#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2011 08:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαύρα χάλια στην Ελληνική Αστυνομία



Αυτό που συμβαίνει στην Ελληνική Αστυνομία τον τελευταίο καιρό δεν έχει προηγούμενο. Το Μνημόνιο έχει κόψει τα πάντα και ουσιαστικά η Αστυνομία, για την οποία υπερηφανεύεται ο κ. Παπουτσής, υπολειτουργεί. Ειδικά στην ομάδα ΔΙΑΣ, η οποία κάθε μέρα έχει επιτυχίες στην αντιμετώπιση του εγκλήματος, γίνεται το έλα να δεις. Πληροφορίες μας κάνουν λόγο για τεράστιες ελλείψεις που θέτουν σε κίνδυνο ακόμη και τη σωματική ακεραιότητα των αστυνομικών που βρίσκονται επί ώρες πάνω στις μηχανές.

Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά, οι συντηρήσεις των μηχανών γίνονται εκ τω έσω, δηλαδή με αστυνομικούς που τυχαίνει να ξέρουν από τέτοιες δουλειές. Δεκάδες μηχανές είναι παροπλισμένες διότι δεν μπορούν να συντηρηθούν. Αστυνομικοί μας καταγγέλλουν ότι μπαίνουν στο συνεργείο μηχανές για μικρές βλάβες που όμως δεν είναι δυνατόν να διορθωθούν.

Στα κεντρικά της ομάδας ΔΙΑΣ δεν έχουν ούτε φαξ, ούτε καν χαρτί ενώ υπάρχει ακόμη και πρόβλημα με την γραφική ύλη.

Ιδια είναι η κατάσταση και με τα περιπολικά που συντηρούνται και επιδιορθώνονται σε ιδιωτικά συνεργεία, αλλά πλέον υπάρχει “εμπάργκο” λόγω χρεών.

Κι όλα αυτά την ώρα που το υπουργείο Προστασίας του Πολίτη επαίρεται για τη... σκληρή δουλειά στην υπόθεση της τρομοκρατίας, για την καθημερινή μάχη με το μικροέγκλημα ενώ επικηρύσσει τον Β. Παλαιοκώστα με 1 εκατ. ευρώ. Να δούμε αν βρεθεί κάποιος να δώσει πληροφορίες, από που θα βρει το υπουργείο τόσα χρήματα.

Ακόμη μεγαλύτερο είναι το χάλι και στο Λιμενικό Σώμα το οποίο υποτίθεται προστατεύει τα θαλάσσια σύνορα από παραβιάσεις των χωρικών υδάτων και ελέγχει το κύμα των μεταναστών. Δεκάδες πλωτά οχήματα του Λιμενικού δεν περιπολούν λόγω έλλειψης... καυσίμων. Χιλιάδες ευρώ είναι τα χρέη προς συνεργαζόμενα πρατήρια τα οποία έχουν κόψει πλέον την πίστωση. Αλλά και η συντήρηση κοστίσει και το υπουργείο δε δίνει χρήματα.

Αυτή την τραγική κατάσταση την ξέρουν στην κυβέρνηση αλλά έχουν κόψει όλα τα κονδύλια, ακόμη και τα πιο κρίσιμα.

Να ευχηθούμε να μη γίνει κανένα σοβαρό περιστατικό ασφάλειας διότι η γύμνια είναι τέτοια που θα εκτεθούμε ανεπανόρθωτα. Με τις τεράστιες ελλείψεις που υπάρχουν η Ελληνική Αστυνομία (ΕΛ.ΑΣ.) κινδυνεύει να γίνει... Ελληνική Αστειότητα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 15/02/2011 08:53:25

    Τα παραπάνω ισχύουν σε ΟΛΟ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ πλέον. Τα πάντα καταρρέουν..

  2. kiki avatar
    kiki 15/02/2011 08:53:49

    Να μην βαρανε τοτε.
    Τρεις και εξηντα περνετε,
    τον κοσμο για να δερνετε.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ kiki 15/02/2011 09:56:24

      Καλό!!

