#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2011 19:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μείζον ζήτημα απο τις αποκαλύψεις Wikileaks για τις στενές σχέσεις Χρυσοχοϊδη – ΗΠΑ



Μείζον πολιτικό ζήτημα προκύπτει με την αποκάλυψη του Wikileaks για τις σχέσεις του πρώην υπουργού Προστασίας του Πολίτη Μιχάλη Χρυσοχοϊδη με τις ΗΠΑ.

Σύμφωνα με έγγραφα που δημοσίευσε το Wikileaks  η Ελληνική Αστυνομία φέρεται να έδινε στους Αμερικανούς συστηματικά πληροφορίες για την δομή και λειτουργία του σώματος αλλά και τη συνεργασία με άλλες υπηρεσίες ασφαλείας!

Ο ίδιος ο κ. Χρυσοχοϊδης μάλιστα φέρεται να ασκεί ιδιαίτερα σκληρή κριτική στην …ΕΥΠ κατά την διάρκεια  συνομιλίας του με πρώην πρέσβη των ΗΠΑ στην Αθήνα , Ντάνιελ Σπέκχαρντ, στις 22 Ιανουαρίου του 2010, λέγοντας ότι η Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών είναι “ανύπαρκτη” και “αποκίνδυνη” και ότι σκόπευε να τη διαλύσει και να την ξαναφτιάξει με ειδικό σχέδιο νόμου.

Δηλαδή ο Έλληνας αρμόδιος υπουργός συζητούσε με τους Αμερικανούς την διάλυση της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών !!!

Ο πρωην υπουργός Προστασίας του Πολίτη φέρεται να  είχε δηλώσει επίσης στον πρώην αμερικανό πρέσβη ότι η Ελληνική Αστυνομία γνωρίζει τα στοιχεία των περισσότερων μελών τρομοκρατικών οργανώσεων που δρούν στην Ελλάδα αλλά δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία για να τους συλλάβει.

Ιδού ολόκληρη η σχετική είδηση:

http://www.thepressproject.gr/cablegate/tppdetails.php?id=3022

Ο πρωην υπουργός Προστασίας του Πολίτη είχε δηλώσει στον αμερικανό πρέσβη ότι η Ελληνική Αστυνομία γνωρίζει τα στοιχεία των περισσότερων μελών τρομοκρατικών οργανώσεων που δρούν στην Ελλάδα αλλά δεν διαθέτει επαρκή στοιχεία για να τους συλλάβει.

Ο πρώην υπουργός αναφέρθηκε συγκεκριμένα σε παράδειγμα βομβιστικής επίθεσης επί της λεοφώρου Συγγρού τονίζοντας ότι η αστυνομία γνώριζε τους δράστες. Ο ίδιος επανέλαβε παλαιότερη αναφορά του (προς τους αμερικανούς διπλωμάτες) σύμφωνα με την οποία υπάρχουν δεσμοί μεταξύ ελληνικών τρομοκρατικών οργανώσεων με τη Μέση Ανατολή και συγκεκριμένα με το Ιράν

Ο Χρυσοχοϊδης φέρεται να ασκεί ιδιαίτερα σκληρή κριτική στην ΕΥΠ λέγοντας ότι «δεν είναι τίποτα» και πως δεν εξυπηρετεί τους στόχους της και αποτελεί κίνδυνο για την εθνική ασφάλεια.Ο ίδιος δήλωσε στους αμερικανούς διπλωμάτες ότι σκόπευε να τη διαλύσει και να την ξαναφτιάξει με ειδικό σχέδιο νόμου.

Αυτό προκύπτει από τηλεγράφημα της Αμερικανικής πρεσβείας στην Αθήνα που διέρρευσε μέσω του Wikileaks. Στο τηλεγράφημα γίνεται αναφορά σε συνάντηση του Χρυσοχοϊδη με τον επικεφαλής του Αμερικανικού υπουργείου Εσωτερικής ασφάλειας αλλά και στα σχέδια συνεργασίας των δυο χωρών σε θέματα ασφαλείας.

Σε άλλο τηλεγράφημα γίνεται αναφορά στα σχέδια Χρυσοχοϊδη για τη δημιουργία ενό συστήματος διαχείρησης κρίσεων στο πρότυπο και το επίπεδο των μέτρων ασφαλείας που είχαν ληφθεί για τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004.

