18/03/2009 18:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαύρα μαντάτα για την οικονομία

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2009 18:39:12

    Το 2010 «ίσως να είναι η χρονιά μιας μετριοπαθούς ανάκαμψης», εάν αποκατασταθεί η εμπιστοσύνη στις αγορές και την οικονομία, δήλωσε σημερα ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Ζαν Κλοντ Τρισέ στο γαλλικό ραδιοσταθμό Europe 1.
    «Όπως ο συνάδελφός μου πρόεδρος της Ομοσπονδιακής Κεντρικής Τράπεζας Μπεν Μπερνάνκι, πιστεύω ότι το 2009 θα είναι μια χρονιά πάρα πολύ δύσκολη» τόνισε ο Τρισέ και πρόσθεσε ότι «βρισκόμαστε σε μια περίοδο μεγάλης αβεβαιότητας».«Ωστόσο, υπάρχει μια γενικότερη συμφωνία όλων των δημοσίων ή των ιδιωτικών θεσμών που μάς επιτρέπει να σκεφτούμε ότι το 2010 θα είναι ίσως μια χρονιά μετριοπαθούς ανάκαμψης» τόνισε. «Όμως, αυτό θα εξαρτηθεί από τον τρόπο που οι αρχές, αλλά και οι συμπολίτες μας και οι επιχειρήσεις θα αποκτήσουν κα πάλι εμπιστοσύνη» κατεληξε ο Τρισέ.

  2. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 18/03/2009 18:43:32

    Aυτο ακριβως που διακηρυσει η Αλογοσκουφιτσα και οι περισσοτεροι την αντιμετωπιζουν απαξιωτικα.
    Οταν προκειται για την Ελλαδα δεν υπαρχει ja und aber..... ασχετα με το νεο πολιτικο σχημα.
    Αυτο που μετρα ειναι ενα συμπαγες και ευελικτο νεο κυβερνητικο οργανο για την αποτελεσματικη διαχειρηση της κρισης.

  3. stelios avatar
    stelios 18/03/2009 18:44:39

    Μονο που δε μας λεει ΠΩΣ θα γινει αυτο το μαγικο.
    Ποιος θα πληρωσει τα συσωρευμενα χρεη και ποιος και με τι χρηματα θα αγορασει τα προιοντα των εργοστασιων στη Δυση που κλεινουν αφου εχουν γεμισει με απουλητα προιοντα τις αποθηκες τους.Οταν ΟΛΗ η καταναλωση ειχε στηριχθει σε δανεικα,αν κοπουν τα δανεικα(λογω υπερχρεωσης πλεον) με τι χρηματα θα κταναλωσουν οι καταναλωτες?
    Δε θελουν να πουν τη μαυρη αληθεια οτι θα φτωχυνουμε ΟΛΟΙ μας και οτι πρεπει να ξεριζωθουν οι διαχειριστες τις κρισης που ειναι ΟΙ ΙΔΙΟΙ που την προκαλεσαν.Δεν δεχονται τη λυση ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ.
    Δε μπορει ο Εγγλεζος να ζει απο Τραπεζικες Προμηθειες και δικηγορικες πραξεις αναμεσα σε Τριτες Χωρες,δεν τον χρειαζονται πλεον,ουτε τον εχουν αναγκη πια,ΤΟΥΣ ΧΡΩΣΤΑ,ΔΕΝ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΑΝΕ,οπως καποτε.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:46:36

    Δεν εξήγησε όμως κανένας στον Κρουγκμαν ότι στην Ελλάδα τα πραγματικά "υψηλά" εισοδήματα δεν απεικονίζονται στις φορολογικές δηλώσεις

  5. Θύμα avatar
    Θύμα 18/03/2009 18:55:17

    Ο Κρούγκμαν έχει δίκιο που λέει να πληρώσουν οι πλούσιοι αλλά ποιός τον ακούει. Πάλι τα χαμηλά με τα μεσαία εισοδήματα θα πληρώσουν όλα τα σπασμένα.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 18:55:46

    Έρευνα σε 85 χώρες για το κοινωνικό κεφάλαιο (την εμπιστοσύνη που έχουν οι πολίτες μιας χώρας μεταξύ τους):
    Η Δανία βρίσκεται στην 1η θέση, 2 στους 3 - δηλώνουν ότι εμπιστεύονται τους συμπολίτες τους.
    Η Ελλάδα βρίσκεται στην 46η θέση μεταξύ των 85 χωρών - 1 στους 5 - απαντά ότι εμπιστεύεται τους άλλους συμπολίτες του.
    Στην τελευταία θέση βρίσκεται η Βραζιλία, όπου μόλις ο 1 στους 20 - δηλώνει ότι εμπιστεύεται τους υπόλοιπους.
    Η μειωμένη κοινωνική εμπιστοσύνη αντανακλάται και στο βαθμό διαφθοράς μιας χώρας. Η Ελλάδα είναι στην 1η θέση μεταξύ των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, όσον αφορά στη διαφθορά του δημόσιου τομέα της (σύμφωνα με έκθεση της οργάνωσης Transparency International).
    Στη Δανία, η λέξη διαφθορά έχει σχεδόν απαλειφθεί από το λεξιλόγιο.
    Η υψηλή κοινωνική εμπιστοσύνη ευνοεί την οικονομία και τις συναλλαγές, η χαμηλή κοινωνική εμπιστοσύνη καθηλώνει το οικονομικό κλίμα, αφού οι άνθρωποι είναι δύσπιστοι και διστακτικοί και δεν προβαίνουν σε συναλλαγές.
    Η έλλειψη κοινωνικής εμπιστοσύνης που καταγράφεται κυρίως στις τριτοκοσμικές χώρες και σε ολοκληρωτικά καθεστώτα, ευνοεί επίσης την άνθηση διαφόρων θεωριών συνωμοσίας.