  3. guruaek avatar
    guruaek 15/02/2011 10:28:09

    Το ίδιο συμβαίνει και στην !!!!!!.....ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ....!!!!!!

  4. juliet avatar
    juliet 15/02/2011 10:32:28

    τωρα που δε παίρνετε
    το κόσμο μη τον δέρνετε
    γιατί όλοι μαζί αγάλι
    βράζουμε στο ίδιο τσουκάλι

  5. saellixa avatar
    saellixa 15/02/2011 10:39:53

    mallon exeis faei polles sfaliares apo mpatsous kikitsa.
    kanena ydrofovo toy tsipra tha eisai fainetai.
    btw...ean oi mpatsoi kanoun 1 wra apergia...tote mavro fidi pou mas efage olous
    na parakalame na mhn kanoun.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ saellixa 15/02/2011 13:52:49

      Ναι μωρε. Είμαστε βλέπεις όλοι κουλοί κι ανάπηροι και πρέπει να περιμένουμε τον Δημόσιο υπάλληλο της Ελ.ΑΣ να μας σώσει.

  6. parsifal avatar
    parsifal 15/02/2011 11:11:33

    Το εξοργιστικό είναι η αβελτηρία και η αδιαφορία για χρήματα ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ειδικώς για το Λιμενικό υπάρχουν πιστώσεις FRΟΝΤΕΧ - EUROSUR δεκάδων εκατομμυρίων € αλλά οι σχετικές προτάσεις ... αναπαύονται στα συρτάρια ! Οι (μή εν πτωχεύσει) Ιταλοί διεκδικούν 100 εκ. € λόγω Τυνησίας και κύματος λαθρομεταναστών ενώ εμείς περιμένομε να ... ωριμάση το σύστημα ασφάλειας θαλασσίων συνόρων για να προκηρυχθή διαγωνισμός. Στο μεταξύ, μπάτε σκύλοι απο τα νησιά και μετά ψάχνομε στον καταυλισμό της Πεντέλης τον τρομοκράτη που υπέδειξε η Corriere de la Sera...

  7. Tem avatar
    Tem 15/02/2011 12:52:17

    στο δημόσιο έχουν καλήσει τα πάντα. Ουσιαστικά δεν λειτουργεί τίποτα.

  8. zackii avatar
    zackii 15/02/2011 13:08:24

    Γιατί μόνο η αστυνομία? Καμμία δημόσια υπηρεσία δεν λειτουργεί. Όλο έγγραφα γιά περικοπές στέλνουν, και δεν τους χορηγούν ούτε μολύβια πιά. Πολλοί -ηλίθιοι προφανώς - υπάλληλοι πάνε και αγοράζουν ακόμα και κόλλες Α4 μόνοι τους. Η πλάκα είναι ότι κάθε μέρα άμα δείτε τι στοιχεία τους ζητάνε θα τρελλαθείτε. Από τότε που ήρθε το ΠΑΣΟΚ έχει δεκαπλασιαστεί η γραφειοκρατία. Οι περισσότεροι βέβαια ...τους γράφουν και καλά κάνουν. Από τη μιά όλο κόβουν μισθούς, και από την άλλη...θέλουν υψηλότερη απόδοση και αύξηση ωραρίου. Κανείς να μην τους λαμβάνει υπόψη του. Κάνετέ τους το βίο αβίωτο. Να τσακιστούν μιά ώρα νωρίτερα.

    • juliet avatar
      juliet @ zackii 15/02/2011 13:31:07

      Η ελπίδ α πεθαίνει τελευταία ,τίθεται το ερώτημα η ελπίδα η εμείς θα πάμε πρώτοι;αυτοί δε ιδρώνουν από τέτοια,ισα ισα θα λένε εμείς προσπαθουμε να τους βάλλουμε σε τάξη αλλά σ΄ αυτούς αρέσει η ανόμια(η λέξη η καινούργια του ΠΑΣΟΚ).Οι άνομοι έλληνες και οι νόμιμοι καουμπόυδες........