Το σχετικό τηλεγράφημα που διέρρευσε από το WikiLeaks αναφέρεται στις λεπτομερείς πληροφορίες που έδιναν οι επικεφαλής της Ελληνικής αστυνομίας στους Αμερικανούς διπλωμάτες σχετικά με τη δομή και λειτουργία του σώματος αλλά και τη συνεργασία με άλλες υπηρεσίες. Ιδιαίτερη αναφορά γίνεται στην ΕΥΠ και στις σχέσεις μεταξύ των δυο σωμάτων.

Ο αρχηγός της ΕΛΑΣ φέρεται να χαρακτηρίζει ομάδες της ελληνικής «άκρας Αριστεράς» σαν προθάλαμους της τρομοκρατίας. Σημείωνε επίσης ότι εάν υπήρχε οποιοδήποτε πρόβλημα σε ότι αφορά την τρομοκρατία ο κ. Οικονόμου δεν θα δίσταζε  να επικοινωνήσει απευθείας με τον Αμερικανό Πρέσβη για να τον ενημερώσει και να ζητήσει τη γνώμη του.

Ο Αμερικανός πρέσβης από την πλευρά του αναφέρθηκε στην αναγκή μηνιαίων επαφών μεταξύ της Ελληνικής αστυνομίας, της ΕΥΠ, του FBI και του προσωπικού ασφαλείας της πρεσβείας για την αντιμετώπιση της εγχώριας και διεθνούς τρομοκρατίας.

Σχετικά έγγραφα:
Hellenic Police Chief on Security Service Reorganization
Citizen Protection Minister Upbeat on Reorganization, Cooperation

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/01/2011 19:56:56

    Σημερα γνωριζει και ξεχωριζει τα σεσκουλα και τα μπροκολα.

    ΠΠ

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 11/01/2011 20:34:25

    To Yπουργείο ΠΡΟ.ΠΟ Εβαλε Τέλος Στην Εγκληματικότητα!

    Τα ΜΜΕ Δεν Αναφέρουν Τίποτα γιά Δολοφονίες, Ληστείες,
    Βιασμούς, Διαρρήξεις, Ναρκωτικά, Ιερόδουλες http://bit.ly/flerd9
    ~Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών

  3. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2011 20:50:02

    Καμιά δουλειά θα κάνει στο Υπουργείο του?
    Πού είναι η μείωση τιμών?
    Ο πληθωρισμός καλπάζει.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/01/2011 21:45:19

    ...εάν υπήρχε οποιοδήποτε πρόβλημα σε ότι αφορά την τρομοκρατία ο κ. Οικονόμου δεν θα δίσταζε να επικοινωνήσει απευθείας με τον Αμερικανό Πρέσβη για να τον ενημερώσει και να ζητήσει τη γνώμη του....

    Περήφανη και ανεξάρτητη εθνική πασοκική πολιτική.
    Κατά τα άλλα: Έξω αι ΗΠΑ, έξω το ΝΑΤΟ!

    • BABIS avatar
      BABIS @ Strange Attractor 12/01/2011 09:52:10

      ΕΟΚ & ΝΑΤΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΝΔΙΚΑΤΟ!!
      ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ. ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΊΝΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΚΙΛΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ.
      ΟΙ ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΜΕΤΑ 300 ΧΡΟΝΙΑ ΣΚΛΑΒΙΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΕΡΤΕΡΙΚΟΙ.

  5. Πυθία avatar
    Πυθία 11/01/2011 22:03:38

    Ακόμα πιστεύετε τα περί τρομοκρατίας; Ακόμα πιστεύετε ότι οι Αμερικάνοι ψάχνουν τον Μπιν Λάντεν; Δεν είμαστε και τόσο γραφικοί.

    • BABIS avatar
      BABIS @ Πυθία 12/01/2011 09:53:54

      Όχι φυσικά ήταν δικός τους. Μήπως πιστεύεις ότι ο ΣΑΝΤΑΜ είναι νεκρός.
      Ο ΣΑΝΤΑΜ είχε 3 σωσίες. Ένας απο αυτούς είναι νεκρός.