  7. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 19:04:58

    Ο Αλογομουρης,ηταν αυτος που μειωσε τους συντελεστες στους πλουσιους,και διελυσε ουσιαστικα το ΣΔΟΕ.
    Τωρα κανονικα,επρεπε να βρει μια τρυπα,για να κρυφτει.
    Καθηγητης σου λεει, μετα.
    Αλλα οι γυφτοι αυτοι,ειχαν επιταγες υπογραψει προεκλογικα,και επρεπε να τις εξοφλησουν.

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 18/03/2009 19:20:02

    Ακουσαμε σημερα τον γιγαντα Παπαθανασιου να εξαγγελει τον κεφαλικο φορο απο 1000-5000 χιλ ευρω για τα εισοδηματα του 2007 παρακαλω και ποιο πανω διαβαζουμε απο τον διαπρεπη οικονομολογο οτι δεν πρεπει να επιβαλεται κεφαλικος φορος αλλα χρειαζεται αναμορφωση του φορολογικου συστηματος!!Ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του για τους φωστηρες της κυβερνησης των σκανδαλων και της ρεμουλας!!Αυτοι που χαντακωσαν την χωρα εδω και 5 χρονια εχουν το θρασος ακομα και να ομιλουν.Πρεπει ολοι να αντισταθουμε στα λαμογια...Οκοσμος υποφερει και αυτοι...χτενιζοντε!!

  9. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 18/03/2009 19:22:34

    Μαθανε πως γ…..στε πλακωσαν και οι γα…ες.
    Ηρθαν να κανουν και οι διαφοροι «σοφοι» τις αρπαχτες τους στην Χωρα των Χαυνων.
    1200e το κεφαλι εισεπραξε ο εν λογω κυριος (και ο Γιωργακης νομιζω θα τον συμβουλευτει,ετσι πηρε το ματι μου, συγγνωμη πασοκια αν κανω λαθος).
    Κυριοι η οικονομια του κάθε τοπου ,χωρου ,οικογενειας, δουλειας, εχει τις δικες τις ιδιομορφιες και ιδιαιτεροτητες, μακαρι να ηταν ετσι απλα τα πραγματα ,να εφαρμοζαμε συνταγες ετοιμες και αυτά που λενε τα βιβλια και ιδεολογιες.
    Για ποια αυξηση φορολογικων συντελεστων η μειωση θα εχει αποτελεσματα στην Ελλαδα;
    Όταν οι ισχυροι οικονομικα αποφασιζουν μονοι τους που και πως θα φορολογηθουν ειτε συνδιαλεγομενοι με το διεφθαρμενο εφοριακο, ειτε χρησιμοποιοντας άλλες μεθοδους;
    Όταν αυτό το κρατος δεν κατορθωνει να ενταξη στο συστημα το μαυρο χρημα ( το εβαλε και ο Αλογοσκουφης ,αλλα λογιστικα , όχι πραγματικα) το οποιο εάν γινοταν πραγματικα θα εκτινασσοταν η Χωρα ισως και πανω από την Γερμανια.
    300 Δις Χρεος ας ειμαστε ειλικρινεις, δεν τα εφαγαν όλα αυτά οι πολιτικοι μονοι τους ,σε καποιες τσεπες βρισκονται ,υπαρχουν, κινουνται γυρω μας , δεστε τους κατασκευαστες , 200.000 απουλητα σπιτια ,ακουσατε καμμια πτωχευση ,επεσε καποιος εξω ;
    Το βασικο προβλημα της Ελληνικης Οικονομιας είναι η Διαφθορα η Αναξιοκρατια και η σκοπιμη Ανοργανωσια , και οσο ακατανοητο να σας φανει αυτα είναι ταυτοχρονα και τα «εφεδρικα οικονομικα οπλα» που εχουμε.
    Αυτά πρεπει να στοχευσουμε ,εκει είναι το «κεφαλαιο» μας , και μια και τελειωσε το δανεικο ρευστο ,που ετσι και αλλιως θα είναι λιγο από εδώ και περα , πρωτα πρεπει να στραφουμε στα ηδη εχοντα και στο τι μπορουμε να κανουμε με αυτά.
    Τα μπουρδελα τα κρινεις και τα αναλυεις με «ορους» μπουρδελων και όχι με ορους νοικοκυριων, για να ξερουμε επιτελους γιατι μιλαμε.
    Οραμα χρειαζεται , αναδιοργανωση και αξιοκρατια και όπως πολύ ευστοχα εγραψαν σε καποιο τειχο οι μπαχαλακηδες αναρχικοι , Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 19:22:58

    ...Ο κοσμος υποφερει και πονα,
    κι εσεις τα ιδια παραμυθια...