  9. fon avatar
    fon 15/02/2011 13:18:20

    Λίγη λογική βρε Έλληνες.
    Τρέφουμε πάνω από εξήντα χιλιάδες μπάτσους (ναι! > 60.000).
    Τα μοσχοαναθρεμένα αυτά, με τις πανάκριβες φοβιστικές στολές τους, με τις μαύρες μουτσούνες, τα σηματάκια των ΕςΕς και τα λογότυπα της χρυσής αυγής, αλλά και τα αμέτρητα θηριώδη τζιπ και τις χιλιάδες μηχανές μαγαρίζουν καθημερινά την Αθήνα και άλλες πόλεις λες και έχουμε κατοχή και εσείς μιλάτε για "ελλείψεις";

    Έλεος !

    • juliet avatar
      juliet @ fon 15/02/2011 13:41:17

      φίλε, μη τα ισοπεδώνεις όλα.

    • AUD avatar
      AUD @ fon 15/02/2011 13:46:40

      όταν θα σου ληστέψουν το σπίτι όμως θα είσαι πρώτος να τους καλέσεις... έτσι????

      • manos avatar
        manos @ AUD 15/02/2011 15:22:02

        Φίλε Aud,

        Πιστεύεις πραγματικά ότι μπορούν να μας εγγυηθούν ασφάλεια?
        Αφού οι κλέφτες (ντόπιοι και αλλοδαποί) αλωνίζουν.
        Το μόνο που μπορεί να κάνει το κράτος είναι να μας δώσει το δικαίωμα να αμυνθούμε νόμιμα μέσα στην περιουσία μας.
        Γιατί οι μπάτσοι ξέρουν μόνο να κυνηγάνε τα παπάκια, και να τρώνε ζαμπονόπιτες στου Γρηγόρη-μικρογεύματα.

      • fon avatar
        fon @ AUD 15/02/2011 15:52:13

        Αν μου ληστέψουν το σπίτι νομίζεις ότι αυτοί θα κάνουν κάτι;
        Τίποτα δεν θα κάνουν διότι δεν είναι μόνο αδιάφοροι και εχθρικοί προς τους πολίτες, είναι και παντελώς ανίκανοι.
        Καιρός να ξυπνήσουμε επί τέλους δεν νομίζεις;
        Κοίταξε τι κάνουν καθημερινά στην Κερατέα (υπάρχουν δεκάδες βίντεο) για να καταλάβεις για τι ζώα μιλάμε.

    • zbignew brezinski avatar
      zbignew brezinski @ fon 15/02/2011 17:06:26

      Aναδημοσίευση από : lavreotiki.com
      -----------------------------------------------
      Το πρώτο αθώο θύμα από την εισβολή των ΜΑΤ στην Κερατέα

      15/02/2011


      Ένα μικρό αγγελούδι που δεν πρόλαβε καν να δει το φως του Αττικού ήλιου έφυγε από κοντά μας μια ημέρα μετά την βάρβαρη εισβολή των ΜΑΤ στην πόλη της Κερατέας.
      Μια νεαρή μητέρα η οποία κυοφορούσε το τρίτο της παιδάκι υπέστη ισχυρό σοκ όταν αλλόφρονες αστυνομικοί των ΜΑΤ έφτασαν κάτω από το διαμέρισμά της και με πρωτοφανή αγριότητα άρχισαν να εκτοξεύουν χημικά προς κάθε κατεύθυνση χωρίς να υπολογίζουν τίποτα.
      Από τις φωνές και τους δυνατούς κρότους των χειροβομβίδων κρότου – λάμψης τα δύο μικρά παιδάκια της οικογένειας τρομοκρατήθηκαν και ανήμπορα να αναπνεύσουν από τα δακρυγόνα και τα αέρια πιπεριού, έπεσαν σχεδόν λιπόθυμα στο πάτωμα.
      Η νεαρή μητέρα τους όταν τα είδε να σωριάζονται μπροστά της υπέστη ισχυρό νευρικό κλονισμό με αποτέλεσμα να διαταραχθεί ανεπανόρθωτα η κύηση του εμβρύου και λίγες ώρες μετά απέβαλε, παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των γιατρών να κρατήσουν το έμβρυο στη ζωή.
      Ένα αθώο αγγελούδι που έφυγε τόσο αναπάντεχα και άδικα από κοντά μας θύμα της βαρβαρότητας μιας πολιτείας που δεν υπολογίζει τίποτα μπροστά στην υλοποίηση ενός περιβαλλοντικού εγκλήματος με σκοτεινούς χρηματοδότες και ανοιχτά γραμμάτια ξεπουλημένων πολιτικών.
      Οι γονείς του εμβρύου προβληματίζονται πλέον πολύ σοβαρά να καταθέσουν μήνυση για ανθρωποκτονία κατά των αστυνομικών των ΜΑΤ που διέπραξαν αυτό το απεχθές έγκλημα. Όποια απόφαση κι αν πάρουν τελικά οι δύο χαροκαμένοι γονείς, να γνωρίζουν απλά ότι όλη η πόλη της Κερατέας και όλοι οι κάτοικοι του Δήμου Λαυρεωτικής θα είναι μαζί τους, συμπαραστάτες.
      Κουράγιο φίλοι μας.