  6. asterixos avatar
    asterixos 11/01/2011 22:04:34

    Η ευπ ειναι υπηρεσια της κακιας ωρας.

    την εχουνε καταντησει κλειστο μαγαζακι, family business.
    γαμησε τα.

    αθλια κατασταση.
    ολα τα 20 χρονα γκομενακια εχουνε βολευτει μεσα απο τους μπαμπαδες τους.
    πιο πολλα ,μαθαινετε απο το ιντερνετ παρα απο την ευπ.

    • astefan avatar
      astefan @ asterixos 12/01/2011 13:03:36

      Αυτό που έκανε ο Χρισοχοϊδης ονομάζεται
      Εσχάτη Προδοσία.
      Ανεξάρτητα του βάσιμου ή του αβάσιμου των δηλώσεών του.

      ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙΣ ΣΕ ΞΕΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ
      ΜΥΣΤΙΚΑ ΥΨΙΣΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
      είσαι ΠΡΟΔΟΤΗΣ.
      Ήδη θα έπρεπε να παραιτηθεί και να οδηγηθεί στις φυλακές

  7. παραέλληνας avatar
    παραέλληνας 11/01/2011 22:17:18

    Όσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ του φόβου αισθάνονται,
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
    θέλει αρετήν και τόλμην
    η ελευθερία.

    http://genesis.ee.auth.gr/dimakis/Eptanfil/3-4/3.html

    • neotera avatar
      neotera @ παραέλληνας 12/01/2011 00:13:17

      Και αρετή και τόλμη έχουμε. Και πολλούς τρελούς, αλλά και προδότες όπως πάντα.

      • παραέλληνας avatar
        παραέλληνας @ neotera 12/01/2011 18:27:48

        τους τρελούς τους θέλουμε όλους.

        "Ο κόσμος μας έλεγε τρελούς. Εμείς, αν δεν ήμαστε τρελοί, δεν εκάναμε την επανάσταση, γιατί ηθέλαμε συλλογισθεί για πολεμοφόδια, καβαλαρία μας κλπ"

  8. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/01/2011 22:25:42

    "...Ο ίδιος επανέλαβε παλαιότερη αναφορά του (προς τους αμερικανούς διπλωμάτες) σύμφωνα με την οποία υπάρχουν δεσμοί μεταξύ ελληνικών τρομοκρατικών οργανώσεων με τη Μέση Ανατολή και συγκεκριμένα με το Ιράν..."

    Τ΄άκουσες πολί μου;
    Αμ πόις και Α σουπή!

  9. ierofantis avatar
    ierofantis 11/01/2011 22:32:33

    Φάκτορα, εσύ που είσαι ηλεκτρονικάριος και μαίστρος του πληκρολογίου, δεν πιάνεις καμιά κολλεγιά με αυτό το παιδί, τον Ασάνζ ντε...!

    Να στα δώσει τα στοιχεία μια ώρα νωρίτερα, να ξεστραβωθούμε και εμείς και να πέσουν και οι αστείοι μια ώρα αρχύτερα, ε;

  10. SAVAS avatar
    SAVAS 11/01/2011 22:33:20

    Η πορεία της δίκης του Assang είναι σε πολύ κρίσιμο σημείο. Στις 7 και 8 Φεβρουαρίου θα ξαναγίνει η δίκη. Εκεί θα κρυθούν πολλά για το μέλλον της έκδοσης του ή όχι. Η απειλή να εκδοθεί στις ΗΠΑ, αλλά και η καταδίκη του εκεί ακόμα και στη θανατική ποινή αρχίζει να συζητείται και να διαρρέεται.

    Απο σήμερα ξεκινήσαν και οι δύο πλευρές να δείχνουν λίγο πιο κάτω απο την επιφάνεια των δυνάμεων τους και τους συμβολισμούς τους. Άρχισαν να ακουμπάνε τα όπλα τους ο καθένας στο τραπέζι με την απειλή να τα χρησιμοποιήσουν, περιμένοντας τις αντιδράσεις των αντιπάλων.......

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 11/01/2011 22:44:41

    Ο ραγιαδισμός είναι εδώ και ζεί και βασιλεύει και με "σοσιαληστικό" προσωπείο. Στοιχηματίζω ότι για την καρέκλα και το χρήμα θα πουλούσαν και τηνμάνα τους.

