#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 07:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ματωμένη» Παρασκευή για την Ελλάδα



Με το βλέμμα στραμμένο στις Βρυξέλλες βρίσκεται η Ελλάδα καθώς στη σύνοδο κορυφής της Παρασκευής θα μπουν οι βάσεις για το πακέτο σωτηρίας της οικονομίας και υποδούλωσης της κοινωνίας. Μέρκελ και Σαρκοζί αναμένεται να παρουσιάσουν το περίγραμμα του πακέτου συμφωνίας που θα υπογραφεί στα τέλη Μαρτίου ενώ δεν αποκλείεται έκτακτη σύνοδος στις 4 Μαρτίου προκειμένου να ξεπεραστούν τα όποια εμπόδια προκύψουν.

Αν και η σύνοδος δε θα βγάλει κάτι παραπάνω από αυτά που ξέρουμε, το σίγουρο είναι πως μπαίνουν οι βάσεις για την ενιαία οικονομική διακυβέρνηση της Ευρώπης, με τους ισχυρούς να κάνουν κουμάντο και τους αδύναμους όπως η Ελλάδα να υποκύπτουν στη νέα αυτή μορφή οικονομικής κατοχής. Χώρες όπως η Ελλάδα, η Πορτογαλία και η Ιρλανδία θα χάσουν από σήμερα τη δύναμη της ψήφου τους και της συμμετοχής τους στην ενωμένη Ευρώπη. Το αντίτιμο για να μην πτωχεύσουν οι χώρες αυτές θα είναι βαρύ, αλλά εδώ που μας οδήγησαν δεν φαίνεται να υπάρχει διέξοδος. Γερμανία και Γαλλία έχουν έτοιμο το πακέτο και όπως δήλωσε στο Reuters πηγή από το γραφείου του Γάλλου προέδρου Νικολά Σαρκοζί, «επιθυμούμε μαζί με τη Γερμανία αυτές οι δεσμεύσεις να αναληφθούν απ' όλες τις χώρες της Ευρωζώνης» και προσέθεσε ότι η γαλλική κυβέρνηση ελπίζει ότι θα υπάρξει συνολική συμφωνία μέχρι τον Μάρτιο ή και ακόμα νωρίτερα.

Η γαλλική κυβέρνηση θα υποστηρίξει την πρόταση εισαγωγής ενός ελάχιστου κοινού -σε όλη την Ευρωζώνη- φόρου για τις επιχειρήσεις, προσέθεσε η ίδια πηγή.

Παράλληλα, επισήμανε θα στηρίξει τις προτάσεις για τη μεταρρύθμιση του ταμείου ευρω-στήριξης (EGSF), και μεταξύ των αλλαγών θα περιλαμβάνεται και η δυνατότητα του Ταμείου να αγοράζει κρατικό χρέος στην πρωτογενή ή τη δευτερογενής αγορά.

Τέλος, η Γαλλία θα προτείνει να πραγματοποιούνται τακτικές συναντήσεις σε ετήσια βάση των ηγετών των χωρών της Ευρωζώνης ώστε να εξετάζεται η πρόοδος στον συντονισμό της οικονομικής πολιτικής.

Στο τραπέζι πέφτει σύμφωνα με πληροφορίες και ένα σχέδιο για κοινό ΦΠΑ σε όλη την Ευρώπη.

Κι αν κάποιοι στην κυβέρνηση ονειρεύονται ακόμη ευρω-ομόλογο και ετοιμάζουν εκστρατείες (αλήθεια που είναι αυτή η περίφημη πρωτοβουλία Παπανδρέου;) η Μέρκελ ήρθε να τους προσγειώσει. «Δεν έχουμε κρίση στο ευρώ. Αυτό που έχουμε είναι μια κρίση χρέους σε ορισμένα κράτη και σε άλλα ένα πρόβλημα ανταγωνιστικότητας. Δεν έχουμε ανάγκη μια επαναθεμελίωση του ευρώ, αλλά να καταστήσουμε το ευρώ περισσότερο ανταγωνιστικό και να διατηρούμε και στο μέλλον το Σύμφωνο Σταθερότητας και Ανάπτυξης», τόνισε η Γερμανίδα καγκελάριος και απέρριψε εκ νέου την ιδέα έκδοσης ευρω-ομολόγων. «Δεν πιστεύω ότι τα ευρω-ομόλογα δίνουν τη σωστή απάντηση γιατί προϋποθέτουν ότι όλοι πληρώνουμε τα ίδια επίπεδα επιτοκίων για το χρέος και δεν ξεκαθαρίζεται ποιος καταβάλει τη μεγαλύτερη προσπάθεια και ποιος τη μικρότερη», είπε.

