#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/06/2011 11:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ματαίως πιέζουν τον Σαμαρά να υποχωρήσει



Διαβάζω και μαθαίνω ό,τι εν όψει της συνόδου του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος ασκούνται αφόρητες πιέσεις στον Πρόεδρο της Ν.Δ. να συναινέσει στο Μεσοπρόθεσμο και να στηρίξει την παραπαίουσα κυβέρνηση του παραιτημένου πρωθυπουργού.

Ματαίως όμως. Ο αρχηγός της ΝΔ δεν θα υποχωρήσει. Θα συνεχίσει και σε αυτήν την παρουσία του στις Βρυξέλλες να υπερασπίζει τις θέσεις του για το Μνημόνιο - πολύ περισσότερο τώρα που και άλλοι Ευρωπαίοι ηγέτες και παράγοντες αρχίζουν και βλέπουν το φως το αληθινό για το Μνημόνιο και να προσέχουν τις θέσεις Σαμαρά. Αφού ακόμα και ο ... ΟΗΕ καταφέρεται εναντίον των μέτρων λιτότητας που επέβαλαν στην Ελλάδα ΤΝΤ και ΕΕ

Όπως σημειώνουμε και προηγουμένως ο Σαμαράς θα χρησιμοποιήσει έξω την ίδια γλώσσα που χρησιμοποιεί και στην Ελλάδα: « Μου ζητούν να στηρίξω το ίδιο φάρμακο για κάποιον που πεθαίνει από αυτό το φάρμακο. Δεν θα το κάνω», δηλώνει σε συνέντευξη που παραχώρησε στους Financial Times. Την ίδια έκφραση ακριβώς χρησιμοποίησε και στην ομιλία του στην Βουλή επί της ψήφου εμπιστοσύνης.

 

Στο μεταξύ, γερμανικά ΜΜΕ οργίασαν τις τελευταίες μέρες με ανοίκειες επιθέσεις. Εν μέρει τους δικαιολογώ. Ο κ. Παπανδρέου «πουλάει» τον ΟΤΕ στη DT  με 8 ευρώ τη μετοχή,  σύν το 15% που είχε εξασφαλίσει η Κυβέρνηση Καραμανλή, που είχε πετύχει τότε τιμή πώλησης  26 ευρώ ανά μετοχή!

Όμως, οι παρεμβάσεις τους υπερβαίνουν τα εσκαμμένα.

Αλήθεια, δεν θυμάμαι την κα Μέρκελ να υποδεικνύει στον κ. Παπανδρέου να παράσχει τη συναίνεση του στον Καραμανλή το 2009;

Ούτε είχα ακούσει  τον κ. Μπαρόζο να διαμαρτύρεται, όταν εν μέσω κρίσης, ο κ. Παπανδρέου φώναζε «λεφτά υπάρχουν».

Ούτε ο κ. Γιούνκερ αντέδρασε  όταν η Κυβέρνηση Παπανδρέου κατήργησε τα εισπρακτικά μέτρα της Κυβέρνησης Καραμανλή και μοίραζε επιδόματα αλληλεγγύης ύψους 1.5 δις το χειμώνα του 2009;

Η συμπεριφορά των εταίρων είναι λίαν επιεικώς απαράδεκτη. Προφανώς και ως δανειστές δικαιούνται να έχουν απαιτήσεις. Δεν έχουν, όμως, κανένα δικαίωμα να επεμβαίνουν στον  τρόπο λειτουργίας της δημοκρατίας μας. Έτσι, όπως πάνε, τους έχω ικανούς να μας κάνουν και υποδείξεις ποιόν θα ψηφίσουμε στις επόμενες εκλογές.

Είναι βαρύτατο το ολίσθημα της κυβέρνησης που επιτρέπει τέτοιες συμπεριφορές, οι οποίες  ουσιαστικά αμφισβητούν  την ικανότητά της να διαχειριστεί αποτελεσματικά τα πράγματα.

Από την άποψη αυτή, η άρνηση του Σαμαρά να υποκύψει στις πιέσεις συνιστά και μια πράξη υπεράσπισης της ανεξαρτησίας της χώρας μας και της δημοκρατικής λειτουργίας του πολιτεύματός μας.

Χωρίς αντιπολίτευση δεν υπάρχει δημοκρατία.

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανοιξιάτικος avatar
    Ανοιξιάτικος 23/06/2011 11:56:48

    Όσο πιο αντιπαθητικός γίνεται ο Αντώνης στην Ευρώπη τόσο θα δυναμώνει στην Ελλάδα και όταν με το καλό γίνει Πρωθυπουργός να δείτε κωλοτούμπα οι Ευρωπαίοι. Τέτοια αγάπη σε Έλληνα πολιτικό δεν θα έχετε ξαναδεί!!!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ Ανοιξιάτικος 23/06/2011 13:56:06

      ΕΤΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ανοιξιάτικος 23/06/2011 14:17:32

      Αυτό είναι πάρα πολύ σωστό και είναι, κατά τη γνώμη μου, και η βασική αιτία που δεν είχε επαρκή απήχηση η ΝΔ στο λαό μέχρι στιγμής: Δεν έγινε όσο αντιπαθής έπρεπε προς τα έξω. Θα μου πείτε, και έτσι μήπως το παράκανε με την "αντιπάθεια" στην Ευρώπη; Μα πρόκειται για ένα στημένα παιχνίδι. Και εκεί υπάρχουν δύο τινά για αυτούς. Η είσαι μαζί τους ή δεν είσαι. Αφού έχει διαλέξει στρατόπεδο και είναι μαζί μας, ο Αντώνης, δεν θα μπορέσει ποτέ να τους γίνει συμπαθής...