  12. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 11/01/2011 22:49:31

    Η ΕΥΠ κάποτε είχε 90% επιχειρησιακό δυναμικό και 10% διοικητικό.
    Σήμερα είναι το αντίθετο διότι Δικαστές, Εισαγγελείς, Βουλευτές κ.λ. έχουν διορίσει εκεί τα παιδιά τους για να παίρνουν 3-4 χιλιάρικα χωρίς να ξέρουν ούτε καν που είναι το κτήριο...

    Ο Χρυσοχοίδης και ο Οικονόμου πρέπει να πάνε για έσχατη προδοσία!

    Το μόνο που ευσταθεί είναι οτι η τρομοκρατία έρχεται από την άκρα αριστερά.

  13. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2011 23:28:49

    Πριν να ειπωθούν τα περίφημα "κοπρίτες", "απατεώνες" "διεφθαρμένοι", "αντιπαραγωγικοί" και πολλά άλλα, ο Χρυσοχοΐδης έδινε στεγνά απαξιώνοντσας πλήρως ως προϊστάμενος τους υφισταμένους του, προκειμένου να αποκομίσει προσωπικό όφελος.
    Και ύστερα θέλει να λέγεται ικανός και επιτυχημένος στην διοίκηση?
    Αυτός είναι άσχετος και επικίνδυνος να διοικεί.

  14. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2011 23:30:25

    Το χειρότερο είναι πως απαξίωνε τους υπαλλήλους της υπηρεσίας πληροφοριών σε ξένες δυνάμεις.
    Έκανε δουλειά από μέσα δηλαδή.

  15. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2011 23:33:39

    Αν αυτό δεν λέγεται υπονόμευση της δουλειάς των μυστικών υπηρεσιών της χώρας, κάτι που είναι σκοπός και εχθρικών δυνάμεων, πώς λέγεται?
    Και πως ονομάζεται ο υπονομευτής?

    • Εκηβόλος avatar
      Εκηβόλος @ Orestios 11/01/2011 23:46:52

      Ονομάζεται υπεύθυνος και σοβαρός με συναίσθηση της ευθύνης και έτοιμος να αναλάβει το πολιτικό κόστος.Κοινώς,ΠΡΟΔΟΤΗΣ!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Εκηβόλος 11/01/2011 23:49:28

        Ακριβώς όπως το είπες!
        Ήδη έχουμε ακούσει ελάχιστα ως Έλληνες από όσα μας έχει στολίσει το GAP στο εξωτερικό. Σκέψου τί έχει ομολογήσει πως πιστεύει πραγματικά για εμάς και την Ελλάδα.

    • neotera avatar
      neotera @ Orestios 12/01/2011 07:58:01

      Αυτά είναι πολύ παλιά. Οι ευθύνες απεμπόλησης του εθνικού ελέγχου επί των υπηρεσιών βαρύνουν μόνον τους πολιτικούς προδότες είναι το άλλο ζήτημα.

  16. Dal avatar
    Dal 12/01/2011 00:01:21

    Ας μη έσκαγε η βόμβα στα χέρια του Ξηρού και τότε θα βλέπαμε ποιους γνώριζε.
    Τίποτε δεν γνώριζαν απλούστατα στάθηκαν τυχεροί.

  17. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 12/01/2011 00:03:01

    Μα τα λέει δια,του Πάγκαλου.Οι αγωνιστές του '21 ήταν αγράμματοι ,δεν ήξεραν ελληνικά,περνούσαμε μια χαρά με τους Τούρκους και αυτοί οι ανεύθυνοι ξεβράκωτοι επαναστάτησαν.Αλήθεια ο Κολοκοτρώνης που έλεγε ότι σκοπός της επανάστασης ήταν να απελευθερωθεί η Κωνσταντινούπολη και να αναστηθεί το Βυζάντιο ήταν ακροδεξιός της εποχής;
    Άσχετο:Η ΝΔ θα βγάλει καμμιά ανακοίνωση για την κατάργηση της Ιστορίας στο Λύκειο;Πολύ της επικοινωνίας είναι κι αυτοί.Λάου -λάου το πάνε με υπευθυνότητες και συναίσθηση της ευθύνης.΄Για την κάρτα του πολίτη πολύ φρουρού και αρώματα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Εκηβόλος 12/01/2011 00:10:24

      Ο Πάγκαλος αποτελεί την φωνή του GAP στο εσωτερικό.
      Του GAP που είναι γνωστός για την ευγένεια και το ήθος του, πάνω απ' όλα!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 12/01/2011 00:23:22

        Γι' αυτό είμαστε εδώ. Για αντί-προπαγάνδα.
        Διέδωσε το antinews σε όλους όσους ξέρεις.