  11. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 18/03/2009 19:26:10

    Ο Ελβετός ψυχίατρος Κάρλ Γιούνκ μία από τις μεγαλύτες, εάν και παραγνρισμένες μορφές του παγκοσμίου πνεύματος, διατύπωσε πριν από αρκετές δεκαετίες την έννοια της "Σκιάς" αναφερόμενος τόσο στις διαπροσωπικές σχέσεις όσο και ευρύτερα.

    Τουτέστιν ότι ορισμένες φορές τείνουμε να βλέπουμε στους άλλους τα δικά μας ελλατώματα και ατέλειες προβαλλοντάς της ως σκιές του εαυτού μας...
    Υπό αυτή τη έννοια μπορέιτε να δείτε τις εισηγήσεις του Κρουγκμαν και του Μπούιτερ με άλλο μάτι...ξέρουν εξάλλου αυτοί τι παίζει...


    Υ.Γ "Καθρεφτάκια για ιθαγενείς"
    Ρόθτσιλντ και ξερό ψωμί!

  12. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 18/03/2009 19:26:55

    11. Ευτυχως που ενας Ελληνας, δεν ξερω ποιος, ομως ανεβηκε στο βημα και αποστομωσε τον Πιλ.

  13. stelios avatar
    stelios 18/03/2009 19:35:41

    Και λιγα ειπε ο Πιλ.
    Οταν με απατες κρυβοταν τα χρεη του Δημοσιου με το να πασαρονται σε ΟΤΑ,ΔΕΚΟ,ασφαλιστικα ταμεια,
    και οταν προυπολογιζοταν σαν πηγες εσοδων χρηματα χαμενα απο χερι,τωρα τι ψαχνουμε να βρουμε πως χρεοκοπησε η χωρα?
    Ενας εργοδοτης αν καθυστερησει 32 μερες εναν μισθο τρωει μυνηση,το Δημοσιο αφηνει απληρωτους τους ωρομισθιους 8 μηνες και δεν τρεχει τιποτα.
    Φυσικα και με πλαστο Διαβατηριο μπηκαμε στην ΟΝΕ,αλλα σαν αχρηστος λαος που ειμαστε,αυτη η εισοδος θα αποτελεσει την ταφοπλακα της χωρας μας.
    Μπορει να γλυτωνουμε τα χειροτερα τωρα,αλλα θα φαμε μια και καλη τη σφαλιαρα στο Δοξα Πατρι.

  14. saaladin avatar
    saaladin 18/03/2009 19:44:24

    ποτέ από ιδρύσεως του Κράτους οι ’κατέχοντες’ Δεν
    πλήρωσαν.Ουτε τώρα θα δώσουν αλλά ’ευτυχώς’ θα μαζεύουν τις σπασμένες βιτρίνες, του μέσα-έξω σπιτιού τους από τα ίδια τους τα παιδιά, μέχρι να αποφασίζουν να μετακινήσουν την παχύτατη κωλάρα τους απ τον καναπέ.

  15. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/03/2009 19:45:37

    Έχω την αμυδρά εντύπωσιν ότι ο τύπος ειναι η αποθέωση του καιροσκοπισμού και κατέχει και την υψηλή τέχνη της αερολογίας.
    Τα δυο παραπάνω, σε συνδυασμό με την ευγενή ράτσα του,ειναι τα βασικά του προσόντα και για νόμπελ και για καριέρα.
    Αλλά πως θα υπήρχαν οι έξυπνοι, αν δεν υπήρχαν οι χαζοί για να τους αναδείξουν.

  16. donaE avatar
    donaE 18/03/2009 19:48:04

    Για το τι δημιουργησε αυτο το υψηλο εργατικό κόστος ανά μονάδα προϊόντος,κουβεντα δεν εγινε.Μονο μαντζουνια πουλανε.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2009 19:48:34

    θα ξαναθυμηθώ τον Καράμπελα...

    Οι αλλοδαποί ομιλητές, ξέρουν αυτά που τους σερβίρουν οι εδώ γλυφτες τους.

    Διαφθορά, κρατική σπατάλη, κυβερνητική διακομματική ανικανότητα. Αυτά είναι το πρόβλημα, όχι η ανεπαρκής φορολογία. Τι να περιμένει κανείς από Δημοκρατικούς; Θα έλεγα ότι είναι οι αμερικανοί Πασόκοι...

    Ακούσατε? Δύο χρόνια αν οι κυβερνήσεις δεν κάνουν λάθη. Κι αν ήμουν νεώτερος και πλουσιότερος...