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/06/2011 11:57:08

    "Προφανώς και ως δανειστές δικαιούνται να έχουν απαιτήσεις."

    Εδω θα διαφωνησω καθετα. Ειτε εισαι ειτε δεν εισαι αξιοχρεος για εναν Δανειστη.
    Αν δεν ειμαι μη μου δινεις.
    Αν ειμαι δωσε και μην επισυναπτεις πολιτικο ΓΥΨΟ.
    Δεν μας κοστολογησαν και το Ζαππειο ΙΙ...!! Ειπαν δεν πιανει στοχους ΜΑΣ στο μιλητο !!!

    Καμια σκεψη για τους τοκογλυφους. Να πανε στην Ιαπωνια να δωσουν δανειο με μημονιο απο πισω, να μην τρωνε σουσι αλλα να το γυρισουν στο σουβλακι.

    ΠΠ

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 23/06/2011 15:07:16

      Η KfW* δανείζεται με 1% από την ΕΚΤ για να μας δανείσει, ώστε να καρπώνεται 4% διαφορά. Έχει και απαιτήσεις ο βιαστής; Έλεος.


      *ΔΕΝ έχουμε υπογράψει το Μνημόνιο με τη Γερμανία, αλλά με μια τράπεζά της

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 23/06/2011 12:08:29

    Εφόσον αρχίζουν να φοβούνται για το τί θα πάθουμε/αν χρεωκοπήσουμε, σημαίνει ότι πλέον μπορούμε να διαπραγματευτούμε - σκληρά! Στην πραγματικότητα έχουν περισσότερα να χάσουν. Ηγεσία με χαρακτήρα χρειάζεται.

  4. brankaleon avatar
    brankaleon 23/06/2011 13:12:28

    Αν και νομίζω ότι το στήσιμο των Ευρωπαίων "φίλων" μας απέναντι στον Α. Σαμαρά, είναι μουσαντένιο.
    Όσο κι' αν φαίνεται παράξενο, αυτόν που θέλουν να ξεδοντιάσουν είναι ο G.A.P. (επί το ευκρινέστερον εννόα, Ομπαμία).

  5. Αννίτα avatar
    Αννίτα 23/06/2011 13:18:54

    Οι ευρωπαίοι ηγέτες πάντα ήξεραν για " το φως το αληθινό" απλά προσπάθησαν να μας καθηλώσουν επιβάλλοντας σκοταδισμό με πολλούς τρόπους,καταπατώντας την Εθνική μας Ανεξαρτησία, επιβάλλοντας τον φόβο, φιμώνωντάς μας. Το πένθιμο μνημόνιο αυτό τον σκοπό είχε και δεν απέδωσε σ αυτούς τα αναμενόμενα. Δεν θα αποδώσει ούτε τα ελάχιστα που τώρα πια αρκούνται και ελπίζουν να πάρουν από την Ελλάδα.

  6. axis avatar
    axis 23/06/2011 13:21:19

    Αντώνη, μην μασάς. Όσο αντιστέκεσαι τόσο ανεβαίνεις στην υπόληψη των Ελλήνων. Η χώρα χρειάζεται αρχηγό πατριώτη και όχι προσκυνημένο. Οι προδοτές σύντομα θα λογοδοτήσουν στο λαό.

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 23/06/2011 13:23:10

    Καμμια πίεση εξασκούμενη στον Αντώνη Σαμαρά μπορεί να έχει αποτέλεσμα. Οι ηγέτες χαρακτηρίζονται από τις θέσεις των και η ιστορία το ασπάζεται πλήρως. Στη χώρα μας έχομε ΗΓΕΤΗ.

  8. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/06/2011 13:26:41

    Οι απόψεις των Ευρωπαίων μας οδηγούν στο να σκεφτούμε για αυτούς δύο πράγματα, δύο τινά: Ή είναι ηλίθιοι, ή είναι δόλιοι. Για ηλίθιους, το κόβω λίγο δύσκολο, αν και ποτέ δεν ξέρεις. Το δεύτερο φαίνεται πολύ πιθανότερο.

    Αδέρφια, είμαστε μόνοι ενταντίον όλων. Αλλά θα τα καταφέρουμε, θα το δείτε.

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ Επώνυμος 23/06/2011 13:38:02

      ανάδελφοι

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ pikras57 23/06/2011 13:42:59

        οσμή σχεδίου αναννννννν
        Αμάννν

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ pikras57 23/06/2011 13:53:27

          Ελπίζω να έχουν και την ίδια τύχη!

          • pikras57 avatar
            pikras57 @ Κώστας Ροδινός 23/06/2011 15:51:42

            AMHN

  9. factorx avatar
    factorx 23/06/2011 13:27:20

    Στις 4 ώρα Ελλάδας ξεκινά στις Βρυξέλλες η Σύνοδος Κορυφής του Ευρωπαϊκού Λαϊκού Κόμματος στην οποία θα παραστεί ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς.

    Οι πιέσεις που αναμένεται να δεχθεί για μια ακόμα φορά ο πρόεδρος της ΝΔ για συναίνεση θα είναι έντονες, ο κ. Σαμαράς, όμως, όπως υποστηρίζουν στενοί συνεργάτες του, θα παραμείνει σταθερός στη θέση του πως η πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνηση είναι αδιέξοδη και δεν μπορεί να συναινέσει αν δεν υπάρξει ένα διαφορετικό μίγμα πολιτικής.

