#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/07/2010 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μαυρίζει η ψυχή



Η εν ψυχρώ δολοφονία του  δημοσιογράφου Σωκράτη Γκιόλια μπορεί να ήταν πράξη τρομοκρατίας, μπορεί να ήταν ξεκαθάρισμα λογαριασμών, μπορεί να ήταν μήνυμα προς τα μπλόγκς, μπορεί να ήταν ακόμη και…λάθος. Όποια και αν ήταν τα κίνητρα, η ουσία είναι ότι ήταν μια πράξη άνανδρη και ιδιαίτερα απεχθής. Και για να δείξω το πόσο σιχαμερή ήταν αυτή η πράξη, θα σταθώ στο ανθρώπινο και μόνο στοιχείο.

Ένας νεαρός άνδρας που κοιμάται στο σπίτι του με την οικογένειά του. Όποιος και να είναι αυτός. Τα χαράματα του χτυπούν το θυροτηλέφωνο και τον ειδοποιούν ότι κάποιος κλέβει τη μηχανή του. Μέσα στη παραζάλη του ύπνου τρέχει κάτω αλαφιασμένος, ίσως φορώντας ακόμη τις πιτζάμες του ή και τα εσώρουχά του.

Και εκεί τον περιμένει επαγγελματική ενέδρα θανάτου, με διασταυρούμενα πυρά! Και πριν προλάβει καν να ξυπνήσει, να σκεφτεί, να φέρει στο νου του την εικόνα του δίχρονου γιου του… πέφτει νεκρός. Έτσι άδοξα, και πάνω απ`όλα μπαμπέσικα.

Και μόνο να βάλει κανείς τον εαυτό του στη θέση του θύματος λυγίζει. Μαυρίζει η ψυχή, γίνεται κουβάρι η καρδιά.

Ότι και να έγινε, όποιος και να ήταν ο λόγος της στυγερής δολοφονίας, δεν με ενδιαφέρουν. Αυτό που θα μου μείνει είναι η εικόνα ενός ζαλισμένου από τον ύπνο πατέρα, που πέθανε ακαριαία και που δεν πρόλαβε καν να αποχαιρετήσει (έστω νοερά) τον γιόκα του.

Και ένα δίχρονο παιδί, που κοιμόταν στο κρεβατάκι του, γεμάτο αθωότητα, την ώρα που ο μπαμπάς του ξεψυχούσε στο πεζοδρόμιο. Στο ίδιο πεζοδρόμιο που θα έπρεπε να το μαθαίνει να κάνει ποδήλατο, και να παίζουν μπάλα. Ένα αγοράκι  που θα μεγαλώσει με μια μονίμως μαυρισμένη ψυχή, και ένα ατέλειωτο γιατί;

Τίποτα άλλο.

Τα ειλικρινή μου συλλυπητήρια στην οικογένεια του αδικοχαμένου οικογενειάρχη.

Strange Attractor

(η φωτογραφία απο το Πρώτο Θέμα)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis avatar
    takis 21/07/2010 09:05:26

    Ευστοχη και ανθρώπινη προσέγγιση στο θέμα.

  2. donaE avatar
    donaE 21/07/2010 09:25:20

    Κριμα πολυ.Σκληρο αλλα θα το πω: δεν πρεπει να κανουν παιδια οσοι κανουν τετοια ζωη,εκατερωθεν.Δεν θα υπαρχει μονο ενα ατελειωτο γιατι στο παιδι....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ donaE 21/07/2010 09:30:48

      Όπως γράφτηκε και σε άλλα ιστολόγια, sic transit gloria mundi. Ή όπως φέρεται να είπε ο Τσένγκις Χαν, στο τέλος το μόνο που αξίζει είναι ένα σπιτάκι και μια γλάστρα βασιλικός. Δυστυχώς, είναι συνήθως πολύ αργά όταν καταλαβαίνεις τι είναι τελικά σημαντικό στη ζωή. Ο μακαρίτης ίσως δεν πρόλαβε ποτέ να ζυγίσει την οικογένειά του έναντι των "ασχολιών" του.

      Ελαφρύ να είναι το χώμα που τον σκεπάζει. Κρίμα για τα νιάτα του και κρίμα για τους δικούς του.

  3. Kinezos avatar
    Kinezos 21/07/2010 09:38:36

    Έξοχο κείμενο. Όαση λογικής και ανθρωπιάς. Μπράβο.

  4. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 21/07/2010 10:01:46

    Ενας δολοφονημένος νέος δημοσιογράφος, τρείς αδικοκαμένοι υπάλληλοι μιας τράπεζας, ένας άνανδρα δολοφονημένος αστυνομικός των 800ευρώ, μια Αθήνα καμένη, λεηλατημένη, κατεστραμένη από μισθοφόρους του θανάτου..

    Δολοφόνοι στυγνοί, χωρίς ερείσματα στην κοινωνία, χωρίς ιδεολογικά άλοθι, με άνανδρο τρόπο δράσης καθώς ακόμη κι ο κώδικας του κυνηγού απαγορεύει, να παραμονεύεις και να σκοτώνεις θήραμα στην πηγή ή όταν κοιμάται, προκαλούν, θυμώνουν κι εξοργίζουν, όποιον διατηρεί ακόμη στοιχεία ανθρωπιάς.

    Εδώ, κανένας σκοπός δεν "αγιάζει" τέτοια μέσα.
    Κανένας "άνθρωπος" δεν δικαιολογεί τέτοιες ενέργειες.
    Κανένας νόμος, δεν μπορεί, να καταστείλει ελευθερίες των πολιτών, όταν ο νομοθέτης δεν έχει πλήρως διαφοροποιηθεί, συλλάβει και τιμωρήσει παραδειγματικά, όχι απλά τους αναλώσιμους επιχειρησιακούς δράστες, αλλά επιτέλους και τους ηθικούς δράστες και χρηματοδότες τέτοιων πράξεων.
    Αυτοί οι τελευταίοι είναι άλλωστε που αποτελούν την απειλή για την δημοκρατία...