  18. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 19:53:14

    AIG chief Liddy says he'll ask employees who got controversial bonuses of $100,000 or more to give half back

  19. fantomas avatar
    fantomas 18/03/2009 20:02:16

    την κατσαμε.... την βαρκα!!

    τωρα να δεις που θα φτασει το γρηγοροσημο !!!

  20. Nick avatar
    Nick 18/03/2009 20:10:18

    Ναι ο Κρούγκμαν που θεωρεί τα πακέτα στήριξης λίγα... αλλά κουβέντα για τον υπερπληθωρισμό...

    Ο Μπόϊτερ μάλλον κοιμάται όρθιος...

    Παίδες, σύνολο αξίας χρηματοοικονομικών παραγώγων:

    1.280.000.000.000.000 δολάρια

    Και το 95% αυτών σε MARGIN! Κοινώς, δανεικά και αγύριστα!

    Να το πω πιο απλά; Αυτή η χρηματοπιστοτική βόμβα συγκρίνεται μόνο με τη "Tsar Bomba" των Σοβιετικών!

  21. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 20:11:18

    "Kiss the idea of deflation goodbye. The brief foray into declining consumer prices over the winter seems to be over and done with"

  22. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 20:16:12

    The shoveling of money into the system eventually can start to push prices higher. Once the economy recovers, we will have some real problems because at that point, the banking system will start to turn this monetary base into credit and will lead to an explosion of money supply

  23. Nick avatar
    Nick 18/03/2009 20:27:18

    Fed says it will buy $300 billion of long-term Treasury debt in an effort to spur liquidity
    ========================

    Πώς το έλεγε η Βίσση; "Αγαπούλα μου ουέ και αλίμονο"...

  24. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2009 20:27:31

    ανώνυμε 23 και 24: Νομίζω το είπα καθαρά, αλλά να στο πιο ακόμα πιο καθαρά. Αν και τα κόμματα και η ποιλιτικοί των Αμερικάνων διαφέρουν από τα δικά μας, οι Δημοκρατικοί και το Πασόκ έχουν μερικά κοινά: Είναι συνοθύλευμα αυτών που πιστεύουν στην πολλή φορολολογία, μεγάλες καρτικές παρεμβάσεις, δήθεν καλοπροαίρετους σωτήρες του κόσμου, να πάρω από την τσέπη σου να βάλω στην δική μου στο όνομα της κοινωνικής δικαιοσύνης.

    Για να μην με θεωρήσεις αντιπασόκο, και η ΝΔ τα ίδια κακάκια είναι, λίγο πιο μαλθακοί και πλαδαροί, εξ ίσου κρατιστές, και τελευταία λιγότερο ικανοί.

    Προτιμώ λιγότερο κράτος, λιγότερους φόρους...

    Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος να συμφωνήσεις μαζί μου...

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2009 20:28:51

    και για να γίνω ακόμα σαφέστερος.

    καλός ο Ομπάμα. Σαν τον Ανδρέα (τον ΑΓΠ) στην Αμερική το 2009

  26. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 18/03/2009 20:53:00

    Η περίπτωση των αμερκανών οικονομολόγων αποδεικνύει τελικά ότι παντού υπάρχει μπάχαλο, απλώς οι άλλοι γκρινιάζουν λιγότερο, είναι πιο κορόιδα. Οι δικοί μας εδώ είναι όλοι ξύπνιοι και αν δουν ότι ο γείτονας βγάζει μαύρα λεφτά θα σπεύσουν να βγάλουν κι αυτοί, για να μην είναι κορόιδα. Μετά φωνάζει για τη φοροδιαφυγή και "το κράτος που δεν κάνει τίποτα για να την πιάσει".

    Το κακό γι' αυτούς εκεί έξω είναι ότι όλη η σοβαρή οικονομία που πραγματικά είχε φτιαχτεί, η πληροφορική, η μεταποίηση, η υψηλή τεχνολογία που θαυμάζαμε και θαυμάζουμε, όλα αυτά κινήθηκαν μέσα από ένα χρηματοπιστωτικό σύστημα που αποδείχθηκε σάπιο. Εντελώς σάπιο. Υπήρξε μια τεράστια πληθωριστική φούσκα στον χρηματοπιστωτικό τομέα. Το χρήμα, το τεχνητό-νοητό χρήμα που παράγουν νοερά οι τράπεζες δια της εκρηκτικής ανάπτυξης των συναλλαγών χωρίς μετρητά, είχε πλημμυρίσει τις παγκόσμιες αγορές σε τεράστιες ποσότητες. Κάποια στιγμή έλλειψαν κάποιες εκατοντάδες δις δολάρια από όλα αυτά τα (πού περισσότερα) χρήματα και το όλο σύστημα κατέρρευσε. Δεν ήταν ακριβώς φούσκα, ήταν πολύ χειρότερο. Ήταν ένα σύστημα που βασίστηκε στην εμπιστοσύνη ότι θα λειτουργούσε έτσι επ' άπειρον. Κάποια στιγμή όμως, πάπαλα, δεν λειτούργησε! Αυτό αρκούσε για να μην ξαναλειτουργήσει στη συνέχεια, γιατί μια φορά αν δεις ότι κάποιος δεν είναι άξιος εμπιστοσύνης δεν θα τον ξαναεμπιστευτείς ποτέ πια.