Από τη βροχερή Παρασκευή το σίγουρο είναι ότι η Ελλάδα θα βγει με ένα κοστούμι πολλά νούμερα μικρότερο. Θα πληρώσουμε ακριβά τη σωτηρία μας, ίσως ακριβότερα κι από την ίδια τη χρεοκοπία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΣΚ avatar
    ΝΣΚ 04/02/2011 07:56:23

    Να πληρώσουν όλοι αυτοί που "μαζί τα έφαγαν" 30 χρόνια τώρα.
    εμείς οι υπόλοιποι όμως,γιατί να υποφέρουμε εξαιτίας τους;
    Χρειαζόμαστε Δημόσιο Λογιστικό Ελεγχο του χρέους,οπότε είναι βέβαιο πως θα περιορισθεί και επαναδιαπραγματευθεί αλλά θα στοιχειοθετηθούν και κατηγορίες κακουργημάτων.
    Χρειαζόμαστε Συντακτική Εθνοσυνέλευση,για να καταργηθεί η ασυλία των πολιτευόμενων,να απαγορευθεί η εκποίηση ή παραχώρηση της δημόσιας περιουσίας,να απαγορευθεί η πρόταξη του ατομικού από το συλλογικό συμφέρον,να κατοχυρωθεί η συχνότητα της προσφυγής σε δημοψηφίσματα,να απγορευθούν οι ελλειμματικοί προϋπολογισμοί.

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 08:06:27

    Αλλοι ματωνουν πινοντας αιμα...
    *Σε 2,6 δισ. ευρώ ανέρχεται το ανεκτέλεστο υπόλοιπο!!!!!!! των συμβολαίων της Ελλάκτωρ την 30/09/2010, ενώ επιπλέον 147 εκατ. ευρώ. αφορούν έργα που αναμένεται!!!!!!!!! να υπογραφούν, σύμφωνα με την παρουσίαση της διοίκησης της εταιρείας χθες στην Ένωση Θεσμικών Επενδυτών.

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 08:07:13

    κ αλλο αιμαα??????????
    *Σύμφωνα με ανακοίνωση αποχωρεί από την διοίκηση όλων των εταιρειών του ομίλου Ιντρακόμ ο εξαρχής συνεταίρος του Σωκράτη Κόκκαλη, κ. Κώστας Δημητριάδης. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  4. kiki avatar
    kiki 04/02/2011 08:19:19

    11. εκατ.Ελληνες μπαινουμε στον παγο, υποκυπτωντας στα βαρβαρικα προσταγματα των τοκογλυγων της ΕΕκαι του ΔΝΤ.
    Μια κυβερνηση αδυναμη αβουλη προδοτικη, σερνει τον ελληνικο λαο, σε απιστευτη εξαθλιωση, και υποτελεια.
    Δεν νοιωθετε προδομενοι, εξευτελισμενοι, και η ερωτηση ειναι γιατι δεν αντιδρουμε, ετσι θα παμε ?
    Εδω και ενα χρονο μας προετοιμαζουν για την ολικη υποδουλωση , αυτοι οι προδοτες τα ανδρεικελα που κατεχουν την εξουσια, με την πλυση εγκεφαλου, τον φοβο που εχουν σπειρει στα κεφαλια μας και στις ψυχες μας, καταφερνουν να παγωνουν ολες τις αντιδρασεις των πολιτων.
    Δεν μπορω να πιστεψω οτι σε 30 χρονια θα αντιδρασουμε ως αλλοι Αιγυπτιοι , για να διωξουμε τον δικο μας Μουμπαρακ.
    Δεν μπορω να πιστεψω οτι ειμαστε τοσο λαπαδες.
    Μαυρη Παρασκευη για την χωρα των λωτοφαγων , Ανυπαρχτο ξημερωμα Σαββατου , στην χωρα των ραγιαδων.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ kiki 04/02/2011 09:48:47

      Προδομένος δεν αισθάνομαι, όταν έπρεπε να ψηφίσω, ψήφισα σωστά και με σύνεση και όχι με σοσιαλιστικά παραπετάσματα στα μάτια. Αηδιασμένος και απογοητευμένος αισθάνομαι από αυτόν τον λαό πλέον και από το επίπεδο στο οποίο επέτρεψε τον εαυτό του να διολισθήσει. Ήμουν ο πρώτος που έβριζα όποιον έφευγε στο εξωτερικό, αλλά πλέον δεν υπάρχει θέση για εμένα εδώ. Για την πατρίδα μου θα δώσω και τη ζωή μου, για αυτά τα συνειδησιακά απολειφάδια που λέγονται νεοέλληνες πλέον δεν δίνω ούτε από τον ιδρώτα μου να πιουν νερό. Αν ξυπνήσουν, εδώ θα είμαι, πρώτος στα χαρακώματα, είτε τώρα είτε σε 30 χρόνια, αλλά να τους βλέπω να φέρονται έτσι στην κληρονομιά τους, στην κληρονομιά μου, άλλο δεν μπορώ...