    • Misha avatar
      Misha @ χελιδόνι 21/07/2010 10:33:34

      Δεν υπάρχει δημοκρατία, έστω αυτή η επίφαση της Δημοκρατίας που βιωναμε μεταπολιτευτικά.
      Υπάρχει πλέον διάχυτη δειμοκρατία.
      Όποιος θέλει σκοτώνει όποιον θέλει, πλην των καλά φρουρουμένων πολιτικάντηδαων, επιχειρηματιών και μεγαλοδημοσιογράφων.
      Η κίνηση της εκτέλεσης ενός δημοσιογράφου-μπλογκερ (περισσότερο ενόχλησε η λειτουργία του Σωκράτη ως μπλόγκερ , παρά ως δημοσιογράφου, γιατί τον δημοσιογράφο τον ελέγχει το αφεντικό ενώ το ιστολόγιο παραμένει ανεξέλεγκτο αν δεν κιοτέψει ο διαχειριστής του) είναι κίνηση παράλληλη με την επίθεση των οικονομικών τρομοκρατών στην ελληνική κοινωνία, στον μη προνομιούχο Έλληνα.

      Σκοπός τους η διασπορά του τρόμου, θέλουν να κάτσουμε ήσυχοι στ αυγά μας, να μη μιλάμε , να μη διεκδικούμε, να μη καταγγέλουμε, να μην αντιδρούμε στη Νέα Κατοχή ΔΝΤ-ΓΑΠ....

      Ζω από πολύ κοντά μια παρόμοια κατάσταση με την τραγωδία που βιώνει η οικογένεια του Σωκράτη....

      Το μυαλό μου δε μπορεί να ξεκολλήσει από τη σκέψη της μαυροφορεμένης γυναίκας του που είδε σε μια στιγμή τα όνειρα της να λιώνουν σαν πάγος δίπλα στη φωτιά , του παιδιού που θα ψελλίζει «μπαμπά» , θα τον ζητά και δε θα τον βρίσκει ,την πίκρα της μάνας που ζει το χειρότερο εφιάλτη της ...

      Θα θελα να ξημερώσει μια μέρα που η οπλοκατοχή θα θεωρείται αρρώστια, που θα την κυνηγάμε όπως τις «πανδημίες» και θα προσπαθούμε να την απομονώσουμε όπως κάναμε παλιά με τη φυματίωση και τη λέπρα...

      • Kinezos avatar
        Kinezos @ Misha 21/07/2010 10:39:31

        Η οπλοκατοχή ούτως η άλλως απαγορεύεται ρε αστροπελέκι Μίσια. Λες να μασάνε οι κακοποιοί από την απαγόρευση;

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Misha 21/07/2010 12:25:58

        Κινεζο...μη λες τέτοια, σ΄ακούνε και κρητικοί.....

      • Misha avatar
        Misha @ Misha 21/07/2010 12:51:37

        Kινέζε, δεν φταίω αν δε μπορείς να κατανοήσεις.
        Όταν η κοινωνία θα αποβάλλει την κουλτούρα της αλληλοεξόντωσης ως μέσο επίλυσης ιδεολογικών ή προσωπικών διαφορών , όταν θα βλέπουμε το όπλο σαν μολυσματική ασθένεια, επικίνδυνη για τα μυαλά και τη συνολική ύπαρξη μας τότε μπορεί και να ξημερώσει...

  5. sovokai avatar
    sovokai 21/07/2010 10:12:11

    Tις ταινιες του Νονού τις εχετε δεί ασφαλώς.Τα παραπάνω λόγια του φίλου μας θα ταιριαζαν και σ αυτούς που πήγαιναν στον αλλο κόσμο με τον ιδιο τρόπο. Ηταν εγκληματιες με παιδάκια και αυτοί και οικογενεία.
    Θελω να πω πως πέρα από το συναισθημα σε αυτή την ιστορία υπάρχει και η αλήθεια και αυτή θε επρεπε να μας ενδιαφέρει. Καμμιά ιδεα γιατι εγινε αυτό.Ξερει καποιος κάτι? Ας το προσθέσει

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ sovokai 21/07/2010 10:35:53

      OK, για την οικονομία της συζήτησης ας δεχθούμε τους υπαινιγμούς περί νονών. Ακόμα κι έτσι όμως να ήταν, πώς νομιμοποιούνται ηθικά κάποιοι "δημοσιογράφοι" όπως η Βαγιάννη -έρμε Διακογιάννη, δεν... τραβιόσουν εγκαίρως;- να καπηλεύονται το γεγονός γράφοντας εμετικούς "αποχαιρετισμούς" μόνο και μόνο επειδή τον τεθνεότα συνόδευε μια φήμη -αληθινή ή όχι- ότι η πιο γνωστή του ιδιότητα ήταν "ανώνυμος μπλόγκερ";

      Σε κάποιους και κάποιες, μάλλον οι ιδιότητες χάλαγαν την πιάτσα, και όχι τα πρόσωπα...

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Αυριανιστής 21/07/2010 10:58:56

        Η Βαγιάννη , είναι θετή κόρη του Διακογιάννη. Ξεκίνησε την καρριέρα της από ηθοποιός, γυμνές φωτογράφησεις και έφθασε να είναι δημοσιογράφος, ομολογώ καλής πένας, και σύζυγος γιου στελέχυς του Πασοκ, γι΄αυτό και διατηρεί μιά χαμηλής τηλεθέασης εκπομπή στην ΕΡΤ (την οποία ας σημειωθεί της την έδωσε η διοίκηση επί ΝΔ!). Πέραν αυτού ουδέν.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 21/07/2010 10:59:39

        Να σου πω, τη διάβασα τη Βαγιάννη, και δυστυχώς, μέσα στην υποφαινόμενα στυγνή αντιμετώπισή της διακρίνω τελικά τις σκέψεις πολλών μας, για το ρόλο κυρίως εννοώ του "τρωκτικού".

        Μου θύμισε λίγο την υπόθεση Γρηγορόπουλου, απίστευτη θλίψη για το θάνατο ενός 15χρονου, οργή για τον ηλίθιο δολοφόνο, αλλά, κυρίως, φόβος για την ηρωοποίηση ενός ατόμου με το βίο και τη πολιτεία του πιτσιρικά.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 21/07/2010 11:04:54

        ΤοpGunZ πότε πρόλαβε ένας πιτσιρικάς 15 χρονών να αποκτήσει "βίο και πολιτεία"?

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 21/07/2010 11:10:36

        TopGunz

        Ντροπή ...