    Ο κ. Σαμαράς θα παρουσιάσει στους ομολόγους του τις προτάσεις του για την έξοδο από την κρίση την ώρα που στη ΝΔ πιστεύουν πως υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση στην Ευρώπη για τις θέσεις και τη στάση που τηρεί ο πρόεδρος του κόμματος το τελευταίο διάστημα.
    ΑΠΕ-ΜΠΕ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ factorx 23/06/2011 14:27:51

      Τεράστια παραπληροφόρηση, Φάκτορα. Θα σου πω ένα πράγμα, μόνον, για να το μεταφέρεις προς ΝΔ μεριά. Πέρυσι ήμουν στη Γερμανία και συνέτρωγα με έναν σημαντικό άνθρωπο, εξαιρετικά σοβαρό και χωρίς αγκυλώσεις. "Το πρόβλημα είναι ότι η Ελλάδα έδινε ψευδή στατιστικά στοιχεία", μου λέει. "Πότε έδωσε ψευδή στατιστικά στοιχεία;", τον ρωτάω εγώ. "Το swap με τη Goldman Sachs το 2001", μου λέει. "Ξέρεις, όταν η κυβέρνησή μας μιλάει για ψευδή στατιστικά στοιχεία, εννοεί την περίοδο 2004-2009 και ειδικά το 2009", του λέω εγώ. "Όχι", απαντάει αυτός, "για εκείνη την περίοδο δεν τίθεται θέμα, δεν υπάρχει καμία κουβέντα για τα στοιχεία του 2009". "Δηλαδή", του λέω, "μας βγάζετε ότι δίνουμε ψευδή στατιστικά στοιχεία μόνον από το swap με τη Goldman Sachs;" "Εεεεε, ναι", μου απαντάει αυτός. "Μα αυτό ήταν το 2001 και αφορούσε μόνον 1 δις ευρώ χρέος, δηλαδή 0,3% του χρέους μας, δηλαδή ψίχουλα", του λέω. Του λέω και μερικά άλλα πράγματα από τις γνωστές εδώ στο antinews απόψεις μου (ότι η κρίση είναι τεχνητή κλπ.) και μένει άναυδος: "Γράψε ένα άρθρο να το δημοσιεύσουμε εδώ στη Γερμανία, είναι πολύ σημαντικό", μου λέει εκστασιασμένος. Δεν το έκανα ποτέ, δεν ήξερα τι ακριβώς να γράψω από όλα μέσα σε 600 λέξεις, αλλά επειδή ο άνθρωπος αυτός είναι από τους πλέον σοβαρούς που έχουν ασχοληθεί με το ελληνικό πρόβλημα, νομίζω ότι αυτά που είπε δείχνουν και την έκταση της παραπληροφόρησης σε Ελλάδα και Ευρώπη.

      Το παιχνίδι είναι πολύ καλά στημένο και παίζεται κυρίως στο "δικό τους" γήπεδο της παραπληροφόρησης...

      • Κοινὸς νοῦς avatar
        Κοινὸς νοῦς @ Επώνυμος 23/06/2011 16:25:02

        Ἀπὸ ποιὸν περιμένουμε νὰ πληροφορήσει τοὺς Εὐρωπαίους σωστὰ ἂν δὲν τὸ κάνομε ἐμεῖς οἱ ἴδιοι;

        • co avatar
          co @ Κοινὸς νοῦς 23/06/2011 16:37:28

          αφου οι πασοκοι ειναι μανουλες στην λοιδορια στην κατασυκοφαντηση και στο εξυπναδιστικο υφος.

          οποιος τους εχει ζησει το ξερει καλα αυτο. εχουν το τουπε εγω ξερω να κλεβω φιλαρακι

  10. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 23/06/2011 13:28:14

    Ελλάς Ελλάς Αντώνης Σαμαράς ! Σύντομα θα φάνε χώμα οι ανθέλληνες και τα εγχώρια παπαγαλάκια τους ...

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 23/06/2011 13:35:11

    Ο Σαμαράς δείχνει μια τρομερή ψυχική αντοχή και ορθώνει παλικαρίσια το ανάστημά του.Το έργο του είναι εξαιρετικά δύσκολο.Οι συνθήκες,κακά τα ψέματα,είναι δυσχερείς.Παρ'όλα αυτά,εμπνευσμένος από τον δημοκρατικό πατριωτισμό και τον φιλελευθερισμό με κοινωνική διάσταση,δραστηριοποιείται δυναμικά.Η πολιτική του πυξίδα,στις επαφές του με το εξωτερικό,έχει βασικές αρχές τη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αλληλεγγύη μεταξύ των κρατών και την οικονομική ανάπτυξη ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τη κοινωνική προστασία.Οι ξένοι αντικρίζουν έναν πολιτικό που έχει θάρρος.Και κλείνω με μια παροιμία:Χαμένα λεφτά-μικρή ζημιά,χαμένη τιμή-μεγάλη ζημιά,χαμένο θάρρος-ΟΛΑ χαμένα.....

    • ΓΙΑΝΝΑ avatar
      ΓΙΑΝΝΑ @ Komis Montechristo 23/06/2011 15:09:34

      Κόμη
      πολύ εύστοχη η παρατήρησή σου, αλλά γιατί κοβόμαστε να μας αγαπήσει η ευρωπα'ι'κή κεντροδεξιά? Μη σώσει και μας αγαπήσει.
      Με το Μεσοπρόθεσμο θα χάσουμε τα αυγά και τα καλάθια. Οδηγούμαστε σε εξαθλίωση και κοιτάμε να πείσουμε ποιους? Τα φερέφωνα των ευρωπαίων τοκογλύγων? Ο Σαμαράς πρέπει να πείσει όλους εμάς που σε λίγο καιρό δε θα έχουμε να ζήσουμε τα παιδιά μας. Θα πρέπει να μείνει ακλόνητος στις θέσεις του και να αποτελέσει την εθνική μας πυξίδα για την πορεία εξόδου της χώρας από την κατάντια και την παρακμή

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2011 13:44:18

    Μόνο όποιος θέλει να αυτοκτονήσει πολιτικά θα συναινούσε σε αυτές τις περιστάσεις, με ένα κίνημα αγανακτισμένων στην πλατεία να παρακολουθεί στενά.