    Έτσι κατέρρευσε η διατραπεζική αγορά, κάτι που είχε συμβεί στην πραγματικότητα αρκετά νωρίς το 2008 και οι ελληνικές τράπεζες το έβλεπαν και προετοιμαζόταν. Θα θυμίσω μόνον τη σοφή μερισματική πολιτική της Εθνικής (που έκανε όλο της σχεδόν το μέρισμα του 2007 υποχρεωτική αύξηση κεφαλαίου), καθώς και την σοφή κίνηση της Eurobank να δημιουργήσει το "μεγάλο ταμιευτήριο" και να ξεκινήσει να προσελκύει καταθέσεις. Πιστεύω ότι ήταν δύο κομβικές κινήσεις στο ελληνικό τραπεζικό σύστημα. Όμως το πρόβλημα ήταν γενικότερο. Ως τότε είχαν συνηθίσει όλοι να έχουν οι τράπεζες πρόσβαση σε μία κατ' ουσίαν απεριόριστη χρηματοδότηση. Αυτό ήταν παρελθόν και ήταν πολύ σκληρό γιατί όλος ο πληθωρισμός που είχε δημιουργηθέι στο χρηματοπιστωτικό σύστημα ήθελε τεράστια κεφάλαια για να ανατροφοδοτηθεί και αυτά τα κεφάλαια, ενώ υπήρχαν, κανείς δεν ήθελε να τα δώσει γιατί έβλεπε ότι οι μεγάλες τράπεζες, Citibank, Lehman, UBS κλπ. τους είχαν στην ουσία εξαπατήσει στο θέμα των subprimes, που ενώ εμφανιζόταν ως το τέλειο επενδυτικό προϊόν, ήταν στην πραγματικότητα η τέλεια απάτη. Το έχω ξαναγράψει: σκατά με χρυσόχαρτο.

    Καλά θα ήταν να αναμορφωθεί το φορολογικό σύστημα, ώστε να πληρώνουν και όσοι έχουν και δεν πληρώνουν. Από όλους αυτούς όμως που το λένε δεν έχω ακούσει ΜΙΑ πρόταση να μας πουν τι πρέπει να γίνει. Πρέπει να γίνει αναγνώριση της καίριας πληγής, που είναι η γραφειοκρατική νοοτροπία. Οι εφορίες πρέπει να επικεντρωθούν στο να κοιτάξουν τι βγάζει ο καθένας που δεν δηλώνει και όχι στο αν τρύπησαν σωστά τα μπλοκ. Κάθονται και ασχολούνται με χαρτούρα, δηλώσεις, κόντρα δηλώσεις, άλλαξε το Δ.Σ. της εταιρίας να το πεις στην εφορία, θέλεις να κάνεις ένα πρακτικό Γενικής Συνέλευσης πρέπει να εκτυπώσεις στα θεωρημένα χαρτιά της εφορίας, είναι τρομερό με τι ανοησίες ασχολείται η εφορία λες και θα τη βοηθήσουν όλα αυτά να εισπράξει φόρους.

    Έρχεται και ο άλλος και λέει, προσέξτε το κεντρικό ποστ ότι "θεωρεί πιθανή μια πτώχευση της Ελλάδας" και, μετρήστε παρακαλώ, τέσσερις σειρές παρακάτω, λέει το ποστ ότι "ο ίδιος δεν θεωρεί πιθανή μια τέτοια εξέλιξη". Μα τελικά τη θεωρείς ή δεν τη θεωρείς πιθανή καλέ μου άνθρωπε; Δεν μας λέει ότι "κάποιοι θεωρούν αλλά εγώ όχι" ή "εγώ τη θεωρώ πιθανή, αλλά άλλοι όχι". Λέει τη θεωρεί πιθανή, αλλά τελικά "δεν τη θεωρεί πιθανή".

    Από αυτό μπορείτε να καταλάβετε την αξιοπιστία όλων αυτών των περίεργων τύπων που μας έφεραν εδώ που είμαστε. Όχι ότι δεν είχα σε εκτίμηση την αρθρογραφία του Κρούγκμαν. Αλλά πραγματικά, ήθελα να 'ξερα αν περνάνε από μέσα του σκέψεις αυτοκριτικής που τα Νόμπελ τους καθόλου δεν βοηθησαν να τηρήσουμε ως παγκόσμια κοινωνία τα ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΑ της οικονομικής επιστήμης που δεν τήρησαν εκεί στα ξένα και την πληρώνουμε τώρα όλοι.

    Εμείς την πληρώνουμε πολύ λιγότερο γιατί δεν είμαστε σοβαρό κράτος. Από μια άποψη είμαστε τυχεροί που είμαστε στο Ελλαδιστάν. Μόνον οι συνάνθρωποί μας που θα απολυθούν θα έχουν ουσιαστικό πρόβλημα, αλλά οι άλλοι, ειδικά όσοι καλοζούν μέσα ή γύρω απο το δημόσιο τομέα, πάνω από το μισό ενεργό πληθυσμό, ούτε που θα την καταλάβουν την κρίση. Κι ας μην τους δίνει φέτος αύξηση ο Παπαθανασίου.