        • Εκηβόλος avatar
          Εκηβόλος @ Orestios 12/01/2011 01:01:34

          το έχω κάνει ήδη.

  18. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 00:03:49

    καλα.για το gap οτι εχει παθει συνγχιση και νομιζει οτι εδω ειναι ηπα και αυτος obama ητανε εμφανες.αλλα οτι και ο χρυσοχοιδης αισθανεται ως αρχηγος της cia δεν το ειχα καταλαβει.κατασταση επικινδυνη.μιλαμε για παρακρουση colletiva.

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 12/01/2011 00:11:30

      Φωτεινή έχεις δεί αρχηγό της CIA να αποκαλεί "τίποτα" τους πράκτορές του?

  19. δημης avatar
    δημης 12/01/2011 00:40:19

    ΠΑΛΙ Ο ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ ΚΟΙΤΑΖΕ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ (και τα αφεντικά του)

  20. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 01:11:48

    ορεστιε ,δεν ειναι δικοι του .αυτος ειναι αρχηγος της cia ,η ευπ ειναι ελληνικη.ιδιο συνδρομο γαπ σου λεω.αυτος αμερικανος προεδρος ,εμεις ξυπολυτοι διεφθαρμενοι ελληνες..

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 12/01/2011 01:20:28

      Το σύνδρομο αυτό όμως αναδεικνύει την διάθεση εσωτερικής υπονόμευσης και ερμηνεύει όλα όσα ζούμε και τα χαρακτηρίζουμε ως κατοχή.
      Δουλειά μας ως πολίτες είναι να αξιολογούμε την πολιτική που εφαρμόζουν και όχι να προσπαθούμε να αναζητήσουμε τα κόμπλεξ τους. Η δουλειά αυτή ανήκει στις μάνες τους.
      Συνεπώς αν κρίνουμε πως κάποιος κινείται ενάντια ή και εχθρικά ακόμη προς την ίδια του την χώρα καλό είναι να του αποδίδουμε και την τιμή που αρμόζει.

  21. Edge avatar
    Edge 12/01/2011 01:22:19

    Έπρεπε να πει την αλήθεια στους ανθρώπους που του έδωσαν τη 17 Νοέμβρη. Τι να κάνει, να τους πει ότι την υπόθεση τη διαλεύκανε ο Διώτης κι ο Σύρος;

    Έχει χιούμορ ο Speckhard αλλά όχι και τόσο. Ούτως ή άλλως φώναξε το Χρυσοχοϊδη ως υφιστάμενό του να του δώσει αναφορά. Το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αλλά και η έμφυτη δουλικότητα του Μιχαλάκη υπαγόρευσαν τη στάση του.

    Κι ακόμη είμαστε στην αρχή. Τι άλλο έχουν να διαβάσουν τα ματάκια μας στα αρχεία που δημοσιεύει το Wikileaks άραγε; Ουδείς γνωρίζει. Αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι ουδεμία επίπτωση θα έχουν στο τρόπο που ψηφίζει ο αξιοθρήνητος λαός μας που αποδέχεται εδώ και δεκαετίες τους ίδιους ανίκανους, απατεώνες κι εσχάτως και προδότες στο τιμόνι της χώρας μας.

  22. φωτεινη avatar
    φωτεινη 12/01/2011 01:28:14

    πιστευεις οτι εγω τα βλεπω διαφορετικα απο σενα;απλα επισημαινω οτι δεδομενης της καταστασης ειναι ικανοι για τα παντα.αυτοι δεν θεωρουν τον εαυτο τους ελληνες σαν και μας.παρε και καταλαβε.αυτο που εμεις ως λαος θεωρουμε προδοσια γι αυτους μπορει να ειναι φιλοπατρια στην ξδεατη τους πατριδα.[γραψε usa]

    • Orestios avatar
      Orestios @ φωτεινη 12/01/2011 01:41:26

      Εφιάλτες.