    Το κίνημα των αγανακτισμένων οδηγεί τις εξελίξεις, όπως το κύμα του ωκεανού τον σέρφερ.

    Αν ο σέρφερ θελήσει να πάει εγκάρσια στο φουσκωμένο κύμα, αυτό θα τον καταπιεί.

  13. factorx avatar
    factorx 23/06/2011 13:44:48

    Γ. Κουμουτσάκος:
    - Πράγματι υπάρχει μια ατμόσφαιρα πίεσης και το ερώτημα είναι γιατί. Πιστεύω ότι υπάρχει υψηλός βαθμός ελλιπούς πληροφόρησης και παραπληροφόρησης για ορισμένες θέσεις.
    - Όσον αφορά τη γερμανική θέση, νομίζω ότι έχει υπερβεί κατά πολύ τα εσκαμμένα ο γερμανικός τύπος.
    - Ούτε ετέθη, ούτε πρόκειται να τεθεί, σκέψη για αποπομπή της ΝΔ από το ΕΛΚ. Υπήρξε στους διαδρόμους του Κοινοβουλίου μια συγκεκριμένη περίπτωση ενός Αυστριακού ευρωβουλευτή του Χριστιανοδημοκρατικού κόμματος, ο οποίος, συζητώντας είπε «αν συνεχίσουν έτσι, θα δούμε τι θα κάνουμε με αυτούς». Μόνος του, ούτε παρέα ευρωβουλευτών ήτανε, μάλλον μεταξύ βοηθών. Αυτό πολύ γρήγορα μεταφέρθηκε στην Ελλάδα -κι αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει- παραποιημένο και παραφουσκωμένο.

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ factorx 23/06/2011 14:05:37

      Γιατι δεν βοηθουν τα; γερμανικα μεσα να εκδοθεί στην ελλάδα ο γιος του δωσιλογου και να δουμε τελικα τι χρωμα εχει η διαφορα?

      • co avatar
        co @ Κρητικός 23/06/2011 16:40:50

        +++ ουτε κολομβια να ηταν

        να ποιοι ειναι τo failed state

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ Κρητικός 23/06/2011 23:15:34

        ..πεστα ρε Κρητικέ!

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2011 13:48:24

    Στη θέση του κου Σαμαρά θα τους έδειχνα απλά επιλεγμένα πλάνα από τον όγκο και τον παλμό της πλατείας.

    Και θα τους έλεγα: "θέλετε CONTAGION της επικείμενης εξέγερσης και στις πρωτεύουσές σας; Συνεχίστε να πιέζετε την Ελλάδα ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ! ΜΑΖΙ ΜΕ χρηματοπιστωτικό EVENT από την Ουάσιγκτον ως τη Μαδρίτη και τη Ρώμη!"

    Ούτε πίνακες, ούτε εξελόφυλλα, ούτε τίποτα!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 23/06/2011 13:52:35

      Ζακ Ντελπλά: «Η Γερμανία οφείλει στην Ελλάδα 575 δισ. ευρώ»

      Η εκτίμηση ότι «η Γερμανία είναι αυτή που οφείλει στην Ελλάδα και όχι το αντίστροφο»είναι μια άποψη που δεν θα περίμενε να ακούσει κάποιος από έναν επιφανή οικονομολόγο και σύμβουλο της γαλλικής κυβέρνησης.

      Ο Ζακ Ντελπλά εξηγεί σε σημερινή συνέντευξή του στην οικονομική εφημερίδα Les Echos ότι η στάση της Γερμανίας έναντι του προβλήματος χρέους της ευρωζώνης οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην πτώχευση της Ελλάδας. «Όμως αν χρεοκοπήσει η Ελλάδα, αυτό θα σημάνει ένα καρδιακό επεισόδιο για το τραπεζικό της σύστημα. Η Ελλάδα θα είναι στην ευρωζώνη χωρίς όμως να μπορεί να χρησιμοποιεί το ευρώ. Η έξοδός της από την ευρωζώνη θα προκαλούσε γιγαντιαία ύφεση στη χώρα και τρομερούς κινδύνους στην υπόλοιπη Ευρώπη» δηλώνει ο Ντελπλά.

      Ο ίδιος προτάσσει την έννοια της οικονομικής αλληλεγγύης, όχι μόνο για την αποφυγή της εξάπλωσης της κρίσης αλλά και για ιστορικούς λόγους. «Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου οι Γερμανοί οφείλουν στους Έλληνες 575 δισ. ευρώ από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο. Οι Γερμανοί χρωστούν πολύ περισσότερα στην Ελλάδα από ό, τι οι Έλληνες στη Γερμανία. Και εν τέλει κατοικούν και οι δύο στο ίδιο οικοδόμημα. Αν καταρρεύσει θα πέσουν όλοι», τονίζει.

      Ο Ντελπλά, μέλος του Συμβουλίου Οικονομικών Αναλύσεων της γαλλικής κυβέρνησης και οικονομικός σύμβουλος της τράπεζας ΒΝΡ Paribas, υποστηρίζει ότι η Γερμανία θα έπρεπε να θυμηθεί ότι μετά το Β' Παγκόσμιο Πόλεμο χρωστούσε 16 φορές το ΑΕΠ της το οποίο κανείς δεν της ζήτησε έκτοτε. Όμως σε αντάλλαγμα η υπόλοιπη Ευρώπη της ζητά πολιτική και οικονομική αλληλεγγύη.