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 08:53:30

    Καθε συζητηση με το ΓΑΠ...Θυμίζει τη φράση Γάλλου πεζογράφου «όταν σου αποκρίνεται ένας φιλόσοφος, δεν καταλαβαίνεις πια καθόλου τι τον έχεις ρωτήσει».

    ΠΠ

  6. πρίαπος avatar
    πρίαπος 04/02/2011 09:20:12

    δεν καταλαβαίνω... θέλουμε να γίνουμε ευρώπη ή δε θέλουμε;

    να μη λέμε ότι στην ευρώπη γίνεται αυτό στην ευρώπη γίνεται το άλλο και όταν έρθει η ώρα να παίξουμε μπάλα με τιυς ευρωπαικούς κανόνες, να κλαιγόμαστε..

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ πρίαπος 04/02/2011 09:42:53

      Ευρώπη θέλουμε να γίνουμε...όχι Αφγανιστάν...

      • JOHN avatar
        JOHN @ TopGunZ 04/02/2011 11:33:26

        Και πως ειναι στην Ευρωπη ολα αγγελικα πλασμενα?Η φτωχια η υποαπασχοληση και η ανεργια θεριζουν!Αυτη η ευρωλαγνια και ο μυθος μας εφαγε και θα τα πληρωσουμε πολυ ακριβα.Αβουλα καταναλωτικα οντα ειμαστε και τιποτε παραπανω,οπως και η πληοψηφια των Ευρωπαιων πολιτων.

  7. ΦΩΤΕΙΝΟΣ avatar
    ΦΩΤΕΙΝΟΣ 04/02/2011 09:54:06

    Η ισχυρή Ελλάδα μέσα σε μιά ευημερούσα Ευρώπη..
    Το θυμόσαστε ?

    Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΩΝΕΝΑ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΥ...

  8. Κρης avatar
    Κρης 04/02/2011 10:05:10

    Ρολόι κρατικού χρέους

    http://www.xrimanews.gr/xreos.php?date=2011

    Στοιχεία ΔΝΤ,ΥΠΟΙΚ

  9. Andreas avatar
    Andreas 04/02/2011 10:46:47

    Και αντιλαμβάνεστε, ασφαλώς, ότι οι εξελίξεις θα πάρουν τη μορφή ντόμινο. Δεν θα είναι μόνο η οικονομία υπό επιτήρηση, δεν θα είναι μόνο η κοινωνία σε κατάσταση σοκ, αλλά θα καταρρεύσει και αυτό ακόμα το περίφημο δόγμα της εξωτερικής πολιτικής που θέλει την Τουρκία, αν τηρήσει τις προϋποθέσεις, να γίνει μέλος της ΕΕ. Αν η Ελλάδα δεν έχει λόγο, φωνή και δικαίωμα ψήφου, αν κουμάντο κάνουν οι μεγάλοι τότε ποιός θα ελέγξει την Τουρκία στην ευρωπαϊκή της πορεία ώστε να διασφαλίσει σεβασμό βασικών αρχών της Ευρώπης που έχουν σχέση με τα εθνικά θέματα; Με άλλα λόγια ποιός θα την ελέγξει για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Κύπρο και την παραβίαση των θαλασσίων και εναερίων συνόρων της Ελλάδας;

    Μέσα σε όλα αυτά, ο ουσιαστικός ρόλος της ΝΔ είναι προφανής. Περιμένω, όπως και όλοι οι Έλληνες, την αντίδραση του Α. Σαμαρά και τις προτάσεις, τις πρακτικές προτάσεις της ΝΔ. Μια φωνή ελπίδας για να περισώσουμε ό,τι είναι δυνατόν να περισωθεί.

  10. Νικος avatar
    Νικος 04/02/2011 11:04:55

    Το πολιτικό προσωπικό στην Ελλάδα έχει αποτύχει οικτρά παρασύροντας το λαό σε πραγματική τραγωδία. Η παρακμή μοιάζει με εκείνη του Βυζαντίου πριν από την άλωση, που περίμεναν τους Οθωμανούς για να τους "ελευθερώσουν". Και τώρα πολλοί από μας, σωστά ή λανθασμένα, έχουν να διαλέξουν μεταξύ του αποτυχημένου ελληνικού πολιτικού συστήματος και της απόλυτης "ευρωπαϊκής" κυριαρχίας στη χώρα μας ή έστω του "γερμανού υπουργού οικονομικών". Δεν είμαι βέβαιος ότι θα είναι χειρότερα, αν δεν υπάρξει άλλη λύση "ελληνική" και οπωσδήποτε δημοκρατική.