      • χελιδόνι avatar
        χελιδόνι @ Αυριανιστής 21/07/2010 12:24:11

        "Ειλικρινής" κι "εποικοδομητική" κριτική από μία "έγκριτη" δημοσιογράφο!
        ΘΑ ΞΕΡΑΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ..ΔΗΘΕΝ!


        Χωρίς καλά καλά να έχει "φύγει" ο Σωκράτης η "έγκριτη" δημοσιογράφος Ρίκα Βαγιάνη έγραψε έναν διθύραμβο πραγματικά γι' αυτόν.Λέει λοιπόν η γνωστή πρωταγωνίστρια της εποχής της βιντεοκασέτας:"Θα ξεράσω με τις αγιογραφίες. Ο μακαρίτης είχε πιο φανατικούς εχθρούς κι από τον Μέριλιν Μάνσον. Στην καλύτερη και πιο έντιμη περίπτωση είχε «ορκισμένους πολέμιους». Γράψτε ό,τι θέλετε, (γι αυτό άλλωστε, έχουμε τα σχόλια παρακάτω) αλλά εγώ δεν μπόρεσα να καταπιώ ποτέ το είδος δημοσιογραφίας που εκπροσωπεί η λογική της κρυφής κάμερας, το ρεπορτάζ- αγιατολλάχ και η ανώνυμη μπλογκογραφία με σημαία Λιβερίας. Τον μακαρίτη (και όλη τη σχολή που δημιούργησε) τον «συμπαθούσα» τόσο πολύ, που η πρώτη πρώτη μου, απαίσια, ομολογώ σκέψη μετά το φονικό ήταν: «Ποιος μ… τον έκανε ήρωα;»
        Ρίκα Βαγιάνη,κάτοχε Πούλιτζερ δημοσιογραφίας και ερευνήτρια σοβαρών θεμάτων που συγκλόνισαν τον δημοσιογραφικό κόσμο θέλουμε να σε ρωτήσουμε μόνο ένα πράγμα...
        αφού δεν σου άρεσε αυτού του είδους η δημοσιογραφία,ποιο είδος σε ενθουσιάζει;
        Ρητορική η ερώτηση..Άσε θα απαντήσουμε εμείς οσονούπω...
        Το γράψαμε σωστά Κυρία Βαγιάνη;

        Αναρτήθηκε από troktiko στις 11:31 π.μ.
        =================================================

        Αν δεν σφάλω, το πόνημα της εξαίρετης δημοσιογράφου δημοσιεύτηκε στο βλογ του εξαίρετου συναδέλφου της Κιουλογκλου
        =====================

        ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΙ ...παμέ γι΄άλλα επιτέλους, που θα ανοίγουν ελπιδοφόρους ορίζοντες και που δεν θα θολώνουν με λάσπες τα μυαλά...ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΑΛΛΑ, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Αυριανιστής 21/07/2010 12:30:57

        Χελιδόνι: μετανεωτερικότητα και στο θάνατο.

        Των άλλων βέβαια πάντα...

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 21/07/2010 14:16:34

        Αυτό είναι που δεν μπορώ κι εγώ να καταλάβω: πόσο σκ@τ@ έχει γίνει η ελληνική οικογένεια όταν ένα παιδάκι στα 15 του έχει ήδη εκδιωχθεί σε ειδικό σχολείο, έχει εμπλακεί σε τραμπουκισμούς εναντίον παικτών και τριγυρνάει στα εξάρχεια, σίγουρα όχι τραγουδώντας "Κουμπαγιά Λορντ". Ας είναι καλά το πρώην αφεντικό του Γκιόλια και ο τιμοκατάλογός του για απόκρυψη αποκαλύψεων, σαν αυτές στο συρτάρι του μακαρίτη, για τις οποίες "θα εκπλαγεί ο εισαγγελέας" κατά τα λεγόμενα του Μαρακάκη.

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Αυριανιστής 21/07/2010 15:27:12

        Η κα Βαγιάνη με τη μετριότητά της, είναι μια καθαρόαιμη «βολεψοπούλου» παντός καιρού!
        Τέτοια έκχυση χολής, πριν καν ταφεί ο άνθρωπος, δεν δικαιολογείται με τίποτα. Στον τόπο μας το νεκρό τον σεβόμαστε, είτε καταφύγουμε στους αρχαίους συγγραφείς είτε στη θρησκεία μας. Έτσι η εν λόγω κυρία την όποια ηθική της, αν είχε ποτέ, την έχει αποποιηθεί πια οριστικά και αμετάκλητα.
        Άραγε τί να ήθελε να πει η «ποιήτρια» και σε ποιόν μύλο θέλησε τόσο γρήγορα να ρίξει νερό; Στους δολοφόνους ή στους ηθικούς αυτουργούς;
        Όχι, μάλλον σε αυτούς που με αναγκάζουν να την πληρώνω μέσω της ΔΕΗ, χωρίς να την βλέπω και χωρίς να θέλω να ακούω τα αγαπημένα της σαρδάμ!!!

      • FRESCO avatar
        FRESCO @ Αυριανιστής 21/07/2010 16:18:06

        Η περί ης ο λόγος, μόνον αγοραία, εξυπνακίστικα τσιτάτα ξέρει να αναπαράγει. Ούτε μόρφωση, ούτε υποδομή δείχνει να διαθέτει.Κραυγαλέα η ανεπάρκειά της.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Αυριανιστής 21/07/2010 22:13:58

        Για να μην παρεξηγηθώ, επειδή πέσατε μερικοί να με φάτε για την άλλη μου αναφορά, εννοείται ότι βρήκα τουλάχιστον ενοχλητική σε κάθε επίπεδο της ανθρωπιστικής μου αντίληψης την τοποθέτηση της Βαγιάννη και τον τρόπο που έγραψε για τον συγχωρεμένο. Ακόμα και όσοι είμαστε (δεν κρύβω ότι είμαι κι εγώ) καχύποπτοι για τις επιλογές του Σωκράτη, δε ξεχάσαμε ότι πρόκειται για έναν νέο άνθρωπο, με οικογένεια, με μικρό παιδί, με όνειρα και φιλοδοξίες, έναν από εμάς, χωρίς εισαγωγικά.

