#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/08/2012 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Μα κυβερνάει ακόμα ο Βενιζέλος;»



Διάχυτη είναι η αίσθηση ότι όλα λειτουργούν λες και δεν μεσολάβησαν εκλογές! Λές και δεν άλλαξε τίποτα ή μήπως δεν άλλαξε;

«Μα κυβερνάει ακόμα ο Βενιζέλος;», με ρώτησε χθες με απόγνωση ένας ηλικιωμένος ένοικος της πολυκατοικίας. «Τον βλέπω κάθε βράδυ έξω απ΄του Μαξίμου να κάνει δηλώσεις»!

Για να είμαι ειλικρινής δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Προφανώς και  ο κ. Βενιζέλος δεν κάνει κάθε μέρα δηλώσεις έξω από το Μέγαρο Μαξίμου, αλλά είναι τόσο συχνά αυτά τα πήγαινε-έλα και τόσο πυκνές οι δημόσιες τοποθετήσεις του, που δημιουργεί την αίσθηση ότι αυτός είναι που διαμορφώνει  τις εξελίξεις!

Βέβαια, η ΝΔ είτε ήταν στην κυβέρνηση, είτε στην αντιπολίτευση,  δεν κέρδιζε δάφνες στον επικοινωνιακό τομέα, πόσο μάλλον τώρα που τα πράγματα είναι δύσκολα και λίγοι είναι αυτοί που βγαίνουν μπροστά. Όπως για παράδειγμα έκανε ο κ. Δένδιας, αν και μ’ εκείνην την ατυχή αναφορά του στη «Κάθοδο των Δωριέων», παρά λίγο να τα τινάξει όλα στον αέρα.

Όμως, αποτελεί πολιτικό και επικοινωνιακό λάθος ολκής να  μονοπωλεί την επικαιρότητα ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, πολλώ δε μάλλον όταν αυτά για τα οποία εγκαλεί σήμερα την κυβέρνηση τα είχε διαπραγματευτεί ο ίδιος! Αυτά και αν ακόμα σκοπίμως θέλει να τα ξεχνά ο κ. Βενιζέλος, πρέπει κάποιος, αν όχι από την κυβέρνηση, τουλάχιστον από τη ΝΔ, να του τα θυμίζει!

Θα το επαναλάβω για μια ακόμα φορά: ο κ. Βενιζέλος είναι αναγκαστικός εταίρος! Δεν πήρε συγχωροχάρτι για όσα έκανε, ούτε δικαιολογείται τόση έπαρση. Η σεμνότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 08/08/2012 11:46:03

    Απο τον Βενιζελο περιμενεις σεμνοτητα?
    Και απο τη ΝΔ να τον βαλει στη θεση του?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ man8os 08/08/2012 13:07:04

      μετά από δυο συντριπτικές ήττες, ναι περίμενα σεμνότητα.
      Αλλά θα μου απαντήσεις ο,τι περίμενα πολλά.
      Δυστυχώς, η σεμνότητα είναι "πολλά".
      Ιδιον των ημερών μας...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ man8os 08/08/2012 17:29:51

      Ο λαός έπρεπε να τον βάλει στη θέση του. Αφού δεν έβγαλε αυτοδυναμία ο Σαμαράς έχει τώρα ο Μπένι λόγο και άποψη. Η κάθαρση είναι δυνατότητα της κάλπης. Και αποτύχαμε για χιλιοστή φορά. Καλά να πάθοτμε λοιπόν αφού δε βάζουμε μυαλό...