  11. kalimera avatar
    kalimera 04/02/2011 11:52:03

    Είμαστε υπό το σύνδρομο ΤΙΝΑ (There Is No Alternative).Με την τελευταία φράση της ανάρτησης γίνεται πρώτη φορά μια σωστή εκτίμηση αλλα και παραδοχή της κατάστασης μας, στο Αντιγιανέα. "Θα πληρώσουμε ακριβά τη σωτηρία μας, ίσως ακριβότερα κι από την ίδια τη χρεοκοπία."

  12. anonymous avatar
    anonymous 04/02/2011 11:59:34

    Μακροχρόνια αυτά τα μέτρα α αποτύχουν. Δε μπορεί να σου λέει ότι θα έχω κοινό νόμισμα αλλά εγώ θα δανείζομαι με 3% κι εσύ με 5% και θα πρέπει να με ανταγωνιστείς.
    Δε μπορεί να σου λέει ότι εγώ που δε θα έχω πρόβλημα ανταγωνισμού θα έχω υψηλούς φόρους ενώ εσύ που θα έχεις δε θα μπορείς να ρίξεις τους φόρους σου για να γίνεις ανταγωνιστικός.
    Εγώ ξέρω 2 ομοσπονδιακά κράτη στον κόσμο. Την Αμερική και την Ελβετία με τα καντόνια. Η κάθε πολιτεία και το κάθε καντόνι καθορίζουν τη φορολογική τους πολιτική από μόνοι τους. Κι έρχεται τώρα η Μέρκελ και μας λέει να καταστραφούμε.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/02/2011 12:14:29

    4 Φεβρουαριου σημερα.
    Ο Ήρωας της Ελληνικής Επανάστασης, Θεόδωρος Κολοκοτρώνης γεννήθηκε στις 3 Απριλίου του 1770 στο Ραμαβούνι της Μεσσηνίας και πέθανε σε ηλικία 73 ετών, στις 4 Φεβρουαρίου 1843...

    κ ΑΙΜΑ που τιμησε την Ελλαδα εχει χυθει... σε χρωμα κοκκινο ! για οσους εχουν αχρωματοψια.

    ΠΠ

  14. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 04/02/2011 12:23:28

    Πολύ καλή η ανάρτηση. Αλλά κάτι έμεινε απ' έξω. Ο ρόλος της παγκόσμιας διακυβέρνησης της Αθήνας ποιός θα είναι στην εσπευσμένη οικονομική ένωση της Ευρώπης. Οι αγγλοαμερικάνοι σιωνιστές πίσω από τον γιωργάκη πως βλέπουν τη στάση μας απέναντι σ' αυτή την εξέλιξη. Και από την άλλη πλευρά οι γαλλογερμανοί αντιμετωπίζουν με το ίδιο μάτι όλους τους αναξιοπαθούντες ? Δεν υπάρχει οδός εξόδου ? Φερειπείν, πόσο πιθανόν θα είναι να μην χρεωκοπήσουμε εμείς πρώτα μ' έναν τόσο στενό κορσέ (Τα μηδενικά ελλείματα για την Ελλάδα αποτελούν σουρρεαλισμό).

  15. Καράφλας avatar
    Καράφλας 04/02/2011 12:45:59

    Φοβαμαι οτι οι περισσοτεροι εχουν αναγαγει την αρθρογραφια-σχολιασμο ως επαναστατικη πραξη.
    Αμ δεν ειναι ετσι ρε παιδια.Καλη η πληροφορηση και η ανταλλαγη αποψεων αλλα αν δεν βρεξεις ποπο ψαρια δεν πιανεις.Μονοι τους τα φαγανε αλλα μονοι μας τους τα σερβιραμε.
    Ακομη και το μεγαλυτερο ταξιδι ξεκινα με ενα απλο βημα, κοιταξτε τουλαχιστον να μην βοηθατε τους κρατουντες με μικρες καθηνερινες πραξεις.

  16. Κούκλος avatar
    Κούκλος 04/02/2011 20:34:38

    Ευρώπη θέλουμε να γίνουμε όμως στην Ευρώπη υπάρχει κράτος που προστατεύει τους πολίτες του από αστυνόμευση μέχρι υγεία και εκπαίδευση. Εδώ δεν υπάρχει κράτος γιατί δεν θέλουμε τα πανεπιστήμια για το άσυλο την αστυνομία να προστατεύει τους μετανάστες και μόνο και την υγεία μόνο για τους επιστήμονες γιατρούς και όχι για τους ασθενείς Έλληνες. Να ρθει να κυβερνήσει ο Σύριζα μαζί με το ΚΚΕ να δούμε πώς θα τα κάνουν. Αν δεν έχεις δύναμη και θέληση για αντίσταση τότε θα σε εκμεταλλεύονται και θα τους εκλιπαρείς. Καλύτερα να πτωχεύαμε θα είμαστε ελεύθεροι να αντιδράσουμε όπως εμείς ξέραμε