#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2010 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαύρη απελπισία στο υπουργείο Οικονομικών



Πρέπει να είναι πολύ απελπισμένοι στο υπουργείο Οικονομικών για να βγαίνουν και να κάνουν παρεμβάσεις στα κανάλια αντί να κοιτάξουν πώς θα μαζέψουν κανένα ευρώ. Ειδικά ο Γ. Παπακωνσταντίνου θα πρέπει να βλέπει νύχτα μέρα το Mega και να σπεύδει να απαντήσει σε ότι του λένε. Βγήκε λοιπόν πριν από λίγο να υπερασπιστεί το έργο της κυβέρνησης και είπε την φοβερή ατάκα: «Πρέπει να είναι πολύ περήφανος ο ελληνικός αλός που καταφέραμε να περικόψουμε το έλλειμμα κατά 20 δις. αντί για 35 δις». Να είναι περήφανοι δηλαδή οι πολίτες που πνίγονται από τις περικοπές και δεν έχουν ούτε για να φάνε προκειμένου το ΠΑΣΟΚ να εμφανίσει λογιστική μείωση του ελλείμματος. Κι αν πάση περιπτώσει τι να την κάνεις τη μείωση αν ο κόσμος βρίσκεται σε απόγνωση και είναι θέμα χρόνου να διαλυθεί ο κοινωνικός ιστός;

Κατά τα λοιπά ο υπουργός Οικονομικών άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο και για νέα φορολογικά κι όχι μόνο νέα μέτρα καθώς είπε ότι θα συζητήσουν με την τρόϊκα και θα δουν τι θα κάνουν με τον προϋπολογισμό. Απέκλεισε το ενδεχόμενο να πάει ο ΦΠΑ στο 23% αλλά δεν απέκλεισε τις ριζικές αλλαγές στα εργασιακά στις ΔΕΚΟ λέγοντας ότι θα ακολουθηθεί το μοντέλο του ΟΣΕ.

Σε κάθε περίπτωση φαίνεται να περίμενε το οκ από την Τρόϊκα για να προχωρήσει στη σύνταξη του προϋπολογισμού ο οποίος θα κατατεθεί την Πέμπτη, θα προβλέπει επιπλέον φόρους 9 δις ευρώ τουλάχιστον και θα είναι ο χειρότερος προϋπολογισμός της κυβέρνησης.

Τις τελικές αποφάσεις για το πώς θα κινηθεί η κυβέρνηση θα πάρει ο πρωθυπουργός στην έκτακτη συνεδρίαση του Σαββάτου. Είναι πρωτόγνωρο, λίγες μόνο ώρες πριν να ανοίξουν οι κάλπες και να γίνεται τέτοια σύσκεψη, αλλά φαίνεται ότι η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη απ΄ ότι μας περιγράφεται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2010 21:54:10

    όσο πιο πολύ φορολογούν, τόσο πιο πολύ δεν θα μπορούν να βρουνε λεφτά

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 12/11/2010 21:56:27

    Εκείνη την δήλωση , που έκανε στον Παπαχελά, ότι θα παραιτείτο, αν χρειάζονταν νέα μέτρα, αβαβά;

    • Misha avatar
      Misha @ ΒΡΑΧΟΣ 12/11/2010 22:02:49

      Kαλό είναι να βρεθεί αυτή η δήλωση και να «πρωτοκολληθεί»

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Misha 12/11/2010 22:17:14

        Την είχε χθές στην Ελληνοφρένεια.

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ Misha 12/11/2010 22:35:00

        h**p://emprosdrama.blogspot.com/2010/11/blog-post_3888.html
        Kαλή ακρόαση Misha.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ ΒΡΑΧΟΣ 13/11/2010 11:22:40

      Χθές στο MEGA ρωτήθηκε άν ισχύει η δήλωση αυτή και άν παραιτηθεί στην περίπτωση που επιβληθούν νέα μέτρα.
      Και τι απάντησε ο γραφικός???
      Την απόφαση θα την πάρει ο Πρωθυπουργός που αυτός θα κρίνει άν έκανα καλά την δουλειά μου!!!!!!!!
      ¨Αλλα λόγια......

  3. ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ avatar
    ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ 12/11/2010 23:40:38

    ΕΛΛΗΝΙΚΕ ΛΑΕ ΨΥΠΝΑ!!!! ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ!!! ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ!! ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ.....

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/11/2010 00:33:55

    Η μόνη ανησυχία στο υπουργείο Οικονομικών είναι για το αν θα προλάβουν να μας πάρουν τα πάντα πριν ξεκουμπιστούν.

  5. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/11/2010 14:17:02

    Πω πω ρε παιδιά μάλλον αστειεύστε με τα σχόλια σας.Γιατί δεν είπε ο κ.Σαμαράς στην φιλική συνέντευξη στον Προβοκατέρη 'ελληνικέ λαέ,είμαστε εδώ για να εφαρμόσω το άλλο μίγμα και σε 18 μήνες να σας σώσω.ΝΑΙ ΖΗΤΑΩ ΕΚΛΟΓΕΣ' αλλά αντί αυτού άρχισε τα 'η χώρα δεν χρειάζεται εκλογές' 'θα τιμήσουμε τις υπογραφές της Ελλάδας στο μνημόνιο',κλπ;;;;;Τι σόι αντιμνημονιακός είναι τότε.Ρε παιδιά κοροϊδεόμαστε τώρα;Και η Ν.Δ να ήταν κυβερνηση έπρεπε να μπρι στο μνημόνιο αλλιώς τώρα θα μιλούσαμε για επίπεδο Μαρόκο...Τα άλλα όλα είναι πομφόλυγες