  2. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 08/08/2012 11:47:33

    ''Θα το επαναλάβω για μια ακόμα φορά: ο κ. Βενιζέλος είναι αναγκαστικός εταίρος! Δεν πήρε συγχωροχάρτι για όσα έκανε, ούτε δικαιολογείται τόση έπαρση. Η σεμνότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.''
    Αναγκαστικός ξεαναγκαστικός (εταίρος), με μία ρόδα ποδήλατο, κάνουν μονάχα οι ζογκλέρ στα τσίρκο. Αφού πέσαμε στην ανάγκη του, είναι αργά πια για δάκρυα....
    Και χα χα χα!!! Σεμνότητα;;;; Τι είναι αυτό; Ο άνθρωπος είναι για το ανάκλιντρο του ψυχαναλυτή και η μαύρη μας η μοίρα τον έχει καταστήσει ...παράγοντα που αποφασίζει για τη ζωή και για το μέλλον της χώρας.... Αυτός δεν είναι ικανός να κοντρολάρει τη βουλιμία του (που δεν περιορίζεται στις διατροφικές του επιλογές). Θα συμπεριφερθεί ισορροπημένα και νηφάλια;;; Η προσωποποίηση της αυθάδειας, της αμετροέπειας και της αισχρότητας, να επιδείξει χαρακτήρα !!!!! Τι του ζητάτε;;;

  3. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 08/08/2012 12:06:19

    επιτέλους το παρατηρήσατε...

  4. Tassos avatar
    Tassos 08/08/2012 12:06:27

    Ασχετο αλλά το γράφω εδώ. Κάντε ανάρτηση την ξεφτίλα του Πολύδωρα που στην μία μέρα που έγινε πρόεδρος της Βουλής διόρισε την κόρη του...

  5. Γιώργος msn avatar
    Γιώργος msn 08/08/2012 12:15:13

    Οι κυβερνητικοί ...εταίροι, έχουν καταλάβει έστω κατάτι, που ακριβώς είναι "εταίροι" κομπορρημονεύοντας και λειτουργώντας ως ...απαραίτητοι;;;

    Υπάρχει η σχετική συναίσθηση, έχουν άραγε συνειδητοποιήσει, ότι η απαξίωση του κομματικού συστήματος είναι τόσο ισχυρή, ώστε -ούτε λίγο, ούτε πολύ- έχουν σύσσωμοι καταψηφιστεί;;;

    Προς τι ο παραγοντισμός;
    Τα μεγέθη τα ξέρουν;
    Τα έχουν κατανοήσει, ή ταΐζονται τη τροφή της ματαιοδοξίας τους και αγνοούν τα στοιχειώδη;

    Έχουν πάρει χαμπάρι λ.χ, οι πασόκοι, ότι 2 χρονάκια και 10 μήνες πριν, είχαν ψηφιστεί -πολύ κακώς βέβαια-, από το μισό σχεδόν ελληνικό εκλογικό σώμα και σήμερα αντιπροσωπεύουν 1 στους 10 από όσους πήγαν να ψηφίσουν, μη συμπεριλαμβάνοντας τα λευκά ψηφοδέλτια;

    Το ξέρουν ή τους διαφεύγει;

    Ο κ. Κουβέλης, έχει καταλάβει ότι εκπροσωπεί το προτελευταίο σε επιρροή κοινοβουλευτικό κόμμα ή το παραγνωρίζει;;;

    Ξέρουν άραγε -και η ΝΔ μαζί-, ότι επειδή ο Τσίπρας έλεγε μπούρδες, βρίσκονται στη κυβέρνηση μιας και δεν υπήρξε στοιχειωδώς σοβαρή εναλλακτική πρόταση;;;

    Είναι έτσι και αλλιώς η πρώτη φορά που παραδέχτηκα δημοσίευμα του Spiegel, συμπεριλαμβανομένων των εθνικών θεμάτων για τα οποία δεν εμπνέει την παραμικρή εμπιστοσύνη (από το κίνδυνο που προέρχεται για τη Μακεδονία λόγω Σκοπίων και σλαβομακεδόνων έως τη Θράκη και το τουρκικό προξενείο, μέχρι τα ..επιδόματα σε μετανάστες και τις επανενώσεις οικογενειών), παράλληλα με τον φαιδρό νόμο πριμοδότησης των 50 εδρών, που έδωσε τη σχετική πλειοψηφία, και συντστούν αιτίες επικράτησης.
    Στους χείριστους δηλαδή, επιλέχθηκαν οι κακοί.

    Υπάρχει συναίσθηση ότι και οι τρεις βρίσκονται από καραμπόλα στη κυβέρνηση συνεργασίας ή τα πουλιά τραγουδάνε ...αμέριμνα και όλα γενικώς είναι καλά και το μέλι της εξουσίας πάντα φρέσκο;

    Ας συνέλθουν γιατί δεν έχουν καταλάβει τίποτα!