  27. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 21:01:59

    Επώνυμε
    Πολύ ενδιαφέρον το κείμενό σου. Παρέλειψες να αναφερθείς και στην ανάγκη συναίνεσης μέσω πολιτικού μετασχηματισμού ώστε να αυξηθούν οι φόροι.

  28. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2009 21:26:03

    Πολλοί από... το LSE μαζεύτηκαν στο Intercontinental.
    Ο Πωλ Κρούγκμαν (βραβεύτηκε το 2008 με το Νόμπελ Οικονομικών Επιστημών) ήταν ο βασικός ομιλητής με θέμα την παγκόσμια οικονομική κρίση. Πρόκειται για έναν από τους βασικούς αντιπάλους της οικονομικής πολιτικής του T.Μπους και θεωρείται υποστηρικτής του Ομπάμα.
    Στην εκδήλωση μίλησαν άλλοι δύο γνωστοί και μη... εξαιρεταίοι της "παρέας του LSE": Ο πρόεδρος του ΟΠΑΠ Χρήστος Χατζηεμμανουήλ και ο οικονομολόγος Βίλεμ Μπούιτερ.
    Read more...

  29. letomas avatar
    letomas 18/03/2009 21:40:27

    οσο περισσοτεροι καθηγηταδες μαζευονται τοσο αυξανουν οι πιθανοτητες fatal failure.να χεσω μεσα τους καθηγηταδες του πρινστον και του lse.εδω στο λοντον σκουλ περασε και ο τιτανας της διαννοησης κωστας με το καλλιτεχνικο ψευδωνυμο σημιτης.τα οικονομικα ειναι η επιστημη που χρησιμοποιεις την οικονομετρια για να αποδειξεις οτι ολα ειναι θεμα της...λιτσας πατερα.ειναι οι νομπελιστες που χρεωκοπησαν τα hedge funds των αρπακτικων.επιστημονες που εχουν τρεξει περιπτερο χρειαζεται.

  30. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 21:42:52

    Καλο το κομματι.Εκεινο που θα προσθετα εγω,ειναι οτι αμα θελησουν να πιασουν τους φοροφυγαδες και τους φοροκεφτες,ειναι ολυ απλο,γιατι οπωςελεγε και η γιαγια ου,ο βηχας κι ο παρας,δεν κρυβονται.
    Follow the money,λενε οι Αμερικανοι.
    Αμα διασταυρωναν τα στοιχεια της εφοριας με τη ΔΕΗ,μια χαρα θα τους βρισκανε αμεσως,γιατι τα σπιτια τους,που δεν τα εχουν κανονικα στην εφορια,η τα εχουν σαν να ειναι τρωγλες,στη ΔΕΗ δεν μπορουν να τα δηλωσουν ψεμματα.
    Αλλα και οι λογαριασμοι ρευματος νερου και τηλεφωνου,να κοιταγονταν,αμεσως θα βρισκοταν η ακρη.
    Αλλα τετοιο πραμα,κανεις απο τους αλητες της πολιτικης,ΚΑΝΕΙΣ,δε θελει να το κανει.
    Απο οποιο κομμα και αποκομμα.

  31. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 21:50:44

    Κατάλαβα, μερικοί εδώ μέσα είναι με τον Κουέντιν Πιλ, άλλοι με τον Πώλ Κρούγκμαν. Ανάλογα με το τι κόμμα ψηφίζουν; Ή μήπως ανάλογα με το τι ύψος εισοδημάτων έχουν;
    Ποτέ δεν θα το μάθω. Ξέρω όμως ότι ο Πήλ υποστηρίζει Tories και ο Κρούγκμαν Democratic Party. Λέει τίποτα αυτό; Ά, την ξέρω και την πρώτη "αυθόρμητη" απάντηση που θ' ακούσω "όλοι το ίδιο είναι"!
    Οι φοροοικονομικές προτάσεις έχουν μια "μικρή" διαφορά: Η μία προτείνει να αυξηθούν οι φορολογικοί συντελεστές στα ψηλά κλιμάκια εισοδήματος και μα μειωθούν στα χαμηλά, η άλλη να αυξηθούν οι φορολογικοί συντελεστές στα χαμηλά κλιμάκια εισοδήματος και να αυξηθούν στα ψηλά. "Όλα τα λεφτά" εδώ είναι, ανάλογα με το τι προτιμάς φαίνεται με ποιούς είσαι.

  32. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 18/03/2009 22:05:58

    Δεν βλέπω την ομήγυρη να αντιμετωπίζει το βάθους του προβλήματος.

    Είναι δεδομένο ότι θα πεθάνουμε, και το χειρότερο από όλα είναι οτι θα το αξίζουμε.

