#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2011 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαύρα και άραχνα! Πάνε χαμένοι οι κόποι και οι θυσίες!

Ξέφυγαν ΟΛΟΙ οι στόχοι ! Δεν βγαίνει με τίποτε ο Προϋπολογισμός του 2011! Στοχοθεσία … για τα πανηγύρια! Η νέα μαύρη τρύπα των εσόδων του προϋπολογισμού (1,7 δις), προμηνύει νέα μέτρα Οι δαπάνες… ξέφυγαν, οι τόκοι μας πνίγουν!

Οι δημόσιες επενδύσεις… καθηλώθηκαν (νέα μείωση 2,3 δις). Η ανάπτυξη …θάφτηκε!

Το έλλειμμα … πέταξε!

Παρά τις διάφορες αλχημείες στις καθυστερήσεις των πληρωμών του Δημοσίου κλπ, το έλλειμμα ΚΠ δεκαμήνου 2011 χωρίς το ΠΔΕ, είναι αυξημένο κατά 36% αυτού του 2010. Αυτή τη νέα τρύπα στο έλλειμμα, ποιός θα την πληρώσει;;;;

ΝΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/11/2011 21:21:56

    ''Αυτή τη νέα τρύπα στο έλλειμμα, ποιός θα την πληρώσει;;;;''Τα συνηθη υποζυγια μισθωτοι και συνταξιουχοι !Ριξτε μια ματια στην ποσοστιαια συνθεση των υποζυγιων φορολογικων εσοδων του 2009 και θα καταλαβετε .Οι μιθωτοι και συνταξιουχοι συμμετεχουν με το 59 % των φορολογικων εσοδων με ΜΟ εισοδηματος διπλασιο των εμπορων και επιτηδευματιων !Ας ειναι καλα οι περαιωσεις του ΠΑΠΑΚ & ΓΑΠ .Αθανατη Ελλαδα του ΠΑΣΟΚΙΣΤΑΝ θα μας πεθαινεις ολους !

    • σιδεράκιας avatar
      σιδεράκιας @ Ραβινος 18/11/2011 22:24:48

      Θα συμφωνούσα μαζί σας αν μας λέγατε και το ποσοστό των υπαλλήλων, συνταξιούχων επί των φορολογουμένων Ελλήνων. Μήπως είναι το 75%;

  2. smash avatar
    smash 18/11/2011 22:24:00

    Ριξτε μια ματια στον ΟΤΕ

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 18/11/2011 22:27:36

    Aπώλεια Κυριαρχίας γιά Ολες τις Χώρες !
    Daily Telegraph: "Πως σχεδιάζει η Γερμανία να υποτάξει Ολες τις χώρες"
    http://www.inews.gr/116/Telegraph-pos-schediazei-i-germania-na-ypotaxei-oli-tin-evropi.htm

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 19/11/2011 01:09:45

      O Βρετανός Ευρωβουλευτής Νigel Farage στις 16/11/2011 στην Εδρα του Ευρωκοινοβουλίου στο Στρασβούργο, γιά την γερμανοκρατούμενη Ευρώπη και τη διάλυση του Ευρώ μίλησε και εξοργισμένος ρώτησε τον «Ησυχο-Θορυβώδη Δολοφόνο της Δημοκρατίας των Εθνών», τον Πρόεδρο της Ευρώπης: «Δεν είναι Ωρα γιά Εκλογές, είναι Ωρα γιά Δράση» Herman Van Rompuy, και τη «ΜΗ-Εκλεγμένη και Χωρίς Δημοκρατική Νομιμότητα γιά τους ρόλους που κατέχει αυτή τη στιγμή, Αγέλη από Υαινες, που πρέπει ν’απολυθεί»:

      Πρόεδρος της Επιτροπής José Manuel Barroso, Πρόεδρος Eurogroup Jean-Claude Juncker κι ο Eπίτροπος της ΕΕ για τις Οικονομικές και Νομισματικές Υποθέσεις, Οlli Rehn: “Γιά όνομα του Θεού, τι σάς δίνει το δικαίωμα να ποδηγετείτε τον Ελληνικό και Ιταλικό Λαό;” http://bit.ly/u3f5TH

  4. Δήμος avatar
    Δήμος 18/11/2011 22:50:11

    Σαφώς υπάρχουν νυχτερίδες και αράχνες, αλλά η σωστή λέξη είναι «άραχλα». :)

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Δήμος 18/11/2011 23:50:57

      ....είναι όλα μαύρα (κι άραχνα), για άσχημη κατάσταση. ~ κι άραχνος*. τα βλέπω όλα μαύρα, για απαισιόδοξη θεώρηση.