      Πηγή : lavreotiki.com

  10. zbignew brezinski avatar
    zbignew brezinski 15/02/2011 17:15:01

    Δεν ενστερνίζομαι τα περί "κρατικής δολοφονίας" στην απολύτως συγκεκριμένη περίπτωση (το επισυνπατόμενο post παρακάτω), αλλά το συγκεκριμένο ατύχημα έχει άμεση σχέση με τους τρόπους"σερίφη" που έχουν οι ΔΕΛΤΑ και ΔΙΑΣ (εν προκειμένω ΔΙΑΣ, αυτοί που δείχνει και η φωτογραφία του άρθρου). Προσωπική μου εμπειρία, στον κεντρικό πεζόδρομο στου Ψυρρή/Μοναστηράκι, να περπατάς αμέριμνος στο δρόμο και ξαφνικά να βγαίνει από ένα στενό μια ορδή από "ΔΕΛΤΑ" σαν οργανωμένα χουλιγκάνια που πάνε "μηχανοκίνητη πορεία" στο γήπεδο, και να μην κόβουν κάν μέσα στον κόσμο (εμένα με πήρε ξυστά ο καθρέφτης από ένα από τα μηχανάκια τους) και να περνάνε σαν οι "**μάω και δέρνω", "κάντε πέρα μη σας πατήσουμε". Όταν δίνεις "εξουσία" σε βαθύτατα κομπλεξικούς και αμόρφωτους ανθρώπους, δημιουργείς ένα άριστο εργαλείο για τον εξουσιαστή (κυβερνήσεις και λαμόγια πίσω από αυτές), και έναν εχθρό για τον δήθεν "κυριάρχο" λαό.

    Aναδημοσίευση από "ΠΡΕΖΑ TV"
    http://prezatv.blogspot.com/2011/01/7.html
    ----------------------------

    ΠΕΘΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ Η 7ΧΡΟΝΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΕ ΑΠΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΙΑΣ,ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΣ ΠΗΓΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΗ.ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΚΡΑΤΙΚΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ

    Κατέληξε, παρά τις προσπάθειες των γιατρών η επτάχρονη αθίγγανη από το Μενίδι που παρασύρθηκε από μοτοσικλετιστή της ομάδας ΔΙΑΣ.

    Το δυστύχημα συνέβη στην οδό Κύπρου στις 12.15 το μεσημέρι όταν ο μοτοσικλετιστής κατα τη προσπάθειά του να προσπεράσει ένα βανάκι παρέσυρε το παιδί.

    Το κοριτσάκι μεταφέρθηκε σε σοβαρή κατάσταση με ασθενοφόρο και συνοδεία περιπολικού στο νοσοκομείο ΚΑΤ όπου κατέληξε λίγες ώρες αργότερα.