        Το παρακάτω επ' ουδενί δεν αναφέρεται στον Σωκράτη, σε ότι αφορά τη δική μου τοποθέτηση, παρά σχολιάζω την αντιμετώπιση μερικών: Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να επιχαίρει τη δολοφονία οποιουδήποτε ανθρώπου, όσο "σκάρτος" κι αν νομίζει ότι είναι, γιατί μεγαλύτερη αμαρτία από το να στερήσεις σε έναν άνθρωπο το μεγαλείο της μετάνοιας δεν υπάρχει. Απλά λίγη τροφή για σκέψη.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ sovokai 21/07/2010 18:58:07

      αλλενάκι

      Η χυδαιότητα έχει και τα όρια της...

      Οπως πολύ σώστα λέει η Αφροδίτη, στη χώρα μας από τα αρχαία χρόνια τους νεκρούς και μάλιστα τους άταφους τους σεβόμαστε.

      Για να είμαι ειλικρινής, δεν παρακολουθούσα τη δουλειά του Γκόλια...δεν τον ήξερα τέλως πάντων και δεν γνωρίζω τι εκπροσωπούσε κι ούτε με αφορά εν τέλει. Μου αρκεί, ότι δολοφονήθηκε άνανδρα κι ύπουλα κι άφησε χήρα νέα κοπέλα με παιδί στην κοιλιά της και δίχρονο στην αγκαλιά της, που άδικα ορφάνεψε από πατέρα.

      Τόση χολή, πριν κιόλας καν ταφεί ο νεκρός, από την παρουσιάστρια της Eurovision, ούτε ο ίδιος ο διάβολος δε τη δικαιολογεί!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ χελιδόνι 21/07/2010 22:44:19

        Χελιδόνι. Ας διαβάσει τη δήλωση της οικογένειας του δολοφονηθέντος για να διδαχθεί -έστω και αργά- την έννοια της αξιοπρέπειας και της συγχώρεσης.

  6. man8os avatar
    man8os 21/07/2010 11:02:21

    Παγματικα φρικτο εγκλημα. Δεν υπαρχουν λογια να περιγραφει.
    Περιεργοι ειναι οι καιροι που μας ετυχαν. Πολυ πιο υσηχοι ηταν αυτοι της προηγουμενης γενιας.

  7. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 21/07/2010 11:22:55

    Θλίψη, strange, θλίψη και μόνον! Για τη ζωή μας, για τις παρακαταθήκες μας, για τη μεγάλη υποτίμηση της ηθικής και της αξίας της ανθρώπινης ζωής. Αν η γεννιά μας έχει για κάτι ν΄απολογηθεί είναι για την τρομακτική σύγχυση που προκάλεσε και παρέδοσε ως «κληρονομιά» στους επόμενους, στα παιδιά μας: τη σύγχυση που έφερε αυτή η ανερμάτιστη, ιδεοληπτική και ισοπεδωτική αντίληψη για τα πράγματα που θέλει να τα ανάγει μονοδιάστατα στην «πολιτική» – που κατέληξε να σημαίνει σε μια πλήρως απο-ηθικοποιημένη μανία να αποκαλύπτονται παντού και πάντοτε οι «ουσίες» και οι πυρήνες των συμφερόντων που «κρύβονται» από πίσω: πίσω από μια απόφαση, πίσω από μια δράση, πίσω από μια συμφωνία, πίσω από τα πάντα.

    Αυτή η μονο-μανιακή τάση είναι ακριβώς που διαμορφώνει και καθοδηγεί ανεξέλεγκτα την ανορθολογικότητα κάθε αναγωγισμού. Πιστεύοντας με θρησκευτική ευλάβεια στην «αξία» της αναζήτησης της «κρυμμένης» ουσίας των πραγμάτων καταλήγεις στην «εν τελευταία αναλύση» επικρότηση ή καταδίκη κάθε ενέργειας ως αποσκοπούσας στην αποκατάσταση της αυθαιρέτως ορισθείσης «ουσίας» της ζωής μας. Επιτρέπεις στον καθένα να λειτουργεί νομιμοποιημένα προς την επίτευξη του δικού του (δήθεν) αποκαθαρμένου «τελικού σκοπού» που απαιτεί την καθολική ισχύ ανεξαρτήτως «μέσων». Και ανοίγεις διάπλατα το δρόμο για να ΛΗΣΜΟΝΗΘΟΥΝ όλες οι άλλες αξίες, όλες οι άλλες επιθυμίες. Όλα τ΄ «άλλα» ανθρώπινα χαρακτηριστικά – της ίδιας της ΖΩΗΣ συμπεριλαμβανομένης - που δε χωράνε μέσα σ΄αυτή την ασφυκτική προκρούστεια κλίνη της μοναδικά εναπομένουσας «ουσίας».

  8. Paranoia avatar
    Paranoia 21/07/2010 12:11:52

    Ερώτηση αδαούς: υπάρχει πουθενά δήλωση συλληπητηρίων-συμπαράστασης στους οικείους του δολοφονηθέντος από τον Παπανδρέου και τον Χρυσοχοϊδη; Μόνον τον Πεταλωτή θυμάμαι να έκανε δηλώσεις. Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά εαν όντως δεν έγινε καμμία δήλωση από τον πρωθυπουργό και τον ΠΡΟΠΟ είναι χοντρό και ενδεικτικό κάποιων πραγμάτων.

  9. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 12:46:29

    Θα ηθελα ειλικρινα μεσα απο αυτο το πραγματικα φιλοξενο site,απο το οποιο εχω διαβασει καταπληκτικα αρθρα μια απαντηση (ει δυνατον) του STRANGE ATTRACTOR,περι μιας αποψεως που και χθες εξεθεσα, και θα πραξω εν συντομια παρακατω:
    Δεν τιθεται κανενα ζητημα για τον πονο που προκαλει η ανανδρη δολοφονια ενος νεου ανθρωπου-πατερα.
    Η οποια θεωρια συνομωσιολογιας ειναι εκ των ουκ ανευ αναποτελασματικη, καθοσον ουδεις γνωριζει ποιους προσφατα "ενοχλουσε" και γιατι ο συγχωρεμενος.
    Αλλα ως χθες εθιξα (ισως βεβαια το ακαιρον της στιγμης) να μην δικαιολογει περαιτερω αναλυσεις, επιθυμω ομως αν μπορειτε καποιες απαντησεις, οπως:
    1.Επι σειρα ετων ο δολοφονηθεις (εν πληρει ανανδρια ΤΟ ΥΠΕΡΤΟΝΙΖΩ) ΝΕΟΣ, κατεγραφε ανυποψιαστους πολιτες με κρυφες ΚΑΜΕΡΕΣ.
    2.Κατεγραφε φυσει αντιδεοντολογικα με κασετοφωνακια, ακομα και τις οποιες αθωες εκφορες του ανθρωπικου λογου, τις οποιες εν συνεχεια ακρως εκβιαστικα και με ελαχιστες δυνατοτητες στοιχειωδους εννομης αμυνας των "κατηγορουμενων", παρεδιδε στην πυρα της Τηλεοπτικης Ανθρωποφαγιας.
    3. Δεν ζητησε ποτε συγνωμη, απο ολους αυτους που εν τω συνολω περιπου αθωωθησαν στην Δικαιοσυνη.