  23. πατρινος avatar
    πατρινος 12/01/2011 02:00:59

    μαμα αμερικη-αγια οικογενεια-ντορα-αλεξια-μιχαλης....

  24. Xrhstos Theocharis avatar
    Xrhstos Theocharis 12/01/2011 04:29:14

    Επειδή μου αρέσει να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, το άρθρο μιλάει για τον ίδιο Χρυσοχοΐδη που εξάρθρωσε τη 17Ν; διότι η μνήμη μου εξασθενεί... ;)

  25. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 12/01/2011 05:59:20

    Δηλαδή... αν κατάλαβα καλά περιμέναμε τα wikileaks για να διαπιστώσουμε ότι ο χ είναι ... Τι λέτε βρε παιδιά... τς τς τς...
    Απορώ πώς δεν μας έχει πιάσει η μπόχα 15 χρόνια τώρα. Εμείς δεν θέλουμε ronald για το ξεβούλωμα της μύτης, tuboflo θέλουμε που κάνει καλό και στην μύτη και στα μάτια και στα αυτιά... και κυρίως στο μυαλό!

    Χαρίλαος

  26. spiros avatar
    spiros 12/01/2011 07:09:49

    Πάλι κατασυκοφάντησαν την ΕΥΠ . Δηλαδή τί έλεγαν ; Η ελλάδα είναι σε διάλυση .

  27. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 12/01/2011 09:28:24

    μη πιστεύετε αυτα που γράφει το wikileaks. ο ιδιοκτήτης του κατηγοείται για σεξουαλικη παρενόχληση[ εντάξει πλάκα κάνω]

  28. Έρεβος avatar
    Έρεβος 12/01/2011 10:33:57

    Επιτέλους προστέθηκε ο επιθετικός προσδιορισμός που έλειπε από τον ορισμό της ονομασίας του εν λόγω υπουργείου:
    "Υπουργείο Προστασίας του Αμερικανού Πολίτη"

  29. ΛίγκαΤουΒορρά avatar
    ΛίγκαΤουΒορρά 12/01/2011 10:46:02

    Τόσο εύκολα διαλύεις δημιούργημα ίσως δεκαετιών; Αν δεν κάνει τη δουλειά της, ας το κάνει...

    Με ποια κριτήρια όμως δε κάνει τη δουλειά της; Πιστεύω δε τα μάθουμε ποτέ... Μήπως εννοεί δε συνεργάζεται κι αυτή με τους Αμερικάνους όπως ο ίδιος;

    Περίεργα πράματα...

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ ΛίγκαΤουΒορρά 12/01/2011 10:48:53

      Το FBI φανερά πλέον στη πόρτα μας... Βρήκε και το gap τώρα... Ποιος τους πιάνει!...

      Μετά σου λέει πως εξαφανίστηκε έτσι ο Καραμανλής και τα «όχι» τους στους Αμερικάνους.

      Θέλαν τη Μάργκαρετ...

  30. VASILIS avatar
    VASILIS 12/01/2011 10:54:48

    Είναι δυνατόν;! Ο Κάφρος! Είναι δυνατόν να μιλά Έλληνας υπουργός με πρέσβη ξένης χώρας και να αναφέρει οτι η υπηρεσία πληροφοριών της χώρας του είναι μπάχαλο;! ότι και να είναι η ΕΥΠ, είναι δυνατόν;!!!!!

  31. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 12/01/2011 11:24:30

    Θυμηθείτε το Στήβεν Λάλλας για να βγάλετε συμπεράσματα για τη στεγανότητα του συστήματος πληροφοριών ασφαλείας στην Ελλάδα.