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 08/08/2012 12:32:31

    "Το Μνημόνιο ως "επιβεβλημένο" και "αυτονόητο" πρέπει να προηγηθεί του Συντάγματος της χώρας και το δεύτερο πρέπει να προσαρμοστεί στις νέες συνθήκες περιορισμού της Εθνικής Κυριαρχίας." ~Bαγγέλης Βενιζέλος, Συνταγματολόγος


    “Δικαιώματα που δεν προκύπτουν από ένα καθήκον που επιτέλεσες σωστά,
    Δεν αξίζεις να τα έχεις” ~Mahatma Ghandi

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/08/2012 12:33:32

    Συγκυβερνα.Η κυβερνηση ειναι συνασπισμου και μαλλον απο εδω και περα ολες οι κυβερνησεις παρομοιες θα ειναι.

  8. GO avatar
    GO 08/08/2012 12:46:51

    Α π ο λ ύ τ ω ς!!! Α π ο λ ύ τ ω ς!!!

  9. Εύα avatar
    Εύα 08/08/2012 12:54:52

    Κώστα, μήπως με κρυφάκουγες χθες;
    ΥΓ: Να επισημάνω επιπλέον στα όσα αναφέρεις, ότι υπάρχει διάχυτη η απογοήτευση για την απουσία δηλώσεων εκ μέρους της ΝΔ και του Πρωθυπουργού...

  10. Bodyguard avatar
    Bodyguard 08/08/2012 13:01:04

    Κρυφακούει κιόλας;

    • Imperial avatar
      Imperial @ Bodyguard 08/08/2012 14:41:42

      μπα...διαθέτει ένστικτο και νόηση
      Γράψτε κάτι κι εσείς

  11. avanti avatar
    avanti 08/08/2012 13:15:53

    Λίγο πριν ξεσπάσει η καταιγίδα καθόμαστε όλοι γύρω από τη φωτιά και λέμε ιστορίες...(για αγρίους).

  12. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 08/08/2012 14:37:28

    Απόσπασμα από τις δηλώσεις Βενιζέλου:

    Το βασικό αντικείμενο της συζήτησης ήταν η ελληνική ναυπηγοεπισκευαστική βιομηχανία. Έχουμε καταβάλει τον προηγούμενο χρόνο μια τεράστια προσπάθεια να κρατήσουμε ζωντανά τα δυο μεγάλα ναυπηγεία, σε συνδυασμό με τα κατασκευαστικά προγράμματα του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού που καλύπτουν αμυντικές ανάγκες της χώρας. Γιατί εκτός από την οικονομία και την οικονομική κρίση, υπάρχει η εθνική κυριαρχία υπάρχει η υπόσταση του Έθνους. Και πρέπει κι αυτό να λαμβάνεται πολύ σοβαρά υπόψη.

    Θα συνεχιστεί η πολιτική που ακολουθούσαμε, με στόχο να διασώσουμε την ναυπηγική βιομηχανία, να προωθήσουμε τα προγράμματα του Πολεμικού Ναυτικού, να προστατεύσουμε την περιουσία του Ελληνικού Δημοσίου και κυρίως να διαφυλάξουμε τις θέσεις εργασίας, που δεν είναι μόνο οι θέσεις εργασίας των εργαζομένων στα ναυπηγεία, αλλά και πολλών εργαζομένων σε μικρές υπεργολαβικές επιχειρήσεις.

    Το διαλαλεί ότι συνεχίζεται η πολιτική ΠΑΣΟΚ.

  13. nikolas avatar
    nikolas 08/08/2012 15:31:26

    Ο Βουβουζέλος με τον Κουρέλη; Απορία ; Καμία! Πάμε παρακάτω!!!

  14. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 08/08/2012 16:57:17

    Καὶ πάνω ποὺ τά'χαμε ὅλα, ἔσκασε μύτη καὶ ὁ διορισμὸς θυγατέρας πολύδωρα ἀπὸ τὸ κόμμα τῶν ἀξίων καὶ τῶν ἀξιῶν... Βοήθεια!