    Αυτα γιατι δεν μνημονευονται??Γιατι πρεπει να θεωρειται--ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ--πληγμα στην Δημοκρατια/"Δημοσιογραφια", η ανανδρη δολοφονια του εκλιποντος, ενω αντιστοιχως οι η επι σειρα ετων ασκουμενη του (και με τις πρακτικες της) δημοσιογραφια, ηταν εργο παροχης δημοκρατικοτητας??
    Για ποια Δημοκρατια, μιλαμε η μιλουσαμε??
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

    • Kinezos avatar
      Kinezos @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 13:17:59

      Η ανάρτηση του Αττράκτορα επικεντρώνεται στο ανθρώπινο στοιχείο του συμβάντος. Γιατί ζητάς από αυτόν απάντηση σε ερώτημα που θέτεις επί της δημοσιογραφικής πρακτικής του εκλιπόντος; Έτερον εκάτερον που λένε και οι Κινέζοι.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 13:20:32

      Δίκιο έχεις μεν, αλλά συγχέεις ασύνδετα πράγματα.
      Όταν η "απάντηση" στην κρυφή κάμερα είναι ο στυγερός φόνος, τότε η κρυφή κάμερα δικαιώνεται.
      Όταν η απάντηση στον φόνο είναι ότι "μα και αυτός έκανε τα χίλια-μύρια" κλπ, τότε η κρυφή κάμερα δικαιώνεται ακόμα πιο πολύ.

      "Τσιμενταρίστηκε" στην αναπόφευκτη ηρωοποιημένη και ωραιοποιημένη πλέον εικόνα του Σωκράτη Γκιόλια και όλο εκείνο το σκέλος της δουλειάς του που ήταν "απαράδεκτο".
      Μήπως τελικά ένα απ'τα επιδιωκόμενα ήταν και αυτό?
      Να εξαναγκαστεί η κοινωνία να αποδεχτεί και να καταπιεί ως θέσφατη την δημοσιογραφία τύπου τρωκτικού, με αντίτιμο το αίμα του Σωκράτη Γκιόλια?

      Κρίμα στο παιδί και την οικογένειά του, και πολλά συλληπητήρια.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 13:43:25

      Αγαπητέ Χρήστο, που επανέκαμψες, ούτε μπορώ να προκαταλάβω τις απαντήσεις του attractor, ούτε πολύ περισσότερο θα ήθελα σε τούτη την ανάρτηση να επανακάμψει εκτός από σένα κι όλη η φιλολογία περί της «ενοχής» του θύματος. Επειδή ωστόσο τις ερωτήσεις σου αυτές θεωρώ πως τις έχω ήδη απαντήσει στην πιο πάνω παρέμβασή μου, ας συμπληρώσω: αυτή η αντι-αγιογραφία ενός δολοφονημένου που επιχειρείται από κείμενα σα της Βαγιάννη που ανέσυρε εδώ το αποδημητικό και που προκαλείς ερωτών και εσύ ευλόγως, επιτυγχάνει να επιτείνει τη σύγχυση, στην οποία αναφέρθηκα.

      Η με κάθε μέσο αναζήτηση της μοναδικής δήθεν αλήθειας είτε για ίδιο οικονομικό είτε για πολιτικοϊδεολογικής επικάλυψης «συμφέρον» φέρει το στίγμα της αδιαφορίας για το χρησιμοποιούμενο μέσο, που καθαγιάζει τον αυθαίρετο σκοπό.

      Από κει και πέρα η μόνη διαφοροποίηση που μπορεί να γίνει είναι κατά τη γνώμη μου το περιθώριο που «αφήνεται» στον άλλον να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Κι ένας νεκρός δε μπορεί αυτό να το κάνει ούτως ή άλλως, όσο ένοχος κι αν είναι για αυτά που εν ζωή έπραξε ...

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 19:34:45

      ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK

      Ανοίγεις μεγάλο θέμα.

      Ο Κακαουνάκης έλεγε για τους συναδέλφους του δημοσιογράφους, ότι "ο καλύτερος από αυτούς έχει σκοτώσει την ίδια του τη μάνα".
      Τι να λέμε τώρα...

      Μάταιο να αρχίσει η απαρρίθμηση ημερών κι έργων των επιφανών και μη δημοσιογράφων της επικράτειας και του ευρύτερου Κολωνακίου...
      Μάταιο να συζητήσουμε για τον ξαφνικό πλουτισμό διαφόρων του χώρου τούτου.