      «Σε αυτό το πλαίσιο η Γερμανία, όπως και ολόκληρη η Ευρώπη, οφείλει σήμερα να σώσει την Ελλάδα». Η Ευρώπη θα έπρεπε να απορροφήσει το ολόκληρο χρέος της Ελλάδας, της Ιρλανδίας και της Πορτογαλίας χρηματοδοτώντας αυτές τις χώρες με επιτόκιο 3%-4% για 10-20 χρόνια. Σε αντάλλαγμα αυτές οι χώρες οφείλουν να συνεχίσουν τις αναγκαίες δημοσιονομικές και διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις, συμπληρώνει ο Ντελπλά.

      Ιδιαίτερα για την Ελλάδα ο Γάλλος οικονομολόγος εκτιμά ότι θα μπορούσε μέσα στην επόμενη 15ετία να μειώσει το χρέος της κάτω από το 60% «αξιοποιώντας την πλούσια αρχαιολογική κληρονομιά και τα νησιά της που καθιστούν τη χώρα θαυμάσιο προορισμό για ολόκληρη την Ευρώπη». Ο ίδιος απορρίπτει την ιδέα της αναδιάρθρωσης του χρέους ως «αυτοκαταστροφική» για την Ελλάδα, ενώ θεωρεί ότι η «διχοτόμηση» της ευρωζώνης σε ένα «σκληρό πυρήνα» και μια «περιφέρεια» θα κατέστρεφε τις οικονομίες της «δεύτερης ταχύτητας».
      από το ΒΗΜΑ

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 23/06/2011 14:10:39

        Δεν είναι χαζοί οι Ευρωπαίοι.
        Έχουν αρχίσει ξαφνικά να πλειοδοτούν υπέρ μας γιατί πλειοδοτούν οι Αμερικανοί... (οι οποίοι, εκτός του ότι καραδοκούν να ρίξουν το ευρώ, έχουν και ΥΠΑΡΚΤΟΤΑΤΟ πρόβλημα με τα CDS. Eχουν τη μεγαλύτερη έκθεση. Την επόμενη εβδομάδα θα περάσουν πρώτοι στο Τοπ 30, με αύξηση των ασφαλιστηρίων συμβολαίων κατά 136% από πέρσι).

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 23/06/2011 14:13:30

          Σωστό! Το μεγαλύτερο όγκο των CDs κατέχουν αμερικανικά funds και τράπεζες και αν κληθούν να τα καταβάλουν θα γίνει του ...κουτρούλη ο γάμος!
          Εξ ού και οι χθεσινές δηλώσεις Μπερνάκι.

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 23/06/2011 14:19:01

            Η PIMCO, αυτός ο Μωχάμεντ Ελ Εριαν... πολύ μας πιέζει...
            Τον παρακολουθώ συστηματικά από τα ξένα σάιτ συνεχώς εκδίδει αρνητικές εκθέσεις.

            Και ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ να ΜΗΝ πολυφαίνεται.

            Δηλαδή δεν έχει εκδόσει υποβαθμίσεις η PIMCO, αφήνει την JPM και τις άλλες συνήθεις (δυτικές...) υπόπτους να βγαίνουν μπροστά με τις υποβαθμίσεις.

            Αλλά η υπόσκαψη που κάνει αυτός μου είναι πολύ περίεργη και άλλης τάξης μεγέθους... άλλων κινήτρων...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ αλλενάκι 23/06/2011 14:28:06

            Τι μέρος του λόγου είναι αυτός;
            Χθές η JP έβγαλε ανακοίνωσε για τους κινδύνους από το ...υπερτιμημένο ευρώ

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ Κώστας Ροδινός 23/06/2011 16:35:57

            Η PIMCO "δουλεύει" με ομόλογα χωρών,
            αλλά και με ασφάλιστρά τους (CDS). Δήλωσε ότι έχει "διώξει" όλα τα ομόλογα "PIIGS". Όχι τα ασφάλιστρα - έμειναν "γυμνά".
            Μεγάλοι "συλλέκτες" CDS: Citigroup και JP Morgan.
            Σύμβουλός της PIMCO είναι ο Alan Greenspan. Ο "παππούς" της φούσκας

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 23/06/2011 17:47:24

            άρα έπεσα μέσα

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Κώστας Ροδινός 23/06/2011 17:49:26

            διότι Σίτι και JPM είναι οι συνήθεις ύποπτες όπως λέω και παραπάνω, ετούτη εδώ δεν ΠΟΛΥΦΑΙΝΕΤΑΙ αλλά την παρακολουθώ ότι συστηματικά εκδίδει αρνητικότατες εκθέσεις

            είναι και μια κινεζική, η Dagong

            το νορβηγικό fund νομίζω απεσύρθη τελείως από τη διακράτηση με μεγάλη ζημία...

  15. ο ξένος avatar
    ο ξένος 23/06/2011 13:52:07

    Από την πρώτη στιγμή που έσκασε η ιστορία περί συναίνεσης, έλεγα ότι είναι έργο ΠΑΣΟΚ, ουδείς άλλος εμπλέκεται. Θέλει ο Παπανδρέου να είναι πρωθυπουργός, αλλά να στέλνει το λογαριασμό του πολιτικού κόστους στη ΝΔ. Πάνε και κλαίγονται ότι δεν έχουν τη συναίνεση της αντιπολίτευσης και δήθεν γι' αυτό δεν μπορούν να κυβερνήσουν. Για τέτοια ξεφτίλα μιλάμε.
    Ιδανικό θα ήταν ένα σχήμα συγκυβέρνησης, με τη ΝΔ να αναλαμβάνει το νεοσύστατο υπουργείο Ιδιωτικοποιήσεων Περικοπών και Απολύσεων Δ.Υ.