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ ΣΟΝ ΠΕΝ 12/01/2011 11:29:58

      Ο Λάλας είχε πει σαφέστατα ότι ο Μητσοτάκης είχε διευρύνει το κύκλο των ανθρώπων, που λάμβαναν τις διαβαθμισμένες πληροφορίες του, και σε άτομα της Πρεσβείας μας στις ΗΠΑ. Κάποιου από αυτούς του ξέφυγε μια πληροφορία, που κανονικά οι Έλληνες δεν θα έπρεπε να ξέρουν, και οι Αμερικανοί άρχισαν να τον παρακολουθούν. Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι κάτω από τα συνθήματα της Πασοκοαριστεράς "Μην ποινικοποιείτε την πολιτική ζωή" (δηλ. τη σχέση του πολιτικού με το δημόσιο χρήμα) και "Δεν θέλουμε τεχνοκράτες αλλά πολιτικούς" (Δηλαδή ο κάθε άσχετος θα μπορεί να προϊσταται ναυεραλγικών θέσεων) διαλύθηκε το κράτος

  32. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/01/2011 11:45:09

    Μιχαλάκη, επιτέλους πάψε να παίζεις με τα κανάλια.
    Τα κουβαδάκια και πλαστικά φτυαράκια που σκόρπισε και παράτησε στην άμμο ο φίλος του Blackführer δεν είναι εργαλεία για μεγάλα παιδιά. Ο Μπαλγκάριαν κάτι ήξερε και έφυγε εγκαίρως για τις σκήτες (έστω και no return).
    Σοβαρά, Μιχαλάκη, δεν το ήξεραν οι φίλοι απέναντι, ότι το μαγαζί ήταν παιδικός σταθμός υπο-προσχολικής ηλικίας που διακινούσε Κούρδους ποδοσφαιρικούς παράγοντες, και όχι το Πανεπιστήμιο Λομονόσοφ; Χρειαζόταν να το μάθουν από την αφεντιά σου;
    Πω πώ, ευτυχώς που μίλησε το Wikileaks, σε τι άγνοια ζούσαμε !

  33. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/01/2011 11:46:00

    Πως λέγεται στα αγγλικά το "Ευπειθώς διατελούμε"?

  34. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 12/01/2011 12:20:27

    Καλημέρα, φίλοι μου.
    Καλά δεν το είχατε καταλάβει ότι ο υπερτιμημένος Χρυσοχοϊδης είναι τσιράκι. Μόνο και μόνο απότο σήριαλ 17Ν που συνελάμβαναν έναν κάθε μέρα φτάνει για να το καταλάβουμε. Ή λάμψη του Φώσκολου ωχριούσε μπροστά του.

    Αρκάς

  35. Armageddon avatar
    Armageddon 12/01/2011 12:57:04

    ΑΣ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΜΕ ...

  36. factorx avatar
    factorx 12/01/2011 13:08:44

    Δηλώσεις Μ. Χρυσοχοΐδη για τα έγγραφα του WikiLeaks
     
        Στην αντεπίθεση πέρασε ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης μετά τη δημοσιοποίηση του εγγράφου της αμερικανικής πρεσβείας στην Αθήνα από το Wikileaks.

        Μιλώντας στο ραδιόφωνο του "Σκάι", ο κ. Χρυσοχοΐδης δήλωσε: «Έχω περιγράψει χιλιάδες φορές δημοσίως τη δυσάρεστη κατάσταση που επικρατούσε τότε. Η ΕΥΠ δεν υπηρετούσε το ρόλο της για την ασφάλεια της χώρας».

        Ο κ. Χρυσοχοΐδης αναρωτήθηκε «πού ακριβώς συνίσταται η "αποκάλυψη" για το θέμα της ΕΥΠ», επισημαίνοντας: «Όταν ανέλαβα το υπουργείο υπήρχε μια πραγματικότητα πολύ δυσάρεστη. Την έχω περιγράψει στον Τύπο και στη Βουλή. Η ΕΥΠ δεν υπηρετούσε το ρόλο της για την ασφάλεια της χώρας. Αλλά από τότε τα πράγματα άλλαξαν πολύ».

        «Έχω κάνει χιλιάδες δηλώσεις, έχει μπει εισαγγελέας στην ΕΥΠ, έχει μπει ο επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης και πρόσφατα παρέδωσε την έκθεσή του(...) Ό,τι αναφέρεται σε αυτό το έγγραφο είναι πράγματα δημοσίως λεχθέντα και εκπλήσσομαι που εμφανίζονται ως αποκάλυψη», σημείωσε ο πρώην υπουργός Προστασίας του Πολίτη.

