυτά οδήγησαν τη χώρα μας στη σημερινή κατάντια και οι ευθύνες πρέπει να αποδοθούν.

  12. mx avatar
    mx 12/10/2012 21:32:40

    Παναγιώτης Κουρουμπλής


    «Πολύ κρίσιμα ερωτήματα προκαλεί το δημοσίευμα του Reuters, σύμφωνα με το οποίο ο κ. Προβόπουλος έλαβε «πακέτο αποζημίωσης» ύψους 3,4 εκατ. ευρώ από την Τράπεζα Πειραιώς, όπου εκτελούσε χρέη αντιπροέδρου, πριν αναλάβει διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος. Με την καταβολή του ιλιγγιώδους αυτού ποσού, οι συνολικές αποδοχές του κ. Προβόπουλου κατά τη θητεία του στην Πειραιώς διαμορφώθηκαν στα 2 εκατ. ευρώ ανά έτος, ενώ οι αντίστοιχες αποδοχές άλλου στελέχους της ίδιας τράπεζας, που κατείχε την ίδια βαθμολογικά θέση και αποχώρησε την ίδια εποχή, δεν ξεπέρασαν τις 100.000 ευρώ ανά έτος, ήταν δηλαδή 20 φορές μικρότερες.

    Ο κ. Προβόπουλος, ως διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος πια, γνωμοδοτεί υπέρ της μη βιωσιμότητας της ΑΤΕ και αρνείται να κοινοποιήσει στη Βουλή τα στοιχεία που τεκμηριώνουν την εν λόγω γνωμοδότηση. Στη συνέχεια η ΑΤΕ διαχωρίζεται σε «καλή» και «κακή» και το υγιές κομμάτι της πωλείται στον πρώην εργοδότη του, την Τράπεζα Πειραιώς, έναντι μόλις 95 εκατ. ευρώ, τη στιγμή που μόνο η ακίνητη περιουσία της άγγιζε το 1 δισ. ευρώ.

    Εν μέσω ριζικής αναδιάρθρωσης του τραπεζικού συστήματος, εγείρεται μείζον ζήτημα σύγκρουσης συμφερόντων για τον επικεφαλής της ανώτατης εποπτικής αρχής. Ως πότε θα παραμένει ο κ. Προβόπουλος στο απυρόβλητο;»

  13. mx avatar
    mx 12/10/2012 21:43:45

    ....Επίσης, αν θυμούμαστε καλά ο κ. Προβόπουλος δεν ενέκρινε πριν από λίγες ημέρες τη συγχώνευση της τράπεζας Πειραιώς με την ΑΤΕ; Και πολύ καλά έκανε, θα πει κανείς κι εμείς δε θα διαφωνήσουμε.....


    Ο κ. Προβόπουλος, ως διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος πια, γνωμοδοτεί υπέρ της μη βιωσιμότητας της ΑΤΕ και αρνείται να κοινοποιήσει στη Βουλή τα στοιχεία που τεκμηριώνουν την εν λόγω γνωμοδότηση. Στη συνέχεια η ΑΤΕ διαχωρίζεται σε «καλή» και «κακή» και το υγιές κομμάτι της πωλείται στον πρώην εργοδότη του, την Τράπεζα Πειραιώς, έναντι μόλις 95 εκατ. ευρώ, τη στιγμή που μόνο η ακίνητη περιουσία της άγγιζε το 1 δισ. ευρώ.

    Εν μέσω ριζικής αναδιάρθρωσης του τραπεζικού συστήματος, εγείρεται μείζον ζήτημα σύγκρουσης συμφερόντων για τον επικεφαλής της ανώτατης εποπτικής αρχής. Ως πότε θα παραμένει ο κ. Προβόπουλος στο απυρόβλητο;»

  14. xp avatar
    xp 13/10/2012 02:42:05

    Απ'οτι ξέρω ο Δκτης της ΤτΕ και η ίδια η τράπεζα έχει ποινική ασυλία..............
    Ψαξτε το .....

  15. Τάσος Βαγγόπουλος avatar
    Τάσος Βαγγόπουλος 14/10/2012 01:25:35

    Ο Προβόπουλος ανταπέδωσε : με απόφασή του χάρισε στην Τράπεζα Πειραιώς την Αγροτική Τράπεζα αντι 95 εκ. ευρώ (προσέξτε το κερδοφόρο τμήμα μόνο γιατί το ζημιογόνο δηλ. τις επισφάλειες και τα χρέη τα φόρτωσε σε μας δηλαδή στο δημόσιο) 95 εκ. κάνει μόνο ένα από τα 67 κτίρια που έχει η ΑΤΕ. όπως μπορείτε να δείτε στο βίντεο. Εκτός από τα 67 κτιρια η πειραιώς θα πάρει 20 δις υποθήκες ακινήτων που έχει στη κατοχή της η ΑΤΕ ( εδώ θα κλάψει κοσμάκης ) , και άλλα 10 δις περίπου μέσω της επανακεφαλαιοποίησης ( εμείς θα τα χρεωθούμε και αυτά πάνε στο δημόσιο χρέος)

    Συμφέρουσα αγορά έ ; δίνεις 95 εκ. παίρνεις μερικές
    δεκάδες δις . Εισαγγελέας είπατε ;

    http://www.youtube.com/watch?v=e_VKHdzHpWs
    http://ionath.blogspot.gr/2012/10/reuters-reuters-34.html