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 23/06/2011 14:10:24

    Ο Πρόεδρος του ΛΑΟΣ με δηλώσεις του σήμερα ζήτησε την ψήφιση του Μεσοπρόθεσμου με 180 ψήφους!

  17. ΘΑΝΟΣ avatar
    ΘΑΝΟΣ 23/06/2011 14:14:20

    Ο Σαμαράς δεν πρέπει να συναινέσει ποτέ σε αυτούς , που επί 5 χρόνια έλεγαν όχι σε όλα και έλεγαν ανίκανη την κυβέρνηση και τον Καραμανλή.
    Είναι λαοπλάνοι,ψεύτες και προδότες και κοροιδεύουν το λαό και τη Ν.Δ.
    Ο Βενιζέλος είναι ο αρχηγός της μη ευθύνης των υπουργών,της χειραφέτησης του τύπου και τυποκτώνων νόμων. ΠΡΟΣΟΧΗ !

  18. Ιντζεσίλογλου Λάζαρος avatar
    Ιντζεσίλογλου Λάζαρος 23/06/2011 14:14:58

    Ο Πρόεδρός μας, κατά την άποψη των περισσοτέρων Νεοδημοκρατών θα πρέπει να συνεχίσει το δρόμο που χάραξε στο Ζάππειο ΙΙ, Ανεξάρτητα από τις πιέσεις που δέχεται, που πραγματικά είναι αφόρητες, είτε προέρχονται από το εξωτερικό είτε από το εσωτερικό, έτσι αποδεικνύεται ότι υπάρχει η ίδια γλώσσα για το εσωτερικό και για το εξωτερικό και το ίδιο ζητούμενο που είναι η επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου καθώς και το Μεσοπρόθεσμο θα οδηγήσει στα ίδια, αν όχι σε χειρότερα αποτελέσματα, διότι η οικονομική συνταγή είναι η ίδια, αλλά τα οικονομικά αποτελέσματα που θα επιφέρει θα είναι πολλαπλασιασμένα με την υπάρχουσα Ύφεση που καθημερινώς καλπάζει.
    Έχουμε επισημάνει πολλές φορές από αυτό το φιλόξενο βήμα τουAntinews
    ότι το ζητούμενο δεν είναι, η αύξηση των Εσόδων, με Αύξηση των Φορολογικών μέτρων, αλλά η μείωση των Δαπανών του Δημοσίου για να έχουν το όποιο αποτέλεσμα η προσπάθεια Αύξησης των Εσόδων. Επίσης, θα πρέπει να αρχίσουμε να συζητούμε την ώστε και μικρή αύξηση των Δημοσίων Δαπανών για την αύξηση των Δημοσίων Επενδύσεων είτε για Δημόσιες είτε για Ιδιωτικές
    Επενδύσεις για να ακολουθήσει η όποια αύξηση του παραγόμενου προϊόντος άρα και του Εισοδήματος άρα και και της επέκταση της Ζήτησης που είναι και το τελικό Ζητούμενο, με Προϊόντα που Παράγονται ή έχουν μεγάλη Ελληνική Προστιθέμενη Αξία. Αυτή είναι η μεγάλη στροφή που πρέπει να κάνουμε στην Οικονομία μας. Αυτό είναι που εκπροσωπεί ο Πρόεδρός μας και όλοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν,τόσο στο εσωτερικό αλλά κυρίως στο εξωτερικό από τα Αδελφά κόμματα του Ε.Λ.Κ που μάλλον τους ταράζουμε την δική τους Οικονομική Πίτα Επιβίωσης.

  19. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 23/06/2011 14:31:03

    Το βασικό είναι να πεισθούν οι Ευρωπαίοι ότι είναι λάθος η πολιτική της εσωτερικής υποτίμησης. Αυτό είναι όλο το ζητούμενο. Ήδη υπάρχουν φωνές, πολλές και αξιόπιστες, προς αυτή την κατεύθυνση.

    Όμως το παιχνίδι είναι στημένο διότι η πολιτική αυτή (της εσωτερικής υποτίμησης) δεν προωθείται επειδή είναι "καλή" για την Ελλάδα, αλλά επειδή θα τους δώσει την ευκαιρία να μας εξαγοράσουν και να μας εξαγοράσουν για ένα κομμάτι ψωμί.

    Παλιά υπήρχε ένα ανέκδοτο για το Μητσοτάκη που έλεγαν ότι "το πρόβλημα δεν είναι ότι ο Μητσοτάκης θα πουλήσει την Ακρόπολη. Το πρόβλημα είναι ότι θα την πουλήσει για ένα κομμάτι ψωμί". Τελικά αδικεί το Μητσοτάκη αυτό το ανέκδοτο. Ταίριαζε μάλλον στον ΓΑΠ...

  20. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 23/06/2011 14:42:52

    Αυτός και η εταιρεία του λένε συνεχώς ότι έχουμε χρεωκοπήσει αλλά πολύ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ.
    Επανέρχονται συνέχεια και συνέχεια με μανία.

    Στοιχηματίζω ότι έχουν στοιχηματίσει.

    Αιγύπτιος είναι, δεν το αναφέρει εδώ πάντως...:

    Dr. Mohamed A. El-Erian (born August 19, 1958) is the CEO and co-CIO of PIMCO[1], a global investment management firm and one of the LARGEST BOND world’s investors with approximately US$1.2 trillion of assets under management at the end of 2010[2].

  21. victoria (true) avatar
    victoria (true) 23/06/2011 14:48:10

    Ματαίως πράγματι.
    Μια μόνο διόρθωση, ο Μπαρόζο όχι, ο Γιούνκερ κι ο Τρισέ όμως είχαν γκρινιάξει αν δεν κάνω λάθος για πολιτικές τύπου δώστα όλα, όταν πρωτοανέλαβε το πασοκ.