      Τι θα πει αυτό, λοιπόν; Οποιον δεν γουστάρουμε για μια σειρά από λόγους, τον σκοτώνουμε κιόλας;

      Σε ποιούς έχεις εκχωρήσει το δικαίωμα, να εκδίδουν και να εκτελούν θανατικές ποινές;

      Ποιοί κυβερνάνε τούτη τη χώρα τελικά;

      Ποιό είναι το επόμενό τους θύμα;

  10. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 13:48:22

    Εγω αγαπητε φιλε, τουναντιων, πιστευω οτι η κοινωνια μας συλληβδην βρισκεται σε ολοκληρωτικη συγχυση.Δεν επεδιωξα τον συνψηφισμο με το πιο πανω αρθρο μου,απλως (διχως μεχρι την Δευτερα να γνωριζω), αναζητησα κατα το πλειστον διαδικτυακα το ποιος ηταν ο δολοφονηθεις Δημοσιογραφος.
    Νομιζω οτι το συνολο των γραφοντων τις δυο τελευταιες ημερες, επικεντρωνονται πληρως εσφαλμενα σε εκδοχες περι πληξεως της Δημοκρατιας (περι αυτης κατα την αποψη μου ο Γκιολλιας ειχε περιπου την ιδια αποψη με τους πιστολερος), οτι επιδιωκεται η αρση της ασυλιας των blogs κοκ...
    Αναρωτιεμαι, ως ενας απλος κοινος ανθρωπος:Αν ολοι οσοι "εθιχθησαν" και δακρυβρεχτα και εντελως υποκριτικα ομιλουν για μια Δημοκρατια που ουτε στοιχειωδως δεν γνωριζουν, ησανε θυματα (που υπηρξαν επι σχεδον 20ετιας πολλα), της κρυφης καμερας και των πρακτοριστικων--και διολου ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ--μεθοδων ενος παιδιου που παριστανε με τις "ισχυρες πλατες" των αφεντικων του τον Δημοσιογραφο, σημερα πως θα αισθανοταν??
    Ουδεις μπορει να μιλησει περι δικαιωσεως, αλλα τουλαχιστον στοιχειωδως οφειλει να σκεφτει.Σταματησαμε να σκεφτομαστε σε αυτη την χωρα, και αυτο για μενα ειναι το πιο επικινδυνο.
    Το επικινδυνοτερο ομως ολων (το οποιο αφηνει παλι στο απυροβλητο την οποια κρατικη λαιλαπα), ειναι οτι ουδεις απο οσο τουλαχιστον εγω εχω διαβασει δεν προσπαθει να μας εξηγησει, το πως ενα παιδι απο την λαικη αγορα "ανδρωθηκε" και καταδικαζε επι σειρα ετων το συστημα το οποιο σθεναρα υπηρετουσε,και στις πλατες του οποιου επι χρονια παρανομουσε χωρις ποτε να τιμωρειτε ουτε μια μερα, μεχρι να τιμωρηθει μια για παντα...ΤΥΧΑΙΟ???
    Εκτος και αν ολες οι μεθοδοι (και ποιος ξερει ποσες αλλες), χρησιμοποιουσε "δημοσιογραφικα" και ατιμωρητα (βαλτε το μυαλο σας να δουλεψει), ηταν οι ενδεδειγμενες και νομιμες, μεχρι προχθες το πρωι.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 14:21:01

      Μην ξεχνάς ότι το μεγαλύτερο μέρος των "αμαρτιών" του το διέπραξε ως υπάλληλος του Ταρζάν.

  11. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 14:20:15

    Αγαπητε φιλε Αντιαθλητικε, δεν απαντησα σε σενα αλλα στον προηγουμενο φιλο.Σαφεστατα και δεν συμφωνω με την Βαγιαννη (η οποια εμμεσως πλην ομως σαφως), καθυβριζει ΝΕΚΡΟΥΣ, κατι που δεν αρμοζει ουτε στην παιδεια μου, αλλα ουτε και στον ανθρωπινο ψυχισμο μου.Οι απαντησεις που ζητησα απο την ξεχωριστη πεννα του ATTRACTOR,ειναι γιατι δεν μνημονευεται το παρελθον (με τις οποιες προεκτασεις/αγγυλωσεις) του ατυχου εκλιποντος απο τους bloggers, οι οποιοι ορθως κατ'εμε τον στηριζουν (δεν ειμαι ουτε blogger η δε διαδικτυακη μου γνωση ειναι προσφατη), "σβηνοντας" ομως ταυτοχρονα τα 17 χρονια παρουσιας του στον τηλεοπτικο κανιβαλισμο, για τον οποιο αν μη τι αλλο, φερει ευθυνη.Το οτι εκτελουσε εντολες-ως γραφεται σε αλλα sites-θα αποτελουσε δικαιολογια αν μιλουσαμε για καποιον 8χρονο η 10χρονο.Σε ευχαριστω για το επανεκαμψες που μου εγραψες, ηρθα σε αυτο το site (το καλυτερο απο ολα κατα την αποψη μου), για να μεινω, και οπου μπορω/μου επιτρεπεται, να εκφερω τις αποψεις μου.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 15:30:44

      Πολύ πιθανόν να έκρυβε σκελετούς στη ντουλάπα του. Πολύ πιθανόν να είχε στοχοποιηθεί για συγκεκριμένους λόγους που έχουν να κάνουν με τη "δημοσιογραφική" του δραστηριότητα. Δεν ξέρω, απλά εικάζω. Στάθηκα όμως στο ανθρώπινο σκέλος. Αυτό του ξαφνικού θανάτου του την ώρα που το παιδάκι του κοιμάται αμέριμνο μόλις μερικούς ορόφους πιο πάνω.
      Αυτή η εικόνα με συγκλονίζει.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 21/07/2010 22:23:01

        Όλους μας συγκλονίζει η εικόνα Ελκυστή. Όλους όσους έχουμε τουλάχιστον Παιδεία (οπότε Τριανταφυλλόπουλους και Βαγιαννέσες δεν τα υπολογίζουμε, αν μου επιτρέπετε).

        Αυτό που προσπαθεί να επισημάνει ο φίλος Χρήστος, είναι ότι το πλήγμα στη Δημοκρατία δεν επέρχεται με το θάνατο του δημοσιογράφου, αλλά με την ηρωοποίηση των πρακτικών του, όσο κι αν θέλουμε να επιμείνουμε στο ανθρωπιστικό κομμάτι. Έτσι , το κακό είναι διπλό: χάθηκε ο πατέρας, ο σύζυγος, ο φίλος, ο άνθρωπος Σωκράτης, αλλά ηρωποιείται ο δημοσιογράφος, ο συνεργάτης καθαρμάτων, ο "τρωκτικός" Γκιόλιας...

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 15:32:12

    Εισαι αριστος strange attractor.Για αυτο σε διαβαζω και θα σε διαβαζω.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 15:33:17

      Αυτά να τα ακούει ο Φάκτορας, που δεν με πάει!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 21/07/2010 15:36:04

        Γιατί εγώ νομίζω ότι σε παρα..πάει?