        Ο κ. Χρυσοχοΐδης αντιπαρήλθε την κριτική περί ευαίσθητων πληροφοριών για τις οποίες ενημερώθηκε η Ουάσιγκτον, επαναλαμβάνοντας πως ο ίδιος τα έχει πει όλα αυτά δημοσίως και αντεπιτέθηκε, λέγοντας: «Πρόκειται για μεγάλη υποκρισία και θεωρίες συνωμοσίας, πολύ προσφιλείς σε ορισμένους».

        Ερωτηθείς για την αναφορά περί ελληνοαμερικανικής συνεργασίας για την αντιμετώπιση της τρομοκρατίας στο έγγραφο της αμερικανικής πρεσβείας, ο πρώην υπουργός Προστασίας του Πολίτη σημείωσε πως οι διεθνείς συνεργασίες για θέματα τρομοκρατίας και εγκληματικότητας είναι μια υπόθεση καθημερινή και πρέπει να υπάρχει, προκειμένου να υπάρξει αποτέλεσμα, προς όφελος του πολίτη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ factorx 12/01/2011 13:15:38

      Οπως το αφεντικο του δηλαδη που μας ειπε ολη τη Χωρα διεφθαρμενους, ετσι και ο υπαλληλος μας δινει στους Αμερικανους. "Εμεις δεν εχουμε μυστικα μαζι σας" τυπου ???
      ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ !!!!!
      Το Εθνος το εχει μονοστηλακι... απο εκει να καταλαβετε.

      ΠΠ

  37. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 12/01/2011 13:37:50

    ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΑΤ-ΕΣΑ ΑΣ ΤΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΦΙΑΛΤΗ.ΚΑΜΙΑ ΚΡΕΜΑΛΑ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΣΤΙΣΟΥΜΕ ???.

  38. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 13:56:43

    Για το σοσιαλισμο παλευουμε ολοι συντροφοι...!!

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2011 18:43:45

      +1000

  39. hasu avatar
    hasu 12/01/2011 15:59:27

    Να οι πολιτικοί που ψηφήζουν και υποστηρίζουν οι Έλληνες πολίτες.
    Πουλημένα τομάρια που κυνηγάνε όπου μυρίζονται χρήμα.

    Και υπόψην το wikileaks είναι άλλη μια καλοστημένη παγίδα για όλο τον κόσμο....μια παγίδα που όμως πρέπει να βγάλει ΑΛΗΘΕΙΕΣ για να γίνει credible...

    Και ακόμη δεν έχουμε δει τίποτα...

  40. SAVAS avatar
    SAVAS 12/01/2011 17:42:44

    Με λίγα λόγια είπαν στους πράκτορες άλλων χωρών ότι μπορούν άνετα να έρθουν στην χώρα και να κάνουν ότι γουστάρουν.

  41. Orestios avatar
    Orestios 12/01/2011 18:44:03

    Bingo!

  42. M avatar
    M 12/01/2011 20:32:23

    Προσπάθησα να βρώ τα σχετικά τηλεγραφήματα στην σελίδα του Wikileaks
    http://213.251.145.96/cablegate.html
    αλλά τιποτε σχετικό δεν υπάρχει.
    Απο πού προέρχονται τα κείμενα που δημοσιεύονται στις Ελληνικές εφημερίδες;
    Μήπως μπορεί κανείς να με διαφωτίσει;

  43. SPYROMILLIOS avatar
    SPYROMILLIOS 13/01/2011 22:38:51

    Η υποτελεια της κυβερνησης GAP στους αμερικανους δεν χρειαζεται πιστοποιητικα,ειναι γνωστη.
    Κουμαντο στη χωρα τους,εδω ειναι ΕΛΛΑΣ και δεν εχουμε μαθει να σκυβουμε το κεφαλι.Δεν υποταγομαστε και δεν δινουμε αναφορα σε κανεναν,ο οποιος δεν ειναι ΕΛΛΗΝ.
    Εθνικη κυβερνηση εδω και τωρα.Εξω οι προδοτες οι αριστεροι,οι διεθνιστες και οι βαρβαροι οι σοσιαλιστες.
    ΒΟΡΕΙΟΣ ΗΠΕΙΡΟΣ ΓΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