  22. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 23/06/2011 14:48:19

    Εμπρός Αντώνη γερά, ξεμπρόστιασε τον ευρωπαϊσμό της σοκοφρέτας!

  23. ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ avatar
    ΙΑΣΩΝ ΜΑΓΝΗΣ 23/06/2011 14:58:27

    Οι ..."δανειστές" (δυνάστες) μας πρέπει να καταλάβουν ότι δεν τους χρωστάμε, αλλά μας ΧΡΩΣΤΟΥΝ!!!! Κι αυτό δεν πρόκειται να συμβεί, αν δεν τους το πει κάποιος ΕΛΛΗΝΑΣ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ κατάμουτρα! Αν ο Σαμαράς είναι αυτός που θα τους τα ...χώσει, θα κυβερνήσει την Ελλάδα για τα επόμενα 20 χρόνια, τουλάχιστον!!!

  24. Aggelos avatar
    Aggelos 23/06/2011 15:02:02

    και ολως συμπτωματικα..
    όσο τον κοντραρουν οι Ευρωπαιοι και λυσαει ο πολεμος απο τη Γερμανια..
    τόσο Οι δημοσκοπησεις δινουν κεφαλι στη ΝΔ..

    ο λαός βλεπει τελικα,,ξεχωριζει,,διστακτικα και καλα κανει,,αλλα κεχωριζει..


    ο λαός αρχιζει να εμπιστευεται το Σαμαρα,,οτι πιστευει σε κατι και εμμενει σε αυτο..

  25. player avatar
    player 23/06/2011 15:05:45

    ΠΙΕΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΝ
    ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

  26. Αλεξανδρος avatar
    Αλεξανδρος 23/06/2011 15:08:56

    O Αντωνης αντιστεκεται εκει και εμεις αντιστεκομαστε εδω....ολη απεργουμε και ολοι στις πλατειες ειναι ο αγωνας υπερ βωμων και εστιων....ολοι μαζι στους δρομους ηδη ο ΜΠενι κρατησε 3 μερες τωρα οι ασκοι του αιολου ανοιξαν για τα καλα....και μην ψαρωνει κανεις ουτε να ασχολειτε με τα στημενα του ποδοσφαιρου.........αυτα μετα τις 28 ......ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΔΕΝ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΠΤ!!!!!!!

  27. tsofa avatar
    tsofa 23/06/2011 15:43:17

    ρε παιδια τι περιμένουμε?
    Το καλοκαίρι.....?
    Ρε ντου απο παντου να ξεβρωμίσει η χωρα

  28. Tasos avatar
    Tasos 23/06/2011 16:13:45

    γράφει το Spiegel, και τονίζει ότι η κυβέρνηση της Ελλάδας, «είναι όργανο των τραπεζών και εξαπατούν τους πολίτες οδηγώντας τη χώρα τους στο χάος. Όχι μόνο δεν θα υπάρξει ανάκαμψη, αλλά και με την αποψίλωση από κάθε εθνικό ενεργειακό πλούτο ,που θα δοθεί για τον εξευμενισμό των αγορών, θα καταστραφεί ολοσχερώς κάθε έννοια μελλοντικής οικονομικής ανάκαμψης».

  29. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 23/06/2011 16:29:15

    Να γιατί τόση πρεμούρα για συναίνεση



    Σύμφωνα με το κοινοτικό δίκαιο υπάρχουν τρεις συγκεκριμένοι δρόμοι προκειμένου να εκχωρήσει μια χώρα κυριαρχικά δικαιώματα του σκληρού πυρήνα της σαν αυτά που πρόκειται να εκχωρήσουμε αν περάσει το μεσοπρόθεσμο.

    1. Να το ψηφίσουν τα 3/5 του εθνικού κοινοβουλίου της χώρας, ή

    2. Να συναινέσουν τα δυο μεγαλύτερα κόμματα, τα κόμματα εξουσίας της χώρας, ή

    3. Να το αποφασίσει ο λαός δια δημοψηφίσματος.

    Γνώση του κοινοτικού δικαίου πόσοι έχουν τη

    δυνατότητα να έχουν;

    Αυτή η γνώση διασαφηνίζει και ξεκαθαρίζει όσα συμβαίνουν

    στην πολιτική ζωή του τόπου μας.

    180 βουλευτές (3/5 του κοινοβουλίου) ζητούσε ο Βενιζέλος, ως συνταγματολόγος, καιρό τώρα.

    Συναίνεση ζητούν όλοι, εντός κι εκτός Ελλάδας, απ' το Σαμαρά.

    Δημοψήφισμα έμαθε και επικαλείται ο πειθήνιος πρωθυπουργός μας!

    Μόνο τυχαία δεν είναι όλα αυτά.

    Το μεσοπρόθεσμο θα μπορεί να καταγγελθεί στα διεθνή δικαστήρια αν περάσει μόνο με την ισχνή κυβερνητική πλειοψηφία.

    Επομένως την τελευταία λέξη φαίνεται να έχει ο αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας Αντώνης Σαμαράς που προς ώρας ανθίσταται και δε συναινεί και όταν γίνει πρωθυπουργός της Ελλάδας θα μπορέσει να καταγγείλει και να αποτινάξει τους επαίσχυντους όρους του μεσοπρόθεσμου!


    http://www.athina984.gr/node/152698

    • tpe avatar
      tpe @ Ιεροκλής 23/06/2011 20:19:13

      Το πρόβλημα είναι πως το δημοψήφισμα δεν θα μπορεί να το εμποδίσει κανείς. Και το δημοψήφισμα θα έχει ερώτηση/ερωτήσεις της μορφής:
      Θέλετε να μείνουμε στην Ε.Ε. ΚΑΙ να έχουμε το μνημόνιο; ΝΑΙ/ΟΧΙ.