  13. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 15:38:59

    Ενας ασχετος τεμπελης (οπως η αφεντια μου), αν δεν διαβασω antinews, με προτιμηση strange attractor, allenaki και ενιοτε Αυριανιστη, δεν γεμιζουν τα "αδεια" πρωινα μου!!!Γραφετε καταπληπτικα παιδια, και δεν ειναι κοπλιμεντο. Το ξερετε αλλωστε.ΚΑΛΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

  14. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 21/07/2010 15:52:42

    Ο "τηλεοπτικός κανιβαλισμός" φαίνεται πως έχει δηλητηριάσει πολλούς,
    ώστε να αναπαράγεται από ορισμένους γνωστούς των ΜΜΕ ή
    και σχολιαστές που έσπευσαν τώρα, σήμερα, ακόμα και ΧΤΕΣ που κηδευόταν ο άνθρωπος να προτρέξουν να εκφέρουν Κρίση, με βάση τις δραστηριότητες και τις πρακτικές του, ενόσω ζούσε, παρακάμπτοντας απλώς κυνικά το γεγονός ότι δεν ζει πια.

  15. Green St avatar
    Green St 21/07/2010 15:53:04

    Συγχαρητήρια Strange Attractor, ας μέινουμε στην ανθρώπινη διάσταση ό,τι και αν έγινε, ό,τι και αν εκπροσωπούσε πλήρωσε το βαρύτερο πρόστιμο

  16. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 16:15:21

    Οταν ο κανιβαλιζων των λαικων αγορων εξεφραζε αποψεις--και ταυτοχρονα δομικα συμπερασματα ΖΩΗΣ--, αποδομωντας ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ, σπιλωνοντας συνειδησεις, καταστρεφοντας επαγγελματιες, ενστερνιζομενος παντελως ακριτα τυχουσες "καταγγελιες", προσφεροντας πλειστα καρδιακα-καρκινικα συμπτωματα και εν κατακλειδι ανα τη Ελλαδα θανατους εξ αυτων, ο κατα τα λοιπα ατυχος δολοφονηθεις και εξαπατων δια των κρυφων καμερων και δια της εκτελεσης "δημοσιογραφικη αδοια" ερευνων, κ.κ.Γκιολλιας που ησασταν κ.κ."Καθρεφτη"??Μηπως κοιταζοζασταν στο Καθρεφτη??Με ολους οσους απο το ρεζιλικι και τις προκληθεισες εκ των μαφιοζικων εφαρμογων "Δημοσιογραφικης"
    εκτελεσης επαγγελματος, αναρωτηθηκατε ποσοι επεζησαν απο το τηλεοπτικο ρεζιλικι, την κακοηθεια της αμορφωτης γειτονιας κοκ???Επιτελους ειμαστε στο μυαλο Ελληνες, για εντελως "τουρκεψαμε"??

  17. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 21/07/2010 19:13:27

    Έτερον εκάτερον κ. Χ. Αν κάνετε αυτό που καταγγέλλετε, ποια η διαφορά.

  18. ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ COMES BACK 21/07/2010 19:52:29

    Φιλε δεν κατηγγειλα τιποτα.Αποψεις εξεφρασα.Αλλιμονο, αν οι ελευθερες εν τω διαδικτυακω τοπω αποψεις, "δικαζονται" περισσοτερο, των οσων ειπε η κ.κ.Βαγιαννη.Δεν εχει συνεχεια, η αυτη ιστορια.Ολοι ξερουν, ολοι παριστανουν (εκ του συναφιου τους τον παρηγορητη), ενω ταυτοχρονως,ολοι συμφωνουν με τα οσα (διαφορετικα-εν συντομω-και αληθη), κατεγραφησαν για εναν ΑΜΟΡΦΩΤΟ.Καλο Βραδυ.Ουδεις εκτιμουσε τον αστοιχειωτο.ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.

  19. Νικος avatar
    Νικος 21/07/2010 20:21:03

    Τελικα ποιο ηταν αυτο το παληκαρι που μαζεψε ενα φορτηγο σφαιρες ηρωας??? Επαναστατης??? Νονος??? Ακομη δεν καταλαβα

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Νικος 21/07/2010 22:28:17

      Νεκρός. Απλά πλέον νεκρός. Είτε σπιλώσουμε τη μνήμη του, είτε ηρωποιήσουμε τις πρακτικές του, λιγότερο άνθρωποι θα μετρηθούμε στο τέλος...

  20. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 21/07/2010 20:41:23

    Όλοι απόψεις εκφράζουμε αγαπητέ, και η απονομή δικαιοσύνης ανήκει στην δικαστική εξουσία - οπότε δεν δικάζουμε και, πολύ περισσότερο, δεν καταδικάζουμε κανέναν. Αλλά το να προτρέχεις να "δικάσεις" έναν νεκρό, πριν ακόμη στεγνώσει το αίμα του, κι ωσάν να είναι εν ζωή, το θεωρώ τουλάχιστον ασεβές.
    Υπ' αυτήν την έννοια, το κείμενο της κ. Βαγιάννη δεν είναι καν άξιο σχολιασμού, και δεν με αφορά αν έλεγε αλήθειες ή όχι κι αν όσα έγραψε τα συνομολογούν και άλλοι πολλοί. Αρκεί που γράφτηκε χθες.
    Είναι αυτό καθεαυτό, ένα κριτήριο.
    Κι ένα άλλο κριτήριο, είναι ότι δεν τον αντιμετωπίζεις πλέον με τους όρους των ζωντανών, παραβιάζοντας το ιερό όριο των δύο κόσμων.
    Εξάλλου, το ίδιο ενοχλητικά και απρεπή είναι και η ηρωοποίηση και οι μελοδραματικές αγιοποιήσεις και κορόνες.
    Τέλος, δεν βρίσκω άλλη ώρα από την έσχατη -για κάθε άνθρωπο -που να οφείλεται περισσότερο η προσήκουσα λιτότητα λόγων - ειδικά αν είναι να τον "θάψεις", δοθείσης ευκαιρίας,για δεύτερη ή πολλοστή φορά.