      Επιρρήματα που εμφανίζονται μόνο στο πλαίσιο πολυλεκτικών μονάδων, καταχωρίζονται στο πλαίσιο των μονάδων αυτών και όχι ως ξεχωριστά λήμματα, π.χ. τα επιρρήματα άραχνα και άραχλα εμφανίζονται καταχωρισμένα στα πολυλεκτικά επιρρήματα μαύρα κι άραχνα, μαύρα κι άραχλα.

    • nestor avatar
      nestor @ Δήμος 19/11/2011 00:02:57

      Και τα δύο σωστά είναι.

      άραχνος -η -ο [áraxnos] & άραχλος -η -ο [áraxlos] Ε5 : που βρίσκεται σε κατάσταση μεγάλης δυστυχίας, συμφοράς· ελεεινός, οικτρός, συνήθ. στη ΦΡ μαύρος κι ~: Tα βλέπει όλα μαύρα κι άραχνα. H ζωή του είναι μαύρη κι άραχνη. άραχνα & άραχλα ΕΠIΡΡ: Φέτος το καλοκαίρι πέρασα μαύρα κι ~, πολύ άσχημα, ελεεινά.

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ nestor 19/11/2011 00:41:44

        σωστός! να μαθαίνουμε και τη γλώσσα!

      • Δήμος avatar
        Δήμος @ nestor 19/11/2011 21:59:20

        Το σωστό είναι άραχλα (βλ. και ετυμολογία). Το άραχνα προήλθε από τη λαϊκή χρήση.

  5. Γιάννης avatar
    Γιάννης 18/11/2011 23:11:09

    Αν το χρέος μας ήταν μισό από το τωρινό του επίπεδο, ποια θα ήταν η ελάφρυνση τους τελευταίους 10 μήνες? Ποια θα ήταν η διαφορά στις δαπάνες? Πόσα από τα δις των δαπανών εξυπηρετούν τοκοχρεωλύσια?

  6. Γιαννης Ν. avatar
    Γιαννης Ν. 18/11/2011 23:23:53

    Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτή η κατάσταση δεν έχει τέλος.
    Μάλλον έχει.... την κοινωνική κατάρευση !
    Οι στόχοι με δεδομένη βαθιά ύφεση είναι ανεδαφικοί.
    Πότε ξανά στα χρόνια του μνημονίου κάποιος (κυβέρνηση ή τρόϊκα) δεν έπιασαν κάποιον , έστω ένα, στόχο;;;;;; ΠΟΤΕ!
    Η αλλαγή πολιτικής είναι επιβεβλημένη. Σήμερα όχι αύριο!
    Η εμμονή στο ευρώ μου θυμίζει εμμονή σε αγκυλώσεις του παρελθόντος.
    Ας μου εξηγήσει κάποιος με επιχειρήματα γιατί το ευρώ είναι η λυση στο Ελληνικό πρόβλημα.

  7. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 18/11/2011 23:40:55

    @Ραβινε ,εαν δεν υπηρχαν μισθωτοι και συνταξιουχοι εαν εξελιπον δηλαδη δεν θα υπηρχαν και ελλειματα και χρεη.

  8. Κρίμα avatar
    Κρίμα 19/11/2011 00:15:20

    Ή απλά όπως έλεγε η Μαλβίνα Κάραλη "τζάμπα πάν'οι κ@λοι μας"...

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Κρίμα 19/11/2011 00:26:50

      !!!

  9. Enzo avatar
    Enzo 19/11/2011 01:21:32

    Όλοι οι λαοί της Ευρώπης θα πρέπει να ξεσηκωθούν διαφορετικα θα σκλαβωθουν

  10. adanaklasi avatar
    adanaklasi 19/11/2011 01:32:56

    Ο προϋπολογισμός στην εποχή των μνημονίων...
    Δείτε τον προϋπολογισμό της κυβέρνησης για το 2011 και βρείτε τις διαφορές με τον προϋπολογισμό για το 2012!!!
    http://adanaklasi.blogspot.com/2011/11/2011-2012.html

  11. Μακαρος avatar
    Μακαρος 21/11/2011 16:58:02

    Καντε και ενα διαγραμμα για τους τοκους και τα χρεωλυσια ασχετοι και μετα μιλατε για αυξηση δαπανων!Αλλα ειστε τοσο τυφλοι ολοι οι Νεοδημοκρατες ουτε τα 47 Δις πρωτογενες ελλειμμα του μπουλη δεν μπορειτε να συγκρινετε τα 5 χρονια!