      Τι θα απαντήσεις φίλε αναγνώστη;

  30. firiki2010 avatar
    firiki2010 23/06/2011 16:41:59

    Η ιστορία με τις πιέσεις στη ΝΔ για μια αχρείαστη συναίνεση (ποιος εμποδίζει μια αυτοδύναμη κυβέρνηση 20 μηνών και με τεράστια ανοχή από τον κόσμο και στήριξη από τα ΜΜΕ να εφαρμόσει ό,τι πραγματικά θέλει;) είναι απολύτως γελοία. Μάλλον προς την άποψη του Επώνυμου κλίνω. Ή έχουν βαθειά άγνοια του τι συμβαίνει στην Ελλάδα ή είναι θέμα "κονόμας" (αν και δεν πολυκαταλαβαίνω πως θα βοηθούσε στο τελευταίο η συναίνεση Σαμαρά).

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ firiki2010 23/06/2011 23:06:32

      Θα βοηθούσε και πάρα πολύ μάλιστα η συναίνεση Σαμαρά. Το "μάνιουαλ" του ΔΝΤ λέει επακριβώς ότι αν δεν υπάρχει η συναίνεση του αντιπολιτευόμενου κόμματος εξουσίας, η δουλειά κινδυνεύει να χαλάσει, διότι τότε είναι λογικό να καταρρέει το κόμμα εξουσίας που κυβερνά και να ανεβεί στην εξουσία το άλλο. Τώρα, το "μάνιουαλ" είναι σχήμα λόγου. Εννοώ απλώς ότι τη δουλειά την έχουν κάνει δεκάδες φορές και ξέρουν τι πρέπει να προσέξουν. Και ένα βασικό για να πετύχει η δουλειά είναι να εξουδετερώσουν τις εσωτερικές αντιστάσεις. Αν έχουν όλα τα κόμματα εξουσίας στο τσεπάκι τους, τότε η δουλειά γίνεται. Αν δεν τα έχουν, δεν γίνεται.

  31. co avatar
    co 23/06/2011 16:46:16

    καλα τον guardian τον απανταχου κορωνιδα των προοδευτικων τον διαβασατε τι λεει στο editorial του;

    Greece's main opposition leader, Antonis Samaras, for one, is no longer buying it. His economic logic is impeccable: the imposed cuts are squeezing demand at a time when the economy is in deep recession. Indeed, it is already happening: 50,000 businesses went bankrupt last year and the economy is in its third straight year of recession. The fact that the main conservative opposition points this out, however, is a big new twist.

    http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/jun/23/greece-eurozone-reality-default

    φυσικα δεν θα το ακουσετε πουθενα αυτο.

    • tpe avatar
      tpe @ co 23/06/2011 20:16:35

      Αντίθετα, παντού (και με bold παρακαλώ) θα δείτε αυτό:
      http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_23/06/2011_395726

      Ε, όταν πλέον διαβάζω αυτά τα πράγματα, ένα έχω να πω στον ΑΣ :
      ΚΡΑΤΑ ΓΕΡΑ. Κι ο Μεταξάς το ίδιο έκανε κι έμεινε στην ιστορία.

  32. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 23/06/2011 17:32:34

    ...αποφάσεις Αθηνών και όχι Βρυξελών !!! αυτά δεν φώναζαν οι οπαδοί του ..ξεφτιλισμένου ηγέτη!! Αυτοί που αποχωρούσαν κατά την ψήφιση της εισόδου της Ελλάδας στην τότε ΕΟΚ και κέρδισαν με αυτόν τον τρόπο εκλογές και έγιναν για πρώτη φορά κυβέρνηση, ζητούν τώρα ην πλήρη υποταγή στην βούληση των Βρυξελών.
    Αντίσταση στο μνημόνιο και τους εκβιαστές των Βρυξελών αποτελεί πλέον την μόνη πατριωτική πράξη. Την πεμτουσία της νέας Εθνικής Αντίστασης ενάντια στον ξενόφερτο και ξενόμυαλο, κατά 25% έλληνα προθυπουργό και τους συνεργάτες του.
    Ολοι στην πλατεία ,να φύγει η αλλητεία !!!!

  33. ierofantis avatar
    ierofantis 23/06/2011 21:21:25

    Δεν θα μπορούσα να τα περιγράψω καλύτερα Κώστα.

    Όσο για τον ΑΣ, φαίνεται ότι αντέχει...

    Δεν πρέπει να λυγίσει.

  34. μαρικα avatar
    μαρικα 23/06/2011 22:13:28

    Που τα ηξερε ολα αυτα η Ψαρουδα Μπενακη βρε παιδια.

  35. ΑΜΟΡΓΟΣ avatar
    ΑΜΟΡΓΟΣ 24/06/2011 01:18:51

    ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΦΕ ΤΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΩΣΤΟΥΣΕ 20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΕ ΙΑΠΩΝΕΣ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑΝΚΕΡ.
    --ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΝΩ ΧΡΩΣΤΑΣ 20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ,ΡΩΤΗΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ.
    --ΕΓΩ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ,ΟΙ ΙΑΠΩΝΕΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ,ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ.
    --

  36. ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΣ ΕΥΣΤΑΘΙΟΥ 25/06/2011 00:25:54

    ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΟ ΕΦΑΠΑΞ ΤΠΔΥ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΙ ΜΕΙΩΣΗ 10% ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ.ΕΙΣΦΟΡΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ 2% ΓΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 800 ΕΥΡΩ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ 'Η ΟΧΙ??ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.