  21. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 21/07/2010 22:54:34

    Είμαστε μέσα στην ομίχλη, είναι εποχή άκρας αδιαφάνειας. Ξέρουμε ελάχιστα πράγματα, υποθέτουμε πολλά, χωρίς αποδείξεις είναι τίποτα. Το μόνο σίγουρα είναι ότι ο νεκρός είναι μπροστά μας και η ζωή έχει αξία μη εξαργυρώσιμη. Όσοι ξεκινούν από τη σκέψη ότι τον νεκρό τον "εκτέλεσαν" (υπονοώντας ότι το έκαναν για κάποιο λόγο), αντί να σκεφθούν ότι τον δολοφόνησαν (οπότε κανένας λόγος δεν νομιμοποιεί την πράξη), ξεχνούν ότι ζούμε σε μια πολιτιστική σφαίρα που δεν αποδέχεται την ποινή του θανάτου. Ούτε αγιοποίηση, ούτε όμως να "δικάζουμε" το νεκρό ενώ δεν πιάσαμε ακόμη τους δολοφόνους.
    Το έγραψα και άλλη φορά: Όταν το πιστόλι του δολοφόνου ακόμη καπνίζει, δεν καταγίνομαι να ψυχαναλύω το δολοφόνο, ούτε "να βάζω ντέτεκτιβ να παρακολουθούν το θύμα". Το μόνο που σκέφτομαι πρέπει να είναι ν' αφοπλίσω και να συλλάβω το δολοφόνο. Μετά, μπορώ με την ησυχία μου να τον δικάσω, να τον ψυχαναλύσω, ακόμη και να τον εξομολογήσω, άν θέλω. Τότε μόνον, μπορώ επίσης να ψάξω, τι "λάθος" (ή λάθος) έκανε ο νεκρός, και στράφηκε αυτή η κάννη εναντίον του.
    Μέχρι τότε, δεν έχω αυτό το δικαίωμα.

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Sic transit gloria mundi 21/07/2010 23:39:51

      Αψογος !

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Sic transit gloria mundi 22/07/2010 00:38:20

      Εξαιρετικά τα ανωτέρω, αλλά όσον αφορά σε τι "πολιτισμική σφαίρα" ζούμε, κάνε μια πρόχειρη δημοσκόπηση στον "παροιμιώδη μέσο ανθρωπάκο" για το αν αποδέχεται τη θανατική καταδίκη και κατόπιν έλα να το ξανασυζητήσουμε...

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 22/07/2010 12:21:32

        Κι ο παροιμιώδης μέσος ανθρωπάκος,
        κέρδος ποτέ, μα από παθήματα χορτάτος,
        που συνηθίζει στην κάθε βρωμιά,
        αρκεί να έχει γεμάτο τον ντορβά
        κι επαναστάσεις στ' όνειρά του αναζητεί,
        τον έχω βαρεθεί.

        Wolf Biermann.
        Σοφοί στίχοι, γραμμένοι και για τη χώρα της Στάζι, και για τη Σοβιετία, και για τους καπιταλιστικούς παραδείσους της Δύσης, και για τη χώρα μαε της φαιδράς μπανανέας!
        Σοφοί επειδή είναι διαχρονικοί και υπερτοπικοί.
        Ευχαριστώ που μου τους θύμισες, μια φορά ακόμη.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 21/07/2010 23:12:05

    Αυτη τη στιγμη δεν εχει υπαρξει ακομη προκηρυξη της Σεχτας Επαναστατων.
    Ωστοσο με βαση τις προηγουμενες προκηρυξεις της μπορουμε να εικασουμε τους λογους της δολοφονιας.
    Η Σεχτα που αρχισε τη δραση της αμεσως μετα το πραξικοπημα του Δεκεμβριου 2008 αντιδρωντας στην προσωρινη αποτυχια του εχει δηλωσει οτι πρεπει να αναθεωρηθει η αποψη της 17Ν περι ΛΜΑΤ χωρις να αλλαξει η λεκτικη περιγραφη του στοχου : απλως το ΛΜΑΤ αντι λουμπεν μεγαλοαστικη ταξη κατα τη 17Ν θα σημαινει για τη Σεχτα λουμπεν μικοαστικη ταξη.Συνεπως οτι για τη Σεχτα στοχος δεν θα ειναι μεγαλοβιομηχανοι ή μεγαλοπαραγοντες αλλα απλοι "αντιδραστικοι" οπως ενας αστυνομικος η ο Γκιολιας ηταν δεδομενο.
    Ο πραγματικος λογος ομως της αλλαγης στοχου ειναι οτι βρισκομαστε σε αλλη φαση απο αυτη της 17Ν.
    Αυτο που ονομαζε ΛΜΑΤ η 17Ν περιελαμβανε βασικα επιχειρηματιες συνδεμενους με τη παλια δεξια.ΠΟτε δε χτυπησε καποιον απο τους κρατικοδιαιτους "προοδευτικους" εργολαβους που στηριξαν και ανεβηκαν με το ΠΑΣΟΚ.ΤΩρα αυτη η ΛΜΑΤ δεν υπαρχει.Μια ματια στον τυπο και τα ΜΜΕ φθανει για να δειξει οτι κυριαρχει πληρως ο "προοδευτικος" τυπος.
    Ο κινδυνος πλεον γιαυτους δεν ειναι απο καποιους παλαιοδεξιους ανταγωνιστες τους που δεν υπαρχουν αλλα απο νεους που μπορει να αναδειχθουν μεσω του internet μεσα απο τη μαζα των δημοσιογραφων.
    Η 17Ν αντιστοιχουσε στην τρομοκρατια της ανοδου του προοδευτικου μεταπολιτευτικου καθεστωτος.Η Σεχτα ειναι η τρομοκρατια της αμυνας του απο την αμφισβητηση που πηγαζει πια απο μικροαστους εξ ου και η αλλαγη στοχου.
    Aλλα και η διαφορετικη ιδεολογια ειναι προσχημα για την εξυπηρετηση των ιδιων κυκλωματων.Στην περιοδο της ανοδου του "σοσιαλισμου" αντιστοιχουσε η αριστεροπατριωτικη φυσιογνωμια της 17Ν γιατι το ανερχομενο τοτε προοδευτικο μπλοκ εξουσιας "πατριωτικη" κριτικη εκανε στους αντιπαλους του.Σημερα που οι ιδιοι ανθρωποι πουλανε αντιεθνικισμο γιατι δε θελουν μπελαδες και η τρομοκρατια εχει την αντιστοιχη εκφραση.