    Υ.Γ. Σε όσους πιστεύουν ότι το δημόσιο θα την γλυτώσει θα υπενθυμίσω ότι ότι και οι δεινόσαυροι ήταν τεράστιοι αλλά αυτό ήταν που τους καταδίκασε. Σε συστεμικές κρίσεις το μέγεθος είναι αυτό που σε σκοτώνει...

  33. M avatar
    M 18/03/2009 22:20:51

    Μακρης Κωνστ. Says:

    >>1200e το κεφαλι εισεπραξε ο εν λογω κυριος (και ο Γιωργακης νομιζω θα τον συμβουλευτει,ετσι πηρε το ματι μου, συγγνωμη πασοκια αν κανω λαθος).>>

    Ώστε έχει πάει τόσο ακριβά ο αέρας σήμερα ε;
    Ούτε αυτός δεν κατάφερε να γλιτώσει από την κρίση;

    Καλά μιλάμε ο κόσμος έχει χαζέψει ΤΕΛΕΙΩΣ.

    1200 ευρώ για να πας να ακούσεις αερολογίες ενώ ξέρεις από το δημοτικό ότι 1+1=2
    από το γυμνάσιο ότι οι λίγοι εκμεταλλεύονται τους πολλούς ενώ
    στο λύκειο έχεις πλέον βεβαιωθεί ότι με μια διαπλεκόμενη πολιτική μόνο οικονομική και κοινωνικό-πολιτιστική δυσπραγία μπορείς να περιμένεις;

    1200 ευρώ η είσοδος για διάλεξη που δίνει ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΣ για την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ;
    Και αυτός ο άνθρωπος έχει και Νόμπελ;;;!!!

  34. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 18/03/2009 22:38:31

    Πλουσιοι δεν ειναι μόνο καποιοι υψηλομισθοι μισθωτοι του ιδιωτικου τομέα.πλουσιος στην Ελλάδα είναι και ο υδραυλικός που φοροδιαφεύγει όπως και αυτός που έχει οδοντιατρείο,καφετέρια,ταξί,και παέι λέγοντας.Αυτοί τι θα πληρώσουν;

  35. Μητσοτάκουλας avatar
    Μητσοτάκουλας 18/03/2009 22:44:45

    @ 40
    Πλούσιος είναι και ο αρχηγός μας ο Καραμανλής. Κι εγώ. Αυτός κι εγώ τι θα πληρώσουμε;

  36. Μητσοτάκουλας avatar
    Μητσοτάκουλας 18/03/2009 22:47:19

    Γιατί έχετε την έμμονη ιδέα ότι στην Ελλάδα πλούσιοι είναι μόνο μισθωτοί (του ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα); Κοντεύω να κλάψω; Εμένα ας πουμε για μισθωτό με περνάτε; Και καλά εμένα, πολλά χρόνια βουλευτή; Ο Καρατζαφέρης πριν γίνει βουλευτής μισθωτός ήταν; Με 150 ακίνητα, χώρια τα αδήλωτα;

  37. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/03/2009 23:14:27

    Robin Hood, πρότεινε μείωση όλων των συντελεστών, κατάργηση 5 υπουργείων 5000 καταστημάτων τοπικής αυτοδιοίκησης, μηδενισμό αποδοχών και παροχών σε επισήμους και βουλευτές, και θα σε ψηφίσω. Όσο για τον Κρουγκμαν, όχι 1200 δεν δίνω, 120 αν μου δώσεις, δεν πάω. (έ για 1200 το συζητάω, αν δεν χρειάζεται να βάλω γραβάτα)

  38. οκτώ avatar
    οκτώ 18/03/2009 23:21:24

    Πλέουμε σε αχαρτογράφητα ύδατα, μετά την πτώση του υπαρκτού σοσιαλισμού βιώνουμε την πτώση του καπιταλισμού.
    Το αστείο είναι να βλέπεις τους χειροκροτητές του νεοφιλελευθερισμού να σου δίνουν οδηγίες εξόδου από την κρίση. Ολοι οι «καθηγητές» και οι νομπελίστες βρήκαν τώρα ακροατήριο για να αναπτύξουν τις θεωρίες τους.
    Και όλα αυτά τα χρόνια τι έκαναν ;

  39. Robin Hood, avatar
    Robin Hood, 19/03/2009 01:06:10

    @ 43 archaeopteryx,
    για μείωση όλων των συντελεστών, ειλικρινά θα το θελα αλλά με τίποτα δεν "βγαίνω". Είναι αυτοκτονία, εκτός άν μου μαρτυρήσεις που είναι το περίφημο χωράφι του Πινόκιο, με την αλεπού και το γάτο: Θάβεις τα λεφτα το βράδυ στο χώμα και το άλλο πρωί φυτρώνουν διπλά. Για την επίτευξη της οικονομικής ισορροπίας, από κάπου πρέπει να "αρμέξω" λοιπόν, and the people who must pay now are .... the rich people.
    Ο άλλος δρόμος οικονομικής ισορροπίας είναι ο παραδοσιακός του δάσους του Sherwood.
    Για τα υπουργεία, θα πρότεινα να καταργηθούν 7 με 8.
    Τοπική αυτοδιοίκηση: Για τα μπάζα είναι αυτοί που έχουμε τώρα, αλλά μάλλον χρειαζόμαστε δημαρχεία και κανένα δήμαρχο: Πώς τον λένε, Mayor, Maire, Bürgermeister, Майор, Alcalde. Παμπάλαιο το έθιμο, προτείνω εισαγωγή από την απανταχού Ελληνική διασπορά (όπως έγινε τότε με τον Καποδίστρια).
    Μηδενισμός αποδοχών και παροχών σε επισήμους και βουλευτές: Εγκρίνω, επαυξάνω και χειροκροτώ.
    Τον Κρούγκμαν δεν τον ξέρω πολύ καλά, αλλά μπροστά στους διάφορους Γκρήνσπαν (και πολύ περισσότερο μπροστά στους κατσαπλιάδες των Ρεηγκανόμικς και τους Σικάγο μπόυς), μου φαίνεται σαν τον Αινστάιν μπροστά σε μεσαιωνικούς αλχημιστές. Και δές τι Χεγκελιανή ειρωνεία, μετά τους boys του, το Σικάγο έβγαλε τον Ομπάμα!
    Τα βρήκαμε ή τα σπάσαμε, δεν ξέρω! Εσύ θα μου πείς.
    @44 Ο Κρούγκμαν δεν είναι νεοφιλελεύθερος. Πιό πολύ μοιάζει με μετριοπαθή Κευνσιανό. Αλλά που να ξέρεις από Κέυνς άν τυχόν είσαι κάτω των 40; Όλοι οι "μικροί" μάθατε μόνον νεοφιλελεύθερους οικονομολόγους, φαντάζεστε ότι μόνον αυτοί υπάρχουν στον κόσμο (παρόλο που δεν τους γουστάρετε), κι από πάνω, συνήθως βρίζετε όλους τους άλλους (νομίζοντας ότι αυτοί είναι οι νεοφιλελεύθεροι) και ξεχνάτε να βρίσετε τους πραγματικούς νεοφιλελεύθερους που έβαλαν τη φωτιά στο πηγάδι.
    Μπάχαλο. Άς όψονται οι καθηγητές (και κυρίως οι τηλεδημοσιοκάφροι) που σας δασκάλεψαν.

  40. οκτώ avatar
    οκτώ 19/03/2009 01:28:40

    @45
    Ολα τα οικονομικά μοντέλα που ευαγγελίζεσαι προϋποθέτουν πόπολο.
    Βέβαια εάν εξοντωθεί αυτό υπάρχει και το παντεσπάνι.Το ερώτημα είναι πως θα το ονομάσουμε ;

  41. Robin Hood avatar
    Robin Hood 19/03/2009 01:46:14

    @ 46
    Παντεσπάνι τέλος. Το φάγανε τα Golden Boys. Και σκάσανε. Ο Κάρολος Μάρξ το είχε προβλέψει πριν 150 χρόνια: Κάπου στο "Κεφάλαιο" έγραψε ότι το χρηματοπιστωτικό σύστημα θα σκορπίσει και θα μετατρέψει σε αέρα κοπανιστό τα κέρδη που συσσωρεύει ο καπιταλισμός. Άλλα πράγματα δεν μπόρεσε να προβλέψει, και κυρίως πόσο άκριτα και άβουλα όντα μπορεί να κάνει τους ανθρώπους η προπαγάνδα και η τηλεόραση.
    Καλώς ήλθαμε στην εποχή της σπάνεως. Όλοι θα χρειαστεί ν' αλλάξουμε μυαλό και συμπεριφορά.

  42. leon avatar
    leon 19/03/2009 13:00:35

    @5
    Αυτοι πρεπει να πληρωσουν κυριε Θυμα!
    Ο καθε μικρομεσαιος που βγαζει 50 - 60 χιλιαρικα το χρονο ειναι ενας υπαλληλος 25ετιας η ενας μαγαζατορας ο οποιος ολη του τη ζωη νομιζε πως απο μικρομεσαιος θα γινει πλουσιος. Και ψηηηφιζε σαν γαιδουρι αυτους που θα τον εκαναν πλουσιο. Και να σου η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ με την εμπιστοσυνη του "λαου"! να γινεται κυβερνηση. Ε, αφου κατεστρεψες την χωρα, βουλιαξε μαζι μας.

  43. Αιγύπτιος μικρομεσαίος avatar
    Αιγύπτιος μικρομεσαίος 19/03/2009 16:44:15

    Αυτός που βγαζει 50 - 60 χιλιαρικα Ευρώ το χρονο δεν είναι μικρομεσαίος.
    Είστε πλούσια χώρα και μιλάτε με τόση αυθάδεια.
    Στην πατρίδα μου, ΜΕΣΑΙΟΣ είναι αυτός που βγάζει 5.000 - 6.000 Ευρώ το χρόνο.
    Είμαστε και απόγονοι των Φαραώ. Πιό κάτω, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.